0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

علت کار نکردن کمپرسور کولرگازی
چکیده مطلب :

در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان ابتدا شما را با کمپرسور کولرگازی و انواع آن آشنا می‌کنیم، سپس علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه‌ی برطرف کردن آن را برایتان شرح می‌دهیم.

اگر می‌خواهید علت کارنکردن کمپرسور کولرگازی و نحوه ی برطرف کردن آن را بدانید، ما در این مقاله به پرسش شما پاسخ خواهیم داد. می دانید که کولرگازی یکی از مهمترین وسایل مورد استفاده در منزل در فصل تابستان و زمستان می‌باشد که برای، خنک شدن و یا گرم شدن هوا از آن استفاده می‌شود.

یکی از قطعات مهم مکانیکی که در یونیت بیرونی کولر قرار گرفته است، کمپرسور کولر گازی می‌باشد. کمپرسور در واقع همان موتور کولرگازی می‌باشد. اگر متوجه شدید که کولر، به درستی کار نمی‌کند باید اقدام به تست قطعات و تعویض یا تعمیر آن‌ها کنید.

ما در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان ابتدا شما را با کمپرسور کولرگازی و انواع آن آشنا می‌کنیم، سپس علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه‌ی برطرف کردن آن را برایتان شرح می‌دهیم.

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان دوره های آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی را در کارگاههای مجهز بصورت عملی برگزار می کند. برای مشاهده سرفصلهای دوره تعمیر کولرگازی روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات کولر گازی

کمپرسور و انواع آن

کولر گازی شامل قطعاتی است که به طور خیلی دقیق با یکدیگر در ارتباط می‌باشند. یکی از مهمترین قطعات کمپرسور کولر گازی می باشد که در واقع نقش قلب کولر و موتور آن را دارد.

وظیفه کمپرسور کولر گازی این است که گاز خنک کننده (مبرد) را در مدر گاز، کنداسور و مابین اوپراتور به گردش در بیاورد. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر بگوییم وظیفه آن کاهش حجم گاز و بالابردن فشار گاز می‌باشد. کمپرسور‌ها پس از آن که هوا را فشرده کردند، هوای فشرده شده را به داخل بخش احتراق دستگاه هدایت می‌کنند.

در ادامه انواع کمپرسور را نامبرده و علت کار نکردن کمپرسور کولرگازی و نحوه‌ی برطرف کردن آن را به طور کامل برایتان شرح می‌دهیم.

کمپرسور‌های موجود در بازار برای مصارف عمومی و صنعتی تولید شده و در اختیار مشتریان قرار گرفته است. در ادامه انواع کمپرسور‌های موجود در بازار را برایتان آورده‌ایم:

 • کمپرسور فرفره‌ای
 • کمپرسور دنده‌دار
 • کمپرسور پره‌ای
 • کمپرسور دیافراگمی
 • کمپرسور مارپیچی
 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور 3 پ کاکا
 • کمپرسور گریز از مرکز
 • کمپرسور محوری
 • کمپرسور جابه جایی مثبت
 • کمپرسور دینامیکی
 • ….

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

ممکن است که کولرگازی بر روی موتور نرود و کولر به درستی کار نکند حال اگر پی بردید که علت خرابی کولر کمپرسور آن است، باید قطعات داخلی را تست کنیم و اقدام به تعمیر نماییم. کمپرسور یکی از گران‌ترین قطعات در کولر می‌باشد، سعی کنید در صورت خرابی قبل از آن که کمپرسور را تعویض کنید، ابتدا تمام قطعات آن را بررسی کنید.

  چرا کمپرسور کولرگازی کار نمی کند

این نکته را باید ذکر کنیم، که کمپرسور در کولر‌های گازی دوتیکه و پنجره‌ای به یک شکل کار می‌کنند و خرابی و تعمیر آن‌ها نیز مانند هم می باشد.

ممکن است علت کار نکردن کولر گازی موارد زیر باشد:

 • قطع شدن فیش‌ها و یا سیم کمپرسور
 • اورلود کمپرسور
 • برد الکتریکی
 • رله فرمان
 • خازن راه‌انداز
 • سنسور رزیستور

اگر می‌خواهید علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن را بدانید، ادامه مطالب این مقاله را از دست ندهید.

خرابی برخی قطعات کمپرسور

 • قطع شدن سیم و یا فیش کمپرسور: وظیفه سیم‌ها در کولر گازی انتقال برق  به کمپرسور می‌باشد، اگر پی بردید که کمپرسور روشن نمی‌شود ممکن است که سیم‌ها پوسیده شده باشند و باعث قطعی جریان برق شوند. به همین دلیل لازم است که چند مدت یکبار کولرگازی را سرویس کرده و از پوسیده شدن سیم‌ها جلوگیری کنیم.

فیش‌ها نیز وظیفه متصل کردن سیم‌ها به کمپرسور را دارند، ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت از کولرگازی، فیش‌ها شکسته و یا شل شوند و در نهایت باعث قطعی اتصالات کمپرسور شود.

 

 • اورلود کمپرسور: یکی از قطعات داخلی کمپرسور، اورلود می‌باشد که وظیفه آن حفاظت از کمپرسور می‌باشد. گاهی اوقات یونیت خارجی کولرگازی دچار کثیفی باشد و یا جریان بالایی در کولر گازی برقرار باشد، کمپرسور داغ می‌شود در این زمان، اورلود برای نگهداری از کمپرسور اتصال را قطع کرده و به کمپرسور اجازه می‌دهد که سرد شود.

شما می‌توانید با استفاده از دستگاه آمپرسنج، متوجه شوید که آیا اورلود کولرگازی خراب است یا نه. اگر خرابی اورلود به شما نشان داده نشد، باید علت کار نکردن کولر گازی و نحوه‌ی برطرف کردن آن را در موارد دیگری بررسی کنید.

خرابی دیگر قطعات کمپرسور

 • برد الکترونیکی کمپرسور: برد الکترونیکی، مهمترین قسمت کمپرسور کولر گازی می‌باشد. ولتاژ کولر گازی از طریق برد الکترونیکی تأمین می‌شود. ممکن است خرابی کمپرسور، روشن نشدن آن باشد که علت این اتفاق تأمین نشدن ولتاژ کافی برای برد الکترونیکی می‌باشد و باید بدانید که یکی از قطعات برد کمپرسور دچار خرابی شده است. در این هنگام شما باید از یک متخصص کمک بگیرید زیرا برای بررسی، تعویض و یا تعمیر نیاز به ابزار مخصوصی است.
 • سنسور رزیستور: سنسور رزیستور یا همان سنسور دمای محیط، میزان دمای محیط روی کمپرسور را بررسی می کند. گاهی علت کار نکردن کمپرسور، می‌تواند قطع شدن اتصالات این سنسور باشد. در این زمان می‌تواند با وصل کردن اتصالات، به حل این مشکل بپردازید. اگر مشکل رفع نشد، به احتمال زیاد رزیستور دچار سوختگی شده است و باید اقدام به تعویض آن کنید.
 • رله فرمان: ولتاژ اکثر قطعات کمپرسور، به وسیله‌ی رله فرمان تأمین می‌شود. اگر کولرگازی دچار خرابی شد ابتدا رله فرمان را بررسی کنید و اگر دچار خرابی نبود، به سراغ برد کمپرسور بروید. برای بررسی خراب بودن یا نبودن رله فرمان، می‌توانید از مولتی متر استفاده کنید و در صورت داشتن مشکل آن را رفع کنید.
 • خازن راه‌انداز: یکی از قطعات مورد نیاز برای راه افتادن کمپرسور، خازن راه‌انداز می‌باشد. خازن راه انداز بر روی کمپرسور نصب شده و کمپرسور با استفاده از آن استار می‌زند و شروع به کار می‌کند. اگر خازن راه انداز دچار خرابی شود، دیگر کمپرسور کولرگازی کار نمی‌کند. می‌توانید با استفاده از مولتی‌مت، از وصل بودن و یا نبودن اتصالات خازن مطلع شوید.

تعمیر کمپرسور کولرگازی

علاوه بر موارد بالا که علت کار نکردن کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن را شرح دادیم، موارد دیگری که باعث خرابی کمپرسور می شود نیز، وجود دارد.

عوامل زیر نیز از دیگر دلایل خرابی کمپرسور می‌باشد: ولتاژ ورودی متغیر و یا ضعیف، ورود مایع به درون کمپرسور، نداشتن روغن و یا کمبود آن در کمپرسور، قرار گرفتن کولر در نور زیاد، کثیف شدن کندانسور

در ادامه، مواردی دیگر از علت‌ کارنکردن کمپرسور کولرگازی و نحوه ی برطرف کردن آن را برایتان قرار داده‌ایم.

چند مورد دیگر از علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

ممکن است در زمان خرابی کولر گازی با موارد زیر رو‌به‌رو شوید:

 • خاموش شدن کولر گازی
 • پریدن فیوز کولر گازی
 • داغ شدن کمپرسور
 • نشتی گاز

علت روشن نشدن کولر گازی و کمپرسور می‌تواند به خاطر وجود مشکلاتی همچون: قطع بودن برق ورودی، قطع شدن کنترل فشار در اثر بالا بودن فشار، بسته بودن شیر یرق، باز بودن کلید ایمنی روغن، کثیف بود کنتاکت‌های رله، باز بودن کلید اورلود حرارتی، بالا بودن دمای ترموستات، خاموش بودن کندانسور، قطع بودن اتصالات برق، قطع کنترل فشار، سوختن سیم پیچی کمپرسور و … باشد.

علت نشتی کولر گازی می‌تواند مواردی چون: گرم بودن لوله ساکشن، عدم تعریق اوپراتور، کار کردن آمپر مصرفی زیر 80 درصد، اختلاف فشار بین لوله رفت و برگشت، برفک زدن ورودی اوپراتور باشد.

اکنون که علت کار نکردن کمپرسور کولرگازی را دانستید، نحوه‌ی برطرف کردن آن را برایتان شرح می‌دهیم:

معمولا در تعمیر کمپرسور کولر گازی باید از افراد متخصص کمک بگیرید، زیرا عیب یابی و نحوه‌ی رفع آن در کولرگازی کاری سخت و پیچیده است.

برخی دیگر از سایر دوره های پرطرفدار و ویژه بازار کار که در آموزشگاه فن آموزان بصورت عملی برگزار می شود شامل آموزش تعمیرات پکیج و آموزش لوله کشی ساختمان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

نحوه‌ی برطرف کردن مشکل در کمپرسور کولر گازی

اکنون راه‌هایی برای حل مشکل در کمپرسور کولرگازی و مراحل آن را برایتان توضیح می‌دهیم:

اگر متوجه شدید که کولر گازی روشن نمی‌شود، برای رفع مشکل مراحل زیرا را انجام دهید:

 • ابتدا پریز برق را چک کنید، ممکن است اشکال از دوشاخه و یا سیم رابط کولر باشد:

اکنون از برقرار نبودن جریان برق در پریز مطمئن شوید. اگر از سالم بودن آن مطمئن شدید، با احتیاط کامل بدنه کولر را جدا کنید. مققدار برق را در ترمینال اصلی توسط ولت‌متر چک کنید. اگر ولتاژی در ترمینال اصلی نبود، دو شاخه و سیم را عوض کنید.

رفع مشکل خرابی کمپرسور کولرگازی

 • ممکن است کلید اصلی کولر خراب باشد:

فاز اصلی مدار از کلید قدرت عبور می‌کند. ممکن است در کلید قدرت فاز وجود نداشته باشد و همین باعث روشن نشدن کولر گازی می‌شود. باید کلید قدرت را جدا کرده و بررسی نمایید و با استفاده از اهم متر کلید را چک کنید. اگر کلید سالم باشد، عقربه بر روی حالت on منحرف شده و عدد صفر را نمایش می‌دهد، در غیر این صورت کلید خراب بوده و باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 • ممکن است تنها موتور فن روشن شود، اما کمپرسور کار نکند:

در این صورت ترموستات خراب است. در ابتدا دو شاخه را از پریز درآورید. اگر در هنگام تست ترموستات، عقربه‌های اهم‌متر منحرف شود بدین صورت که: ابتدا در جهت عقربه‌های ساعت منحرف شده و سپس می‌ایستد و با قطع کردن ترموستات در جهت خلاف عقربه‌های ساعت به سمت بی‌نهایت می‌رود، کلید ترموستات معیوب است. در این هنگام باید ترموستات مخصوص کولر گازی‌تان را خریداری کرده و آن را جایگزین ترموستات قبلی کنید.

اکنون که علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه‌ی برطرف کردن آن را دانسته‌اید، می‌توانید در مواقع لزوم اگر خودتان اهل کار‌های فنی هستید و در این حرفه سر‌رشته‌ای دارید، مشکل را پیدا کرده و به رفع آن بپردازید. در غیر این صورت می‌توانید از متخصصان اهر در این زمینه استفاده کنید.

البته باید سعی کنید کولرگازی خود را هر چند مدت یکبار سرویس کنید تا از خرابی آن حدالامکان جلوگیری شود.

آموزشگاه فن اموزان دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر را تحت نظارت سازمانی فنی حرفه ای کشور و با ارائه مدرک معتبر برگزار می کند. دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طریق شماره 02191321001 امکانپذیر است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله