علائم اختصاری برق ساختمان و نحوه نقشه خوانی آن

علائم اختصاری برق ساختمان و نحوه نقشه خوانی آن

درک نمودار سیم کشی خانه برای نصب یک سیستم سیم کشی خانگی ضروری است. نقشه به عنوان یک طرح عمل می کند و نحوه اتصال سیم ها و محل قرارگیری پریزها و همچنین اتصالات واقعی بین اجزای الکتریکی را نشان می دهد. نمودارهای سیم کشی خانه می تواند به ساخت مدار و سیستم الکتریکی کمک کند.

آموزش برق ساختمان

نمودار سیم کشی خانه مداری است که رابطه بین تمام اجزای الکتریکی خانه را نشان می دهد. این اجزاء می توانند نور، سیستم برق خانه، سوئیچ ها، زنگ در، لوازم الکترونیکی، و سایر وسایل الکتریکی در خانه باشند. نقشه سیم کشی خانه به ما نشان می دهد که چگونه این اجزا به کلید اصلی یا منبع تغذیه خانه متصل می شوند.

تصویر زیر نشان می دهد که یک نقشه سیم کشی معمولی ساختمان چگونه به نظر می رسد:

نقشه سیم کشی ساختمان

این نقشه های سیم‌ کشی اندازه‌گیری ‌ها، نمادها یا نشانه ‌های مختلفی را به تصویر می ‌کشند که باعث می‌ شود به سرعت طرح را تجزیه و تحلیل کرده و آن را اجرا کنیم. سیم کشی خانه می تواند از هر نوع باشد. بستگی به ملزومات یا تجملات موجود در خانه دارد که چه تعداد وسایل برقی در خانه داشته باشید، برای مثال می توانید یک شبکه کامپیوتری کامل یا یک سینمای خانگی در خانه خود داشته باشید. به طور کلی، این لوازم و تجهیزات یک نقشه سیم کشی را می خواهند که نشان دهد چگونه به منبع تغذیه متصل شوند.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق صنعتی و ساختمان خود دوره های تخصصی آموزش برق ساختمان ، آموزش برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … را بصورت عملی و تضمینی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

فیلم معرفی علائم اختصاری برق ساختمان و نحوه نقشه خوانی

چه کسی می تواند نقشه برق ساختمان را ترسیم کند؟

نمودارهای سیم کشی خانه در هنگام طراحی نیاز به توجه زیادی دارند زیرا کمی اشتباه می تواند منجر به حوادث مهمی شود. بنابراین لازم است برای این منظور با افراد حرفه ای مانند مهندسان طراح برق مشورت شود. کشوری که شما در آن زندگی می کنید از استانداردهای صنعتی خاصی برای طراحی نقشه سیم کشی خانه پیروی می کند. بنابراین باید شما هنگام برنامه ریزی با مهندسان طراح برق مشورت کنید.

اهمیت نقشه سیم کشی ساختمان

تهیه یک نقشه سیم کشی ساختمان قبل از شروع ساخت بسیار مهم است. این به شما مزایایی در اشکال مختلف خواهد داد. شما این ایده را دارید که چه قطعات الکتریکی مورد نیاز است و چه ابزارهایی برای قرار دادن آنها لازم است. این باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

اگر برنامه ای دارید، بهره وری شما را افزایش می دهد. شما با دیدن طرح همه چیز را انجام خواهید داد. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود. هنگامی که یک نقشه برق عالی داشته باشید، به طور پیش فرض از استانداردهای صنعتی کشور خود پیروی خواهید کرد. این شما را از حوادث قابل توجه و جریمه های سنگین نجات می دهد.

5 نکته پیش از طراحی نقشه سیم کشی ساختمان

قبل از طراحی یک نقشه سیم کشی ساختمان، باید هر بیت و حتی کوچکترین چیزهایی را که باعث صرف زمان، پول، ابزار و غیره می شوند را محاسبه کنید. قبل از شروع باید همه چیز را اندازه بگیرید. در اینجا ما به شما پنج مورد ضروری را می گوییم که باید قبل از سیم کشی ساختمان خود در نظر بگیرید.

  1. زمان کل پروژه

قبل از شروع سیم کشی ساختمان خود باید زمان را تخمین بزنید. ضروری است زیرا شما می دانید که پروژه برق شما چه زمانی به پایان می رسد. یا با مهندسان برق مشورت کنید یا با دست خود این کار را انجام دهید، باید محدوده زمانی پروژه را داشته باشید. همچنین احتمال هر گونه اشتباه و اصلاح آن را بدست آورید.

  1. برآورد هزینه برای پروژه

قبل از شروع سیم کشی خانه، هزینه را تخمین بزنید. محاسبه کنید که به چه تعداد قطعه  و لوازم الکتریکی نیاز دارید و چه تعداد ابزار برای قرار دادن آن قطعات الکتریکی باید خریداری کنید. اگر این کار را با دستان خود انجام می دهید، تخمین روش های ایمنی را دریافت کنید. همچنین، کل هزینه ساعتی را که در صورت مشورت با مهندسان پرداخت می کنید، دریافت کنید.

  1. تعیین محل پریزها و درک سیستم سیم کشی

لازم است بدانید که پریزهای برق را در کجا قرار می دهید. معمولاً آنها را در جاهایی قرار می دهند که از آنجا به راحتی می توان تجهیزات الکتریکی را وصل کرد. الگوها و ایده ها را از اینترنت دریافت کنید و آن ها را در طرح سیم کشی خود ادغام کنید.

  1. ابزار رسم نقشه سیم کشی ساختمان

شما باید ابزار رسم نمودار سیم کشی خانه را بدانید. اگر این کار را با دستان خود انجام می دهید، باید یک مداد و یک تکه کاغذ طراحی تهیه کنید. بهترین و کارآمدترین کار این است که برنامه ریزی را با نرم افزارهای موجود در اینترنت انجام دهید. هم در وقت و هم در هزینه شما صرفه جویی می کند. می توانید EdrawMax را برای نمودارهای سیم کشی خود استفاده کنید.

  1. مطالعه و اجتناب از اشتباهات سیم کشی برق ساختمان

شما باید از مزایا و معایب سیم کشی ساختمان توسط خودتان آگاهی خوبی داشته باشید. شما باید تجربیات مردم را مطالعه کنید. الگوهای نمودار سیم کشی عالی را از اینترنت دریافت کنید. تمام ابزار ایمنی را تهیه کنید و تمام اقدامات را برای جلوگیری از آسیب ناشی از کار الکتریکی انجام دهید.

علائم اختصاری برق ساختمان

همان گونه که می دانیم در نقشه ها هریک از وسایل و عناصر برقی با علامتی اختصاری نشان داده می شوند تا حین خواندن و تفسیر نقشه ها مانند یک زبان مشترک در بین خوانندگان و ترسیم کنندگان نقشه تبدیل شود.

برنامه ساز طبقه بندی Edraw به عنوان یک نرم افزار نمودار سیم کشی حرفه ای، دارای طیف وسیعی از نمادهای پلان سیم کشی است که در نقشه های سیم کشی مانند کلیدها، روشنایی ها و میله های نور استفاده می شود. بیشتر علائم شبیه اشیاء واقعی هستند. بنابراین پیدا کردن علامت مورد نیاز کار سختی نخواهد بود.

نام وسیلهعلائم الکتریکینام وسیلهعلائم الکتریکی
زنگ از نوع چکشیلامپ سیگنال
بی زر، ویبراتورلامپ رشته‌ای
دربازکنزنگ خبار
دهنی (میکروفن)لامپ فلورسنت
گوشیسیم زیرکار
بلندگوسیستم توکار
آلارم (بوق)جعبه تقسیم
بخاری برقیماشین لباسشویی
فتوسلماشین ظرفشویی
مقاومت (المنت گرمکن)اجاق برقی
سلف (سیم پیچ)آب گرمکن
خازنپریز دوبل با کنتاکت محافظ
سیم سیگنالپریز سه فاز با کنتاکت محافظ
سیم تلفنبادبزن
لامپ احتیاطیخچال
چراغ خطرفریزر
لامپ قابل قطعباتری به طور کلی

مدارات الکتریکی روشنایی

به طور کلی می توان مدارهای روشنایی را به سه شکل متفاوت نشان داد که به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

  • نقشه حقیقی

به نقشه ای گفته می شود که به منظور نشان دادن شیوه اتصال سیم های رابط به کلیدها، محل قرار گیری اجزای مدار بر روی تابلو و همچنین عیب یابی مورد استفاده قرار می گیرد. در شکل زیر نقشه حقیقی یک مدار تک پل نشان داده شده است.

نمونه نقشه حقیقی مدار

  • نقشه مسیر جریان

در این نوع نقشه مسیرهای برق رسانی و عبور جریان به سوی وسایل الکتریکی به شکل عمودی نشان داده می شود. در این نقشه، مسیر مدار از سیم فاز شروع شده و سپس از وسایل عبور می کند و در نهایت با رسیدن به سیم نول به پایان می رسد. تصویر زیر مسیر جریان یک کلید تک پل را نمایش می دهد.

نمونه نقشه مسیر جریان

  • نقشه فنی

شمای فنی در واقع یک نقشه خطی ساده می باشد که شیوه اتصال بخش های اصلی مدار را بدون هیچگونه سیم کمکی و شیوه سیم کشی نمایش می دهد. به بیان ساده تر، نقشه حقیقی لوله های سیم کشی رابط میان اجزای مختلف مدار و همچنین تعداد سیم های گذرنده از داخل لوله ها را نمایش می دهد. لازم به ذکر است تعداد سیم هایی که از داخل لوله عبور داده می شوند عموما توسط یک خط کوتاه مایل که بر روی بخش های متفاوت گذاشته می شود، مشخص می شود. چنانچه تعداد سیم های عبور کننده بیش  از دو عدد باشند باید تعداد را با عدد نشان داد.

نمونه نقشه فنی مدار الکتریکی

اموزشگاه فن اموزان دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات پکیج و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور و ارائه مدرک معتبر برگزار می کند. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.