0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

علت باد گرم کولر گازی چیست + روش رفع مشکل

علت باد گرم کولر گازی
چکیده مطلب :

یکی از مشکلاتی که برای کولر گازی پیش می‌آید این است که وقتی آن را روشن می‌کنیم باد گرم از آن خارج می گردد که این امر بخصوص در تابستان بسیار آزاردهنده است، دلایل مختلفی وجود دارد که باعث تولید هوای گرم در کولر گازی می‌شود، که در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از مشکلاتی که برای کولر گازی پیش می‌آید این است که وقتی آن را روشن می‌کنیم باد گرم از آن خارج می گردد که این امر بخصوص در تابستان بسیار آزاردهنده است، دلایل مختلفی وجود دارد که باعث تولید هوای گرم در کولر گازی می‌شود، که در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اگر باد کولر گرم شد نا امید نشوید مشکل عمده ای نیست و  در هر صورت قابل حل شدن است ،  فقط در نظر داشته باشید که اگر کولر شما باد گرم تولید می‌کند تا زمانی که تعمیر کار برسد ، آن را خاموش کنید ، روشن بودن آن باعث سوختگی کمپرسور می‌شود و مشکلات دیگری نیز برای دستگاه ایجاد می‌کند ، به طور کلی ، اگر مشاهده کردید کولر گازی شما باد گرم  بیرون می‌دهد.

اولین کار باید ریموت کنترل را چک کنید و مطمئن شوید که به حال cool است ، اگر روی حالات cool بوده و  بازهم هوای گرم از آن خارج می‌شد بلافاصله دستگاه را خاموش کرده و تعمیرکار خبر کنید . در ادامه مهمترین دلایل تولید باد گرم توسط کولر گازی و راه های رفع آن اشاره خواهیم کرد.

آموزشگاه فن آموزان دوره های 100%عملی آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی را تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور و توسط اساتید مجرب برگزار می کند. پس از اتمام دوره مدرک معتبر ارئه می شود. برای مشاهده سرفصل های کامل دوره تعمیر کولرگازی روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات کولر گازی

کم بودن مقدار گاز کولر گازی

یکی از عواملی که می‌تواند باعث تولید باد گرم توسط دستگاه کولر گازی شما شود ، کم بودن مقدار گاز کولر می‌باشد ، کم بودن گاز کولر گازی رایج‌ترین و متداول ترین دلیل تولید باد گرم کولر می‌باشد ، به طور کلی ، کم بودن گاز کولر علاوه بر تولید باد گرم ، باعث ایجاد خرابی‌های دیگری نیز می‌شود.

پس سعی کنید حتماً سالی یک بار ترجیحا هنگام راه اندازی کولر گازی در ابتدای تابستان ، مقدار گاز کولر گازی را چک نمایید ، چرا که بر اساس مواردی مثل نشتی در لوله های گاز و … ممکن است ، مقدار گاز کولر گازی ، کم شود راه حل این کار بعد از بررسی دقیق و برطرف کردن مشکل احتمالی ، کمک گرفتن از یک متخصص مطمئن و قابل اطمینان جهت اقدام به شارژ گاز کولر گازی می‌باشد.

از کار افتادن فن یا موتور فن

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند ، باعث تولید باد گرم در کولر گازی شود ، خراب شدن فن و موتور فن می باشد ، فن کولر گازی ممکن است به دلایلی مثل قطع شدن سیم و … درست کار نکند ، در نتیجه باعث می‌شود کولر باد گرم بیرون دهد ، از جمله مهم‌ترین دلایل خرابی فن می‌توان به سوختن خازن‌های فن ، خرابی سنسور کنترل دما ، عملکرد نادرست ترموستات ، نیم سوز شدن برد الکترونیکی کولر گازی ، خرابی بلبرینگ در موتور فن و غیره اشاره کرد ، که در صورت مشاهده خرابی فن نیز باید از این تعمیر کار متخصص کمک بگیرید.

  دلیل باد گرم کولرگازی

گرفتگی فیلتر هوا در دستگاه کولر گازی

کثیف شدن فیلتر یا گرفتگی آن ، می‌تواند باعث ایجاد باد گرم در کولر گازی شود ، زیرا با گذشت زمان گرد و غبار و ذرات معلق در فضا ، به فیلتر کولر گازی چسبیده و ورود جریان هوا به داخل کولر را دچار اختلال می‌کند ، در نتیجه جریان به داخل راه نمی‌یابد ، یا به کندی وارد می‌شود ، این موضوع باعث می‌شود کویل های خنک کننده جریان هوا ، برفک بزنند و این برفک باعث مسدود شدن بیشتر راه ورود جریان هوا می‌شود و به عنوان یک مانع و سد عمل می‌کند.

در نتیجه طبعاً وقتی که جریان باد ، در مسیر کویل‌های خنک کننده حرکت نکند ، خروجی باد دستگاه باد گرم خواهد بود ، راه حل در صورت بروز این مشکل به این صورت است که باید فیلتر کولر گازی ، سریع تعویض کرد و نیز می توانید کولر گازی را با محلول آب و سرکه ششتشو دهید سرکه که به خاطر دارا بودن خاصیت اسیدی ، می‌تواند کثیفی را از بین ببرد.

وجود مشکل در ترموستات

کولر گازی ، پنجره ای به نام ترموستات دارد که گاهی اوقات درجه‌ دمایی که به ترموستات می‌دهید مناسب نیست ، یعنی در واقع دمای که شما تنظیم می‌کنید دمای مورد نظر کولر و خنکی مورد نظر شما نیست و ولوم اشتباه می‌زند ، که این مشکلات یا ناشی از خرابی ولوم است ، یا ترموستات ایراد دارد ، که احتمالا سیم های رابط ترموستات دچار مشکل است.

رفع مشکل باد گرم کولر گازی

برای رفع این مشکل کارشناس و یا تعمیرکار کولر گازی باید قبل از بررسی کمپرسور ،ترموستات ، سیم ها و اتصالات آن را بررسی کند ، در صورت خراب بودن ولوم یا ترموستات ، ضروری است که تعویض شود .

  1. خراب شدن کمپرسور : کمپرسور به عنوان قلب سیستم شناخته می‌شود ، چرا که عملکرد همه اجزای کولرگازی به عملکرد کمپرسور وابسته است . و خراب شدن کمپرسور ، می‌تواند باعث ایجاد باد گرم در کولر گازی شود ، همان طور که در بالا هم اشاره کردیم ، در صورت تولید باد گرم ، باید حتماً کولر گازی را خاموش کنید ، چرا که اگر اشکال از کمپرسور باشد ، در صورت روشن ماندن کولر به کمپرسور فشار زیادی وارد می شود و باعث سوختن آن می گردد .
  2. کیپ شدن یا بسته شدن مسیر لوله های کولر گازی : پنل‌های سطح خارجی و داخلی کولر گازی ، توسط یک سری لوله‌هایی که عموما از جنس مس می‌باشند ، به یکدیگر متصل می‌شود و عواملی مثل سقوط اجسام سنگین در هنگام انجام تعمیرات ساختمانی ، بر روی آن‌ها باعث شکستن و یا سوراخ شدن لوله می‌شود که در صورت شکستن یا سوراخ شدن لوله ، ممکن است ذرات خاک موجود در اطراف لوله ، لوله را مسدود کند و مانع ورود جریان هوا شود ، در نتیجه باعث می‌شود باد خروجی از کولر کیفیت مطلوب را نداشته باشد و بعضا باد گرم باشد ، برای رفع این مشکل باید لوله ها را بررسی کرده و اگر دچار شکستگی یا سوراخ  بودند ، ترمیم شوند.

سرویس نشدن به موقع کولر گازی

بعضی از افراد احساس می‌کنند همین که کولر گازی نصب شود ، دیگر کار تمام هست و می‌توانند به صورت مادام العمر از آن استفاده کنند و این تفکر کمتر وجود دارد که این گونه کولر‌ها هم مانند کولر‌های آبی ، احتیاج به سرویس کردن دارند.

چرا کولرگازی باد گرم می دهد

در صورتی که سرویس کردن منظم و به صورت دوره‌ای و به موقع کولر گازی ، علاوه بر حفظ کیفیت دستگاه ، باعث افزایش طول عمر آن نیز می‌شود . سرویس نکردن به موقع کولر گازی باعث می‌شود ، گرد و غبار بر روی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی کولر بنشیند و باعث ایجاد اختلال‌هایی از جمله تولید باد گرم در کولر شود.

برفک زدن اواپراتور

هرز شدن پروانه اواپراتور ، مسدود بودن ورودی هوا و … می‌تواند باعث برفک زدن و یخ زدن اواپراتور شود و عملکرد خنک سازی آن را دچار اختلال کند ، برای رفع این مشکل ، باید به بررسی فن و گرفتگی فاضلاب بپردازید ، چرا که وقتی آب در قسمت فاضلاب انباشته شود ، اواپراتور برفک می‌زند .

اگر باد خروجی از کولر گرم بود و علاوه بر آن صدای کولر هم زیاد باشد ، می‌توان حدس زد که پروانه خراب شده است . اگر کویل‌های اواپراتور را همیشه با آب پاش تمیز کنید ، از برفک زدن آن جلوگیری می‌کند.

خراب شدن برد الکترونیکی کولر گازی

برد الکترونیکی که وظیفه فرمان دادن به اجزا را دارد ، ممکن است دچار اختلالاتی شود و فرمان ها را به درستی به سایر اجزا منتقل نکند ، در نتیجه سایر اجزای سیستم کولر گازی ، به درستی عمل نمی‌کنند و باعث ایجاد عیب و نقص در دستگاه می شوند.

برطرف کردن باد گرم کولرگازی

پس در هنگام مواجه با مشکل تولید باد گرم از کولر گازی ، یکی از موارد دیگری که باید بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید ، برد الکترونیکی دستگاه کولر گازی می‌باشد ، علاوه بر موارد بالا ، گرم شدن باد کولر ، دلایل دیگری هم می‌تواند داشته باشد ، که در برابر مواردی که اشاره کردیم ، از اهمیت کمتری برخوردار است که در زیر به صورت تیتر وار به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • خراب شدن استارت
  • نصب غیر صحیح کولر گازی
  • قرار دادن پنل خارجی کولر در مکان نامناسب
  • پکثیف بودن کویل کندانسور
  • عیب در اورلود

به طور کلی ، بسیاری از افراد فکر می‌کنند تنها دلیل گرم بودن باد کولر ، سرویس نکردن آن می‌باشد و در صورت مشاهده باد گرم از کولر  اقدام به سرویس کولر گازی می‌کنند ، در صورتی که این کار اشتباه است و باید همه قسمت‌ها بررسی شود البته منکر این نیستیم که سرویس نکردن کولر گازی هم یکی از دلایل تولید باد گرم توسط کولر گازی می‌باشد ، اما تنها دلیل نیست.

پس  اگر کولر گازی شما دچار مشکل تولید باد گرم است ، ابتدا مواردی که در بالا ذکر کردیم را  تک به تک بررسی کنید و سپس تعمیرکار مرتبط با مشکل به وجود آمده را خبر کنید.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان تاسیسات خود دوره های تخصصی اجرا و تعمیر تاسیسات ساختمانی مختلف از جمله آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش لوله کشی ، آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات لوازم گاز سوز را بصورت عملی و در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله