0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

نحوه باز و بست آینه های برقی خودروهای مختلف

نحوه باز و بست آینه های برقی خودرو
چکیده مطلب :

اکثر خودروهای امروزی مجهز به آینه های بغل برقی هستند. این آینه ‌ها برای ترافیک ها، سبقت گرفتن ها و به ویژه هنگام تغییر مسیرهای ناگهانی خیلی مفید هستند. بسیاری از خودروهای مدرن دارای فناوری دید بر نقاط کور برای ایمنی بیشتری هستند. این مقاله مراحل باز و بست آینه های برقی خودرو را توضیح می دهد.

آینه های برقی خودروهای مختلف در ماشین های جدیدتر وجود دارند که راحتی زیادی را برای راننده نیز فراهم می کنند. این مورد به عنوان یکی از آپشن های خودرو بوده و با توجه به راحتی که دارد و تا کردن آن به خوبی انجام می شود، موقع پارک کردن و رد شدن از کوچه ها یا خیابان های تنگ به خوبی این مورد خود را نشان می دهد.

از طرفی خودروهایی که به عنوان مدل های قدیمی هستند یا قیمت کمتری دارند، مسلما آینه بغل مکانیکی دارند، ولی خودروهای جدید با آینه بغل برقی سنسوردار، هم تنظیم آن را به جای دستی با یک دکمه انجام می شود و هم این که به محض این که بخواهد برخورد کند، راننده را مطلع کرده و راننده متوجه وجود موانع خواهد شد.

با توجه به این که در اکثر کشورها یک الزام قانونی است که بتوان آینه طرف راننده را از روی صندلی راننده تنظیم کرد. آینه های برقی برای ایمن تر کردن رانندگی طراحی شده اند. توانایی مشاهده آنچه در پشت خودروی شما اتفاق می افتد، در ترافیک ها، تصادفات جاده ای و… از مهمترین موارد است که باید آینه بغل خودرو سالم باشد و بتوان آن را بدون این که دست خود را از ماشین بیرون برد تنظیم کرد، چرا که بیرون بردن دست از ماشین نیز تخلف است.

آموزش برق خودرو

فواید و چرایی وجود آینه برقی در خودروها

اکثر خودروهای امروزی مجهز به آینه های بغل برقی هستند. این آینه ‌ها برای ترافیک ها، سبقت گرفتن ها و به ویژه هنگام تغییر مسیرهای ناگهانی خیلی مفید هستند. بسیاری از خودروهای مدرن دارای فناوری دید بر نقاط کور برای ایمنی بیشتری هستند.

آینه های بغل در خودروها خارجی نقش مهمی در ایمنی سرنشینان آن دارند. مقررات سختی، مخصوصا در کشورهای خارجی مشخص کرده است که آینه بغل راننده باید از موقعیت صندلی که راننده نشسته است باید قابل تنظیم باشد. از آنجایی که قرار دادن بازو در خارج از پنجره یک وسیله نقلیه در حال حرکت غیرقانونی است، از کلیدهای آینه برقی برای تغییر وضعیت آینه استفاده می شود.

مشکلاتی که باعث تعویض آینه بغل خودرو برقی می شوند

آینه بغل برقی در ظاهر به شکلی دیده می شود که در نگاه اول مشکلاتی که باعث خرابی آن می شود شاید به چشم نیایند، ولی نکاتی که باید به خاطر بسپارید همیشه قبل از تعویض آینه، ابتدا باید کلیدها، فیوزها، ماژول ها، سیم کشی ها و کانکتورها را بررسی کنید. سپس در ابتدا به سراغ کلیدی که آینه را با آن حرکت می دهید را چک کنید. ممکن است یکی از موارد بالا است که باعث خرابی آینه ها می شوند.

آینه برقی خودرو

همچنین خود آینه را بررسی کنید که ممکن است آسیب دیده باشد. با توجه به این که آینه بغل ها جنسی پلاستیکی دارند، در خودروهای معمولی که جمع شدن آن ها با دست است و احتمال فراموشی وجود دارد، شاید بر اثر خوردن ماشین یا رهگذران نیز آسیب ببیند، ولی برای خودروهایی که برقی هستند درست است که موقع پارک کردن به صورت خودکار جمع می شوند، اما در حالت کلی عواملی غیر از تصادف مثل فرسوده شدن به مرور زمان در زیر باران، برف و … خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

خرابی کلید تنظیم آینه بغل

اگر کلید آینه برقی آسیب دیده یا شکسته است و آینه ها قابل تنظیم نیستند، ممکن است نیاز به تعویض کلید داشته باشید. یک برقکار خودرو و باطری ساز، می تواند آینه ها، سیم ها، فیوزها، ماژول ها و عملکرد سوئیچ ها را همان طوری که بالا نیز گفته شد بررسی کند و در صورت نیاز کلید آینه برقی را تعویض کند.

کلید آینه برقی یک قطعه الکتریکی است که به سیم کشی خودرو متصل می شود. هنگامی که کلید زده شده و فعال می شود، برق برای عملکرد و حرکت مورد نیاز به موتور فرمان خاص می دهد. خودروهای جدیدتر از یک سوئیچ کنترلی استفاده می کنند که به جای اتصال مستقیم به موتورهای آینه بغل، به یک ماژول کنترل متصل می شود. این نوع سوئیچ آینه به یک واحد فرمان تبدیل می شود و سیگنالی را به کامپیوتری که آینه ها را حرکت می دهد، ارسال می شود.

علائمی که نشان می دهد دکمه آینه نیاز به تعویض دارد عبارتند از:

 • از نظر فیزیکی آسیب دیده باشد.
 • عملکرد نامنظم آینه خودرو
 • آینه ها هنگام تنظیم آنها حرکت نمی کنند.

نحوه باز و بست آینه های برقی خودروها

برای باز و بست آینه های برقی خودروها معمولا ابزارهای زیر نیاز هستند که عبارتند از:

 • سوکت بکس آچار بوکس با اکستنشن
 • پیچ گوشتی دو سویه بزرگ و کوچک

باز و بست آینه برقی ماشین

مراحل باز و بست آینه های برقی خودروهای مختلف

مراحل باز و بست آینه های برقی خودروهای مختلف نیز عبارتند از:

 1. در ابتدا دو تا گیره زیر پنل دکمه ها وجود دارند که با استفاده از پیچ گوشتی کوچک با فشار کم خارج می کنیم تا به پنل دکمه ها آسیبی نرسد.
 2. تمام کانکتورهای متصل شده به پنل دکمه ها را در این مرحله در می آوریم.
 3. قاب دور دستگیره را مثل پنل دکمه ها به آرامی با پیچ گوشتی در می آوریم.
 4. برای درآوردن رو دری درب خودرو، باید دو تا پیچ که یکی در زیر دستگیره بود و دیگری در پشت پنل دکمه ها است را با آچار بوکس باز کنیم.
 5. با در نظر گرفتن خارهای رو دری، رو دری را با استفاده از دست و به کمک پیچ گوشتی ها بردارید.
 6. بعد به سراغ پیچ های آینه بغل خودرو رفته و کلا پیچ ها را برای جایگزینی آینه برقی خراب خودروی خود با آینه برقی جدید باز کنید.
 7. سپس کابل برق آینه را آزاد و باز کنید و شاید با گیره فنری نیز آینه به درب خودرو وصل باشد که باید آن را نیز فشار دهید و آینه جدید را جایگزین کنید.
 8. سپس پیچ های آینه بغل خودرو را کامل ببندید.
 9. سپس کابل برق آینه را در جای خود روی درب محکم کنید.
 10. بعد سراغ رو دری رفته و با جا انداختن خارها آن را محکم کنید. البته مواظب باشید خارها و شیار در جای خودشان بیافتند تا نشکنند.
 11. پیچ های روی دستگیره درب و پشت پنل دکمه ها را ببندید.
 12. در این مرحله باید کانکتورهای کابل برق را روی پنل دکمه ها در جهت درست آن جا بزنید.
 13. سپس پنل دکمه ها را باید با ضربه های کمی در جای خود محکم کنید.
 14. همچنین قاب دستگیره را نیز مطابق باز کردن پین ها را جا بزنید.
 15. در آخر تست کنید که همه دکمه ها درست و به جای خود کار می کنند یا نه. اگر مشکلی نبود کار تمام است و اگر باز مشکلی در مسیر بود همه مراحل را از ابتدا باز کرده و دوباره امتحان کنید.

در صورت نیاز به تعمیر آینه های برقی چه باید کرد؟

آینه های بغل مختلف عملکردهای متفاوتی در خودروها دارند. برخی از آینه‌ های بغل می‌ توانند شیشه آینه را حرکت دهند و برخی دیگر می ‌توانند چراغ ‌های راهنما یا گرمکن داشته باشند. در ابتدا مراحل زیر را قبل از تعویض آینه بغل انجام دهید و سپس به مراحل عوض کردن کامل آن بروید.

 تعمیر آینه برقی خودرو

اگر تنظیم دکمه ها یا تنظیم خودکار و… به درستی کار نمی کند، قبل از برداشتن هر یک از قطعات جهت تعویض آینه، اطمینان حاصل کنید که آینه ها با کلید در موقعیت روشن کار نمی کنند.

مراحل زیر را انجام دهید.

 • سعی کنید شیشه آینه را تنظیم کنید.

سعی کنید با استفاده از دکمه های مختلف روی کنترل پنل موقعیت های مختلف شیشه آینه را برای آزمایش عملکرد شیشه آینه انتخاب کنید و تست کنید.

 • شیشه آینه دیگری را برای تست دکمه ها تست و تنظیم کنید.

اگر در مرحله بالا دکمه ها کار نکردند شیشه آینه را عوض کرده و یک بار دیگر به این صورت تست کنید که کلید کنترل آینه احتمالا معیوب است یا نه. اگر دکمه ها بتواند شیشه آینه را جابجا کنند، ممکن است آینه معیوب باشد.

 • فیوزها را چک کنید.

می‌توانید فیوزها را بررسی کنید تا ببینید آیا آینه ‌ها در مدارهای مختلف برق دارند یا خیر. در این مرحله شاید مجبور شوید همه فیوزها را بررسی کنید.

 • پانل دکمه ها در را بردارید و کانکتور برق آینه ها را بررسی کنید.

اگر فیوز درست است، پانل درب خودرو را بردارید تا به کانکتور برق آینه بغل دسترسی پیدا کنید. کانکتور سوئیچ آینه را تکان دهید تا سفتی آن را بررسی کنید. اگر سوئیچ شل وصل شده است، آن را وصل کرده و دوباره تست کنید.

 • کانکتور برق آینه را آزمایش کنید.

مدار موتور آینه ممکن است 3 سیم یا بیشتر از آن داشته باشد. از سیم ارت گرفته تا سیم برای حرکت عمودی و افقی، همه سیم ها در این مرحله باید تست شوند. این را بدانید که آینه بغل برای عملکرد به برق مثبت و منفی نیاز دارد.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: نحوه باز و بست آینه های برقی خودروهای مختلف

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دوره های مکانیکی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله