چرا دنده ماشین از جا می پرد؟

در حالی که موتور خودروی شما ممکن است اینرسی برای حرکت رو به جلو را ایجاد کند ، گیربکس سرعت را بر اساس میل راننده تعیین می کند و قدرت را برای حفظ یا افزایش سرعت به چرخ ها می فرستد.

هنگامی که گیربکس بین دنده ها تکان می خورد یا گیربکس به سختی تعویض می شود چرا دنده ماشین از جا می پرد؟ باید به عنوان یک هشدار مبنی بر اینکه گیربکس شما نیاز به تعمیر دارد، در نظر گرفته شود. هنگام پریدن دنده ماشین یا وقتی گیربکس به سختی جابجا می شود یا می لغزد، زمان بازرسی آن رسیده است. بازرسی توسط یک متخصص به شما می گوید که آیا یک راه حل ساده می تواند مشکل را برطرف کند یا اتومبیل شما نیاز به یک تعمیر اساسی دارد.

آموزش مکانیک خودرو
ممکن است تعویض دنده شما به خوبی انجام شود ولی هنگام گاز دادن پریدن دنده ماشین را شاهد باشید. این مشکل اگر به موقع رفع نشود رفته رفته بدتر خواهد شد.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و دیگر دوره های مکانیک و اتومکانیک در اموزشگاه فن اموزان بصورت کاملا عملی در تعمیرگاههای مجهز برگزار می شود. برای کسب جزئیات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

فیلم تشریح دلایل از جاپریدن دنده ماشین

دلایل احتمالی برای پریدن دنده ماشین

 1. مشکلی درون گیربکس ایجاد شده است
 2. اتصال گیربکس نیاز به تنظیم دارد

برای ایرادیابی و برطرف کردن مشکل پریدن دنده ماشین ابتدا با رایجترین مشکلات گیربکس آشنا می شویم.

دلایل پریدن دنده ماشین

 • رایجترین مشکلات گیربکس

گیربکس اتوماتیک یک سیستم حیاتی در خودرو است و برای اطمینان از عملکرد طولانی مدت نیاز به مراقبت به موقع و مناسب دارد. بسیاری از مردم نمی دانند که هزینه تعویض گیربکس اتوماتیک بیشتر از موتور است. اگر می خواهید از تعمیر اساسی جلوگیری کنید، به علائم و مشکلاتی که در ادامه آمده است توجه کنید.

 1. احساس آسیاب یا لرزش در چرخ دنده

هنگام تعویض دنده ، گیربکس اتوماتیک معمولاً بدون مشکل کار می کند. هنگام تعویض دنده اتومبیل ، نباید احساس آسیاب ، لغزش یا لرزش داشته باشید. هنگامی که یک گیربکس مشکل پیدا می کند ممکن است زیاد جدی گرفته نشود. اما ، بهتر است در همان ابتدا مشکل بررسی و ایراد یابی شود تا از مشکلات و هزینه های بعدی جلوگیری شود.

اگر هنگام تعویض دنده اتومبیل احساس می کنید خیلی تکان می خورد، وقت آن است که آن را بررسی کنید. معمولاً وقتی گیربکس های اتوماتیک به چرخ دنده ها آسیب می رسانند ، به تدریج بدتر می شوند.

خلاصه: این یک مشکل جدی است و زمان بسیار مهم است. در اولین زمان ممکن خودروی خود را به متخصص گیربکس اتوماتیک واجد شرایط بسپارید.

 1. هنگامی که ماشین در دنده است درگیر نمی شود و پاسخ نمی دهد

وقتی اتومبیل خود را در حال حرکت یا دنده عقب قرار می دهید ، بلافاصله پاسخ می دهد یا تأخیری وجود دارد؟ آیا هنگام حرکت یا دنده عقب ، گیربکس خودرو اصلاً درگیر نمی شود؟ اینها هر دو موضوعی هستند که ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشند. این می تواند نشان دهنده مشکلی در روغن موتور باشد که خواص محافظتی آن کاهش یافته و غلیظ شده است. در این مورد ، تعویض روغن موتور می تواند به شما کمک کند.

مشکلات گیربکس خودرو

در مواقع دیگر ممکن است با مشکل سیستم کامپیوتری روبرو شوید. گاهی اوقات تنظیم مجدد کامپیوتر ماشین نیز می تواند مشکل را حل کند. شما می توانید این کار را با قطع کردن باتری به مدت 30 دقیقه انجام دهید. اگر این کار کمکی نکرد ، وقت آن است که به یک مکانیک خوب مراجعه کنید تا مشکل را علت یابی کند.

خلاصه: وقتی گیربکس اتوماتیک شما درگیر نمی شود، وقت آن است که به آن نگاهی بیندازید. اکثر مشکلات ناشی از این علائم جزئی هستند ، اما بهتر است به طور دقیق آن را پیدا کنید تا بعداً هزینه زیادی را متحمل نشوید.

 1. سر و صدا ایجاد می کند

اگر به طور ناگهانی شروع به شنیدن صدای ناله ، زمزمه یا صدای زوزه زیر ماشین خود کردید که تا به حال نشنیده اید ، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. این مشکل ممکن است جزئی یا اساسی باشد

برخی از صداهایی که از گیربکس شما می آید می تواند ناشی از خرابی مایع گیربکس اتوماتیک شما باشد. این مایع وظیفه سنگینی دارد که مقدار زیادی چرخ دنده و قطعات مکانیکی را روغن کاری می کند. با گذشت زمان ، آن مایع خاصیت محافظتی خود را از دست می دهد. اصطکاک چیزی است که به سیستم گیربکس اتوماتیک پیچیده آسیب می رساند.

اگر صداهای تکان دهنده ای می شنوید و مشکوک هستید که از گیربکس می آید اگر با این کار مشکل حل نشد از یک مکانیک وارد کمک بگیرید.
خلاصه: برخی از صداها ممکن است به دلیل مایع گیربکس ایجاد شوند ، در حالی که در موارد دیگر ممکن است جدی تر باشد. در صورت امکان حتما مایع گیربکس اتوماتیک خود را بررسی کنید.

 1. بوی سوختگی می دهد

ماشین شما نباید بوی سوختگی داشته باشد و این موضوعی است که باید نگران آن باشید. یکی از شایع ترین علل سوزش بوی ناشی از انتقال گرمای بیش از حد مایع است. مایع گیربکس شما نقش بسیار مهمی در محافظت از این سیستم بسیار گران قیمت و پیچیده دارد که به درستی کار می کند. هنگامی که توانایی روانکاری روغن اتومبیل شما کاهش می یابد ، زمان و مسافت پیموده شده ، اصطک بین همه قسمتها را ممکن می سازد.
دومین احتمالی که برای پریدن دنده ماشین باید در نظر بگیریم تنظیم نبودن اتصال گیربکس هست که در ادامه با هم بررسی می کنیم

نحوه تنظیم اتصال Shift در گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک نوعی گیربکس موتوری است که در خودروها نصب می‌شود. با حرکت، دنده خودرو را به طور خودکار تغییر می‌دهد؛ بنابراین، راننده نیازی به تعویض ندارد. به‌جای استفاده از کلاچ، این نوع گیربکس از مبدل گشتاور استفاده می‌کند. این اتصال سیال از یک پمپ جداگانه و یک توربین در جهت مخالف در مبدل استفاده می‌کند. این باعث می‌شود موتور آزادانه روی گیربکس بچرخد.

نحوه تنظیم اتصال شیفت در گیربکس

اتصال شیفت چیست؟

Shift Linkage در تونل انتقال خودرو قرار دارد و به جز دکمه شیفت – از زیر ماشین قابل‌دسترسی است. ازآنجاکه اتصال در بالای گیربکس قرار دارد، فضای کمی برای رسیدن به پایه نگهدارنده بالایی وجود دارد. این اتصال با چرخاندن چرخ‌دنده‌ها به موقعیت دلخواه آنها را می‌چرخاند. دنده‌ها ممکن است به حالت خنثی، 1 ، 2 ، 3 ، پارک، رانندگی و overdrive تبدیل شوند. این چرخ‌دنده‌ها بستگی به مدل خودرو دارد.

چرا اتصال شیف را روی گیربکس اتوماتیک تنظیم می‌کنید؟

اتصال دنده اتوماتیک برای تعویض دنده به‌درستی باید با گیربکس هماهنگ باشد. هنگامی که دنده چرخ‌دنده‌ها را به‌درستی جابه‌جا نمی‌کند یا آنها را به موقعیت صحیح منتقل نمی‌کند، باید تعویض دنده تنظیم شود. این تنظیم باید پیوند را با چرخ‌دنده مربوطه تراز کند.
چگونه می‌توان اتصال Shift را روی گیربکس اتوماتیک تنظیم کرد؟
اگر صدای وزوز ، زمزمه یا ناله را از خودرو می شنوید یا اگر گیربکس اتومبیل دیر واکنش می دهد. زمان آن فرا رسیده است که به Shift Linkage خودرو خود نگاه کنید. عاقلانه است که بلافاصله مشکل را شناسایی کرده و آنها را برطرف کنیم ، در غیر این صورت به گیربکس آسیب می رسد. در اینجا نحوه اصلاح اتصال شیفت در گیربکس اتوماتیک آورده شده است. این اطلاعات در مورد اتومبیل های تولید شده بین سالهای 1985 تا 95 صدق می‌کند. این مدل‌ها دارای اتصال شیفت اتوماتیک، اتصال شیفت مکانیکی و مجموعه اهرم هستند.

تنظیم اتصال شیفت بوش

برای اینکه ماشین شما به‌راحتی کار کند، باید اتصال شیفت و اجزای مرتبط با آن را در حالت مطلوب نگه دارید و باید هر بار به‌آرامی و کارآمد تغییر وضعیت دهد. هر بار که به گیربکس سرویس می‌دهید بوش اتصال شیفت را نیز بررسی کنید. این بوش برای محافظت از اجزای اتصال طراحی شده است و سطح تحمل بخشی از قسمت‌های متحرک را ارائه می‌دهد. در صورت فرسودگی یا آسیب‌دیدگی، برای تعویض و پشتیبانی از عملکرد شیفت‌ها باید آن را با یک دستگاه جدید جایگزین کنید.

ابزار موردنیاز: پیچ‌گوشتی، پایه جک، آچار، مهره و پیچ.
روش: همه گیربکس‌های اتوماتیک دارای یک اتصال شیفت مشابه هستند. پیوند شیفت بین گیربکس و کابین ممکن است در مدل‌های مختلف متفاوت باشد اما عملکرد آنها یکسان است. فقط در ستون و ردیف متفاوت‌اند. هر دو با کابل کار می‌کنند. مسائل مربوط به انتقال با تنظیم پیوند شیفت حل می‌شود. در اینجا مراحل تنظیم آن آمده است.

مرحله 1 – تنظیم طول

اولین قدم تنظیم طول پیوند شیفت است. گیربکس را در حالت خلاص قرار دهید. از مهره‌های تنظیم‌کننده در وسط لوله تعویض برای تنظیم دنده در این حالت استفاده کنید. درحالی‌که مهره شل است پیچ را بچرخانید تا طول مناسب به دست آید. برای دستیابی به این هدف، رشته‌های تنظیم را داخل یا خارج کنید.

لوله شیفت باید هماهنگ شود. ضروری است که سوکت شیفت را درست در وسط سوراخ نصب قرار دهید، درحالی‌که لوله شیفت با یک پیچ محکم به شفت گیربکس وصل شده است. طول را به‌درستی تنظیم کنید و مهره گیر در لوله شیفت را سفت نکنید. در مرحله بعد، مکانیزم تعویض کابین خلبان را نصب کنید. سپس پایه تعویض‌کننده را از طریق سوراخ‌های نصب در پایه شیفت به شیب پیچ کنید
پس از نصب و سفت شدن پایه شیفتر، باید قفل لوله شیفت را تنظیم و تغییر دهید. این یک روش پیچیده است و نیاز به تمرین دارد. حالا دنده اول را پیدا کرده و مهره تنظیم‌کننده شیفت را به طور موقت – یعنی – اگر فکر می‌کنید هنوز شل است، محکم کنید. در مرحله بعد، از شیفت چوب برای قراردادن اتومبیل خود در دنده استفاده کنید. شما در دنده 1 یا 3 هستید که لوله شیفت خود را قفل نکرده‌اید. برای به‌دست‌آوردن دنده 1 ، باید مهره تنظیم‌کننده شفت را شل و سفت کنید. برای به‌دست‌آوردن دنده 1 ، قفل لوله شیفت را حرکت دهید.

مرحله 2 – Shift Shaft Locking

پس از قراردادن گیربکس در دنده 1 به‌منظور تنظیم قفل شفت، تنظیمات نهایی را انجام می‌دهید. با آزمایش‌وخطا به یک تنظیم دقیق خواهید رسید. ابتدا، مهره تنظیم شفت تعویض شفت را هنگامی که گیربکس در دنده 1 قرار دارد، شل کنید. اهرم تعویض را به جلو هدایت کنید.

آموزشگاه فن آموزان بزرگترین مرکز آموزشهای مکانیک و اتومکانیک در تهران می باشد که دوره های تخصصی ویژه اشتغال از جمله مکانیکی خودرو ، تعمیرات ایسیو ، برق خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری ، آموزش تعمیر موتور سیکلت و … را با ارائه مدرک معتبر برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ به “چرا دنده ماشین از جا می پرد؟”

 1. سلام خسته نباشید پراید مدل 85
  دنده یک میپره بیرون خیلی اذیت کنندهس
  گیربوکسو تازه تعمیر کردم بازم نشد فقط ب خاطر دنده یک کل دنده یک و عوض کردم و کشویی شو و لیور دنده بازم نشد لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات