آموزش نحوه نصب آمپلی فایر 4 کانال خودرو

آموزش نحوه نصب آمپلی فایر 4 کانال خودرو

بسیاری از افراد علاقمند به راه اندازی یک سیستم صوتی قدرتمند بر روی ماشین خود می باشند و برای این کار از بلندگوها و دستگاه های مختلفی استفاده می کنند. در این مقاله آموزش نحوه نصب آمپلی فایر را بررسی می‌کنیم.

آمپلی فایر دستگاهی است که در انواع سیستم های صوتی از قبیل سیستم صوتی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد و به تقویت صدا می پردازد. وظیفه آمپلی فایر علاوه بر تقویت صدا، گرفتن انواع نویزها و به طور کلی بالا بردن کیفیت صدا می باشد.

معمولا افرادی که که شنونده حرفه ای موسیقی بوده و به سیستم صوتی خودروی خود اهمیت زیادی می دهند از این دستگاه برای بهبود سیستم صوتی استفاده می کنند.

آموزش نصب ضبط و باند خودرو

برای نصب آمپلی فایر در خودرو و اتصال باند به آن نیاز اشت تا مراحل مختلفی طی گردد و نکات مختلفی مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله به آموزش نحوه نصب آمپلی فایر 4 کانال خودرو و اتصال باند به آمپلی فایر پرداخته شده است.

آشنایی با آمپلی فایر و انواع آن

پیش از آن که به آموزش نحوه نصب آمپلی فایر 4 کانال خودرو بپردازیم نیاز است تا در ابتدا با آمپلی فایر و انواع مختلفی که دارد آشنا شویم.

آمپلی فایر Amplifier که به اختصار به آن آمپ هم گفته می شود دستگاهی برای تقویت کردن سیگنال های ضعیف بوده که از قطعات الکترونیکی مختلفی تشکیل شده است و قادر است پس از دریافت صدای بی کیفیت، نویزهای آن را برطرف کرده و صدایی شفاف و قدرتمند را تحویل دهد.

در سیستم های صوتی خانگی، مساجد و هیئت ها، سیستم های صوتی اتومبیل، بیمارستان ها و … آمپلی فایر کاربرد فراوانی دارد.

آمپلی فایرها می توانند دارای جریان برق متناوب AC و جریان برق مستقیم DC باشند. علاوه بر آن امکان ساخت آمپلی فایرها با استفاده از چیپ IC ها و ماژول آمپلی فایر STK  وجود دارد.

نحوه نصب آمپلی فایر

انواع مختلفی از آمپلی فایرها با قدرت های مختلف در بازار وجود دارد که یکی از این دسته بندی ها بر اساس تعداد کانال های خروجی آن می باشد.

در این دسته بندی آمپلی فایرهای تک کاناله یا مونو، آمپلی فایرهای دو کاناله یا استریو، آمپلی فایرهای 3 کاناله یا استریو و ساب ووفر و آمپلی فایرهای 4 کاناله وجود دارد.

در هنگام خرید آمپلی فایرها به موارد مختلفی مانند توان واقعی دستگاه یا RMS، مقاومت امپدانس، حساسیت صدا یا دسی بل و توان های خروجی آنها توجه نمود. اما برای نصب آمپلی فایر 4 کانال در خودرو چه باید کرد و چه مراحلی را انجام داد؟ در ادامه به پاسخ به این پرسش پرداخته شده است.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های فنی و حرفه ای ویژه بازار کار از جمله آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی و … می باشد. برای اطلاع از لیست بیش از هشتاد دوره آموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

نکاتی جهت نصب آمپلی فایر 4 کانال خودرو

  • یکی از موارد مورد توجه در نصب آمپلی فایر توجه به تولید گرما توسط آمپلی فایر می باشد که باید برای خنک کردن آن راه حلی را ارائه نمود. برای این کار نیاز است تا از یک فن خنک کننده استفاده کرد و به محل قرار گیری این فن نیز توجه زیادی نمود. مکانی که فن خنک کننده قرار می گیرد باید به گونه ای باشد که جریان هوا صورت گرفته و گرمای زیاد به سیستم آسیبی وارد نکند.
  • برای نصب آمپلی فایر نیاز به سیم ها و ابزارهای مختلفی مانند بلندگو، کانکتور، سیم روشن کردن ریموت، سیم برق اصلی، کابل RCA، سیم زمین، سیم اسپیکر و فیوز داخلی می باشد. البته لازم به ذکر است که در هنگام خرید انواع آمپلی فایرها کیت سیم کی نیز به همراه آن ارائه می شود که در صورت وجود این کیت دیگر نیازی به وسایل گفته شده نخواهد بود و توسط همین کیت می توان به نصب آمپلی فایر پرداخت.
  • مکان های مختلفی را برای نصب آمپلی فایر در خودرو می توان انتخاب کرد. معمولا بسیاری از افراد از صندوق عقب اتومبیل برای نصب این وسیله استفاده می کنند. در واقع با توجه به اندازه ای که آمپلی فایر دارد باید فضای نصب آن نیز انتخاب گردد. در صورتی که خودروی شما دارای صندوق عقب نمی باشد و یا این که به فضای صندوق عقب برای وسایل دیگر نیاز دارید می توانید آمپلی فایر را در بین صندلی ها و یا در پشت یا زیر آنها نصب نمایید.
  • سیم کشی باید از سمت آمپلی فایر و استریو به سمت باتری در جریان باشند. عبور دادن سیم ها از کف ماشین باعث مصرف سیم کمتری می گردد. موقعیت باتری در خودرو همیشه باید به صورت مستقیم مسیری برای آن ایجاد گردد.

نحوه نصب آمپلی فایر 4 کانال

در ابتدا و قبل از نصب آمپلی فایر باید ترمینال مثبت باتری را قطع کرد و از کافی بودن سیم ها اطمینان حاصل نمود. در هنگام دریل کردن برای نصب باید دقت کافی را به عمل آورد تا به دیگر قسمت های خودرو صدمه ای وارد نشود.

آموزش نصب آمپلی فایر خودرو

محل نصب آمپلی فایر را توسط دریل سوراخ کرده و مهره های پلاستیکی را برای این که به سیم ها آسیبی وارد نشود مورد استفاده قرار دهید.

پس از رنگ کردن اطراف سوراخ برای جلوگیری از خورده شدن، واشر را درون سوراخ قرار دهید. پس از سوراخ نمودن محل نصب، باید آمپلی فایر را با دقت در جای خود قرار داد و مجددا توسط دریل محل اتصال را سوراخ نمود.

سپس به وسیله پیچ آمپلی فایر را در جای خود محکم نمایید. در مرحله بعد سیم ها باید در جای خود قرار گرفته و به اندازه کافی برش داده شوند.

چگونه سیم کشی آمپلی فایر باید انجام گیرد؟

در مراحل نصب آمپلی فایر در خودرو، سیم کشی آن اهمیت بسیاری داشته و باید توجه بسیاری به آن نمود. در ابتدا باید انتهای سیم ها برای ایجاد فضای کافی جهت نصب کانکتور انجام گیرد.

سیمی که مخصوص اتصال به زمین می باشد را به بدنه خودرو متصل نمایید. قبل از آن که اتصال سیم زمین به بدنه خودرو انجام شود لازم است تا هر گونه زنگ زدگی و یا رنگ شدگی در بدنه خودرو وجود دارد توسط سوهان تمیز شده تا اتصال کاملا درست و سالم انجام گیرد.

پس از آن نیاز به متصل کردن سیم های RCA می باشد و در مرحله بعد باید اسپیکرها را به قسمت پشت استریو متصل گردند. سرپوش روشن کردن آمپلی فایر از راه دور نیز باید به این قسمت وصل شود.

سیم کشی آمپلی فایر خودرو

اسپیکرها دارای سیم هایی در پشت و جلو می باشند که باید این سیم ها نیز به اسپیکر به درستی  وصل گردند. در مرحله بعد سیم کشی از آمپلی فایر به سمت باتری باید صورت گیرد و پس از آن فیوز داخلی باید در سیم برق اصلی نصب شده و اتصالات و سرپوش ها محکم گردد.

محل نصب فیوز داخلی باید تا حد ممکن نزدیک به باتری باشد تا حفاظت از سیستم الکتریکی اتومبیل به درستی رعایت گردد.

در انتها برای شروع عملکرد آمپلی فایر باید برق اصلی به انتهای مثبت باتری وصل شده و سر مثبت باتری به انتهای مثبت آن متصل گردد. تست آمپلی فایر توسط تنظیمات balance، fade و subwoofer نیز باید انجام گیرد تا تنظیمات صدا و اسپیکرها بدون هیچ مشکلی کار کنند.

نحوه اتصال باند به آمپلی فایر 4 کانال خودرو

برای اتصال یک جفت باند و یک عدد آمپلی فایر 4 کانال و یک عدد ساب بر روی خودرو نیاز به دو پک سیم می باشد. آمپلی فایرهایی که 4 کاناله می باشند دارای دو ورودی می باشند و برای هر دو کانال یک ورودی وجود دارد.

دو عدد کابل RCA و سیم مثبت را باید به صندوق عقب خودرو وارد نمود. پس از آن RCA که مربوط به باند است را به کانال اول متصل نمود و دو کانال دیگر را نیز به باندها وصل کرد.

یک RCA نیز مربوط به ساب می باشد که آن را باید از یک سمت به خروجی سابی که در پشت پخش قرار دارد و از سمت دیگر به کانال دوم آمپلی فایر وصل نمود.

دو کانال باقی می ماند که یکی از آنها را می توان به ساب وصل نمود. البته قابل ذکر است که نصب کردن دو عدد باند و یک جفت ساب با یک آمپلی فایر ممکن است کیفیت کافی را نداشته باشد و توصیه به انجام این کار نمی گردد.

یکی از نکاتی که در هنگام نصب آمپلی فایر باید به آن توجه نمود برق آن می باشد که با انتخاب آمپلی فایر کلاس خوب می توان به کیفیت بالاتری دست پیدا کرد.

آمپلی فایرهایی که دارای کلاس A یا B می باشند قابلیت اجرای همه فرکانس ها را داشته و عموما برای اسپیکر مورد استفاده قرار می گیرند، اما مصرف این کلاس از آمپلی فایرها بسیار بالا می باشد و امکان داغ شدن آنها نیز وجود خواهد داشت. آمپلی فایرهای کلاس D معمولا برای ساب ووفر استفاده شده و مصرف کمتری نیز دارند.

پیشنهاد ویژه: فن آموزان یکی از معتبرترین آموزشگاه‌های کشور در زمینه انواع آموزش‌های فنی و مهارتی اعم از آموزش تعمیرات ایسیو خودور ، آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب ضبط و باند خودور می‌باشد. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعت بیشتر در این زمینه با کارشناسان فن آموزان تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ به “آموزش نحوه نصب آمپلی فایر 4 کانال خودرو”

  1. سلام وقت بخير،من يك امپيلي فاير٤كاناله٤اهم دارم ويك جفت باند٦٩٧٥براي عقب ويك جفت ميدرنج توي درب جلو جال ميخواهم يك جفت ميدرنج ٤اهم به باندهاي عقب اضافه كنم اياميشودچگونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *