علت داغ شدن انجین موتور سیکلت

گرم شدن بیش از حد انجین موتور سیکلت می تواند برای سلامت آن مضر باشد. با موتورسیکلتی که داغ شده است، نمی توان مسافت زیادی را پیمود. حتی راه بردن آن به سختی خواهد برد. معمولا فقط تا رسیدن به تعمیرگاه و رفع مشکل، می توان آن را حرکت داد. مطالبی که در این مقاله خواهید خواند، دلایل گرم شدن بیش از حد انجین موتور سیکلت خواهد بود.

آموزش تعمیر موتور سیکلت

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیر موتور سیکلت و آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات دوچرخه بصورت تضمینی ، عملی و پیشرفته در تعمیرگاه مجهز ، با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور در آموزشگاه فن آموزان. برای دریافت جزئیات بیشتر دوره با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

دلایل گرم شدن بیش از حد انجین موتور

دلایل داغ شدن بیش از حد موتور عبارتند از:

 1. مخلوط سوخت و هوا بدون چربی
 2. سطح روغن پایین یا روغن موتور بی کیفیت
 3. کیفیت پایین اجزای خنک کننده
 4. نشتی در رادیاتور
 5. فن رادیاتور خراب
 6. ترموستات آسیب دیده
 7. موتور تحت فشار

بگذارید این علل داغ شدن انجین موتور را یک به یک با جزئیات بررسی کنیم.

 1. مخلوط سوخت و هوا بدون چربی

در موتورسیکلت های کاربراتوری ، کاربراتور مخلوط سوخت و هوا را ترکیب کرده و برای احتراق به موتور می رساند.

اگر تنظیمات مخلوط در کاربراتور درست نیست ، شما یا یک مخلوط غنی  سوخت-هوا یا یک مخلوط بدون هوا و سوخت کم خواهید داشت. یک ترکیب مرغوب سوخت-هوا دارای سوخت بیشتر نسبت به هوا می باشد. در مخلوط بدون چربی، میزان هوا نسبت به سوخت بیشتر است و این بر خلاف چیزی است که از یک ترکیب با کیفیت انتظار می رود.

 گرم شدن بیش از حد انجین موتور

در حال حاضر ، هنگامی که مخلوط هوا و سوخت ضعیف است ، سوخت کافی برای جذب گرما در موتور وجود ندارد. هوا باید تمام این گرمای حاصل از احتراق موتور را حمل کند و از طریق سیستم اگزوز جریان یابد.

در صورت وجود مداوم مخلوط هوا و سوخت بدون چربی ، گرمای اضافی هوا شروع به افزایش اضافه کاری در انجین می کند. در نتیجه گرما جذب اجزای موتور می شود. بنابراین دلیل داغ شدن بیش از حد انجین در موتور سیکلت شماست.

مخلوط نامناسب هوا و سوخت علت اصلی گرم شدن بیش از حد موتور است. بنابراین، هر زمان که با مشکل گرمای بیش از حد مواجه شدید، ابتدا کاربراتور را بررسی کنید و اگر علت آن است، آن را به دقت تنظیم کنید.

دوره های پیشنهادی: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو

 1. سطح روغن پایین یا روغن موتور بی کیفیت

پایین بودن سطح روغن در موتورسیکلت مشکل ساز است و عواقب شدیدی را در اجزای مختلف موتورسیکلت به دنبال خواهد داشت.

استفاده از روغن موتور بی کیفیت در دوچرخه شما نیز همینطور است. این آسیب ها می تواند از افزایش ارتعاشات و تغییر شدید دنده ها به صفحات کلاچ سوخته تا لنت های سیلندر متفاوت باشد.

ما معمولاً کار تعویض روغن را به مکانیک و تعویض روغنی ها واگذار می کنیم ، بدون اینکه حتی زحمت بررسی نوع روغن مورد استفاده را به خودمان بدهیم. اگر موتورسیکلت از روغن معدنی استفاده می کند اما شما دارای موتور با ظرفیت بالا هستید ، این یک ناسازگاری بسیار بد است. به طور مشابه ، روغن مصنوعی برای موتورهای سی سی پایین تر مناسب نیست.

اگر قصد طی مسافت طولانی با موتور سیکلت دارید و می دانید که بیشتر اوقات با RPM بالا سوار می شوید ، باید مخزن روغن را با یک روغن با کیفیت پر کنید.

کیفیت پایین یا مقدار کم روغن به عنوان یک مایع خنک کننده خوب عمل نمی کند و گرما را از بین می برد. این امر به ویژه در سیستم های خنک کننده هوا که روغن برای انتقال گرما از سطوح اصطکاکی بسیار مهم است، صادق است. اگر متوجه شدید که کیفیت روغن پایین است، باید هر چه سریعتر روغن را تعویض کنید.

بنابراین ، همیشه از روغن با کیفیت خوب برای موتورسیکلت خود استفاده کنید. در مورد این موضوع مهم، خسیس نباشید. همچنین ، مکرراً روغن خود را برای مسافت طی شده تغییر دهید. به عنوان یک قاعده کلی ، در ادامه فرکانس توصیه شده تغییر روغن برای مسافت طی شده بر اساس نوع روغنی که استفاده می کنید ، آمده است.

نوع روغن فرکانس تعویض روغن
روغن معدنی 3200 کیلومتر
روغن نیمه مصنوعی 8000 کیلومتر
روغن مصنوعی 11000 کیلومتر
 1. کیفیت پایین اجزای خنک کننده

کار سیستم خنک کننده خنک کردن موتور و سیستم اگزوز است. اگر اجزای خنک کننده مناسب نیستند یا مخلوط آنها مطلوب نیست ، در آن قسمت با مشکل مواجه خواهیم شد.

اجزای با کیفیت پایین یا نسبت مخلوط اشتباه ، موتور و اگزوز را به اندازه کافی خنک نمی کنند. در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود. بنابراین یک مایع خنک کننده با کیفیت بالا در موتورسیکلت شما ضروری است.

داغ شدن انجین موتور سیکلت

علاوه بر این ، استفاده از یک مایع خنک کننده موثر باعث بهبود عملکرد موتور و در نتیجه مسافت پیموده شده موتورسیکلت ها می شود.

رایج ترین ترکیب خنک کننده ها اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول است. در حالی که اتیلن گلیکول به دلیل نقطه انجماد پایین و هزینه تولید ارزان آن به طور گسترده استفاده می شود، پروپیلن گلیکول کم ضررتر است.

شما معمولاً باید هر 2 سال یکبار مایع خنک کننده را تعویض کنید مگر اینکه در دفترچه راهنمای کاربر موتور شما خلاف آن آمده باشد. هنگام تعویض مایع خنک کننده ، این ویژگی هایی است که باید در یک مایع خنک کننده به دنبال آن باشید:

 • انتقال حرارت عالی با نقطه جوش بالا
 • غیر خورنده
 • نقطه انجماد پایین
 • مواد غیر سمی و غیر تحریک کننده
 • سازگار با موتور
 • قابل تجزیه زیستی
 • برای استفاده آسان از قبل رقیق شده باشد
 1. نشتی در رادیاتور

مایع خنک کننده با انتقال حرارت ، گرمای موتور را حذف می کند. حالا شما به مایع خنک کننده نیاز دارید تا آن گرما را نیز از بین ببرد درست است؟ به عقب برگردید و دوباره موتور را خنک کنید. خوب ، رادیاتور قطعه ای است که گرما را از مایع خنک کننده خارج می کند.

سیلندر موتور در مایع خنک کننده فرو می رود. گرمای تولید شده توسط مایع خنک کننده منتقل می شود که به داخل رادیاتور جریان می یابد. رادیاتور گرما را از بین می برد و مایع خنک کننده را خنک می کند. پس از سرد شدن ، مایع خنک کننده به عقب برمی گردد و دوباره گرما را از موتور خارج می کند.

اکنون ، اگر نشتی در رادیاتور وجود داشته باشد ، سطح خنک کننده به طور خودکار کاهش می یابد. از دست دادن مایع خنک کننده به دلیل نشتی در رادیاتور می تواند پرهزینه باشد زیرا مایع خنک کننده کافی در سیستم وجود ندارد. سطوح پایین تر مایع خنک کننده باعث می شود که حرارت کمتری از موتور گرفته شود. در نتیجه ، موتور بیش از حد گرم می شود.

بنابراین ، هر زمان که موتور موتورسیکلت شما داغ می شود ، رادیاتور را از نظر نشتی در مایع خنک کننده بررسی کنید.

 1. فن رادیاتور آسیب دیده

به نظر شما در رادیاتور چگونه مایع خنک کننده سرد می شود؟ پس از همه  این حرف ها ، گرمای زیادی در مایع خنک کننده منتقل شده از موتور تجمع می یابد.

فن رادیاتور نقش مهمی در فرایند سرد کردن خنک کننده دارد. مایع خنک کننده بین پره های رادیاتور و موتور جریان دارد. گرما را از یک طرف حمل می کند و از طرف دیگر آن را از دست می دهد. هنگام عبور از میان پره های رادیاتور ، فن رادیاتور به منظور تسهیل فرایند خنک کننده به داخل مایع خنک کننده می وزد.

با این حال ، تصور کنید فن آسیب دیده است. پس مایع خنک کننده ای که از رادیاتور به موتور می آید سرد نمی شود و همچنان گرما را حمل می کند. موتور گرمای بیشتری به مایع خنک کننده می دهد. اما ظرفیت جذب خنک کننده به آستانه خود می رسد و نمی تواند گرمای اضافی را از بین ببرد.

گرما در اجزای موتور باقی خواهد ماند. بنابراین ، موتور بیش از حد گرم می شود. به همین دلیل ضروری است که به دنبال هر گونه آسیب در فن رادیاتور باشید زیرا کار آن برای عملکرد صحیح مایع خنک کننده مهم است.

 1. ترموستات آسیب دیده

ترموستات یکی از اجزاء رادیاتور است که فن رادیاتور را کنترل می کند. به زبان ساده ، هر زمان که دمای موتور از حد مجاز بالاتر می رود ، سنسورها به ترموستات سیگنال می دهند که فن رادیاتور را روشن کند. به طور مشابه ، ترموستات با کاهش دما ، فن را خاموش می کند.

اساساً ، ترموستات بسته به دمای رایج موتور و مایع خنک کننده ، فن را روشن و خاموش می کند.

حالا ، اگر ترموستات خراب شود ، فن رادیاتور شما نیز عملا از کار می افتد. مثل اینکه لامپ کاملاً خوب کار می کند اما کلید آسیب دیده است. بنابراین ، لامپ در نهایت کار نمی کند.

این عدم عملکرد ترموستات یکی دیگر از دلایلی است که هنگام داغ شدن بیش از حد موتور در موتور سیکلت باید به آن توجه کرد.

 1. موتور تحت فشار

یکی دیگر از عوامل گرم شدن بیش از حد موتور زمانی است که برای مدت زمان طولانی به موتور فشار زیادی وارد می کنیم.

این استرس می تواند به اشکال مختلف باشد. راندن دور موتورسیکلت در دور بیش از حد در یک سواری طولانی می تواند یکی از دلایل آن باشد. موتور دائماً در حال کار کردن، بیش از حد نرمال است چرخش با سرعت بالا مخصوصاً در موتورسیکلت های قدیمی خطرناک و نگران کننده است.

گرم شدن انجین موتور

اشکال دیگر که موتور را تحت فشار قرار می دهد، شامل ترمزهای دیسکی گیر کرده ، ترمزهای درام گیر کرده ، بلبرینگ های فرسوده ، عدم وجود چربی کافی در چرخ ها و … است. همه این ناکارآمدی ها عملکرد را مختل کرده و فشار زیادی به موتور وارد می کند. برای دستیابی به همان سرعت در این شرایط برخلاف سرعت معمولی ، موتور باید به طور مداوم قدرت بسیار بیشتری تولید کند.

حتی اضافه بار یا زنجیر محکم می تواند فشار بیش از حد به موتور وارد کند که در آن صورت موتور باید قدرت بیشتری را برای رسیدن به سرعت معمولی در موتور سیکلت پخش کند.

عوامل ذکر شده در بالا عملکرد موتور را مهار کرده و موتور را ملزم می کند که حتی برای یک دقیقه تغییر سرعت، قدرت بسیار بیشتری تولید کند. در نتیجه ، انجین موتورسیکلت نیز به دلیل این قدرت اضافی داغ می شود.

راه حل و اقدامات پیشگیرانه

به منظور پیشگیری یا حل مسئله داغ شدن انجین موتور ، باید این نکات و توصیه ها را جدی گرفت.

برای جلوگیری از ورود مخلوط بدون سوخت هوا به موتور ، تنظیم کاربراتور را بررسی کنید. همچنین اگر فیلتر هوا را تعویض کرده اید حتما اگزوز را نیز چک کنید.

برای مشکلات روغن موتور و مایع خنک کننده ، روغن و مایع خنک کننده را به طور منظم در موتورسیکلت های خود تعویض کنید. برای تعویض روغن ، فرکانس بستگی به مسافت طی شده و نوع روغن مورد استفاده شما دارد. برای روغن معدنی بهتر است هر 2000 مایل پیموده شده تعویض شود و برای روغن مصنوعی علامت 8000 مایل است. در مورد مایع خنک کننده ، قانون انگشت شست این است که هر 2 سال یکبار تغییر کند.

برای مشکلات رادیاتور ، مانند نشت ، خرابی فن یا ترموستات ، هرگونه علامت خرابی در این قطعات را بررسی کنید. هر چند که این کار، کار ساده ای نیست اما برای نگهداری پیشگیرانه بهتر است هر چند وقت یکبار این بازبینی ها را داشته باشید.

به خاطر اهمیت کار موتور ، در صورت مشاهده نقص حتما آن را پیگیری کنید. ترمزهای گیر کرده ، روغن یا گریس کم ، زنجیر محکم ، اضافه بار همگی می توانند بر سلامت موتور شما تأثیر بگذارند. به وضوح می توانید آن را در کارکرد مسافت پیموده شده موتور، هر زمان که به دلیل یکی از این عوامل تحت فشار قرار گرفته است، مشاهده کنید. بنابراین ، قبل از اینکه بر عملکرد موتور شما تأثیر گذاشته و آن را بسوزاند ، به مشکل مورد بحث توجه کنید.

نکته ای که به نظر می رسد گفتن آن ضروری ست این است که هرگز از آب به عنوان راه حل سریع برای خنک کردن موتور داغ شده استفاده نکنید. سطوح فلزی گرم شده هنگام برخورد با آب رفتار خوبی ندارند. همیشه اجازه دهید موتور بیش از حد گرم شده به طور طبیعی سرد شود یا هوا روی آب بدمید؛ اما آب هرگز! آب و سطح فلزی گرم شده ترکیب خوبی نیستند و می توانید به طور بالقوه به عملکرد قطعات موتور آسیب برسانید.

برخی دیگر از سایر دوره های پرطرفدار که در آموزشگاه فن آموزان ارائه می شود شامل دوره های تخصصی آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش جلوبندی سازی و … می باشد. دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر از طریق شماره 02191321001 امکانپذیر می باشد.

3.2/5 - (6 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله