چگونه برقکار حرفه ای ساختمان شویم؟

چگونه برقکار حرفه ای ساختمان شویم

همان‌طور که می‌دانید برق یکی از مهم‌ترین مباحث در ساختمان است که بدون آن زندگی و سکونت در ساختمان بسیار سخت و نگران کننده است. امروزه به دلیل اهمیت بالای برق و الکترونیک در بخش های مختلف مانند ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری و در بخش های صنعتی و فروشگاهی و غیره، نیاز به برق کار بیش از پیش حس می شود.

همچنین با افزایش صنعت ساختمان بازار کار برق و الکترونیک بسیار رونق گرفته و به شغلی پر درامد تبدیل شده است. اگر به هر دلیلی سیستم برق خانه، کارخانه و ادارات و غیره با مشکل مواجه شود باید حتما از برق کار ماهر کمک گرفت زیرا شغلی بسیار حساس و تخصصی است و اگر شخصی بدون دانش و مهارت بخواهد مشکلاتی در این حوزه را رفع کند ممکن است خسارات مالی و جانی فراوانی به بار اورد. در این مقاله بازار کار برقکار ساختمان و چالش های آن را با هم بررسی می کنیم.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های تخصصی برق صنعتی و ساختمان از جمله دوره آموزش برق ساختمان ، آموزش برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و …. را بصورت عملی و با اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

معرفی شغل برقکار ساختمان

برقکار ساختمان شغلی بسیار تخصصی و حساس است و می ‌تواند در کلیه کارخانه ‌ها، ساختمان‌ های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، بهداشتی مانند بیمارستان‌ها و … مشغول به کار شود. برق کار باید بتواند تمامی مشکلات مربوط به برق را بشناسد و توانایی رفع ان را داشته باشد. باید بتواند سیم‌کشی،  فیوزبندی،  پلاک خوانی،  نصب کلیدهای تک پل و دوپل،  نقشه‌کشی برق ساختمان و غیره را انجام دهد.

شخص برق کار باید اصول و استاندارد های برق کشی را به طور کامل بشناسد و رعایت کند چرا که در هرگونه سهم انگاری می تواند منجر به خسارات مالی و جانی شود. از ان جایی که برق کار با برق سر و کار دارد باید حتما از کفش، دستکش و کلاه ایمنی استفاده کند همچنین باید توانایی جسمی بالایی داشته باشد و بتواند در شرایط اب و هوایی مختلف و در ارتفاع های مختلف مشغول به کار شود.

برقکار حرفه ای ساختمان

برق کار ساختمان علاوه بر سیم کشی و عیب یابی تجهیزات مربوط به برق می تواند در سایر زمینه ها هم مهارت کسب کند و مشغول به کار شود. به طور مثال نصب دوربین های مدار بسته، اعلام حریق و ایفون های صوتی و تصویری از مشاغل مرتبط با برق است. همچنین برق کار می تواند در زمینه کرکره های برقی و ساختمان های هوشمند مشغول به کار شود. اتصال سیم ارت و صاعقه گیر هم مربوط به برق کار است.

چگونه یک برقکار ساختمان حرفه ای شویم؟

اگر به کار های فنی علاقه دارید می توانید شغل برقکاری ساختمان را انتخاب کنید. برای حرفه ای شدن در شغل برق کاری و ورود به بازار کار سه روش وجود دارد.

در روش اول شما می توانید در مغازه های الکتریکی و کنار یک برقکار با تجربه شاگردی کنید. با این روش برق کار به مرور صفر تا صد کار را به شما یاد می دهد و یا اینکه خودتان باید با نگاه کردن و تجربه کردن کار را یاد بگیرید. این روش امروزه طرفداران زیادی ندارد چرا که مدت زمان زیادی طول می کشد تا فرد به سطحی از مهارت برسد که به تنهایی بتواند وارد بازار کار شود و پروژه های برق کشی قبول کند.

دومین روش برای یاد گیری برق کشی ساختمان از طریق تحصیلات است. به این صورت که فرد رشته برق ساختمان را در هنرستان های فنی حرفه ای وکار دانش انتخاب می کند و 3 سال به تحصیل در این رشته می پردازد همچنین پس از پایان تحصیلات مدرسه می تواند رشته برق و الکترونیک را در دانشگاه های معتبر انتخاب کرده و حدود 4 سال تحصیل کند و در نهایت به عنوان مهندس برق و الکترونیک وارد بازار کار شود.

روش سوم  مخصوص کسانی است که می خواهند به سرعت صفر تا صد برق کشی ساختمان  را یاد بگیرند و وارد بازار کار شوند. در این روش فرد باید در دوره های برق که توسط اموزشگاه های معتبر تحت نظر فنی حرفه ای برگزار می شود شرکت کند. اساتید با تجربه و ماهری در این اموزشگاه ها حضور دارند که تمام بخش های مختلف برق کشی ساختمان را به صورت تئوری و عملی  در محیطی شبیه به محیط کار به شما اموزش می دهند.

پس از پایان دوره ی اموزشی ابتدا آزمون تئوری برگزار می کنند و کسانی که بتوانند نمره قبولی را کسب کنند باید در ازمون عملی شرکت کنند و مهارت هایی که طی دوره یاد گرفته اند را نشان دهند. در صورتی که در این بخش هم بتوانید نمره قبولی کسب کنید گواهینامه پایان مهارت برای شما صادر می شود. این گواهینامه دارای کد ملی است و در ایران و حتی کشورهای عضو سازمان جهانی کار ارزش و اعتبار بالایی دارد حتی می توانید با استفاده از این مدرک وام بانکی بگیرید.

در انتخاب آموزشگاه برق ساختمان به چه نکاتی مهمی باید توجه کنیم؟

همان طور که می دانید آموزشگاه های زیادی در این حوزه وجود دارند که ممکن است شما را مردد کنند که برای گذراندن دوره اموزشی کدام یک از ان ها مناسب تر است. علاوه بر هزینه ای که به عنوان شهریه باید بپردازید نکات مهم دیگری هم وجود دارد که در انتخاب آموزشگاه مناسب به شما کمک می کند. به طور مثال تجهیزات و امکاناتی که برای تدریس استفاده می شود.

همچنین تجربه و مهارت اساتید که بسیار اهمیت دارد زیرا باید روش های به روز و استاندارد را بدانند و بتوانند به شما آموزش دهند. همچنین سر فصل هایی که در هر دوره به شما آموزش می دهند و تعداد افرادی که در کلاس ها حضور دارند. چرا که افراد کمتر کیفیت آموزش را بالاتر می برد.

بهترین آموزشگاه برای گذراندن دوره های برق ساختمان کدام است؟

ممکن است دوره ای بسیار ارزان و یا حتی رایگان باشد اما مطالبی که در این دوره ها به شما اموزش می دهند برای ورود به بازار کار کافی نباشد.  اموزشگاه های زیادی با قیمت اندک  دوره های برق ساختمان را برگذار می کنند ولی شما  با شرکت در این دوره ها وقت زیادی را بیهوده استفاده کرده اید و مهارت کافی برای ورود به بازار را کسب نکرده اید.

اموزشگاه فن اموزان یکی از معتبر ترین و مجهز ترین اموزشگاه های برق و الکترونیک است. این آموزشگاه به طور مستقیم زیر نظر سازمان  فنی و حرفه ای کشور فعالیت می کند. دوره های آموزشی برق ساختمان در این اموزشگاه بر اساس جدید ترین متد دنیا و با استفاده از تجهیزات و امکانات به روز برگذار می شود.

مهارت اموزان دوره های تئوری و عملی برق ساختمان را زیر نظر اساتید با تجربه و ماهر یاد می گیرند و برای ورود به بازار کار اماده می شوند. در پایان دوره هم گواهینامه ای به ان ها اعطا می شود.

مهارت اموزان پس از پایان دوره و دریافت مدرک برای ورود به بازار کار به عنوان یک برق کار مستقل و یا برای استخدام در شرکت هایی که نیازمند برق کار هستند و اگهی جذب نیرو منتشر کرده اند همچنین برای افتتاح مغازه های الکترونیکی می توانند از اساتید آموزشگاه مشاوره بگیرند. این اساتید تجربیات خود را در این زمینه در اختیار متقاضیان می گذارند و به عنوان پشتوانه ان ها برای ورود به بازار کار عمل می کنند.

طول دوره آموزش برقکار ساختمان

معمولا دوره های آموزش برق ساختمان هم عملی و هم تئوری برگذار می شود. آموزشگاه فن اموزان این دوه ها را در شیفت های اموزشی مختلف و به صورت خصوصی، نیمه خصوصی و گروهی برگزار می کند و معمولا بین 1 تا 3 ماه طول می کشد. اما خیالتان راحت است که بعد از گذراندن این دوره های اموزشی شما تمامی مراحل برق کشی ساختمان را یاد گرفته اید و می توانید وارد بازار کار شوید.چگونه یک برقکار ساختمان حرفه ای شویم

حداقل مدرک تحصيلی جهت آموزش برق ساختمان

همان طور گفتیم دوره ها به صورت عملی و تئوری بر گذار می شود به همین دلیل برای شرکت در دوره های برق ساختمان بهتر است حداقل مدرک پایان دوره متوسطه را داشته باشید. اما اگر تحصیلات پایین تری دارید نگران نباشید با داشتن توانایی جسمی ،علاقه و استعداد در زمینه کار های فنی همچنین رغبت برای یاد گیری می توانید در دوره های آموزشی آموزشگاه فن آموزان شرکت کنید و به یک برق کار حرفه ای تبدیل شوید.

میزان درآمد شغل برقکار چقدر است؟

میزان درامد یک برقکار ساختمان به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. به طور مثال مهارت و دانش بالای برق کار باعث می شود پروژه ها را به سرعت و بر اساس اصول و استاندارد ها انجام دهد در این صورت باعث جلب رضایت مشتری شده و اگر مشکل دیگری برایش پیش اید به شما مراجعه می کند و یا شما را به اطرافیانش معرفی می کند.

همچنین ارتباطات با فروشندگان تجهیزات الکترونیکی و مهندسین و پیمان کاران ساختمان و کسانی که در این حوزه مشغول به کار هستند باعث می شود برای کارهای مربوط به برق ساختمان به شما مراجعه کنند و از شما کمک بگیرند. همچنین تبلیغات به صورت مجازی با ثبت اگهی در سایت های دیوار و شیپور و تبلیغات در کانال های اینستاگرام و تلگرام همچنین تبلیغات میدانی مثل چاپ کارت ویزیت و پخش تراکت تاثیر زیادی  بر میزان درامد برق کار دارد.

به طور کلی درامد یک برق کار به طور متوسط ماهیانه بین 7 تا 13 میلیون است که با توجه به موارد مذکور می تواند افزایش پیدا کند.

آموزشگاه فن اموزان مجری برگزاری دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و بالغ از هشتاد دوره تخصصی دیگر در تهران و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور می باشد. برای دریافت جزئیات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات