چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

چرا فن کولر گازی کار نمی کند
چکیده مطلب :

معولا ایرادات رایج عدم کارکرد فن در انواع کولر های گازی مانند سامسونگ، بوش، جنرال، گری، ال جی، تراست و … یکسان است و از مطالب این مقاله برای رفع ایراد تمامی این برند می توان استفاده کرد. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان قصد داریم دلایل عدم کارکرد فن کولر گازی و روش های بر طرف  مشکل آن را توضیح دهیم.

در حال حاضر اکثریت خانه ها و ادارات برای فراهم کردن هوای مطبوع از کولر های گازی استفاده می کنند اما باید بدانید که مراقبت و نگهداری از کولر های گازی نیز امری ضروری است. در حقیقت کولر های گازی نوعی دستگاه الکتریکی مکانیکی می باشند و بسیار پر کاربرد هستند. امروزه عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است عملکرد کولر های گازی را مختل کند و بازدهی و راندمان دستگاه را پایین بیاورد.

به همین دلیل کولر های گازی نیارمند سرویس و تعمیرات دوره ای هستند که این کار باید توسط تعمیر کاران مجرب و یا نمایندگی های مجاز انجام شود. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان قصد داریم دلایل عدم کارکرد فن کولر گازی و روش های بر طرف  مشکل آن را توضیح دهیم.

آموزشگاه فن اموزان دوره های آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش تعمیرات پکیج را بصورت تخصصی و بصورت عملی با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

دلایل کار نکردن فن کولر گازی

در حقیقت دلایل مختلفی باعث می شود فن کار نکند و برخی از آن ها مشکلات ساده ای هستند که خودتان با یک جستجو در اینترنت می توانید با اقدامات جزئی مشکل را رفع کنید اما برخی دیگر از دلایل کار نکردن فن، تخصصی و پیچیده است و بدون دانش و مهارت کافی نمی شود مشکل را رفع کرد. از این رو لازم است حتما از یک تعمیرکار مجرب و یا نمایندگی های مجاز کمک بگیرید.

معولا ایرادات رایج عدم کارکرد فن در انواع کولر های گازی مانند سامسونگ، بوش، جنرال، گری، ال جی، تراست و … یکسان است و از مطالب این مقاله برای رفع ایراد تمامی این برند می توان استفاده کرد.

دلایل کار نکردن فن کولر گازی

همان طور که گفتیم کولر های گازی نوعی دستگاه الکتریکی مکانیکی هستند از این رو کار قطعات الکتریکی و مکانیکی تشکیل دهنده آن ها به یکدیگر وابسته می باشد. یکی از کلیدی ترین قسمت های کولر گازی فن دستگاه است به همین دلیلی هر گونه اختلالی که در عملکرد سایر بخش های دستگاه به وجود آیند فن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و با کاهش کیفیت و عملکرد پرتاب باد همراه است. خنک نبودن باد کولر گازی کاربران را از وجود ایراد در عملکرد دستگاه آگاه می کند.

البته خنک نبودن باد کولر های گازی در شرایطی نشان دهنده ایراد است که دستگاه روی حالت سرمایش تنظیم شده باشد زیرا برخی از کولر های گازی دوگانه هستند یعنی در فصول گرم نقش منبع سرمایش و در فصول سرد نقش منبع گرمایشی را ایفا می کنند. حال عدم تولید باد خنک در شرایطی که دستگاه روی حالت گرمایش تنظیم شده باشد امری طبیعی است و ایراد محسوب نمی شود.

خازن کولر گازی

کمک کردن به استارت دستگاه و راه اندازی کمپرسور از وظایف خازن محسوب می شود زیرا خازن های کولر گازی با استفاده از یک پایه الکتریکی به کمپرسور دستگاه متصل هستند و در مدار قرار دارند. حال خرابی خازن دستگاه یکی از مواردی است که منجر به عدم کارکرد فن خواهد شد. زیرا هنگامی که خازن بسوزد جریان قطع می شود و فن کولر گازی نمی تواند عمل کند.

برای اطمینان از اینکه خرابی خازن دلیل اصلی عدم کارکرد فن است می توانید با کمک یک چوب بلند سعی کنید پروانه های فن را بچرخانید. در صورتی که فن کار کند می توان مطمئن شد مشکل مربوط به خازن دستگاه است. تست خارن توسط مولتی متر انجام می شود. عدم وجود جریان نشان دهنده سوختن خازن است در این صورت لازم است نسبت به تعویض آن اقدام شود. از آن جایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد بهتر است این کار را به تعمیر کار ماهر و یا نمایندگی های مجاز بسپارید.

موتور فن چرخشی کولر گازی

قسمتی در کولر های گازی وجود دارد به نام موتور فن چرخشی یا موتور فن محور دو گانه که خرابی آن منجر به از کار افتادن فن دستگاه می شود. موتور فن چرخشی از دو تیغه یا پروانه که هر کدام از آن ها در یک سوی موتور قرار گرفته اند و بلبرینگ ها یا یاتاقان ها تشکیل می شود که یکی از این تیغه ها هوای گرم داخل اتاق را به داخل دستگاه می کشد و وارد کویل کندانسور می کند تا خنک شود و تیغه دیگر هوا را به کویل اپراتور میفرستد.

یاتاق ها نیز در اثر استفاده طولانی مدت شل، خمیده و یا می سوزند. در نتیجه هر گونه مشکلی که برای فن چرخشی به وجود آید عملکرد فن دستگاه را نیز مختل می کند.

برای اطمینان از اینکه خرابی محور پروانه های موتور فن چرخشی دلیل اصلی عدم کارکرد فن دستگاه است لازم است محور پروانه را تکان دهید. ساییدگی، شل بودن یا تکان نخوردن آن نشان دهنده خرابی موتور فن می باشد و باید برای تعویض آن اقدام کرد. انجام این فرایند نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد و بدون اطلاعات کافی اقدام به تست و تعویض موتور فن نکنید.

موتور فن کولر گازی

یکی دیگر از دلایل کار نکردن فن کولر های گازی، خرابی موتور فن است. اگر بلبرینگ های موتور فن دچار ایراد شود تیغه های دستگاه نمی توانند آزادانه شروع به چرخش کنند و موتور فن دچار مشکل می شود. همچنین ممکن است در قسمت پاور قطعه، مشکلی به وجود اید که باعث خرابی فن موتور شود. خرابی موتور فن عدم کارکرد فن کولر گازی را به همراه دارد.

رفع مشکل کارنکردن فن کولرگازی

برای اینکه منبع ایراد را پیدا کنید باید به صورت دستی یا به کمک یک چوب بلند تیغه ها را بچرخانید. حال اگر تیغه ها تکان نخورد می توان نتیجه گرفت که مشکل مربوط به بلبرینگ دستگاه است و برای رفع آن لازم است موتور فن جایگزین شود اما اگر تیغه ها شروع به چرخیدن کنند در این صورت لازم است جریان برق ورودی را با کمک فازمتر بررسی کنید و هر کدام از سیم ها که قطع بودند را وصل کنید تا مشکل آن برطرف شود. اما در صورتی که جریان برق به موتور فن وارد شود اما عملکردی نداشته باشد احتمالا مشکل مربوط به بخش های داخلی دستگاه است و لازم است تعویض شود.

ترموستات  کولر گازی

قطعه ای که دمای هوا را تشخیص می دهد ترموستات کولر گازی است در حقیقت ترموستات دمای هوای محیط را اندازه گیری کرده و با برنامه از پیش تعیین شده برای کولر گازی مطابقت می دهد. اگر دمای هوا بالاتر رفته باشد مدار را وصل می کند در نتیجه جریان به کمپرسور و فن می رسد و آن را فعال می کند تا هوا را خنک کرده و به دمای از پیش تعیین شده برسد.

به همین دلیل هر گونه ایراد در عملکرد ترموستات منجر می شود ترموستات  دما را به درستی تشخیص ندهد و هیچگونه دستوری برای روشن شدن کولر گازی صادر نکند در نتیجه باعث عدم کارکرد فن کولر گازی می شود.

برای تشخیص ایراد ترموستات لازم است از یک مولتی متر کمک بگیرید تا متوجه شوید جریان در ترموستات وجود دارد یا خیر زیرا ممکن است سیم‌ های ارتباطی ترموستات به برد قطع شده باشد. در صورتی که کولر گازی روی حالت سرمایش تنظیم شده باشد و مولتی متر عدم وجود جریان در ترموستات را نشان دهد در این صورت می توان نتیجه گرفت که ترموستات خراب است و لازم است نسبت به تعویض آن اقدام شود.

بیشتر بخوانید: آموزش لوله کشی

سنسور کنترل دما کولر گازی

عملکرد کمپرسور و موتور فن به یکدیگر وابسته است. حال اگر کمپرسور شروع به کار کند اما فن توقف کرده باشد در این صورت می توان نتیجه گرفت خازن فن و یا موتور فن احتمالا ایراد دارد. اما اگر هم کمپرسور و هم موتور فن از کار افتاده باشد در این صورت ایراد مربوط به ترموستات یا سنسور کنترل دما است.

همچنین چندین پایانه الکتریکی در هر سنسورکنترل  دما وجود دارد که در طولانی مدت احتمال سوختن آن ها افزایش می یابد. سوختن پایانه ها منجر به از کار افتادن ترموستات یا سنسور کنترل دما خواهد شد در نتیجه از کار افتادن فن دستگاه را به همراه دارد.

برای اینکه منشا ایراد را پیدا کنید لازم است از یک مولتی متر استفاده کرده و از وجود جریان در سنسور های کنترل دما اطمینان حاصل کنید و در صورت خرابی نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید. بهتر است از یک تعمیرکار ماهر و یا نمایندگی های مجاز کمک بگیرید.

ترمیستور کولر گازی

ترمیستور نوعی سنسور تشخیص دما می باشد که دمای هوای محیط خانه، کمپرسور، لوله مسی های اواپراتور و کندانسور را اندازه گیری می کند و به برد کولر گازی می فرستد. ترمیستور به برد اصلی دستگاه  متصل می باشد و در صورتی که دچار ایراد شود روی عملکرد فن دستگاه تاثیر می گذارد و باعث از کار افتادن آن می شود.

برای این که منبع ایراد را بیابید لازم است از یک مولتی متر استفاده کنید و وجود جریان در ترمیستور را بررسی کند. در صورتی که مولتی متر عدد صفر یعنی عدم وجود جریان را نشان دهد در این صورت می توان نتیجه گرفت ترمیستور خراب است و لازم است با یک قطعه سالم جایگزین شود.

موتور دمنده کولر گازی

یکی دیگر از قطعات تشکیل دهنده کولر های گازی موتور دمنده آن است که در اثر استفاده طولانی مدت از دستگاه ممکن است نیم سوز شده و یا به طور کامل بسوزد. خرابی موتور دمنده باعث کار نکردن فن کولر گازی می شود.

برای اطمینان از سلامت این قطعه لازم است به صورت دستی و به کمک یک قطعه چوب بلند پروانه های فن را بچرخانید. نچرخیدن پروانه نشان دهنده خرابی موتور دمنده است و باید تعویض شود. همچنین لازم است وجود جریان درون موتور دمنده را به کمک یک مولتی متر بررسی کنید.

علت کار نکردن فن کولر گازی

در صورتی که جریان وجود داشته باشد اما موتور عملکردی نداشته باشد در این صورت می توان گفت موتور خراب است و باید تعویض شود. توصیه می شود این کار را به افراد متخصص و ماهر بسپارید و بدون دانش مهارت کافی اقدام به بررسی و تعویض این قطعه نکنید.

برد رله کولر گازی

برد رله کولر گازی یکی از قطعات پر اهمیت دستگاه محسوب می شود که ولتاژ ورودی به سایر قطعات دستگاه را تامین می کند و کنترل کننده ولتاژ موتور فن نیز هست. به همین دلیل در صورتی که این قطعه نیم سوز شده باشد یا خوب کار نکند فن کولر گازی نیز کار نمی کند.

برای رفع مشکل لازم است برد رله کولر گازی تعویض شود. البته توصیه می شود ابتدا خرابی خازن و موتور فن را بررسی کنید در صورتی که ایرادی نداشته باشند به سراغ بررسی معیوب بودن رله ها بروید.

برد کنترل اصلی کولر گازی

در حقیقت کنترل جریان رسانی به سایر قسمت های کولر گازی به عهده برد کنترل اصلی دستگاه است. حال اگر این قطعه معیوب شود مانع رسیدن جریان برق به فن کولر گازی خواهد شد و از کار افتادن فن را به همراه دارد. البته بهتر است ابتدا قطعاتی که بیشتر ممکن است دچار خرابی شوند مانند اورلود کمپرسور، خازن و خود کمپرسور را بررسی کنید و این قطعه را در الویت آخر قرار دهید.

برای رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی پس از بررسی قطعات دیگر و در صورتی که ایراد مربوط به هیچ کدام از آن ها نباشد می توانید برد کنترل اصلی دستگاه را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله