چگونه مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان بگیریم؟

چگونه مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان بگیریم؟

برق کشی ساختمان را می توان یکی از مراحل اساسی و مهم در ساختمان سازی دانست و تا زمانی که برق کشی انجام نشده باشد امکان سکونت در ساختمان وجود نخواهد داشت. با توجه به حساسیت زیادی که این حرفه دارد انجام آن توسط افرادی که دارای هیچ گونه تخصصی نمی باشند امکان پذیر نبوده و نیاز است تا یک فرد متخصص وارد عمل شود.

خطراتی که در این حرفه وجود دارد مهارت و تخصص بالایی را می طلبد و استانداردهای مختلفی باید توسط برق کار ساختمان رعایت گردد. با توجه به ساخت و ساز بالایی که در کشور وجود دارد در نتیجه بازار کار برقکاران ساختمان نیز پر رونق بوده و معمولا این افراد بیکار نمی باشند. علاوه بر آن در سایر کشورها نیز اوضاع به همین صورت است و نیاز به برقکاران ساختمان به شدت در جوامع مختلف احساس می شود.

اما چگونه می توان وارد این حرفه شد و مدرک فنی و حرفه ای معتبر دریافت کرد؟ در این مطلب به این مطلب که چگونه مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان بگیریم به طور کامل پرداخته شده است.

مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان بگیریم

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان دوره های آموزش برق ساختمان و آموزش برق صنعتی را بصورت 100%عملی و تضمینی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. تمامی دوره های این محموعه با اعطای مدرک معتبر و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور ارائه می شود.

اهمیت داشتن مدرک فنی حرفه ای

ممکن است برخی افراد به صورت تجربی مهارت های مربوط به برقکاری ساختمان را فرا گرفته باشند اما دارای هیچ گونه مدرکی مربوط به این حرفه نباشند. مسلما داشتن مدرک در هر زمینه ای می تواند مزایای زیادی را برای فرد از جمله دریافت وام و تسهیلات توسط مدرک، داشتن رزومه ای قوی و غیره داشته باشد.

به همین خاطر است که سازمان فنی و حرفه ای دوره های مختلف فنی را جهت شرکت علاقمندان در این دوره ها برگزار می کند. دوره های فنی و حرفه ای از تنوع زیادی برخوردار بوده و در حوزه های مختلف اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی می نماید. پس از اتمام دوره ها مدرک فنی و حرفه ای به این افراد اعطا می شود که این مدرک از اعتبار بالایی برخوردار می باشد.

در واقع می توان گفت شخصی که دارای مدرک فنی و حرفه ای در یک حرفه می باشد نشان دهنده این است که آن فرد از مهارت کافی در آن حرفه برخوردار بوده و قادر به انجام کار با کیفیت در حوزه مربوطه می باشد. حتی می توان مدرک فنی و حرفه ای را معادل مدرک دانشگاهی دانست و با استفاده از آن در آموزشگاه های فنی و حرفه ای مشغول به تدریس شد.

انواع مدارک فنی و حرفه ای

مدارک مختلفی توسط سازمان فنی و حرفه ای به کارآموزان اعطا می شود که مدرک رسمی، مدرک مورد تایید و کارت مهارت از جمله مدارک نام برده می باشند و هر یک از این مدارک دارای ویژگی های متنوعی می باشند که به معرفی هر یک می پردازیم.

مدرک مورد تایید توسط آموزشگاه صادر شده و بر طبق تفاهم نامه ای که با سازمان فنی و حرفه ای دارند مدارک صادر شده مورد تایید این سازمان می باشد. این نوع مدرک دارای اعتبار بین المللی نبوده و امکان دریافت وام توسط آن وجود نخواهد داشت. مدرک گذر مهارتی از دیگر مدارک فنی و حرفه ای بوده که آن هم قابل ترجمه نبوده و قابل استعلام جهت اعتبار بین المللی نمی باشد. دریافت وام بانکی هم توسط آن وجود نداشته و تنها با شرکت در همایش ها و کارگاه های مختلف آموزشی به افراد ارائه می شوند.

اما مهم ترین و معتبرترین مدرک فنی و حرفه ای، مدرک رسمی می باشد که علاوه  بر ایران در سایر کشورها نیز دارای اعتبار بوده و می توان آن را به زبان های دیگر جهت مهاجرت ترجمه نمود. امکان استعلام این مدرک با استفاده از کد ملی فرد امکان پذیر بوده و همچنین می توان با استفاده از این مدرک از تسهیلات بانکی نیز استفاده نمود و به راه اندازی یک کسب و کار پرداخت.انواع مدارک فنی و حرفه ای

مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان چیست؟

افرادی که در دوره های برق ساختمان شرکت کرده اند می توانند پس از اتمام این دوره ها مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان را دریافت نمایند. افرادی که این مدرک را دریافت می کنند می توانند در صورتی که قصد مهاجرت دارند آن را به زبان کشور مورد نظر ترجمه کرده و توسط این مدرک ترجمه شده برق ساختمان به انجام امور برق کشی ساختمان های مختلف در کشور مورد نظر بپردازند.

افرادی که دارای مدرک رسمی بین المللی برقکاری ساختمان می باشند از مهارت های مورد نیاز در این حرفه برخوردار بوده و می توانند به راحتی در ایران اقدام به راه اندازی کسب و کار نمایند و برای این کار می توانند اقدام به دریافت وام نیز نموده و کب و کار خود را گسترش دهند.

برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان چه مراحلی را باید طی کرد؟

اما برای این که بتوان این مدرک بین المللی را دریافت کرد باید در آموزشگاه هایی که تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای می باشند ثبت نام کرده و گام به گام تا دریافت مدرک پیش رفت. در ادامه به ارائه توضیحات در رابطه با این مراحل ارائه شده است:

  • آموزش های تئوری: پس از این که در آموزشگاه مورد نظر ثبت نام کردید آموزش های تئوری آغاز می شود. این آموزش ها توسط مدرسین و اساتید با تجربه و حرفه ای در امر برقکاری ساختمان ارائه می شود. در آموزش های تئوری در ابتدا در رابطه با برق ساختمان و کارهایی که برای انجام برق کشی باید انجام داد صحبت می شود. استانداردهایی که برای سیم کشی و برق کشی ساختمان وجود دارد و اصول کلی برق کشی به افراد آموزش داده خواهد شد.
  • معرفی ابزار کار برق ساختمان: ابزار کار و تجهیزات از مواردی است که برای هر شغل فنی باید آن را در نظر داشت و نحوه کار کردن با آنها را فرا گرفت. چرا که در صورتی که فردی طریقه کار کردن با ابزار کار خود را بلد نباشد به عنوان یک فرد ماهر شناخته نمی شود و نشان دهنده عدم تسلط وی بر کار می باشد. پس از این مباحث تئوری به افراد آموزش داده شد ابزار کاری که برای شغل برق ساختمان مورد نیاز است به کارآموزان آموزش داده می شود و روش های جلوگیری از بروز حوادث مختلف مانند آتش سوزی و برق گرفتگی نیز به افراد گفته می شود.
  • ارائه آموزش های عملی: در پایان زمانی که افراد به طور کامل با مباحث تئوری و همچنین ابزار کار و تجهیزات مورد نیاز در برق ساختمان آشنا شدند نوبت به آموزش های عملی می رسد. آموزشگاه باید دارای کارگاه های مخصوص آموزش عملی باشد تا افراد بتوانند به صورت عملی با ابزار کار مختلف کار کرده و به طور ملموس با این وسایل آشنا گردند. در حین کار کردن، اساتید کارآموزان را زیر نظر داشته و آموزش ها به صورت فرد به فرد انجام می گیرد.
  • شرکت در آزمون های تئوری و عملی: پس از این که دوره های آموزشی تئوری و عملی به پایان رسید فرد باید در آزمون تئوری که از طرف سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود شرکت کرده و در صورت کسب نمره قبولی وارد آزمون عملی شود. آزمون عملی نیز توسط کارشناسان فنی و حرفه ای ار فرد گرفته می شود تا میزان مهارت و شایستگی وی سنجیده شود. بر اساس میزان مهارت هایی که فرد دارد نمره ای به او داده شده و در انتها مدرک فنی و حرفه بین المللی برق ساختمان برای فرد صادر می گردد. آزمون ها به صورت 25% آزمون تئوری و 75% آزمون عملی می باشد و در آزمون عملی کسب حداقل نمره 50 برای قبولی الزامی است.

مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان

در سال های اخیر مدرک فنی و حرفه ای دیگر به صورت کاغذی نبوده و به صورت سیستمی می باشد. به این صورت که در صورت قبولی فرد در آزمون های گفته شده نام وی به همراه کد ملی و نمره قبولی در سیستم سازمان فنی و حرفه ای ثبت می گردد و با استعلام توسط کد ملی به راحتی می توان به این مدرک دسترسی پیدا کرد.

نکته ای که باید در نظر داشت این است که پیش از آن که در آموزشگاهی برای کسب مهارت ثبت نام نمایید بررسی های لازم را در رابطه با اعتبار آموزشگاه کسب نموده و از ارائه مدرک رسمی فنی و حرفه ای توسط آموزشگاه مربوطه اطمینان حاصل کنید. چرا که امروزه بسیاری از آموزشگاه ها اقدام به برگزاری دوره های آموزشی نموده اما در پایان مدرک معتبری را به کارآموز ارائه نمی نمی کنند و این موضوع باید توسط خود شما مورد بررسی قرار گیرد.

این دوره های آموزشی معمولا به صورت دو تا سه ماهه بوده و زمان زیادی را از شما نمی گیرد. حتی بسیاری از افرادی که دارای تحصیلات و مدرک دانشگاهی در رشته های برق و الکترونیک می باشند نیز در این دوره های آموزشی برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای و استفاده از تسهیلات آن مانند دریافت وام و مهاجرت شرکت می نمایند.

برخی دیگر از سایر دوره های پرطرفدار و ویژه بازار کار که در آموزشگاه فن آموزان ارائه می شود شامل آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات پکیج و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ به “چگونه مدرک فنی و حرفه ای بین المللی برق ساختمان بگیریم؟”

  1. با سلام خسته نباشید در رابطه با مدارک برق می خواستم‌که چه چیزی لازم هست و چند وقت طول می کشه این دوره برق ساختمان و هزینش چقدر هست با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.