پکیج چگالشی چیست و چگونه کار می کند

پکیج چگالشی چیست

اگر از پکیج برای گرما استفاده می کنید، می توانید با تغییر آن به پکیج چگالشی تا 15 درصد یا بیشتر در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. پکیج چگالشی که به عنوان پکیج گازی با راندمان بالا نیز شناخته می شود، گرمای اضافی گازهای خروجی را بازیافت می کند و در نتیجه انرژی کمتری را هدر می دهد. این یک راه حل عالی برای صاحبان خانه های جدید و فعلی است که به دنبال مدیریت کارآمدتر خانه های خود هستند.

به طور خلاصه پکیج های چگالشی کارآمدتر از پکیج های بدون چگالش هستند، خروجی آن ها افزایش یافته و می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند! پکیج چگالشی با متراکم کردن بخار آب در گازهای خروجی کار می کند به این صورت که گرمای نهان را که از طریق دودکش تلف یا تبخیر می شد، بازیابی می کند. پکیج های چگالشی به نام پکیج های با راندمان بالا نیز شناخته می شوند و بازدهی بیش از 90 درصد دارند. این بدان معناست که به ازای هر 100 یورو که برای قبض گرمایش خود خرج می کنید، کمتر از 10 درصد از دست می رود و 90 یورو برای گرم کردن خانه شما صرف می شود!

بنابراین، پکیج چگالشی چیست و چگونه با سایر گزینه ها مقایسه می شود؟ این راهنما مقاله شما را راهنمایی می کند و توضیح می دهد که چرا آنها برای خانه و محیط شما فوق العاده سازگار با محیط زیست هستند. و همچنین نکات مهمی که باید قبل از خرید پکیج چگالشی بدانید را بیان می کند.

دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری و زمینی و آموزش نصب پکیج در آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان بصورت حرفه ای نصب ، سرویس ، عیب یابی و تعمیرات انواع پکیج های مختلف را در کارگاههای مجهز و بصورت عملی آموزش می دهد. برای مشاهده سرفصل ها و اطلاعات کامل دوره تعمیر پکیج روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات پکیج

فیلم معرفی پکیج چگالشی

پکیج چگالشی چیست؟

پکیج چگالشی با گاز یا نفت کار می کند و برای کمک به بهبود بهره وری انرژی طراحی شده است. این کار با تبدیل تراکم بخار آب به گرما انجام می شود. آنها می توانند مقداری از گرمای از دست رفته را از گازهای زائد بازیابی کنند. تنها تفاوت بین دیگ چگالشی و دیگ غیر چگالشی میزان گرمای قابل استفاده ای است که تولید می کند. به علاوه این واقعیت که آنها می توانند بیش از 90٪ راندمان انرژی را به دست آورند.

پکیج چگالشی چگونه کار می کند؟

پکیج ما از گاز یا نفت به عنوان سوخت استفاده می کند و با روشن شدن شروع به سوختن می کند. همانطور که این کار را انجام می دهد، گرمای مشعل را به یک مبدل حرارتی اولیه وارد می کند. هوای گرم از طریق مبدل حرارتی عبور می کند و تا زمانی که ممکن است در اینجا نگه داشته می شود تا دما را بالا ببرد. سپس این گرما را به رادیاتورهای شما می برد.

گرما همچنین از طریق یک منطقه متراکم ثانویه عبور می کند، چیزی که دیگر پکیج  ها ندارند. در حین انجام این کار، هوای گرم متراکم می‌شود و باعث ایجاد قطرات یا بخار آب می‌شود که سپس جمع‌آوری شده و از طریق یک زهکش دفع می‌شوند. این یکی از مزایای اصلی پکیج چگالشی است زیرا هیچ پکیج دیگری این میزان بازده را نخواهد داشت.

پکیج های چگالشی به گونه ای طراحی شده اند که گرمای بیشتری را قبل از از دست دادن بازیابی کنند. در پکیج های قدیمی‌تر،  می‌توانید انتظار داشته باشید که گرمای خروجی از دودکش بیش از 200 درجه سانتیگراد باشد. با یک پکیج چگالشی جدیدتر، دمای آن به طور قابل توجهی به حدود 55 درجه سانتیگراد کاهش می یابد. پکیج های چگالشی در بازیافت آن گرما برای افزایش دمای آب خنک برگشتی عالی هستند.

پکیج چگالشی چگونه کار می کند

چگونه بفهمیم که پکیج ما از نوع پکیج چگالشی است؟

اگر در حال حاضر یک پکیج در خانه خود نصب کرده اید و کاملا مطمئن نیستید که پکیج چگالشی است یا خیر، چند راه وجود دارد که می توانید با سیستم فعلی خود یا در دفترچه راهنمای پکیج خود بررسی کنید.

 • چه زمانی نصب شده است؟ اگر پکیج شما بعد از آوریل 2005 در خانه نصب شده باشد، مقرراتی که در این زمان وضع شده است به این معنی است که پکیج شما یک پکیج چگالشی خواهد بود. تمام پکیج های ساخته شده پس از این زمان متراکم ساخته می شوند.
 • دودکش را چک کنید اگر پکیج شما دارای دودکش فلزی برای گازهای اضافی است، احتمالا دیگ شما غیر متراکم خواهد بود. دودکش های متراکم معمولاً از طریق یک دیوار خارجی یا سقف شما انجام می شود.
 • بخار و لوله تخلیه. اگر می‌توانید بخار خروجی از دودکش را از طریق یک دیوار خارجی (یا سقف) مشاهده کنید، و اگر یک لوله پلاستیکی سفید نیز دارید که به زهکشی منتهی می‌شود، مطمئناً این بخار از پکیج چگالشی است.

اگر در حال حاضر پکیج چگالشی ندارید یا بیش از 10 سال است که از عمر سیستم فعلی شما می گذرد، ممکن است بخواهید آن را ارتقاء دهید. جایگزینی سیستم خود با یک مدل جدیدتر و بسیار کارآمد تضمین می کند که امنیت بسیار بیشتری دارید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که پکیج شما در زمستان سرد به خوبی کار می کند.

آیا پکیج چگالشی نیاز به تخلیه دارد؟

به طور خلاصه، بله. در واقع برای پکیج ‌های چگالشی مدرن، داشتن یک زهکش ضروری است تا دیگ شما بتواند میعانات زباله را دفع کند. همچنین با دودکش خارجی جفت می شود و گازهای زائد را به صورت بخار آزاد می کند.

انواع پکیج های چگالشی

سه نوع اصلی پکیج وجود دارد که همگی می توانند متراکم شوند:

 • پکیج های ترکیبی
 • پکیج های فقط گرمایشی
 • پکیج های سیستمی (مخزن باز)

انواع پکیج چگالشی

مهم است بدانید که تمام پکیج های ترکیبی که امروزه تولید می شوند، پکیج های چگالشی نیز هستند، اما همه پکیج های چگالشی ممکن است پکیج های ترکیبی نباشند.

تفاوت بین پکیج بخار ترکیبی و پکیج چگالشی

“Combi” مخفف ترکیب (Combination) است – این نوع پکیج گرمایش و آب گرم را ترکیب می کند، بنابراین دیگر نیازی به یک سیلندر یا مخزن جداگانه نیست. آنها برای خانه های کوچک با یک یا دو حمام مناسب هستند و راحت و سریع نصب می شوند. پکیج های ترکیبی که این روزها تولید می شوند،  از نوع پکیج های چگالشی نیز خواهند بود، بنابراین بهره وری مصرف انرژی بسیار بیشتری خواهند داشت.

همچنین هنگام نگاه کردن به پکیج چگالشی در مقابل پکیج غیر چگالشی یا پکیج استاندارد شما (یا پکیج فقط گرمایشی، اگر بخواهیم شرایط مختلف را مرور کنیم)، تفاوت‌هایی وجود دارد.

 • با یک پکیج چگالشی، شما مبدل حرارتی متراکم ثانویه را دریافت می کنید – که آن را بسیار کارآمدتر از پکیج استاندارد شما می کند.
 • پکیج های استاندارد دارای همان نوع مبدل های حرارتی اولیه هستند، اما آنقدرها کارآمد نیستند.
 • مبدل های حرارتی پکیج های چگالشی برای کارایی بهتر طراحی شده اند.
 • یک پکیج استاندارد، گازهای زائد را از طریق دودکش و در دمای بالای 200 درجه به اتمسفر می‌فرستد، که این دما در پکیج چگالشی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. حرارت ورودی تقریباً در حدود 250 تا 350 درجه یکسان است، اما پکیج چگالشی در مقایسه با انواع دیگر روش کار بسیار کارآمدتری دارد.

برخی دیگر از سایر دوره های پرطرفدار که ویژه بازار کار و کسب درآمد در آموزشگاه فن آموزان ارائه می شود شامل آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش برق ساختمان ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … می باشد. دریافت جزئیات بیشتر از طریق شماره 02191321001 مقدور می باشد.

پکیج چگالشی باید در چه دمایی تنظیم شود

اگر پکیج چگالشی روی دمای اشتباه تنظیم شود، آنقدر که باید، کارآمد نخواهد بود. تمام هدف پکیج چگالشی اطمینان از صرفه جویی در انرژی و گرما است، بنابراین اطمینان از اینکه در دمای مناسب قرار دارد ضروری است. دمای کلیدی برای گرمایش مرکزی شما باید حدود 70 درجه سانتیگراد باشد و آب گرم شما باید حدود 60 درجه سانتیگراد تنظیم شود.

مزایای پکیج چگالشی

پکیج چگالشی در مقایسه با پکیج های قدیمی دارای مزایای زیادی است. همانطور که قبلاً با جزئیات ذکر کردیم، نرخ بهره وری انرژی بالاتر از 90٪ وجود دارد، بنابراین، این ویژگی به عنوان یک مزیت بزرگ برجسته می شود. در اینجا به چند دلیل دیگر می پردازیم که چرا پکیج چگالشی برای شما مناسب است:

مزایای پکیج چگالشی

صرفه جویی در پول: قبض انرژی شما به دلیل انرژی و گرمای ذخیره و  سپس بازیافت شده، کمتر خواهد بود.

برنامه نویسی بی سیم: ترموستات را می توان به صورت بی سیم برای سهولت استفاده کنترل کرد. آنها می توانند به طور خودکار دمای هوا را حس کنند و گرمایش شما را در صورت نیاز تغییر دهند.

صرفه جویی در فضا: پکیج شما به راحتی می تواند پنهان شود و فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد.

ردپای کربن را کاهش دهید: باز هم، نرخ بهره وری 90 درصد ردپای کربن شما را به درستی کاهش می دهد.

تفاوت بین پکیج بخار ترکیبی و پکیج چگالشی

آیا دیگ های چگالشی ایمن و قابل اعتماد هستند؟

برای اطمینان از سرمایه‌گذاری مردم در بهترین پکیج چگالشی برای خانه‌هایشان، بررسی‌های ایمنی گسترده‌ای را انجام داده‌اند تا مطمئن شوند که برای این کار مناسب هستند. پکیج های چگالشی برای خانه شما ایمن تر هستند زیرا برای عایق حرارتی آب بندی شده اند. هیچ خطری برای مکیده شدن چیزی به داخل پکیج وجود ندارد. همچنین هیچ خطری برای تماس شما یا یکی از اعضای خانواده با مواد یا گازهای سمی وجود ندارد زیرا همه چیز به طور ایمن از طریق دودکش خارجی و سیستم زهکشی دفع می شود.

پکیج های بدون چگالش معمولا هوا را از داخل اتاق می گیرند. از طرف دیگر، پکیج چگالشی هوا را مستقیما از بیرون اتاقی که در آن قرار می گیرد جذب می کند و برای عایق حرارتی کاملاً آب بندی می شود. این بدان معنی است که هیچ خطری برای مکش چیزی به داخل پکیج وجود ندارد. مزیت ایمنی دیگر این است که چون مایع تغلیظ شده از طریق لوله متصل به سیستم زهکشی دفع می شود، خطر تماس با مواد سمی وجود ندارد.

آیا دود پکیج چگالشی مضر است؟

به طور خلاصه، بله آنها مضر هستند و نباید استنشاق شوند. مهم است که مطمئن شوید گازهای خروجی از پکیج به مکانی امن ختم می شود. به همین دلیل است که دودکش های پکیج از طریق دیوار یا سقف از ملک خارج می شوند، بنابراین گازهای زائد و میعانات به جای پمپاژ در خانه به بیرون پمپاژ می شوند. باید مطمئن شوید که خانه شما دارای زنگ هشدار مونوکسید کربن است. اگر CO شناسایی شود، زنگ هشدار مانند زنگ هشدار دود به صدا در می آید.

جمع بندی مطلب اینکه:

 • پکیج های چگالشی تا حد ممکن از گرمای حاصل از سوزاندن سوخت هایی مانند گاز و نفت استفاده می کنند. آنها این کار را با انتقال تا حد ممکن گرما انجام می دهند که معمولاً در جو از بین می رود و در نتیجه تراکم ایجاد می کند.
 • پکیج های چگالشی کارآمدتر از پکیج های بدون چگالش هستند و می توانند صدها هزار در سال برای صاحب خانه در قبض گرمایش صرفه جویی کنند. آنها همچنین ردپای کربن خانوار را کاهش می دهند.
 • طول عمر پکیج های چگالشی بسته به معیارهای خاصی مانند کیفیت ساخت، استفاده و غیره متفاوت است، اما شما می توانید این مدت را از طریق تعمیر و نگهداری صحیح و سرویس سالانه دستگاه خود افزایش دهید.
 • اندازه پکیج چگالشی بسته به نیازهای گرمایشی و آب گرم خانه بین 24 تا 42 کیلو وات متغیر است.

آموزشگاه فن آموزان مجری برگزاری دوره های فنی حرفه ای تخصصی ویژه اشتغال و بازارکار می باشد که تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور دوره های الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش لوله کشی ساختمان و بیش از هشتاد دوره دیگر را برگزار می کند.  برای دریافت پاسخ به تمامی سوالات خود درباره دوره ها و شرایط برگزاری آنها با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات