0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

انواع کابل کشی و سیم کشی ساختمان

انواع سیم کشی ساختمان
چکیده مطلب :

سیم کشی روکار و توکار انواع مختلفی از سیم کشی می باشند که انتخاب آنها بستگی به نوع ساختمان مورد نظر و همچنین قدمت آن دارد. در این مطلب به معرفی هر یک از این روش های سیم کشی و جزئیات آنها پرداخته شده است.

در هنگام ساخت ساختمان مراحل مختلفی از ساخت اسکلت و سفت کاری گرفته تا انجام تاسیساتی مانند لوله کشی و برق کشی بایستی طی گردند تا یک بنای کامل با استانداردهای لازم داشته باشیم. یکی از مراحل بسیار مهمی که انجام آن نیازمند تخصص و مهارت بالایی می باشد برق کشی ساختمان می باشد.

با توجه به سر و کار داشتن این حرفه با برق مستقیم، افراد شاغل در این حرفه باید آموزش های مختلفی را فرا گرفته و با استانداردهایی که برای انجام آن وجود دارد آشنایی داشته باشند.

آموزش برق ساختمان

می توان گفت که برق کشی ساختمان به عبور دادن سیم ها و کابل های مختلف از تمام نقاط ساختمان و خارج کردن آن از خروجی هایی مانند لامپ ها و کلید و پریزها گفته می شود.

اما انواع مختلفی از سیم کشی در ساختمان های متفاوت وجود دارد که بسته به نوع بنا هر یک از آنها توسط برقکار ساختمان انجام می گیرد. در این مطلب به معرفی انواع کابل کشی و سیم کشی ساختمان و ویژگی هایی که هر یک دارد پرداخته شده است.

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان دوره های آموزش برق ساختمان و آموزش برق صنعتی را با تمرکز بر یادگیری 100%عملی کارآموزان و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

انواع مختلف سیم کشی ساختمان

در ابتدا باید گفت که برای اجرای برق کشی یک ساختمان در ابتدا نیاز به طراحی نقشه ای جهت سیم کشی های مختلف می باشد و در این طراحی ها با توجه به نوع پروژه باید نوع سیم کشی نیز انتخاب گردد و ابزار و وسایل مورد نیاز آن محاسبه و خریداری گردند. سیم کشی روکار و توکار انواع مختلفی از سیم کشی می باشند که انتخاب آنها بستگی به نوع ساختمان مورد نظر و همچنین قدمت آن دارد. در ادامه معرفی هر یک از این روش های سیم کشی و جزئیات آنها بیان شده است.

روشهای مختلف کابل کشی ساختمان

  • سیم کشی روکار چیست؟

نحوه انجام این نوع از سیم کشی از نام ان پیداست و سیم ها و کابل ها بر روی کار قرار می گیرند. برای انجام این کار پس از کشیدن طرح و نقشه ساختمان و دانستن محل ها سیم کشی و جای دقیق کلید و پریزها، باید سیم ها را از درون لوله های برق عبور داده و بر روی گچ دیوار نصب گردند.

در ساختمان های قدیمی تر این سیم کشی از درون لوله هم عبور داده نمی شد و سیم های نول و از در کنار یکدیگر قرار می گرفتند و با استفاده از میخچه هایی بر روی دیوار و دور تا دور ساختمان نصب می گشتند. در سال های بعد برای زیبایی کار و در دید نبودن سیم ها و کابل های مختلف آنها را از درون لوله های مخصوصی عبور می دادند.

سیم کشی روکار چیست

این کار هنوز هم در بسیاری از ساختمان های صنعتی و اداری و همینطور ساختمان هایی که بنایی قدیمی دارند انجام می گیرد. از مزایای این روش می توان به هزینه کمتر آن و همچنین در دسترس بودن سیم ها اشاره کرد.

در صورتی که مشکلی در سیم کشی ساختمان به وجود آید در صورتی که برق کشی به صورت روکار انجام شده باشد به راحتی می توان آن را عیب یابی نموده و به برطرف نمودن مشکل پرداخت. نوع دیوارهای ساختمان و همینطور تنش های مکانیکی که در حین ساخت وجود داشته اند، در اجرای نوع سیم کشی ساختمان اهمیت بسیاری دارد.

با وجود مزایایی که برای سیم کشی روکار ذکر شد اما این روش امروزه طرفداران چندانی ندارد و اکثر افراد ترجیح می دهند تا در ساختمان خود از سیم کشی توکار استفاده نمایند. از جمله این دلایل می توان به ایمن نبودن این روش و همچنین نمای نه چندان زیبایی است که این نوع روش به وجود می آورد.

  • سیم کشی توکار ساختمان

برای ایمنی بیشتر و همچنین زیبایی نمای داخلی ساختمان، مهندسین برق روش سیم کشی توکار طراحی نموده اند. در این روش، سیم کشی بسیار مرتب و منظم و با ایمنی کامل در داخل دیوارهای ساختمان صورت می گیرد.

برای اجرای این نوع از سیم کشی می توان سیم های مقاومی را انتخاب نمود که چند لایه بوده و قابلیت قرارگیری در زیر گچ و سیمان به صورت مستقیم را دارند.

علاوه بر آن می توان سیم های معمولی را تهیه نموده و با عبور دادن آنها در لوله های مخصوص، آنها را در زیر دیوار جایگذاری نمود. این لوله ها می توانند لوله های خرطومی مخصوص برق کشی باشند که سیم ها و کابل های مختلف را به وسیله فنر از درون این لوله های خرطومی عبور می دهند. برای اجرای سیم کشی توکار روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

انواع روش های سیم کشی توکار

با توجه به این که امروزه روش سیم کشی توکار در اکثر ساختمان ها اجرا می شود، روش های متعددی برای این نوع از سیم کشی وجود دارد که نیاز است تا برقکار ساختمان با توجه به نوع ساختمان و بودجه ای که در نظر گرفته شده است بهترین روش را برای انجام سیم کشی انتخاب نماید. امنیت حفاظتی ساختمانی که قرار است برق کشی گردد امنیت بسیاری داشته و با توجه به موقعیت محلی و دیگر موارد نوع سیم کشی توکار انتخاب می گردد.

روشهای مختلف سیم کشی توکار

روش های مختلف سیم کشی توکار در ادامه ذکر شده است:

  • سیم کشی با جعبه تقسیم: در سال های گذشته این روش بسیار مورد استفاده قرار می گرفت و در آن سیم کشی در قسمت بالایی دیوار اجرا می گردد و از طریق یک مجرای مخصوص به شکل افقی عبور داده می شود. یک جعبه تقسیم در نقاط مشخص شده که استاندارد آن 30 سانتی متری کلید و پریزها می باشد بر روی دیوار نصب شده و انشعابات مختلف درون این جعبه تقسیم صورت می گیرد.

آشنایی با انواع روش های سیم کشی توکار

جعبه تقسیم در جنس های مختلفی مانند پلاستیک، فلز، گالوانیزه، آلومینیوم و استیل وجود دارد و بسته به شرایط می توان هر یک را مورد استفاده قرار داد. نکات مختلفی را در هنگام استفاده از جعبه تقسیم باید مد نظر قرار داد و آنها را رعایت نمود. سیم هایی که درون جعبه تقسیم قرار می گیرند نباید لخت باشند و نیاز است تا اتصالات خارجی به وسیله سوکت مهار گردد.

چیدمان سیم ها درون جعبه تقسیم باید کاملا مرتب و مشخص باشند تا در هنگام به وجود آمدن مشکل با باز کردن این جعبه های تقسیم بتوان به مشکل به وجود آمده پی برد. البته امروزه تجهیزات مربوط به برق کشی و سیم کشی ساختمان توسعه زیادی پیدا کرده است و روش سیم کشی با جعبه تقسیم کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  • سیم کشی توکار با استفاده از جعبه کلید و پریز: روش دیگری که در سیم کشی توکار مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از جعبه کلید و پریز می باشد. در ابزار فروشی ها وسایلی به نام قوطی کلید و پریز وجود دارد که به جای استفاده از جعبه تقسیم از این قوطی ها جهت سیم کشی استفاده می گردد.

در دیواری که قرار است کلید و پریز نصب گردد مقداری از دیوار به سمت داخل کنده می شود تا فضای جعبه کلید که فضای اندکی می باشد کمی گسترش یافته و امکان انشعاب سیم ها از درون آن وجود داشته باشد. این نوع از سیم کشی توکار طرفداران بسیاری داشته و امروزه در اکثر ساختمان ها از این روش برای سیم کشی استفاده می شود.

از مزایای این روش به زیبایی و ایمنی بالا می توان اشاره کرد، علاوه بر آن در صورت به وجود آمدن مشکلی در برق ساختمان می توان تنها کلید و پریز را به راحتی باز کرده و از آنجا به انشعابات و سیم های مختلف دسترسی پیدا کرد. نکته ای که در این روش باید به آن توجه نمود مقدار عمق جعبه کلید می باشد که دارای استانداردهای مشخصی بوده و باید بر طبق این استانداردها توسط برقکار انجام گیرد.

  • سیم کشی توکار با استفاده از جعبه فیوز: این روش نسبت به دو روش گفته شده نیاز به هزینه بیشتری داشته اما از مزایای بیشتری نیز برخوردار می باشد. در این روش از یک جعبه فیوز استفاده می شود و در آن تقسیم بندی های متفاوتی که برای مکان های مختلف ساختمان وجود دارد به صورت جداگانه آورده می شود.

استفاده از این روش باعث می شود تا در صورتی که در هر یک از نقاط ساختمان مشکلی به وجود آید بتوان در فیوز برق مستقیما به سراغ سیم کشی همان منطقه رفت و عیب یابی بسیار راحت تر صورت می گیرد. نصب جعبه فیوز در ساختمان باید در مکانی صورت گیرد که در آن آوردن لوله های مختلف جهت سیم کشی به محل تابلوی مرکزی امکان پذیر باشد.

راهروها و مکان های این چنینی محل مناسبی برای نصب جعبه فیوز می باشند. به دلیل این که در این روش برای هر قسمت از ساختمان باید سیم کشی به صورت مجزا انجام گیرد، نیاز به سیم ها و تجهیزات بیشتری بوده و به تبع آن هزینه های بیشتری را در پی خواهد داشت.

نکته ای که برای سیم کشی ساختمان به هر روشی باید در نظر داشت این است که استانداردها باید به صورت دقیق و کامل اجرا شده و این کار حتما به دست یک فرد متخصص انجام گیرد؛ چرا که انجام سیم کشی و کابل کسی توسط فرد مبتدی می تواند خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال داشته باشد.

آموزشگاه فن آموزان در پارتمان الکترونیک خود بیش از هشتاد دوره تخصصی را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور و با اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله