انواع لوپ موبایل و نحوه استفاده از آن

انواع لوپ موبایل

انواع لوپ موبایل : اگر موبایل های قدیمی را با نمونه های به روز مقایسه کنید، متوجه طراحی پیچیده و استفاده از قطعات بسیار کوچک و فشرده سازی آن ها به منظور کوچک شدن گوشی ها خواهید شد. طبیعتا با پیشرفت طراحی و ساخت تلفن های همراه، دستگاه های مورد استفاده در تعمیرات نیز پیشرفته تر خواهند شد. به طوری که در قدیم از ذره بین ها برای بزرگ نمایی قطعات روی برد الکترونیکی تلفن های همراه استفاده می شد. در حالی که امروزه استفاده از لوپ یا به زبان ساده تر میکروسکوپ ها رواج یافته است.

در این مقاله ضمن آشنایی با لوپ، با دسته بندی و انواع لوپ موبایل آشنا شده و اجزای به کار رفته و نحوه استفاده از لوپ را مورد بررسی قرار می دهیم. در آخر، ویژگی های مهم در انتخاب لوپ مناسب را شرح می دهیم. دوره آموزش تعمیرات موبایل در آموزشگاه فن آموزان تمامی مباحث تعمیرات نرم افزار و سخت افزار گوشی های هوشمند اندروید و آیفون را پوشش می دهد. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره با ما تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات موبایل

آموزشگاه فن آموزان دوره های الکترونیک، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره موبایل، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc و … را بصورت عملی در تعمیرگاههای مجاز برگزار می کند. تمامی دوره ها با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای برگزار می شود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لوپ چیست؟

یکی از اصلی ترین ابزار و تجهیزات تعمیر گوشی موبایل، لوپ می باشد که استفاده از یک لوپ با کیفیت موجب افزایش سطح تخصصی تعمیر کار موبایل می شود. در واقع لوپ نوعی میکروسکوپ بوده که برای مشاهده قطعات جزئی در موبایل مخصوصا اجزای ریز برد الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. با قرار دادن اجسام ریز در لوپ، تصاویر از طریق عدسی یا لنز دستگاه، بزرگ تر نمایش داده شده و بزرگ نمایی ایجاد شده موجب وضوح بیشتر تصویر می شود.

استفاده از میکروسکوپ های دیجیتالی و چشمی رایج شده به طوری که انجام عملیاتی مانند تعویض قطعات گوشی موبایل مانند تعویض باتری، دوربین، صفحه نمایش و غیره را آسان نموده و موجب انجام هر چه بهتر تعمیر می شود.

لوپ چیست

استفاده از لوپ محدود به حوزه گوشی های جدید نبوده و در جواهر سازی، ساعت سازی و تعمیر ساعت، صنایع دارویی و پزشکی، کاربرد های بیولوژیکی و آزمایشگاه ها نیز کاربرد دارد.

دسته بندی لوپ موبایل

با توجه به تنوع و گستردگی لوپ ها، این دستگاه ها بسته به اجزای تشکیل دهنده، کاربرد و قیمت در نمونه های مختلفی ارائه می شوند.

دسته بندی لوپ موبایل

دسته بندی این دستگاه به صورت زیر است:

 • لوپ آنالوگ: لوپ آنالوگ موبایل از قدیمی ترین ابزار مورد استفاده در تعمیر بوده که از عدسی شیئی برای بزرگ نمایی تصویر استفاده می کند. این نوع لوپ دارای صفحه نمایش نمی باشد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ارائه نمونه های پیشرفته تر، استفاده از نوع آنالوگ لوپ محدود شده است. بعضی از نمونه های آنالوگ قابلیت ارتقا به دیجیتال را داشته و از این جهت مفید واقع شده اند.

لوپ آنالوگ موبایل

 • لوپ دیجیتال: لوپ های دیجیتال پس از محدودیت استفاده از لوپ های آنالوگ معرفی و روانه بازار شدند. کار با این دستگاه ها به مراتب ساده تر بوده و جایگزین شدن نمایشگر دیجیتالی به جای عدسی چشمی موجب عملکرد بالای این دستگاه شده است. وجود درگاه HDMI برای استفاده از هویه لحیم کاری موجب انجام سریع تر و با کیفیت تعمیرات شده و وجود دوربین های با کیفیت و اتصال VGA تصاویر به راحتی در اختیار کاربر قرار داده می شود. یکی از معروف ترین لوپ دیجیتال، مدل AK23B شرکت یاکسون می باشد.

لوپ دیجیتال موبایل

انواع لوپ تعمیرات گوشی

با پیشرفت طراحی تلفن های همراه، ابزار مورد استفاده در تعمیرات گوشی های هوشمند روز به روز پیشرفته شده و موجب تنوع و گستردگی لوپ شده است. لوپ های موبایل از نظر تعداد عدسی، ابعاد صفحه نمایشگر، قدرت بزرگ نمایی، وضوح تصویر و غیره تنوع زیادی دارند.

انواع لوپ تعمیرات موبایل

انواع لوپ موبایل به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. لوپ دو چشمی: لوپ دو چشمی یکی از انواع پر کاربرد در تعمیرات بوده که به دلیل وجود دو عدسی چشمی برای مشاهده قطعات کوچک به کتر رفته در برد موبایل، به این نام معروف شده اند. وجود تفاوت در زاویه های عدسی لوپ دو چشمی موجب نمایش تصویر سه بعدی شده است. قیمت مناسب و آسان بودن کار با آن ها موجب محبوبیت بالای لوپ دو چشمی شده است. بزرگ نمایی و زوم در لوپ دو چشمی طی دو مرحله انجام شده و معمولا کمتر از 50 برابر بوده که به همین دلیل برای کاربرد های خاص مناسب نمی باشد. از مدل های معروف لوپ دو چشمی می توان به مدل های AK 12، AK 21، AK 10 شرکت یاکسون اشاره کرد.

لوپ دوچشمی

 1. لوپ سه چشمی: نوع دوماین دستگاه، لوپ سه چشمی بوده که نسبت به نمونه قبلی پیشرفته تر بوده و از ترکیب لوپ دو چشمی و دیجیتال ساخته می شود. این دستگاه ها که به لوپ حرفه ای معروف هستند، از دو عدد عدسی چشمی و یک خروجی اضافه برای قرار گیری دوربین و صفحه نمایش تشکیل شده است. وجود نمایشگر موجب بالا رفتن عملکرد تعمیر کار موبایل شده است. هم چنین این دستگاه ها به دلیل داشتن بازوی متحرک برای آسان تر شدن کار با دستگاه به لوپ بازویی معروف هستند. لوپ یاکسون مدل A33 یکی از مدل های پر کاربرد لوپ سه چشمی می باشد.

لوپ سه چشمی

اجزای لوپ موبایل

از آن جایی که لوپ یکی از وسایل اساسی در حوزه موبایل می باشد، آشنایی با اجزای لوپ موبایل به استفاده هر چه بهتر از این دستگاه و کیفیت بالای تعمیرات می شود. اجزایاین دستگاه عبارتند از:

 1. عدسی: عدسی یکی از قطعات اصلی لوپ بوده که برای بزرگ نمایی اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. عدسی لوپ با نام لنز نیز شناخته شده و شامل عدسی شیئی و عدسی چشمی می باشد. تعداد عدسی به کار رفته در لوپ به نوع آن بستگی دارد به طوری که در لوپ های دیجیتال تنها عدسی شیئی وجود دارد. به منظور حفاظت از عدسی ها و عدم آسیب دیدگی، آن ها را درون محفظه ای استوانه ای قرار می دهند.

عدسی لوپ موبایل

 1. دوربین: دوربین در لوپ به عنوان عدسی چشمی به کار رفته و نقش واسطه بین عدسی شیئی و نمایشگر را دارد. هنگامی که اجسام زیر عدسی شیئی قرار می گیرند، دوربین تصویر را دریافت نموده و سپس آن را به صفحه نمایش دستگاه منتقل می کند.

دوربین لوپ موبایل

 1. نمایشگر: همان طور که از نام نمایشگر مشخص است برای نمایش دادن تصاویر دریافت شده از دوربین لوپ کاربرد دارد. نمایشگر ها در ابعاد و کیفیت های مختلفی ساخته شده و در لوپ های دیجیتال به کار برده می شوند. یکی از فاکتور های موثر در قیمت لوپ، اندازه صفحه نمایش آن می باشد. به طوری که هر چه ابعاد بیشتر باشد، وضوح تصویر بالا رفته و موجب کار با کیفیت می شود.

نمایشگر لوپ موبایل

 1. چراغ: باز تابش از سطح جامد لزوم تشکیل تصویر در لوپ می باشد. چراغ در این فرآیند نقش اصلی داشته و موجب تشکیل تصویر می شود. چراغ ها در این دستگاه تنوع زیادی داشته و در اندازه و جنس های مختلفی عرضه می شوند.

چراغ لوپ موبایل

نحوه استفاده از لوپ موبایل

لوپ ها از ابزار کاملا ضروری برای تعمیرات گوشی همراه بوده که برای عیب یابی قطعات ظریف، مشاهده واضح اتصالات روی برد الکترونیکی موبایل، سیم کشی، تعویض قطعات و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه استفاده از لوپ به این صورت است که قطعه یا برد الکترونیکی مورد نظر را در جایگاه مخصوص قرار داده و سپس با تنظیم عدسی های شیئی و چشمی و میزان نور به بزرگ نمایی تصویر پرداخته و سپس در صورت نیاز تصویر را ذخیره کنید. داشتن فاصله مناسب و چرخش پایه یکی از عوامل مهم در هنگام کار با دستگاه می باشد.

نحوه استفاده از لوپ موبایل

ویژگی های مهم در انتخاب لوپ موبایل مناسب

در صورتی که مایل به خرید لوپ برای انجام تعمیرات هستید، ممکن است به دلیل تنوع در شرکت های سازنده و مدل های لوپ گیج شده و نتوانید نوع مناسب را انتخاب کنید. ویژگی های مهم در انتخاب لوپ مناسب عبارتند از:

 1. فاصله کار عمودی لوپ
 2. پهنای دید لوپ
 3. میزان استفاده از لوپ
 4. قابلیت ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها
 5. کیفیت و وضوح تصویر
 6. میزان روشنایی لوپ
 7. چرخش عدسی چشمی لوپ
 8. پایه لوپ
 9. شرکت سازنده لوپ
 10. قیمت لوپ

فاصله کار عمودی لوپ

یکی از نکته های مهم در انتخاب لوپ، میزان فاصله کار عمودی لوپ می باشد. دلیل اهمیت این مووضع، داشتن فضای کار کافی زیر دستگاه بوده به طوری که انجام عملیاتی مانند لحیم کاری موجب آسیب دیدن دستگاه نشود. در عین حال باید کیفیت عالی برآورده شود. به طور کلی داشتن فضای بیشتر و فاصله کار عمودی لوپ بالا موجب راحت تر شدن انجام تعمیرات می شود.

انتخاب لوپ موبایل: فاصله کار عمودی لوپ

پهنای دید لوپ

پهنای دید لوپ یا در واقع همان فضای کار افقی لوپ یک عامل موثر در تعمیر دستگاه ها با ابعاد بزرگ تر می باشد. به طور مثال اگر کار شما محدود به تعمیرات تلفن های همراه می باشد، نیازی به صرف هزینه برای خرید لوپ با پهنای دید بالا نمی باشید. در صورتی که تعمیر تبلت ها، مادر برد های لپ تاپ و نوت بوک ها از جمله خدمات ارائه شده توسط شما می باشد، نیاز به یک لوپ با پهنای دید بالا دارید. بسیاری از افراد به منظور بالا بردن پهنای دید لوپ از لنز های واید استفاده کرده تا میدان دید آن ها وسیع شود. در هنگام انتخاب لوپ، به قابلیت نصب لنز های واید نیز توجه کنید. چرا که ممکن است در آینده نیاز به این مورد داشته باشید.

پهنای دید لوپ

میزان استفاده از لوپ

یکی از فاکتور های اصلی در انتخاب لوپ، میزان استفاده شما زا لوپ می باشد. در صورتی که کار شما به طور کامل به لوپ وابسته بوده و نیاز به استفاده مداوم دارید، پیشنهاد می شود از لوپ های با زاویه دید 45 درجه به منظور تسلط بیشتر و عدم فشار به بدن کاربر استفاده نمایید.

قابلیت ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها

دوربین در لوپ های سه چشمی و دیجیتال به مشاهده هر چه بهتر تصاویر کمک می کند. در صورتی که نیاز به این تصاویر در آینده دارید می توانید از مدل های لوپ دارای قابلیت ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها استفاده نموده و تصاویر و فیلم های خروجی را در کارت حافظه ذخیره نموده یا به کامپیوتر منتقل نمایید.

کیفیت و وضوح تصویر

به جرات می توان گفت که مهم ترین فاکتور در انتخاباین دستگاه، کیفیت و وضوح تصاویر می باشد. دلیل اصلی استفاده از لوپ ها برای مشاهده بهتر قطعات ریز روی برد الکترونیکی می باشد و تفاوت در بزرگ نمایی و زوم این دستگاه ها باعث تنوع آن ها شده است.

میزان روشنایی لوپ

میزان روشنایی لوپ و رنگ چراغ به کار رفته در لوپ یک عامل موثر در کیفیت دید قطعات زیر دستگاه می باشد. به طوری که هر چه میزان بزرگ نمایی بیشتر شود، به نور بیشتری نیاز خواهید داشت. ممکن است بعضی از لوپ ها از چراغ تو کار برخوردار نبوده و شما مجبور به خرید چراغ از لوازم جانبی شوید. به منظور اذیت نشدن چشم هنگام استفاده از لوپ، می توانید از چراغ های با نور سفید روشن به جای استفاده از زرد و آبی بپردازید.

چرخش عدسی چشمی لوپ

هنگام خرید لوپ به ویژگی چرخش عدسی چشمی لوپ دقت کنید. تنظیم زاویه و عدسی چشمی به وسیله چرخش 360 درجه و خودکار آن باعث آسان شدن کار با دستگاه می شود.

چرخش عدسی چشمی لوپ

پایه لوپ

به محل قرار گیری برد و انجام عملیات مانند لحیم کاری پایه برد گفته می شود که دارای ابعاد متفاوت بوده و از جنس های فلزی و نسوز ساخته می شوند. مزیت داشتن پایه لوپ با ابعاد بالا، قرار دادن وسایل مورد نیاز مانند پیچ گوشتی، پنس، خمیر لحیم کاری، سیم قلع و غیره به طور منظم در کنار خود می باشد. جایگزین نمودن پد فلزی نسوز به جای پایه لوپ در بسیاری از موارد مشاهده شده است.

انواع مختلف لوپ موبایل

شرکت سازنده لوپ

توجه به شرکت سازنده لوپ یکی از عوامل موثر در انتخاب لوپ می باشد. نوع تجهیزات به کار رفته، سابقه شرکت، میزان رضایت مشتریان از شرکت ها، قیمت، خدمات پس از فروش و پشتیبانی در شرکت ها متفاوت بوده و موجب تفاوت در نوع انتخابی لوپ می شود. از شرکت های معروف تولید کننده لوپ می توان به یاکسون، ریلایف، سان شاین و کایلیوی اشاره کرد.

قیمت لوپ

خرید ارزان ترین یا گران ترین لوپ موجود در بازار یکی از اشتباهات رایج در خرید لوپ می باشد. انتخاب لوپ نباید صرفا بر اساس قیمت بوده و باید با توجه به ویژگی های دستگاه صورت گیرد و در آخر با مقایسه شرکت ها و فروشگاه های لوپ مورد نظر را بر اساس مناسب ترین قیمت خریداری نمایید.

آموزشگاه فن آموزان مجری برگزاری دوره های تخصصی ویژه بازار کار و مهاجرت نظیر دوره آموزش طراحی برد ، آموزش رباتیک ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای و با اعطای مدرک معتبر می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

یک پاسخ به “انواع لوپ موبایل و نحوه استفاده از آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله