تنظیمات سیستم دزدگیر خودرو

چکیده مطلب :

اگر جای تنظیم ماژول سیستم حساسیت دزدگیر را بدانید، بسیاری از مشکلات رایج دزدگیر خودرو را می توان به راحتی تشخیص داد. اگر دزدگیر ماشین شما نیز با سیستم هشدار باعث سردرد می شود، راه حل های احتمالی زیر را بررسی کنید تا مشکل را در اولین فرصت حل کنید.

دزدگیر خودرو می تواند راه حل ایده آلی برای محافظت از وسیله نقلیه و جلوگیری از هرگونه سرقت وسایل با ارزش موجود در داخل آن باشد. با این حال، اگر مثلا حساسیت زنگ هشدار خودروی شما خیلی بالا تنظیم شود، ممکن است بیش از یک راحتی برای شما، دردسرساز و اذیت کننده برای شما و همسایگان شما باشد.

اگر دزدگیر ماشین شما به طور غیرضروری فعال می شود، مانند زمانی که در ماشین را به هم می کوبید یا گربه روی کاپوت می پرد، ممکن است بخواهید حساسیت را کم کنید. هیچ کس دوست ندارد صدای دزدگیر ماشین را نیمه شب بشنود، به خصوص وقتی که وسیله نقلیه خودش باشد.

چرا که، هنگامی که به دزدگیر خود اطمینان دارید که مشکلی وجود ندارد و وسیله نقلیه شما مجهز به سیستم دزدگیر است و راحت می خوابید و نفس راحتی خواهید کشید. اما زمانی که دزدگیر خودروی شما بارها و بارها به صدا در می ‌آید، می ‌تواند خسته‌ کننده برای شما و حتی همسایگان شما بشود.

خبر خوب این است که اگر جای تنظیم ماژول سیستم حساسیت دزدگیر را بدانید، بسیاری از مشکلات رایج دزدگیر خودرو را می توان به راحتی تشخیص داد. اگر دزدگیر ماشین شما نیز با سیستم هشدار باعث سردرد می شود، راه حل های احتمالی زیر را بررسی کنید تا مشکل را در اولین فرصت حل کنید.

آموزشگاه فن آموزان علاوه بر اینکه دوره جامع آموزش برق خودرو های داخلی و خارجی را در کارگاههای اختصاصی برگزار می کند دوره های مرتبط با سیستم برق ماشین از جمله دوره آموزش نصب دزدگیر ماشین را بصورت مجزا و صد در صد عملی ویژه بازار کار و با اعطای مدرک فنی حرفه ای برگزار می کند. برای مشاهده سرفصل های کامل این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش نصب دزدگیر ماشین

اصول طراحی دزدگیر اتومبیل و انواع سنسورهای به کار رفته در آن چونه است؟

برای درک اینکه چرا یک دزدگیر خودرو ممکن است به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل مشخصی هشدار دهد، مهم است که چند نکته را در مورد طراحی دزدگیر خودرو درک کنید. در ابتدایی ترین حالت، بیشتر دزدگیرهای خودرو شامل یک بلندگو، یک گیرنده، یک کامپیوتر و چندین سنسور هستند. سنسور به معنی حسگر است. سنسورها المان های حس کننده ایی هستند که یک کمیت فیزیکی را تشخیص داده و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند. این سیگنال ممکن است باعث تحریک یک قسمت دیگر و یا یک رله شود. هر گونه مشکل در سنسور باعث می شود سیستم شما هشدار دهد. بسته به مدل دزدگیر خودرو، می توانید تعداد کمی از آنها را داشته باشید، از جمله سنسورهای به کار رفته در خودروها عبارتند از:

 • سنسورهای شیب
 • سنسورهای مجاورت
 • سنسور شوک
 • سنسورهای میکروفون
 • سنسورهای درب
 • و…

صدای دزدگير ماشين و علت به صدا درآمدن آن چیست؟

آژیر دزدگیر و صدای دزدگير ماشين به دلایل مختلفی ممکن است به صدا درآید که عبارتند از:

 • باز شدن درب ماشین توسط دزد که برای سرقت اتومبیل یا وسایل موجود در آن اقدام می کند و به صدا در می آید.
 • به علت مشکلاتی که در سیستم های مختلف دزدگیر وجود دارد ممکن است آلارم دهد و به صدا درآید.
 • بالا رفتن حساسیت در سنسورها که باید تنظیم شوند.

در ادامه چند نکته ای که در این زمینه وجود دارد را بررسی می کنیم که می توانید قبل از بردن ماشین به نمایندگی ها اول خودتان این موارد را بررسی کنید و در صورت مطمئن شدن و عدم حل توسط خودتان خودرو را برای حل مشکل به نمایندگی های مجاز ببرید.

اول به باتری خودرو و تداخل آن با سیستم هشدار و مشکلات کلید فوب برای آلارم پرداخته و در آخر نحوه تنظيم حسايت دزدگير ماشين را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: آموزش مکانیک خودرو

تداخل باتری خودرو و به صدا در آمدن سیستم هشدار آن به دلیل تداخل و…

باتری خراب ماشین می تواند با سیستم هشدار خودرو تداخل کند و باعث شود که به طور غیرمنتظره ای هشدار دهد. وجود دماهای شدید و عوامل دیگر می توانند باعث شوند که باتری خودرو زودتر از حد انتظار تخلیه شود یا این که ترمینال های باتری خورده شوند و باعث به صدا درآمدن زنگ هشدار شوند.

با چک کردن علائم خوردگی و اگر چراغ چک موتور روشن است، باید آزمایش های لازم را برای باتری انجام شود تا مطمئن شوید از باتری خودرو است یا نه.

البته خودتان نیز می توانید این مورد را به صورت شخصی برای باتری خودرو به سادگی با چراغ های جلوی خودروی خود چک کنید. برای این کار چراغ های ماشین را برای حدود 10 تا 15 دقیقه روشن بگذارید و سپس از شخصی بخواهید هنگام استارت زدن خودرو، آنها را تماشا کند، اگر در حین کار کردن موتور به نظر می رسد که به طور قابل توجهی کم نور می شوند، باید باتری خود را تعویض کنید.

بررسی کلید فوب ماشین برای درست کار نکردن سیستم هشدار خودرو

در صورتی که وسیله نقلیه شما مشکل خاصی ندارد، کلید دزدگیر شما می تواند دلیل مشکل باشد. از آنجایی که ریموت کنترل شما به زنگ هشدار متصل می ‌شود، مشکلی که در کلید فوب خودروی شما وجود دارد می ‌تواند باعث شود که در مواقعی که شما به آن نیاز ندارید، سیگنالی را به واحد کنترلی و سیستم مرکزی ارسال کند.

این مورد را به راحتی می توانید با در آوردن باتری آن امتحان کنید که دلیل به صدا درآمدم سیستم هشدار از آن است یا نه.

اگر در طول روز یا شب صبر کنید و صدایی را نشنوید، به راحتی می توانید متوجه شوید که از کلید فوب ریموت کنترلی می باشد

معمولا مشکلات فوب در کلیدها به این دلیل اتفاق می ‌افتد که اکثر خودروهای مدرن یک ویژگی زنگ هشدار را روی فوب خود ارائه می ‌کنند که برای ایمن نگه داشتن شما در صورت مواجهه با خطر در پارکینگ طراحی شده است. اگر فوب ماشین شما آسیب دیده باشد، ممکن است بدون اینکه شما بدانید این سیگنال را به وسیله نقلیه شما ارسال می کند.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات ایسیو

نحوه تنظيم حسايت دزدگير ماشين

دزدگیر خودرو زمانی که خودرو در معرض صدای کم یا سروصدای زیاد قرار بگیرد خاموش می شود. مثلا اگر در محل کار یا در خانه خود هستید، ممکن است متوجه نشوید که خودروی شما توسط برخی مسائل محیطی مانند عبور قطار یا صدای کامیون های بزرگ در آن نزدیکی تکان می خورند و به همین دلیل دزدگیر هم خاموش می شود. قبل از اینکه مشکل را از دزدگیر خودرو بدانید، سعی کنید برای رفع این مورد، در مکان دیگری پارک کنید و در آن جا نیز تست کنید.

 نحوه تنظيم حسايت دزدگير ماشين

اگر با وجود پارک کردن در مکان دیگری، دزدگیر خودروی شما همچنان خاموش می ‌شود، ممکن است حساسیت آلارم شما خیلی بالا باشد و باید حساسیت دزدگیر ماشین خود را تنظیم کنید.

حساسیت دزدگیر خودرو معمولا روی سنسور شوک تنظیم می ‌شود، که جعبه کوچکی است در حدود سه اینچ مربع و در زیر داشبورد سمت راننده قرار دارد. خوشبختانه، یک راه ساده برای فهمیدن اینکه آیا سنسورهای خودروی شما دارای حساسیت خیلی بالا هستند وجود دارد. به ماشین خود ضربه ای کوچک وارد کنید و ببینید که آیا زنگ هشدار شما را خاموش می کند یا خیر.

می توانید این سنسور ضربه را با حرکت دادن دکمه روی آن تنظیم کنید. چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت، حساسیت آن را پایین می آورد. سپس می توانید حساسیت را آزمایش کنید تا ببینید آیا مناسب است یا خیر.

تنظیم حساسیت بهترین گزینه نسبت به خاموش کردن دزدگیر ماشین شما است که باید این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش نصب ضبط و باند خودرو

چگونه حساسیت دزدگیر خودرو را کاهش یا افزایش دهیم؟

دزدگیرهای خودرو مجهز به حسگرهایی هستند که در سرتاسر خودرو قرار دارند و به عنوان دستگاه تشخیص عمل می کنند. متداول ترین سنسور به درها متصل می شوند.

هنگامی که سیستم هشدار کار می کند و در باز می شود، سنسور این را به واحد کنترل ارسال می کند. واحد کنترل نیز سیگنالی را به اجزای سیستم هشدار مانند چراغ ها، آژیر یا بوق می فرستد تا صاحب آن را از سرقت احتمالی آگاه کند. سنسورهای دیگر به ضربه هایی که در نواحی مختلف خودرو وارد می شود پاسخ می دهند. اگر فکر می‌کنید حساسیت روی دزدگیر خودروی شما خیلی ضعیف است، می‌توانید آن را افزایش دهید تا بهتر پاسخ دهد.

کاهش حساسیت دزدگیر ماشین

با این حال، اگر حساسیت زنگ هشدار نیز خیلی بالا باشد، دردسرساز می شود. اگر دزدگیر ماشین شما به طور غیرضروری موقع بستن درب ها یا افتادن گربه روی ماشین و… فعال می شود باید حساسیت را کم کنید. شما می توانید این فرآیند را با چند گام زیر برای کاهش یا افزایش حساسی ت انجام دهید که عبارتند از:

 1. سنسور ضربه یا شوک را که شبیه یک جعبه کوچک سیاه یا شفاف به قطر حدود 3 اینچ مربع می باشد و معمولا در زیر داشبورد سمت راننده قرار دارد را پیدا کنید.
 2. یک پیچ تنظیم را در اطراف ماژول های مختلف جستجو کرده و بعد از پیدا کردن آن را با انگشتان خود یا یک پیچ گوشتی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا حساسیت را افزایش دهید. برای کاهش حساسیت نیز می توانید آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا کم شود.
 3. برای تست عملکردی سنسور بعد از تنظیم نیز می توانید به آرامی با دست به نواحی مختلف خودرو ضربه بزنید و این مورد را تست کنید. قبل از انجام این مرحله هر حلقه ای را در انگشتان خود دارید را بردارید تا به رنگ خودروی خود آسیب نرسانید. حساسیت را در چهار گوشه خودرو تست کرده و در صورت نیاز دوباره حساسیت آلارم را تنظیم کنید و تا وقتی این کار را تکرار کنید که به صدای مورد نظر و حساسیت مورد نظر خود برسید.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: تنظیمات سیستم دزدگیر خودرو

4/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دوره های مکانیکی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله