آموزش رباتیک

دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود. دوره رباتیک مقدماتی سیستمهایی که بر مبنای مکانیک هستند را پوشش می دهد مثل بلبرینگها، شاسی ها ، سیستمهای گیربکس، سیستمهای انتقال نیرو مثل تسمه زنجیر ، چرخ دهنده های افزاینده و کاهنده، انتقال محور حرکات دورانی به خطی و همچنین ساخت انواع سازه ها بر مبنای کارهای عملی. شما می توانید بعد از اتمام دوره مقدماتی سیستم هایی مثل آسانسور ، تانک و این چنین سازه هایی را خیلی راحت بسازید؛ در این دوره کار کاملا بصورت عملی هست یعنی هرکدام از مباحثی که توضیح داده می شود خود کارآموز بصورت عملی انجام می دهد و اجرا می کند. در دوره رباتیک مقدماتی بیشتر از بردهای آماده برای ساخت ربات استفاده می شود و چندین ربات خواهید ساخت.

دوره آموزش رباتیک پیشرفته بیشتر بر مبنای کارهای الکترونیکی و سیستمهای خودکار و برنامه نویسی هست؛ یعنی در این دوره لازم است روی سازه ای که می سازید سنسورهایی نصب کنید. و سازه داده های این سنسور ها را تحلیل می کند و بر اساس این داده ها به عنوان مثال مسیر خود را پیدا می کند و یا تصمیم گیری می کند.

در سطح پیشرفته عموما ربات های آتش نشان ، ربات های دنبال کننده خط ، ربات هایی که بر اساس سیستمهای اولترا سونیک می توانند مانعی را تشخیص بدهند و الگوریتم حرکت را روی ربات ها فرا خواهید گرفت و تصمیم می گیرید که مثلا ربات قبل از برخورد با یک مانع، در چند ثانیه به عقب برگردد و مسیر را به سمت راست یا چپ یا راست تغییر دهد.

کلا کارهای الکترونیکی بر مبنای راه اندازهای موتور های استپ ، سروو و موتور های DC ، کار کردن با راه انداز های موتور ها مثل L297 یا TB 6600 برای موتورهای استپ را فرا خواهید گرفت و این موارد را در ربات های متعددی بصورت عملی پیاده سازی می کنید. در دوره رباتیک پیشرفته نرم افزارvirtualMEC آموزش داده می شود که کاراموزان از طریق شبیه ساز بدون نیار به آچار و پیچ گوشتی ربات میسازند.

تمامی توانمندی هایی که در این دوره بدست خواهید آورد و سرفصلهای دوره رباتیک با جزئیات کامل در ادامه همین صفحه آورده شده است. بعد از تجربیاتی که در دوره آموزش ساخت ربات آموزشگاه فن آموزان خواهید گذراند با دیدن یک خط تولید شما به تمام اجزای مکانیکی آن را کاملا شناخت دارید و می دانید که چه کاری انجام می دهد. برای تکمیل حرفه شما می توانید کلاس آموزش طراحی برد را هم شرکت کنید که با شرکت در این دوره میتوانید هر بردی برای ساخت ربات طراحی کنید. دوره دیگر مرتبط با رباتیک دوره آموزش آردوینو می باشد.

مدرس این دوره دکتر نیما بهرامی با چندین سال سابقه تدریس در کلاسهای رباتیک برای کودکان ، بزرگسالان و دانشجویان، طراحی برد ، بردهای مخابراتی ، سیستمهای کنترل بر مبنای الکترونیک، برنامه نویسی بصورت مبتدی و پیشرفته و… می باشند.

فیلم معرفی دوره آموزش رباتیک درجه 1 و 2

ویدئو

پادکست معرفی دوره درجه 1 آموزش رباتیک

شرایط مورد نیاز جهت شرکت در دوره

حداقل سن : 14 سال

حداقل مدرک تحصیلی : سیکل

جنسیت : آقا / خانم

پیش نیاز : ندارد

پایان خدمت : نیاز ندارد

محل برگزاری : تهران و شعبات

دوره رباتیک درجه 2
شهریه: 4/500/000 تومان
مدت آموزش: 30 ساعت
دوره رباتیک درجه 1
شهریه: 6/500/000 تومان
مدت آموزش: 45 ساعت
ویژگی‌های این دوره

نوع برگزاری : تئوری و عملی

پشتیبانی بعد از دوره : دارد

معرفی خوابگاه : دارد

کلاس رایگان مشاوره راه اندازی کسب و کار : دارد

توانایی هایی که در این دوره بدست می آورید

تسلط کامل بر مفهوم شاسی و ساخت انواع آن جهت هر نوع ربات متحرک و ثابت و همچنین توضیح نقطه ثقل ربات جهت استقامت و پایداری سازه در انواع حرکت در محورهای های طولی و عرضی.

تسلط کامل بر انواع سیستم های انتقال قدرت موتور الکتریکی از طریق زنجیر، تسمه و چرخ دنده و درک کامل سیستم های انتخاب قدرت و سرعت بر اساس کاربرد ربات در موقعیت های متفاوت به همراه توضیح کامل کاربرد آنها در صنایع مختلف.

توانایی پیاده سازی انواع گیربکس (جعبه دنده) به صورت عملی توسط کارآموز به همراه درک کارایی آن در سازه هایی مانند آسانسور، صنعت خودرو، لوازم خانگی مانند چرخ گوشت ،همزن و...

تسلط کامل بر روی تبدیل حرکت دورانی موتور به حرکت خطی (رفت و برگشت) و پیاده سازی آن در قالب ساخت مکانیزم هایی مانند درب های اتوماتیک.

درک کامل مکانیزم لنگ و سیستم های کشویی ، و توضیح آن در به کارگیری آنها در صنایع ریلی مانند قطارو توانایی ساخت سازه هایی مانند ماشین های استخراج نفت و چرخ خیاطی.

توضیح کامل انتقال قدرت کششی از طریق سیم های فولادی و ریسمان و همچنین توانایی ساخت پروژه های مبتنی بر انتقال قدرت کششی مانند آسانسور ، جرثقیل ، بالابر.

تسلط بر ساختار مکانیزم زنجیر و چرخ دنده و همچنین توضیح کاربرد چرخ های هرزگرد جهت کنترل حرکت یکسان موتورها، حفظ ثبات ، قدرت موتور و هماهنگی آنها.. همچنین پیاده سازی سیستم های ذکر شده در قالب پروژه ساخت تانک.

تسلط کامل بر پیاده سازی ذهنی یک ربات از طریق شبیه سازهای کامپیوتری و برنامه virtual Mec جهت پرورش خلاقیت های ذهنی کاربر. این نرم افزار قابلیت ساخت ربات را بدون نیاز به داشتن کیت های ساخت ربات را در منزل فراهم میکند.

تسلط کامل بر سیستم های انتقال حرکت افقی موتورهای الکتریکی به عمودی و به کارگیری آن در قالب ساخت پیشرانه انتقال قدرت در ربات هتی پرنده مانند هلی کوپتر.

پیاده سازی انواع سیستم های اندازه گیری مسافت بر مبنای ماژول های التراسونیک و تشخیص مانع از طریق ماژول های های مادون قرمز در ربات های مسیریاب .

در این دوره با برخی از نرم افزارهای کاربردی در زمینه رباتیک آشنا می شوید و به کمک آنها می توانید مباحث طراحی و پیاده سازی الکترونیک ربات ها را به راحتی انجام دهید.

تسلط بر بردهای آردینو و برنامه نویسی c جهت کنترل انواع ربات از طریق تکنیک PWM و به کار گیری انواع ماژول ها و نمایشگر ها و پیاده سازی الگوریتم های کنترل بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سنسورها.

تسلط کامل بر لحیم کاری به صورت Dip جهت مونتاژکاری انواع بردهای الکترونیکی و هزار سوراخ.

آشنایی کامل بر انواع موتورهای الکتریکی، پله ایی، موتوروهای SERVOو براشلس و همچنین توضیح کاربرد آنها در انواع ربات ها. تسلط در به کارگیری درایورهای موتور مانند L298N جهت طراحی انواع الگوریتم های حرکتی مانند چرخش ، حرکت به سمت چپ وراست.

تسلط کامل و پیاده سازی انواع مدارات تشخیص دود،سنجش میزان نور و اندازه گیری مادون قرمز جهت ساخت ربات های امدادگر و دنبال کننده خط

تسلط کامل بر سیستم بازوهای رباتیک و مکانیزم Gripper جهت برداشتن اجسام از سطح زمین توسط یک ربات. به همراه توضیح کامل کاربرد این مکانیزم مکانیکی در صنایع مونتاژ خودرو.

سرفصلهای دوره آموزش رباتیک

logo gold
سرفصلهای دوره رباتیک مقدماتی

آشنایی با انواع ربات ها و مزیت انجام به کارگیری آنها در صنعت

اموزش مکانیک ربات به زبان ساده

توضیح انواع شاسی جهت ساخت مدل های مختلف ربات

اموزش و بحث در مورد سیستم های اهرم و قرقره و ساخت ربات جرثقیل بر مبنای آن

آموزش و تدریس انواع سیستم های انتقال نیرو به همراه ساخت سیستم چرخ و فلک بر اساس تدریس

توضیح ساختار گیربکس و چرخ دنده و آموزش عملی و ساخت سیسم های جوجه گردان

تدریس تبادل سرعت و قدرت در گیربکس بر مبنای اصول مکانیک چرخ دنده های کاهنده و افزاینده

اصول کلی مکانیزم لنگ و ساخت ربات های 4 و6 و 8 پا مانند ربات عنکبوت

توضیح و تدریس کامل سیستم های چرخ و زنجیر و ساخت تانک 2 موتوره بر اساس آموزش های داده شده

logo gold
سرفصل های دوره رباتیک پیشرفته

آشنایی و اصول کلی برنامه virtualMEC جهت شبیه سازی انواع ربات ها

سیستم های انتقال نیرو به محور عمودی جهت ساخت ربات ها بر مبنای هلیکوپتر

توضیح کامل ماژول های مادون قرمز جهت تشخیص انواع مانع

آشنایی با ماژول ماورای صوت (ultrasound) جهت اندازه گیری فاصله

آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی

آموزش کار با بورد های هزار سوراخ و برد برد های آموزشی (Bread board)

آموزش راه اندازی و به کار گیری برد ها و ماژول های راه اندازی موتور جت جهت حرکت ربات به سمت چپ و راست , عقب و جلو

شرح کامل و توضیح رباط دنبال کننده خط

آموزش کامل برد های آردینو جهت کنترل انواع ربات با قابلیت برنامه نویسی به زبان c

تدریس سیستم های ترکیبی مبتنی بر چرخ دنده و یاتاقان و ساخت اهرم دو انگشتی و (Gripper) جهت برداشتن و گذاشتن قطعات در بازوی رباتیک

آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر

آموزش تخصصی ماژول های آردوینو برای ساخت ربات

نظرات کارآموزان دوره آموزش رباتیک در آموزشگاه فن آموزان
ویدئو
ویدئو
ویدئو
ویدئو

هزینه آموزش رباتیک

دوره آنلاین
شهریه دوره رباتیک درجه 2
درحال ضبط
شهریه دوره رباتیک درجه 1
درحال ضبط
ثبت نام
دوره حضوری
با 30% تخفیف
دوره رباتیک درجه 2
5/850/000 تومان
4/500/000 تومان
دوره رباتیک درجه 1
8/450/000 تومان
6/500/000 تومان
ثبت نام
دوره خصوصی
شهریه دوره رباتیک درجه 2
7/000/000 تومان
شهریه دوره رباتیک درجه 1
9/000/000 تومان
ثبت نام
تقویم کلاسی
تاریخ شروع روزها ساعت برگزاری
درجه 2 - 19 خرداد ماه شنبه تا چهارشنبه ساعت 14 الی 16
درجه 1 - 2 تیر ماه شنبه تا چهارشنبه ساعت 14 الی 16

برای یک شروع قدرتمند این ویدئو را حتما ببینید

ویدئو

مزایای دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان

در دوره آموزش رباتيک آموزشگاه فن آموزان سرفصل در دو دوره مجزا به شکل رباتیک مقدماتی و رباتیک پیشرفته توسط اساتید مجرب و کاربلد به صورت کامل آموزش داده می شود تا کارآموزان پس از دوره قادر به طراحی و ساخت 0 تا 100 انواع ربات ها باشند. از جمله مزایای گذراندن دوره رباتیک در آموزشگاه ما عبارتند از:

 • دوره آموزش ساخت ربات زیر نظر اساتید و کارگاه های مجهز به صورت عملی برگزار می شوند.
 • سرفصل های آموزشی ما کامل ترین سرفصل ها بدون کوچکترین موردی تدریس می شوند.
 • کلیه آموزش ها زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور و با صدور مدرک فنی و حرفه ای معتبر در آخر دوره همراه است.
 • همه نرم افزارهای مورد نیاز برای رباتیک آموزش داده خواهند شد.
 • شرکت در دوره بعدی این کلاس رایگان است.
 • پشتیبانی اساتید بصورت نامحدود حتی پس از اتمام دوره
 • این دوره شامل 30% تخفیف می باشد
 • دوره کاملا بصورت عملی تدریس می شود
 • و…
نظرات صوتی کارآموزان

سوالات متداول دوره آموزش رباتیک

کارآموزانی که هیچ اطلاعات خاصی در این زمینه هم ندارند میتوانند در این دوره شرکت کنند؛ به این صورت که اول دوره رباتیک درجه 2 را سپری کنند و سپس وارد کلاس رباتیک پیشرفته یا درجه 1 شوند.

این دوره پیش نیاز رباتیک پیشرفته هست. در دوره رباتیک مقدماتی بیشتر از بردهای آماده برای ساخت ربات استفاده می شود؛ مباحثی مانند مکانیک ربات ، کارآیی ربات ، اجزای مخنلف ربات مثل شاسی ربات یا بدنه ربات که سایر قطعات روی آن قرار میگیرند؛ سیستم های انتقال قدرت موتور به چرخ ها؛ مواردی مثل بالا و پایین شدن آسانسور و حرکت قطارها و طرز کار چرخ دنده و ...کاملا توضیح و آموزش داده می شود و کارآموزان تعدادی ربات می سازند.

بعد از گذراندن رباتیک مقدماتی و پیشرفته می توانید با طراحی برد مد نظر ربات و ایده ذهنی خود را بسازید. برای تکمیل حرفه شما میتوانید کلاس طراحی برد را هم شرکت کنید که با شرکت در این دوره میتوانید هر بردی برای ساخت ربات طراحی کنید.

در کلاس رباتیک پیشرفته یا درجه 1 زبان برنامه نویسی آردوینو مبتنی بر سی آموزش داده می شود و شما میتوانید برد طراحی کنید.

در دوره رباتیک پیشرفته نرم افزارvirtualMEC آموزش داده می شود که کارآموزان از طریق شبیه ساز بدون نیار به آچار و پیچ گوشتی ربات میسازند.

بله در کلاس رباتیک پیشرفته لحیم کاری را هم آموزش میدهیم.

کلاس ها عملی و پروژه محور هستند؛ انواع و اقسام ربات های دنبال کننده خط، ربات آتشنشان و ربات قایق و ... آموزش داده می شود و کاراموزان عزیز در پایان دوره پروژه تحویل میدهند و چند تا پروژه توسط کاراموزان انجام می شود.

رباتیک مقدماتی پیش نیاز رباتیک درجه 1 یا پیشرفته هست. دوره مقدماتی بیشتر مبتنی بر تکنیک ها ی مکانیکال هست و ربات ها با بردهای آماده ساخته می شود ولی رباتیک پیشرفته مبتنی بر الکترونیک و کنرتل هست و برد ها توسط خودتان طراحی می شود و برنامه نویشی انجام خواهید داد و کنترل کامل موتورها و ماژول ها آموزش داده می شود.

معرفی دوره آموزش رباتيک برای آموزشگاه فن آموزان

آموزش رباتيک و دوره آموزشی رباتیک از آن نظر اهمیت دارد که زندگی همه انسان ها خواسته یا نا خواسته به سمت هوشمند سازی و خودکار شدن دارد حرکت می کند. از این رو ربات های صنعتی امروزه در طیف وسیعی از صنایع تولیدی مثل خودروها گرفته تا تولید با کمک دستگاه تزریق پلاستیک، آهنگری و … مورد استفاده می باشند. یعنی تقریبا هر عملیات یا تکراری به عنوان کاری مناسب برای ربات ها است، به خصوص اگر برای یک انسان در آن شغل خطراتی تهدید کننده یا دشوار وجود داشته باشدف می تواند جایگزینی مناسب باشد.

مباحث دوره رباتیک آموزشگاه فن آموزان شامل چه مواردی هست؟

بیشتر هدف دوره آموزش ساخت رباتیک آموزشگاه فن آموزان پرورش ذهن شما برای ساختن هر نوع رباتی هست که می تواند یک لاین کارخانه باشد یا یک دستگاه و حتی یک اسباب بازی که بصورت خودکار یک کار را انجام میدهد.

این دوره بیشتر برای دوستانی هست که علاقمند به کارهای اتوماسیون بصورت مکانیکی هستند و ایده هایی را در ذهن خود دارند و به دنبال پیاده کردن آن هستند . ما علاوه بر اینکه سرفصل های دوره رباتیک مقدماتی و پیشرفته را به شما آموزش خواهیم داد یک انعطافی هم نسبت به خواسته های کارآموزان و آنچه که در ذهنشان هست خواهیم و شما را در این دوره و حتی بعد از دوره راهنمایی ، مشاوره و پشتیبانی خواهیم نمود.

آموزش رباتیک درجه یک

رباتیک سطح یک بیشتر مبتنی بر کنترل ربات ، الگوریتم های حرکت ، حرکت به جلو ، حرکت به عقب ، عقب گرد-چپ ، عقب گرد-راست و برعکس برای حرکت به جلو هست. عموما در این دوره با بردهای آردوینو و به زبان سی کار می شود و کارآموزان زبان برنامه نویسی را در این  قسمت فرا خواهند گرفت و یاد می گیرند که چطور می شود یک ربات و یک مکانیزم را کنترل کرد. در این کلاس روی یک شاسی که دارای دو گیربکس هست و موتورها را می توان به آن متصل نمود کار می کنیم؛ به این صورت که از طریق ماژول ال 297 به آن فرمان داده و الگوریتم های حرکتی را با بردهای آردوینو پیاده سازی می کنند. شما می توانید این حرکت را با ماژول های مادون قرمز که این ماژول ها می تواند خط سفید و سیاه را تشخیص دهد اجرا کنید و با آن ربات دنبال کننده خط بسازید. همچنین ربات ها را قبل از اینکه به مانع برخورد کنند می توانید بر اساس مسافت با ماژول های اولتراسونیک کنترل کنید. و یا  پیام های قبل از برخورد به مانع را از روی  ال سی دی نمایش دهید. در این دوره یاد می گیرید که چطور می توان یک حرکت را بصورت ویژوال و قابل دیدن روی برد ببینید یا روی ربات هک کنید.

در قسمت بعدی یاد می گیرید با فتوسل ها و نورها کار کنید که در این قسمت ربات های دنبال کننده نور را فرا خواهید گرفت. گرپر یا انواع چنگک ها و دست های ربات ها را یاد می گیرید.در قسمت بعدی ربات های آتشنشان ، ربات هایی که با سنسورهای تشخیص دود قادر هستند که دود و الکل را تشخیص دهند و به سمت آن سمت سوق پیدا کنند؛ در حقیقت این دوره تماما سیستم های کنترل میکروپروسسوری را  بر روی بردهای آردوینو پیاده سازی می کنید و حرکات را بر روی شاسی ربات پیاده سازی می کنید. با نرم افزار ورچوال مت کار می کنید و سازه ها را قبل از پیاده سازی سخت افزاری، می توایند با این نرم افزار بدون اینکه دست به پیچ و مهره بزنید بصورت نرم افزاری پیاده کنید و سپس اقدام به ساخت نمایید. شما در این دوره کار با ماژول ها و همچنین کار با برنامه نویسی و کاربرد آن برای کنترل رباتیک را به خوبی فرا خواهید گرفت. چیزی که در مورد این دوره می توان گفت جذابیت بسیار بالای آن است چرا که شما می توانید الگوریتم ها و هر آنچه را یاد گرفته اید را به راحتی پیاده سازی کنید.

در کل دوره رباتیک پیشرفته بیشتر بر مبنای الکترونیکی و زبان های برنامه نویسی که بیشتر بر روی زبان سی با پلتفرم آردوینو هست، می باشد. شما سازه ای مثل ربات چهار چرخ خواهید ساخت و انواع ماژول ها مثل تشخیص دود ، مادون قرمز یا اندازه گیری فواصل مشخص با اولتراسونیک ،برنامه نویسی به زبان سی را کاملا بر روی این موارد پیاده خواهید کرد. با درایورهای موتور دی سی ، انواع موتورها مثل استپ موتور ، سرو موتور آشنایی کامل پیدا خواهید کرد و با آن ها می تونید خیلی راحت سیستمهای متفاوتی مثل گرپر یا همون دست ربات را کاملا پیاده سازی کنید. هدف این دوره بیشتر کنترل یک ربات هست که بر مبنای یک الگوریتم باید یک ربات را کنترل کنید. انواع حرکت ها مثل عقب جلو ، گردش به راست، گردش به چپ، عقب گرد به چپ و یا عقب گرد به راست را با درایورهای موتور در دوره رباتیک پیشرفته کاملا فراخواهید گرفت.

آموزش رباتیک درجه دو

سرفصلها در دوره رباتیک مقدماتی بیشتر شامل مباحث مکانیکی و در دوره پیشرفته مباحث کنترل و الکترونیک هست. در دوره رباتیک مقدماتی شما سازه هایی مثل کارکرد آسانسور ، کارکرد با گیربکس ها، افزاینده و انتقال قدرت و سرعت از طریق چرخ دنده ، زنجیر و حتی سیم های ضخیم فلزی رر فرا خواهید گرفت و از طریق آن می توانید سازه هایی مثل جرثقیل و یا خود آسانسور را پیاده کنید. اینکه چطور می شود یک حرکت دورانی را به عمودی تبدیل کرد ، چطور یک ریل ، قطار روش قرار می گیردو حرکت دورانی به حرکت خطی تبدیل می شود.

در این دوره اصول مکانیک رو در قالب مثال ها عملی رباتیک آموزش می بینید. این دوره از مباحث اولیه  مثلا اینکه شاسی به چه  صورت هستند و کارآموزان باید خلاقیت را در قالب چندین شاسی پیاده کنند؛ مکانیزم چرخ و یاتاقان؛ سیستم های انتقال قدرت به اینکه چطور قدرتی از یک قسمت موتور به قسمت دیگر انتقال می یابد که شامل زنجیر هست و مثال عملی این بحث ساخت ربات تانک می باشد؛ سیستم های ریسمان برای آسانسور و جرثقیل کاربرد دارند؛ گیبرکس ها شامل گیربکس های افزاینده ، گیربکس های کاهنده و انتقال قدرت و سرعت مناسب؛ سیستم های انتقال حرکات دورانی به حرکات خطی را در قالب مثال هایی مثل چرخ خیاطی یا اره برقی یاد می گیرید؛ سیستم های لنگ که تقریبا ربات های چند پا را شامل می شود (از چهار پا به بالا شش و هشت تایی) و اینکه چطور یک لوکوماتیو حرکت می کند و سیستم انتقال موازی. در کل آموزش رباتیک مقدماتی تمام تکنیک های مکانیک را به زبان ساده اموزش می دهد.

چرا دوره رباتیک آموزشگاه فن آموزان را شرکت کنید؟

برای یادگیری هر دوره ای احتیاج هست که شما حداقل یک سری از استانداردها را داشته باشید مثلا ابزارهای مناسب و کیت های کامل، کسی که کامل بتواند سوال های شما را حتی در حیطه های متفاوت از حوزه برق ، الکترونیک و یا مکانیک پاسخ دهد و به خوبی برای پیاده سازی ایده ها به شما مشاوره دهد. در آموزشگاه فن آموزان علاوه بر اینکه از پشتیبانی نامحدود و مشاوره حتی پس از پایان دوره برخوردار هستید و می توانید هر زمان که نیاز داشتید با استاد دوره در ارتباط باشید، شرکت در دوره بعدی و بازآموزی رایگان می باشد. همچنین کلاس ها مجهز به تجهیزات به روز هستند و در طول دوره در اختیار کارآموزان قرار داده می شود تا بتوانند کار و پروژه عملی انجام دهند و بر مباحث تسلط پیدا کنند؛ در این دوره همچنین علاوه بر آموزش سرفص ها یک انعطافی هم نسبت به خواسته و ایده های کاراموزان خواهیم داشت و در پیاده سازی ایده ها شما را همراهی خواهیم نمود. همه این موارد را در کلاس رباتیک مقدماتی و پیشرفته آموزشگاه فن آموزان شما خواهید داشت.

بازار کار رشته رباتیک

بازار کار رشته رباتیک به این صورت هست که شما بعد از گذراندن این دوره یک دید وسیعی نسبت به رباتیک و اتوماسیون بصورت مکانیکی و الکتریکی فرا خواهید گرفت. بعد از گذراندن این دوره می توانید به عنوان یک مدرس رباتیک ؛ به عنوان کسی که کیوسی یعنی کنترل کیفیت یک کارخانه برای تولید قطعات مکانیکی هست؛ به عنوان کسی که ایده ای دارد و قصد پیاده سازی آن در قالب یک خط تولید یا توماسیون و راه اندازی به کسب و کار دارد وارد بازار کار شوید.

به طور کلی موقعیت های شغلی که بعد از پایان دوره آموزش رباتیک خواهید داشت: 1- شما می توانید به عنوان مدرس در آموزشگاهها یا قسمتهایی که نیاز هست به فعالیت مشغول شوید 2- این دوره به شما آموزش می دهد که دستگاههای مکانیکی تولید را بسازید. یعنی دستگاه سازی خط تولید بر مبنای مکانیک را برعهده بگیرید 3- کنترل کیفیت قطعات مکانیکی؛ چرا که در پایان این دوره شما کلا به تمام سیستمهای مکانیکی وارد شده اید و همچنین اینکه از لحاظ قطعات مکانیکی می دانید که مثلا چرخ دنده ها به چه صورت است و چه اصولی دارد و خیلی راحت قسمت کنترل کیفیت یک کارخانه را می توانید کنترل کنید. همچنین در پایان این دوره با موفقیت در آزمون پایانی مدرک بین المللی فنی و حرفه ای دریافت می کنید که هم بدر داخل کشور معتبر است و هم می توانید برای مهاجرت اقدام نمایید.

نحوه ورود به بازار کار به اینصورت هست که حتی شما می توانید با ساختن یک ربات آموزشی یا یک نوع سازه بطور مثال مسواک برقی یا انواع لوازم خانگی یا وسایل دیگری که فکر می کنید ارزش تولید دارد وارد بازار کار شوید.

سرمایه و ابزار لازم برای ساخت ربات

برای ورود به این حوزه شما احتیاج به سرمایه زیادی ندارید. کار رباتیک و کار پیاده سازی ایده های شما در حیطه رباتیک احتیاج به مدل سازی دارد که این مدل سازی توسط یک کامپیوتر یا یک لپ تاپ می تواند انجام شود. یک مجموعه کیت به عنوان مدل سازی مورد نیاز است و همچنین یک سری وسایل و ماژول های الکترونیکی نیاز دارید تا بتوانید ایده های خود را ابتدا مدل کنید رو ابتدا مدل کنید.

بردهایی که حالت پکیج های کیت هستند نیاز دارید تا ایده هاتون رو بصورت مکانیکی بتونید بعد از شبیه سازی به حالت واقعیت تبدیل کنید و سازه ها با آنها ساخته می شوند؛ تعدای ماژول و بردهای الکترونیکی مورد نیاز هست که کل این سرمایه ای که شما نیاز دارید برای ورود به بازار این کار در سال 1401 شاید کمتر از ده میلیون تومن فارغ از کامپیوتر یا لپ تاپی که نیاز دارید باشد. ابزار کاری که برای انجام کارهای مکانیکی نیاز دارید از قبیل دم باریک، انبردست ، پیچ گوشتی و غیره که معمولا در منزل به آنها دسترسی دارید.

چیزی که در این کار به عنوان سرمایه بیشتر از همه مورد نیاز شما هست پشتکار و ایده های خلاقانه هست. چرا که ایده هایی دارید باید به فعل تبدیل شود و بعد از آن ارزش پیدا خواهد کرد. این بزرگترین سرمایه ای هست که شما در این دوره و بعد از گذراندن این دوره برای ورود به بازار کار نیاز خواهید داشت.

ربات و علم رباتیک چیست؟

به هر ماشینی که به ‌طور خودکار کار می ‌کند و می تواند جایگزینی برای کارهای مختلف انسان شود ربات (robot) گفته می شود. در حالی که ممکن است کلا از نظر ظاهری نیز این ربات ها شبیه انسان نباشند و جایگزینی برای خطوط تولید، کارمند ادارات و… شوند.

ربات ها قابل برنامه ‌ریزی هستند و توسط انسان می توانند با کمک رایانه ها یا کامپیوترها از انجام کارهای ساده یا پیچیده برای این ربات ها تنظیم شوند.

رشته های درگیر در ساخت ربات و علم رباتیک را می توان مهندسی مکانیک، برق و الکترونیک و رباتیک دانست که در این بین رشته مهندسی رباتیک است به صورت مستقیم با طراحی، ساخت و … این ربات ها سروکار مستقیمی دارد.

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون با استفاده از فناوری های مختلف سعی می کند تا دخالت انسان در فرآیندها را کاهش دهد، تا کارها به شکل خودکار انجام شود. اتوماسیون شامل یک تعداد از تجهیزات و فرایندهای کنترلی می باشد که می توان کارهای مختلف را با آن انجام داد. این موارد عبارتند از:

 • ماشین‌ آلات صنعتی
 • فرآیندهای مختلف در کارخانه ‌ها
 • کنترل و تولید کوره ‌های عملیات حرارتی در کارخانه های تولید فولاد و…
 • هدایت کشتی‌ ها و… در دریا
 • هایت هواپیماها و… در هوا
 • و…

استفاده از هوشمندسازی ساختمان ها نوعی اتوماسیون سازی و خودکار کردن است که می توان از این علم برای راحتی بیشتر استفاده کرد. بزارهای مختلفی که برای اتوماسیون یا خودکار سازی به کار می روند شامل ابزارهای مکانیکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی، الکتریکی، الکترونیکی و مهمتر از همه این ها به عنوان مغز و ارسال کننده دستورها کامپیوتر هستند که به صورت ترکیبی از چندین موارد برای کارخانه های تولیدی مختلف و… استفاده می شوند.

در این بین رشته رباتیک و الکترونیک شاید به عنوان مغز ربات باشد. علم مکانیک جهت طراحی و ساخت بدنه آن و نرم افزار و برنامه نویسی نیز به عنوان قوه ای جهت تفکر و تصمیم گیری باشد.

دوره های آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش برق صنعتی و آموزش plc در مجموعه فن اموزان بصورت تخصصی و پیشرفته از صفر تا صد ارائه می شود. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

تفاوت اتوماسیون و رباتیک یا علم رباتیک چیست؟

تفاوت اصلی بین رباتیک و اتوماسیون در این است که، ربات ها می توانند وظایف مختلفی را با کمک علم برنامه نویسی انجام دهند و کار مخصوصی را در بخشی از تولید انجام دهند، ولی اتوماسیون به مجموعه کارهایی گفته می شود که با ماشین ها و سیستم هایی با هدف خاص فرایندی استفاده می شود که در یک قسمت این اتوماسیون برای همان کارهای مخصوصی که بالا نیز اشاره شد، می توان از ربات ها استفاده کرد. مثلا ربات های جوشکار در خط تولید ماشین ها یا خودروها استفاده می شوند که برای بدنه خودرو به کار می روند و کار خاص آن ها تکرار عملیات جوشکاری در موقعیتی خاص یا موقیت های مختلفی است که توسط تیم برنامه نویسی آماده و راه اندازی شده است.

مختصری از موارد مطرح شده در سرفصل های دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان

در ادامه به توضیج بیشتری از موارد آموزشی مختلفی که در دوره آموزش ساخت ربات ما و سرفصل های آموزشی آموزشگاه وجود دارند می پردازیم. این موارد عبارتند از:

 • شاسی ربات چیست؟
  • استفاده از چوب برای ساخت شاسی
   • مزایای انتخاب چوب برای شاسی
   • معایب انتخاب چوب برای شاسی
  • استفاده از پلاستیک و پرینترهای سه بعدی در شاسی ربات
   • معایب انتخاب استفاده از پرینتر سه بعدی برای شاسی
  • انتخاب فلز فولاد و آلومینیومی برای شاسی
 • سیستم های چرخ و زنجیر در ربات ها برای انتقال حرکت و قدرت
 • معرفی برنامه virtualMEC جهت شبیه سازی انواع ربات ها
 • ماژول های مادون قرمز در ربات ها
 • برد های هزار سوراخ و Bread board ها در ساخت ربات ها

شاسی ربات چیست؟

شاسی ربات از اجزاء مهم ربات ها است که همه قطعات و اجزاء دیگر به آن متصل می شوند. از این جهت است که طراحی دقیق شاسی می تواند یکی از مهمترین کارها در ساخت ربات و دوره آموزشی رباتیک باشد. شاسی ربات را می توان با فلزات، چوب، پرینترها و چاپ سه بعدی و مختلف ساخت که هر کدام دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

استفاده از چوب برای ساخت شاسی

مزایای انتخاب چوب برای شاسی عبارتند از:

 • در دسترس بودن
 • تهیه آسان و ارزان
 • شکل دادن با ابزارهای مختلف راحت می باشد.

معایب انتخاب چوب برای شاسی عبارتند از:

 • مهمترین عیب چوب ها ضد آب نبودن آن ها هست که می توان آن را نیز به کمک رزین ها و چسب ها حل کرد که با این وجود امکان تاب برداشتن را نیز دارد.
 • برای تولید انبوه مناسب نیست.
 • دارای خواص مکانیکی کمی است و ممکن است بشکند.
 • چوب بیشتر مناسب برای یکبار مصرف بودن و تستی بودن استفاده می شود.

استفاده از پلاستیک و پرینترهای سه بعدی در شاسی ربات

تفلون و پلی کربنات از پلاستیک هایی هستند که در ساخت بدنه و شاسی ربات استفاده می شوند و سبک هستند.

پرینترهای سه بعدی هم از جمله مواردی هستند که با کمک نرم افزار های طراحی یعنی طراحی به کمک کامپیوتر و CAD شکل مورد نظر طراحی شده و سپس برای اجرای شکل مورد نظر، چاپگر با پلاستیک های PLA، ABS و… شروع به چاپ می کند.

مزایای انتخاب استفاده از پرینتر سه بعدی برای شاسی عبارتند از:

 • طراحی در نرم افزار و انتخاب دقیق همه موارد به دست سازنده انجام می شود.
 • دقیق است و می تواند کوچکترین جزئیات را خوب پرینت کند.
 • پلاستیک ها کلا ضد آب هستند و این ویژگی خوبی است.

معایب انتخاب استفاده از پرینتر سه بعدی برای شاسی عبارتند از:

 • پرینترها گران هستند و برای تولید چند عدد صرفه اقتصادی ندارند.
 • فیلامنت های مورد استفاده شاید عینا در استفاده های بعدی در بازار نباشند.
 • اگر ابعاد شاسی بزرگ باشد باید به صورت تکه ای ساخته و مونتاژ شوند.
 • پلاستیک ها مقاومت حرارتی خیلی بالایی ندارند و ممکن است در مقابل حرارت تغییر شکل دهند.

انتخاب فلز فولاد و آلومینیوم برای شاسی

برای ساخت ربات بهترین انتخاب برای شاسی بعد از موارد ذکر شده در بالا، فولاد و آلومینیوم می باشند. در صورتی که نتوانید برای ربات خود از مواد قبلی استفاده کنید باید از موادی مقاوم تر استفاده کنید که دارای استحکام و خواص مکانیکی بیشتری است.

انتخاب محبوب می تواند آلومینیوم، فولاد و حتی کامپوزیت ها باشند.

آلومینیوم از فلزات سبک است که در ساخت ربات ها استفاده می‌ شود. ماشین کاری آلومینیوم با توجه به نرم بودن آن نیز آسان است.

ضمنا یکی از بهترین رساناهای گرما است و زنگ نمی زند. اما جوشکاری روی این فلز سخت است و نسبت به فولاد استحکام کمتری دارد.

در مقابل فولاد کلا از نظر جوشکاری عالی می باشد و در صنایع مختلفی نیز استفاده می شود. اما از نظر خوردگی مشکل دارد و امکان زنگ زدن فولاد وجود دارد.

سیستم های چرخ و زنجیر در ربات ها برای انتقال حرکت و قدرت

انتقال قدرت در چرخ و زنجیر بدون لغزش است که در سیستم چرخ و تسمه این امر مشکل است. اما چرخ و تسمه هم نسبت به چرخ و زنجیر دارای انعطاف بیشتری است.

زنجیرهای مورد استفاده در دوره های آموزشی رباتیک عبارتند از:

 • زنجیرهای پینی، از فولاد بوده و قابلیت تحمل بار زیاد و استحکام سایشی دارد که برای سرعت های تا 0.3 متر در ثانیه مناسب هستند.
 • زنجیرهای بوشی، مورد بعدی است که نسبت به نوع پینی دارای استحکام سایشی بالایی هستند و برای سرعت های 12 متر در ثانیه مناسب هستند.
 • زنجیرهای حلقوی و زنجیرهای دنده ای نیز نوع دیگری هستند که زنجیرهای حلقوی دارای ساییدگی کم و صدای کمی می باشند. بدون لغزش بودن زنجیرهای دنده ای نیز از مهمترین مزایای این نوع زنجیرها برای انتقال حرکت و قدرت می باشند.

معرفی برنامه virtualMEC جهت شبیه سازی انواع ربات ها

virtualMEC برنامه ای جهت شبیه سازی سازه های مکانیکی مثل ربات می باشند که می توان با شبیه سازی و اجرا کردن آن نحوه حرکت و… را مشاهده کرد.

مثلا امکان استفاده از بست ها، چرخ ها و… قبل از اجرا با استفاده از این نرم افزار فراهم می باشد تا کامل اول شبیه سازی را انجام دهیم و سپس به صورت واقعی ساخته شود تا هزینه، مواد اولیه و… هدر نرود.

ماژول های مادون قرمز در ربات ها

ماژول های مادون قرمز در ربات ها جهت تشخیص مانع، آتش و… استفاده می‌ شوند. مخصوصا در ساخت ربات های مسیریاب نیز مورد استفاده می باشند.

حتی از دماسنج و سنسور مادون قرمز نیز می توان در مدل های تماسی و غیر تماسی استفاده کرد که در صنایعی چون آهنگری، اکستروژن فلزات و… از این نوع استفاده می شود.

برد های هزار سوراخ و Bread board ها در ساخت ربات ها

بردهای هزار سوراخ یا سوراخ دار برای ربات ها یا پروژه هایی استفاده می شود که سرعت و راحتی کار را در نظر داریم و با لحیم این کار را روی مدار انجام می دهیم و اصطلاحا لحیم کاری می کنیم.

ولی از بردبوردها وقتی استفاده می شود که بدون لحیم کاری می خواهیم نمونه های اولیه ای از مدار الکترونیکی را ساخته و تست کنیم.

دوره های آموزش رباتیک برای چه سنی مناسب است؟

دوره های آموزش رباتیک برای همه سنین، مخصوصا نوجوانان و جوانان که به دنیای به روز و توام با هیجان و تخلیه آن نیاز دارند مناسب است که می توانند برای آینده خود نیز رشته مهندسی و رباتیک را نیز انتخاب کرده و در بهترین کشورهای پیشرفته ادامه تحصیل دهند.

حوزه سیستم‌های رباتیک شامل طراحی، شبکه‌های عصبی، مهندسی، برنامه‌نویسی، آزمایش و توسعه روبات‌های انسانی و مشارکتی برای کمک به انسان در انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود. روباتیک با ظهور داده های بزرگ به سرعت در حال رشد است و اینترنت اشیا و ماشین ها اکنون قادر به پردازش مقادیر زیادی داده و یادگیری با حداقل تعامل انسانی هستند.

تعداد فزاینده ای از شرکت ها به رباتیک به عنوان وسیله ای برای افزایش تولید روی آورده اند. ربات‌ها طیف قابل توجهی از کاربردها از بسته‌بندی تا جوشکاری، رنگ‌آمیزی یا بازرسی قطعات بلافاصله پس از یک فرآیند و … دارند. با این حال، ربات ها عاری از خطا نیستند و نیاز به نگهداری پیشگیرانه مؤثر دارند تا اطمینان حاصل شود که با ظرفیت کامل کار می کنند.

ثابت شده است که اتوماسیون سطح رقابت، سودآوری و بهره وری شرکت را افزایش می دهد، با این حال ایران در پذیرش این فناوری ها عقب مانده است. در نتیجه، آموزشگاه فن آموزان مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی را برای کمک به صنعت ایران در راستای توسعه و پیاده‌سازی سیستم‌های رباتیک و اتوماسیون ارائه می‌کند. این دوره ها شامل رباتیک درجه 1 و 2 ، آموزش طراحی برد ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و دیگر دوره های تخصصی مرتبط می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برخی دیگر از سایر دوره های پردرآمد در فن اموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق ساختمان و … می باشد. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها با ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان

6 پاسخ به “آموزش رباتیک”

 1. سلام. کلاس رباتیک در آموزشگاه شما برا چه رده سنی هست؟ اموزش رباتیک برا نوجوان ها هم دارید؟

  • سلام. کلاس های آموزش رباتیک در اموزشگاه فن آموزان برای کودکان ، بزرگسالان ، نوجوانان و دانشجویان برگزار می شود.

 2. سلام. در دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان برنامه نویسی میکروکنترل نیز اموزش داده می شود؟ اگر این دوره بصورت جداگانه اموزش داده می شود چگونه ثبت نام کنیم؟

  • سلام. برنامه نویسی میکروکنترل در دوره آموزش رباتیک پیشرفته آموزش داده می شود. پیشنهاد می شود سرفصلهای کامل دوره رباتیک مقدماتی و پیشرفته در سایت را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله