علت کم شدن شتاب موتور سیکلت

علت کم شدن شتاب موتور سیکلت
چکیده مطلب :

بعد از آشنایی با قطعات موتور سیکلت و کارکرد آن ها می توانیم به بحث اصلی یعنی روش های رفع کاهش شتاب موتور سیکلت اشاره کنیم، روش های مختلفی برای رفع کاهش شتاب موتور سیکلت وجود دارد که بعضی از این روش ها به سادگی انجام می شوند و برخی نیز پیچیده هستند، در ادامه با این روش ها آشنا خواهید شد.

علت کم شدن شتاب موتور سیکلت : موتور سیکلت یکی از وسایل نقلیه ای است که به وسیله یک پیشرانه تامین کننده نیروی محرکه به عنوان یک وسیله برای جابه جایی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله نقلیه در سراسر جهان طرفداران خاص خود را دارد و علاوه بر مصرف سوخت کم و ارزان قیمت بودن در بعضی از مواقع بسیار کاربردی می باشد.

اولین موتور سیکلت در کشور آلمان توسط دو مخترع آلمانی در سال 1885 ساخته شد، موتور اولیه ای که توسط این مخترعان طراحی شد، شبیه به یک دوچرخه بود که مخترعان آن را ریت واگن نامیدند، موتور سیکلت ها مزایایی زیادی دارند، که از جمله آن ها می توان به صرفه جویی در سوخت، امکان جابه جایی سریع با آن ها، دارا بودن هزینه های کمتر نسبت به خودروها و … اشاره کرد.

یکی از عوامل مهم در کیفیت موتور سیکلت ها سرعت یا شتاب آن ها می باشد، به طور طبع تمام اشخاصی که از موتور سیکلت برای جابه جایی و عبور و مرور استفاده می کنند و یا متقاضی خرید این وسیله نقلیه می باشند، تمایل دارند که شتاب و قدرت موتور سیکلت آن ها زیاد و مناسب باشد.

بالا بودن کیفیت سرعت و شتاب به ویژه برای اشخاصی که از موتور سیکلت برای شرکت در مسابقه های ورزشی و موتور سواری استفاده می کنند، بسیار پراهمیت است؛ اما طبیعی است که با گذشت زمان و به وجود آمدن یک سری مشکلات یا فرسودگی ها باعث کاهش شتاب موتور سیکلت می شود،.

در این مطلب قصد داریم که به علت کم شدن شتاب موتور سیکلت و روش های رفع آن به طور مفصل و جامع بپردازیم، اما برای درک بهتر علل و روش ها بهتر است که ابتدا به یک آشنایی اجمالی و تعریف مختصری از اجزا و قطعات موتور سیکلت بپردازیم.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات موتور سیکلت و آموزش تعمیرات دوچرخه می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

اجزا و قطعات موتور سیکلت

 • موتور یا Engine

موتور در دستگاه موتور سیکلت وظیفه کنترل کردن انتقال و سایر فرآیندهای مربوط به کار این وسیله نقلیه را بر عهده دارد، موتورِ موتور سیکلت از بخش هایی مثل شیر که نقش احتراق در گردش هوا و سوخت رسانی به قسمت های دیگر موتور را دارد، تشکیل شده است. موتور یکی از قطعه های مهم و اصلی تشکیل دهنده هر وسیله نقلیه از جمله موتور سیکلت می باشد.

 • کاربراتور موتور سیکلت

کاربراتور موتور سیکلت در واقع بخشی از موتور است که شامل شیرها، محفظه ها و یک سری لوله هایی می باشد که این مجموعه ذکر شده توانایی ترکیب و مخلوط کردن هوا و سوخت را در جهت کمک به موتور در فرآیند احتراق دارند.

 • سیلندر موتور سیکلت

موتورِ هر موتور سیکلت معمولا دارای 2 سیلندر است که در واقع نقش سیلندر در موتور مشابه نقش کبد در بدن انسان است، بعضی از موتورهای خاص و فانتزی و یا موتورهای مسابقه می توانند تا 6 سیلندر نیز داشته باشند.

 • پیستون موتور سیکلت

وظیفه پیستون این است که با انجام حرکات نوسانی بالا و پایین داخل سیلندر باعث انتقال حرکت انرژی از موتور به سایر بخش ها می شوند، علاوه بر این انجام این حرکت نوسانی که به صورت بالا پایینی شدن انجام می شود، به حرکت تایرها نیز کمک می کند.

 • مخزن سوخت

مخزن سوخت که به راحتی بر روی بدنه موتور سیکلت قابل مشاهده است، معمولا از جنس فلزهای محکم می باشند و با توجه به ظرفیت موتور گنجایش مقدار مشخصی از سوخت را دارد و می تواند سوخت را در خود ذخیره کند.

مخزن سوخت

 • فیلترهای روغن و سوخت

در موتور سیکلت یک سری فیلترهایی وجود دارد که به منظور جلوگیری از مخلوط شدن گرد و غبار و سایر ذرات در روغن و سوخت به کار می رود.

 • چرخ ها یا wheels

همه ی موتور سیکلت ها دارای دو چرخ هستند و قسمت جلویی و عقب موتور که شامل قطعاتی مثل تایر، رینگ، توپی و … است، به حرکت کشویی موتور کمک می کند.

 • دستگیره های موتور سیکلت

موتور سیکلت نیز مانند خودرو که با فرمان هدایت می شود، دارای دسته هایی است که کار فرمان را در خودرو انجام می دهند، و به موتور سوار در کنترل کردن و حفظ تعادل در حین رانندگی کمک می کنند، علاوه بر این، این دسته ها توانایی کنترل، کاهش و افزایش سرعت و شتاب را نیز دارند.

 • کیلومتر شمار موتور سیکلت

کیلومتر شمار که به آن سرعت سنج نیز گفته می شود، یک وسیله دیجیتالی است که برای نشان دادن میزان سرعت و عملکرد چراغ ها و راهنمایی کردن راننده در وسط فرمان قرار می گیرد.

کیلومتر شمار موتور سیکلت

 • ترمز موتور سیکلت

هر وسیله نقلیه ای برای این که از حرکت بایستد نیاز به ترمز دارد، ترمز در موتور سیکلت نیز در کنترل سرعت و نیز در مواقعی که باید ناگهان موتور را از حرکت بازدارید به شما کمک خواهد کرد، ترمزها در موتور سیکلت به دو نوع دیسکی و درام تقسیم بندی می شوند.

 • باتری موتور سیکلت

موتور سیکلت ها با توجه به جثه کوچک باتری کوچکی هم در مقایسه با اتومبیل های سواری دارند، که معمولا در اکثر مدل های موتور سیکلت از باتری 12 ولت با 6 سلول دارای اسید سولفریک استفاده می شود.

روشهای تقویت شتاب موتور سیکلت

بعد از آشنایی با قطعات موتور سیکلت و کارکرد آن ها می توانیم به بحث اصلی یعنی روش های رفع کاهش شتاب موتور سیکلت اشاره کنیم، روش های مختلفی برای رفع کاهش شتاب موتور سیکلت وجود دارد که بعضی از این روش ها به سادگی انجام می شوند و برخی نیز پیچیده هستند، در ادامه با این روش ها آشنا خواهید شد.

اجزا و قطعات موتور سیکلت

حذف وسایل اضافی

یکی از عواملی که می تواند باعث کاهش شتاب موتور سیکلت شود، وجود وسایل اضافی و سنگین و نیز قطعات سنگین بر روی دستگاه باشد. هر چه وزن موتور سیکلت بیشتر شود، موتور مجبور است توان بیشتری برای به حرکت درآوردن موتور سیکلت صرف کند و استفاده بیش از حد توان از موتور در دراز مدت باعث کاهش شتاب اولیه موتور سیکلت خواهد شد.

بنابراین بهتر است با تهیه قطعات سبک تر برای موتور سیکلت خود وزن آن را کم کنید تا فشار از روی موتور برداشته شود؛ یعنی بهتر است تمام وسایل که باعث وارد شدن فشار اضافه و یا مقاومت در برابر جریان هوا می شود را حذف کنید.

از جمله وسایلی که اضافه محسوب می شوند می توان به آینه های سنگین، طلق زمستانی، بادگیر و … اشاره کرد. وزن موتور سیکلت و همچنین وزن سر نشین عامل مهم و تاثیر گذاری در افزایش سرعت و شتاب موتور می باشد و هر چه وزن کمتر باشد، باعث تقویت شتاب موتور سیکلت خواهد شد.

افزایش کیفیت سوخت

کیفیت و میزان اشتعال سوخت در قدرت و افزایش گشتاور موتور سیکلت اهمیت زیادی دارد. اگر می خواهید موتور سیکلت خود را قوی تر کنید تا شتاب و قدرت بیشتری داشته باشد، بهتر است از بنزین با کیفیت بالا استفاده کنید. جهت این امر بنزین های سوپر با عدد اکتان بالا که درجه اشتعال بالایی دارند، مناسب می باشد.

اگر از بنزین بی کیفیت و ناخالص استفاده کنید، درون باک موتور سیکلت زنگ زدگی به وجود خواهد آمد که وجود زنگار در داخل باک باعث می شود که درصد اوکتان بنزین کاهش پیدا کند و این زنگار با بنزین واکنش شیمیایی می دهد که علاوه بر آثار زیست محیطی مخرب و به وجود آمدن بیماری ها باعث کاهش شتاب و قدرت موتور سیکلت نیز می شود.

افزایش کیفیت سوخت

توصیه می گردد که اگر به دنبال افزایش قدرت و تقویت شتاب موتور سیکلت هستید، از گاز نیتروژن استفاده نمایید؛ یعنی داخل سیلندر موتور سیکلت مقداری گاز نیتروژن وارد کنید که البته میزان وارد کردن این نیتروژن باید دقیق و محاسبه شده باشد، زیرا اگر بدون محاسبه این کار را انجام دهید خسارات مالی و جانی زیادی می تواند به بار آورد و حتی باعث به وجود آمدن انفجار گردد.

تمیز کردن فیلتر هوا و کاربراتور

فیلتر هوا که در ابتدای مطلب به آن به صورت مختصر اشاره کردیم، وظیفه دارد که از ورود گرد و غبار و ذرات دیگر به داخل محفظه احتراق موتور سیکلت جلوگیری نماید. نقش فیلتر هوا در موتور سیکلت همانند شش در بدن انسان است، وجود ترکیب مناسب سوخت و هوا به اندازه کیفیت و خالص بودن بنزین در افزایش قدرت و شتاب موتور سیکلت تاثیرگذار و با اهمیت است.

اگر کاربراتور موتور سیکلت نتواند به درستی فرآیند ترکیب هوا و بنزین را انجام دهد و نسبت ترکیب هوا و بنزین مناسب نباشد، باعث می شود نقطه اشتعال بنزین کاهش یابد و کاهش نقطه اشتعال باعث به وجود آمدن انفجار ضعیف در محفظه سیلندر خواهد شد و در پی این امر از میزان قدرت، گشتاور و شتاب موتور سیکلت کم خواهد شد.

هر چه قدر فیلتر هوا کار تصفیه هوای ورودی را بهتر انجام دهد، کیفیت بنزین بالاتر خواهد رفت و زمانی که فیلتر هوا کثیف است مقدار هوای عبوری از فیلتر کاهش پیدا می کند که این امر باعث می گردد میزان ترکیب هوا و بنزین تغییر کند.

معمولاً توصیه می شود که به ازای هر 5000 کیلومتر کار کرد موتور سیکلت فیلتر هوا را به وسیله شناور کردن آن در بنزین تمیز نمایید و کاربراتور را نیز لازم است که به ازای هر 12000 کیلومتر کارکرد موتور سیکلت تمیز نمایید.

همچنین برای تقویت کاربراتور موتور سیکلت می توانید قبل از محل ورود بنزین به کاربراتور یک فیلتر کاغذی استاندارد قرار دهید.

تعویض شمع

شمع موتور سیکلت یکی از قطعات و بخش هایی است که باعث کمک کردن به فرآیند سوخت بنزین و بهتر انجام شدن آن می شود. شمع های معمولی که در ولتاژهای 50 هزار ولتی تولید جرقه می کنند، جرقه های کوچیکی ایجاد می کنند.

هرچه جرقه بزرگ تر باشد بهتر است، زیرا باعث می شود سوختی که به محفظه سیلندر وارد می گردد دچار انفجار کامل تری شود که این امر باعث تقویت قدرت و شتاب موتور سیکلت می شود.

بهترین نوع شمع های مورد استفاده در موتورسیکلت ها شمع های سوزنی ایریدیوم که دارای یک الی چهار الکترود هستند می باشد. این شمع ها توانایی این را دارند که جرقه هایی ده برابر بزرگ تر از شمع های معمولی B8RTC ایجاد کنند.

همچنین یکی دیگر از مواردی که در ارتباط با شمع ها باعث کاهش راندمان و شتاب موتور سیکلت می شود، پلاتین های شمع می باشد. برای عملکرد درست شمع ها خوب است که به صورت منظم شمع تعویض گردد، زمان مناسب برای تعویض شمع بعد از هر 10000 کیلومتر کارکرد موتور سیکلت می باشد.

آیرودینامیک مناسب

شکل آیرودینامیکی موتورسیکلت نیز از عواملی است که در میزان سرعت و شتاب موتور سیکلت تاثیر دارد؛ به این صورت که هر چه قدر ارتفاع بدنه موتور سیکلت از سطح زمین کاهش یابد، سرعت و شتاب بیشتر خواهد شد.

آیرودینامیک مناسب

علاوه بر این اگر سطح های جانبی موتور سیکلت توسط کایت های با کیفیت و مرغوبی پوشیده گردد، میزان جریان هوای کمتری به سمت قطعات نفوذ می کند؛ در نتیجه سرعت و شتاب زیاد می شود.

انجام گریس کاری موتور سیکلت

روان کاری کردن قسمت هایی از موتورسیکلت که متحرک هستند، تاثیر مناسبی بر روی تقویت شتاب و عملکرد موتور سیکلت دارد. اگر روان کاری قسمت های متحرک به صورت منظم و دوره ای انجام نشود، باعث می شود که بین قطعات اصطکاک به وجود بیاید و باعث کاهش سرعت و شتاب موتور سیکلت شود.

بنابراین لازم است که برای تقویت موتور سیکلت همیشه قسمت های توپی های چرخ را بعد از هر 5000 کیلومتر کارکرد موتور سیکلت با استفاده از گریس نسوز اورجینال و با کیفیت، روان کاری نمایید.

قسمت های دوشاخ عقب و قسمت گردن فرمان را هم باید بعد از هر 10000 هزار کیلومتر کارکرد موتور سیکلت گریس کاری و روان کاری کنید و زنجیر چرخ موتورسیکلت را نیز بعد از هر 1000 کیلومتر کارکرد موتور سیکلت به وسیله روغن موتور به منظور روان کاری آغشته نمایید.

استفاده از رینگ و لاستیک مناسب

گاهی اوقات شرکت های تولید کننده موتور سیکلت برای این که هزینه تمام شده محصول را کاهش دهند، از نمونه های ارزان قیمت و بی کیفیت رینگ برای موتور سیکلت ها استفاده می کنند.

وقتی رینگ نامناسب بر روی موتور سیکلت باشد قطعاً سیستم تعلیق و سایر سیستم های جدید نیز عملکرد چندان مناسبی نخواهند داشت. در این راستا برای تقویت موتور سیکلت و افزایش سرعت و شتاب آن می توانید رینگ های فوق سبک با جنس های مرغوب تهیه کنید و در موتور سیکلت خود از آن استفاده کنید.

با انجام این کار تفاوت شتاب و سرعت در موتور سیکلت را به صورت واضح حس خواهید کرد. رینگ های فوق سبک که معمولاً جنس آلومینیومی دارند، چون وزن کمی دارند باعث می شوند که نیروی حرکت تولید شده توسط موتور هدر نرود.

استفاده از رینگ و لاستیک مناسب

البته قابل ذکر است که رینگ خوب در صورتی عملکرد خوب دارد که لاستیک هایی از جنس مناسب و دارای مقدار باد کافی بر روی موتور سیکلت وجود داشته باشد تا رینگ درون آن جای بگیرد.

هر لاستیک برای هدف خاص و مسیرها و آب و هوای خاصی طراحی می شود و باید هر لاستیک مناسب شرایط خاص استفاده گردد. معمولاً لاستیک هایی که عرض کمی دارند و عاج آن ها کم عمق است، چون با هدف کاهش اصطکاک طراحی می شوند، باعث افزایش سرعت و تقویت شتاب موتورسیکلت می شوند.

تغییر دادن خورشیدی

یکی دیگر از روش هایی که باعث تقویت موتور سیکلت و افزایش شتاب آن می شود، تغییر خورشیدی عقب یا جلوی موتور می باشد که با هزینه بسیار اندکی قابل انجام است،.

خورشیدی یا چرخ دنده قسمت جلویی موتورسیکلت هر چقدر بزرگ تر باشد و یا خورشیدی قسمت عقب موتور سیکلت هر چه قدر کوچک تر باشد به همان میزان سرعت و شتاب موتور سیکلت افزایش خواهد یافت.

البته بزرگ تر کردن بیش از حد چرخ دنده جلویی یا کوچک کردن زیاد چرخ دنده عقب باعث کاهش قدرت موتور می گردد و در مواقعی که موتور از سربالایی ها عبور می کند و یا به صورت دو ترکه حرکت می کند فشار بیشتری به انجین وارد می گردد.

اگر خورشیدی یا چرخ دنده قسمت جلویی بزرگ تر از چرخ دنده عقب باشد، باعث ایجاد استهلاک در موتور می شود،. برای افزایش سرعت و شتاب باید چرخ دنده جلویی یک شماره بزرگ تر و یا چرخ دنده قسمت عقب موتور سیکلت را یک شماره کوچک نمایید.

توجه داشته باشید که تغییر دادن خورشیدی یا چرخ دنده به صورت غیر اصولی باعث می شود فشار وارد شده به میل لنگ، شاتون و گیربکس افزایش یابد، در نتیجه موتور دچار آسیب های جدی می گردد،

تغییر گیربکس

برای موتورسیکلت ها با توجه به اساس و رده موتورسیکلت ها توسط شرکت های سازنده گیربکس های متفاوتی بر روی موتور سیکلت قرار داده می شود.، برای موتور سیکلت های معمولی معمولاً گیربکس های قدرتی به کار برده می شود که برای ماکسیمم سرعت حدود 95 کیلومتر طراحی می شود.

تغییر گیربکس

بعضی از شرکت ها گیربکس های دارای 5 یا 6 دنده بر روی موتور سیکلت های معمولی داخل شهری طراحی می کنند، که این امر به این جهت است که اگر شخصی تمایل داشت با سرعت و شتاب بالاتری رانندگی کند بتواند با افزایش حجم سیلندر ( برای مثال افزایش حجم از 200 سی سی به 250 سی سی ) در دنده 5 یا 6 حدود 5 الی 10 درصد سرعت و شتاب را افزایش دهند.

البته این موضوع به این معنا نیست که اگر موتور سیکلت تعداد دنده های بیشتری داشته باشد، سرعت و شتاب بیشتری خواهد داشت. بلکه تعداد دنده های بیشتر با کنترل تقسیم سرعت و قدرت باعث تاثیر بر مصرف بهینه سوخت می گردد و باعث می شود که در سرعت ها و شتاب های بالا مثلا ۸۰ کیلومتر لرزش کم شود و موتور به صورت نرم کار کند.

اضافه کردن اگزوز

اگزوز یک قطعه ای است که در صورتی که آن را روی موتور سیکلت اضافه کنید، وظیفه دارد که دود های حاصل از احتراق بنزین از محل خروجی محفظه احتراق و رساندن هوا را خارج کند.

نقش اگزوز در میزان شتاب وسیله نقلیه غیر قابل چشم پوشی است و نقش بسزایی در این امر دارد. اگزوزهایی که حجم دود حاصل از سوخت بنزین را بیشتر و سریع تر خارج می کنند، باعث افزایش حدود 20 الی 50 درصدی شتاب و قدرت موتور سیکلت می شوند.

بنابراین با اضافه کردن یک اگزوز به سیستم موتور سیکلت خود می توانید علاوه بر سرعت بخشیدن به ورود بنزین و هوا به داخل موتور قدرت و شتاب آن را نیز افزایش دهید. البته باید توجه داشت که به علت اثرات زیست محیطی مخربی که دود خروجی از اگزوزها دارد، لازم است که در صورت اضافه کردن اگزوز حتماً از کاتالیست در آن استفاده کنید.

اضافه کردن اگزوز

پرسش و پاسخ

علت کم آوردن موتور سیکلت در دور بالا

 • سیستم سوخت رسانی نامناسب
 • کیفیت پایین سوخت
 • مشکل سیستم احتراق
 • تنظیم نادرست دریچه ها
 • فشار ضعیف کمپرس

سیستم سوخت‌رسانی نامناسب

کثیف شدن کاربراتور یا انژکتور: کاربراتور یا انژکتور در صورت کثیف شدن نمی‌تواند سوخت را به طور یکنواخت و صحیح به موتور تحویل دهد. این امر منجر به عملکرد ناپایدار موتور در دورهای بالا می‌شود. تمیز کردن یا تعویض این قطعات می‌تواند بهبود چشمگیری ایجاد کند.

 فیلتر سوخت مسدود شده: فیلتر سوخت وظیفه دارد تا ذرات و آلودگی‌ها را از سوخت جدا کند. اگر این فیلتر مسدود شود، جریان سوخت به موتور محدود شده و موتور در دورهای بالا کم می‌آورد. تعویض منظم فیلتر سوخت از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

پمپ سوخت ضعیف: پمپ سوخت باید فشار مناسب را برای رساندن سوخت به موتور تامین کند. پمپ ضعیف یا خراب نمی‌تواند این وظیفه را به درستی انجام دهد و باعث افت عملکرد موتور می‌شود. در این صورت، بررسی و احتمالا تعویض پمپ سوخت ضروری است.

کیفیت پایین سوخت

سوخت با اکتان پایین: سوخت با اکتان پایین نمی‌تواند احتراق مناسب و کاملی را فراهم کند که منجر به کاهش توان و عملکرد موتور در دورهای بالا می‌شود. استفاده از سوخت با اکتان بالاتر می‌تواند این مشکل را رفع کند.

مشکلات سیستم احتراق

شمع‌ های فرسوده یا کثیف: شمع‌های موتور باید بتوانند جرقه‌ های قوی و منظم ایجاد کنند. اگر شمع موتور فرسوده و کثیف باشد موجب کاهش توان موتور می‌شوند. تعویض و تنظیم این قطعات می‌ تواند به بهبود عملکرد موتور کمک کند.

سیم‌ های جرقه‌ زنی و کویل‌ ها: سیم‌ ها و کویل‌ های معیوب یا قدیمی نمی‌توانند جریان برق مناسب را برای ایجاد جرقه فراهم کنند که منجر به اختلال در احتراق می‌شود. بررسی و در صورت لزوم تعویض این قطعات ضروری است.

تنظیم نادرست دریچه‌ ها

دریچه‌ های ورودی و خروجی: دریچه‌ ها باید به درستی تنظیم شوند تا جریان هوا و سوخت به موتور بهینه باشد. تنظیم نبودن این دریچه‌ ها می‌ تواند منجر به عدم تعادل در جریان هوا و سوخت و کاهش کارایی موتور شود. این تنظیمات باید توسط تکنسین‌ های ماهر انجام شود.

فشار ضعیف کمپرس

 ساییدگی سیلندرها و رینگ‌های پیستون: فشار کمپرس باید در حد مناسبی باشد تا موتور بتواند توان لازم را تولید کند. ساییدگی سیلندرها و رینگ‌های پیستون می‌تواند باعث کاهش فشار کمپرسور و در نتیجه کاهش عملکرد موتور شود. 

جمع بندی

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از وسیله نقلیه موتور سیکلت استفاده می کنید و علاقه مند هستید که سرعت و شتاب بیشتری را در حین رانندگی با موتور سیکلت خود تجربه کنید، می توانید با مطالعه این متن روشهای تقویت شتاب موتور سیکلت را پیدا کنید.

روش های زیادی برای افزایش و تقویت شتاب موتور سیکلت وجود دارد که در این مطلب به رایج ترین و مهم ترین آن ها پرداخته شده است.، البته حتما باید توجه داشته باشید که انجام بعضی از کارهای گفته شده نیاز به تخصص دارد و باید با رعایت نکات ایمنی و نهایت دقت و توجه انجام شود.

بنابراین بعد از مطالعه علت کم شدن شتاب موتور سیکلت و آگاهی از آن ها برای رفع این معایب حتی الامکان به افراد متخصص مراجعه کنید و در صورتی که قصد دارید خودتان روش ها را انجام دهید حتما مراقب باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید. زیرا موتور سیکلت یک وسیله مکانیکی است که در آن برق و سوخت و .. در کنار هم وجود دارد و از این جهت خطرناک می باشد.

فن آموزان بزرگترین مرکز تخصصی آموزش های الکترونیک ، مکانیک و تعمیرات در تهران می باشد که با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور دوره های درآمد زا ویژه بازار کار و اشتغال از جمله آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق خودرو و … را برگزار می کند. برای مشاهده عناوین بیش از هشتاد دوره اموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و یا دوره مورد نظر خود را از قسمت جستجوی سایت سرچ کنید.

2.7/5 - (4 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

7 پاسخ به “علت کم شدن شتاب موتور سیکلت”

 1. موتور سیکلت یاماها وینو موقعیکه به سرعت ۵۰ میرسد دیکر خوب گاز نمیخورد مثل اینکه یکی از پشت موتور گرفته است علت را توضیح بفرمایید متشکرم‌

 2. سلام ببخشین مزاحم شدم موتور سیکلت من تک نفرخیلی خوب راه میره ولی دونفرکه سوارمیشن میمیره اصلا راه نمیره شتابش کم میشه اصلا راه نمیره نمیکشه اصلا دونفره علتش ازچی میتونه باشه

 3. احتمالا شاتون یا میلنگ مشکل داره باعث میشه پیستون به درستی داخل سیلندر حرکت نکنه….

 4. احتمالا شاتون یا میلنگ مشکل داره باعث میشه پیستون به درستی داهل سیلندر حرکت نکنه….

 5. مرسی از یاد دهی شما امیدوارم خداون پشتوپناهتون باشه.

 6. یه موتور سیکلت دارم هرماه بوش وپستن خراب می کنه مدل ۸۹ افتاب مثلان مشکلش چیه با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات