ابزار تعمیرات موبایل

ابزار تعمیرات موبایل

هنگام انتخاب ابزار تعمیرات موبایل ، مهم است که بهترین تجهیزات را انتخاب کنید ، حتی اگر هزینه ها مقداری بیشتر شود. ابزار و تجهیزات ارزان و با قیمت پایین ممکن است هنگام تعمیر تلفن همراه مفید یا راحت در استفاده نباشند.

از طرف دیگر ، ابزار و تجهیزات کمی گران قیمت اما با بهترین کیفیت به شما کمک می کند تا یک تلفن همراه را به راحتی و مطمئن ترمیم کنید. تکنسین های تعمیرات موبایل توصیه می کنند که همیشه باید بهترین ابزارهای موجود در بازار را انتخاب و خریداری کنیم. این ابزارهای مرغوب ممکن است کمی بیشتر هزینه داشته باشند اما در دراز مدت احساس رضایتی بابت خرید آن ها خواهید داشت.

آموزش تعمیرات موبایل

لیست ابزارات تعمیرات موبایل

صدها ابزار برای تعمیر تلفن همراه در بازار موجود است. انتخاب بهترین مارک مهم است. در زیر لیستی از ابزار تعمیرات موبایل آورده شده است:

1. هویه لحیم کاری

هویه لحیم کاری برای لحیم کاری اجزای کوچک مانند خازن ، مقاومت ، دیود ، ترانزیستور ، رگولاتور ، بلندگو ، میکروفون ، نمایشگر و غیره استفاده می شود. آهن لحیم کاری 50 وات برای بیشتر کارهای تعمیر تلفن های همراه به اندازه کافی مناسب است.

هنگام خرید هویه لحیم کاری را انتخاب کنید که به راحتی نگه داشته شود و دست شما را نسوزاند. هویه باید گزینه ای برای انتخاب و برگزیدن انواع و اشکال مختلف نوک یا مته لحیم کاری داشته باشد. این سرها یا مته ها باید قابل تعویض باشند. همچنین باید ESD-Safe (آنتی استاتیک) باشد زیرا اکثر اجزای الکترونیکی تلفن همراه بسیار حساس هستند و به دلیل شارژ ایستا یا برق ساکن می توانند آسیب ببینند.

Goot و Weller دو مارک مشهور جهانی هستند که هویه لحیم کاری و سایر ابزارها و تجهیزات لحیم کاری کلاس جهانی را تولید ، فروش و صادر می کنند.

2. پایه لحیم کاری

یک پایه لحیم کاری دارای 2 واحد است – یک پایه و یک هویه. این گزینه برای کنترل دما بسته به نیاز حرارتی کار لحیم کاری انجام شده دارد. هویه با پایه لحیم کاری متصل می شود. این از هویه سنتی بهتر و راحت تر است. سبب راحتی و سرعت کار لحیم کاری می شود. هنگام خرید پایه لحیم کاری برای تعمیر تلفن همراه ، همیشه باید یک مدل ESD-Safe (آنتی استاتیک) را انتخاب کنید. Goot ، Weller و Soldron برخی از مارک های مشهور و معتبر جهانی هستند که هویه لحیم کاری و سایر ابزارها و تجهیزات لحیم کاری کلاس جهانی را تولید ، فروش و صادر می کنند.

شما برای جوش کردن قطعات کوچکی مانند خازن، مقاومت، ترانزیستور، اسپیکر، میکروفن، صفحه نمایش و غیره به لحیم کاری احتیاج دارید. یک دستگاه لحیم 50 واتی برای بسیاری از تعمیرات موبایل مناسب است. دستگاه لحیمی خریداری کنید که به راحتی در دست شما قرار بگیرد و دست شما را نسوزاند.

3. هولدر PCB / استند PCB

از نگهدارنده PCB (مدار چاپی) یا پایه PCB برای نگهداری انواع PCB تلفن همراه هنگام لحیم کاری یا تعمیر استفاده می شود. این ابزار PCB را بسیار محکم نگه می دارد و اجازه حرکت نمی دهد بنابراین به پروسه تعمیر کمک می کند. باز هم ، انتخاب یک نگهدارنده PCB با کیفیت خوب و نه ارزان قیمت ، مهم و عاقلانه است.

 وسایل لازم برای تعمیر موبایل

4. سیم لحیم

سیم لحیم برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی ، IC ها یا جامپرها استفاده می شود. ترکیب بیشتر سیم های لحیم کاری نسبت قلع / سرب به نسبت 60:40 یا 63:37 است. از زمان معرفی RoHS (محدودیت مواد خطرناک) از الکترونیک ، شرکتهای بیشتری از لحیم بدون سرب استفاده می کنند.

سیم لحیم بدون سرب در بسیاری از ترکیبات موجود است اما رایج ترین ترکیب قلع / نقره / مس در نسبت 96.5٪ / 3.0٪ / 0.5 است. سیم لحیم کاری در قطرهای مختلف از جمله 2.0 میلی متر ، 1.5 میلی متر ، 1.0 میلی متر ، 0.5 میلی متر ، 0.2 میلی متر و غیره موجود است. برای تعمیر تلفن همراه سیم لحیم 0.5 میلی متر بهترین گزینه است. آلفا کوکسون مشهورترین سازنده سیم لحیم کاری و سایر مواد لحیم کاری در سطح جهان است.

5. مولتی متر

مولتی مترها می توانند آنالوگ یا مولتی متر دیجیتال باشد. در تعمیرات تلفن همراه ، بیشتر از یک مولتی متر دیجیتال برای یافتن اشکال ، بررسی مسیر و اجزا استفاده می شود. همیشه یک مولتی متر دیجیتال قابل اطمینان ESD-Safe برای کارهای تعمیر موبایل خریداری کنید.

6. مت آنتی استاتیک (تشک ESD)

مت ESD یا مت آنتی استاتیک روی میز کار گذاشته می شود و در آنجا تعمیر موبایل انجام می شود. مت با استفاده از یک سیم اتصال به زمین یا سیم معمولی خنثی می شود. این کار از آسیب دیدن از الکتریسیته ساکن جلوگیری می کند.

7. میکروسکوپ یا ذره بین

این موارد برای دیدن نمای بزرگ PCB یا قطعات الکترونیکی استفاده می شوند. این ابزار در گزینه های مختلف بزرگنمایی مانند 2X ، 3X، 5X، 10X و غیره موجود است. بسیاری از میکروسکوپ ها همچنین می توانند به کامپیوتر یا مانیتور متصل شوند.
از آنجا که اجزای SMD در PCB تلفن همراه بسیار ریز و درشت هستند ، برای بزرگنمایی PCB و قطعات به یک ابزار یا تجهیزات بزرگنمایی نیاز داریم. ابزارها و وسایلی مانند میکروسکوپ ، میکروسکوپ USB ، لامپ ذره بین رومیزی و ذره بین سر با نور LED وجود دارد.

8. چراغ ذره بین

برای دیدن نمای بزرگ برد الترونیکی موبایل از چراغ ذره بین استفاده می شود. اکثر این لامپ نور نیز دارند. انواع ذره بین های بزرگنمایی مختلف مانند 3X ، 4X ، 5X ، 10X ، 50X و غیره موجود است.

9. دمنده هوای گرم

به یک دمنده هوای گرم پایه اصلاح SMD و سیستم تعمیر SMD نیز گفته می شود. این کنترل برای تنظیم یا مدیریت دما و جریان هوای گرم است. همیشه یک دمنده هوای گرم ایمن با کیفیت خوب بخرید.

10. کیت ابزار تعمیر تلفن همراه

کیت ابزار موبایل اکثر ابزارهای کوچک مورد نیاز برای بیشتر تعمیرات الکترونیکی را شامل می شود. اکثر این ابزارها شامل هویه ، پمپ ضد لحیم ، سیم لحیم ، فتیله لحیم کاری ، پیچ گوشتی دقیق ، موچین و غیره است ، بنابراین نیازی به خرید جداگانه همه این ابزارها نیست.

کیت ابزار تعمیر موبایل

11. پیچ گوشتی دقیق

از پیچ گوشتی دقیق برای باز و بسته کردن و محکم کردن پیچ ها در هنگام مونتاژ و جدا کردن تلفن همراه استفاده می شود. پیچ گوشتی های دقیق در اندازه های T4 ، T5 ، T6 برای بسیاری از کارهای تعمیر موبایل خوب و کافی هستند.

12. کیت پیچ گوشتی

یک کیت پیچ گوشتی دارای چندین پیچ گوشتی به شکل و اندازه های مختلف برای تجزیه و مونتاژ تلفن همراه است. Aven Tools سازنده ، صادر کننده و تأمین کننده انواع ابزار و کیت ابزار مشهور در جهان است.

13. درب بازکن تلفن همراه

درب باز کن موبایل برای باز کردن محفظه یا بدنه تلفن همراه بکار می رود. درب بازکن تلفن همراه به اشکال مختلف موجود است و از مواد مختلفی مانند پلاستیک سخت یا فلز ساخته شده است. همیشه باید از درهای بازکن تلفن غیر فلزی و امن استفاده کنید تا از آسیب دیدن در اثر برق ساکن جلوگیری کنید.

14. برس تمیز کننده

این موارد برای تمیز کردن PCB تلفن همراه هنگام تعمیر استفاده می شوند. خرید فقط برس تمیز کننده ایمن مهم است.

15. موچین

موچین برای نگهداری قطعات الکترونیکی ، آی سی ، سیم جامپر و غیره هنگام لحیم کاری لازم است. باز هم پیشنهاد می کنیم فقط یک موچین ESD-Safe خریداری و استفاده کنید.

16. منبع تغذیه نامتناوب

منبع تغذیه تنظیم شده DC (جریان مستقیم) برای تأمین جریان مستقیم تلفن همراه استفاده می شود. بیشتر افراد تعمیرکار از منبع تغذیه DC برای روشن کردن تلفن همراه بدون باتری استفاده می کنند. همچنین می تواند به عنوان تقویت کننده برای تقویت باتری تلفن همراه استفاده شود. همچنین می توان از آن به عنوان مولتی متر استفاده کرد.

17. بوستر باتری

تقویت کننده باتری در افزایش قدرت باتری تلفن همراه کاربرد دارد.

18. تست کننده باتری

این دستگاه برای آزمایش و تجزیه و تحلیل وضعیت یا شرایط باتری تلفن همراه استفاده می شود.

19. جعبه تست JIG

این دستگاه برای تشخیص و یافتن خطا یا مشکل در تلفن همراه استفاده می شود. این به تلفن همراه کمک می کند تا خارج از قاب یا محفظه خود به طور عادی کار کند. این امر به آزمایش و بررسی ولتاژ و سایر نقاط آزمایش PCB کمک می کند. این کلمات ساده به تلفن همراه کمک می کند بدون باتری کار کند.

20. تستر ال سی دی

تستر السی دی برای عیب یابی صفحه LCD تلفن همراه استفاده می شود.

21. چسباندن شار

این شار به شکل خمیر است. در هنگام لحیم کاری از پاست شار استفاده می شود. هدف اصلی شار ، حذف اکسیدها و سایر ناخالصی ها از مسیر PCB و از اجزای قطعات الکترونیکی برای لحیم کاری بهتر و هدایت الکتریکی است.

22. تیغه برش

این ابزار برای حذف لمینیت از سیم جامپر استفاده می شود. همچنین می تواند برای چندین منظور دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

23. تینر یا تمیز کننده PCB

از تینر یا تمیز کننده PCB برای تمیز کردن PCB تلفن همراه استفاده می شود. رایج ترین پاک کننده PCB که در تعمیر تلفن های همراه استفاده می شود ، IPA یا Isopropyl Alcohol است. خرید پاک کننده PCB با کیفیت خوب بسیار مهم است زیرا پاک کننده های PCB با کیفیت پایین می توانند به برد آسیب برسانند.

24. سیم جدا کننده لحیم

سیم جدا کننده لحیم برای حذف لحیم اضافی از مسیر PCB استفاده می شود. Goot سازنده و تأمین کننده سیم ضد لحیم مشهور در جهان است.

25. مچ بند

در مچ شخصی که در حال تعمیر تلفن همراه است استفاده می شود. این وسیله برای پیشگیری از ESD استفاده می شود و به تخلیه یا شارژ ساکن زمین کمک می کند تا از آسیب PCB یا قطعات الکترونیکی جلوگیری کند.

لیست ابزار تعمیرات موبایل

26. جاذب دود

این ابزار مانند یک فن خروجی است که به فیلتر کردن دود خارج شده هنگام لحیم کاری و جدا کردن لحیم کمک می کند.

27. پیش بند آنتی استاتیک

این لباسی است که توسط افرادی که تلفن های همراه و کارخانه های تولید تلفن های همراه تعمیر می کنند استفاده می شود. این امر همچنین به تخلیه الکتریسیته ساکن کمک می کند.

28. دستکش دستی آنتی استاتیک

استفاده از دستکش دستی ESD-Safe هنگام تعمیر تلفن همراه برای جلوگیری از شارژ استاتیک PCB و قطعات الکترونیکی بسیار مهم است.

29. اسفنج تمیز کننده

این اسفنج برای تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری در هنگام لحیم کاری استفاده می شود.

30. سیم جامپر

یک سیم نازک و روکش شده مسی است که برای چامپر از یک نقطه به نقطه دیگر و هنگام تعمیر موبایل استفاده می شود.

31. کاتر تیغه ای

از این کاتر برای برداشتن عایق از سیم جامپر استفاده می شود و می تواند برای اهداف دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

32. کاتر نقطه ای

برای برش از یک نقطه مورد استفاده قرار می گیرد

پیشنهاد می کنیم برای آموزش تخصصی تعمیرات موبایل در کلاس های آموزش تعمیرات موبایل ما ثبت نام نمایید. این دوره ها تحت نظر اساتید برتر حوزه موبایل و در کارگاه های تخصصی و مجهز برگزار می شود.

همچنین آموزشگاه فن آموزان مجری برگزاری سایر دوره های درآمدزا ویژه اشتغال و معرفی کارآموزان به بازار کار از جمله آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تعمیرات ایسیو و … در تهران با ارائه مدرک فنی حرفه ای می باشد. می توانید لیست تمامی دوره ها (بیش از هشتاد دوره پرطرفدار) را در صفحه اصلی سایت مشاهده کنید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهار =