آموزش تعمیرات ایسیو ECU

دوره آموزش تعمیرات ایسیو خودرو در آموزشگاه فن آموزان شامل آموزش تعمیر ایسیو ماشین های داخلی (مانند ایران خودرو و سایپا و … ) ، آموزش تعمیر ایسیو خودروهای خارجی (تویوتا ، کیا ، هیوندای و خودروهای چینی و …)  می باشد. مباحث تعمیرات ایسیو خودرو سنگین نیز به دلیل حرفه ای و پیشرفته بودن آموزش ها در دوره ای مجزا تدریس می شود. هر چند با گذراندن دوره آموزش تعمیرات ecu ، توانایی  تعمیرات ایسیو خودرو های سنگین را نیز در حد قابل قبول بدست خواهید آورد.

تعمیرات ecu زیر مجموعه برق خودرو می باشد که بازار کار عالی دارد.  بنابراین برای کسانی که می خواهند کسب و کار خود را داشته و به یک حرفه با درآمد بالا وارد شوند ، گزینه بسیار خوبی است.

به طور کلی ، عیب یابی برد ایسیو  و اتصال آن به سنسور خودرو ، آموزش دیاگ زدن ، ریمپ و برنامه نویسی از مهمترین بخشهای این دوره آموزشی است

با یادگیری مباحث دوره آموزش تعمیرات ecu می توانید به راحتی بر انواع مدارهای ایسیو و کیلومترها در اتومبیل های داخلی و خارجی و حتی وسایل نقلیه سنگین تسلط پیدا کنید

دوره تعمیر واحد کنترل الکترونیکی ( ECU) تحت نظارت یک تعمیرکار مجرب با جدیدترین  ابزار های عیب یابی و تعمیر آموزش داده می شود. به طور کلی ، مباحث از عیب یابی برد ایسیو و ارتباط آن با سنسورهای خودرو و برق شروع می شود.  بنابراین کسانی که می خواهند از ابتدا شروع کنند و وارد بازار کار تعمیرات ecu شوند ، لازم نیست نگران باشند و این دوره مباحث پایه تا پیشرفته تعمیرات ایسیو را در بر می گیرد.

آموزش تعمیرات ecu خودرو برای ماشین های داخلی و خارجی کاربردی بود و کاراموزان در پایان قادر به تعمیر کامپیوتر خودرو در مدل های مختلف می باشند.

معرفی دوره تعمیرات ایسیو خودرو داخلی و خارجی

ویدئو

پادکست معرفی دوره آموزش تعمیرات ایسیو ECU

شهریه: 4/200/000 تومان

مدت آموزش: 40 ساعت

توانایی هایی که در این دوره بدست می آورید
یادمیگیرید ایسیو خودرو را بازو بسته کنید و قطعات داخلی آن که بیشتر الکترونیکی هستند را نقشه خوانی، پلاک خوانی، اندازه گیری کنید و بتوانید مدارهای داخلی ایسیو را عیب یابی و تست کنید و قطعات مربوط به هرکدام از این مدارها مثل سنسورها را بشناسید.
روش برنامه ریزی با دستگاه دیاگ را به صورت تخصصی آموزش می بینید و یادمیگیرید مشکلاتی که مربوط به نرم افزار ایسیو می باشد مثل بالارفتن مصرف سوخت، لرزش موتور خودرو، گازخوردن بیش از اندازه در حالت درجا، جابجایی در زمان کارکرد فن و سایر مشکلات را عیب یابی و برطرف کنید.
یه شما یاد می دهیم که با دستگاه تستر ایسیو بتوانید ایسیو را در خارج از خودرو تست کنید و با استفاده از دستگاه پروگرمر ایسیو را برنامه ریزی کنید و به وسیله دستگاه دیاگ عیب های مختلف را برطرف کنید.
با روشی تخصصی یادمیگیرید چگونه انواع ایسیو را نقشه خوانی کنید و بر اساس آن بتوانید سیم کشی های مختلف را عیب یابی و تعمیر کنید.
انواع سنسورها و اصول عملکرد آنها، تاثیر عملکرد آنها بر روی ایسیو و همچنین خواندن پارامترهای استاندارد و عیب یابی سیستم انژکتور را به صورت تخصصی به شما آموزش می دهیم.
در این دوره عیب یابی و تعمیرات صفر تا صد بیش از ده ها مدل ایسیو پرکاربرد ایرانی و خارجی را به شما آموزش خواهیم داد. این ایسیو ها پرکاربردترین ایسیو بازار هستند

سرفصلهای دوره آموزش تعمیرات ایسیو ایرانی و خارجی

logo gold

اموزش تعمیرات انژکتور خودرو

آشنایی با سنسور ها و عمل گر ها و شیوه درست کردن خرابی آن ها

آموزش قطعه شناسی تست و نحوه پالک خوانی قطعات

آموزش نحوه نقشه خوانی انواع مدارات ایسیو

آموزش پارامتر خوانی

آموزش نحوه تعمیرات یونیت ایموبلایزر و کد خوانی سوئیچ و تعریف کد سوئیچ

آموزش کار با دستگاه ایسیو تستر به صورت عملی و تئوری

اموزش نحوه تعمیرات ایسیو های داخلی و خارجی ایسیو های گازو گیربکس

برگزاری دوره ها مطابق استاندارد های سازمان فنی حرفه ای

آموزش اصلاح کیلومتر

آموزش نقشه خوانی سیم کشی

آموزش نحوه شناسایی خطاها..

اموزش برنامه ریزی حافظه ی اصلی ( FLASH) و حافظه ی موقتEEPROM

اموزش بی کد کردن ایسیو خودرو

اموزش و نحوه پاک کردن چراغ آچار در همه خودروها

Delphiمخصوص ماشین های چینی و کره ای و ژاپنی) آموزش نقشه خوانی و تعمیر ایسیو

ارائه و پشتیبانی نامحمدود از کاراموزان

اموزش J-TAG برای انواع ایسیوها

اموزش دانلود و تبدیل ایسیوهای مختلف

کوچک کردن لیست

اشنایی با نحوه ی تنظیم موتور

حذف کد خطای ایسیو با دستگاه TNM

TNM/5000/7000 آموزش کامل نحوه ی کار با پروگرامر

آموزش الکترونیک مقدماتی

آموزش کار با دستگاه دیاگ

نمایش بیشتر
logo gold

اموزش نحوه تست و اتصال سنسورهای ورودی ایسیو خودرو از جمله سنسور دمای هوا ضربه و سنسور اکسیژن و..

اموزش رفع ایراد ایسیو ها با ایسیو تستر و دیاگ

اموزش نقشه خوانی و تعمیر ایسیو های bosch

ارایه یکسری لم ها و راهکارهای کاربردی در جهت تعمیرات راحت ایسیو

اموزش و راهکارهای تعمیرات تمامی بردهای ایسیو ماشین های داخلی و خارجی

اموزش سیستم های مولتی پلکس تمام خودروهای داخلی و خارجی

اموزش نقشه خوانی و تعمیر ایسیو هایsagem

اموزش نقشه خوانی و تعمیر ایسیو های valeo

آموزش تخصصی ریمیپ انواع ایسیو با دستگاه

کم کردن دمای فن

حذف کاتاف و کاتاف رگباری

اموزش نقشه خوانی و تعمیر ایسیو هایsiemens

آموزش تعمیر ایسیو های ایربگ

کوچک کردن لیست

اموزش و برنامه ریزی و پیکربندی سیستم مالتی پلکس خودروهای فرانسوی

اموزش و برنامه ریزی پیکربندی سیستم مالتی پلکس MUX

اموزش و برنامه ریزی و پیکربندی سیستم مالتی پلکس ECO MUX

اموزش و برنامه ریزی و پیکربندی سیستم مالتی پلکس SMS

اموزش نحوه برنامه دادن به ECU BOSCH…ME17 با استفاده از سیستم GPT تریکور در دستگاه TNP 7000

اموزش نحوه کاربرد BORD GPT  و K_TAG  تریکور

اموزش نحوه پروگرام کردن IC های پشت امپر

نمایش بیشتر
نظرات کارآموزان دوره آموزش تعمیر ایسیو خودرو
ویدئو
ویدئو
ویدئو

هزینه آموزش تعمیرات ایسیو ECU

شهریه عادی دوره تعمیر ECU 6/000/000 تومان
شهریه دوره تعمیر ECU با 30% تخفیف 4/200/000 تومان
شهریه خصوصی دوره تعمیر ECU 7/000/000 تومان
برای یک شروع قدرتمند این ویدئو را حتما ببینید
ویدئو

آموزش تعمیرات ECU

آموزش تعمیرات ایسیو خودروهای ایرانی

آموزش تعمیرات ایسیو پژو 405 ، پراید ، پژو 206 ، آسیا پرشیا ، آسیا تیبا ، آموزش تعمیرات ECU رانا و دنا ،  تعمیرات ECU نیسان ، آموزش ایسیو سمند و اموزش تعمیرات EBS ، عیب یابی و تعمیر تمام مدارهای این برد ایسیو آموزش داده می شود. خودروهای ABS وارداتی و تعمیرات خودروهای ای بی اس تولید داخل در این بصورت کامل بررسی می شود.

دوره آموزشی تعمیرات تخصصی ایسیو خودرو مناسب افرادی ست که می خواهند با بردهای الکترونیکی داخل خودرو کار نمایند. بردهای مهمی که در اکثر دستگاه های الکترونیکی، مهم ترین وظیفه را بر عهده دارند. ecu در حقیقت نام برد الکترونیکی مخصوص خودرو است که این برد ها در یخچال، پی ال سی، کامپیوتر و اکثر دستگاه های الکترونیکی نیز قرار دارد.

بنابراین برای موفقیت در دوره آموزش تعمیرات ایسیو ، بهتر است که با مفاهیم الکترونیک آشنایی داشته باشید.

مفاهیمی که در آموزشگاه ها به صورت پیش نیاز تدریس می گردند. علاوه بر شناخت مدارهای الکترونیک و آشنایی کلی با بردهای الکترونیک در مورد ایسیو خودرو، جنبه های مکانیک خودرو نیز اهمیت پیدا می کنند. چرا که ecu ها بر مبنای اطلاعات دریافتی از سنسورهای مختلف خودرو عملیات پردازش را انجام می دهند.

هرچه کارآموز با قطعات مختلف خودرو بیشتر آشنا باشد، تعمیرکار بهتری برای ecu خودرو خواهد شد. اصولی که ما آن ها را در اموزشگاه به صورت کامل به شما منتقل خواهیم کرد.

آموزش تعمیر ایسیو ماشین خارجی

دقت داشته باشید که در دوره آموزش تعمیرات ایسیو ما در آموزشگاه تعمیرات ایسیو تعمیر هر نوع ECU ای را به شما آموزش می دهیم و علاوه بر اینکه ما ایسیو های مختلف ماشین های ایرانی را  مورد تعمیر قرار دادیم،تعمیرات انواع ایسیو های خارجی را نیز به صورت کامل و دقیق قرار دادیم تا شما این آموزش ها را به صورت کامل یاد بگیرید و بتوانید از این آموزش ها کمال استفاده را ببرید و توانایی تعمیر هر ایسیو ای را داشته باشید و در عیب یابی و تعمیر با مشکل مواجه نشوید.

(آموزش همه ی این تعمیرات رو ما به صورت کامل در دوره آموزش تعمیرات ECU قرار دادیم که شما با دریافت این دوره می توانید از اون بهره مند شوید)

پیش نیاز شرکت در این دوره ، آموزش تعمیرات ایسیو برای ماشین های تولید داخل است. معمولا ماشین های خارجی 3 نوع ایسیو دارند که باید با جزئیات بیشتری در مورد آن بحث شود. البته شباهتهایی بین تعمیرات ecu برخی خودورهای داخلی و خارجی ( به عنوان مثال پژو و هیوندای ) وجود دارد ، اما شما باید از تجهیزات و ابزار تخصصی تری در این زمینه استفاده کنید. مباحث تعمیرات ECU کامپیوتر برای اتومبیل های خارجی در زیر آورده شده است.

آموزش تعمیرات ایسیو خودرو سنگین بصورت مجزا در دوره ای با همین نام بصورت عملی ، حرفه ای و پیشرفته اموزش داده می شود.

پیش نیاز ورود به بازار کار تعمیرات ایسیو خودروهای خارجی

در ایران هرچه که به تعمیرات ماشین خارجی مربوط شود، درآمد زا خواهد بود. بنابراین عده زیادی به امید جذب در تعمیرگاه های تخصصی خودروهای خارجی وارد دوره های آموزشی تعمیرات تخصصی ایسیو خودرو می شوند. این دوره ها برای چنین افراد با انگیزه ای بسیار سودمند واقع خواهد شد.

ولی واقعیت اینجاست که تعمیرات تخصصی ایسیو خودرو از شناخت ایسیو خودروهای داخلی آغاز می شود. به هر حال شما با ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات ecu خودرو می توانید با بردهای مختلف ایسیو خودرو آشنا شوید با دستگاه ایسیو تستر کار کنید و سنسورهای خودرو را به خوبی بشناسید.

این سرفصل ها مهمترین اصولی است که شما در دوره تخصصی آموزش تعمیرات ایسیو خودرو فرا خواهید گرفت. در ادامه با تعمیرات ایسیو خودروهای خارجی و ماشین آلات سنگین آشنا خواهید شد و تا حدودی بر تعمیرات آن ها مسلط می شوید.

درصورتی‌که کارآموز به یادگیری تعمیرات ایسیو خودرو خارجی علاقه‌مند باشد در دوره های تکمیلی، تعمیرات تخصصی ایسیو خودروهای خارجی را فرا خواهد گرفت و می تواند به درآمد خوبی از این شغل دست پیدا کند.

اگر مایلید که در مورد دوره آموزش تعمیرات ECU خودرو اطلاعات بیشتری کسب نمایید، هم اکنون از طریق شماره 02166477300 با ما تماس بگیرید. خوشبختانه امکانات آموزشی ما صرفاً ویژه تهرانی ها نیست و می توانید با یک تماس و پرداخت هزینه ای به صرفه از امکانات رفاهی ویژه شهرستانی ها نیز بهره‌مند شوید.

بنابراین توصیه می کنیم که فرصت خوب ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات ecu خودرو را به هیچ عنوان از دست ندهید.

سوالات متداول دوره تعمیرات ایسیو

مدت زمان برگزاری تعمیرات ایسیو 40 ساعت است.

با توجه به اینکه آموزشگاه فن آموزان بیشترین تعداد کارگاه های مجهز در کشور را داراست ، برنامه کلاسها بصورت منعطف طبق زمانبندی کارآموزان و اساتید، آخر هفته ها برای کارکنان و کارگران ، کلاسهای فشرده ، به ویژه برای کارآموزان شهرستان و بصورت خصوصی نیز برگزار می شود.

دوره از صفر و پایه اموزش داده می شود و پیش نیازی ندارد.

بله کار با ایسیو تستر بصورت کامل آموزش داده میشود

تعمیرات ایسیو خودروهای ایرانی از جمله پژوها، پراید، تیبا، تندر 90 وغیره و ایسیو خودروهای خارجی از جمله هیوندای،تویوتا، کیا، خودروهای چینی و خودروهای بروز را اموزش می بینید و در طول دوره آموزش تعمیرات برد این ایسیو ها را نیز فرا خواهید گرفت.

با تحویل بیش از یک میلیون متخصص در طول فعالیت آموزشگاه فن آموزان تهران و کسب رضایت این کارآموزان امروز بزرگترین تضمین یادگیری برای شما سابقه ما است و به شما تضمین میدهیم بهترین تجهیزات و اساتید را برای اموزش در اختیارتان قرار دهیم و در مسیر اموزش تا اشتغال در کنار شما باشیم.

مقدماتی از برق خودرو اموزش داده میشود.

بله چند خوابگاه دانشجویی، نزدیک به آموزشگاه در نظر گرفته شده است.

اموزش ها ویژه بازار کار هستند و کارآموز بعد از پایان دوره به راحتی میتواند وارد بازار شود. بله بعد از پایان دوره می توانید با استاد در ارتباط باشید.

بله زمان کلاس های خصوصی طبق زمان شما و استاد هماهنگ می شود.

این رشته مطمئنا یکی از بهترین شاخه های فنی می باشد و بدلیل تخصصی بودن آن دارای بازار کار خوبی است. هیچ محدودیت درآمدی برای فعالیت در این شاخه جود ندارد و با مشاوره بازار کار و آموزشی که در این آموزشگاه می بینید به شما کمک می کنیم یک شغل پردرآمد را شروع کنید.

کلاس ها معمولا به صورت تئوری و عملی برگزار می شود اما بخش عمده کلاس (حدود 90 درصد) به صورت عملی برگزار میشود. کلاس 5 تا 8 نفره برگزار می شود.

ویژگی های دوره
دسترسی به حمل و نقل عمومی دسترسی به حمل و نقل عمومی
دوره رایگان در صورت عدم یادگیری دوره رایگان در صورت عدم یادگیری
بهره مندی از اساتید به نام و تجربه بهره مندی از اساتید به نام و تجربه
آموزش در کارگاه های مجهز آموزش در کارگاه های مجهز
پشتیبانی نامحدود پس از دوره پشتیبانی نامحدود پس از دوره
ارائه مدرک زیر نظر فنی حرفه ای ارائه مدرک زیر نظر فنی حرفه ای
برگزاری دوره در زمان آزاد کارآموزان برگزاری دوره در زمان آزاد کارآموزان
اقامت در خوابگاه مناسب اقامت در خوابگاه مناسب
نظرات کارآموزان دوره
”تمامی مباحث کاملا اموزش داده شدند و پشتیبانی استاد پس از دوره همچنان ادامه دارد.“
نظر کارآموز
”من از شهرستان در این دوره شرکت کردم و خوابگاه برای ما توسط آموزشگاه معرفی شده بود که تونستیم در مدت زمان برگزاری دوره در خوابگاه مستقر شویم.“
نظر کارآموز
”اکثر برندهای مطرح بازار رو اموزش دیدیم تا بتونیم با تمامی اونها آشنا بشیم.“
نظر کارآموز
آموزش تعمیرات ایسیو ماشین

ایسیو (ECU) یا کامپیوتر خودرو، به عنوان واحد کنترل الکترونیکی (Electronic Control Unit) و یک دستگاه کوچک در بدنه خودرو است که وظیفه کنترل یک عملکرد خاص یا کنترل و هماهنگی بخش های مختلف را بر عهده دارد.

بعد از گذر از کاربراتور و استفاده از انژکتور در خودرو ها از قطعه ای به نام ایسیو استفاده شد. وسایل نقلیه امروزی ممکن است دارای بیشتر از 100 ECU – ایسیو باشند. عملکردهای کنترلی می تواند شامل موارد ضروری (مانند کنترل موتور و فرمان برقی) تا راحتی (مانند شیشه های برقی، صندلی ها و تهویه مطبوع) و امنیت و دسترسی (مانند قفل درها و ورود بدون کلید) را شامل شود. ECU ها همچنین ویژگی های ایمنی غیرفعال مانند کیسه هوا و حتی ویژگی های اولیه ایمنی فعال مانند ترمز اضطراری خودکار را کنترل می کنند.

هر ECU معمولا شامل یک تراشه اختصاصی است که نرم افزار یا سیستم عامل خود را اجرا می کند و برای کار کردن به برق و اتصالات نیاز دارد.

صنعت خودرو در حال تکامل است، پیاده سازی سیستم های الکترونیکی که خدمات را در کارگاه ها و آزمایشگاه های الکترونیک خودرو محدود می کند. پیشرفت‌های اخیر در این زمینه مستلزم به‌روزرسانی کامل رویه‌ ها، تکنیک ‌ها و روش ‌های مورد استفاده توسط یک متخصص مؤثر در مکانیک و الکترونیک است.

یعنی شخصی که به عنوان یک مکانیک از قبل کار می کرد باید با تکنولوژی های روز بیشتر هماهنگ شده و در این مورد موارد زیادی را بیاموزد تا از تعداد مشتریانش کاسته نشود. چرا که کلا خودروهای موجود به این سمت، یعنی کامپیوتر، الکترونیک و رباتیکی شدن دارند حرکت می کنند.

بهترین آموزشگاه تعمیرات ایسیو

شما با شرکت در دوره آموزش تعمیرات ایسیو علاوه بر برخوردار شدن از پک سخت افزار و نرم افزار و فایل های کمکی از پشتیبانی نامحدود و مدرک فنی حرفه ای نیز برخوردار می شوید و با وجود اساتید حرفه ای و تجهیزات کامل می توانید با خیال راحت در آموزشگاه ایسیو ثبت نام کنید و پس از اتمام دوره به راحتی و با دانش بالا در این حرفه وارد بازار کار شوید.

مزایای دوره آموزش تعمیرات ایسیو خودرو آموزشگاه فن آموزان

آموزشگاه فن آموزان زیر نظر سازمان فنی حرفه ای کشور دوره آموزش تعمیرات ایسیو را برگزار می کند که در این زمینه یکی از بهترین و کاملترین دوره ها می باشد.

هدف اصلی این دوره آموزش طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های کاربردی در ماژول‌های الکترونیکی ایسیو خودروهای مختلف است، به صورتی که بتوان به صورت عملی این کار را انجام داد و تجربه را انتقال داد. الزامات این دوره به عنوان پیش نیاز دانش مقدماتی مکانیک و شناخت برد های الکترونیکی می باشد که مدرک پایان دوره معتبر را در آخر دوره دریافت خواهید کرد.

از نظر بازار کار هم با توجه به رشد روزافزون ماشین های دارای ECU و تبدیل همه ماشین های کاربراتور به انژکتور، حتی برای خودروهای داخلی، دارای بازار بزرگی حتی در شهرها و شهرستان های کوچک نیز خواهد بود.

همچنین دوره های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو و … ویژه بازار کار در مجتمع فن آموزان در حال برگزاری است. لیست تمامی دوره ها در صفحه اصلی سایت قابل مشاهده است.

پکیج تعمیرات ایسیو

اقلب پکیج های تعمیرات ایسیو ممکن است کامل نباشند یا زمان زیادی را صرف کنند که همه آن مفید نیست.پس بهتر است که قبل از حضور در دوره ها درباره آن ها اطلاعات بدست آورید و بعد در دوره ثبت نام کنید.

اگر مایل هستید تعمیرات ایسیو را به صورت کامل یاد بگیرید،به شکلی  که بتوانید وارد بازار کار هم شوید و از این راه پول دربیارید. ما این فرصت را در اختیار شما قرار می دهیم،که شما با گرفتن پکیج آموزش تعمیرات ایسیو می توانید تعمیرات ایسیو را به صورت فوق حرفه ای یاد بگیرید و وارد بازار شوید،در این دوره ما یک پک کامل آموزش سخت افزار و نرم افزار به علاوه فایل های کمکی در اختیار شما قرار می دهیم که شما می توانید با این آموزش ها به صورت کامل این حرفه را یاد بگیرید و به توانید هر نوع ایسیو ای را مشکل یابی و تعمیر کنید،به صورتی که بعد از تمام شدن دوره بتوانید به راحتی وارد بازار کار شوید و هیچ مشکلی از قبیل کاریابی نداشته باشید.

(ما آموزش کامل این حرفه به شما را در آموزشگاه تعمیرات ایسیو تا پایان دوره تضمین می کنیم)

آموزش تعویض یا تعمیر ایسیو خودروهای داخلی و خارجی

آموزش تعویض یا تعمیر ایسیو خودروهای داخلی و خارجی می تواند شامل سرفصل های کلی زیر باشد که عبارتند از:

 • الکترونیک ایسیو شامل دیودها، خازن ها، آی سی ها و…
 • شناخت کامل سیستم انژکتور خودرو
 • شناخت ابزارهای تعمیر برد آی سیو ها شامل آی سی کش، مایعات شستشو، لحیم کاری و روغن های آن و…
 • ورود جریان تا خروج فرمان شامل ولتاژگیری و مسیریابی ایسیو برای پیدا کردن قطعه معیوب و…
 • برق خودرو شامل سنسورهای مختلف به کار رفته، سیم کشی های قسمت های مختلف، مدارهای الکترونیکی و شناخت انواع آن ها و…
 • آموزش و برررسی ایسیوها با برند های مختلف شامل SIEMENS، SAGEM و …

آموزش دیاگ، نحوه عیب یابی برد، تستر، نحوه برنامه ریزی ایسیو و… دیگر موارد کلی هست که باید آموزش داده شود.

 با توجه به مواردی که در بالا شمره شد سرفصل های آموزشی برای ایسیو خودروهای داخلی و خارجی عبارتند از:

 • آموزش الکترونیک ایسیوها
 • آموزش انژکتور و برق آن
 • شناخت اجزای اصلی تشکیل دهنده ECU و عملکردی که هر یک از آن ها در یک ECU دارند.
 • شناسایی ایموبلایزر در داخل واحد ها
 • دیودهای یکسو کننده و دیودهای حفاظتی
 • ترانزیستور، خازن SMD و تانتالیوم
 • حافظه های اصلی مورد استفاده در واحدها (حافظه های EPROM و حافظه های EEPROM)
 • تشخیص سیم های سوخته یا کانکتورهای خورده شده
 • تشخیص عیوب موضعی ناشی از عدم ارتباط با واحد
 • تشخیص عیوب شناسایی شده با وارونگی قطبیت در باتری
 • آموزش سنسورهای (حسگرهای) مختلف (تست، اتصال و…)
 • آشنایی با تنظیم موتور
 • آشنایی با انواع مدار، عیب یابی و تعمیر مدار ایسیو
 • نحوه کار با دستگاه ایسیو تستر
 • نحوه استفاده از دیاگ برای عیب یابی خودرو
 • آموزش ایسیو های مختلف یک خودرو (خارجی و داخلی)
 • نحوه برنامه ریزی و کار با پروگرمر (خودروهای داخلی و خارجی)
 • تعمیر یونیت ایموبلایز، سیستم مالتی پلکس و …
 • نحوه تعمیر ایسیو ایربگ (خودروهای داخلی و خارجی)
 • آموزش تعریف کد سوئیچ و کدخوانی
 • آموزش نقشه خوانی، عیب یابی و تعمیر برند های مختلف ایسیو ها (SAGEM، SIEMENS، BOSCH، VALEO، DELPHI و…)
 • نحوه تعمیر بردهای ایسیو (خودروهای داخلی و خارجی)

در ادامه مقاله با ایسیو، برندهای ایسیو، ایسیوهای مختلف خودروهای داخلی و خارجی، نحوه کار ایسیو خودروها، سنسورهای مختلف و… می پردازیم.

آموزش مجازی تعمیرات ecu

اگر شرایط حضور در دوره ها را به صورت حضوری ندارید اصلا نگران نباشید ما برای شما این امکان را قرار دادیم تا بتوانید به صورت مجازی در دوره ها شرکت کنید و این را بدانید که دوره مجازی آموزش تعمیرات ایسیو نیز مانند دوره حضوری با همان سر فصل ها و همان کیفیت است و در این مورد اصلا جای نگرانی وجود ندارد،یک حسن که دوره های مجازی آموزش تعمیرات ایسیو خودرو دارد این است،که شما دیگر پولی برای رفت و آمد و اقامت و خوراک(کارآموزان شهرستان)خرج نمی کنید و هزینه اضافی ندارید و درخانه می توانید با خیال راحت از آموزش دوره استفاده کنید و هیچ نگرانی برای هزینه،رفت و آمد و اقامت نداشته باشید و یکی دیگر از حسن های دوره آموزش تعمیرات ایسیو ما این است که شما چه در دوره حضوری شرکت کنید چه در دوره مجازی هیچ فرقی از لحاظ کیفیت دوره وجود ندارد و دوره مجازی بسیار با کیفیتی را ما در اختیار شما قرار می دهیم .

(دوره مجازی آموزش تعمیرات ایسیو بسیار با کیفیت بالا برگذار می شود و یکی از با کیفیت ترین دوره های آموزش تعمیرات ایسیو رو می توانید با دوره ما تجربه کنید)

قیمت دوره تعمیر ایسیو خودرو

شما با قیمت بسیار مناسب با سرفصل ها و حتی پایین تر از قیمت اصلی می توانید در دوره آموزش تعمیرات ایسیو ثبت نام کنید و  با پرداخت این مبلغ یک تجربه و یک فن را  همیشه همراه خود داشته باشید که می توانید از آن کسب درآمد کنید.دقت داشته باشید قیمت دوره آموزش تعمیرات ایسیو نسبت به سر فصل ها و آموزشگاه های تعمیرات ایسیو دیگر بسیار مناسب تر و پایین تر است.و شما با هیچ مشکلی از قبیل هزینه های دوره رو به رو نمی شوید.

(و اگر شما قیمت دوره را با توجه به سر فصل ها محاسبه کنید متوجه قیمت بسیار مناسب این دوره می شوید)

البته این توضیحات،توضیحات بسیار کلی از دستگاه ایسیو است و اگر شما می خواهید تعمیر و عیب یابی کامپیوتر خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیریدو با اصول آن به طور کامل آشنا بشید،میتوانید در آموزشگاه تعمیرات ایسیو با حضور در دوره آموزش تعمیرات ایسیو این حرفه را به صورت حرفه ای یاد بگیرید،که ما در ادامه توضیحات بیشتری در این باره قرار دادیم.

ایسیو – ECU چیست؟

واحد کنترل الکترونیکی (ECU) که در خودروها و کامیون‌های امروزی استفاده می‌شود، برای کنترل عملکرد موتور و سایر قطعات استفاده می‌شود. ECU کامپیوتری با تراشه های کامپیوتری از پیش برنامه ریزی شده و قابل برنامه ریزی داخلی است که تفاوت چندانی با یک کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ ندارد. ECU کامپیوتر موتور خودرو برای کارکرد موتور با استفاده از سنسورهای ورودی و اجزای خروجی برای کنترل تمام عملکردهای موتور استفاده می شود. ECU در انواع، شکل ها و اندازه های مختلف تولید می شود. در اینجا لیستی از محبوب ترین برند های ECU مورد استفاده در خودروها آمده است.

 • BOSCH
 • DELCO
 • DELPHI
 • EEC V1
 • FORD
 • JOHNSON
 • MARELLI
 • MELCO
 • MITSUBISHI
 • SAGEM
 • SIEMENS
 • TRIONIC

ایسیوهای مختلف SEMENS ، CI1 تا CI5 برای خودروهایی چون پراید، سمند، ال 90 و… و انواع ایسیوهای BOSCH مثل ME 7.4.4، ME 7.5.4، ME 5.3.2، MP 5.3 و MP 7.2.2 برای خودروهای خارجی بنز، BMW و …. همچنین برای خودروهای داخلی پژو 206 پژو پارس، زانتیا و… استفاده می شوند.

سنسور های اصلی در ECU

 1. سنسور موقعیت دریچه گاز
 2. سنسور جریان هوا
 3. سنسور فشار سوخت
 4. سنسور سرعت خودرو
 5. سنسور ضربه
 6. سنسور دما
 7. سنسور اکسیژن 1
 8. سنسور اکسیژن 2
 9. سنسور گشتاور
 10. سنسور دور موتور
 11. و…

از جمله توانایی های کامپیوتر ماشین نظارت بر کارکرد های خودرو و نمایش آن برای راننده است.مانند:نمایش میزان مصرف سوخت متوسط،نمایش میزان مصرف سوخت لحظه ای،نمایش میزان باد لاستیک،نمایش موقعیت باز و بسته بودن در ها و تمامی هشدار هایی که توسط راننده قابل مشاهده است .تنظیم کارکرد های خودرو به وسیله ی بهینه سازی مداوم آنها تنظیم مصرف سوخت خودرو و بهینه سازی جهت کاهش میزان تولید آلاینده های توسط خودرو ،کنترل کارکرد های خودرو از طریق محاسبات کمیات خروجی بر پایه داده های ورودی مانند:کنترل ترمز به وسیله سیستم زد قفل ترمز(در بیشتر واحد های کنترل الکترونیکی سه کارکرد نظارت،تنظیم و کنترل هم زمان وجود دارد).

یکی از علت های اصلی ساخت و استفاده از دستگاه ایسیو یا کامپیوتر ماشین:

 • دست یابی به استاندار های مصرف سوخت وآلایندگی
 • تشخیص راحت تر مشکلات فنی خودرو به صورت کامل و دقیق
 • آسان تر شدن روند ساخت و تولید خودرو
 • کاهش سیم کشی خودرو
 • و به خصوص امکانات ایمنی و رفاهی جدید

یکی از دلایلی که دیگر مجوز به ماشین ها مکانیکی قدیمی نمی دهند این است که ماشین های قدیمی مصرف سوخت بالایی داشتند که این مصرف سوخت بالا باعث آلودگی هوا نیز می شد،که امروزه دیگر با ساخت ایسیو به قدری توانسته اند این مشکل را حل کنند،زیرا ایسیو  تصمیم گیرنده این است که  بهترین زمان برای جرقه زدن شمع یا مدت زمان باز بودن انژکتور چه زمانی است،تا آلایندگی و مصرف سوخت در بهترین صورت باشد. لازم به ذکر است که خودرو های مدرن چند ایسیو دارند که  مجموع آنها را کامپیوتر مرکزی خودرو شناسایی می کنند.

در ادامه بیشتر به ایسوهای مورد استفاده در ایران پرداخته می شود.

برخی ایسیوهای بازار خودرو داخل ایران

برخی ایسیوهای بازار خودرو داخل ایران برای مدل های مختلف خودروها عبارتند از:

 1. ایسیو ECU MM8P

برای خودروهای زیر با موتور XU7 که دارای یک کانکتور 35 پایه می باشد:

 • پارس مدل 79
 • پژو 405 مدل 79
 • سمند مدل 80
 1. ایسیو ECU BOSCH MP7.3

برای خودروهای زیر که دارای یک کانکتور 80 پایه می باشد:

 • زانتیا 1800 مدل 80 – 89
 • سمند
 • پارس و پارس ELX
 • پژو 405
 1. ایسیو ECU BOSCH M7.9.7.1

برای خودروی بنزین سوز زیر که دارای دو کانکتور 81 پایه می باشد:

 • نیسان زامیاد
 1. ایسیو ECU BOSCH ME7.9.7

برای خودروی بنزین سوز زیر می باشد:

 • پراید مدل 89 – 91
 1. ایسیو ECU BOSCH MP5.2

برای خودروی بنزین سوز زیر که دارای یک کانکتور 80 پایه می باشد:

 • زانتیا 2000 مدل 80 – 89
 1. ایسیو ECU 6LPB

برای خودروی زیر که دارای 3 کانکتور 112 پایه می باشد:

 • پژو 407
 1. ایسیو ECU 4MB2

برای خودروی زیر که دارای 3 کانکتور 112 پایه می باشد.

 • پژو 607
 1. ایسیو ECU SL96

برای خودروهای زیر می باشد:

 • پارس مدل 81 و 82، برچسب آبی رنگ
 • پژو 405 مدل 81 و 82، برچسب آبی رنگ
 • سمند مدل 81 و 82، برچسب آبی رنگ
 • پیکان مدل 82 و 83، برچسب سبز رنگ
 • آردی مدل 82 و 83، برچسب صورتی
 1. ایسیو ECU S2000-10

برای خودروهای زیر می باشد:

 • پارس مدل 83 و 82
 • پژو 405 مدل 83 و 82
 • سمند مدل 83 و 82
 • پراید مدل 82، 83، 85 و 86 به ترتیب با کدهای 11000، 11000، 12000 و 13000 می باشند.
 1. ایسیو ECU S2000-11

برای خودروهای زیر می باشد:

 • پیکان مدل 82 و 83
 • آردی مدل 82 و 83
 1. ایسیو های ECU S2000-3E و ECU S2000-3F

 • مورد استفاده در پژو 206 مالتی پلکس، برای مدل های قبل از سال 85
 1. ایسیو های ECU S2000-23، S2000-25، S2000-32 و S2000-35

 • مورد استفاده در پژو 206 غیر مالتی پلکس
 1. ایسیو ECU S2000-LC

برای خودروهای زیر می باشد:

 • سمند مدل 83، 84، 85 و 86
 • پارس مدل 84
 • پژو 405 مدل 84
 1. ایسیو ECU S2000-10ILC

برای خودروهای زیر می باشد:

 • پارس مدل 86
 • پژو 405 مدل 86
 1. ایسیو ECU S2000-SLC

برای خودروهای زیر می باشد:

 • پارس مدل 85، 87 و 88
 • پژو 405 مدل  85، 87 و 88

نحوه کار ایسیو ها

یک ECU بسته به عملکرد خودرو، ورودی‌ ها را از قسمت ‌های مختلف خودرو دریافت می ‌کند. به عنوان مثال:

 • یک ECU قفل درب زمانی که مسافر دکمه قفل/باز کردن درب را روی درب خودرو یا روی یک جا کلیدی بی ‌سیم فشار می ‌دهد، ورودی دریافت می ‌کند.
 • یک ایسیو کیسه هوا ورودی ‌هایی را از حسگرهای تصادف و از سنسورهایی دریافت می‌کند که تشخیص می‌ دهند فردی در یک صندلی خاص نشسته است.
 • همچنین یک ECU ترمز اضطراری خودکار ورودی‌ هایی را از سنسورهای جلو دریافت می‌کند که تشخیص می‌دهند خودرو خیلی سریع به یک مانع نزدیک می‌شود.

در این حالت ایسیو با عملگرها ارتباط برقرار می کند تا عملی را بر اساس ورودی ها انجام دهند. در مثال های بالا، ECU قفل درب، محرکی را فعال می‌کند که درب مربوطه را قفل یا باز می‌کند. ECU کیسه هوا بسته به محل سرنشینان، کیسه های هوا را انتخاب می کند و سپس محرک ها را هدایت می کند تا آنها را باز کنند. همچنین ECU ترمز اضطراری خودکار برای جلوگیری از برخورد، ترمزها را درگیر می کند.

از آنجایی که سازندگان خودرو به افزودن ویژگی ها و عملکردها همیشه ادامه می دهند، فضا در حال تبدیل شدن به یک مشکل نیز است. به این معنا که هر ویژگی جدید برای خودرو به یک ECU جدید نیاز دارد و این رویکرد افزایشی ناکارآمد به نظر می رسد.

گام منطقی بعدی یکپارچه سازی قسمت های مختلف یا یکپارچه سازی بالا برای کاهش پیچیدگی و استفاده بهتر از فضا است. Aptiv’s Smart Vehicle Architecture™ یعنی کنترل چندین عملکرد را در یک کنترل کننده قرار می دهد. برای مثال، ویژگی‌های ایمنی را می‌توان در یک کنترل‌کننده متمرکز بر ایمنی، با ویژگی‌هایی که در برنامه‌ های نرم‌افزاری موازی روی همان سخت‌افزار اجرا می ‌شوند، ادغام کرد. با این رویکرد، نقش ECU های اختصاصی با ادغام شدن آنها در کنترل کننده ها کاهش می یابد و صنعت همچنان به سمت آینده وسایل نقلیه تعریف شده نرم افزاری بهتری حرکت می کند.

سنسورهای مختلف ecu خودرو

سنسورهای مختلف برای دریافت و ارسال پیام به قسمت های مختلف در یک خودرو استفاده می شوند که در بالا نیز گفته شد. در اینجا موردی نام برده می شود تا شناخت کاملتری از آنها داشته باشیم. سنسورهای ایسیو خودرو عبارتند از:

 • سنسور اکسیژن
 • سنسور دور موتور
 • سنسور ضربه
 • سنسور MAP
 • سنسور TPS
 • سنسور دمای هوا
 • سنسور دمای آب
 • و…

علائم و نحوه تشخیص خرابی در ایسیو – ecu

ECU برای محاسبه اطلاعات با استفاده از برنامه ‌ای که در ECU روی یک تراشه حافظه قابل برنامه ‌ریزی ذخیره شده است، به ورودی ‌های سنسورهای خودرو مانند سنسور میل لنگ و سنسورهای میل بادامک نیاز دارد ارسال می کند. برنامه ایسیو از اطلاعات حسگرها، ورودی برای محاسبه خروجی مورد نیاز مانند مقدار سوخت تزریق شده و زمان جرقه زدن سیم پیچ برای راه اندازی موتور استفاده می کند.

ECU های مختلفی برای سیستم های مختلف روی خودرو استفاده می شود. ECU های مختلف مورد استفاده می توانند برای گیربکس، کنترل کشش یا ABS، AC، عملکردهای بدنه و کنترل روشنایی، موتور، کیسه های هوا یا هر سیستم دیگری که ممکن است یک وسیله نقلیه داشته باشد. برخی از خودروها ممکن است بیش از یک ECU را در یک واحد به نام ماژول کنترل سیستم انتقال قدرت (PCM) ترکیب کنند. این واحدها می ‌توانند با داشتن ماژول‌ های بیشتر در یک مکان یک مزیت باشند، اما با اضافه کردن سیم‌ های بلندتر برای رسیدن به قطعه ‌ای که کار می‌کند، یک نقطه ضعف محسوب شوند.

اکثر وسایل نقلیه جدیدتر شروع به استفاده از یک خط ارتباطی بین ماژول ‌های مختلف روی خودرو کرده‌اند تا بتوانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و نیازی به استفاده از سنسورهای اضافی نیست. به عنوان مثال، یک سنسور سرعت در یک چرخ، سرعت چرخ را تشخیص می دهد و ورودی به ECU ماژول ترمز ضد قفل (ABS) خواهد بود. ABS ایسیو به جای ارسال سیم های زیاد از یک سنسور به ECU های دیگر، اطلاعات خطوط ارتباطی شبکه را با تمام ECU هایی که از اطلاعات استفاده می کنند، به اشتراک می گذارد، مانند یک انتقال دهنده برای تعویض دنده، سرعت سنج برای نشان دادن سرعت وسیله نقلیه یا سیستم تعلیق برای کنترل سیستم تعلیق.

ECU موتور در اکثر خودروها به کانکتور عیب یابی داخلی متصل است و تمام اطلاعات عیب یابی موجود در این خط را به همه ماژول ها یا ECU های دیگر منتقل می کند. این مقدار سیم مورد نیاز را کاهش می دهد و نیازی نیست وقتی می خواهید هر ECU را آزمایش کنید به آنها مراجعه کنید.

همان طوری که گفته شد جهت کنترل قسمت های مختلف خودرو مثل یک کامپیوتر هوشمند ارورها، مشکلات  و… اجزاء مختلف ماشین را جمع کرده و ثبت می کند.

از جمله علائم خرابی ECU خودرو می توان به کاهش قدرت موتور، روشن نشدن چراغ چک موتور و پیشرانه، همچنین جرقه نزدن سیلندرها و… را عنوان کرد.

نحوه عیب یابی یا خطایابی ایسیو با دیاگ

دستگاه دیاگ خودرو یکی از ابزارهای مهم برای تشخیص نوع عیب به صورت دقیق از قطعه مورد نظر با کمترین خطا می باشد.

مثلا اگر فرمان جرقه از ایسیو به شمع ارسال شده باشد و این عمل به درستی انجام نشده باشد و خطایی رخ داده باشد، ایسیو این خطا را برای بازخوانی سوابق کارکرد قطعه مورد نظر نگه می دارد و با استفاده از دیاگ می توان اطلاعات را بازخوانی و در قطعه ای که مشکل وجود دارد را برای تعمیر و تعویض به راحتی شناسایی کرد.

ابزار مورد نیاز تعمیرات ایسیو خودرو

ابزار هایی که نام برده می شود برای این آموزش در آموزشگاه تعمیرات ایسیو مورد استفاده قرار می گیرد و ما در دوره آموزش تعمیرات ایسیو کار با این ابزار ها را به صورت کاملا تخصصی به شما آموزش می دهیم .ابزار هایی که در تعمیرات ایسیو خودرو مورد نیز است،عبارت اند از:

دستگاه تیستر ایسیو: این دستگاه یک نوع شبیه ساز خودرو می باشد.که برای تست ایسیو بدون خودرو استفاده می شود،با این دستگاه میتوان کارهایی نظیر عیب یابی سنسور های مختلف انجام داد.

دستگاه دیاگ: دیاگ به عملیات خط یابی گفته می شود که این دستگاه به کامپیوتر خودرو وصل می شود و بعد از آنالیز به ایرادات کلی و جزی خودرو پی می برد.

مولتی متر دیجیتال: این دستگاه می تواند آمپر،اهم،مقاومت،ظرفیت خازن و… را اندازه گیری کرده و همچنین سالم بودن دستگاه را تایید کند یا بگوید دستگاه دارای عیب هایی است.

پروگرمر ایسیو: وقتی کاری را دستگاه دیاگ نتواند انجام دهد از پروگرمر استفاده می کنیم.و در آخر برای تعمیر برد ایسیو نیز از هیتر و هویه استفاده می کنیم.

(در دوره آموزش تعمیرات ایسیو علاوه بر اینکه ما شما را با دستگاه های ذکر شده آشنا می کنیم،روش استفاده کامل از آن و عیب یابی با کمک دستگاه مورد نظر را نیز به صورت تخصصی به شما آموزش می دهیم)

درآمد شغل ایسیو خودرو چقدر است

در زمان های قدیم ماشین ها بیشتر اجزای مکانیکی داشتند که این گونه هر فردی کمی از اجزای خودرو اطلاعات داشت،اما امروزه با بروز تکنولوژی دیگر اجزای ماشین ها مکانیکی نیستند و همه افراد تا علمش را نداشته باشند نمی توانند از این سیستم سر در بیاورند و به همین دلیل است که امروزه شغل ایسیو خودرو انقدر مورد نیاز جامعه است و به یکی از شغل های پر درآمدی تبدیل شده که نبود متخصص در آن باعث بروز مشکل برای مردم می شود.

و با توجه به اینکه شغل ایسیو خودرو یک شغل نو و تازه است،متخصص در آن بسیار کم است و بازار کار خوب و بکری دارد،و مهم ترین چیز این است که یک مهارت خوب داشته باشید که ما در آموزشگاه تعمیرات ایسیو و در دوره آموزش تعمیرات ایسیو این حرفه را به صورت فوق حرفه ای به شما آموزش می دهیم به صورتی شما بتوانید با فرا گرفتن این حرفه به درآمدی 3الی8 یرابر حقوق وزارت کار دست بیابید و این حرفه را همیشه همراه داشته باشید.

(در دوره آموزش تعمیرات ایسیو شما با فرا گرفتن این حرفه به صورت فوق حرفه ای می توانید به درآمدی تا8 برابر بیشتر از حقوق وزارت کار دست بیابید)

با توجه به توضیحات بالا اگر مایل هستید می توانید در دوره آموزش تعمیرات ایسیو  به راحتی شرکت کنید و همان طور که در متن بالا هم گفتیم شما می توانید به هر شکلی که بخواهید چه به صورت مجازی چه به صورت حضوری در دوره آموزش تعمیرات ایسیو ثبت نام کرده و به درآمد بسیار خوبی برسید و با توجه به اینکه این شغل جدید است و افراد متخصص کمی در این شغل وجود دارد شما می توانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات ایسیو تخصص مورد نیاز را در این حرفه به دست آورید و با ابزار های مختلف آشنایی پیدا کنید که در متن هم ابزار های مختلف را نام بردیم، همچنین در دوره آموزش تعمیرات ایسیو نیز به صورت کامل تر و دقیق تر این موضوع رو برای شما توضیح دادیم که شما با کسب این اطلاعات به راحتی و پس از اتمام دوره وارد بازار کار شده و به صورت حرفه ای به کارتون بپردازید و در کارتون شناخته می شوید.

و اگر مطلب را به صورت کامل بخوانید متوجه می شوید که دوره آموزش تعمیرات ایسیو آموزشگاه ما مزیت های بسیار بیشتری نسبت به دیگر دوره های موجود دارد.از جمله این مزیت ها که در متن هم درباره آن گفتیم وجود اساتید حرفه ای و پشتیبانی نامحدود و از همه مهم تر مدرک فنی حرفه ای در پایان دوره برای کارآموزان و حذف هزینه های اضاف در دوره آموزش تعمیرات ایسیو مجازی است.

پس اگر به این حرفه علاقه دارید و میخواهید آن را یاد بگیرید در دوره آموزش تعمیرات ایسیو به راحتی ثبت نام کرده و از آن کمال استفاده را ببرید.

برخی از سایر دوره های ویژه بازار کار که در موسسه فن آموزان ارائه می شود شامل آموزش plc ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … می باشد. دوره مورد نظر خود را از قسمت جستجوی سایت سرچ کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -
WeCreativez WhatsApp Support
هر سوالی درباره دوره های آموزشی دارید به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟