علت نيامدن برق سر شمع موتور سيکلت + راه حل کاربردی

علت نيامدن برق سر شمع موتور سيکلت + راه حل کاربردی
چکیده مطلب :

در این مقاله، ما دلایل رایج برای روشن نشدن موتورسیکلت را بررسی کرده و در آخر آن علت نیامدن برق سر شمع موتورسیکلت را خواهیم داشت.

نيامدن برق سر شمع موتور سيکلت یکی از مهم ترین علت های روشن نشدن موتور سیکلت ها در کنار دلایلی چون باتری خالی، مشکل در کاربراتور یا انژکتور موتور سیکلت ها، سوختن فیوز استارت موتور، معیوب بودن رله، سیم کشی عیب دار و… می باشد.

سوخت بی کیفیت نامناسب، عدم تنظیم نبودن نسبت هوا و بنزین، وجود روغن‌ سوزی، تعویض نکردن به موقع شمع و… نیز از عواملی هستند که منجر به خرابی در شمع موتور سیکلت می شوند.

موتورسیکلت ها در ظاهر به اندازه کافی ساده هستند، اما یافتن دلایل یا دلیل اصلی که باعث می شود موتور شما روشن نشود، دشوار است و باید شخصی این کار ار انجام دهد که دارای تجربه لازم بوده و در این کار به عنوان تعمیرکار موتور سیکلت تخصص داشته باشد.

همیشه به یاد داشته باشید، برای روشن کردن یک موتور سیکلت به چهار چیز نیاز دارید که عبارتند از: هوا، سوخت، جرقه و احتراق که اگر هر کدام از این موارد درست نباشند، موتور سیکلت شما روشن نخواهد شد.

اگر موتور سیکلت روشن نشود، اولین چیزی که باید بررسی کنید باتری آن است. باتری های خراب یک مشکل رایج هستند و می توان آن را به راحتی برطرف کرد. اگر باتری خوب است، سپس باید سیستم جرقه زنی را بررسی کنید. سیستم جرقه زنی معیوب نمی تواند موتور سیکلت را روشن کند. موارد دیگری که باید بررسی شوند عبارتند از:

 • سیستم سوخت و باک بنزین
 • استارت موتور
 • خرابی شمع
 • و…

در این مقاله، ما دلایل رایج برای روشن نشدن موتورسیکلت را بررسی کرده و در آخر آن علت نیامدن برق سر شمع موتورسیکلت را خواهیم داشت.

اگر علاقه مند هستید بیشتر در مورد معایب و مشکلات رایج موتورها بدانید و بتوانید این نوع وسایل نقلیه کاربردی را خودتان تعمیر کنید می توانید در دوره آموزش تعمیرات موتور سیکلت که به صورت کاملا تخصصی و پروژه محور ویژه بازار کار در آموزشگاه فن آموزان برگزار می شود؛ شرکت کنید و صفر تا صد موتور سیکلت و روش های تعمیر و نگه داری آن را توسط اساتید مجرب و باتجربه آموزش ببینید.

آموزش تعمیر موتور سیکلت

تفاوت موتور سیکلت های کاربراتور و انژکتور چیست؟

برخلاف کاربراتورها که دارای سیستم مناسبی جهت کنترل سوخت و… نیستند در یک سیستم انژکتوری سوخت از مجموعه پیچیده ای از الکترونیک و حسگرها برای تعیین زمان دقیق جرقه زنی، میزان ترکیب سوخت و هوا و… تشکیل شده است.

در سیستم ‌های کاربراتوری سوخت از باک خارج می ‌شود، در حالی که در سیستم تزریق سوخت به پمپ بنزینی که در داخل باک نصب شده است برای کنترل دقیق جریان سوخت بستگی دارد.

نازل تزریق سوخت نیز مستقیما به داخل محفظه احتراق می رود. سوخت نیز تحت فشار به خوبی اسپری و تزریق می شود که امکان احتراق بسیار کارآمد و تمیز را فراهم می کند و از آلودگی هوا نیز جلوگیری می کند.

تفاوت موتور سیکلت های کاربراتور و انژکتور چیست

همه این کارها به کمک یک مغز الکتریکی یا ایسیو (ECU) به عنوان واحد کنترل الکترونیکی انجام می شود که دائما محاسبات پیچیده ای را با توجه به اطلاعات ارسالی توسط سنسورهای موجود انجام می دهد تا بهترین مخلوط هوا و سوخت را برای احتراق ارائه دهد.

این اطلاعات می تواند بر اساس پارامترهای مختلف مانند دور موتور، موقعیت دریچه گاز، دمای موتور و… باشد.

در حال حاضر، در حالی که ثابت شده است که کارایی یک سیستم انژکتور نسبت به کاربراتور بیشتر است، اما دو سیستم مزایا و معایب خود را دارند که عبارتند از:

نوع موتور سیکلت مزایا معایب
موتور سیکلت کاربراتوری

برای تعمیر کردن نیازی به تجهیزات پیچیده ندارند.

هم برای تولید و هم برای تعمیر هزینه کمتری دارند.

نامیزان بودن مخلوط شدن هوا و سوخت و سیستم جرقه‌ زنی

عدم پخش مناسب برای سوخت به سیلندرها

سرعت و قدرت کمتر موتورسیکلت نسبت به انژکتور

به ساسات برای تنظیم هوای ورودی نیاز دارد.

خفگی کاربراتور در بعضی مواقع

آلایندگی بیشتر

ارتعاشات بیشتر

موتورسیکلت انژکتوری

ارتعاشات کمتر موتور انژکتوری

قدرت و توان خروجی بیشتر نسب به کاربراتوری

مصرف سوخت کمتر

حجم ثابت هوای ورودی برای جرقه زنی خوب

روشن شدن عالی در هوای سرد

شتاب بالا و سریع

کاهش آلودگی هوا

هزینه‌ بالای تولید

هزینه تعمیرات بالا و نیاز به ابزارآلات خاص برای این کار

رایج ترین دلایل برای روشن نشدن موتورسیکلت

در ادامه این مقاله می خواهیم مهم ترین و اصلی ترین دلایلی که باعث می شوند موتور سیکلت شما روشن نشود؛ با هم بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

رایج ترین دلایل برای روشن نشدن موتورسیکلت

 • باتری خراب

علائم باتری خراب ساده ترین مشکل برای تشخیص مشکل است و احتمالا شایع ترین دلیل استارت نزدن موتورسیکلت است.

اگر باتری شما تمام شده باشد، موتور سیکلت شما روشن نمی شود. این می تواند به دلایل مختلفی مانند روشن ماندن چراغ ها یا عدم شارژ صحیح باتری ایجاد شود.

برای بررسی، چراغ جلو یا استارت را روشن کنید. اگر آنها روشن نشدند، احتمالا باتری تمام شده است.

حتی بسته به میزان باتری شما، ممکن است استارت بزند ولی روشن نشود. اگر باتری کاملا خالی شده باشد، موتورسیکلت شما وقتی می خواهید آن را روشن کنید اصلا صدایی ایجاد نمی کند. با خراب بودن باتری، برق جهت ایجاد جرقه نبوده و علت نیامدن برق سر شمع می باشد.

باطری ها وظیفه تامین انرژی موتور سیکلت را دارند که به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و پس از مدتی فرسوده می شوند. البته بعضی وقت ها باتری کاملا شارژ شده و پایانه ها تمیز هستند، ولی باز موتور روشن نمی شود. این موضوع بسیار رایجی است که به راحتی نادیده گرفته می شود. اگر باتری شارژ کافی نداشته باشد، ممکن است همچنان موتور کار کند اما جرقه کافی برای روشن کردن آن را ندهد.

باتری موتور سیکلت چگونه خراب می شود؟

اگر باتری موتورسیکلت استفاده نشود، ظرفیت خود را برای تامین انرژی موتورسیکلت از دست می دهد.

پدیده ای به نام مکش برق انگلی یا برق دزدی نیز وجود دارد و زمانی اتفاق می ‌افتد که کامپیوتر موتورسیکلت و سیم ‌های ضعیف باعث تخلیه جزئی باتری به مرور زمان شوند. اگر متوجه شدید باتری شما به سرعت شارژ خود را از دست داده و تخلیه می شود، احتمالا به این دلیل است.

نحوه تست و تعمیر باتری موتور

درمواقعی که باتری کاملا شارژ شده و پایانه ها تمیز هستند به صورت چشمی بررسی کنید که پایانه ها تمیز و فاقد رسوبات سفید هستند یا نه. پایانه های کثیف مانند یک باتری خالی خواهد بود. ممکن است هنوز جریان وجود داشته باشد، اما به اندازه ای نیست که جرقه ای قوی بدهد و موتور را روشن کند.

در ادامه بررسی با یک مولتی متر آن را روی ولتاژ DC قرار داده و آن را روی 20 ولت جریان مستقیم قرار دهید. اگر چیزی که نشان می دهد نزدیک یا کمی کمتر از 12 ولت است، باتری خود را شارژ کنید و دوباره موتورسیکلت خود را روشن کنید. اگر عدد بسیار پایینی دارد، در حدود 9 ولت یا کمتر، پس باتری باید با یک باتری جدید تعویض شود.

 • کاربراتور کثیف

رسوبات و کثیفی می توانند در سیستم سوخت موتور سیکت شما به مرور زمان جمع شوند. با گذشت زمان، تجمع افزایش می یابد و به راحتی می تواند راه های عبور سوخت را به خصوص جت های کاربراتور را که بسیار کوچک هستند مسدود می کند. عدم استفاده از فیلتر بنزین به باعث کثیف شدن زودتر کاربراتور می شود و موتور سیکلت روشن نمی شود.

روشن نشدن موتورسیکلت به دلیل کثیف بودن کاربراتور

 • مسائل مربوط به سوخت

یکی از رایج ترین دلایلی که موتورسیکلت روشن نمی شود این است که سوخت کافی به موتور نمی رسد. این می تواند ناشی از چندین چیز مانند گرفتگی فیلتر بنزین، سطح پایین سوخت یا پمپ بنزین معیوب در موتور سیکلت باشد.

میزان سوخت را در حالت خاموش موتور بررسی کنید و مطمئن شوید که باک به درستی پر شده است. همچنین می توانید فیلتر بنزین را تمیز کنید یا پمپ را تعویض کنید.

 • شمع خراب

یکی دیگر از علت های نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت شمع خراب است. اگر شمع موتورسیکلت به درستی کار نکند، می تواند از روشن شدن موتورسیکلت شما جلوگیری کند. شمع خراب می تواند به دلایل مختلفی مانند تجمع کربن یا نصب نادرست ایجاد شود.

شمع  موتورسیکلت عامل اصلی جرقه زنی و احتراق است. اگر شمع خراب است، می تواند به دلیل کثیفی ها باشد که باید ابتدا آن را تمیز کنید و دوباره امتحان کنید یا آن را تعویض کنید. برای تمیز کردن شمع، از یک برس سیمی استفاده کنید تا هرگونه کثیفی یا زباله را پاک کنید.

برای بررسی سالم یا خراب بودن شمع توسط یک تعمیرکار موتور سیکلت آن را بردارید و روی سطح فلزی نگه دارید. اگر جرقه نزند، باید تعویض شود.

برای تعویض شمع، شمع قدیمی را بردارید و شمع جدید را نصب کنید. حتما دستورالعمل های سازنده را به دقت دنبال کنید.

 • مشکلات موتور

اگر موتور به درستی کار نکند، روشن شدن موتورسیکلت نیز با مشکل مواجه خواهد شد. باید برای تعمیر نزد مکانیک ببرید.

 • رله استارت خراب

رله استارت وظیفه انتقال‌ جریان برق از باتری به استارت را بر عهده دارد و با این کار موجب حرکت استارت و در نتیجه روشن‌ شدن آن می‌ شود. گاهی به دلیل قدیمی بودن یا فرسودگی ممکن است این قطعه خراب شود و علت نیامدن برق سر شمع موتورسیکلت است.

 • سوختن ECU یا کامپیوتر موتور سیکلت

همان طوری که بالا نیز اشاره شد سوختن ECU یا کامپیوتر موتور سیکلت در موتورسیکلت های انژکتوری ممکن است اتفاق بیافتد. در این حالت تمامی فرامینی که از طرف ایسیو موتور سیکلت با توجه به سنسورها فرستاده می شود کلا باعث روشن نشدن موتور سیکلت و نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت خواهد شد.

سوئیچ استارت موتورسیکلت

اگر سوئیچ استارت موتورسیکلت به درستی کار نکند، می تواند جلوی روشن شدن موتور سیکلت را بگیرد. سوئیچ احتراق ممکن است به دلیل فرسودگی به مرور زمان معیوب شود و برق سر شمع را نیز نتواند تامین کند.

اگر مشکل این مورد باشد، می توانید آن را با استارت موتورسیکلت در دنده های مختلف تست کنید. اگر در برخی دنده ها روشن شود اما در برخی دیگر نه، پس سوئیچ استارت خراب است و باید تعویض شود.

روشن نشدن موتورسیکلت به دلیل خرابی سوئیچ استارت موتورسیکلت

 • مشکلات مربوط به کلاچ

اگر کلاچ درست کار نکند، می تواند از روشن شدن موتور جلوگیری کند. کلاچ نیز ممکن است به دلیل فرسودگی معیوب شود.

 • خرابی سر شمع ها یا وایرها

اگر سر شمع ها یا وایرها مشکلی داشته باشد، می تواند از روشن شدن آن جلوگیری کند. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، مانند اتصال بد یا اتصال کوتاه.

در این حالت می ‌توانید با بررسی کانکتورها و بررسی علائم آسیب آن را تست کنید و در صورت درست نشدن با وایرهای جدید جایگزین کرده و مجدد تست کنید که به سرشمع ها برق می رسد یا نه.

 • خرابی یا سوختن کویل موتور سیکلت

در موتورهای احتراق داخلی، مکش، تراکم، انفجار و تخلیه باعث حرکت موتور است. شمع جرقه‌ زنی، باتری تامین نیروی برق و کویل وظیفه‌ تامین برق برای جرقه زدن و احتراق را دارد.

اگر جرقه زنی تحت تاثیر عمر باتری کم شود. کویل به عنوان یک سیم پیچ تقویت کننده ولتاژ باتری را تقویت کرده و در زمانی که به احتراق نیاز است به شمع آماده احتراق می ‌رساند.

اگر سیم پیچ احتراق موتورسیکلت به عنوان کویل به درستی کار نکند، می تواند مانع روشن شدن موتور سیکلت به دلیل قدیمی بودن یا فرسودگی آن شود.

 • سوختن بوبین

برق مورد نیاز موتورسیکلت با فلایویل و بوبین ها ( سیم پیچ ها) تولید می شود. در زیر فلایویل بوبین‌ های موتور قرار می گیرند که شامل بوبین های جرقه و روشنایی هستند و وظیفه تولید برق موتورسیکلت را بر عهده دارد. یعنی زمانی که فلایویل می چرخد با القای مغناطیسی بوبین شارش می کند و به داخل سیم پیچ ها القا می شوند و سیم پیچ دارای برق می شود.

اگر این سیم پیچ ها دچار سوختگی شوند برق به ترانزیستور نرسیده و موتورسیکلت روشن نمی شود و یکی دیگر از علت های نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت می باشد.

دلایل اصلی نيامدن برق سر شمع موتور سيکلت

با توجه به موارد گفته شده در بالا در یک جمع بندی دلایل اصلی نيامدن برق سر شمع موتور سيکلت عبارتند از:

 • باطری خراب
 • شمع خراب
 • رله استارت خراب
 • سوختن ECU یا کامپیوتر موتور سیکلت
 • سوئیچ استارت موتورسیکلت
 • خرابی سر شمع ها یا وایرها
 • خرابی یا سوختن کویل موتور سیکلت
 • خرابی شمع
 • سوختن بوبین
 • سیم کشی معیوب
 • و…

سخن پایانی

در این مقاله، دلایل رایج برای روشن نشدن و علت نیامدن برق سر شمع موتورسیکلت را بررسی کردیم. در پایان از شما دعوت می کنیم که نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و اگر این محتوای آموزشی برای شما مفید بود آن را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.

3.3/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

دوره های اتو مکانیک پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *