آموزش رباتیک

دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود. آموزش رباتیک مقدماتی سیستمهایی که بر مبنای مکانیک هستند را پوشش می دهد مثل بلبرینگها، شاسی ها ، سیستمهای گیربکس، سیستمهای انتقال نیرو مثل تسمه زنجیر ، چرخ دهنده های افزاینده و کاهنده، انتقال محور حرکات دورانی به خطی و همچنین ساخت انواع سازه ها بر مبنای کارهای عملی. شما می توانید بعد از اتمام دوره مقدماتی سیستم هایی مثل آسانسور ، تانک و این چنین سازه هایی را خیلی راحت بسازید؛ در این دوره کار کاملا بصورت عملی هست یعنی هرکدام از مباحثی که توضیح داده می شود خود کارآموز بصورت عملی انجام می دهد و اجرا می کند.

سطح آموزش رباتیک پیشرفته بیشتر بر مبنای کارهای الکترونیکی و سیستمهای خودکار و برنامه نویسی هست؛ یعنی در این دوره لازم است روی سازه ای که می سازید سنسورهایی نصب کنید. و سازه داده های این سنسور ها را تحلیل می کند و بر اساس این داده ها به عنوان مثال مسیر خود را پیدا می کند و یا تصمیم گیری می کند.

در سطح پیشرفته عموما ربات های آتش نشان ، ربات های دنبال کننده خط ، ربات هایی که بر اساس سیستمهای اولترا سونیک می توانند مانعی را تشخیص بدهند و الگوریتم حرکت را روی ربات ها فرا خواهید گرفت و تصمیم می گیرید که مثلا ربات قبل از برخورد با یک مانع، در چند ثانیه به عقب برگردد و مسیر را به سمت راست یا چپ یا راست تغییر دهد.

کلا کارهای الکترونیکی بر مبنای راه اندازهای موتور های استپ ، سروو و موتور های DC ، کار کردن با راه انداز های موتور ها مثل L297 یا TB 6600 برای موتورهای استپ را فرا خواهید گرفت و این موارد را در ربات های متعددی بصورت عملی پیاده سازی می کنید.

موقعیت های شغلی که بعد از پایان دوره آموزش رباتیک خواهید داشت: 1- شما می توانید به عنوان مدرس در آموزشگاهها یا قسمتهایی که نیاز هست به فعالیت مشغول شوید 2- این دوره به شما آموزش می دهد که دستگاههای مکانیکی تولید را بسازید. یعنی دستگاه سازی خط تولید بر مبنای مکانیک را برعهده بگیرید 3- کنترل کیفیت قطعات مکانیکی؛ چرا که در پایان این دوره شما کلا به تمام سیستمهای مکانیکی وارد شده اید و همچنین اینکه از لحاظ قطعات مکانیکی می دانید که مثلا چرخ دنده ها به چه صورت است و چه اصولی دارد و خیلی راحت قسمت کنترل کیفیت یک کارخانه را می توانید کنترل کنید. همچنین در پایان این دوره با موفقیت در آزمون پایانی مدرک بین المللی فنی و حرفه ای دریافت می کنید که هم بدر داخل کشور معتبر است و هم می توانید برای مهاجرت اقدام نمایید.

تمامی توانمندی هایی که در این دوره بدست خواهید آورد و سرفصلهای آموزش رباتیک با جزئیات کامل در ادامه همین صفحه آورده شده است. بعد از تجربیاتی که در دوره آموزش ساخت ربات آموزشگاه فن آموزان خواهید گذراند با دیدن یک خط تولید شما به تمام اجزای مکانیکی آن را کاملا شناخت دارید و می دانید که چه کاری انجام می دهد. دوره های دیگر مرتبط با رباتیک شامل دوره آموزش آردوینو و آموزش طراحی برد می باشد.

مدرس این دوره دکتر نیما بهرامی با چندین سال سابقه تدریس در کلاسهای رباتیک برای کودکان ، بزرگسالان و دانشجویان، طراحی برد ، بردهای مخابراتی ، سیستمهای کنترل بر مبنای الکترونیک، برنامه نویسی بصورت مبتدی و پیشرفته و… می باشند.

فیلم معرفی دوره آموزش رباتیک درجه 1 و 2

ویدئو

پادکست معرفی دوره درجه 1 آموزش رباتیک

شهریه: 2/700/000 تومان

مدت آموزش: 45

توانایی هایی که در این دوره بدست می آورید

تسلط کامل بر مفهوم شاسی و ساخت انواع آن جهت هر نوع ربات متحرک و ثابت و همچنین توضیح نقطه ثقل ربات جهت استقامت و پایداری سازه در انواع حرکت در محورهای های طولی و عرضی.

تسلط کامل بر انواع سیستم های انتقال قدرت موتور الکتریکی از طریق زنجیر، تسمه و چرخ دنده و درک کامل سیستم های انتخاب قدرت و سرعت بر اساس کاربرد ربات در موقعیت های متفاوت به همراه توضیح کامل کاربرد آنها در صنایع مختلف.

توانایی پیاده سازی انواع گیربکس (جعبه دنده) به صورت عملی توسط کارآموز به همراه درک کارایی آن در سازه هایی مانند آسانسور، صنعت خودرو، لوازم خانگی مانند چرخ گوشت ،همزن و...

تسلط کامل بر روی تبدیل حرکت دورانی موتور به حرکت خطی (رفت و برگشت) و پیاده سازی آن در قالب ساخت مکانیزم هایی مانند درب های اتوماتیک.

درک کامل مکانیزم لنگ و سیستم های کشویی ، و توضیح آن در به کارگیری آنها در صنایع ریلی مانند قطارو توانایی ساخت سازه هایی مانند ماشین های استخراج نفت و چرخ خیاطی.

توضیح کامل انتقال قدرت کششی از طریق سیم های فولادی و ریسمان و همچنین توانایی ساخت پروژه های مبتنی بر انتقال قدرت کششی مانند آسانسور ، جرثقیل ، بالابر.

تسلط بر ساختار مکانیزم زنجیر و چرخ دنده و همچنین توضیح کاربرد چرخ های هرزگرد جهت کنترل حرکت یکسان موتورها، حفظ ثبات ، قدرت موتور و هماهنگی آنها.. همچنین پیاده سازی سیستم های ذکر شده در قالب پروژه ساخت تانک.

تسلط کامل بر پیاده سازی ذهنی یک ربات از طریق شبیه سازهای کامپیوتری و برنامه virtual Mec جهت پرورش خلاقیت های ذهنی کاربر. این نرم افزار قابلیت ساخت ربات را بدون نیاز به داشتن کیت های ساخت ربات را در منزل فراهم میکند.

تسلط کامل بر سیستم های انتقال حرکت افقی موتورهای الکتریکی به عمودی و به کارگیری آن در قالب ساخت پیشرانه انتقال قدرت در ربات هتی پرنده مانند هلی کوپتر.

پیاده سازی انواع سیستم های اندازه گیری مسافت بر مبنای ماژول های التراسونیک و تشخیص مانع از طریق ماژول های های مادون قرمز در ربات های مسیریاب .

در این دوره با برخی از نرم افزارهای کاربردی در زمینه رباتیک آشنا می شوید و به کمک آنها می توانید مباحث طراحی و پیاده سازی الکترونیک ربات ها را به راحتی انجام دهید.

تسلط بر بردهای آردینو و برنامه نویسی c جهت کنترل انواع ربات از طریق تکنیک PWM و به کار گیری انواع ماژول ها و نمایشگر ها و پیاده سازی الگوریتم های کنترل بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سنسورها.

تسلط کامل بر لحیم کاری به صورت Dip جهت مونتاژکاری انواع بردهای الکترونیکی و هزار سوراخ.

آشنایی کامل بر انواع موتورهای الکتریکی، پله ایی، موتوروهای SERVOو براشلس و همچنین توضیح کاربرد آنها در انواع ربات ها. تسلط در به کارگیری درایورهای موتور مانند L298N جهت طراحی انواع الگوریتم های حرکتی مانند چرخش ، حرکت به سمت چپ وراست.

تسلط کامل و پیاده سازی انواع مدارات تشخیص دود،سنجش میزان نور و اندازه گیری مادون قرمز جهت ساخت ربات های امدادگر و دنبال کننده خط

تسلط کامل بر سیستم بازوهای رباتیک و مکانیزم Gripper جهت برداشتن اجسام از سطح زمین توسط یک ربات. به همراه توضیح کامل کاربرد این مکانیزم مکانیکی در صنایع مونتاژ خودرو.

سرفصلهای دوره آموزش رباتیک

logo gold سرفصلهای دوره رباتیک مقدماتی

آشنایی با انواع ربات ها و مزیت انجام به کارگیری آنها در صنعت

اموزش مکانیک ربات به زبان ساده

توضیح انواع شاسی جهت ساخت مدل های مختلف ربات

اموزش و بحث در مورد سیستم های اهرم و قرقره و ساخت ربات جرثقیل بر مبنای آن

آموزش و تدریس انواع سیستم های انتقال نیرو به همراه ساخت سیستم چرخ و فلک بر اساس تدریس

توضیح ساختار گیربکس و چرخ دنده و آموزش عملی و ساخت سیسم های جوجه گردان

تدریس تبادل سرعت و قدرت در گیربکس بر مبنای اصول مکانیک چرخ دنده های کاهنده و افزاینده

اصول کلی مکانیزم لنگ و ساخت ربات های 4 و6 و 8 پا مانند ربات عنکبوت

توضیح و تدریس کامل سیستم های چرخ و زنجیر و ساخت تانک 2 موتوره بر اساس آموزش های داده شده

نمایش بیشتر
logo gold سرفصل های دوره رباتیک پیشرفته

آشنایی و اصول کلی برنامه virtualMEC جهت شبیه سازی انواع ربات ها

سیستم های انتقال نیرو به محور عمودی جهت ساخت ربات ها بر مبنای هلیکوپتر

توضیح کامل ماژول های مادون قرمز جهت تشخیص انواع مانع

آشنایی با ماژول ماورای صوت (ultrasound) جهت اندازه گیری فاصله

آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی

آموزش کار با بورد های هزار سوراخ و برد برد های آموزشی (Bread board)

آموزش راه اندازی و به کار گیری برد ها و ماژول های راه اندازی موتور جت جهت حرکت ربات به سمت چپ و راست , عقب و جلو

شرح کامل و توضیح رباط دنبال کننده خط

آموزش کامل برد های آردینو جهت کنترل انواع ربات با قابلیت برنامه نویسی به زبان c

تدریس سیستم های ترکیبی مبتنی بر چرخ دنده و یاتاقان و ساخت اهرم دو انگشتی و (Gripper) جهت برداشتن و گذاشتن قطعات در بازوی رباتیک

آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر

آموزش تخصصی ماژول های آردوینو برای ساخت ربات

نمایش بیشتر
نظرات کارآموزان دوره آموزش رباتیک در آموزشگاه فن آموزان
ویدئو
ویدئو
ویدئو
ویدئو

هزینه آموزش رباتیک

شهریه دوره رباتیک درجه 2 (45ساعت) 3/900/000 تومان
شهریه دوره عمومی رباتیک درجه 2 با تخفیف (45 ساعت) 2/700/000 تومان
شهریه دوره خصوصی رباتیک درجه 2 4/200/000 تومان
شهریه دوره آنلاین با 40% تخفیف 2/300/000 تومان
شهریه دوره رباتیک درجه 1 (60 ساعت) 5/300/000 تومان
شهریه دوره رباتیک درجه 1 با تخفیف (60 ساعت) 3/700/000 تومان
شهریه دوره خصوصی رباتیک درجه 1 5/200/000 تومان
شهریه دوره آنلاین با 40% تخفیف 3/100/000 تومان
تقویم کلاسی
تاریخ شروع روزها ساعت برگزاری
درجه 2 - 17 دی ماه شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 12
درجه 1 - 17 دی ماه شنبه تا چهارشنبه ساعت 13 الی 17
برای یک شروع قدرتمند این ویدئو را حتما ببینید
ویدئو

چرا آموزشگاه فن آموزان را برای گذارندن دوره آموزش رباتيک انتخاب کنید؟

در دوره آموزش رباتيک آموزشگاه فن آموزان سرفصل در دو دوره مجزا به شکل رباتیک مقدماتی و رباتیک پیشرفته توسط اساتید مجرب و کاربلد به صورت کامل آموزش داده می شود تا کارآموزان پس از دوره قادر به طراحی و ساخت 0 تا 100 انواع ربات ها باشند. از جمله مزایای گذراندن دوره رباتیک در آموزشگاه ما عبارتند از:

 • دوره آموزش رباتیک زیر نظر اساتید و کارگاه های مجهز به صورت عملی برگزار می شوند.
 • سرفصل های آموزشی ما کامل ترین سرفصل ها بدون کوچکترین موردی تدریس می شوند.
 • کلیه آموزش ها زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور و با صدور مدرک فنی و حرفه ای معتبر در آخر دوره همراه است.
 • همه نرم افزارهای مورد نیاز برای رباتیک آموزش داده خواهند شد.
 • شرکت در دوره بعدی این کلاس رایگان است.
 • پشتیبانی اساتید بصورت نامحدود حتی پس از اتمام دوره
 • این دوره شامل 30% تخفیف می باشد
 • دوره کاملا بصورت عملی تدریس می شود
 • و…
نظرات صوتی کارآموزان

سوالات متداول دوره آموزش رباتیک

کاراموزانی که هیچ اطلاعات خاصی در این زمینه هم ندارند میتونن شرکت کنن ولی اول باید رباتیک درجه 2 شروع کنید و بعد برای کلاس پیشرفته تر آن یعنی رباتیک درجه 1 اقدام کنید.

این دوره پیش نیاز رباتیک درجه 1 هست. در دوره رباتیک درجه 2 چیزی که آموزش داده میشه مکانیک ربات هست.کارایی ربات آموزش داده میشه و اجزای مختلف ربات مثل شاسی ربات یا بدنه ی ربات که سایر قطعات روی آن قرار میگیره کاملا توضیح داده میشه- تو این دوره بیشتر از بردهای آماده برای ساخت ربات استفاده میشه-سیستم های انتقال قدرت موتور به چرخ ها یا هرچیز دیگه ای آموزش داده میشه.مواردی مث بالا و پایین شدن آسانسور و حرکت قطارها و طرزکارچرخ دنده و ... آموزش داده میشه. تو این دوره کارآموزان چندتا ربات میسازن.

بعد از گذروندن دو دوره یعنی رباتیک درجه 2 و درجه1 باطراحی برد مد نظر ربات خودتونو بسازید . برای تکمیل حرفه شما میتونید کلاس طراحی برد هم شرکت کنید که با شرکت در این دوره میتونید هر بردی برای ساخت ربات طراحی کنید.

درکلاس رباتیک درجه 1 زبان برنامه نویسی آردینو مبنی بر سی آموزش داده میشه و شما میتونید برد طراحی کنید.

بله توی دوره رباتیک درجه 1 نرم افزارvirtualMEC آموزش داده میشه که کاراموزان از طریق شبیه ساز بدون نیار به آچار و پیچ گوشتی ربات میسازند.

بله در کلاس رباتیک درجه 1 لحیم کاری هم آموزش میدیم.

کلاس ها عملی و پروژه محور هستن انواع و اقسام ربات های دتبال کننده ی خط ربات آتشنشان و ربات قایق و ... آموزش داده میشه و کاراموزان عزیز در پایان دوره پروژه تحویل میدن و اینکه درپایان دوره چندتا پروژه توسط کاراموزان انجام میشه.

رباتیک درجه 2 مقدماتی و پیش نیاز رباتیک درجه 1 هست رباتیک درجه دو بیشتر مبنی بر تکنیک ها ی مکانیکال هست و ربات با بردهای آماده ساخته میشه ولی در رباتیک درجه 1 برد هم طراحی میشه و برنامه نویسی انجام میشه و بیشتر مبنی برالکترونیک هست و کنترل کامل بر موتورها و ماژول ها آموزش داده میشه.

معرفی دوره آموزش رباتيک برای آموزشگاه فن آموزان

آموزش رباتيک و دوره آموزشی رباتیک از آن نظر اهمیت دارد که زندگی همه انسان ها خواسته یا نا خواسته به سمت هوشمند سازی و خودکار شدن دارد حرکت می کند. از این رو ربات های صنعتی امروزه در طیف وسیعی از صنایع تولیدی مثل خودروها گرفته تا تولید با کمک دستگاه تزریق پلاستیک، آهنگری و … مورد استفاده می باشند. یعنی تقریبا هر عملیات یا تکراری به عنوان کاری مناسب برای ربات ها است، به خصوص اگر برای یک انسان در آن شغل خطراتی تهدید کننده یا دشوار وجود داشته باشدف می تواند جایگزینی مناسب باشد.

ربات و علم رباتیک چیست؟

به هر ماشینی که به ‌طور خودکار کار می ‌کند و می تواند جایگزینی برای کارهای مختلف انسان شود ربات (robot) گفته می شود. در حالی که ممکن است کلا از نظر ظاهری نیز این ربات ها شبیه انسان نباشند و جایگزینی برای خطوط تولید، کارمند ادارات و… شوند.

ربات ها قابل برنامه ‌ریزی هستند و توسط انسان می توانند با کمک رایانه ها یا کامپیوترها از انجام کارهای ساده یا پیچیده برای این ربات ها تنظیم شوند.

رشته های درگیر در ساخت ربات و علم رباتیک را می توان مهندسی مکانیک، برق و الکترونیک و رباتیک دانست که در این بین رشته مهندسی رباتیک است به صورت مستقیم با طراحی، ساخت و … این ربات ها سروکار مستقیمی دارد.

مزایای ربات های صنعتی و استفاده از آن ها

 • ربات های صنعتی کیفیت و سازگاری بهتری دارند و در کنار سایر فناوری‌ ها مثل اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) یا ربات ‌های چاپ سه ‌بعدی، برای بهتر شدن کیفیت و دقیق تر در تولید و… استفاده می شود. همچنین انجام عملیات ها به صورت مطمئن تر از گزینه مناسب تری برای ربات ‌های صنعتی می توانند باشند. اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) نیز شامل استفاده از حسگرها و محرک های هوشمند می باشد که برای بهبود فرآیندهای صنعتی و تولیدی استفاده می شوند. فلسفه استفاده از IIoT این است که ماشین ‌های هوشمند نه تنها در جمع ‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ ها، بلکه در انتقال اطلاعات برای هدایت سریع و دقیق‌ نیز جایگزین بهتری هستند.
 • ربات های صنعتی می توانند به صورت 24 ساعته کار کرده و به این ترتیب، سرعت فرآیندهای تولیدی را افزایش دهند. کارکرد ربات ها به صورت شیفتی نیز نبوده و استراحتی نیاز ندارند، به این ترتیب است که حداکثر بهره وری و توان عملیاتی را دارند.
 • ایمنی بیشتر یکی دیگر از مزایای ریات ها می باشد. برای کارهای تکراری و خطرناک می توان از ربات های کارگر استفاده کرد و از دور به صورت آنلاین روی آن ها نظارت کرد. به همین دلیل است که دوره آموزش رباتیک در همه کشور ها، مخصوصا کشور ما نیز روز به رو رواج بیشتری می یابد.
 • کاهش هزینه های گرفتن نیروی کار متخصص برای کار مستقیم در خط تولید و استفاده از مهارت ها و تخصص آنها در زمینه هایی مانند مهندسی، برنامه نویسی، تعمیر و نگهداری و… نیز امکان پذیر است.

معایب ربات های صنعتی و استفاده از آن ها

 • با توجه به این که ربات ها دارای نصب خاص با هزینه های سرمایه گذاری اولیه بالا هستند باید از آن ها طوری با برنامه استفاده کنیم که در صورت نیاز به تغییر خطوط در آینده بتوانیم تغییراتی کوچک را در خطوط تولید اعمال کنیم. در غیر این صورت هزینه ها روی هم جمع شده و هزینه های سرمایه گذاری را خیلی بالا می برند.
 • سرمایه گذاری اولیه روی دستگاه، ماشین آلات و… در کنار سرمایه گذاری روی نیروی متخصص نیز باعث بالا رفتن هزینه های سرمایه گذاری اولیه است که تعمیر و نصب و نگهداری پیچیده این دستگاه ها را باید فردی در شرکت بلد باشد. چرا که اگر نیاز به متخصصی برای این کار داشته باشید، شاید هزینه تمام شد آن خیلی خیلی بیشتر از هزینه برای پرورش نیروی انسانی باشد.
 • هزینه های جاری مانند تعمیر و نگهداری را در کنار هزینه های محافظت از ربات و متصل به IIoT در برابر تهدیدات سایبری اگر در نظر بگیرید نیز هزینه ها در کل باز افزایش خواهند داشت که در طولانی مدت و پروژه های مدت دار استفاده از ربات می تواند مناسب باشد، نه برای کارهای کوتاه مدت و تولید کم.

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون با استفاده از فناوری های مختلف سعی می کند تا دخالت انسان در فرآیندها را کاهش دهد، تا کارها به شکل خودکار انجام شود. اتوماسیون شامل یک تعداد از تجهیزات و فرایندهای کنترلی می باشد که می توان کارهای مختلف را با آن انجام داد. این موارد عبارتند از:

 • ماشین‌ آلات صنعتی
 • فرآیندهای مختلف در کارخانه ‌ها
 • کنترل و تولید کوره ‌های عملیات حرارتی در کارخانه های تولید فولاد و…
 • هدایت کشتی‌ ها و… در دریا
 • هایت هواپیماها و… در هوا
 • و…

استفاده از هوشمندسازی ساختمان ها نوعی اتوماسیون سازی و خودکار کردن است که می توان از این علم برای راحتی بیشتر استفاده کرد.

ابزارهای مختلفی که برای اتوماسیون یا خودکار سازی به کار می روند شامل ابزارهای مکانیکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی، الکتریکی، الکترونیکی و مهمتر از همه این ها به عنوان مغز و ارسال کننده دستورها کامپیوتر هستند که به صورت ترکیبی از چندین موارد برای کارخانه های تولیدی مختلف و… استفاده می شوند.

در این بین رشته رباتیک و الکترونیک شاید به عنوان مغز ربات باشد. علم مکانیک جهت طراحی و ساخت بدنه آن و نرم افزار و برنامه نویسی نیز به عنوان قوه ای جهت تفکر و تصمیم گیری باشد. دوره های آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش برق صنعتی و آموزش plc در مجموعه فن اموزان بصورت تخصصی و پیشرفته از صفر تا صد ارائه می شود. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

مزایای اتوماسیون سازی فرایندها

مهمترین مزایای اتوماسیون سازی فرایندها عبارتند از:

 • صرفه جویی در هزینه های نیروی کار به دلیل کم کردن تعداد نفرات که در بلند مدت صرفه اقتصادی زیادی دارد.
 • کاهش ضایعات به دلیل افزایش و تکرار دقت بالا در خطوط تولیدی
 • صرفه جویی در هزینه های انرژی مختلف
 • صرفه جویی در هزینه مواد اولیه تولیدی
 • بهبود کیفیت انجام کار با بالا بردن دقت
 • و…

تفاوت اتوماسیون و رباتیک یا علم رباتیک چیست؟

تفاوت اصلی بین رباتیک و اتوماسیون در این است که، ربات ها می توانند وظایف مختلفی را با کمک علم برنامه نویسی انجام دهند و کار مخصوصی را در بخشی از تولید انجام دهند، ولی اتوماسیون به مجموعه کارهایی گفته می شود که با ماشین ها و سیستم هایی با هدف خاص فرایندی استفاده می شود که در یک قسمت این اتوماسیون برای همان کارهای مخصوصی که بالا نیز اشاره شد، می توان از ربات ها استفاده کرد. مثلا ربات های جوشکار در خط تولید ماشین ها یا خودروها استفاده می شوند که برای بدنه خودرو به کار می روند و کار خاص آن ها تکرار عملیات جوشکاری در موقعیتی خاص یا موقیت های مختلفی است که توسط تیم برنامه نویسی آماده و راه اندازی شده است.

مختصری از موارد مطرح شده در سرفصل های دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان

در ادامه به توضیج بیشتری از موارد آموزشی مختلفی که در دوره آموزش رباتیک ما و سرفصل های آموزشی آموزشگاه وجود دارند می پردازیم. این موارد عبارتند از:

 • شاسی ربات چیست؟
  • استفاده از چوب برای ساخت شاسی
   • مزایای انتخاب چوب برای شاسی
   • معایب انتخاب چوب برای شاسی
  • استفاده از پلاستیک و پرینترهای سه بعدی در شاسی ربات
   • معایب انتخاب استفاده از پرینتر سه بعدی برای شاسی
  • انتخاب فلز فولاد و آلومینیومی برای شاسی
 • سیستم های چرخ و زنجیر در ربات ها برای انتقال حرکت و قدرت
 • معرفی برنامه virtualMEC جهت شبیه سازی انواع ربات ها
 • ماژول های مادون قرمز در ربات ها
 • برد های هزار سوراخ و Bread board ها در ساخت ربات ها

شاسی ربات چیست؟

شاسی ربات از اجزاء مهم ربات ها است که همه قطعات و اجزاء دیگر به آن متصل می شوند. از این جهت است که طراحی دقیق شاسی می تواند یکی از مهمترین کارها در ساخت ربات و دوره آموزشی رباتیک باشد. شاسی ربات را می توان با فلزات، چوب، پرینترها و چاپ سه بعدی و مختلف ساخت که هر کدام دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

استفاده از چوب برای ساخت شاسی

مزایای انتخاب چوب برای شاسی عبارتند از:

 • در دسترس بودن
 • تهیه آسان و ارزان
 • شکل دادن با ابزارهای مختلف راحت می باشد.

معایب انتخاب چوب برای شاسی عبارتند از:

 • مهمترین عیب چوب ها ضد آب نبودن آن ها هست که می توان آن را نیز به کمک رزین ها و چسب ها حل کرد که با این وجود امکان تاب برداشتن را نیز دارد.
 • برای تولید انبوه مناسب نیست.
 • دارای خواص مکانیکی کمی است و ممکن است بشکند.
 • چوب بیشتر مناسب برای یکبار مصرف بودن و تستی بودن استفاده می شود.

استفاده از پلاستیک و پرینترهای سه بعدی در شاسی ربات

تفلون و پلی کربنات از پلاستیک هایی هستند که در ساخت بدنه و شاسی ربات استفاده می شوند و سبک هستند.

پرینترهای سه بعدی هم از جمله مواردی هستند که با کمک نرم افزار های طراحی یعنی طراحی به کمک کامپیوتر و CAD شکل مورد نظر طراحی شده و سپس برای اجرای شکل مورد نظر، چاپگر با پلاستیک های PLA، ABS و… شروع به چاپ می کند.

مزایای انتخاب استفاده از پرینتر سه بعدی برای شاسی عبارتند از:

 • طراحی در نرم افزار و انتخاب دقیق همه موارد به دست سازنده انجام می شود.
 • دقیق است و می تواند کوچکترین جزئیات را خوب پرینت کند.
 • پلاستیک ها کلا ضد آب هستند و این ویژگی خوبی است.

معایب انتخاب استفاده از پرینتر سه بعدی برای شاسی عبارتند از:

 • پرینترها گران هستند و برای تولید چند عدد صرفه اقتصادی ندارند.
 • فیلامنت های مورد استفاده شاید عینا در استفاده های بعدی در بازار نباشند.
 • اگر ابعاد شاسی بزرگ باشد باید به صورت تکه ای ساخته و مونتاژ شوند.
 • پلاستیک ها مقاومت حرارتی خیلی بالایی ندارند و ممکن است در مقابل حرارت تغییر شکل دهند.

انتخاب فلز فولاد و آلومینیوم برای شاسی

در دوره آموزش رباتیک بهترین انتخاب برای شاسی بعد از موارد ذکر شده در بالا، فولاد و آلومینیوم می باشند. در صورتی که نتوانید برای ربات خود از مواد قبلی استفاده کنید باید از موادی مقاوم تر استفاده کنید که دارای استحکام و خواص مکانیکی بیشتری است.

انتخاب محبوب می تواند آلومینیوم، فولاد و حتی کامپوزیت ها باشند.

آلومینیوم از فلزات سبک است که در ساخت ربات ها استفاده می‌ شود. ماشین کاری آلومینیوم با توجه به نرم بودن آن نیز آسان است.

ضمنا یکی از بهترین رساناهای گرما است و زنگ نمی زند. اما جوشکاری روی این فلز سخت است و نسبت به فولاد استحکام کمتری دارد.

در مقابل فولاد کلا از نظر جوشکاری عالی می باشد و در صنایع مختلفی نیز استفاده می شود. اما از نظر خوردگی مشکل دارد و امکان زنگ زدن فولاد وجود دارد.

سیستم های چرخ و زنجیر در ربات ها برای انتقال حرکت و قدرت

انتقال قدرت در چرخ و زنجیر بدون لغزش است که در سیستم چرخ و تسمه این امر مشکل است. اما چرخ و تسمه هم نسبت به چرخ و زنجیر دارای انعطاف بیشتری است.

زنجیرهای مورد استفاده در دوره های آموزشی رباتیک عبارتند از:

 • زنجیرهای پینی، از فولاد بوده و قابلیت تحمل بار زیاد و استحکام سایشی دارد که برای سرعت های تا 0.3 متر در ثانیه مناسب هستند.
 • زنجیرهای بوشی، مورد بعدی است که نسبت به نوع پینی دارای استحکام سایشی بالایی هستند و برای سرعت های 12 متر در ثانیه مناسب هستند.
 • زنجیرهای حلقوی و زنجیرهای دنده ای نیز نوع دیگری هستند که زنجیرهای حلقوی دارای ساییدگی کم و صدای کمی می باشند. بدون لغزش بودن زنجیرهای دنده ای نیز از مهمترین مزایای این نوع زنجیرها برای انتقال حرکت و قدرت می باشند.

معرفی برنامه virtualMEC جهت شبیه سازی انواع ربات ها برای آموزش رباتیک

virtualMEC برنامه ای جهت شبیه سازی سازه های مکانیکی مثل ربات می باشند که می توان با شبیه سازی و اجرا کردن آن نحوه حرکت و… را مشاهده کرد.

مثلا امکان استفاده از بست ها، چرخ ها و… قبل از اجرا با استفاده از این نرم افزار فراهم می باشد تا کامل اول شبیه سازی را انجام دهیم و سپس به صورت واقعی ساخته شود تا هزینه، مواد اولیه و… هدر نرود.

ماژول های مادون قرمز در ربات ها

ماژول های مادون قرمز در ربات ها جهت تشخیص مانع، آتش و… استفاده می‌ شوند. مخصوصا در ساخت ربات های مسیریاب نیز مورد استفاده می باشند.

حتی از دماسنج و سنسور مادون قرمز نیز می توان در مدل های تماسی و غیر تماسی استفاده کرد که در صنایعی چون آهنگری، اکستروژن فلزات و… از این نوع استفاده می شود.

برد های هزار سوراخ و Bread board ها در ساخت ربات ها

بردهای هزار سوراخ یا سوراخ دار برای ربات ها یا پروژه هایی استفاده می شود که سرعت و راحتی کار را در نظر داریم و با لحیم این کار را روی مدار انجام می دهیم و اصطلاحا لحیم کاری می کنیم.

ولی از بردبوردها وقتی استفاده می شود که بدون لحیم کاری می خواهیم نمونه های اولیه ای از مدار الکترونیکی را ساخته و تست کنیم.

دوره های آموزش رباتیک برای چه سنی مناسب است؟

دوره های آموزش رباتیک برای همه سنین، مخصوصا نوجوانان و جوانان که به دنیای به روز و توام با هیجان و تخلیه آن نیاز دارند مناسب است که می توانند برای آینده خود نیز رشته مهندسی و رباتیک را نیز انتخاب کرده و در بهترین کشورهای پیشرفته ادامه تحصیل دهند.

حوزه سیستم‌های رباتیک شامل طراحی، شبکه‌های عصبی، مهندسی، برنامه‌نویسی، آزمایش و توسعه روبات‌های انسانی و مشارکتی برای کمک به انسان در انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود. روباتیک با ظهور داده های بزرگ به سرعت در حال رشد است و اینترنت اشیا و ماشین ها اکنون قادر به پردازش مقادیر زیادی داده و یادگیری با حداقل تعامل انسانی هستند.

تعداد فزاینده ای از شرکت ها به رباتیک به عنوان وسیله ای برای افزایش تولید روی آورده اند. ربات‌ها طیف قابل توجهی از کاربردها از بسته‌بندی تا جوشکاری، رنگ‌آمیزی یا بازرسی قطعات بلافاصله پس از یک فرآیند و … دارند. با این حال، ربات ها عاری از خطا نیستند و نیاز به نگهداری پیشگیرانه مؤثر دارند تا اطمینان حاصل شود که با ظرفیت کامل کار می کنند.

ثابت شده است که اتوماسیون سطح رقابت، سودآوری و بهره وری شرکت را افزایش می دهد، با این حال ایران در پذیرش این فناوری ها عقب مانده است. در نتیجه، آموزشگاه فن آموزان مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی را برای کمک به صنعت ایران در راستای توسعه و پیاده‌سازی سیستم‌های رباتیک و اتوماسیون ارائه می‌کند. این دوره ها شامل رباتیک درجه 1 و 2 ، آموزش طراحی برد ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و دیگر دوره های تخصصی مرتبط می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برخی دیگر از سایر دوره های پردرآمد در فن اموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق ساختمان و … می باشد. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

6 پاسخ به “آموزش رباتیک”

 1. سلام. کلاس رباتیک در آموزشگاه شما برا چه رده سنی هست؟ اموزش رباتیک برا نوجوان ها هم دارید؟

  • سلام. کلاس های آموزش رباتیک در اموزشگاه فن آموزان برای کودکان ، بزرگسالان ، نوجوانان و دانشجویان برگزار می شود.

 2. سلام. در دوره آموزش رباتیک آموزشگاه فن آموزان برنامه نویسی میکروکنترل نیز اموزش داده می شود؟ اگر این دوره بصورت جداگانه اموزش داده می شود چگونه ثبت نام کنیم؟

  • سلام. برنامه نویسی میکروکنترل در دوره آموزش رباتیک پیشرفته آموزش داده می شود. پیشنهاد می شود سرفصلهای کامل دوره رباتیک مقدماتی و پیشرفته در سایت را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
هر سوالی درباره دوره های آموزشی دارید به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟