نحوه شارژ باطری ماشین

نحوه شارژ باتری ماشین
چکیده مطلب :

در هر حال دیر یا زود، باتری ماشین را باید تعویض یا شارژ کنید. چرا که بدون باتری ماشین شما به هیچ وجه روشن نمی شود. در این مطلب روش شارژ باتری ماشین و مراحل آن گفته می شود.

شارژ باتری ماشین زمانی اتفاق می افتد که چراغی روشن مانده و باتری خالی شده باشد، قطعه ای برقی معیوب باشد، دینام خودرو نتواند وظیفه خود را به خوبی برای شارژ مجدد انجام دهد یا سرباطری های باتری خودرو خورده شده و شوره زده باشد.

باتری ماشین به عنوان یک جزء مهم از قطعات خودرو می باشد که هدف از وجود باتری، تامین انرژی برای راه اندازی وسیله نقلیه است. همچنین به عنوان یک محافظ برق برای کامپیوتر خودرو می باشد، چرا که نوسان آن باعث وجود خسارت به ECU خودرو می شود. همچنین یک باتری برای چراغ ها، ضبط خودرو، برف پاک کن ها و… حتی در هنگامی که خودرو خاموش است، برق را فراهم می کند. نحوه شارژ باتری از وسایل ایمنی تا نوع باتری و مراحل شارژ را به صورتی دقیق در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان اتومکانیک خود دوره آموزش برق خودرو (باطری سازی) را تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای و با اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. این دوره ویژه بازار کار و با پشتیبانی مادام العمر می باشد. برای مشاهده سرفصلها و اطلاعات کامل دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش برق خودرو

آموزشگاه فن آموزان علاوه بر اینکه دوره جامع برق خودرو را برگزار می کند دوره های زیر مجموعه برق ماشین از جمله دوره آموزش نصب دزدگیر ماشین ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نصب سیستم صوتی ماشین و … را نیز بصورت جداگانه برگزار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید

باتری ماشین چگونه ماشین را روشن می کند؟

یک باتری معمولی سرب اسیدی در خودرو، حاوی صفحات سرب متناوب با صفحاتی از مواد دیگر است که همگی در محلول الکترولیت، در حدود یک سوم اسید سولفوریک و دو سوم آب غوطه ور شده اند.

چرخاندن سوئیچ احتراق باعث می شود اسید موجود در محلول الکترولیت مایع با مواد فعال روی صفحات واکنش نشان دهد. جریان از طریق سیستم استارت در زنجیره ‌ای از واکنش‌ ها عبور کرده و کمک به راه اندازی موتور می‌ کند.

باطری ماشین چگونه کار می کند

باتری خودرو بخشی از سیستم استارت یک خودرو است که این سیستم سه جزء اصلی دارد، سوئیچ احتراق، شیر برقی و بسته شدن کنتاکت ها و راه اندازی خودرو در مرحله آخر می باشد.

سوئیچ احتراق یا استارت جایی است که سوئیچ خودرو را در آن وارد می کنید، یا دکمه استارتی است که فشار می دهید، می باشد. سوئیچ رله استارت را کنترل می کند که وقتی سوئیچ را می چرخانید، جریان الکتریکی کمی به رله استارت می فرستد. این باعث اتصال شده تا باتری ولتاژی را به موتور استارت برای راه اندازی خودرو بفرستد.

شارژ باتری خودرو به چه شکل انجام می شود؟

سیستم برق‌ خودرو به قطعات تولید کننده و قطعات مصرف کننده برق خودرو در حالت کلی تقسیم می شوند. یعنی تولید برق با آلترناتور یا دینام انجام شده و ذخیره می شود و توزیع برق توسط کنترل کننده های برق به مصرف کننده های نهایی برق در خودرو می رسند.

 نحوه شارژ باطری خودرو

نحوه شارژ باتری خودرو نیز به این شکل است که دینام وظیفه شارژ مجدد باتری ماشین شما را در حین رانندگی بر عهده دارد. این بخش همچنین انرژی الکتریکی خودروی شما را در هنگام حرکت تامین می کند. دینام توسط تسمه موتور به حرکت در آمده و همانطوری که تسمه می ‌چرخد، جریان الکتریکی برای راه ‌اندازی وسایل برقی و الکترونیکی وسیله نقلیه تولید می ‌کند. همچنین مقداری جریان برق به باتری برای شارژ مجدد فرستاده می شود.

یک رگولاتور یا تنظیم کننده ولتاژ جریان الکتریسیته را کنترل می کند تا آن را یکنواخت نگه دارد و مقدار مناسب شارژ را برای رفع نیازهایی مانند راه اندازی AC یا سیستم تهویه خودرو ارائه دهد. همچنین از باتری در برابر شارژ بیش از حد نیز محافظت می کند که می تواند به آن آسیب برساند.

چرا باتری خودرو از کار می افتد و راه های افزایش عمر آن چیست؟

در طول عمر باتری، واکنش های تخلیه و شارژ یا شارژ و دشارژ، هزاران بار اتفاق می افتد. هر چرخه ای که اتفاق می افتد، کمی صفحات را فرسوده می کند و به مرور زمان سرب خراب می شود، به همین دلیل باتری درست پر و خالی نمی شود. کارهایی که می تواند به طول عمر باتری شما کمک کند عبارتند از:

 • وقتی مدت زیادی نمی خواهید از خودرو استفاده کنید، بهتر است باتری را بردارید.
 • جابجا نکردن زیاد باتری
 • تمیز نگه داشتن قطبین باتری
 • نگه داشتن ماشین در جای گرم در فصول سرد
 • شارژ باتری با آمپر پایین
 • اضافه نکردن مواد شیمیایی به باتری و اطراف آن
 • در هنگام باز کردن باتری ابتدا منفی و سپس مثبت را جدا کنید و برعکس در هنگام وصل کردن مجدد، ابتدا مثبت و سپس منفی را وصل کنید.
 • و…

در هر حال دیر یا زود، باتری ماشین را باید تعویض یا شارژ کنید. چرا که بدون باتری ماشین شما به هیچ وجه روشن نمی شود. در این شرایط باید با خدمات تعمیر و نگهداری و سپردن ماشین به دست باطری ساز، وسیله نقلیه خود به تعمیرگاه برسانید تا باتری آن شارژ یا تعویض شود.

از طرف دیگر، می توانید از این انتخاب ها اجتناب کنید و خودتان باتری ماشین خود را شارژ کنید. تا زمانی که تجهیزات مناسب مانند شارژر باتری قابل حمل را دارید، می توانید این کار را در هر جایی که نیاز دارید انجام دهید، حتی زمانی که در کنار جاده گیر افتاده اید.

نکات ایمنی قبل از شارژ باتری خودرو

قبل از هر کاری در مورد تعمیر و نگهداری و مسائل فنی باید وسایل ایمنی مناسب را بپوشید. هر زمانی که روی وسیله نقلیه خود کار می کنید، ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مثلا برای محافظت از خود در برابر افتادن مواد زیر کاپوت ماشین، جرقه یا مواد مایع داخل باتری بهتر است از عینک های محافظ استفاده کنید.

تهویه مناسب و به اندازه کافی روشن بودن محل نیز بهتر است تا کار را دقیق انجام دهید.

دور نگه داشتن کودکان از محلی که کار می کنید یکی دیگر از مواردی است که با توجه به تماس کابل های مثبت و منفی و ایجاد جرقه ممکن است خطرناک باشد که باید این مورد را نیز مد نظر قرار دهید.

مراحل شارژ باطری خودرو

در اکثر موارد با روش هایی که بالا گفته شد معمولا می توانید تا حداکثر پنج سال بدون نیاز به تعویض یا شارژ مجدد یک باتری کار کنند. اما حتی بهترین باتری ‌های خودرو نیز در نهایت شارژ شان تمام می ‌شود. مثلا زمانی که چراغ‌ های خودروی خود را برای مدت طولانی روشن بگذارید، شارژ خود را زود از موعد از دست می ‌دهند. شارژ مجدد آن می تواند به استفاده مجدد آن کمک کند.

مراحل شارژ باطری ماشین

مرسوم ترین روش های شارژ باتری خودرو معمولا استفاده از دستگاه شارژر باتری خودرو توسط باطری ساز یا شارژر باتری قابل حمل توسط خود شما، استفاده از پنل های خورشیدی و آداپتورهای لپ تاپ ها و… می باشند که در ادامه روش شارژ باتری خودرو با استفاده از دستگاه شارژر باتری ماشین را بررسی می کنیم.

در اول کار باید نوع باتری ماشین خود را مشخص کنید. برای اینکه باتری خود را به درستی شارژ کنید، ابتدا باید نوع باتری را شناسایی کنید. برای این کار می‌توانید روی باتری را نگاه کنید و سازننده آن یا خودرو را بررسی کنید.

در مرحله بعد باید ولتاژ باتری را با نگاه کردن به برچسب باتری یا با بررسی دفترچه راهنمای خودرو خود پیدا کنید.

مثلا باتری ‌های سلولی مرطوب یا باتری مایع، باتری های VRLA یا باتری سرب اسیدی و باتری های خودروهای دوگانه سوز و هیبریدی که لیتیوم یونی هستند را باید بررسی کنید که برای خودروی شما از کدام نوع است.

باتری های سرب اسیدی (VRLA) معمولا کاملا آب بندی شده اند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. این باتری ‌ها به‌عنوان باتری‌های ژل سلولی عرضه می‌ شوند و در خودروها نیز کمتر رایج هستند.

مراحل شارژ باتری خودرو عبارتند از:

 • باتری خودرو را آماده کنید
 • همه وسایل الکترونیکی در خودرو را باید خاموش کنید
 • اول کابل منفی (-) و سپس مثبت (+) را بردارید
 • ترمینال های باتری را تمیز کنید
 • شارژر باتری ماشین را وصل کنید
 • شارژر را پس از اتمام شارژ از باتری جدا کنید

در ادامه همه مراحل را بررسی می کنیم.

 1. باتری خودرو را آماده کنید

در حالی که شاید در اکثر وسایل نقلیه نیازی به برداشتن باتری از سینی یا قاب زیر باطری نباشد، ولی در در برخی باید 100% برداشته شود. اگر باتری خودروی شما باید جدا شود، مطمئن شده و آن را بردارید.

 1. همه وسایل الکترونیکی در خودرو را باید خاموش کنید

رادیو، چراغ های داخل خودرو و… را پس از آماده شدن باتری برای شارژ را باید خاموش کنید.

چگونه باطری خودرو را شارژ کنیم

 1. اول کابل منفی (-) و سپس مثبت (+) را جدا کنید

کابل منفی معمولا یک کابل سیاه است که با علامت – روی ترمینال مشخص شده و کابل مثبت نیز یک کابل قرمز است که با علامت + روی ترمینال مشخص شده است.

برای جداسازی کابل – و + اگر  درپوش های پلاستیکی روی ترمینال ها وجود دارند، آنها را برداشته و کابل ها را جدا کنید. سپس ابتدا کابل منفی را با دقت باز کرده و از باتری جدا کنید. کابل منفی را دور از کابل مثبت قرار دهید تا از انتقال بار بین دو منبع و جرقه جلوگیری شود. کابل مثبت را نیز به همین ترتیب با دقت باز کنید.

 1. ترمینال های باتری را خوب تمیز کنید

تمیز کردن ترمینال های روی باتری، می تواند اسید باتری را خنثی کرده و از خرابی آن به مرور زمان جلوگیری کند. برای این کار از دست، صورت و چشم خود محافظت کنید.

برای تمیز کردن، از یک برس استفاده کنید تا مواد اضافی، خورنده و کثیفی را از ترمینال ها پاک کنید. می ‌توانید از محلول تمیزکننده باتری ‌ها نیز برای این کار استفاده کنید. البته مخلوط کردن جوش شیرین با آب نیز خوب است که اگر خودتان نتوانید تمیز کنید بهتر است به اهل فنی کار و باتری ساز بسپارید.

 1. شارژر باتری ماشین را وصل کنید

در ابتدا از خاموش بودن شارژر باتری خودرو مطمئن شوید. سپس، کابل مثبت شارژر را به ترمینال مثبت باتری و کابل منفی را به ترمینال منفی وصل کنید. این مراحل را برعکس نباید انجام دهید. یعنی ابتدا کابل مثبت باید وصل شود و سپس منفی.

با اتصال هر دو کابل، زمان روشن کردن شارژر است که با تنظیم آن به صورت پیش فرض روی کمترین میزان شروع کنید. اگر شارژر شما تایمر دارد، آن را برای زمان شارژ مناسب تنظیم کنید.

همچنین برای اطلاعات در مورد مدت زمان شارژ باتری خودرو باید توسط باتری ساز یا دفترچه راهنمای مالک، آن را بررسی کنید.

 1. شارژر را پس از اتمام شارژ از باتری جدا کنید

پس از اینکه شارژر باتری خودرو کامل شد، کابل های اتصال شارژر را بردارید. برخی از شارژرها دارای یک نشانگر برای این کار هستند که به شما نشان می دهند چه زمانی انجام این کار ایمن است.

همچنین قبل از لمس مطمئن شوید که شارژر را خاموش کرده اید. فقط پس از خاموش شدن شارژر می توان کابل ها را جدا کنید.

در ابتدا کابل مثبت و سپس منفی را جدا کنید و اگر باتری شما از نوعی بود که از سینی خارج کرده بودید را دوباره در سینی قرار دهید و گیره های آن را نصب و محکم کنید.

اکنون که می ‌دانید چگونه باتری خودرو را شارژ کنید و تمامی مراحل آن را یاد گرفتید، به یاد داشته باشید که نگهداری مداوم، به موقع و شیوه ‌های شارژ مناسب به شما کمک می ‌کند تا اطمینان حاصل کنید که باتری شما سالم است و برای شما بیشتر کار خواهد کرد.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: نحوه شارژ باطری ماشین

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دوره های مکانیکی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات