0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

رله پمپ سوخت چیست؟ + علائم خرابی رله بنزین و نحوه تعویض آن

رله پمپ سوخت چیست؟
چکیده مطلب :

له پمپ سوخت یک جزء الکترونیکی در است که تقریباً در تمام خودرو های مجهز به موتور احتراق داخلی یافت می شود. رله پمپ بنزین معمولاً توسط ماژول کنترل احتراق یا Powertrain کنترل می شود و در صورت روشن شدن، جریانی را به پمپ بنزین ارسال می کند تا بتواند کار کند. در این مقاله قصد داریم با تعریف رله پمپ سوخت خودرو، محل قرار گیری و علائم خرابی آن را مورد بررسی قرار داده و ضمن اشاره به دلایل خرابی آن، با نحوه تعویض آن آشنا شویم.

پمپ بنزین یکی از پر کاربرد ترین قطعات در هر خودرویی است. قطعات مختلفی وجود دارد که به پمپ بنزین کمک می کند تا کار مورد نظر خود را انجام دهد. رله پمپ سوخت به کنترل میزان جریان الکتریکی ارسال شده به پمپ بنزین کمک می کند. با روشن شدن خودرو، رله پمپ بنزین مقدار الکتریسیته مورد نیاز برای درگیر شدن پمپ و شروع فرآیند احتراق را ارسال می کند. در این مقاله قصد داریم با تعریف رله پمپ سوخت خودرو، محل قرار گیری و علائم خرابی آن را مورد بررسی قرار داده و ضمن اشاره به دلایل خرابی آن، با نحوه تعویض آن آشنا شویم.

آموزش برق خودرو

اگر علاقه مند به خودرو و رشته برق خودرو و باطری سازی هستید میتوانید در دوره های آموزش برق خودرو که به صورت صفر تا صد و کاملاً عملی و تخصصی در آموزشگاه فن آموزان برگزار میشوند شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنید. جهت مشاهده شرایط این دوره روی تصویر بالا کلیک کنید.

ویدئو توضیحات کارشناس درباره رله پمپ بنزین

رله پمپ سوخت چیست؟

رله پمپ سوخت یک جزء الکترونیکی در است که تقریباً در تمام خودرو های مجهز به موتور احتراق داخلی یافت می شود. رله پمپ بنزین معمولاً توسط ماژول کنترل احتراق یا Powertrain کنترل می شود و در صورت روشن شدن، جریانی را به پمپ بنزین ارسال می کند تا بتواند کار کند.

رله پمپ سوخت به عنوان یکی از اجزای حیاتی سیستم احتراق خودرو، برق پمپ بنزین را هنگام بالا رفتن فشار سوخت، راه اندازی می کند. هر بار که پدال گاز را فشار می دهید، این قطعه با تامین ولتاژ مورد نیاز روشن می شود. اگر مشکلی در رله وجود دارد، می توانید انتظار داشته باشید که پمپ بنزین به طور متناوب از کار بیفتد. خبر خوب این است که بررسی خرابی رله پمپ سوخت آسان است. اما قبل از اینکه ادامه دهیم، مهم است که بیشتر در مورد رله پمپ بنزین بدانیم.

رله پمپ سوخت چیست؟

به طور کلی، رله بنزین به عنوان یک مانیتور قدرت برای پمپ بنزین عمل می کند و در هنگام روشن شدن احتراق آن را فعال می کند و زمانی که خودرو خاموش است آن را از کار می اندازد. هنگامی که سوئیچ استارت را برای اولین بار در وضعیت روشن قرار دهید، صدای زمزمه پمپ بنزین به گوش می رسد. این قطعه سوخت را برای روشن کردن وسیله نقلیه فراهم می کند و هنگامی که خودرو در حال کار است، کامپیوتر خودرو سیگنالی ارسال می کند و رله پمپ بنزین خاموش می شود. در این موقعیت، پمپ بنزین در خودرو از منبع دیگری مانند واحد ارسال فشار روغن تغذیه می شود.

محل رله پمپ سوخت

رله پمپ بنزین یک واحد جمع و جور با تعداد زیادی چرخ دنده در یک طرف است که روی سیستم جرقه زنی بسته شده و در یک ظرف پلاستیکی پوشانده شده است. رله پمپ بنزین از جهاتی شبیه فیوز خودرو است زیرا جزء الکتریکی است. این قطعه، جریان ورودی به پمپ سوخت الکتریکی را کنترل می‌ کند و اطمینان می‌ دهد که قطعه انرژی کافی برای عملکرد صحیح را دریافت می‌ کند اما نه آنقدر که آسیب ببیند. پمپ های سوخت انرژی زیادی مصرف می کنند که اگر رله نباشد ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد سیستم الکتریکی و پمپ شود.

محل رله پمپ سوخت

رله پمپ سوخت اغلب در جعبه فیوز واقع در محفظه موتور یافت می شود و به عنوان کلید الکترونیکی اولیه که قدرت پمپ بنزین را کنترل می کند، عمل می کند. رله پمپ بنزین در بیشتر مدل های خودرو، در جعبه فیوز زیر داشبورد یا جعبه فیوز در محفظه موتور قرار دارد. جعبه فیوز که محفظه داخلی موتور می باشد که یک درپوش دارد و از تعداد بالای رله و فیوز تشکیل شده است. ممکن است شناسایی دقیق رله پمپ سوخت بین این اجزا برای شما سخت باشد. بنابراین پیشنهاد می شود که از دفترچه راهنمای مالک خودرو خود کمک گرفته یا با یک مکانیک خودرو مشورت کنید.

علائم خرابی رله پمپ سوخت

خرابی رله پمپ سوخت همراه با نشانه ها و علائمی می باشد که راننده را متوجه وجود مشکل در این قطعه می کند. رانندگی با یک رله پمپ سوخت خطرناک بوده و هنگام متوجه شدن هر کدام از علائم معیوب بودن رله پمپ بنزین باید سریعا برای رفع آن ها به یک مکانیکی خودرو مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 1. روشن نشدن خودرو
 2. روشن شدن چراغ موتور خودرو
 3. عملکرد ضعیف موتور خودرو
 4. بی صدا بودن پمپ بنزین
 5. مصرف سوخت متغیر

علائم خرابی رله پمپ سوخت

روشن نشدن خودرو

یکی از اولین علائم مشکل رله پمپ بنزین، روشن نشدن خودرو و خاموش شدن ناگهانی موتور است. اگر رله پمپ بنزین در حین کارکرد خودرو مشکلی داشته باشد، برق پمپ بنزین را قطع می کند که باعث از کار افتادن موتور می شود. یک رله معیوب ممکن است به خودرو اجازه دهد تا مدت کوتاهی بعد دوباره راه اندازی شود، در حالی که رله کاملاً از کار افتاده این کار را نمی کند.

روشن نشدن خودرو

روشن شدن چراغ موتور خودرو

بررسی چراغ موتور (CEL) اولین و مهم ترین علامتی است که به محض خراب شدن برخی از اجزای سیستم الکتریکی دریافت خواهید کرد. تقریباً تمام اجزای سیستم الکتریکی خودرو به واحد کنترل الکترونیکی وسیله نقلیه، که به نام ECU شناخته می شود، متصل هستند. ECU سیگنال های هر یک از این اجزا را دریافت می کند و دستورالعمل های تقسیم شده را بر اساس ورودی های دریافتی از سنسور های مختلف ارائه می دهد. هنگامی که هر رله خراب می شود یا از کار می افتد، ECU آن را در چند ثانیه متوجه می شود. اولین کاری که ECU انجام می دهد این است که چراغ چک موتور روی داشبورد شما را روشن می کند. به این ترتیب متوجه خواهید شد که مشکلی برخی از اجزای ماشین شما خراب شده است.

روشن شدن چراغ موتور خودرو

عملکرد ضعیف موتور خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی رله پمپ بنزین، عملکرد ضعیف موتور است. اگر رله پمپ بنزین از کار بیفتد، پمپ بنزین بدون برق می ماند. ممکن است هنگام چرخاندن سوئیچ، موتور ضعف داشته باشد و به دلیل کمبود سوخت نتواند روشن شود. این علامت همچنین می تواند ناشی از طیف گسترده ای از مسائل دیگر باشد، بنابراین تشخیص صحیح علت آن بسیار مهم است.

بی صدا بودن پمپ بنزین

یکی دیگر از علائمی که ممکن است به مشکل رله پمپ بنزین اشاره کند، عدم صدای پمپ بنزین هنگام روشن شدن سوئیچ است. اکثر پمپ ‌های سوخت صدای زمزمه با حجم کم تولید می ‌کنند که اگر به دقت گوش داده شود، از داخل خودرو یا از بیرون خودرو، نزدیک باک بنزین شنیده می ‌شود. اگر رله پمپ بنزین از کار بیفتد، برق پمپ بنزین را قطع می ‌کند که باعث می‌ شود در صورت روشن بودن احتراق، آن را غیر فعال و در نتیجه بی ‌صدا کند. در حالی که رله پمپ بنزین یک جزء بسیار ساده است، اما نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح خودرو دارد. اگر وسیله نقلیه شما هر یک از علائم بالا را نشان می دهد یا مشکوک هستید که رله پمپ بنزین شما مشکل دارد، خودرو را به یک تکنسین حرفه ای نشان دهید تا مشخص شود که آیا قطعه باید تعویض شود یا خیر.

مصرف سوخت متغیر

وقتی رله پمپ خراب می شود، مصرف سوخت خودروی شما متغیر می شود. یک رله معیوب می تواند سوخت بیش از حد یا خیلی کم را به محفظه احتراق تزریق کند. این بدان معناست که موتور شما گاهی اوقات ضعیف کار می کند و در برخی دیگر قوی عمل می کند و شتاب می گیرد. بنابراین، اگر مصرف سوخت خودروی شما متغیر شود، این نشان دهنده خرابی رله پمپ بنزین است.

دلایل خرابی رله پمپ سوخت

حال که با علائم و نشانه ها خرابی رله پمپ سوخت آشنا شدید، نوبت به این رسیده است که با دلایل خرابی آن آشنا شوید. برای پاسخ به سوال چه چیزی باعث خرابی رله پمپ سوخت می شود؟ لازم است موارد متعددی را در ماشین خود چک کنید. رله پمپ بنزین ممکن است به دلایل زیر از کار بیفتد.

دلایل خرابی رله پمپ سوخت

 • قدیمی بودن خودرو
 • ضعیف بودن باتری خودرو
 • خرابی مدار الکتریکی
 • گرم شدن بیش از حد خودرو
 • وارد شدن آسیب مکانیکی
 • وجود مشکل در پمپ سوخت اتومبیل

قدیمی بودن خودرو

بیشتر مشکلات خودرو ها به دلیل قدیمی شدن آن ها و استفاده از آن ها در سال های طولانی است. اگر خودروی شما مسافت پیموده شده بالایی داشته باشد و بیش از 200 هزار مایل رانده باشد، شانس مواجهه با خرابی رله سوخت چند برابر می شود. وقتی وسیله نقلیه قدیمی می شود، سیم کشی برق بیشتر دچار مشکل می شود و در نتیجه، احتمال خرابی و توقف کارکرد آن ها بیشتر است.

ضعیف بودن باتری خودرو

دومین دلیل رایجی که موجب از کار افتادن رله پمپ بنزین می شود، باتری ضعیف ماشین است. برای عملکرد روان فیوز ها، رله‌ ها و دستگاه ‌های الکتریکی خودروی شما، منبع ولتاژ کافی مورد نیاز است. از آنجایی که باتری ضعیف قادر به تولید ولتاژ کافی نمی باشد، یکی از علل خرابی رله پمپ سوخت، ضعف در باتری خودرو عنوان شده است. یک باتری ضعیف نه تنها ولتاژ کافی را از رسیدن به اجزای الکتریکی منع می کند، بلکه می تواند باعث ایجاد نوسانات برق شود که می تواند به رله ها آسیب برساند.

خرابی مدار الکتریکی

در برخی موارد، خرابی در مدار الکتریکی رله می ‌تواند باعث شود که رله قادر به روشن کردن پمپ سوخت نباشد. وجود مشکل در سیستم برق خودرو می تواند این مورد را تقویت کرده و اتصالی در برق خودرو موجب سوختن رله پمپ بنزین و نیاز به تعویض آن گردد.

گرم شدن بیش از حد خودرو

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام روشن کردن خودرو پس از پارک آن در روز های گرم سال، با مشکل مواجه شده باشید. علاوه بر آن استفاده طولانی مدت از ماشین در هوای گرم یا عدم تهویه مناسب منجر به خرابی این قطعه اساسی شود.

دلایل خرابی رله پمپ سوخت

وارد شدن آسیب مکانیکی

ضربه ‌ها و لرزش ‌های شدید می‌ توانند باعث آسیب دیدن رله پمپ سوخت شوند. این مشکل معمولاً در شرایطی رخ می ‌دهد که شما در جاده های سخت و خاکی رانندگی می کند. خرابی سیستم تعلیق و اکسل خودرو می تواند این موضوع را تشدید کند.

وجود مشکل در پمپ سوخت اتومبیل

در برخی موارد، خرابی پمپ سوخت می ‌تواند باعث خرابی رله پمپ سوخت شود. این مشکل معمولاً به دلیل آسیب دیدن پمپ سوخت به علت سنگینی کارکرد، عدم تعویض به موقع فیلتر سوخت یا استفاده از سوخت با کیفیت پایین است.

وجود مشکل در پمپ سوخت اتومبیل

مراحل تشخیص خرابی رله پمپ سوخت

رله یک جزء الکتریکی در سیستم احتراق شما است که به سادگی برق مورد نیاز پمپ بنزین را تامین می کند. برای تشخیص خرابی رله پمپ بنزین به یک مولتی متر نیاز دارید تا بتوانید آن را تست کنید. تست رله فرآیند پیچیده ‌ای است که باید توسط یک مکانیک ماهر انجام شود. در این قسمت نحوه تست رله پمپ سوخت با مولتی متر توضیح داده می شود. با این تشخیص، می خواهید با دادن مقدار مناسب ولتاژ بررسی کنید که آیا رله به خوبی کار می کند. مراحل تشخیص خرابی رله پمپ سوخت با کمک مولتی متر به شرح زیر است:

 1. رله پمپ سوخت را از وسیله نقلیه خود جدا کنید.
 2. یک منبع برق 12 ولتی تهیه کنید.
 3. پروب های مولتی متر را به پین های باتری و بار وصل کنید.
 4. نتایج را ارزیابی کنید.

مراحل تشخیص خرابی رله پمپ سوخت

رله پمپ سوخت را از وسیله نقلیه خود جدا کنید.

رله دارای چهار پایه است. این پایه ها عبارتند از پایه زمین، پایه ولتاژ ورودی، پایه بار که به پمپ بنزین متصل می شود و پایه باتری. این چهار پین برای آزمایش ما مهم هستند. رله معمولاً در جعبه فیوز توزیع کننده نزدیک به باتری ماشین شما یا در داشبورد خودرو قرار دارد. ممکن است رله پمپ بنزین در مکان های دیگری در داخل وسیله نقلیه شما قرار داشته باشد، بنابراین ممکن است بخواهید در اینترنت جستجو کنید تا مکان دقیق مدل ماشین خود را بدست آورید. هنگامی که آن را پیدا کردید، به سادگی آن را از سوکت جدا کنید تا چهار پین ظاهر شود.

رله پمپ سوخت را از جدا کنید

یک منبع برق 12 ولتی تهیه کنید

برای این تست، باید از یک منبع تغذیه خارجی برای تامین 12 ولت جریان به رله خود استفاده کنید. ما می‌ خواهیم موقعیتی را فراهم کنیم که جریان برق به وسیله نقلیه وصل باشد. باتری ماشین شما یک منبع 12 ولت عالی برای استفاده است.

پروب های مولتی متر را به پین های باتری و بار وصل کنید

در حالی که مولتی متر خود را روی محدوده ولتاژ DC تنظیم کرده اید، پروب مولتی متر قرمز رنگ را به پایه باتری وصل کنید و پروب مشکی را به پایه بار وصل کنید. برای اتصال منبع تغذیه به پین های رله به سیم هایی با گیره سوسماری نیاز دارید. سیم منفی را از منبع به پایه زمین وصل کنید و سیم مثبت را به پایه ولتاژ ورودی وصل کنید.

نتایج را ارزیابی کنید.

اول از همه، انتظار می رود هر زمان که رله را به آن جریان دادید، صدای کلیک را بشنوید. این یک سیگنال است که کار می کند، اما در برخی موارد، هنوز باید آزمایش های بیشتری را با مولتی متر انجام دهید. با نگاه کردن به مولتی متر، اگر ولتاژ 12 ولت را دریافت نکردید، رله خراب است و باید عوض شود. از طرفی اگر ولتاژ 12 ولت را مشاهده کردید، رله سالم است.

هزینه تعویض رله پمپ سوخت چقدر است؟

هزینه تعویض رله پمپ سوخت در ایران، به دلیل تفاوت در نرخ تعرفه ‌های خدمات پس از فروش و هم چنین تفاوت در قیمت قطعات در بازار های مختلف، ممکن است متفاوت باشد. هم چنین، هزینه تعویض رله پمپ سوخت بسته به نوع خودرو، سال تولید، مدل و مشخصات فنی آن نیز مختلف عنوان شده است.

به طور کلی، می‌ توان گفت هزینه تعویض رله پمپ سوخت در ایران در حدود ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان باشد. البته باید در نظر داشت که این هزینه شامل قیمت قطعه و هزینه نصب و اجرت مکانیکی است. همچ نین، در صورتی که رله پمپ سوخت در زمان گارانتی خودرو خراب شده باشد، هزینه تعویض آن به عهده شرکت تولید کننده خودرو خواهد بود.

عمر متوسط رله پمپ سوخت چقدر است؟

عمر متوسط رله پمپ سوخت به مدل و سازنده و کیفیت قطعات بستگی دارد. در برخی موارد، رله پمپ سوخت ممکن است برای مدت ۵-۱۰ سال یا بیشتر بدون مشکل کار کند. با این حال، توصیه می‌ شود که برای بهینه ‌سازی عملکرد و اطمینان از ایمنی خودرو، به تعویض قطعات مورد نیاز مانند رله پمپ سوخت بر اساس برنامه نگهداری توصیه شده توسط سازنده خودرو توجه کنید. اگر نشانه‌ هایی از عملکرد نامناسب پمپ سوخت مشاهده کردید، ممکن است زمان تعویض رله فرا رسیده باشد.

عمر متوسط رله پمپ سوخت چقدر است؟

با گذشت زمان، رله پمپ بنزین ممکن است شروع به نشان دادن علائم سایش کند و باید تعویض شود. رله پمپ بنزین به گونه ای طراحی شده است که عمر خودرو را دوام می آورد، اما به دلیل شرایط طاقت فرسایی که در معرض آن قرار می گیرد، معمولا دوام چندانی نخواهد داشت. از جمله قسمت های آسیب دیده رله پمپ بنزین، سیم پیچ و نقاط تماس هستند. معمولا این قسمت های رله با گذشت زمان شروع به اکسید شدن و زنگ زدگی می کنند. بهترین راه برای اطمینان از اینکه رله پمپ بنزین شما در طول زمان به خوبی کار می کند، انجام تعمیرات و نگهداری دوره ای و معمول است.

نحوه تعویض رله پمپ سوخت

رله پمپ سوخت یکی از قطعات حیاتی در فرآیند احتراق و سوخت رسانی اتومبیل می باشد. بدون این رله، دریافت سوخت هنگام راه اندازی موتور با مشکل مواجه می شود. پمپی که سوخت را به موتور اتومبیل منتقل می کند، برای کار کردن به برق نیاز دارد. این الکتریسیته توسط دستگاه فشار روغن در موتور ایجاد می شود. تا زمانی که فشار روغن ایجاد نشود و به نوبه خود برق برای راه اندازی پمپ بنزین تولید کند، پمپ نمی تواند سوخت موتور خودرو را تامین کند.

هنگامی که احتراق خودرو شروع می شود، یک سیم پیچ مغناطیسی با یک اتصال باز فعال می شود. سپس کنتاکت، یک مدار الکتریکی را می بندد و رله پمپ بنزین در نهایت فعال می شود. با روشن شدن جرقه خودرو، رله پمپ صدای کمی تولید می کند. اگر این صدا قابل شنیدن نباشد، نشان دهنده این است که رله پمپ ممکن است آنطور که باید کار نکند و زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است. برای تعویض رله پمپ سوخت و نصب یک نمونه جدید باید اقدامات کلی زیر را انجام دهید:

 1. جدا کردن رله پمپ سوخت
 2. نصب رله پمپ بنزین جدید
 3. بررسی عملکرد رله پمپ بنزین
 4. تست رانندگی وسیله نقلیه

جدا کردن رله پمپ سوخت

در مرحله اول از تعویض رله پمپ بنزین، لازم است نمونه معیوب فعلی را از موتور خودرو بردارید. جدا کردن این قطعه به همین سادگی نیست و لازم است برای رعایت اصول ایمنی، اقداماتی را قبل از آن انجام دهید. سوئیچ احتراق را روشن کنید تا کار کند. به فعال شدن پمپ بنزین گوش دهید تا هر گونه صدای وزوز یا کلیک به رله پمپ بنزین را بشنوید. در مرحله بعد موتور را روشن کنید تا بررسی کنید که فشار روغن وجود دارد یا خیر. در برخی از خودرو ها، تنها نشانگر چراغ روغن وجود دارد و هر وقت آن خاموش باشد به این معنی است که فشار روغن وجود دارد.

جدا کردن رله پمپ سوخت

سپس اتومبیل خود را روی یک سطح صاف پارک کنید. مطمئن شوید که گیربکس در حالت پارک یا در دنده 1 قرار دارد. گیره چرخ ‌ها در اطراف لاستیک‌ های جلو قرار دهید و با فشردن تمز دستی، مانع از حرکت چرخ های عقب خودرو شوید.

با نصب یک محافظ باتری نه ولتی در شمع خودرو، ایسیو خودرو را روشن نگه دارید تا تنظیمات شما در اتومبیل اعمال شود. سپس باتری خودرو را جدا کرده و برق پمپ بنزین را قطع کنید. در مرحله بعد درپوش جعبه فیوز را بردارید تا با کمک نمودار روی آن، موقعیت دقیق رله پمپ سوخت را پیدا کنید و با ابزار های مخصوص آن را جدا کنید.

نصب رله پمپ بنزین جدید

نصب رله پمپ سوخت دقیقا مشابه مرحله جدا کردن آن می باشد. پس از قرار دادن این رله در موقعیت خود، باید درب جعبه فیوز را محکم در جای خود قرار دهید. فشار زیادی را بر روی بستن پیچ های درب محفظه فیوز اعمال نکنید، زیرا موجب هرز شدن آن و از بین رفتن در طولانی مدت می شود. درپوش بنزین را از باک سوخت چک کنید تا مطمئن شوید که آب بندی خوبی دارد. این موضوع تضمین می کند که با فعال شدن پمپ بنزین، سیستم سوخت به طور کامل تحت فشار قرار می گیرد.

نصب رله پمپ بنزین جدید

بررسی عملکرد رله پمپ بنزین

حال که فرآیند نصب رله پمپ سوخت به اتمام رسیده است، نوبت بررسی عملکرد و اطمینان از نصب صحیح آن می باشد. کابل زمین را دوباره به پایه منفی باتری متصل کنید. محافظ باتری نه ولتی را از فندک خارج کنید. گیره باتری را محکم ببندید و کلید استارت را روشن کنید. به پمپ بنزین گوش دهید تا فعال شود. پس از توقف صدای پمپ بنزین، احتراق را خاموش کنید. کلید را دوباره روشن کنید و به صدای وزوز یا کلیک رله پمپ بنزین گوش دهید. کلید را بچرخانید تا موتور روشن شود. توجه کنید که چه مدتی طول می کشد تا استارت فعال شود و در نهایت حلقه های چرخ را از چرخ ها خارج کنید.

تست رانندگی وسیله نقلیه

حال نوبت به اصلی ترین مرحله تعویض رله پمپ سوخت رسیده است. شما باید یک رانندگی کوتاهی با ماشین خود داشته باشید. در این حین به صدای منتشر شده از پمپ بنزین یا رله پمپ بنزین گوش دهید. به موتور خودرو شتاب بیشتری دهید تا بتوانید عملکرد رله پمپ بنزین را بهتر مورد ارزیابی قرار دهید. چراغ موتور روی داشبورد ماشین در این مرحله به شما کمک می کند. اگر چراغ موتور شما پس از تعویض رله پمپ بنزین روشن شود، ممکن است یک مشکل الکتریکی احتمالی در سیستم سوخت وجود داشته باشد که نیازمند بررسی بیشتری در این زمینه می باشد.

 

آموزش مکانیک خودرو

اگر علاقه مند به خودرو و رشته مکانیک خودرو هستید میتوانید در دوره های آموزش مکانیک خودرو درجه 1 و درجه 2 که به صورت صفر تا صد و کاملاً عملی و تخصصی در آموزشگاه فن آموزان برگزار میشوند شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنید. جهت مشاهده شرایط این دوره روی تصویر بالا کلیک کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

دروره های مرتبط به علاقه مندان خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله