0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

لیست کامل ابزار تعمیرات موبایل

ابزار تعمیرات موبایل

تلفن­های همراه راحت­ترین و مناسب­ترین وسیله ارتباطی در مسافت­های طولانی هستند. تلفن‌های همراه در حالیکه یکی از باورنکردنی‌ترین اختراعات در فناوری هستند، به شما این امکان را می‌دهند که در هر زمان با عزیزان خود ارتباط برقرار کنید. با این حال، گاهی اوقات ممکن است کاربر به دلیل مشکلاتی در برخی از قسمت­های موبایل دچار اختلال در عملکرد شود و تعمیر تلفن همراه ضروری باشد. بنابراین، در اینجا به برخی از ابزارهای ضروری برای تعمیر موبایل خواهیم پرداخت.

هنگام انتخاب ابزار و تجهیزات تعمیر گوشی موبایل، مهم است که بهترین ابزار را انتخاب کنید، حتی اگر کمی گران باشد. ابزارها و تجهیزات ارزان ممکن است هنگام تعمیر تلفن همراه مفید یا راحت نباشند. از سوی دیگر، ابزار و تجهیزات نسبتاً گران اما با کیفیت به شما کمک می­کند تا بتوانید به راحتی یک تلفن همراه را تعمیر کنید.

آموزش تعمیرات موبایل

فیلم معرفی ابزار تعمیرات موبایل

لیست ابزار و تجهیزات حرفه­ ای تعمیر موبایل

صدها ابزار برای تعمیر موبایل در بازار موجود است. مهم است که بهترین مارک را انتخاب کنید. در زیر لیستی از تمامی ابزار و تجهیزات حرفه­ای مورد نیاز برای تعمیر تلفن همراه آورده شده است:

 1. هویه لحیم­ کاری

هویه لحیم­کاری، برای لحیم کردن اجزای کوچکی مانند خازن، مقاومت، دیود، ترانزیستور، رگولاتور، بلندگو، میکروفون، نمایشگر و غیره استفاده می­شود. هویه 50 وات برای اکثر کارهای تعمیرات موبایل به اندازه کافی خوب است.

ابزار تعمیر موبایل : هویه لحیم کاری

هنگام خرید هویه­ ای را انتخاب کنید که در دست راحت باشد و دست شما را نسوزاند. هویه لحیم­ کاری باید گزینه­ای برای انتخاب انواع اشکال مختلف نوک آن داشته باشد و نیز قابل تعویض باشند. همچنین باید ESD-Safe (آنتی استاتیک) باشد زیرا اکثر قطعات الکترونیکی تلفن همراه بسیار حساس هستند و ممکن است به دلیل شارژ ساکن یا الکتریسیته ساکن آسیب ببینند. Goot و Weller دو برند معتبر جهانی هستند که در تولید، فروش و صادرات هویه لحیم­کاری و سایر ابزار و تجهیزات لحیم کاری در سطح جهانی فعالیت می­کنند.

 1. پایه لحیم کاری

یک پایه لحیم کاری دارای 2 واحد است – یک پایه و یک هویه. این گزینه برای کنترل دما بسته به نیاز حرارتی کار لحیم کاری انجام شده دارد. هویه با پایه لحیم کاری متصل می شود. این از هویه سنتی بهتر و راحت تر است. سبب راحتی و سرعت کار لحیم کاری می شود. هنگام خرید پایه لحیم کاری برای تعمیر تلفن همراه ، همیشه باید یک مدل ESD-Safe (آنتی استاتیک) را انتخاب کنید. Goot ، Weller و Soldron برخی از مارک های مشهور و معتبر جهانی هستند که هویه لحیم کاری و سایر ابزارها و تجهیزات لحیم کاری کلاس جهانی را تولید ، فروش و صادر می کنند.

ابزار تعمیرات موبایل : پایه لحیم کاری

شما برای جوش کردن قطعات کوچکی مانند خازن، مقاومت، ترانزیستور، اسپیکر، میکروفن، صفحه نمایش و غیره به لحیم کاری احتیاج دارید. یک دستگاه لحیم 50 واتی برای بسیاری از تعمیرات موبایل مناسب است. دستگاه لحیمی خریداری کنید که به راحتی در دست شما قرار بگیرد و دست شما را نسوزاند.

 1. هولدر PCB / استند PCB

از نگهدارنده PCB (مدار چاپی) یا پایه PCB برای نگهداری انواع PCB تلفن همراه هنگام لحیم کاری یا تعمیر استفاده می شود. این ابزار PCB را بسیار محکم نگه می دارد و اجازه حرکت نمی دهد بنابراین به پروسه تعمیر کمک می کند. باز هم ، انتخاب یک نگهدارنده PCB با کیفیت خوب و نه ارزان قیمت ، مهم و عاقلانه است.

پایه نگهدارنده PCB

 1. سیم لحیم

سیم لحیم­ کاری برای لحیم کردن قطعات الکترونیکی، آی­سی یا جامپر استفاده می­شود. ترکیب اکثر سیم­های لحیم، قلع و سرب به نسبت 60:40 یا 63:37 است. از زمان معرفی RoHS (محدودیت مواد خطرناک) در الکترونیک، شرکت­های بیشتری از لحیم­کاری بدون سرب استفاده می­کنند. سیم لحیم بدون سرب در بسیاری از ترکیبات موجود است، اما رایج­ترین ترکیب قلع / نقره / مس با نسبت 96.5٪ / 3.0٪ / 0.5 است. سیم لحیم­کاری در قطرهای مختلف مانند 2.0 میلی­متر، 1.5 میلی­متر، 1.0 میلی­متر، 0.5 میلی­متر، 0.2 میلی­متر و غیره موجود است. برای تعمیر تلفن همراه سیم لحیم 0.5 میلی­متری بهترین گزینه است. Alpha Cookson یک تولید کننده و تامین کننده مشهور جهانی سیم لحیم­کاری و سایر مواد لحیم­کاری می­باشد.

 1. مولتی متر

مولتی مترها می توانند آنالوگ یا مولتی متر دیجیتال باشد. در تعمیرات تلفن همراه ، بیشتر از یک مولتی متر دیجیتال برای یافتن اشکال ، بررسی مسیر و اجزا استفاده می شود. همیشه یک مولتی متر دیجیتال قابل اطمینان ESD-Safe برای کارهای تعمیر موبایل خریداری کنید.

 1. مت آنتی استاتیک (تشک ESD)

مت ESD یا مت آنتی استاتیک روی میز کار گذاشته می شود و در آنجا تعمیر موبایل انجام می شود. مت با استفاده از یک سیم اتصال به زمین یا سیم معمولی خنثی می شود. این کار از آسیب دیدن از الکتریسیته ساکن جلوگیری می کند.

تشک ESD

 1. میکروسکوپ یا ذره بین

این موارد برای دیدن نمای بزرگ PCB یا قطعات الکترونیکی استفاده می شوند. این ابزار در گزینه های مختلف بزرگنمایی مانند 2X ، 3X، 5X، 10X و غیره موجود است. بسیاری از میکروسکوپ ها همچنین می توانند به کامپیوتر یا مانیتور متصل شوند.
از آنجا که اجزای SMD در PCB تلفن همراه بسیار ریز و درشت هستند ، برای بزرگنمایی PCB و قطعات به یک ابزار یا تجهیزات بزرگنمایی نیاز داریم. ابزارها و وسایلی مانند میکروسکوپ ، میکروسکوپ USB ، لامپ ذره بین رومیزی و ذره بین سر با نور LED وجود دارد.

 1. چراغ ذره بین

برای دیدن نمای بزرگ برد الترونیکی موبایل از چراغ ذره بین استفاده می شود. اکثر این لامپ نور نیز دارند. انواع ذره بین های بزرگنمایی مختلف مانند 3X ، 4X ، 5X ، 10X ، 50X و غیره موجود است.

 1. دمنده هوای گرم

به یک دمنده هوای گرم پایه اصلاح SMD، دستگاه هیتر بلور سیستم تعمیر SMD نیز گفته می شود. این کنترل برای تنظیم یا مدیریت دما و جریان هوای گرم است. همیشه یک دمنده هوای گرم ایمن با کیفیت خوب بخرید.

 1. کیت ابزار تعمیر تلفن همراه

کیت ابزار موبایل اکثر ابزارهای کوچک مورد نیاز برای بیشتر تعمیرات الکترونیکی را شامل می شود. اکثر این ابزارها شامل هویه ، پمپ ضد لحیم ، سیم لحیم ، فتیله لحیم کاری ، پیچ گوشتی دقیق ، موچین و غیره است ، بنابراین نیازی به خرید جداگانه همه این ابزارها نیست.

 1. پیچ گوشتی دقیق

از پیچ گوشتی دقیق برای باز و بسته کردن و محکم کردن پیچ ها در هنگام مونتاژ و جدا کردن تلفن همراه استفاده می شود. پیچ گوشتی های دقیق در اندازه های T4 ، T5 ، T6 برای بسیاری از کارهای تعمیر موبایل خوب و کافی هستند.

تجهیزات تعمیر موبایل

 1. کیت پیچ گوشتی

یک کیت پیچ گوشتی دارای چندین پیچ گوشتی به شکل و اندازه های مختلف برای تجزیه و مونتاژ تلفن همراه است. Aven Tools سازنده ، صادر کننده و تأمین کننده انواع ابزار و کیت ابزار مشهور در جهان است.

 1. درب بازکن تلفن همراه

درب باز کن موبایل برای باز کردن محفظه یا بدنه تلفن همراه بکار می رود. درب بازکن تلفن همراه به اشکال مختلف موجود است و از مواد مختلفی مانند پلاستیک سخت یا فلز ساخته شده است. همیشه باید از درهای بازکن تلفن غیر فلزی و امن استفاده کنید تا از آسیب دیدن در اثر برق ساکن جلوگیری کنید.

 1. موچین

موچین برای نگهداری قطعات الکترونیکی ، آی سی ، سیم جامپر و غیره هنگام لحیم کاری لازم است. باز هم پیشنهاد می کنیم فقط یک موچین ESD-Safe خریداری و استفاده کنید.

 1. پنس

پنس برای نگه داشتن قطعات الکترونیکی، آی­سی، سیم جامپر و غیره در حین لحیم­کاری مورد نیاز است. باز هم پیشنهاد می کنم فقط یک پنس ESD-Safe بخرید و استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز برای تعمیر موبایل : پنس

 1. منبع تغذیه DC ( نامتناوب )

منبع تغذیه تنظیم شده DC (جریان مستقیم) برای تأمین جریان مستقیم تلفن همراه استفاده می شود. بیشتر افراد تعمیرکار از منبع تغذیه DC برای روشن کردن تلفن همراه بدون باتری استفاده می کنند. همچنین می تواند به عنوان تقویت کننده برای تقویت باتری تلفن همراه استفاده شود. همچنین می توان از آن به عنوان مولتی متر استفاده کرد.

ابزار تعمیرات گوشی : منبع تغذیه DC

 1. بوستر باتری

تقویت کننده باتری در افزایش قدرت باتری تلفن همراه کاربرد دارد.

 1. تست کننده باتری

این دستگاه برای آزمایش و تجزیه و تحلیل وضعیت یا شرایط باتری تلفن همراه استفاده می شود.

 1. جعبه تست JIG

این دستگاه برای تشخیص و یافتن خطا یا مشکل در تلفن همراه استفاده می شود. این به تلفن همراه کمک می کند تا خارج از قاب یا محفظه خود به طور عادی کار کند. این امر به آزمایش و بررسی ولتاژ و سایر نقاط آزمایش PCB کمک می کند. این کلمات ساده به تلفن همراه کمک می کند بدون باتری کار کند.

لوازم تعمیر موبایل: جعبه تست JIG

 1. تستر ال سی دی

تستر السی دی برای عیب یابی صفحه LCD تلفن همراه استفاده می شود.

 1. چسباندن شار

این شار به شکل خمیر است. در هنگام لحیم کاری از پاست شار استفاده می شود. هدف اصلی شار ، حذف اکسیدها و سایر ناخالصی ها از مسیر PCB و از اجزای قطعات الکترونیکی برای لحیم کاری بهتر و هدایت الکتریکی است.

 1. تیغه برش

این ابزار برای حذف لمینیت از سیم جامپر استفاده می شود. همچنین می تواند برای چندین منظور دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 1. تینر یا تمیز کننده PCB

از تینر یا تمیز کننده PCB برای تمیز کردن PCB تلفن همراه استفاده می شود. رایج ترین پاک کننده PCB که در تعمیر تلفن های همراه استفاده می شود ، IPA یا Isopropyl Alcohol است. خرید پاک کننده PCB با کیفیت خوب بسیار مهم است زیرا پاک کننده های PCB با کیفیت پایین می توانند به برد آسیب برسانند.

ابزار تمیز کردن PCB موبایل

 1. سیم جدا کننده لحیم

سیم جدا کننده لحیم برای حذف لحیم اضافی از مسیر PCB استفاده می شود. Goot سازنده و تأمین کننده سیم ضد لحیم مشهور در جهان است.

 1. مچ بند

در مچ شخصی که در حال تعمیر تلفن همراه است استفاده می شود. این وسیله برای پیشگیری از ESD استفاده می شود و به تخلیه یا شارژ ساکن زمین کمک می کند تا از آسیب PCB یا قطعات الکترونیکی جلوگیری کند.

 1. جاذب دود

این ابزار مانند یک فن خروجی است که به فیلتر کردن دود خارج شده هنگام لحیم کاری و جدا کردن لحیم کمک می کند.

 1. پیش بند آنتی استاتیک

این لباسی است که توسط افرادی که تلفن های همراه و کارخانه های تولید تلفن های همراه تعمیر می کنند استفاده می شود. این امر همچنین به تخلیه الکتریسیته ساکن کمک می کند.

 1. دستکش دستی آنتی استاتیک

استفاده از دستکش دستی ESD-Safe هنگام تعمیر تلفن همراه برای جلوگیری از شارژ استاتیک PCB و قطعات الکترونیکی بسیار مهم است.

 1. اسفنج تمیز کننده

این اسفنج برای تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری در هنگام لحیم کاری استفاده می شود.

 1. سیم جامپر

یک سیم نازک و روکش شده مسی است که برای چامپر از یک نقطه به نقطه دیگر و هنگام تعمیر موبایل استفاده می شود.

 1. کاتر تیغه ای

از این کاتر برای برداشتن عایق از سیم جامپر استفاده می شود و می تواند برای اهداف دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 1. کاتر نقطه ای

برای برش از یک نقطه مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. انبردست مکنده

اگر دستگاه‌هایی مانند آیفون را تعمیر می­کنید، باید نمایشگر را باز کنید تا وارد آن شوید. برای این کار به انبردست کاپ مکنده نیاز دارید. به راحتی می­توانید یک مکنده را در پشت دستگاه و یکی را در جلو وصل کنید. سپس انبردست را فشار دهید تا نمایشگر از کل تلفن همراه جدا شود. حتی اگر حجم تعمیرات شما کمتر باشد، این انبردست سرمایه­گذاری خوبی خواهد بود و در نهایت با صرفه­جویی در وقت شما هزینه­های خود را پرداخت می­کنند.

انبردست مکنده

 1. نایلون اسپاجر

نایلون اسپاجر ابزاری است که از مواد فایبرگلاس ساخته شده است. ضخامت آن از سازنده­ای به سازنده دیگر متفاوت است. نایلون اسپاجر در انواع مختلفی موجود است. به عنوان مثال، می­توانید از انواع مختلف آن برای جدا کردن قسمت­های مختلف استفاده کنید.

علاوه بر این، می­توانید از نایلون اسپاجر برای خراش دادن سیلیکون یا چسب اضافی استفاده نمائید. همچنین می­توانید از آن برای کاربردهای لحیم­کاری مانند بریدن قلاب سیمی به راحتی از کنار نایلون اسپاجر بهره ببرید. معمولاً 5-7 اینچ طول دارد و هنگام تعمیر تلفن همراه بسیار مفید است.

پیشنهاد می کنیم برای آموزش تخصصی تعمیرات موبایل در کلاس های آموزش تعمیرات موبایل ما ثبت نام نمایید. این دوره ها تحت نظر اساتید برتر حوزه موبایل و در کارگاه های تخصصی و مجهز برگزار می شود.

همچنین آموزشگاه فن آموزان مجری برگزاری سایر دوره های درآمدزا ویژه اشتغال و معرفی کارآموزان به بازار کار از جمله آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تعمیرات ایسیو و … در تهران با ارائه مدرک فنی حرفه ای می باشد. می توانید لیست تمامی دوره ها (بیش از هشتاد دوره پرطرفدار) را در صفحه اصلی سایت مشاهده کنید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله