0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

علت آب ریزش کولر گازی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

علت آب ریزش کولر گازی

استفاده از کولر گازی و اسپیلت سال هاست که رونق زیادی داشته و به علت کیفیت بالای این دستگاه و میزان خنک کنندگی بالایی که دارد مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. در حال حاضر در میان سیستم های سرمایشی خانگی که وجود دارد، کولر گازی و اسپیلت رتبه اول را از نظر محبوبیت در میان مردم دارد و در تمامی مناطق پر رطوبت و کم رطوبت قابل استفاده می باشد.

کولرهای گازی علاوه بر قابلیت خنک کنندگی که دارند می توانند در حالت زمستانی نیز تنظیم شده و به گرم کردن ساختمان نیز بپردازند. خنک کردن و گرم نمودن کولر گازی به گونه ای است که هوای ساختمان به صورت یکنواخت خنک یا گرم شده و همچنین رطوبتی را وارد فضا نمی کنند.با توجه به شیوع این مشکل در کولرهای گازی و اسپیلت ها در این مقاله به این موضوع که علت آب ریزش کولر گازی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم به طور کامل پرداخته شده است.

کولرهای گازی دارای یک پنل خارجی و یونیت داخلی می باشند که هر یک باید به صورت جداگانه در فضای داخلی و بیرونی ساختمان نصب گردند و اختلال در عملکرد هر یک می تواند خنک کردن کولر گازی را با مشکلاتی مواجه سازد.

با وجود کیفیت بالایی که در ساخت انواع کولر گازی رعایت شده است باز هم به دلایل مختلف و به مرور زمان مشکلاتی در این دستگاه به وجود می آید که یکی از آنها آبریزی کولر گازی می باشد.

دوره های آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی بصورت تخصصی توسط اساتید مجرب رشته در آموزشگاه فن آموزان برگزار می شود. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

کولر گازی چه نقشی در کم کردن رطوبت محیط دارد؟

قبل از آن که به دلایل آب دادن کولر گازی بپردازیم نیاز است تا در ابتدا بررسی کنیم که آبی که وارد کولر گازی می شود از کجا می آید و چه اتفاقی می افتد که آب از کولر گازی خارج شده و به بیرون می ریزد.

به طور طبیعی در هوا مقداری رطوبت وجود دارد که با تغییر دما این رطوبت به حالت مایع درآمده و هر چه میزان رطوبت بالاتر رود میزان احساس گرما توسط فرد بیشتر می باشد. کولرهای گازی رطوبتی که در هوا وجود دارد را دریافت نموده و به علت مکانیسمی که کولر گازی دارد کویل ها و فن ها سرد شده و بخار به آنها برخورد نموده و به حالت مایع در می آید.

پس از خروج باد خنک از دستگاه، آب اضافی که حاصل از رطوبت جمع شده بر روی فین ها می باشد از طریق لوله تخلیه به بیرون انتقال می یابد. اما گاهی اوقات این آب سرریز شده و ایجاد مشکل می کند که دلایل مختلفی می توانند مسبب این مشکل باشند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

آب ریزش کولر گازی

دلایل آب ریزش کولر گازی

  1. گرفتگی سینی تخلیه آب

همانطور که گفته شد رطوبتی که بر روی فین های سرد دستگاه وجود دارد تبدیل به مایع شده و از طریق درین یا لوله تخلیه به بیرون ریخته می شوند. برخی افراد ممکن است ظرفی را در زیر این لوله قرار داده تا آب اضافی به درون آن ریخته و مرتب این ظرف را خالی می کنند.

حال ممکن است مسیر این لوله تخلیه به دلای مختلفی مانند ایجاد رسوب یا تشکیل لجن مسدود شده و آب قادر به عبور از این لوله به سمت بیرون نباشد. در نتیجه آب از کولر گازی سرریز شده و به بیرون می ریزد که می تواند باعث خیس شدن و جمع شدن آب در کف ساختمان و خراب کردن سرامیک ها و کفپوش ها و رنگ گرفتن دیوارها گردد.

برای برطرف نمودن این مشکل در ابتدا باید به لوله تخلیه که در پشت کولر گازی قرار دارد دسترسی پیدا کرده که برای انین کار می توان پنل داخلی دستگاه را بلند نمود که آن هم نیازمند باز کردن خارهایی است که در زیر پنل داخلی قرار گرفته است.

پس از باز نمودن خارها و بلند کردن یونیت داخلی با زاویه تقریبا 70 درجه، باید لوله تخلیه را پیدا کرده و عملیات رفع انسداد را روی ان انجام داده و پس از پایان کار پنل را مجددا در سر جای خود قرار داد.

علاوه بر آن امکان باز کردن قاب جلویی پنل داخلی نیز برای پیدا کردن لوله تخلیه و برطرف نمودن گرفتگی آن امکان پذیر بوده و برای این کار باید دقت زیادی را به عمل آورد. در صورتی که قادر به انجام این کار نیستید بهتر از تخصص یک تعمیرکار کولر گازی استفاده نمایید.

  1. قرار نگرفتن لوله تخلیه (درین) در مکان مناسب

در هنگام نصب پنل داخلی کولر گازی باید دقت بسیاری نمود چرا که کوچکترین سهل انگاری در نصب قطعات مختلف می تواند مشکلات بزرگی را برای دستگاه به وجود آورد. به عنوان مثال در صورتی که لوله تخلیه دستگاه به صورت صحیح و اصولی نصب نگردد، آب به درستی تخلیه نگشته و از دستگاه سرریز می کند.

در واقع در هنگام نصب کولر گازی، لوله تخلیه باید دارای یک شیب ملایم باشد تا آب بتواند به درستی خارج گردد. علاوه بر آن ممکن است لوله تخلیه دچار خم شدگی شده و در مکان های تا بخورد که در این صورت نیز باید خم شدگی را برطرف کرده و لوله را به صورت صاف و با زاویه ای مایل به سمت محل تخلیه قرار داد.

همچنین افرادی از یک ظرف مانند سطل در زیر شلنگ تخلیه استفاده می نمایند نیاز است تا پیش از پر شدن ظرف آن را تخلیه نمایند چرا که پر شدن طرف می تواند باعث شود تا اب به داخل کولر گازی بازگشته و آب ریزی نماید.

  1. کم شدن گاز مبرد در کولر گازی

کولر گازی بر اساس سیستم تبرید کار کرده و شروع چرخه با گار مبردی که داخل کمپرسور وجود دارد آغاز می گردد. حال اگر میزان این گاز به هر دلیلی کم شود این چرخه با اختلال مواجه شده و مکانیسم عملکرد کولر گازی به هم می ریزد.

اولین چیزی که در هنگام کم شدن گاز دستگاه اتفاق می افتد یخ زدگی کویل های اواپراتور می باشد که  با خاموش شدن کولر، این  یخ ها شروع به آب شدن کرده و آب زیادی وارد لوله تخلیه شده و در نهایت آب سرریز می کند.

علاوه بر آن زمانی که فیلتر هوا در کولر گازی دچار گرفتگی می شود جریان هوا در دستگاه کاهش یافته و کویل ها شروع به یخ زدن می نمایند که این مورد هم می تواند منجر به آب ریزی کولر گازی گردد.

دپارتمان تاسیسات در آموزشگاه فن آموزان دوره های مرتبط با اجرا و تعمیر تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر آموزش لوله کشی ساختمان ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش برق ساختمان و … را با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و بصورت تخصصی ارائه می دهد. برای مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

  1. عدم عایق بندی لوله کولر گازی

کولر گازی دارای دو لوله رفت و برگشت می باشد که لوله برگشت ضخامت بیشتری داشته و باید حتما توسط یک عایق پوشانده شود و در صورتی که این کار انجام نگیرد رطوبتی که از هوا وارد دستگاه می گردد به صورت مایع به داخل ساختمان چکه می کند.

  1. گرفتگی فیلتر هوای کولر گازی

برای این که کولر گازی بتواند به درستی کار کند باید در هنگام روشن بودن دستگاه، هوا به صورت دائم در کولر گازی در جریان باشد و در غیر این صورت هوا دچار یخ زدگی شده و بر روی فیلتر یخ های زیادی تشکیل می گردد و در نهایت با ذوب شدن این یخ ها آب از کولر سرازیر شده و مشکلاتی را به باز می آورد. به علاوه کثیف بودن فیلتر نیز این مشکل را به وجود می آورد و با تمیز کردن آن می توان مشکل آبریزش کولر گازی را به راحتی برطرف نمود.

آب ریزش کولر گازی

  1. خراب بودن پمپ تخلیه دستگاه

در قسمت زیرین کویل خنک کننده کولر گازی قطعه ای به نام پمپ تخلیه وجود دارد که این پمپ وظیفه دارد از نشتی آب در کولر گازی جلوگیری نماید. گاهی ممکن است به دلایل مختلفی مانند فرسودگی یا تجمع گرد و غبار، این پمپ دچار مشکل شود و کولر گازی با مشکل نشتی آب مواجه گردد که می توان با تعویض این پمپ توسط تعمیرکار به حل این مشکل پرداخت.

در این مطلب دلایلی که برای آبریزش کولر گازی وجود داشت به همراه نحوه برطرف نمودن آنها بیان شد. اما گاهی هیچ یک از این موارد دلیل آبریزی کولر نبوده و به علت عدم نگهداری درست از کولر گازی این اتفاق بروز می نماید.

برای پیشگیری از این مشکل نیاز است تا پیش از شروع فصل تابستان کولر گازی را سرویس نمایید. سرویس کردن کولر گازی توسط تعمیرکار حرفه ای در این کار انجام گرفته و تمامی قطعات دستگاه به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که قطعه ای دچار مشکل بوده و یا در معرض خراب شدن قرار داده باشد تعمیرکار آن را تعمیر یا تعویض می نماید.

با انجام سرویس های سالانه می توان از بسیاری از هزینه هایی که ممکن است به علت عدم رسیدگی به دستگاه به وجود آیند، جلوگیری کرده و تنها به پرداخت هزینه سرویس که مبلغ زیادی هم نیست افاقه نماید.

با توجه به این که در صورتی که کولر گازی دچار آبریزی شود، امکان خراب شدن و پوسته پوسته شدن گپ دیوارها وجود دارد و فرش ها و کفپوش هایی که در زیر کولر گازی و اسپیلت قرار دارند رنگ گرفته و اسیب می بینند و علاوه بر آن در ساختمان بوی نامطبوع نم پخش می گردد، نیاز است تا در صورت مواجهه با این مشکل حتما برای رفع آن اقدام نمایید.

اقدامات خودسرانه برای رفع مشکل می تواند منجر به آسیب رساندن به قطعات مختلف دستگاه و یا شکستن پنل داخلی کولر گازی گردد. علاوه بر آن افراد مبتدی قادر به رعایت اصول ایمن نبوده و ممکن است خسارات جانی نیز افراد را تهدید نماید. در نتیجه در این گونه مواقع حتما با تعمیرکار حرفه ای کولر گازی تماس گرفته تا برای رفع مشکل به منزل شما مراجعه کرده و در سریع ترین زمان ممکن اقدام به عیب یابی و در نهایت تعمیر کولر گازی نماید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش plc بصورت تخصصی و عملی می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها از طریق شماره 02191321001 با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله