تیونینگ خودرو چیست و شامل چه کارهایی می شود؟

تیونینگ-خودرو-چیست؟
چکیده مطلب :

تیونینگ خودرو که به اصطلاح اسپرت کردن خودرو نیز نامیده می شود به معنای ارتقا و بهبود بخش های مختلف خودرو است. این کار به دلایل متعددی انجام می شود: هدف از تیونینگ خودرو را می توان از جهات مختلفی بررسی کرد. برخی افراد، تیونینگ خودرو را به معنای تغییر پارامتر های یک قطعه در اتومبیل می دانند و دسته دیگری از افراد نصب اسپویلر و لامپ زنون را در دسته ارتقا و تیون کردن خودرو به شمار می برند که درکل به دو بخش ظاهری و فنی خودرو مرتبط میشود. در ادامه بررسی بیشتری کرده ایم.

نمی توانیم به طور قطع بگوییم که مفهوم تغییر و توسعه خودرو ها چه زمانی در علاقه مندان به خودرو متولد شد اما چیزی که مسلم است، این است که این روند هنوز هم وجود دارد. هدف از پیشرفت صنعت خودرو سازی، برآورده کردن نیاز اولیه افراد برای راحتی و عملکرد بهتر است. یکی از اقدامات رایج امروزی، تیونینگ خودرو می باشد که به عنوان بهبود عملکرد کلی خودرو در پاسخ به نیازهای کاربر در نظر گرفته شده و شامل حفظ یا افزایش عملکرد مکانیکی یک خودرو از طریق ارتقا موتور، تنظیم هندلینگ و زیبا سازی ظاهر آن از راه تعویض قسمت های مختلف می باشد.

توجه داشته باشید که تیونینگ خودرو می تواند منجر به نصب قطعات نامناسب و آسیب رسیدن به اتومبیل می شود. به همین دلیل لازم است که افراد بدانند هدف از تیونینگ خودرو چیست و شامل چه اقدامات ظاهری و فنی می شود. در این مقاله ما تیونینگ خودرو را از صفر تا صد به ساده ترین شکل ممکن توضیح خواهیم داد.

آموزش مکانیک خودرو

اگر علاقه مند به خودرو و رشته مکانیک خودرو هستید میتوانید در دوره های آموزش مکانیک خودرو درجه 1 و درجه 2 که به صورت صفر تا صد و کاملاً عملی و تخصصی در آموزشگاه فن آموزان برگزار میشوند شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنید. جهت مشاهده شرایط این دوره روی تصویر بالا کلیک کنید.

هدف از تیونینگ خودرو چیست؟

هدف از تیونینگ خودرو را می توان از جهات مختلفی بررسی کرد. برخی افراد، تیونینگ خودرو را به معنای تغییر پارامتر های یک قطعه در اتومبیل می دانند و دسته دیگری از افراد نصب اسپویلر و لامپ زنون را در دسته ارتقا و تیون کردن خودرو به شمار می برند. بسیاری از افراد علاقه مند به شرکت در مسابفه خودرو رانی، برای ساختن یک ماشین مسابقه و پایین آوردن آن اقدام به تیونینگ اتومبیل خود می کنند.

در اصل، تیونینگ به معنای انجام اقدامات فنی و ظاهری روی خودرو در جهت بهبود عملکرد خودرویی است که از خط تولید خارج شده است. به طور کلی، خودرو های تولید شده به صورت سریال در نسخه های نسبتاً ابتدایی عرضه می شوند، به این معنی که می توانند بسیار بیشتر از آنچه در حال حاضر انجام می دهند ارائه دهند.

هدف از تیونینگ خودرو چیست؟

تیونینگ خودرو به مجموعه ای از فرآیند ها و تغییراتی گفته می شود که با هدف بهبود عملکرد، ظاهر، راحتی و ایمنی خودرو انجام می شود. این فرآیند ها می توانند شامل تغییرات مکانیکی، الکترونیکی، ظاهری و داخلی خودرو باشند. تیونینگ خودرو به صورت کامل و تخصصی به معنای انجام تغییراتی است که توسط متخصصان و با استفاده از تجهیزات و قطعات با کیفیت انجام می شود.

هدف اصلی انجام تیونینگ خودرو عبارتند از افزایش قدرت موتور و عملکرد فنی آن برای بالا بردن شانس پیروزی در مسابقات اتومبیل رانی حرفه ای و هم چنین بهبود ظاهر خودرو از طریق نصب تجهیزات حرفه ای می باشد. توجه کنید دسته بزرگی از افراد قصد خود را از تیون کردن اتومبیل خود دور گیری راحت در جاده ها عنوان می کنند. در صورتی که انجام این کار می تواند تاثیر منفی بر روی مصرف سوخت خودرو داشته باشد و موجب استهلاک سریع قطعات مرتبط شود. اغلب تیونر ها، کارگاه ها و تولید کنندگان خود را به یک نوع خاص از تیون کردن خودرو محدود نمی کنند. به منظور برآورده کردن ترجیحات شخصی افراد، تیونر ها روش های مختلفی را برای پیشبرد هدف تیونینگ خودرو پیش می گیرند.

دلایل تیونینگ خودرو چیست؟

تیونینگ خودرو که به اصطلاح اسپرت کردن خودرو نیز نامیده می شود به معنای ارتقا و بهبود بخش های مختلف خودرو است. این کار به دلایل متعددی انجام می شود:

 1. افزایش قدرت موتور : تیونینگ می تواند باعث افزایش قدرت موتور و بهبود عملکرد خودرو شود. این کار با تغییراتی مانند بهینه سازی سیستم تزریق سوخت، نصب توربو شارژر یا سوپر شارژر و بهبود سیستم خنک کننده انجام می شود.
 2. بهبود ظاهر خودرو : تیونینگ خودرو می تواند شامل تغییرات ظاهری خودرو باشد، مانند نصب کیت بدنه، تغییر رنگ خودرو، نصب چراغ های جدید، تغییر رینگ ها و به طور کلی زیبا سازی بدنه خودرو.
 3. بهبود راحتی و امکانات داخلی: تیونینگ می تواند شامل بهبود صندلی ها، نصب سیستم های صوتی و تصویری پیشرفته تر، افزودن امکانات دیگر مانند سیستم های کنترل دمای داخل خودرو باشد.
 4. بالا بردن عملکرد فنی : تیون کردن اتومبیل می تواند شامل بهبود سیستم تعلیق، ترمز و دیگر بخش های فنی خودرو باشد که به بهبود عملکرد کلی کمک می کند.
 5. پایین آوردن میزان مصرف سوخت : یکی دیگر از دلایل انجام تیونینگ ماشین، بهبود کارایی سوخت و کاهش مصرف بنزین از طریق بهینه سازی سیستم تزریق سوخت و تنظیم موتور می باشد.
 6. بالا بردن درجه ایمنی : بسیاری از افراد تمایل دارند که با تیون کردن ماشین خود، سیستم های ایمنی را بهبود دهند. این روش از طریق نصب ترمز های قوی تر، بهبود سیستم های کنترل پایداری و کنترل جریان هوا در اطراف خودرو انجام می شود.
 7. بهبود صدای موتور : یکی از مشکلات رایج در موتور ها، شنیدن صدای کار موتور می باشد. یکی از راه حل های برطرف کردن آن، انجام تیونینگ خودرو می باشد. این کار با نصب سیستم های خروجی گاز های دودی بهتر و تغییرات در سیستم اگزوز انجام می گردد.
 8. بالا بردن کارکرد گیربکس : نصب گیربکس های اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک با قابلیت های پیشرفته تر و تنظیمات دقیق تر می تواند کارکرد گیربکس را به طور قابل توجهی افزایش دهد که این امر از طریق تیونینگ خودرو امکان پذیر است.
 9. بهتر شدن عملکرد فرمان و سیستم تعلیق : یکی دیگر از علل انجام تیونینگ خودرو می تواند بهبود عملکرد فرمان خودرو باشد، مانند نصب سیستم های کمک فرمان الکترونیکی و تنظیمات دقیق تر برای کنترل بهتر خودرو در سرعت های مختلف. به علاوه نصب تعلیق های اسپرت یا قابل تنظیم می تواند به بهبود عملکرد خودرو در جاده های مختلف کمک کند و رانندگی را لذت بخش تر کند.
 10. ارتقا کارکرد کولر خودرو در فصول گرم : گر از نحوه کار کولر خودرو خود راضی نیستید و در فصل تابستان به مشکل می خورید، می توانید تیونینگ خودرو را امتحان کنید. تیونینگ شامل بهبود سیستم تهویه مطبوع خودرو باشد از طریق نصب سیستم های تهویه مطبوع پیشرفته تر با کنترل دقیق تر دما و رطوبت داخل خودرو می تواند این امر را تحقق سازد.

در نهایت، تیونینگ خودرو بستگی به نیاز ها و سلیقه شخصی خودرو ساز یا مالک خودرو دارد. اما مهم است که تیونینگ به صورت حرفه ای و مطابق با استاندارد ها انجام شود تا از مشکلات احتمالی و اثرات منفی بر روی عملکرد و ارزش خودرو جلوگیری شود. هم چنین، باید توجه داشت که تیونینگ خودرو باید با رعایت قوانین و مقررات و استاندارد های ایمنی انجام شود. در برخی کشور ها و مناطق، تغییراتی مانند تغییر رنگ خودرو، نصب چراغ های غیرمجاز یا تغییراتی که به افزایش سطح صدا منجر می شود ممنوع است و ممکن است منجر به جریمه یا مشکلات قانونی شود. به علاوه، باید توجه داشت که تیونینگ ممکن است بر روی گارانتی خودرو تاثیر بگذارد و در برخی موارد منجر به انقضای گارانتی شود.

انواع تیونینگ خودرو

 • تیونیگ ظاهری
 • تیونینگ درب خودرو
 • تیونینگ رینگ و لاستیک خودرو
 • تیونینگ سیستم صوتی و تصویری خودرو
 • تیونینگ سقف خودرو
 • تیونینگ چراغ های خودرو
 • تیونینگ شیشه های خودرو
 • تیونینگ آینه بغل خودرو
 • تیونینگ اگزوز و دیفیورز خودرو
 • تیونینگ صندلی خودرو
 • تیونینگ سپر و جلو پنجره خودرو
 • تیونینگ فنی
 • تیونینگ ارتفاع خودرو
 • تیونینگ موتور خودرو
 • تیونینگ ایسیو خودرو
 • تیونینگ وزن خودرو
 • تیونینگ اگزوز خودرو
 • تیونینگ ترمز خودرو
 • تیونینگ سیستم تعلیق خودرو
 • تیونینگ سیستم سوخت رسانی خودرو
 • تیونینگ سیستم خنک کننده خودرو

در هنگام اجرای تیونینگ خودرو، ایمنی را در اولویت قرار دهید و در عین حال سه اصل عملکرد خودرو، شتاب، چرخش، کاهش سرعت اتومبیل را با تعادل مناسب بین سه عنصر بهبود دهید. به عنوان مثال، با افزایش قدرت موتور، ممکن است نارسایی هایی در ترمز یا سیستم تعلیق احساس شود که قبلاً قابل توجه نبودند.

هم چنین هنگام افزایش قدرت موتور در دور موتور بالا، اگر قدرت در دور های پایین و متوسط موتور مانند قبل باقی بماند، به دلیل تغییر در ویژگی های نیرو، راننده می تواند این توهم را احساس کند که خودرو در سرعت کم، قدرت را از دست داده است. تعویض فقط یک قطعه در ماشین یا دستکاری آن می تواند استرس را افزایش داده و به سایر قسمت ها آسیب برساند، بنابراین حفظ تعادل صحیح هنگام تنظیم برای افزایش ایمنی عملکرد ضروری است. اقدامات انجام شده در تیونینگ خودرو شامل تیونینگ ظاهری و تیونینگ فنی می باشد که در ادامه به صورت مفصل آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

تیونیگ ظاهری

حال که با تیونینگ خودرو آشنا شدید و هدف از انجام آن را متوجه شدید، لازم است تیونینگ ظاهری اتومبیل را مورد بررسی قرار دهیم. منظور از تیونینگ ظاهری انجام اقداماتی در بدنه و ظاهر خودرو می باشد که موجب ارتقای عملکرد و زیبا سازی ظاهری می گردد. تیونینگ ظاهری شامل موارد زیر است :

تیونیگ ظاهری

 1. تیونینگ درب خودرو
 2. تیونینگ رینگ و لاستیک خودرو
 3. تیونینگ سیستم صوتی و تصویری خودرو
 4. تیونینگ سقف خودرو
 5. تیونینگ چراغ های خودرو
 6. تیونینگ شیشه های خودرو
 7. تیونینگ آینه بغل خودرو
 8. تیونینگ اگزوز و دیفیورز خودرو
 9. تیونینگ صندلی خودرو
 10. تیونینگ چرخ خودرو
 11. تیونینگ سپر و جلو پنجره خودرو

تیونینگ درب خودرو

تیونینگ درب خودرو به تغییرات و اصلاحاتی گفته می شود که بر روی درب های خودرو اعمال می شوند. این تغییرات می توانند شامل تغییر سیستم باز و بسته شدن درب ها و نصب قطعات جدید باشند. تیونینگ درب خودرو شامل درب های از بالا باز شونده می باشد که در این مورد درب ها به جای باز شدن به طرفین، به طرف بالا باز می شوند. این سیستم باز شدن درب ها برای اولین بار در خودرو های لامبورگینی معرفی شد و به همین دلیل به آن ها درب های لامبورگینی می گویند. نصب این نوع درب ها بر روی خودرو های دیگر به ظاهر خودرو جذابیت می بخشد.

تیونینگ درب خودرو

یکی دیگر از روش های تیون کردن درب اتومبیل ها، به روش درب های پروانه ای است. این نوع درب ها به طرف بالا و عقب باز می شوند و شبیه به پروانه ها عمل می کنند. این سیستم باز شدن درب ها در برخی خودرو های لوکس و اسپرت مشاهده می شود و می توان آن ها را بر روی خودرو های دیگر نصب کرد. دسته آخر تیونینگ درب ماشین به روش باز شدن به عقب می باشد که در برخی خودرو های کلاسیک و لوکس استفاده می شود.

تیونینگ رینگ و لاستیک خودرو

صاحبان خودرو اغلب شروع به تغییر ظاهری با رینگ های اسپرت می کنند. طیف محصولات زیبا سازی رینگ و لاستیک ماشین ها به نسبت وجود مدل های گوناگون، متنوع است. در پیکر بندی رینگ و لاستیک اتومبیل خود توجه داشته باشید که خودروی شما با رینگ های پنج پره کلاسیک، ظاهر یکپارچه ای دارد. اما ظاهر به تنهایی نباید عامل تعیین کننده باشد. در انتخاب جنس رینگ کمی دقت لازم است.

رینگ های فولادی سنگین هستند و می توانند زنگ بزنند. از طرفی برای استفاده در زمستان مناسب هستند. رینگ های آلومینیومی گران تر هستند، اما به لطف وزن سبک تر، رانندگی بهتری را ارائه می دهند. رینگ های منیزیمی سطح قیمت بالا تری دارند. آن ها بسیار سبک و در عین حال بسیار پایدار هستند.

تیونینگ رینگ و لاستیک خودرو

از بین تمام روش هایی که می توانید ماشین خود را تنظیم کنید، تنظیم تایر ممکن است مهم ترین باشد. این به این دلیل است که لاستیک و تایر ها تأثیر عمیقی بر چسبندگی و کنترل خودرو در جاده دارند. با تغییر سایز، الگوی آج یا فشار لاستیک های خود، می توانید به طرز چشمگیری نحوه کنترل خودرو خود را بهبود ببخشید. اگر تایر های جدیدی با ترکیبات مختلف نصب کنید، در رانندگی در آب و هوای خشک و مرطوب از چسبندگی بهتری نیز بهره مند خواهید شد.

تیونینگ سیستم صوتی و تصویری خودرو

یک سیستم صوتی برتر در ماشین در درجه اول از نظر آکوستیک یک روش تیونینگ ماشین محسوب می شود. اما تیونر ها می توانند در این مورد دچار مشکل شوند. زیرا اگر سیستم نصب شده بیش از حد بلند باشد، پلیس ممکن است این را به عنوان آلودگی صوتی تعبیر کند. سپس فرد ملزم به پرداخت جریمه گردد. با این حال، استفاده از بلندگو های مخصوص خودرو با ساب ووفر برای فرکانس های باس توصیه می شود. این عناصر همراه با یک به اصطلاح کراس اوور، صدایی غنی را با وجود سر و صدای معمول رانندگی تضمین می کنند. هم چنین می توان از تقویت کننده های صدا منند آمپلی فایر و بوم باکس استفاده کرد.

تیونینگ سقف خودرو

تیونینگ سقف خودرو به مجموعه ای از تغییرات و اصلاحاتی گفته می شود که بر روی سقف خودرو اعمال می شوند. این تغییرات می توانند شامل نصب سانروف، تغییر رنگ سقف و استفاده از چسب های ویژه باشند. سانروف و قابلیت باز و بسته شدن آن به رانندگان و سرنشینان امکان استفاده از هوای آزاد در فصل های گرم تر را می دهد و به زیبایی خودرو کمک می کند. تیونینگ رنگ سقف خودرو با استفاده از چسب های ویژه انجام می شود. به عنوان مثال، استفاده از چسب های سیاه برای ماشین های سفید یکی از رایج ترین روش های تیونینگ سقف خودرو است.

تیونینگ سقف خودرو

تیونینگ چراغ های خودرو

سفارشی کردن چراغ ها نیز بسیار محبوب است. به ویژه این که فناوری LED امکانات جدیدی را به وجود آورده است. تیونر های خودرو با رنگ نور و هم چنین شکل و روشنایی چراغ های جلو به جلوه های خیره کننده ای دست می یابند. چراغ های راهنما نیز با رنگ های مختلف جایگزین می شوند. در مورد چراغ عقب، فناوری LED علاوه بر ظاهر جذاب تر، مزیت های بیشتری را نشان می دهد. این مزیت ها شامل پرتو نور روشن تر می باشد. به علاوه استفاده از زنون، تغییر کاسه چراغ و دودی کردن آن ها از روش های دیگر تیون کردن ظاهری چراغ های خودرو می باشد.

تیونینگ شیشه های خودرو

یکی دیگر از روش های تیونینگ ظاهری اتومبیل ها به تیونینگ شیشه های خودرو اختصاص دارد. این تغییرات می توانند شامل نصب فیلم های دودی، تغییر رنگ شیشه ها و استفاده از شیشه های امنیتی باشند. دودی کردن شیشه خودرو علاوه بر جلوه ظاهری باعث کاهش نور خورشید و حرارت درون خودرو می شوند. این فیلم ها می توانند به حفظ حریم خصوصی سرنشینان و کاهش خستگی چشم در برابر نور خورشید کمک کنند.

تیونینگ شیشه های خودرو

با این حال، باید توجه داشت که در برخی کشور ها، استفاده از فیلم های دودی با میزان تاریکی بیش از حد مجاز قانونی است. شیشه های امنیتی طراحی شده اند تا در صورت شکستن، به قطعات کوچک و کم خطر تبدیل شوند. این شیشه ها می توانند به افزایش ایمنی سرنشینان در صورت تصادف کمک کنند.

تیونینگ آینه بغل خودرو

تیونینگ آینه بغل خودرو شامل نصب آینه های جدید با طراحی جدید، افزودن قابلیت های نوین و بهبود عملکرد آینه ها باشند. نصب آینه های بغل با طراحی های اسپرت، کروم یا کربن فایبر به زیبایی خودرو کمک کرده و ظاهر جذاب تری به آن می بخشد. به علاوه برقی کردن آینه ها، نصب چراغ های جانبی LED و سیستم هشدار زاویه کور می توانند به راحتی و ایمنی رانندگی کمک کند.

تیونینگ اگزوز و دیفیورز خودرو

لوله اگزوز در انتهای سیستم اگزوز ماشین قرار دارد. بسته به وسیله نقلیه، ممکن است چندین لوله اگزوز نصب شود. یکی از روش های تیونینک ظاهری، تغییر لوله اگزوز با ظاهری اسپرت تر است. یک سیستم اگزوز تیون شده نیز می تواند صدا را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. در ارتباط با منیفولد یا لوله جدید، می توان اسب بخار بیشتری نیز بدست آورد. دیفیورز یک جز مکانیکی بوده که برای بالا بردن زیبایی ظاهری خودرو در قسمت عقب و پایینی سپر نصب شده و جریان هوای زیر ماشین را تنظیم می کند.

تیونینگ اگزوز خودرو

تیونینگ صندلی خودرو

نصب صندلی های اسپرت در این بخش تیونینگ قرار می گیرد. آن ها معمولا نه تنها بهتر از صندلی های مخمل دار استاندارد به نظر می رسند، بلکه عملکرد و اسپرت بودن خودرو را نیز بهینه می کنند. علاوه بر این، طراحی عالی صندلی های جدید امکان نشستن روی چرم به جای پلاستیک را به وجود آورده است. وجود سنسور ها، ماساژور، سیستم های سرمایشی و گرمایشی در صندلی های جدید خودرو راحتی و آسایش بیشتری را برای سرنشینان اتومبیل فراهم کرده است. ممکن است افراد به این امور راضی نشده و به نصب مانیتور ها پشت کلاهک صندلی بپردازید.

تیونینگ صندلی خودرو

تیونینگ سپر و جلو پنجره خودرو

تعویض سپر جلو و عقب خودرو با توجه به نوع خودرو یکی دیگر از روش های تیونینگ ظاهری می باشد که با توجه به ابعاد و مدل خودرو انجام می شود. اضافه کردن سپر های جدید به شکل لوله های فلزی بزرگ روبروی سپر اصلی خودرو جلوه زیبایی به ماشین های شاسی بلند می دهد. بسیاری از افراد علاقه مند به تیون ظاهری خودرو ترجیح می دهند با حذف لوگو خودرو، از بین بردن پره ها و جایگزینی با پره های ظریف و نازک موجب تیونینگ جلو پنجره خودرو می شود.

تیونینگ سپر و جلو پنجره خودرو

تیونینگ فنی

هر نوع تیونینگ می تواند جنبه های مختلف ماشین شما را بهبود بخشد. شما می توانید یکی را انتخاب کنید که واقعاً با نیاز ها و ترجیحات شما مطابقت دارد. اما، قبل از شروع هر نوع تیونینگ خودرو، حتما با یک متخصص مشورت کنید تا مشکلی پیش نیاید. تیونینگ فنی که با نام تیونینگ آیرودینامیک نیز شناخته می شود، شامل موارد زیر است:

 1. تیونینگ ارتفاع خودرو
 2. تیونینگ موتور خودرو
 3. تیونینگ ایسیو خودرو
 4. تیونینگ وزن خودرو
 5. تیونینگ اگزوز خودرو
 6. تیونینگ ترمز خودرو
 7. تیونینگ سیستم تعلیق خودرو
 8. تیونینگ سیستم خنک کننده خودرو
 9. تیونینگ سیستم سوخت رسانی خودرو

تیونینگ ارتفاع خودرو

اگر بخواهیم یکی از مهم ترین تیونینگ های فنی خودرو را نام ببریم، باید به تنظیم ارتفاع ماشین از سطح زمین اشاره کنیم. ممکن است ماشین هایی را در خیابان دیده باشید که ارتفاع خیلی کمی نسبت به زمین داشته باشند. مزایای تیونینگ و پایین آوردن خودرو عبارتند از کاهش چرخش بدنه ماشین، مرکز ثقل پایین، افزایش هندلینگ و پایداری و ظاهر اسپرت تر می باشد. البته توجه داشته باشید این تغییر آیرو دینامیکی نیازمند طی کردن مراحل توسط یک فرد ماهر است و اگر به طور اصولی انجام نشود، می تواند منجر به مشکلاتی در قطعات داخلی و وقفه در عملکرد ماشین شود.

تیونینگ ارتفاع خودرو

معایب پایین آوردن خودرو شامل کاهش عمر لاستیک در صورت عدم اصلاح تراز، کیفیت سواری سخت تر و مشکل در ورود و خروج از وسیله نقلیه می باشد. خودرو های لوکس امروزی دارای قابلیت تنظیم ارتفاع با فشردن یک دکمه هستند که موجب می شود هنگام قرار گرفتن در جاده های صعب العبور، ارتفاع خودرو افزایش یابد تا به تجهیزات زیری خودرو آسیبی وارد نشود. در هنگام تیونینگ ارتفاع اتومبیل دو قطعه فنر درگیر هستند. یکی فنر لول ثابت و دیگری فنر لول قابل تنظیم.

اگر قصد دارید ارتفاع ماشین خود را به صورت دائمی تغییر دهید، لازم است فنر لول ثابت را تنظیم نمایید. در غیر اینصورت با تغییر در تنظیمات فنر لول قابل تنظیم می توانید ارتفاع ماشین را به شکل دستی یا پنوماتیکی عوض کنید.

تیونینگ موتور خودرو

موتور خودرو یکی از مهم ترین قطعات فنی محسوب می شود که از قطعات جزئی تشکیل شده است. بسیاری از افراد هنگامی که واژه تیونینگ فنی را می شنوند، تصور می کنند فقط موتور خودرو ارتقا می باید. در صورتی که تیونینگ موتور به معنای بهبود، گسترش یا تنظیم قطعات موجود است تا موتور قدرت بیشتری ارائه کند. یکی از معیار های تنظیم موتور به طور کاملاً کلاسیک، افزایش ظرفیت سیلندر است. در این حالت مخلوط هوا و سوخت بیشتری را می توان در سیلندر های بزرگتر نسبت به سیلندرهای کوچکتر سوزاند و این موضوع افزایش قدرت موتور را فراهم می کند.

تیونینگ موتور خودرو

توربو شارژ موتور یکی دیگر از راه های افزایش قدرت موتور است. با کمک توربو شارژر یا سوپر شارژر می توان فشار متوسط و در نتیجه قدرت را افزایش داد. فشار بالا تر درجه پر شدن را بهبود می بخشد به طوری که هوای بیشتری برای احتراق سوخت در دسترس است.

چیپ تیونینگ نیازی به دخالت در مکانیک موتور ندارد. در اینجا، عملکرد موتور از طریق تغییرات هدفمند در پارامتر های کنترل کارخانه ای سیستم مدیریت الکترونیک موتور افزایش می یابد. به این ترتیب می توان فشار بوست توربو شارژر یا میزان سوخت تزریق شده به محفظه احتراق را افزایش داد. این اقدامات منجر به افزایش قدرت و گشتاور موتور می شود.

تیونینگ ایسیو خودرو

تیونینگ ECU یکی دیگر از انواع محبوب تیونینگ خودرو است. این می تواند عملکرد ماشین شما را با تغییر تنظیمات روی واحد کنترل موتور شما بهبود بخشد. این مورد تیونینگ فنی می تواند قدرت و گشتاور خروجی را افزایش دهد، مصرف سوخت را بهبود بخشد و آلاینده ها را کاهش دهد.

تیونینگ ایسیو خودرو

تنظیم ECU را می توان با کامپیوتر و نرم افزار مخصوص انجام داد و یا تیونر حرفه ای می تواند این کار را انجام دهد. هم چنین، برخی از خودرو سازان تیونینگ ECU را به عنوان یک آپشن روی خودرو های خود، مستقیماً از کارخانه ارائه می دهند.

تیونینگ وزن خودرو

وزن خودرو به طور مستقیم روی شتاب و سرعت خودرو تاثیر می گذارد. ممکن است هنگام مشاهده مسابقه های اتومبیل رانی به این نکته دقت کرده باشید که صندلی های شاگرد و عقب برداشته شده اند. این مورد دقیقا به علت پایین آوردن وزن خودرو برای بالا بردن سرعت حرکت آن است. خودرو های معمولی از رینگ های فلزی استفاده می کنند که تیونر ها برای کاهش وزن اتومبیل، استفاده از رینگ های آلومینیومی با وزن کمتر و کارآیی بهتر را پیشنهاد می کنند.

تیونینگ وزن خودرو

ترمز و دیسک صفحه رایج به کار رفته در خودرو ها، نوع کاسه ای بوده که می توان با جایگزین نمودن آن با سیستم ترمز دیسکی سوراخ دار، وزن خودرو را به طور موثری کاهش داد. تغییر قطعات داخلی، جایگزین کردن صندلی ها با صندلی های نانو و سبک و تغییر جنس شیشه خودرو می تواند موجب تنزل موثر وزن خودرو و تیون شدن آن می شود.

تیونینگ اگزوز خودرو

اگر به دنبال بالا بردن عملکرد خودرو هستید و فقط جنبه تقویت ورودی را مد نظر دارید، باید به شما بگوییم نباید ارتقا خروجی را فراموش کنید. تیونینگ اگزوز خودرو می تواند موجب خارج شدن هر چه سریع تر دود های حاصل از احتراق داخلی می شود. یکی از اقدامات اساسی برای تیونینگ اگزوز خودرو، کم کردن طول لوله اگزوز است. خروج دود در ماشین های معمولی از مسیر های پر پیچ و خمی در اگزوز عبور کرده تا صدای اگزوز به نسبت کاهش یابد. اما اگر به صدای اگزوز ماشین های مسابقه ای توجه کنید، صدای بلندی به گوش شما می رسد. ارتقا سیستم اگزوز اتومبیل از طریق حذف انباره، کاهش طول لوله اگزوز، بالا بردن کیفیت لوله اگزوز، اضافه کردن هدرز اگزوز و خالی کردن کاتالیزور انجام می شود.

تیونینگ ترمز خودرو

تیونینگ ترمز یک تیونینگ آیرودینامیکی است که می تواند عملکرد ترمز خودرو شما را بهبود بخشد. این کار را می توان با ارتقاء لنت ترمز، دیسک ترمز و خطوط ترمز انجام داد. شما می توانید این کار را با اصلاح سیستم ABS یا نصب یک کنترلر بایاس ترمز انجام دهید. تنظیم ترمز را نباید نادیده گرفت زیرا یک ویژگی ایمنی مهم است. در طی تیون کردن و ارتقا عملکرد ترمز خودرو، با فنر های پایین آورنده ای سر و کار داریم که موجب چرخش کمتر وسیله نقلیه هنگام تصادفات جاده ای می شود و باعث می شود سرعت عمل راننده بیشتر شود.این فنر های پایین آورنده استحکام بیشتری داشته و طول کمتری از فنر های استاندارد ماشین دارند.

تیونینگ ترمز خودرو

به طور معمول از این فنر های اسپرت در کنار فنر های استاندارد استفاده می شود. تیونینگ ترمز در سیستم تعلیق خودرو یک امر اجباری محسوب می شود. چرا که با ارتقا عملکرد موتور خودرو و تیونینگ فنی شاهد شتاب گیری عالی ماشین خواهید بود و این مورد نیازمند یک ترمز قوی می باشد.

تیونینگ سیستم تعلیق خودرو

خودرو سازان سیستم تعلیق خودرو های خود را طوری طراحی می کنند که وسیع ترین گروه هدف ممکن را جذب کنند. اما این به سلیقه هرکسی نمی خورد. برای تیونر ها، تنظیم سیستم تعلیق و اصلاح اجزای سیستم تعلیق، بخشی جدایی نا پذیر از تجارت روزانه آن ها است. علاوه بر این، ثابت می کند که به ویژه موثر است. تیونینگ سیستم تعلیق دو خواسته مالک را برآورده می کند: هندلینگ و ظاهر خودرو را بهبود می بخشد. از طرف دیگر، تنظیم موتور در زیر کاپوت مخفی باقی می ماند.

تیونر ها از اصطلاح تعلیق ورزشی برای توصیف سیستم تعلیق استفاده می کنند که فنر های ورزشی کوتاه تر و کمک فنر های تنظیم شده محکم تر را ترکیب می کنند. سیستم تعلیق اسپرت استاندارد برای رانندگانی طراحی شده است که خواهان ظاهری اسپرت هستند، بدون اینکه چیز زیادی در راحتی خود از دست بدهند. بسیاری از تولید کنندگان چنین سیستم تعلیق کاملی را ارائه می دهند. آن ها معمولاً شامل چهار کمک فنر کوتاه شده و فنر های پایین آورنده مناسب تنظیم شده هستند.

تیونینگ سیستم تعلیق خودرو

تیونینگ سیستم تعلیق یک تیونینگ فنی خودرو است که می تواند هندلینگ و کیفیت سواری خودرو شما را بهبود بخشد. این کار را می توان با اصلاح اجزای سیستم تعلیق مانند فنر ها، شوک ها و پایه ها انجام داد. می توانید با تغییر تراز چرخ های خود، تنظیم سیستم تعلیق را انجام دهید. این به بهبود چسبندگی لاستیک ها و کاهش چرخش بدنه کمک می کند.

تیونینگ سیستم سوخت رسانی خودرو

سوخت داخل سیلندر خودرو برای سوختن به هوا، سوخت و جرقه نیاز دارد. مخلوط سوخت و هوا باید درست باشد، اما جرقه باید به اندازه کافی قوی باشد تا فرآیند احتراق خاموش شود و هم چنین زمان بندی صحیحی با بقیه مخلوط داشته باشد. زمان وقوع جرقه همان چیزی است که زمان احتراق را می شنوید توصیف می شود. بسیاری از افراد علاقه دارند سیستم سوخت رسانی خودرو را با انجام کار های تخصی ارتقا دهند و قدرت موتور را بالا ببرند.

تیونینگ سیستم سوخت رسانی خودرو

در طی این فرآیند وجود شمع های جرقه زن مناسب برای مطابقت با دمای داخل موتور کلیدی است. انتخاب صحیح شمع ها با توجه به تنظیم موتور و هم چنین مدل خودرو تعیین می شود. می توانید با تکنسین خود صحبت کنید تا ماشین شما را تنظیم کند تا مطمئن شوید که شمع های جرقه را درست می کنید. نرم افزار نقشه روی ECU چیزی است که زمان جرقه را کنترل می کند، بنابراین مهم است که نقشه صحیح روی ECU باشد. ECU خودرو معمولاً برای ارتقای عملکرد موتور نیاز به نقشه برداری مجدد دارد و این شامل زمان بندی جرقه نیز می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، می توان تقویت دینام خودرو را نیز امتحان کرد و از وایر های با مقاومت کمتر، سوزن های انژکتور قوی، شمع های چند الکترود و تقویت کوئل استفاده کرد.

تیونینگ سیستم خنک کننده خودرو

انجام تیونینگ سیستم خنک کننده معمولا در فصل تابستان افزایش می یابد. وظیفه اصلی سیستم خنک کننده خودرو پایین آوردن دمای موتور می باشد. کارکرد مکرر موتور موجب بالا رفتن دمای آن می شود. اگر سیستم خنک کننده نتوند دمای موتور خودرو را در یک رنج مناسب ثابت نگه دارد، موجب بروز اتفاقات ناگوار خواهد شد. قطعات موجود در سیستم خنک کننده اتومبیل شامل رادیاتور، واتر پمپ، ترموستات، فن، تسمه و شیلنگ تشکیل شده است. یکی از راهکاری ارتقای کارکرد سیستم خنک کننده برای مواجهه با صعود غیر معمول دما، شارژ مایع خنک کننده می باشد. هم چنین می توانید نصب اینتر کولر را انجام دهید. اینتر کولر قطعه ای است که هوای تولید شده توسط توربو را خنک می کند و هوای خروجی از توربو توسط کمپرسور داخلی فشرده می شود.

مانند اینتر کولر ها، کولرهای شارژی هستند که پس از توربو یا سوپر شارژر قرار می گیرند و هوایی را که فشرده شده و برای احتراق به سمت موتور حرکت می کند، خنک می کنند. این باعث می شود هوا متراکم تر شود به این معنی که اکسیژن بیشتری را به محفظه حمل می کند و می تواند قدرت را افزایش دهد. مزایای کولر شارژی این است که هوای فشرده گرم تر به جای هوا توسط آب خنک می شود. آب می تواند انرژی گرمایی بسیار بیشتری نسبت به هوا ذخیره کند و این بدان معناست که می تواند گرما را به طور موثر تری از بین ببرد و سایز کوچک تری از اینترکولر دارد.

آموزش برق خودرو

اگر علاقه مند به خودرو و رشته برق خودرو و باطری سازی هستید میتوانید در دوره های آموزش برق خودرو که به صورت صفر تا صد و کاملاً عملی و تخصصی در آموزشگاه فن آموزان برگزار میشوند شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنید. جهت مشاهده شرایط این دوره روی تصویر بالا کلیک کنید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

دروره های مرتبط به علاقه مندان خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات