روش های تست قطعات پکیج

روش های تست قطعات پکیج

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی رایج در سراسر جهان است که در سال های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است. استفاده از این سیستم گرمایشی بسیار راحت بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

در سال های گذشته به جای پکیج از موتورخانه استفاده می کردند که با توجه به هزینه های بالایی که برای راه اندازی و نگهداری آن وجود داشت و همچنین دردسرهایی که افراد برای تعمیرات آن داشتند استفاده از موتورخانه ها در حال منسوخ شدن بوده و به جای آن پکیج ها که مصرف انرژی کمتر و ظاهر زیباتری نیز دارند وارد بازار شده اند. با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد در این مطلب به روش های تست قطعات پکیج پرداخته شده است.

آموزش تعمیرات پکیج

پکیج ها با استفاده از گاز شهری کار کرده و به گرمایش ساختمان و آب مصرفی لوله کشی می پردازند و برای این کار قطعات مختلفی که در ساختار پکیج به کار رفته اند درگیر شده و به راه اندازی دستگاه منجر می گردند.

به علت این که پکیج ها با آب سر و کار دارند امکان رسوب گرفتن اجزا و قطعات مختلف آن  و مشکلات کوچک و بزرگ دیگر در این اجزا وجود دارد. به همین علت است که توصیه می شود انواع پکیج را به صورت دوره ای سرویس نموده تا قطعات آن دچار مشکلات جدی نگردند و طول عمر دستگاه نیز افزایش یابد.

برای سرویس کردن پکیج نیاز است تا تعمیرکار قطعات مختلف را توسط روش های مخصوص تست نموده و آنها را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد در این مطلب به روش های تست قطعات پکیج پرداخته شده است.

دوره آموزش تعمیرات پکیج در آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان بصورت 100% عملی تمامی مهارتهای لازم برای عیب یابی و تعمیرات پکیج های دیواری و زمینی را در کارگاههای مجهز آموزش می دهد. جهت شرکت در کلاسها و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

معرفی قطعات پکیج

پیش از آن که به بررسی روش های تست قطعات پکیج بپردازیم نیاز است تا در ابتدا معرفی مختصری از این اجزا و نحوه عملکرد آنها در پکیج داشته باشیم.

به طور کلی قطعات یدکی پکیج را در چهار دسته اصلی قرار می دهند که هر یک از این دسته ها خود دارای قطعات مختلفی بوده که هر یک عملکردی جداگانه دارند. این چهار دسته عبارتند از قطعات مکانیکی پکیج، قطعات مجری فرمان، سنسورهای پکیج و برد الکترونیکی پکیج. قطعات مکانیکی دستگاه فعالیت خود را با توجه به نوع عملکردی که دارند انجام داده و نیازی به فرمان از سمت برد دستگاه ندارند.

قطعات پکیج

برعکس، قطعات مجری فرمان تنها زمانی عمل می کنند که برد پکیج فرمانی را به آنها بدهد، سنسورها نیز موظفند وضعیت دستگاه را به برد الکترونیکی پکیج اعلام نمایند. در نهایت برد الکترونیکی دستگاه که به عنوان مغز پکیج عمل کرده و فرمان های مختلف را به قطعات مجری صادر می کند.

در ادامه به معرفی قطعات مختلف پکیج اشاره شده است:

 • مبدل حرارتی: لوله هایی که معمولا از جنس مس بوده و در چند ردیف در جلوی مشعل قرار می گیرند و عمل انتقال حرارت را از شعله به آب انجام می دهند مبدل حرارتی نام پکیج نام دارند. مبدل ها در دو نوع تک منظوره و دومنظوره وجود دارند که در مبدل های تک منظوره تنها یک سیال برای عبور آب مدار گرمایشی وجود داشته در صورتی که در مبدل های دو منظوره دو مسیر سیال وجود دارد.
 • منبع انبساط: منبع انبساط قطعه ای است که پشت دستگاه یا کنار محفظه احتراق قرار گرفته و موظف است که مقدار فشار آب مدار گرمایشی را به طور دقیق کنترل نماید.
 • شیر سه راهی: این قطعه نیز مانند دو قطعه نام برده از قطعات مکانیکی پکیج محسوب شده و تنها در پکیج هایی که دو مبدل می باشند به کار می رود. شیر سه راهی وظیفه دارد تا آب گرم را از مبدل ها به طرف رادیاتورها یا مدار آب گرم مصرفی ببرد.
 • ایرونت: ایرونت قطعه ای کوچک در بالای پمپ می باشد که هواگیری پمپ را انجام می دهد. خراب بودن این قطعه می تواند به علت عدم هواگیری عملکرد پمپ را با اختلال مواجه نماید.
 • سنسورهای پکیج: قطعات حسگرها شامل سنسور، پرشر و ترموستات می باشد که سنسور NTC که قطعه ای مهم در پکیج می باشد وظیفه کنترل دمای لوله مبدل را بر عهده داشته و پرشر میزان فشار آب را در مدار گرمایش کنترل نموده و ترموستات نیز در قسمت بالای کلاهک تعدیل پکیج تعبیه شده است.
 • پمپ سیرکولاسیون: در جریان گردش آب گرم و افت فشار از پمپ سیرکولاسیون استفاده می شود که پروانه ای در آن وجود داشته که با نیروی گریز از مرکز باعث به گردش درآوردن آب می گردد.
 • فن پکیج: نیاز است تا دودی که از احتراق پکیج حاصل می شود به بیرون فرستاده شود که این عمل توسط فن پکیج صورت می گیرد. علاوه بر آن فن پکیج وظیفه دارد هوا تازه را به داخل پکیج مکش نماید.
 • فلوسوئیچ: این به پکیج اطلاع می دهد که آب مصرفی به سمت برد کنترل پکیج باز شده است و محل قرارگیری آن در مدار آب مصرفی دستگاه می باشد.

قطعات مختلف دیگری در پکیج وجود دارند که شرح کامل آنها در محتوای این مقاله نمی گنجد. هر یک از این قطعات برای عملکرد بهتر نیاز به تست شدن توسط خود فرد یا تعمیرکار دارند که در ادامه انواع روش های تست قطعات پکیج توضیح داده شده است.

برخی دیگر از دوره های پرطرفدار که در اموزشگاه فن آموزان بصورت کاملا تخصصی و ویژه بازار کار ارئه می شود شامل آموزش نصب پکیج ، آموزش برق ساختمان ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و … می باشد. شماره تماس برای ارتباط با ما 02191321001 می باشد.

تست قطعات مختلف پکیج

 • تست مدار مکانیکی پکیج

برای این که از سالم بودن مدار مکانیکی دستگاه اطمینان حاصل کنید باید آن را به روشی که گفته می شود تست نمایید. در ابتدا نیاز است تا سیم فاز را به پایین ترین و بالاترین سوزن وصل نمایید. نصب این سیم باید به صورت موازی باشد.

در ادامه سیم نول باید به سوزن دوم از پایین نصب شده و برق وصل گردد. در این حالت باید با فشار حداقلی 5 و حداکثر 30 میلی بار به بخش ورودی دمیده تا گاز از قسمت خروجی مدار خارج گردد. در صورتی که گاری از این قسمت خارج نشور باید پیچ شعله کم را در قسمت مدولار دستگاه تنظیم نمایید.

 • تست مبدل پکیج (تک و دو منظوره)

برای این که مبدل های دو منظوره را تست نمایید باید در ابتدا یکی از مدارهای دستگاه تحت فشار هوا قرار داده و پس از آن مبدل را درون یک ظرف که پر از آب می باشد قرار دهید. اگر حباب هایی از طرف مبدل خارج شد می توان نتیجه گرفت که مبدل ما سوراخ بوده و باید تعمیر یا تعویض گردد. اما گاهی ممکن است حباب های خارج شده از طرف لوله های مدار دیگر باشند که در این صورت مسیرهای آب به یکدیگر راه پیدا کرده اند و مبدل دیگر قابل تعمیر نخواهد بود.

تست مبدل پکیج

 • تست مبدل ثانویه پکیج های دو مبدله

در صورتی که شک دارید که مبدل مورد نظر دارای سوراخ می باشد نیاز است تا یکی از مدارها را تحت فشار هوا قرار داده و پس از قرار دادن آن در ظرف آب حباب های تشکیل شده را مورد بررسی قرار دهید. اگر حباب ها از مدار مخالف بیرون زدند نشان دهنده سوراخ بودن مبدل و نیاز به تعویض آن می باشد.

تست مبدل ثانویه پکیج

 • تست ترمینال شیر سه ‌طرفه

برای تست این قطعه باید آن را در دو حالت مصرفی و گرمایشی آزمایش نمود. برای تست ترمینال شیر سه طرفه در حالت گرمایشی باید پکیج را در حالت گرمایشی روشن کرده و پس از آن دمایی که لوله برگشت دارد را قبل از این که وارد دستگاه شود و بعد از پمپ شدن به سمت مبدل باید اندازه گیری نمود. اگر دما بعد از پمپ شدن به سمت مبدل بیشتر از حالت قبل از ورود به دستگاه بود می توان فهمید که سوپاپ شیر سه طرفه به سمت مبدل ثانویه نشتی دارد.

حال برای این که عملکرد ترمینال شیر سه ‌طرفه را در حالت مصرفی نیز تست نماییم باید در ابتدا آب گرم را باز کرده و پس از ثابت شدن دمای آب، دمای لوله برگشتی را بررسی نمایید. اگر این دما گرم تر از قبل باشد نشانه نشت سوپاپ می باشد.

 • تست سلامت پرشر سوئیچ

برای بررسی کردن این قطعه باید دستگاه آوومتر در حالت بیزر تنظیم نموده و پس از آن دو سر سیم های اتصال آن را به محلی که فیش های برق پرشر سوئیچ  متصل می شوند وصل نمود. اگر پرشر سوئیچ سالم باشد باید بعد از روشن کردن دستگاه اتصال برقرار گشته و صدای بیزر شنیده شود.

تست پرشر سوئیچ پکیج

البته انجام این تست بدون وجود دستگاه نیز امکان پذیر بوده و برای این کار باید مکش با دهان انجام گیرد.

 • تست سنسور NTC

برای امتحان کردن این سنسور در پکیج باید یک دستگاه اهم متر را آماده کرده و آن را در محدود 10 کیلو اهم قرار دهید. پس از آن این سنسور را از پکیج جدا نموده و آن را در کنار یک سنسور NTC سالم قرار دهید.

سیم های اتصال اهم متر را به محل اتصالات سنسور وصل کرده و مقاومت آن را در دمای اتاق اندازه گیری نمایید. این مقدار باید 10 کیلو اهم بوده و در صورتی که عدد نشان داده شده کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد سلامت سنسور NTC تایید نمی شود.

 • روش تست سنسور دود پکیج

برای تست این قطعه نیز در ابتدا باد یک آوومتر را در حالت beezer تنظیم نمود و سیم های اتصال اوومتر را به اتصالات حسگر متصل کرده و منتظر صدای بیزر باشید. اگر کلید به حالت NC باشد و دما در حالت پایین قرار داشته باشد باید بیزر صدا دهد اما در صورتی که کلید به صورت NO باشد بیزر نباید صدایی آزاد نماید. حال در صورتی که سیم ها را متصل نمودید و به آرامی سر فیش ها را تکان دادید و صدای بیزر قطع و وصل گردید در این صورت کلید دچار مشکل بوده و باید تعمیر یا تعویض گردد.

 • اندازه گیری فشار ورودی کنترل گاز

برای عملکرد بهینه پکیج باید پیش از راه اندازی آن فشار ورودی کنترل گاز مورد بررسی قرار گیرد. برای این کار در ابتدا باید درپوش شیر گاز را باز نموده و لوله مانومتر را به درون آن قرار دهید. پکیج را روشن نموده و شیر آب گرم را تا انتها باز نمایید.

فشاری که توسط مانومتر اندازه گیری می شود باید متناسب با نوع گاز مصرفی می باشد که شرکت سازنده پکیج اعلام کرده است. در ادامه پیچ کنترل گاز را بسته و آن را محکم نمایید.

در مقاله ارائه شده تست انواع قطعات پکیج ارائه شد اما با توجه به این که قطعات و اجزای مختلفی در پکیج به کار رفته است و به علت حساسیتی که پکیج دارد تمامی این قطعات باید در هنگاام راه اندازی آزمایش گردند مطالب بسیار دیگری برای تست قطعات وجود دارد. نکته ای که برای انجام این کار باید گفت این است که به هیچ عنوان در صورتی که دارای تخصصی در زمینه امور فنی و پکیج نمی باشید اقدام به تست قطعات مختلف نکرده چرا که با این کار می توانید آسیب ها و خسارات جبران ناپذیری را به خود و دستگاه وارد نمایید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی تخصصی الکترونیک و تعمیرات از جمله آموزش آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش لوله کشی ساختمان و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها ، لیست تمامی دوره ها و اخذ مشاوره رایگان از طریق شماره 02191321001 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *