سنسور(SENSOR) سیستم اعلام دزدگیر خودرو

سنسور(SENSOR) سیستم اعلام دزدگیر خودرو
چکیده مطلب :

سنسور به معنی حسگر است. سنسورها المان های حس کننده ایی هستند که یک کمیت فیزیکی را تشخیص داده و آن را به سیگنال الیکتریکی تبدیل می کنند. این سیگنال ممکن است باعث تحریک یک قسمت دیگر و یا یک رله شود.

سیستم اعلام دزدگیر خودرو و انواع آن : سنسور به معنی حسگر است. سنسورها المان های حس کننده ایی هستند که یک کمیت فیزیکی را تشخیص داده و آن را به سیگنال الیکتریکی تبدیل می کنند. این سیگنال ممکن است باعث تحریک یک قسمت دیگر و یا یک رله شود. در گذشته در سیستم های اعلام سرقت خودرو و سنسور های مختلفی به کار برده می شد. اما در حال حاضر سنسورهای به کار رفته در دزدگیر خودرو عبارتند از :

  • سنسور شوک
  • سنسور التراسونیک

البته در بعضی از دزدگیر های اتومبیل سنسور حرارتی(TEMPER) نیز وجود دارد که دمای داخل اتومبیل را نشان می دهد.

آموزش نصب دزدگیر خودرو

سنسور شوک(SENSOR SHOCK)

سنسور شوک(SENSOR SHOCK)

سنسور شوک یا سنسور ضربه در مقابل ضربه و تکان عکس العمل نشان داده و بلافاصله به باکس کنترل(سرور) این موضوع را تحت عنوان سیگنال الیکتریکی نشان می دهد. سنسور شوک خودرو دارای یک نمایشگر LED و یک ولوم جهت تنظیم حساسیت دستگاه می باشد. زمانی که یک ضربه به بدنه اتومبیل وارد شود شوک سنسور تحریک شده و آژیر به صدا در می آید. شوک سنسور معمولا زیر فرمان یا روی داشبورد قرار می گیرد. و با چسب دو طرفه به محل مورد نظر می چسبد بدین ترتیب با هر تکان و یا ضربه خودرو آن را احساس نموده و عکس العمل نشان می دهد. شوک سنسور جهت نصب دارای 3 سیم است که باید باکس کنترل متصل شود:

برق مثبت(12  ولت(

سیم تحرک(TRIGGER)

سیم اتصال بدنه(GND)

سنسور التراسونیک(ULTRASONIC SENSOR)

سنسور التراسونیک(ULTRASONIC SENSOR)

التراسونیک به معنای مافوق صوت است. سنسور التراسونیک بر اساس امواج مافوق صوت کار می کند. این سنسور دارای یک فرستنده و یک گیرنده است. فرستنده امواج ما فوق صوت را داخل محیط خودرو ارسال می نماید. امواج ارسالی پس از برخورد به درون محیط خودرو توسط گیرنده جذب می شوند. در این حالت اگر سارق به هر دلیلی درب و یا شیشه ماشین را باز نماید. امواج برگشتی جذب شده توسط گیرنده الکتروسونیک از حد استاندارد کمتر شده باشد این سنسور بلافاصله عکس العمل نشان می دهد. فرکانس کار سنسور الکتروسونیک خودرو در حدود 40 کیلو هرتز می باشد. جهت اطلاعات تکمیلی در این مورد می توانید در دوره آموزش نصب دزدگیر خودرو شرکت نمایید.

سنسور های الکتروسونیک معمولا بر روی داشبورد خودرو و رو به قسمت انتهایی ماشین قرار می گیرند بر روی این سنسور نشانگرهای LED به صورت چشمک زن قرار دار که نشان می دهند این خودرو به سیستم دزدگیر مجهز است و اما یکی از نمایشگرهای LED که کعمولا در وسط قرار دارد نشان دهنده فعالیت و یا تحرک این سنسور می باشد.

در حالت معمولی این نشانگر خاموش است اما پس از تحریک شدن بلافاصله به صورت چشمک زن فعالیت خود را نشان می دهد. یک ولوم در پشت سنسور التراسونیک قرار دارد که برای تنظیم میزان حساسیت آن به کار می رود. سنسور التراسونیک جهت نصب در سیستم اعلام سرقت دارای 3 سیم است که مانند سنسور شوک جهت فعالیت باید متصل گردند:

برق مثبت 12 ولت

سیم تحرک

سیم اتصال بدنه(GND)

دوره های پرطرفدار:

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *