مزایای استفاده از دزدگیر اماکن

مزایای دزدگیر اماکن
چکیده مطلب :

سیستم دزدگیر اماکن ( intruder alarm system ) یکی از قسمت های مهم سیستم های نظارتی – امنیتی – حفاظتی است . همان گونه که از نام آن مشخص است، ساختار و تکنولوژی این سیستم به صورتی است که سرقت یا دزدی را تشخیص داده و آن را به صورت آژیر و یا موارد دیگر به مخاطبین خود اعلام می نماید .

امنیت اجتماعی می تواند سبب آرامش ذهنی شهروندان آن جامعه شده و این امنیت می تواند به صورت عمومی و فردی توسط پلیس و خود افراد حاصل گردد. تجهیزات و ابزارهای مختلفی وجود دارند که می توانند به این تامین امنیت کمک کرده و آمار سرقت ها و جرائم اجتماعی را کاهش دهند.

دزدگیر اماکن یکی از این تجهیزات می باشد که می تواند در اماکن مختلف مسکونی و تجاری به کار رفته و در صورت وقوع سرقت با استفاده از آژیر و هشدارهایی که دارد اطرافیان را از وجود خطر آگاه نموده و یا حتی اقدام به ارسال پیامک به مالک یا تماس با پلیس نماید.

مزایای استفاده از دزدگیر اماکن به قدری زیاد است که بسیاری از افراد در بدو راه اندازی کسب و کار خود اقدام به تهیه و نصب انواع مختلف این دزدگیرها می نمایند. قصد داریم تا در این مقاله به معرفی انواع دزدگیر اماکن و مزایایی که دارند بپردازیم.

دزدگیر اماکن چیست؟

به نوعی از سیستم های اعلام سرقت که با ایجاد صدا در محیط، به اعلان ورود غیر مجاز به یک مکان می پردازد، دزدگیر اماکن گفته می شود. مکانیسم دزدگیرهای اماکن چندان پیچیده نمی باشد اما با وجود همین سادگی می تواند از بسیاری از سرقت ها و جرائم مخالف جلوگیری نماید. استفاده از دزدگیرهای اماکن می تواند در محیط های مختلفی انجام گیرد .

از آن جمله می توان به منازل مسکونی، کسب و کارهای مختلف، مغازه ها و فروشگاه ها، اماکن عمومی مختلف و … اشاره کرد. وجود حسگرهای مختلف در دزدگیرهای اماکن می تواند حرکات مشکوک را تشخیص داده و شروع به اعلام هشدار نماید.

انواع مختلفی از دزدگیرهای اماکن در بازار موجود می باشد و می توان با توجه به ویژگی هایی که هر دزدگیر دارد و همچنین بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته شده است به تهیه هر یک از انواع دزدگیرها پرداخت.

امروزه فناوری هایی که در دزدگیرها به کار می روند بسیار پیشرفته بوده و امکانات متنوعی به آنها افزوده شده است که باعث ایمنی بیشتر و همچنین نصب راحت تر این دزدگیرها گشته است.

اجزا و قطعات به کار رفته در دزدگیر اماکن

برای این که یک دزدگیر اماکن قادر به کار کردن باشد هماهنگی اجزا و قطعات مختلف به کار رفته در آن مورد نیاز می باشد. یک دزدگیر اماکن در هر نوعی که باشد از قطعات ثابتی تشکیل شده که وجود آنها در این سیستم ضروری بوده و در نهایت موجب اعلان هشدار در مواقع نیاز می گردد. در ذیل به اجزای مهم به کار رفته در دزدگیر اماکن اشاره شده است:

  • دستگاه مرکزی: همه دزدگیرهای که در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گردند برای کنترل کردن سایر اجزای به کار رفته در سیستم نیاز به یک دستگاه مرکزی دارند. این دستگاه مرکزی در واقع مانند مغز انسان عمل کرده و سیگنال های دریافت شده از سنسورهای مختلف به این قسمت رسیده و فرمان های مختلفی که به قطعات هشدار دهنده ارسال می گردد توسط این قطعه انجام می گیرد.
  • سنسور مادون قرمز: passive infrared یا به اختصار PIR که به آن چشم الکترونیک دزدگیر نیز گفته می شود بر اساس انتشار امواج مادون قرمزی که به صورت غیر فعال در محیط می باشند عمل نموده و در مواقعی که سیستم اعلام سرقت اکتیو می شود مدار الکترونیکی که داخل سنسور قرار دارد (چشمی مادون قرمز) شروع به کار کردن نموده و به نشر امواج IR به صورت پرده های مثبت و منفی در محیط می پردازد. این سنسورهای مادون قرمز را در دو دسته چشمی فضای باز و چشمی فضای بسته بر اساس محل نصبی که دارند طبقه بندی می کنند و با توجه به نوع مکانی که قرار است دزدگیر در آن نصب گردد می توان هر یک از این چشمی ها را انتخاب نمود.
  • مگنت دزدگیر: از دیگر اجزای به کار رفته در دزدگیر اماکن مگنت دزدگیر بوده که ساختاری مانند آهنربا داشته و دارای دو قطب مثبت و منفی می باشد. تقابل این قطب های منفی و مثبت موجب راه اندازی مگنت شده و با دور شدن آنها از یکدیگر دزدگیر تحریک شده و فعال می گردد. نصب مگنت های دزدگیر بر روی درب و پنجره ها باعث می شود تا در صورت باز شدن آنها دزدگیر فعال شده و به صدا در بیاید.
  • آژیر دزدگیر: آژیرها سیگنال ها را از پنل مرکزی دریافت کرده و آنها را به هشدارهای صوتی تبدیل می نمایند. آژیرها و بلندگوها در اشکال مختلفی وجود دارند که بسته به محیط مورد نظر می توان هر یک از آنها را مورد استفاده قرار داد.
  • هشدار دهنده های نوری: زمانی که سرقتی اتفاق بیفتد و دزدگیر فعال گردد در کنار آژیر و هشدارهای صوتی، قطعه ای به نام هشدار دهنده نوری وجود دارد که در این هنگام اقدام به پخش نور به صورت چشمک زن می نماید و اطرافیان را از وجود خطر آگاه می کند.
  • تلفن کننده اتوماتیک: گاهی ممکن است با وجود هشدارهای صوتی و نوری که با فعال شدن دزدگیر اتفاق می افتد، فردی در اطراف محل مورد نظر نبوده و سارق قادر به انجام دزدی با خیال راحت باشد. auto dialer دستگاهی است که در کنار پنل مرکزی دزدگیر قرار گرفته و کاربر می تواند شماره هایی را از قبل به حافظه آن بدهد. این شماره ها می توانند شماره تماس پلیس، مالک و یا هر فرد دیگری باشد. یک پیام صوتی نیز مبنی بر وجود خطر و سرقت از قبل توسط فرد ضبط شده است و در هنگام وقوع حادثه، دزدگیر به صورت اتوماتیک با شماره های وارد شده به دستگاه تماس گرفته و پیام صوتی را به آنها منتقل می کند. این دستگاه auto dialer یا تلفن کننده در دو نوع سیم کارتی و خط ثابت در بازار وجود دارد.
  • پدال اضطراری: در محلی که تحت پوشش دزدگیر می باشد یک پدال و یا شاسی وجود دارد که می توان در مواقع اضطراری آنها را به صورت دستی فعال نموده و سایر افراد را از وجود خطر آگاه نمایند. استفاده از پدال یا شاسی بیشتر در بانک ها و جواهر فروشی ها کاربرد دارد.
  • مزایای دزدگیر اماکن

استفاده از دزدگیر اماکن چه مزایایی دارد؟

مزایای بسیاری برای دزدگیر اماکن وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به آرامش ذهنی که برای مالک ایجاد می گردد اشاره نمود. نصب دزدگیر اماکن در محل کار یا زندگی باعث می شود تا فرد اطمینان داشته باشد که در صورتی که فردی بخواهد به صورت غیر مجاز وارد ساختمان گردد امکان اطلاع به اطرافیان و پلیس توسط دزدگیر وجود داشته و خطری وی را تهدید نخواهد کرد. همین آرامش ذهنی باعث می شود تا فرد حاضر به صرف هزینه جهت خرید دزدگیر باشد و در اسرع وقت اقدام به خرید و نصب دزدگیر اماکن نماید.

از دیگر مزایایی که برای نصب دزدگیر اماکن وجود دارد تحت پوشش قرار گرفتن بیمه در صورت وقوع سرقت از محل مورد نظر می باشد. در بسیاری از کشورها این قانون وجود دارد که شرکت های بیمه تنها در صورتی اقدام به پرداخت خسارت حاصل از سرقت می نمایند که فرد از دزدگیر اماکن در مکان مورد سرقت استفاده کرده باشد.

دزدگیرهای اماکن می توانند به سنسورهای دود نیز تجهیز شده و در صورتی که میزان دود بیش از حد نرمال شود سیستم به حالت فعال در آمده و شروع به هشدار نماید. در واقع می توان این گونه بیان کرد که دزدگیرهای اماکن علاوه بر پیشگیری از وقوع سرقت می توانند در جلوگیری از آتش سوزی نیز نقش داشته باشند.

شاید تصور کنید دزدگیر اماکن تنها در مواردی کاربرد دارد سرقت صورت گرفته و سارق وارد ساختمان گشته است. اما این تصوری غلط بوده و بسیاری از سارقین هنگامی که دزدگیرها را در ساختمان مشاهده می کنند از انجام سرقت جلوگیری کرده و به این ترتیب آمار سرقت ها تا حد زیادی کاهش می یابد.

در دزدگیرهای جدید امکان کنترل کردن از راه دور دستگاه وجود داشته و می توان در مواقعی که در محل کار یا منزل حضور ندارید نیز اقدام به کنترل اوضاع نموده و اطرافیان را از خطر آگاه سازید.

نکته پایانی

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دزدگیر اماکن می باشد. در این مقاله به معرفی دزدگیرهای اماکن و اجزای به کار رفته در آنها پرداخته شد و همچنین مزایای استفاده از دزدگیر اماکن به طور کامل بیان شد. اما نکته ای که باید در نظر داشت انتخاب صحیح دزدگیر می باشد که باید به صورت کاملا حرفه ای و با دقت زیاد انجام گیرد.

نصب دزدگیرهای اماکن نیز نیازمند مهارت و تخصص بالایی بوده و برای این کار حتما باید از افرادی که دارای سابقه بالایی می باشند استفاده نمود چرا که کوچکترین بی دقتی در نصب دزدگیر می تواند باعث خسارات جبران ناپذیری به فرد گردد.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات