0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

معرفی قطعات روی برد موبایل

الکترونیک یکی از جذاب ترین رشته هایی است که زیر شاخه ‌های زیادی دارد. درحال حاضر از پزشکی تا مسائل صنعتی به الکترونیک وابسته هستند. به عبارت دیگر الکترونیک دنیا را متحول کرده و تغییرات اساسی در زندگی بشر به وجود آورده است. به طور مثال تلفن همراه و تبلت و کامپیوتر که در دسترس همگان قرار دارد حاصل علم الکترونیک است. در این مقاله قطعات الکترونیکی روی برد گوشی و نیز تعویض قطعات روی برد موبایل را بررسی می کنیم.

آموزش تعمیرات موبایل

برد الکترونیکی موبایل چیست؟

یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده موبایل برد آن است. برد یک صفحه سبز رنگ است که قطعات الکترونیکی کوچکی رو آن سوار می شوند و هرکدام به تنهایی وطیفه خاص خودشان را انجام می دهند و با یکدیگر ارتباط دارند. برد ارتباط بین بخش های مختلف مانند دوربین، صفحه نمایش، اسپیکر ها، میکروفن، سی پی یو، جی پی یو و غیره را بر قرار می کند. به طور کلی مهم ترین سخت افزار هر تلفن همراه برد ان است.

خرابی برد ممکن است باعث ضعف عملکرد برخی بخش های گوشی و یا از کار افتادن کل سیستم شود. تعمیر یا تعویض برد ها در برخی مواقع امکان پذیر است و باید با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص پشت گوشی را باز کنید تا به برد دسترسی پیدا کنید.

برد الکترونیکی موبایل چیست

برای تعمیرات موبایل باید قطعات و عملکرد ان ها را به خوبی بشناسید در غیر این صورت نمی توانید نسبت به تعمیر گوشی های خراب اقدام کنید.

سه بلوک اصلی برد الکترونیک گوشی

  • بلوک Base Band

اجزای این بلوک در قسمت میانی مایل به پایین برد قرار دارند. آی سی های بلوتوث، شارژر، پاور، رادیو، CPU، حافظه زیر مجموعه این بلوک هستند

  • بلوک Radio Frequency

اجزای این بلوک در بالاترین قسمت برد قرار دارند.  قطعات VCO، IC RF، IC PF، آنتن، فیلترهای SAW و سوئیچ آنتن زیر مجموعه این بلوک هستند.

  • بلوک Analog Frequency

اخرین بلوک در تلفن همراه بلوک Analog Frequency است. میکروفون، بلندگو و آی سی صوت زیر مجموعه این بلوک هستند.

معرفی قطعات روی برد موبایل

خازن در برد موبایل

یکی از اصلی ترین قطعات روی برد گوشی خازن ها هستند که در مدار الکتریکی، جریان و مقاومت را در خود ذخیره می کنند. ظرفیت خازن با فاراد F نمایش داده می شود ، یک فاراد واحد اندازه گیری بزرگی است، معمولا خازن هایی که در موبایل به کار می روند با ظرفیت های µF ، F ، ɲF  هستند. خازن ها در انواع مختلفی تولید می شوند اما خازن های گوشی همراه معمولا مدل سرامیکی، الکترولیتی و تانتالیومی هستند.

خازن های سرامیکی که دی الکتریک آن ها از جنس سرامیک است و به رنگ کرم، قهوه ای و طوسی در مدار موبایل قرار می گیرند قطب مثبت و منفی ندارند و هیچ مشخصاتی روی بدنه آن ها درج نشده است. از بزرگترین معایب این خازن ها می توان حساسیت ان ها به دما را ذکر کرد بدین صورت که اگر دما بالا برود ظرفیت این خازن ها هم تغییر می کند در نتیجه انتخاب مناسبی نیست و بیشتر به عنوان نویز گیر در گوشی به کار می رود.

قطعات روی برد موبایل

خازن های تانتالیوم به رنگ نارنجی، زرد و مشکی هستند و بر خلاف خازن سرامیکی، دارای قطب مثبت و منفی می باشند. در مدل هایی که به رنگ سفید و مشکی هستند رنگ سفید نشان دهنده قطب مثبت است همچنین در برخی مدل ها خازن به رنگ زرد با نوار قهوه ای است که نشان دهنده قطب مثبت است.

خازن الکترولیتی معمولا به رنگ های مشکی یا قهوه ای در بازار موجود هستند و روی بدنه ان ها مشخصاتی مانند مقدار ولتاژ و کد آن ها توسط شرکت تولید کننده درج شده است.

مقاومت در برد گوشی

یکی دیگر از قطعات روی برد مقاومت است که برای کاهش جریان الکتریکی، تنظیم سیگنال ها، تقسیم کردن ولتاژ و غیره استفاده می شود. مقاومت ها در گوشی هوشمند کوتاه ترین ارتفاع را دارند وکوچکترین قطعات روی برد به شمار می روند. واحد اندازه گیری مقاومت اهم است که با حرفΩ نمایش داده می شود. مقاومت ها هم مانند خازن ها انواع مختلفی دارند.

مقاومت معمولی به  رنگ سبز، مشکی یا ابی و به شکل مکعبی تولید می شود. این اختلاف رنگ به دلیل تلورانس درصد خطا است. مقاومت های مشکی و مقاومت های سبز یا آبی به ترتیب با تلورانس 5% و تلورانس 1% هستند. در نتیجه احتمال خرابی در این نوع مقاومت ها بسیار پایین است. همچنین هیچ مشخصاتی روی بدنه آن ها درج نمی شود.

مقاومت فیوزی معمولا به رنگ مشکی و به شکل مکعب مستطیل است. همچنین مشخصات آن توسط شرکت روی بدنه آن حک شده است. در حقیقت این نوع مقاومت ها یک رشته سیم نازک دارند که در صورت عبور جریان بیشتر از حد مقاومت ان ها مانند فیوز عمل کرده و جریان را قطع می کند. احتمال خرابی در این نوع مقاومت ها بسیار بالا است.

سیم پیچ (سلف) در برد موبایل

سیم‌ پیچ یکی دیگر از  قطعه های روی برد های الکترونیکی است که از هسته و سیم پیچی به دور آن تشکل شده است و دارای خاصیت القایی یا اندوکتانس می باشد. برای امپدانس دو مدار، ذخیره کننده ولتاژ و فیلتر در مدارات از سلف استفاده می شود. سیم پیچ از دستگاه در برابر تغییرات ناگهانی جریان محافظت می کند. احتمال خرابی در سیم پیچ ها بسیار ضعیف است و در صورت بروز اسیب مربوط به پایه های آن است. سیم پیچ ها با علامت L نشان داده می شود و واحد اندازه گیری آن هانری H  است.

دیود در برد موبایل

از دیگر قطعات روی برد موبایل دیود ها هستند که ولتاژ موبایل را ثابت نگه می دارند. دیود ها  قطعات نیمه رسانایی  به رنگ مشکی و به شکل مکعب مستطیل هستند و خطوط روی ان ها قطب منفی دیود ها را مشخص می کند. در حقیقت دو کریستال P و N کنار یکدیگر قرار گرفته و دیوها را تشکیل داده اند. دیودها جریان را فقط از یک سو عبور می دهند و مانع خسارات حاصل از عبور جریان از سمت دیگر می شوند. انواع دیود ها عبارت اند از : دیود یکسو ساز، دیود نورانی، دیود زنر و دیود مادون قرمز.

ترانزیستور در برد موبایل

ترانزیستورها پر کاربرد ترین قطعات برد به حساب می ایند یا به عبارت دیگر قلب مدار محسوب می شوند. ترانزیستورها قطعات نیمه رسانا هستند و دو، سه و یا چهار پایه برای اتصال به برد دارد که برای قطع و وصل کردن یا تقویت کردن سیگنال‌ های الکترونیکی همچنین کنترل ولتاژ ورودی به کار می رود. در حقیقت نویز ها و پارازیت ها را به بدنه منتقل می کند. ساختار ترانزیستورها کمی پیچیده است و تعمیر آن ها نیاز به دانش و تخصص دارد.

کریستال‌ ها در برد موبایل

از کریستال ها برای تولید فرکانس های دقیق استفاده می شود. دو نوع کریستال در برد گوشی وجود دارد یکی از ان ها در مدار ساعت به کار می رود تا در صورت خاموش بودن گوشی و یا خالی شدن شارژ هم به طور دقیق کار کند. کریستال دیگر برای بوت کردن CPU مورد استفاده قرار می گیرد که در صورت خرابی این کریستال تلفن همراه روشن نمی شود.

آی سی برد موبایل

آی سی شارژ گوشی یکی از قطعات روی برد است که ولتاژ و جریان الکتریکی مورد نیاز گوشی را تامین می کند. در صورت خرابی این قطعه شارژ مجدد انجام نمی شود و گوشی خاموش می شود در نتیجه باید تعویض شود.

آی سی در برد موبایل

CPU در برد موبایل

واحد پردازش مرکزی در واقع مغز مدار به شمار می رود. این قطعه اطلاعات ها را دریافت، کدگشایی و تجزیه و تحلیل می کند. احتمال خرابی این قطعه بسیار ضعیف است اما در صورت خرابی هزینه بالایی را متحمل فرد می کند چرا که قابل تعویض نیست و باید کل مدار تعویض شود. خرابی این قطعه در اثر ضربه شدید یا خیس شدن رخ می دهد که در این صورت سیستم کلا از کار می افتد.

دوبلکسر در برد گوشی

دوبلکسر یکی دیگر از قطعات روی برد است که هنگام ارسال و دریافت به ترتیب دستگاه را به عنوان فرستنده و گیرنده قرار می دهد. هر گونه اسیب یا خرابی این قطعه ارسال و دریافت را با مشکل مواجه می کند و باید نسبت به تعویض ان اقدام کرد.

تعویض قطعات روی برد موبایل

در بعضی مواقع برای تغییر طراحی و یا تعویض قطعه سوخته از روی برد لازم است تا قطعه الکترونیکی از روی برد جدا شده و با قطعه جدید تعویض شود. برای تعویض قطعات روی برد تلفن همراه ابتدا باید یک هویه تهیه کنید و آن ها به برق متصل کنید تا داغ شود. سپس هویه را روی تک تک پایه های قطعه الکتریکی متصل به برد نگه می داریم تا لحیم ان گرم شده و ذوب شود.

سپس قلع ذوب شده را توسط دستگاه قلع کش جمع می کنیم. قلع کش همانند یک سرنگ است که یک سیلندر و یک پیستون دارد و  به کمک یک فنر می تواند عمل مکش انجام دهد و لحیم ذوب شده کنار پایه ها را به درون مخزن خود بکشد. این مراحل را برای تمامی پایه ها انجام می دهیم.

سپس قطعه اسیب دیده را به ارامی توسط یک پنس از طرفی که قطعات کمتر یا فضای خالی وجود دارد از روی برد بردارید . دقت کنید هنگام برداشتن قطعه به سایر قطعات برخورد نداشته باشد چرا که منجر به اسیب یا اتصال کوتاه می شود. سپس توسط پنس قطعه جدید را در جای خود قرار داده و به وسیله هویه محکم کنید. قطعه را چند ثانیه توسط پنس نگه دارید تا قلع آن سرد شود. با این روش می توان تمامی قطعات روی برد را تعویض کرد.

فن آموزان یکی از برترین آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات موبایل در کشور با ارائه مدرک فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید. برخی از سایر دوره های پرطرفدار جهت ورود به بازار کار شامل آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … می باشد. برای مشاهده لیست کامل بیش از هشتاد دوره آموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

5 پاسخ به “معرفی قطعات روی برد موبایل”

  1. باسلام .عرض ادب وخسته نباشید خدمت سروران گرامی .خدا خیرتون بده .دمتون گرم .تا امروز هیچ سایتو مطلبی اینقدر شسته و رفته ندیدم

    .و البته نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله