علت های مختلف استارت نخوردن خودرو

علت های مختلف استارت نخوردن خودرو

یکی از مشکلاتی رایجی که در تمام مدل های خودرو به وجود می آید، استارت نخوردن خودرو می باشد. روشن کردن خودرو با استارت خراب موجب آسیب دیدن و خرابی قطعات داخل خودرو و هم چنین وقوع حوادث خطرناک می شود. استارت نخوردن خودرو بیشتر در فصل زمستان رخ می دهد. در این مقاله ضمن بررسی دلایل استارت نخوردن خودرو، راه حل رفع مشکل را نیر معرفی می کنیم. دوره آموزش برق خودرو در آموزشگاه فن آموزان بصورت عملی در تعمیرگاه مجهز و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای ارائه می شود. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید و یا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

آموزش برق خودرو

آموزش فن آموزان در دپارتمان مکانیک خود دوره های تخصصی ویژه بازار کار نظیر دوره آموزش نقاشی خودرو ، آموزش سرامیک خودرو ، آموزش مکانیک خودرو و … را با ارائه مدرک معتبر و بصورت عملی در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. تمامی دوره ها با پشتیبانی نامحدود و امکان تجدید دوره رایگان می باشد. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

فیلم تشریح علت های استارت نخوردن خودرو و راه حل ها

دلیل استارت نخوردن ماشین

 • تمام شدن سوخت خودرو
 • قفل شدن موتور خودرو
 • خرابی باطری خودرو
 • مشکلات مربوط به سوئیچ خودرو
 • معیوب بودن استارت خودرو
 • سوختن فیوز های خودرو
 • خرابی دینام خودرو
 • گرفتگی فیلتر هوا
 • معیوب بودن شمع ها
 • قفل بودن فرمان ماشین
 • ایراد در سیم کشی خودرو
 • مسدود بودن فیلتر سوخت
 • آسیب دیدگی تسمه تایم
 • شکستگی دلکو
 • ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو
 1. تمام شدن سوخت خودرو

در برخی موارد استارت خودرو به دلیل نداشتن سوخت کافی فعال نشده و ماشین روشن نمی شود. در این موارد نیازی به بررسی قطعات داخلی نیست و کافی است باک ماشین را  از بنزین پر کنید.

دلیل استارت نخوردن خودرو : تمام شدن سوخت

بیشتر بخوانید: سیستم های مختلف سوخت رسان خودرو

 1. قفل شدن موتور خودرو

در صورت عدم اشکال در باتری، سوئیچ، استارت و سیم کشی برق خودرو، ممکن است استارت نخوردن خودرو به علت قفل شدن موتور خودرو باشد. قفل شدن موتور به علت شکستن یاتاقان ها، چسبیدن یاتاقن ها و یاتاقان های شاطون ها، جمع شدن آب سر پیستون ها و محفظه احتراق، سوختن واشر سر سیلندر، شکستن استارت و قرار گرفتن قطعات شکسته بین دنده فلایول رخ می دهد.

قفل شدن موتور خودرو

بیشتر بخوانید: بررسی موتور خودرو

 1. خرابی باطری خودرو

باتری خودرو یکی از قطعات مصرفی خودرو بوده که معمولا طول عمر مفید آن 2 سال می باشد. یکی از دلایلی که منجر به استارت نخوردن ماشین می شود، خرابی باطری خودرو می باشد. استفاده طولانی مدت از باتری خودرو منجر به خوردگی و عدم برقراری ارتباط بین باتری و قسمت های دیگر خودرو می شود.

خرابی باتری خودرو

در صورتی که باتری خودرو از کار افتاده باشد باید با انجام عملیات باتری به باتری نسبت به سلامت باتری اطمینان حاصل کرد. اگر ماشین روشن شود باید باتری را توسط تعمیرکار حرفه ای تعویض نموده و اتصالات آن را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی باتری ماشین

 1. مشکلات مربوط به سوئیچ خودرو

یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو مربوط به سوئیچ می باشد. سوئیچ کع ابزار کلیدی روشن شدن خودرو می باشد از یک مغزی و تعدادی رشته سیم تشکیل شده است. وظیفه سوئیچ تامین و انتقال برق از باتری به سمت قطعات داخلی خودرو می باشد. برای تشخیص سوئیچ معیوب کافی است سوئیچ را در حالت باز قرار دهید. در صورتی که چراغ های هشدار دهنده روشن نشوند، سوئیچ معیوب است.

راه حل رفع مشکل استفاده از سوئیچ زاپاس و تعمیر سوئیچ فعلی توسط تعمیرکار می باشد.

 1. معیوب بودن استارت خودرو

قطعه استارت مهم ترین قطعه به کار رفته در خودرو برای روشن شدن خودرو می باشد که از اجزای مختلفی مانند زغال استارت، آرمیچر، چرخ دنده، بوش و دو شاخه تشکیل شده است. از نشانه های خرابی استارت می توان به دیر روشن شدن خودرو و شنیدن صدای تق تق اشاره کرد.

معیوب بودن استارت خودرو

هنگام استارت زدن راننده برق از طریق باتری به استارت منتقل شده و به آرمیچر می رسد. پس از چرخش چرخ دنده خودرو روشن شده و عملیات برق رسانی به طور کامل انجام می شود. در صورت معیوب بودن استارت به دلیل خوردگی و آسیب دیدگی قطعات داخلی استار، عملیات انتقال برق  و استارت زدن خودرو با مشکل مواجه می شود. در این حالت باید استارت خودرو توسط تعمیرکار با تجربه توسط تستر های مخصوص عیب یابی شده و در نهایت اقدام به تعویض آن نمود.

 1. سوختن فیوز های خودرو

سوختن هر یک از فیوز ها مانند فیوز استارت منجر به عدم استارت خودرو و روشن نشدن آن می شود. تعویض و قرار دادن یک نمونه فیلتر سالم می تواند راه حل رفع این مشکل باشد.

سوختن فیوزهای خودرو

 1. خرابی دینام خودرو

دینام خودرو که از اجزای زیادی شامل زغال، آفتامات، بالشتک، بلبرینگ و پوسته تشکیل شده است که وظیفه شارژ باطری را بر عهده دارد. در صورت معیوب شدن دینام خودرو، در روند شارژ باتری اختلال ایجاد شده و باتری دشارژ و خالی می شود. خالی شدن باتری باعث خاموش شدن خودرو و عدم استارت آن می شود.

خرابی دینام خودرو

به منظور برطرف کردن عدم استارت خودرو به دلیل خرابی دینام باید به تعویض دینام و سپس شارژ باتری پرداخت.

بیشتر بخوانید: بررسی خرابی دینام خودرو

 1. گرفتگی فیلتر هوا

فیلتر آلودگی هوا یکی از قطعات مهم در عملکرد صحیح خودرو بوده که از ورود هر گونه آلودگی و گرد و غبار به داخل خودرو جلوگیری می کند. گرفتگی فیلتر هوا موجب جمع شدن گرد و غبار در فیلتر شده و از جریان یافتن هوا در خودرو جلوگیری می شود. به منظور احتراق سوخت و استارت خوردن خودرو باید گاز در معرض هوا قرار گیرد. در صورت مسدود شدن مسیر عبور هوا، استارت خودرو به درستی کار نکرده و خودرو روشن نمی شود.

مشکل استارت نخوردن ماشین : گرفتگی فیلتر هوا

به منظور جلوگیری از وقوع این مشکل باید به نعویض فیلتر هوا پس از پیمایش هر 5 هزار کیلومتر پرداخت. در صورتی که عامل استارت نخوردن خودرو، مسدود بودن مسیر فیلتر هوا بود شما می توانید با تعویض فیلتر هوا به راحتی مشکل را رفع نمود.

 1. معیوب بودن شمع ها

شمع ها یکی از قطعات اساسی در سیستم اختراق خودرو می باشد که از یک طرف به محفظه احتراق و از طرف دیگر به سیم متصل هستند. پس از بخار شدن بنزین و ایجاد جرقه در سر شمع، برق از طریق سیم به باتری خودرو منتقل شده و باعث استارت خوردن خودرو می شود. در صورت معیوب بودن شمع ها، فرسودگی و داشتن رسوب آن ها، عمل احتراق به طور صحیح رخ نداده و ماشین استارت نخواهد خورد.

علت استارت نخوردن ماشین: خرابی شمع خودرو

در صورتی که استارت نخوردن خودرو به دلیل معیوب شدن شمع ها رخ دهد، می توان با تعویض شمع ها مشکل را برطرف نمود.

 1. قفل بودن فرمان ماشین

یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو مربوط به گیر کردن فرمان و قفل شدن آن می باشد. در این وضعیت فرمان هیدرولیکی خودرو سفت شده و عدم حرکت آن منجر به روشن نشدم ماشین می شود. در این حالت از وارد کردن فشار زیاد به فرمان اتومبیل بپرهیزد و پس از قرار دادن سوئیچ در حالت باز از حرکت پهلو به پهلو برای باز شدن قفل فرمان استفاده کنید.

چرا ماشین استارت نمیزند

در صورتی که سوئیچ خودرو فرسوده شده باشد و با زبانه های قفل به درستی درگیر نشود ممکن است فرمان قفل ده و به همین دلیل لازم است از سوئیچ یدکی آن استفاده شود.

 1. ایراد در سیم کشی خودرو

به منظور انتقال برق به بخش های مختلف خودرو از سیم و کابل های مخصوص استفاده می شود. در صورت فرسوده شدن سیم ها و ایراد در سیستم سیم کشی برق خودرو، قطعه مربوطه به درستی کار نکرده و باعث اختلال در استارت خوردن خودرو و روشن نشدن اتومبیل می شود.

علت اینکه ماشین استارت نمیزند : ایراد در سیم کشی خودرو

به دلیل حساسیت بالای سیم کشی برق خودرو، باید سیم کشی برق توسط برق کار متخصص و با تجربه خودرو مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر شود.

 1. مسدود بودن فیلتر سوخت

فیلتر سوخت یکی از اجزای سیستم سوخت رسانی به خودرو می باشد. فیلتر سوخت وظیفه منتقل کردن سوخت سالم و تمیز از باک بنزین به انژکتور های سوخت خودرو را بر عهده دارد. گرفتگی فیلتر سوخت و مسدود شدن مسیر انتقال سوخت باعث استارت نخوردن خودرو شده و در نتیجه میزان مصرف سوخت هم افزایش پیدا می کند.

مسدود بودن فیلتر سوخت در خودرو

به منظور جلوگیری از استارت نخوردن خودرو در اثر گرفتگی فیلتر سوخت باید پس از پیمودن 20 هزار کیلومتر، فیلتر سوخت را عوض کرد.

 1. آسیب دیدگی تسمه تایم

تسمه تایم یکی از قطعات اصلی در خودرو بوده که با چرخاندن میل بادامک و میل لنگ در زمان مناسب، باعث استارت خودرو و به حرکت در آوردن آن می شود. تسمه تایم از جنس پلاستیک بوده و متناسب با کارکرد اتومبیل نیاز به تعویض دارد. به طور معمول پس از 4 یا 5 سال استفاده مداوم از خودرو، تسمه تایم باید تعویض گردد.

خرابی تسمه تایم خودرو

در صورتی که خودرو در مسیر های طولانی و سخت مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است عمر تسمه تایم کوتاه تر بوده و به منظور جلوگیری از خرابی تسمه تایم و بروز مشکلات جدی در استارت خوردن خودرو لازم است زودتر به تعویض تسمه تایم پرداخت. در صورت خرابی تسمه تایم و استارت نخوردن ماشین، لازم است تسمه تایم را با یک نمونه جدید و با کیفیت تعویض کرد.

بیشتر بخوانید: زمان تعویض تسمه تایم

 1. شکستگی دلکو

دلکو همان درپوش سیستم توزیع کننده برق در خودرو می باشد که ولتاژ را از سمت سیم پیچ احتراق موتور به شمع ها فرستاده و نقش اصلی در استارت زدن خودرو دارد. در صورت شکستگی یا ترک خوردن دلکو یا نفوذ آب و رطوبت به زیر آن، برق رسانی خودرو با مشکل روبرو شده و اتومبیل استارت نخواهد خورد. بنابراین یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو مربوط به شکستگی دلکو می باشد.

شکستگی دلکو در خودرو

به منظور مشکل ایجاد شده ناشی از آسیب دیدن دلکو کافی است به تعویض و جایگزین نمودن دلکو با یک نمونه جدید پرداخت. قبل از جایگذاری دلکو جدید بهتر است اآن را با یک پارچه تمیز و خشک نمایید.

 1. ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو

یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو مربوط به ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو می باشد. از سیستم های امنیتی برای جلوگیری از وقوع سرقت استفاده می شود. معیوب شدن مدار اتصال سوئیچ در سیستم های ضد سرقت باعث از کار افتادن مدار و در نتیجه استارت نخوردن خودرو می شود.

برخی دیگر از سایر دوره های تخصصی که در مجموعه فن اموزان ارائه می شود شامل آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش صافکاری و آموزش نصب دزدگیر خودرو می باشد. این مجموعه با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور فعالیت دارد و تمامی دوره ها با اعطای مدرک معتبر و بصورت عملی برگزار می شود.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.