روش های هواگیری پکیج دیواری

روش های هواگیری پکیج دیواری

از گذشته های دور استفاده از آتش و زغال برای گرم کردن فضای ساختمان و گرم کردن آب مصرفی مورد استفاده قرار می گرفت و افراد سختی های زیادی را برای تامین هیزم و درست کردن آتش متحمل می شدند.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در همه عرصه ها، سیستم های گرمایشی متنوعی طراحی و وارد بازار شدند که علاوه بر رفاه و آسایشی که برای افراد فراهم می نمایند، از نظر کیفیت نیز در سطح بسیار بالایی قرار داشته و قادر به تامین گرمای ساختمان های مختلف می باشند. حتما در سال های اخیر نام پکیج بسیار به گوشتان خورده است.

پکیج ها انواعی از سیستم های گرمایشی می باشند که دارای اندازه ای کوچک بوده و قادر به گرم کردن فضای داخلی ساختمان ها همچنین تامین آب گرم مصرفی می باشند. استقبال از پکیج ها به علت مزایای زیادی که دارند بسیار زیاد بوده و مهندسین ساختمانی اکثرا نصب این سیستم گرمایشی را توصیه می کنند. در این مقاله به ارائه توضیحات مفصلی درباره هواگیری پکیج دیواری پرداخته شده است.

در هنگام استفاده از پکیج نیاز است تا به صورت دوره ای نسبت به سرویس آن اقدام نمود تا بتوان به بهترین نحو ممکن از آن استفاده نموده و طول عمر دستگاه را بالا برد. هواگیری یکی از کارهایی است که نیاز است هر ساله توسط تعمیرکار پکیج صورت گرفته تا دستگاه بتواند در زمستان عملکرد خوبی داشته باشد. اهمیت هواگیری در پکیج به قدری زیاد است.

هواگیری پکیج دیواری چیست؟

پکیج ها دارای دو حالت زمستانه و تابستانه می باشند که با تغییر فصل نیاز است تا وضعیت دستگاه را تغییر داد تا پکیج بتواند به درستی کار خود را انجام دهد. زمانی که وارد فصل زمستان می شویم و پکیج را راه اندازی می کنیم، سیستم شوفاژ از آب پر شده و در این هنگام نیاز است تا پکیج هواگیری شود.

زمانی که پکیج هوا می گیرد، سر و صدای زیادی از آن خارج شده و موجب اذیت و آزار اطرافیان می گردد. علاوه بر آن هوا داشتن دستگاه می تواند مشکلات و صدمات زیادی را به قطعات دستگاه وارد کرده و عمر دستگاه را کاهش دهد. به همین دلیل لازم است تا حتما سالی یک مرتبه پکیج را هواگیری نمود. البته انجام هواگیری نیاز به تخصص بالایی داشته و برای این کار باید از تخصص تعمیرکاران پکیج استفاده کرد.

به طور کلی به منظور تامین کردن هوای یکنواخت در ساختمان، وجود ایمنی بیشتر پکیج، جلوگیری از سرد شدن آب گرم در حین دوش گرفتن یا شستن ظروف و کنترل کردن فشار آب در لوله ها نیاز است تا هواگیری انجام گیرد.

هواگیری باید هم در سیستم پکیج و هم در رادیاتورها انجام شود که برای هواگیری هر یک باید نکاتی را مورد توجه قرار داد و بر طبق دستورالعمل های خاصی که در ادامه گفته شده است عمل نمود.

هواگیری پکیج

چگونه بفهمیم پکیج هوا گرفته است؟

در اکثر موارد به راحتی می توان متوجه شد که پکیج هوا گرفته است، اما در برخی موارد ممکن است مشکلاتی را در پکیج یا فشار آب مشاهده نماییم اما از این که ایراد از هوا گرفتن دستگاه است مطمئن نباشیم. در این گونه مواقع نیاز است تا با یک تعمیرکار پکیج تماس گرفته و از وی بخواهیم تا برای عیب یابی و تعمیر پکیج اقدام نماید.

از جمله مواردی که می توان از طریق آن متوجه شد که پکیج هوا گرفته است سر و صدا کردن پمپ پکیج و رادیاتورها می باشد که این نشانه معمولا بلافاصله پس از هوا گرفتن دستگاه بروز کرده باید نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. علامت دیگری که نشان دهنده هوا گرفتن پکیج می باشد گرم نکردن آب می باشد.

گاهی دیده می شود که در هنگام شست و شو و استحمام آب گرم و سرد شده و یا آب گرم به طور کلی قطع می گردد که این مشکل را می توان ناشی از هوا گرفتن پکیج دانست.

گاهی اوقات نیز مشاهده می شود که قسمت پایینی رادیاتور گرم شده اما قسمت بالایی آن گرمایی ندارد؛ در این مواقع نیز گفته می شود که پکیج هوا گرفته است و نیاز به هواگیری دارد.

در صورتی که با هر یک از این علائم مواجه شدید نیاز است تا هر چه سریع تر به تعمیرکار اطلاع داده و یا در صورتی که در کارهای فنی سررشته دارید خودتان اقدام به هواگیری دستگاه نمایید.

علائم هوا گرفتن شوفاژ

علاوه بر دستگاه پکیج، رادیاتورها یا شوفاژها نیز ممکن است هوا گرفته و نیاز به هواگیری داشته باشند. گاهی اوقات با این که پکیج روشن است و حتی در درجه های بالا هم کار می کند، اما شوفاژها سرد بوده و قادر به گرم کردن محیط نمی باشند. گاهی اوقات نیز شوفاژها به صورت نیمه گرم کار می کنند و نیمه بالایی آنها کاملا سرد می باشد که این هم نشانه ای از این است که شوفاژ نیاز به هواگیری دارد.

البته در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که هواگیری انجام شده اما مشکل پکیج و رادیاتورها برطرف نشده است و پکیج گرمایی که باید داشته باشد را ندارد. در این گونه مواقع تعمیرکار تشخیص می دهد که مبدل پکیج رسوب گرفته و باید رسوب گیری شود. رسوب زدایی نیز باید توسط تعمیرکار متخصص و با استفاده از روش اسید شویی انجام گیرد.

نحوه هواگیری پکیج دیواری

ممکن است  بسیاری از افراد ترجیح دهند تا خودشان برای هواگیری پکیج دست به کار شده و آن را سرویس نمایند. این افراد باید از اطلاعات کافی از این کار کسب نموده و سپس اقدام به هواگیری کنند. برای هواگیری باید اصولی توسط فرد رعایت شود و در صورت کوچکترین بی توجهی ممکن است قطعات پکیج دچار آسیب شده و هزینه های زیادی را برای فرد در پی داشته باشد.

نکته ای که در رابطه با هواگیری پکیج دیواری باید در نظر داشته باشید این است که هواگیری تنها در یک بخش از پکیج رخ نداده و قسمت های مختلف آن باید مورد بررسی قرار گیرند. قسمت هایی مانند رادیاتورها، پمپ پکیج، لوله های پکیج و مبدل پکیج ممکن است هوا گرفته و نیاز به هواگیری داشته باشند.

همانطور که می دانید پکیج ها در انواع مختلف زمینی و دیواری وجود دارند که اصول کلی هواگیری در آنها با هم یکسان می باشد. در پکیج های زمینی نیاز است تا مخزن پکیج نیز هواگیری شود که از طریق شیر هواگیری که در قسمت بالای مخزن وجود دارد این کار انجام گیرد.

برای هواگیری خود پکیج نیز باید این کار را از طریق شیر هواگیری که در آن وجود دارد انجام داد اما برای سایر قسمت ها روش دیگری را باید به کار گرفت.

پکیج ها در دو نوع دیجیتال و آنالوگ وجود دارند و نکته ای که وجود دارد این است که در هنگام هواگیری پکیج های دیجیتال نیاز است تا دستگاه روشن باشد، چرا که یک نشانگر دیجیتالی بر روی پکیج قرار دارد که این نشانگر زمانی که دستگاه خاموش است کار نمی کند. اما در رابطه با پکیج هایی که آنالوگ می باشند روشن و خاموش بودن دستگاه تفاوتی نداشته و نشانگر، فشار دستگاه را نمایش می دهد.

هواگیری پمپ پکیج

پمپ پکیج یکی از قطعات اصلی این دستگاه محسوب شده و در صورت خرابی آن، پکیج قادر نیست به درستی کار کند و باید این پمپ که به پمپ سیرکولاسیون نیز معروف است به صورت دائم کنترل گردد. گاهی اوقات ممکن این این پمپ هوا گرفته و قادر نباشد آب را در سیستم پکیج به درستی به گردش درآورد. در این صورت ممکن است صدای نا به هنجاری از پکیج به گوش برسد که در این گونه مواقع نیاز است پمپ آب پکیج را هواگیری نمود. علاوه  بر آن وجود هوا در پمپ پکیج می تواند باعث به لرزش در آمدن پکیج گشته و له سایر قطعات دستگاه آسیب های جدی وارد نماید. به همین دلیل است که گفته می شود هر چه سریع تر باید نسبت به هواگیری پمپ پکیج اقدام نمود.

برای هواگیری پمپ پکیج در گام اول نیاز است تا یکی از شیرهای آب گرم منزل را باز کرده تا پکیج روشن گردد. در ادامه باید پیچ هواگیری که بر روی محفظه پمپ پکیج قرار دارد را پیدا کرده و به وسیله یک ابزار مانند انبردست آن را بر خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچانید. با شل شدن این پیچ، هوایی که در پمپ موجود می باشد خارج می گردد.

البته برای خروج کامل هوا نیاز است تا چند دقیقه صبر نمود تا هوا به طور کامل تخلیه گردد. باز بودن پیچ هواگیری باید تا زمانی ادامه پیدا کند که به جای هوا، آب از دستگاه خارج گردد. در این زمان باید پیچ را در جهت عقربه های ساعت به طور کامل سفت نمود.

در هنگام هواگیری پمپ پکیج امکان پاشیدن آب بر روی زمین و اطراف پکیج وجود دارد به همین علت نیاز است تا پارچه ای را در زیر آن پهن کرده تا اطراف دستگاه خیس و کثیف نگردد. استفاده از دستکش نیز در هنگام هواگیری امری ضروری بوده چرا که آب خارج شده از پمپ معمولا داغ بوده و ممکن است به دستتان آسیب برساند.

هواگیری رادیاتور پکیج

برای هواگیری شوفاژها نیاز است تا در مرحله اول پکیج را خاموش نموده تا آبی که در لوله های پکیج در جریان است ثابت بماند و هوایی که در رادیاتورها موجود است به قسمت بالایی آن بیاید تا عمل هواگیری راحت تر صورت گیرد. یک سطل را باید در زیر پیچ هواگیری شوفاژ قرار داد و با احتیاط پیچی که مخصوص هواگیری رادیاتور است را در جهت خلاف عقربه های ساعت پیچاند. این کار هم ممکن است باعث پاشیدن آب به اطراف گردد که به همین علت باید پارچه ای در کنار رادیاتور پهن نمود تا زمین خیس نشود. پس از اتمام خارج شدن هوا باید پیچ را در خلاف جهتی که باز کرده اید بپیچانید تا سفت شود.

نتیجه گیری

هواگیری پکیج عملی است که باید به صورت سالیانه و معمولا در آغاز فصل زمستان انجام شود. این کار باعث عملکرد بهتر پکیج شده و طول عمر دستگاه را بالاتر می برد. علاوه بر آن در صورتی که فشار پکیج بالا باشد با هواگیری این فشار کاهش یافته و به میزان استاندارد آن که 1.5 بار می باشد می رسد.

بسیاری از افراد خود قادر به هواگیری پکیج دیواری می باشند که در این صورت باید احتیاط های لازم را به عمل آورد تا مشکلی ایجاد نگردد. می توان از کمک یک تعمیرکار نیز جهت سرویس و هواگیری قسمت های مختلف پکیج استفاده نمود تا از عملکرد پکیج خود رضایت کافی را داشت.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات پکیج دیواری و آموزش نصب پکیج دیواری می باشد . برای اطلاع دقیق از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =