درآمد مکانیک خودرو در سال 1401

درآمد مکانیک خودرو در سال 1401
چکیده مطلب :

با تاسیس تعمیرگاه خودرو، شما می توانید انواع خودروهای داخلی و خارجی را که به شما مراجعه می نمایند تعمیر نموده و درآمد بالایی را کسب نمایید. هر چقدر میزان مهارت شما در رابطه با انواع خودروها و امکانات جدیدی که به آنها افزوده می شود بالاتر باشد، مشتریان بیشتری جذب شما شده و در نتیجه درآمدتان نیز افزایش خواهد یافت.

درآمد مکانيک خودرو با توجه به بازار کار بزرگ سال ها و روزهای اخیر به خاطر گرانی های زیاد در قیمت روز خودرو، باعث شده است تا خیلی از خریداران به تعمیر خودرو روی بیاورند و خیلی ها نیز خودوری دسته دوم را به جای خودروی نو خریداری نمایند.

به همین دلیل است که هر چقدر خودروی کار کرده زیاد باشد به همان نسبت تعمیر زیاد بوده و درآمد زیاد خواهد شد. همچنین با توجه به افزایش هزینه های تعمیر و تعویض قطعات نیز این درآمد ممکن است بیشتر افزایش یابد. چرا که نسبت به تعمیر و نوع قطعه هزینه خدمات و تعویض هزینه ها متفاوت تر خواهد بود.

همه ما می دانیم که مکانیک خودرو به بررسی خودرو، خدمات تعمیر و نگهداری خودروها می پردازد. در حالت کلی با توجه به اساس کلی مکانیکی خودروها، یک مکانیک در یک یا چند برند خودرو تخصص دارد و کار می کند. پیش از ادامه مطلب ناگفته نماند که دوره آموزش مکانیک خودرو در آموزشگاه فن آموزان صفر تا صد مکانیکی خودروهای خارجی و داخلی را بصورت عملی در تعمیرگاههای مجهز اموزش می دهد. برای دریافت جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید.

آموزش مکانیک خودرو

در تعمیر خودروهای مختلف، نقش اصلی یک مکانیک، تشخیص و تعمیر دقیق و سریع مشکل می باشد که اغلب باید قبل از شروع کار هزینه های تعمیر و قیمت قطعات یدکی را برای مشتریان خود اعلام کنند و بعد شروع به کار و تعمیر خودرو نمایند. از جمله کارهای یک مکانیک عبارتند از:

 • تعمیر یک قطعه خاص
 • تعویض یک یا چند قطعه با باز کردن موتور و…
 • بررسی و تعمیر و نگهداری اولیه وسیله نقلیه
 • و…

پس اگر به به دنبال شغل جدیدی هستید یا تازه وارد کار شده اید، بدانید که زمان آن فرا رسیده است که به عنوان یک تکنسین و تعمیرکار خودرو، شغلی با ثبات و با ارزش از نظر منزلت اجتماعی با درآمد خوب را تجربه کنید.

آموزشگاه فن آموزان دوره های مکانیک و اتومکانیک از جمله دوره های آموزش برق خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیرات دوچرخه ، آموزش تعمیرات موتور سیکلت و … را با اعطای مدرک معتبر و تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با از طریق شماره 02166477300 ما تماس بگیرید.

مقایسه مکانیکی در زمان قدیم و جدید و یک صنعت در حال تغییر

در حالی که کار تعمیر خودرو در زمان های قدیم مترادف با کثیفی و طرف بودن با روغن و گریس و دستمزد کم همراه بود، ظهور کامپیوترها در صنعت خودرو همه چیز را تغییر داده و این شغل را تخصصی تر کرد.

این روزها در این مسیر شغلی، مکانیک خودرو درآمد بهتری دارد که در محیط های کاری تمیز با نور کافی و تهویه خوبی فعالیت می کنند.

چگونه یک مکانیک خودرو شویم؟

برای این که مکانیک خودرو شویم، از نظر نگارنده متن این مقاله سه راه داریم که عبارتند از:

 1. اول این که به صورت آکادمیک از هنرستان و تحصیلات دانشگاهی به صورت علمی مکانیکی را یاد بگیریم و سپس در بازار کار و عملی بیشتر وارد شده و تجربه کسب کنیم.
 2. البته راه دوم و 100% توصیه ای ما به همه دوستانی است که از طریق هنرستان ها در حال تحصیل هستند تا دانشجویان این رشته، بهتر این است که به صورت پاره وقت کار عملی را نیز همراه با تحصیلات علمی دانشگاهی و فنی هنرستانی به پیش ببریم تا در کمترین زمان ممکن کسب و کار خود را بعد از فارغ التحصیلی داشته باشیم.
 3. راه سوم هم این است که با هر تحصیلاتی، صرفا با علاقه به رشته های فنی و تعمیر و باز و بست کردن قطعات مختلف، می توانید به این رشته در گاراژها و مغازه های مختلف و تعمیرگاه ها در کنار استادکار ماهر مکانیک وارد بازار کار مکانیکی شده و در عین حالی که کار را یاد می گیرید، می توانید دستمزد هفتگی و ماهیانه نیز داشته باشید و روز به روز پیشرفت کنید.

یکی از دلایل اصلی پیشنهاد راه دوم به دلیل پیشرفت روزافزون تکنولوژی در سطوح مختلف علمی و فناوری های جدید خودروها می باشند. اگر هم زمان تحصیلات آکادمیک و تجربه عملی را دنبال کنید در کمترین زمان ممکن خود را با انواع فناوری ها وفق داده و کامل متوجه خواهید شد. مثلا قسمت های مکانیکی، الکترونیکی، برقی، کامپیوتری و… در خودروها روز به روز در حال پیشرفت هستند که به راحتی و در کمترین زمان می توانید این موارد را متوجه شده و همه موارد را جهت بررسی، تعمیر و نگهداری خودروهای جدید به کار بگیرید.

چگونه مکانیک خودرو شویم

البته که دانستن ریاضی، زبان انگلیسی و کامپیوتر نیز به نوبه خود به واسطه تحصیلات دانشگاهی خیلی مهم می باشند و در این مسیر به ما بیشتر کمک می کنند.

ولی در هر حال از هر سه طریق ممکن وارد این دنیای تعمیر و نگهداری ماشین ها که شده باشید، تلاش و پشتکار به پیشرفت روز افزون شما کمک خواهد کرد.

آیندە شغلی در زمینه خدمات خودرو و فرصت های شغلی مکانیکی خودرو

در سال 1392 در حدود 16 میلیون خودرو در کشور تردد می کردند و در حال حاضر (1401) بیش از 22 میلیون خودرو در کشور وجود دارند که همگی آن ها به تعمیر و نگهداری و تعویض قطعات و مکانیک خودور نیازمند هستند و روند رشد خودورهای موجود در کشور را می توان باز هم افزایشی در نظر گرفت.

آینده-شغلی-مکانیک-خودرو

تعمیرگاه های خودرو در شکل های مختلف مکانی برای فعالیت و کسب درآمد برای تحصیل کرده ها وکسانی است که به شکل استاد و شاگردی این حرفه را یاد گرفته اند، می باشد. از جمله مکان هایی که یک مکانیک خودرو می تواند مشغول فعالیت شوند عبارتند از:

 • نمایندگی های مجاز تعمیرات
 • گاراژها و تعمیرگاه های بزرگ
 • عاملیت های مجاز تعمیرات خودرو
 • مغازه های شخصی یا تعمیرگاه های کوچک شخصی

مشاغل موجود در یک نمایندگی مجاز برای مکانیک خودرو

مشاغل که در نمایندگی های مجاز به صورت تخصصی مرتبط با خودرو و تعمیرات خودرو هستند عبارتند از:

 • اولین مورد کارشناس پذیرش می باشد که به محض مراجعه به نمایندگی ماشین را با فرم های مخصوص پذیرش کرده و شخص مورد نظر را به صورت کامل در جریان تعمیرات خودرو قرار می دهد.
 • دومین مورد از شغل های موجود در نمایندگی های مجاز تعمیرات خودرو، متصدی آماده سازی بعد از پذیرش و تحویل خودرو است که بعد از تحویل خودرو و انجام کارهای آن در نمایندگی ها از نصب کاورهای حفاظتی روی صندلی و… بگیرید تا تحویل خودرو به مشتری را انجام می دهد.
 • تکنسین تعمیرات سومین شغل است که از انواع تعمیر قسمت های مختلف یک ماشین مثل مکانیکی موتور، تعمیرات الکتریکی، سیستم تعلیق و … را انجام می دهد. یعنی تعویض، تعمیر و تنظیم قطعات در جای خود را این نفر انجام می دهد.
 • به عنوان چهارمین شغل، سرپرست تکنسین ها است. او نیز به عنوان سر تکنسین ها می باشند که برای شغل تکنسین تعمیرات و مکانیکی خودرو از هدایت و کنترل فرایند تعمیرات تا قطعات خراب و روند تعمیرات ضروری را تشخیص داده و نظارت می کند.
 • سوپروایزرها در یک نمایندگی بزرگ خودرو نیز از نظر علمی و عملی و روش های جدید تعمیر را به تکنسین و سر تکنسین ها آموزش داده و راهنمایی های لازم در عیب یابی و تعمیرات را در اختیار آن ها قرار می دهند.
 • بررسی تسمه های موتور، تعویض لنت های ترمز، بررسی تسمه های موتور و.. را نیز سرویس کار خودرو به عنوان سرویس سریع خودرو انجام می دهد و ششمین شغل در یک نمایندگی تعمیرات مجاز می باشد.
 • هفتمین مورد نیز، مدیر بخش تعمیرات نیز به عنوان مدیر کل همه موارد ذکر شده به همه موارد نظارت، بازرسی و.. را انجام می دهد.

البته در گاراژها و تعمیرگاه های کوچک در حالی که یک مکانیک وسایل نقلیه را تعمیر، بررسی و نگهداری می کند، تکنسین ها بر روی تشخیص عیب و بررسی آن ها تمرکز می کنند. یک تکنسین خودرو در این کارگاه ها از رایانه ها و تجهیزات پیشرفته برای شناسایی مشکلات و انجام بررسی های معمول تعمیر و نگهداری سیستم های پیچیده مورد استفاده در وسایل نقلیه استفاده می کند.

در واقع چه برای نمایندگی های بزرگ و چه برای تعمیرگاه های کوچک مکانیک ها و تکنسین ها دوش به دوش هم کار می کنند و هر دو شغل به مهارت های خاصی نیاز دارند. جزئیات بیشتر درباره مشاغل مکانیک در مقاله “معرفی مشاغل مختلف در حوزه مکانیکی” آورده شده است.

مزایای کار در نمایندگی های تعمیرات خودرو به عنوان مکانیک خودرو

از جمله مزایای کار در نمایندگی های تعمیرات خودرو به عنوان مکانیک خودرو عبارتند از:

 • حقوق ثابت، بیمه و تعطیلات با حقوق
 • خرید خودرو با تخفیف
 • محیط کار تمیز و حرفه ای تر
 • آموزش مداوم
 • مجهز به جدیدترین تکنولوژی و تجهیزات
 • لباس کار فرم و یکسان
 • و…

مهارت های کاری و غیرکاری مکانیک خودرو

تبدیل شدن به یک تکنسین یا مکانیک خودرو مستلزم علاقه به صنعت خودرو، آموزش در حین کار و تعهد به کار است تا تجربه را روز به روز بیشتر کرده و با شرکت در دوره های آموزشی خودرو های جدید درآمد خود را از این کار افزایش دهیم. از جمله مهارت های کاری و غیر کاری برای یک مکانیک خودرو عبارتند از:

 • دیدن دوره های آموزشی فنی لازم
 • حل مسئله در کمترین زمان ممکن
 • مهارت دیجیتالی و کامپیوتری
 • تحمل تفکر انتقادی در کار
 • آشنایی با اصول پایه‌ای اتومکانیک
 • ابزار شناسی در کار برای سریع تر کار کردن مهم می باشد.
 • تسلط بر بازو بست قسمت های مختلف یک خودرو
 • شناخت اجزاء و قطعات کامل قسمت های مختلف خودرو
 • قابل اعتماد و صادق بودن در کار
 • و…

مثلا یکی از مواردی که برای اشتغال و شروع به کسب و کار خود نیاز دارید، این است که گواهی های لازم را از آموزشگاه های معتبر تهیه کنید. از طرفی اکثر کارفرمایان ترجیح می دهند متقاضی دارای تجربه و آشنایی با مکانیک خودرو باشد که این دوره ها می تواند تجربه لازم را برای محیط کار بیشتر برای شما فراهم کند. مقاله “ابزار مورد نیاز برای راه اندازی شغل مکانیکی” ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی یک تعمیرگاه مکانیکی را معرفی می کند.

چرا حرفه مکانیک خودرو بسیار مورد تقاضا می باشد و درآمد مکانیک خودرو به چه شکل است؟

همان طوری که ابتدای مقاله نیز اشاره شد، یک مکانیک خودرو تعمیر و نگهداری، تست های تشخیصی، تعمیرات و بازرسی خودروهای سواری مختلف، کامیون ها و …. را انجام می دهد و دارای بازار کاری گسترده می باشد.

یک مکانیک روی موتورها، تسمه ها، گیربکس ‌ها و سیستم ‌های الکترونیکی مانند فرمان، ترمز و سیستم‌ های پیشگیری از تصادف کار می ‌کنند و هر کدام دارای هزینه تعمیر و تعویض با قیمتی متفاوت می باشند.

درآمد و بازار کار مکانیک خودرو

طبق آمار اداره کار ایالات متحده، به طور متوسط، هر ساله حدود 69000 تکنسین و مکانیک خودرو جدید در خدمات تعمیرات و… خودرو نیاز است. در سال 2021، متوسط حقوق یک مکانیک خودرو 46880 دلار که در حدود 22.54 دلار برای هر ساعت بوده و این حقوق بدون نیاز به مدرک خاص دانشگاهی و به عنوان حداقل حقوق می باشد.

در ایران نیز با توجه به آمار جالب توجهی که در بالا به تعداد خودرو های موجود در کشور بیان کردیم که بیش از 22 میلیون خودرو می باشند. مسلما این تعداد خودرو نیاز به تعمیرات دارند و بازار کار مکانیکی خودرو را بسیار جذاب می کند. یعنی اگر در جای خوب و مشتری همیشگی به واسطه مشتری مداری داشته باشید در آمدی بالا نیز خواهید داشت.

پارامترهایی که برای درآمد در شغل مکانیکی بیشترین تاثیر را دارند عبارتند از:

 • استانی که ساکن هستید.
 • شهر یا شهرستانی که زندگی می کنید.
 • منطقه ای که در ان محل نمایندگی، گاراژ تعمیرات یا مغازه مکانیکی خودرو دارید.
 • قیمت و هزینه هایی که رقبای منطقه ای شما دریافت می کنند.
 • میزان خدماتی که ارائه می دهید.
 • تعداد پرسنل
 • تامین قطعات یدکی از طرف شما
 • به عنوان مدیر کسب و کار بودن و شاغل بودن در نمایندگی و گاراژها
 • و…

حداقل هزینه تعمیرات خودرو در سال 1401 و میزان درآمد مکانیک خودرو

همان طوری که گفته شد، حداقل هزینه تعمیرات خودرو در سال 1401 و درآمد مکانیک خودرو از این طریق می تواند با توجه به نوع تعمیر و قسمت مورد نظر متفاوت باشد. از جمله اجزای مختلف تعمیری، تعویضی و… که نیاز به تعمیر و تعویض دارند عبارتند از:

 • تعمیر
  • کامل موتور
  • نیم موتور
  • کامل سرسیلندر
  • کامل اکسل
  • پمپ کلاچ بالا
  • پمپ هیدرولیک
  • و…
 • تعویض
  • اورینگمنیفولد هوا
  • واشر منیفولد دود
  • اورینگ های پایه فیلتر
  • شلنگ های بخار روغن
  • هوزینگ واتر پمپ
  • تسمه تایمینگ
  • تسمه کولر
  • باک بنزین
  • پمپ بنزین
  • فیلتر بنزین
  • و…
 • باز و بستن
  • تسمه دینام و فولی سر میلنگ
  • متعلقات جهت تعویض شمع
  • متعلقات جهت تعویض انژکتور
  • و…

با توجه به قیمت های اتحادیه که به صورت رسمی هر ساله اعلام می شوند در ادامه چند مورد را با هم بررسی می کنیم.

به عنوان مثال تعمیر کامل موتور برای پراید دوگانه سوز و تیبا دوگانه سوز به ترتیب 3.000.000 تومان و 3.300.000 تومان است.

یا در مثالی دیگر تعویض اورینگ منیفولد هوا یا واشر نیز برای دو خودروی پراید دوگانه سوز و تیبا دوگانه سوز به ترتیب 230.000 تومان و 270.000 تومان است.

در مثالی دیگر باز و بست متعلقات جهت تعویض شمع برای دو خودروی پراید دوگانه سوز و تیبا دوگانه سوز به ترتیب 70.000 تومان و 850.000 تومان است.

میزان درآمد مکانیک خودرو

با در نظر گرفتن همه این موارد می بینید که می توانید با یک حساب ساده مشاهده کنید که با توجه به پارامترهای کسب درآمد که در بالا نیز اشاره شد و هم چنین نوع تعمیر، تعویض و باز و بست ساده در روز از حداقل ترین حالت تا حد 1 میلیون به بالا درآمد داشت که ماهانه در حدود 30 میلیون درآمد را می توان برای این کار با توجه به میزان تقاضا در نظر گرفت.

جدول قیمت نمونه خدمات مکانیکی خودرو

نمونه خدمات تعمیراتی

قیمت

قیمت تعمیر کامل موتور شامل (پیاده و سوار کردن موتور و گیربکس )

900.000 تومان

قیمت تعمیر، باز و بست گیربکس

300.000 تومان

هزینه تعویض لنت جلو

25.000 تومان

هزینه تعویض لنت عقب

60.000 تومان

هزینه تعمیر و بازوبست پمپ ترمز

70.000 تومان

هزینه تعویض پمپ هیدرولیک

50.000 تومان

هزینه تعویض کارتل و اویل پمپ روغن

100.000 تومان

مبالغ ذکر شده تقریبی می باشد و با توجه به عواملی مانند مکان ، تخصص مکانیک و … می تواند متفاوت باشد.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: میزان واقعی درآمد مکانیک خودرو در سال 1401

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی مکانیکی و اتومکانیک خودرو  می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها از طریق شماره 02166477300 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

یک پاسخ به “درآمد مکانیک خودرو در سال 1401”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *