مشاغل مرتبط با برق ساختمان

مشاغل مرتبط با برق ساختمان

اگرچه برق ساختمان در وحله اول ساده و آسان به نظر می رسد؛ اما شغلی بسیار تخصصی و پیچیده است زیرا طراحی نقشه برق، اجرا و پیاده سازی آن در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری وظیفه برق کار است و باید بر اساس یک سری استانداردها انجام شود؛ چرا که اگر اختلالی در یکی از این مراحل ایجاد شود؛ باعث بروز حوادث جانی و مالی می شود. در این مقاله قصد داریم مشاغل مرتبط با برق ساختمان را بررسی کنیم.

برق کارها معمولا دو گروه برق کار ساختمانی یا برق کار صنعتی هستند. برق کار ساختمان با ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری بیشتر درگیر است. برق کار صنعتی با برق کارخانه ها سرو کار دارد.

برق کار ساختمان ممکن است با پیمان کاران ساختمانی قرار داد ببندد و یا مستقیما با سازندگان کار کند. متخصص برق ساختمان معمولا به صورت پروژه ای کار می کند و یا به صورت جزئی به تعمیر تجهیزات ساختمانی می پردازد.  از جمله وظایف برق کار می توان به نصب ایفون صوتی یا تصویری، نصب کلید و پریز هر واحد و راه پله و پارکینگ ساختمان، کابل کشی تلفن و انتن اشاره کرد.

خوشبختانه برای شروع به فعالیت در این شغل، به کسب تخصص بالایی نیاز نیست و با گذراندن یک دوره در کلاسهای فنی و حرفه ای تمام مراحل برق کشی را آموزش یاد میگیرید.  همچنین با کار آموزی در کنار یک متخصص برق ساختمان نیز می توان به راحتی مهارت های لازم را کسب کرد و جالب است بدانید که میزان دستمزدی که برق کار دریافت می کند نسبتا بالا بوده و می توان به درآمد بسیار عالی از طریق این شغل دست یافت.مشاغل مرتبط با برق ساختمان

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان دوره های تخصصی آموزش برق ساختمان و آموزش برق صنعتی را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور و اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. تمامی دوره ها بصورت عملی و با امکان تجدید رایگان دوره ارائه می شود. برای اطلاعات بشتر با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

مهارت‌های شغل برقکار ساختمان

مهارت هایی که یک برق کار ساختمان باید بلد باشد تا بتواند وارد این حوزه شود علاوه بر مهارت علمی و عملی که در اموزشگاه فنی حرفه ای یا کنار یک متخصص برق کار یاد گرفته است شامل توانایی کار با نقشه و نقشه خوانی و طرح های ساختمان است. باید با تمامی ابزار مورد نیاز برق کشی ساختمان، قطعات مورد نیاز برای برق کشی و لوله کشی برق ساختمان آشنایی داشته باشید. همچنین باید اصول و قواعد ایمنی کارتسلط داشته باشد. دارای توانایی جسمی و ذهنی بالا باشد و در طی مراحل کار تمرکز و دقت بالایی داشته باشد.

مشاغل مرتبط با برق ساختمان کدامند؟

علاوه بر برق کشی صفر تا صد ساختمان اداری و صنعتی نو ساز و رفع ایرادات جزئی ساختمان های قدیمی تر؛ نصب، سرویس و تست سایز تجهیزات الکتریکی هم به عهده برق کار است . در حقیقت می تواند به عنوان برق کار در کارخانجات، بیمارستان ها، ادارات، شرکت ها، مراکز نظامی و غیره به امور تعمیر و سرویس تجهیزات الکتریکی بپردازد. رشته برق بسیار گسترده است و شامل بخش های مختلفی می شود و بهتر است هر برق کار در همه ی این موارد تخصص لازم را کسب کند. مشاغل مرتبط با برق ساختمان شامل موارد زیر است :

فروشنده و نصاب دزدگیر

فروش و نصب دزدگیر یکی از مشاغل مرتبط با شغل برق کاری است و همان طور که می دانید امروزه دزدگیر در منازل مسکونی، ادارات و اماکن مختلف یکی از موارد ضروری به حساب می اید و تقریبا اکثریت اماکن مذکور مجهز به دزدگیر هستند.در صورتی که نصب دزدگیر به درستی انجام نشود عملا وجود آن بی فایده است. در نتیجه برای نصب و راه اندازی ان یک متخصص لازم است.

طراحی، سیم کشی و نصب تابلو های برق

یکی دیگر از مشاغل مشاغل مرتبط با برق ساختمان طراحی، سیم کشی و نصب تابلوهای برق محسوب می شود. تابلو برق یک محفظه فلزی است که تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی از جمله کلیدهای قطع و وصل، قطعات کنترلی و حفاظتی و تجهیزات اندازه گیری روی آن نصب می‌شوند. از تابلو برق ها برای روشنایی کارخانجات و توزیع برق ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها و غیره استفاده می شود.

نورپردازی هوشمند ساختمان

بخش زیادی از زیبایی یک سازه را نور پردازی ان تشکیل می دهد. در حقیقت نقاط روشن باعث جلب توجه بیشتر می شود. اگر نور پردازی ساختمان به درستی انجام شود می تواند بجای معماری ساختمان و دکوراسیون داخلی با هزینه های کمتری ساختمان شما را زیبا تر کند. منابعی که برای این نور پردازی استفاده می شود شامل لامپ های  LED و ریسه رنگین کمان هستند و یا در قالب هالوژن و نور مخفی در طراحی ساختمان استفاده می شود. همچنین امکان کنترل و مدیریت رنگ ها و لامپ ها از طریق سیستم های هوشمند و یا استفاده از کلید های لمسی بجای مکانیکی وجود داردنورپردازی هوشمند ساختمان

نصاب صاعقه گیر

نصاب صاعقه گیر  یکی دیگر از مشاغل مرتبط با برق ساختمان می باشد. هنگام برخورد صاعقه به ساختمان‌ها، جریان الکتریسیته از راه غیر رسانا عبور می‌کند در نتیجه باعث بروز آتش سوزی و خسارات می شود. اگر ساختمانی ارتفاعی بیشتر از 60 متر داشته باشد باید صاعقه‌گیر در آن‌ها نصب شود. صاعقه گیر در بالاترین نقطه ساختمان نصب شده و اولین نقطه اصابت رعد و برق می باشد در نتیجه جریان الکتریکی را به زمین منتقل می‌کند و مانع خسارات مالی و جانی به سازه می شود. نصب صاغقه گیر یکی از وظایف برق کار است.

نصب سیم ارت

سیستم ارتینگ امروزه همانند خود برق  اهمیت زیادی دارد . معمولا برای محافظت از افراد، تجهیزات و دستگاه ها در برخی قسمت مانند بدنه و قسمت هایی که نباید برق دار باشند از سیستم ارت استفاده می شود. در واقع سیم ارت ولتاژ را به زمین منتقل و خنثی می کند و از برق گرفتگی و اتصالات کوتاه جلوگیری می کند.

فروشنده و نصاب دوربین مداربسته

فروش و نصب دوربین های مدار بسته یکی از مشاغل مرتبط به برق کاری است که در سالیان اخیر بازار کار خوبی پیدا کرده و منازل و ادارات و شرکت ها برای افزایش سطح ایمنی خود اقدام به نصب دوربین می کنند تا در صورت عدم حضور در مکان مذکور از طریق تصاویر ضبط شده اقدام به رصد محل زندگی یا محل اشتغال خود کنند.

نصاب، سرویس کار و فروشنده سیستم اعلان حریق

نصب اعلان حریق به مهارت سیم کشی و همچنین آشنایی جزئی با برق نیاز دارد. امروزه از سیستم های اعلان حریق  در اماکن مسکونی و صنعتی به طور گسترده استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را کاهش دهد و با اطلاع رسانی به افراد و ساکنین، از طریق آژیر اعلان حریق، خسارات جانی را نیز به حداقل برساند.

نصاب درب های اتوماتیک

درب اتوماتیک به دلیل استفاده راحت و امنیت بالا در صنعت درب های اتوماتیک جایگاه خوبی پیدا کرده است زیرا با فشار دادن یک دکمه ریموت درب ها باز می شوند و دیگر نیازی به پیاده شدن از اتومبیل نیست  در نتیجه احتمال دزدیده شدن اتومبیل کاهش پیدا می کند. نصب درب های اتوماتیک هم یکی از مشاغل زیر مجموعه برق ساختمان است.

نصب باسداکت

در صنعت برق بجای کابل ها ، سینی کابل ها و نردبان کابل ها از باسداکت ها استفاده می شود و جعبه های انشعابی که روی بدنه باسداکت ها قرار داده شده است، باعث حذف تابلوهای توزیع برق می شود. در نتیجه برای برق رسانی به دستگاه های تک فاز و سه فاز همچنین در سیستم های فشار ضعیف استفاده می شوند.

نصاب کرکره برقی

نصب کرکره برقی یکی از مشاغل مرتبط به برق کاری است و در ساختمان های تجاری و فروشگاه ها همچنین پارکینگ ها استفاده می شود. نصب کرکره کار ساده ای نیست چرا که اندازه گیری دقیق و نوع جنس استفاده شده بسیار مهم است همچنین نصب غیر اصولی باعث می شود کرکره صدای زیادی تولید کند و باعث افزایش استحلاک و خرابی آن می شود.

نصب و تعمیر آیفون های صوتی و تصویری

نصب  و تعمیرآیفون صوتی و تصویری هم یکی از مواردی است که در حوزه برق ساختمان قرار می گیرد. نصب آیفون باید توسط نصاب باتجربه و حرفه‌ای انجام شود زیرا اگر به درستی انجام نشود مشکلاتی از قبیل تصویر بی کیفیت و یا صدای ضعیف به وجود می اید.

افتتاح مغازه الکتریکی

شخص برق کار پس از اخذ مجوز و پروانه کسب می تواند اقدام به بازگشایی یک مغازه الکتریکی کند و به کار فروش لوازم الکتریکی مشغول شود. قاعدتا باید ابتدا هزینه ای را برای رهن یا اجاره مغازه متحمل شود که مقدار آن به موقعیت و شهر بستگی دارد. همچنین هزینه هم برای فراهم کردن محصولات از قبیل سیم، پریز،کلید و …. نیاز دارد.روش های افزایش درآمد در شغل برقکار ساختمان

روش های افزایش درآمد در شغل برقکار ساختمان

خوش قول باشید به موقع پروژه را تکمیل کنید و تحویل دهید زیرا سرعت عمل باعث افزایش رضایت مندی مشتری می شود. از قطعات و تجهیزات با کیفیت استفاده کنید. تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید چرا که ممکن است منجر به ایجاد خسارات مالی و جانی شود. انصاف را فراموش نکنید. خوش رویی، خوش برخوردی و مشتری مداری باعث افزایش مشتری میشود در نتیجه درامد بالاتری بدست می آورید.

آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های آموزش plc ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و بیش از هشتاد دوره دیگر را بصورت 100% عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ به “مشاغل مرتبط با برق ساختمان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.