از کجا بفهمیم محافظ برق سالم است؟

چرا محافظ برق یخچال روشن نمی‌ شود؟
چکیده مطلب :

در این مقاله به بررسی دلایل خرابی محافظ های جریان الکتریکی پرداخته ایم و به صورت کامل مشکلات و نحوه تعمیر و برطرف کردن آنها را توضیح داده ایم ,

تعمیر محافظ برق : محافظ برق دستگاهی است که در مسیر ورودی برق قرار می‌گیرد و برای مواقعی که مقدار ولتاژ ، آمپر یا توان مصرف شده خارج از حد استاندارد باشد جریان برق را قطع می‌کند و بعد که شرایط به حالت stabel رسید مجددا مسیر ورود جریان را به تجهیزات الکتریکی وصل می‌کند ، این محافظ برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه های برقی استفاده می‌شود .

پس در واقع وظیفه محافظ ولتاژ شناسایی کردن ولتاژ بیش از حد و غیر مجاز و منحرف کردن الکتریسته اضافی به سیم اتصال به زمین است به همین دلیل همه‌ی محافظ‌های ولتاژ باید پین اتصال به زمین داشته باشند و به یک پریز دارای اتصال به زمین وصل شوند تا عملکرد درست خود را داشته باشند و نیاز به تعمیر محافظ ولتاژ برق نباشد .

محدوده‌ی کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنین زمان مورد نیاز برای وصل جریان برق بستگی به وسیله‌ی الکتریکی که محافظ به آن وصل است دارد مثلا مقدار توان مصرفی دستگاه ماشین‌ لباس شویی ، جارو برقی و … با یکدیگر متفاوت است.

درحال حاضر بیشتر محافظ های موجود در بازار فقط مقدار ولتاژ ورودی را محاسبه می‌کند و مقدار آمپر و توان در آن محاسبه نمی‌شود ، ولتاژ به میزان اندازه گیری پتانسیل انرژی الکتریکی گفته می‌شود به عبارتی اگر دقیق‌تر بخواهیم اشاره کنیم اختلاف در پتانسیل انرژی الکتریکی یا فشار برق را ولتاژ می‌گوییم . محاسبه تغییر ولتاژ و تشخیص ولتاژ غیر استاندارد حدود ۵۰ میلی ثانیه طول می‌کشد که برای تخریب لوازم برقی زمان بسیاری محسوب می‌شود. بیشتر مواقع تعمیر محافظ ولتاژ برق مربوط به قطعات داخلی آن است.

محافظ برق هیچ تاثیری برعملکرد برق ، تنظیم برق ، و یا رفع رپیل و … برق ورودی و خروجی ندارد و فقط تنها کار آن این است که وقتی ولتاژ از حد استاندارد خارج شد جریان برق را قطع کند.

در کشور ما به دلیل اینکه مقررات ملی ساختمان مبنی بر طراحی صحیح تاسیسات برقی رعایت نمی‌شود از این رو وجود محافظ برای هر دستگاه برقی یا بر سر راه کنتور برق ساختمان کاملا ضروری است. هزینه تعمیر محافظ ولتاژ برق معمولا مقدار پایین و مقرون بصرفه ای است.

ولی در کشورهای پیشرفته اینگونه نیست و چون اجرای مقررات و اجرای صحیح تاسیسات اجباری است نیازی نیست که برای استفاده از وسایل برقی از محافظ استفاده شود در هنگام خرید محافظ برای وسیله برقی به  نکاتی مثل اینکه محافظ حتما دارای دکمه‌on و  offباشد و گارانتی داشته باشد دقت کنید چرا که داشتن گارانتی باعث می‌شود اگر کیفیت آن خوب نبود و خراب شد بتوانید تعویض و یا تعمیر محافظ ولتاژ برق رایگان داشته باشید.

برای اینکه در هزینه‌هایتان صرفه جویی کرده باشید چون بعضی وسایل الکتریکی توان مصرفی و شدت جریان و زمان مورد نیاز تاخیر مشترکی دارند، می‌توانید با مشورت کردن با یک شخص متخصص در این زمینه اگر ممکن بود برای همه‌ ی وسایل یا بعضی از وسایل از محافظ مشترک استفاده کرد.

سعی کنید محافظ برقی بخرید که منافذ آن دارای محافظ‌ پلاستیکی باشد چرا که در این صورت امنیت بیشتری دارد به ویژه برای کودکان که نتوانند دست بزنند یا اشیا را به آن وارد کنند.

همچنین محافظی بخرید که حتما علامت استاندارد داشته باشد ، جنس قطعات الکترونی استفاده شده در آن اورجینال باشد ، و دارای نمایشگر باشد به دلیل نشان دادن مقدار ولتاژ ، آمپر ، توان و مصرف  اگر محافظ دارای این ویژگی‌ها باشد کیفیت نسبتا قابل قبولی خواهد داشت و می‌تواند مدت زیادی برای شما کار کند. آمار نشان نشان می دهد بیشترین تعمیر محافظ ولتاژ برق برای محافظ های غیر استاندارد است.

آموزش تعمیرات برد های الکترونیکی

قابل توجه علاقه مندان رشته برق و الکترونیک باشد که آموزشگاه فن آموزان دوره های آموزش تعمیرات برد و  آموزش برق ساختمان را به صورت تخصصی از صفر تا صد به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار مینماید. اگر دوست دارید که وارد بازار کار رشته برق و هم چنین برق کشی ساختمان شوید ؛ میتوانند با آموزشگاه فن آموزان تماس حاصل فرمایند و اطلاعات بیشتر را دریافت نمایید.

تماس با فن آموزان

اختلالات و تعمیر محافظ برق

 • قطع شدن خروجی دستگاه
 • روشن شدن بدون مکث دستگاه
 • خاموش شدن چراغ های دستگاه
 • چراغ قرمز پیوسته و مداوم چشمک می‌زند
 • تمام چراغ‌ها همزمان با هم روشن می‌شوند
 • ری استارت شدن دستگاه

قطع شدن خروجی دستگاه

چراغ سبز می‌شود اما چند ثانیه پس از سبز شدن خروجی دستگاه قطع می‌شود در حالی که چراغ سبز است

دلیل این مشکل این است که خازن‌هایی که در ساخت محافظ مورد استفاده قرار می‌گیرند بعد از مدتی بعضی از آن‌ها ضعیف می‌شوند و توانایی تامین جریان مدار را ندارند و اگر خازن را با یک خازن سالم جایگزین کنید این مشکل رفع خواهد شد ، یکی از روش‌های ساده ، راحت و کم هزینه برای راه اندازی جریان کم در مدار‌ها محدود کردن جریان توسط خازن‌های پلی استر می‌باشد.

قطع شدن خروجی دستگاه

 

روشن شدن بدون مکث دستگاه

وقتی محافظ را به برق متصل می‌کنیم بدون مکث سریعا روشن می‌شود

این اختلال می‌تواند ناشی از سوختن آی سی lm 324باشد ، روش رفع این مشکل تحریک کردن رله با استفاده از خروجی lm324 و تقویت کردن آن به وسیله ترانزیستور می‌باشد که با اتصال کوتاه آی سی یا ترانزیستور رله به حالت وصل می‌رود.

خاموش شدن چراغ های دستگاه

بعد از این که چراغ زرد می‌شود ، تمام چراغ‌ها خاموش می‌شود

این اختلال مربوط به چند مورد سوختن یا خرابی LED سبز رنگ ، خرابی ترانزیستور ، راه اندازی رله و سوختن خروجی آی سی می‌تواند باشد .

چراغ قرمز پیوسته و مداوم چشمک می‌زند

در این نوع خرابی اولین کار باید برق ورودی از پریز را بررسی کنید . برق ورودی از پریز نباید از 190 ولت کمتر باشد اگر بررسی کردید و کمتر نبود سپس موارد دیگری مثل خرابی خازن پلی استر ، خرابی خازن الترولیت ، خرابی خازن LM 324  ، خرابی آی سی ، سوختن دیود و … را نیز بررسی کنید .

تمام چراغ‌ها همزمان با هم روشن می‌شوند

برای تعمیر در این حالت خرابی باید آی سی تعویض شود LM 324  یک آی سی با 14 پایه است که در درون خود 4 عدد تقویت کننده دارد که از این آی سی در اکثر محافظ‌های برق استفاده می‌شود چراغ‌های محافظ که در خروجی این آی سی قرار دارند اگر به حالت روشن بمانند نشان دهنده‌ی خرابی آی سی اسنت و باید آی سی را تعویض کرده و یک آی سی سالم جایگزین نمائید .

ری استارت شدن دستگاه

چند دقیقه بعد از اینکه چراغ دستگاه سبز می‌شود دستگاه دوباره ری استارت می‌شود

این نوع اختلال ناشی از ضعیف شدن خازن پلی استر می‌باشد که لازم است برای رفع این خرابی خازن عوض شود ، علت این امر این است که با گذشت زمان و اعمال ولتاژ زیاد به خازن جریان الکتریکی از صفحه عایق ( صفحه نازک دی الکتریک ) عبور کرده و خازن دچار نشتی می‌شود که در نهایت باعث عملکرد نادرست خازن می‌شود .

چراغ سبز می‌شود ولی دستگاه محافظ خروجی ندارد!

این خرابی به علل مختلفی ممکن است به وجود بیاید مثلا قطع شدن سیم خروجی رله که به خروجی پریز محافظ وصل است می‌تواند دلیل این خرابی باشد که راه حل آن تعویض سیم است همچنین سوختن خروجی آی سی LM 324  می‌تواند از علت‌های این خرابی باشد که در این مورد هم باید آی سی تعویض گردد و یا ممکن است خرابی به علت سوختن ترانزیستور ایجاد شده باشد که در آن صورت نیز باید ترانزیستور تعویض شود .

چراغ سبز می‌شود ولی دستگاه محافظ خروجی ندارد

چراغ سبز می‌شود و به محض سبز شدن دوباره قرمز می‌گردد!

این خرابی ممکن است به دلیل‌ این باشد که خازن پلی استر ضعیف شده باشد که اگر دلیل خرابی این موضوع باد چاره‌ای جز تعویض خازن ندارد و یا ممکن است بویین رله سوخته و اتصال کوتاه اتفاق افتاده باشد ، برد الکترونیکی دستگاه محافظ اتصالی کرده باشد و یا خازن الکترولیت مدار خراب شده باشد .

دستگاه بر روی چراغ قرمز می‌ماند

این اختلال در مواقعی مثل پارگی اتصالات بین قطعات الکترونیکی روی برد پیش می‌آید که راه حل آن این است که با لحیم کاری ترمیم شود ، سوختن آی سی lm 324 نیز می‌تواند عامل این خرابی باشد که باید در صورت اطمینان از این که ایراد از این قطعه است اقدام به تعویض آن کنید دلیل دیگر این خرابی می‌تواند قلع سرد باشد که جهت رفع آن ابتدا باید پایه‌های قلع کاری شده چک شود .

دستگاه به طور کامل روشن نمی‌گردد

این خرابی مربوط به برد الکترونیکی دستگاه محافظ ولتاژ جریان برق می‎باشد که به چند حالت ممکن است اتفاق بیفتد ، حالت اول این که پریز برق ندارد که در این صورت باید با وسیله ای مثل فازمتر از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید ، در حالت دوم ممکن است کلید روی دستگاه که برای روشن و خاموش شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد خراب شده باشد که باید کلید را با یک کلید سالم عوض کنید، حالت سوم این است که سیم از قسمت انتهای دو شاخه قطع شده باشد که در این صورت نیز باید دوشاخه تعویض گردد .

در حالت چهارم ممکن است آی سی مدار سوخته باشد که باید آی سی تعویض گردد ، در حالت پنجم  ممکن است برد مدار کنترل قطع شده باشد که در این مورد باید فیوز مدار چک شود اگر فیوز سالم بود باید به دنبال ایراد در قلع سرد یا قطعی مسیر برد مدار چاپی بگردید و حالت آخر اینکه ممکن است رله خراب شده باشد چرا که رله‌ها معمولا بر اثر کارکرد زیاد و یا جریان عبوری زیاد از آن‌ها خراب می‌شوند و راه حل این مشکل نیز جایگزین کردن رله جدید و سالم می‌باشد .

در پایان توصیه می‌شود که برای هر وسیله‌ی برقی که در منزل و یا محل کار از آن استفاده می‌کنید حتما یک محافظ ولتاژ برق تهیه کنید چرا که اگر وسیله برقی محافظ نداشته باشد نوسانات برقی ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به دستگاه‌های برقی وارد کنند و حتی باعث سوختن و از بین رفتن همیشگی وسیله برقی شوند .

از کجا بفهمیم محافظ برق سالم است؟

 • بررسی چراغ های نشانگر
 • تست عملکرد
 • بررسی صدای کلیک
 • عدم وجود آثار سوختگی یا بوی نامطبوع

بررسی چراغ‌های نشانگر: در اکثر محافظ‌ ها، چراغ سبز نشان‌دهنده عملکرد عادی است.

تست عملکرد: با اتصال یک وسیله برقی ساده مانند لامپ به محافظ و ایجاد نوسان مصنوعی در برق (مثلاً با روشن کردن یک وسیله پرمصرف)، می‌توان عملکرد محافظ را آزمود.

بررسی صدای کلیک: هنگام وصل و قطع برق، صدای کلیک نشان‌ دهنده عملکرد رله داخلی است.

عدم وجود آثار سوختگی یا بوی نامطبوع: اگر این نشانه ها را در محافظ برق مشاهده نکردید، نشانه سلامت قطعات داخلی است.

علت سبز نشدن چراغ محافظ یخچال

 • قطع برق ورودی
 • نقص در مدار الکترونیکی
 • سوختن LED سبز
 • تنظیمات نادرست
 • آسیب فیزیکی
 • پایان عمر مفید
 • مشکل در فیوز داخلی

 

قطع برق ورودی: اطمینان از اتصال صحیح دوشاخه و وجود برق در پریز.

نقص در مدار الکترونیکی: خرابی در بردهای داخلی محافظ.

سوختن LED سبز: نیاز به تعویض چراغ نشانگر.

تنظیمات نادرست: بررسی و تنظیم مجدد محدوده ولتاژ مجاز.

آسیب فیزیکی: ضربه یا رطوبت می‌تواند باعث اختلال در عملکرد شود.

مشکل در فیوز داخلی: بررسی و تعویض فیوز در صورت نیاز.

علت روشن ماندن چراغ قرمز محافظ برق

 • نوسانات ولتاژ
 • قطع یک فاز
 • اتصال نادرست سیم‌ها
 • خرابی سنسور ولتاژ
 • تنظیمات نادرست
 • نقص در مدار تایمر
 • آسیب به رله داخلی

نوسانات ولتاژ: ولتاژ برق شهر خارج از محدوده تنظیم شده محافظ است.

قطع یک فاز: در سیستم‌های سه فاز، قطع یکی از فازها باعث روشن ماندن چراغ قرمز می‌شود.

اتصال نادرست سیم‌ها: جابجایی سیم نول و فاز می‌تواند باعث این مشکل شود.

خرابی سنسور ولتاژ: نقص در سنسور داخلی محافظ.

تنظیمات نادرست: محدوده ولتاژ مجاز در محافظ نیاز به تنظیم مجدد دارد.

نقص در مدار تایمر: مشکل در مدار تأخیر زمانی محافظ.

آسیب به رله داخلی: خرابی رله قطع و وصل محافظ.

چرا محافظ برق یخچال روشن نمی‌ شود؟

محافظ برق یخچال ممکن است به دلایل مختلفی روشن نشود، از جمله نوسانات برق، خرابی قطعات داخلی محافظ، یا مشکل در اتصالات الکتریکی. بررسی پریز برق، کابل‌ها و تنظیمات محافظ می‌تواند در شناسایی مشکل کمک کند.

چرا محافظ برق یخچال روشن نمی‌ شود؟

آیا محافظ برق می‌تواند باعث افزایش طول عمر لوازم برقی شود؟

بله، استفاده از محافظ برق می‌ تواند طول عمر لوازم برقی را افزایش دهد. محافظ‌ ها با جلوگیری از آسیب‌ های ناشی از نوسانات ولتاژ و اضافه بار الکتریکی، از دستگاه‌ های الکترونیکی محافظت می‌ کنند.

چه زمانی باید محافظ برق را تعویض کرد؟

محافظ برق را باید زمانی تعویض کرد که علائم خرابی مانند عدم عملکرد صحیح، صدای غیرعادی، یا تغییر رنگ و بوی سوختگی مشاهده شود. همچنین، اگر محافظ بیش از 5-7 سال عمر دارد، تعویض آن توصیه می‌ شود.

آیا استفاده از محافظ برق برای همه وسایل الکترونیکی ضروری است؟

گرچه استفاده از محافظ برق برای همه وسایل الکترونیکی ضروری نیست، اما برای دستگاه‌ های حساس و گران‌ قیمت مانند کامپیوتر، تلویزیون، و لوازم خانگی پیشرفته توصیه می‌ شود. برای وسایل ساده‌ تر مانند لامپ‌ ها، ضرورت کمتری دارد.

تفاوت محافظ برق معمولی و هوشمند چیست؟

محافظ برق معمولی تنها از نوسانات ولتاژ جلوگیری می‌کند، در حالی که محافظ‌های هوشمند قابلیت‌های پیشرفته‌تری دارند. محافظ‌ های هوشمند می‌ توانند وضعیت برق را مانیتور کنند، دارای نمایشگر دیجیتال هستند، و برخی حتی قابلیت کنترل از راه دور دارند.

توی انتخاب مسیر تردید داری؟ مشاورین ما، بهترین راهکار رو برای تو دارن!

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

"*" indicates required fields

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
person
دریافت مشاوره رایگان

مطلبی که خواندید حاصل تلاش تیم تحریریه واحد برق آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان بود. فن آموزان با برگزاری دوره های تخصصی رشته برق چون آموزش برق ساختمان که از دو دوره برق ساختمان درجه 1 و درجه 2 تشکیل میشود و همچنین دیگر رشته های مرتبط با برق در تلاش است تا در بهبود اشتغال زایی در صنعت برق کشور تاثیری حتی کوچک داشته باشد. از آموزش تا اشتغال باشماییم.

3.7/5 - (4 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

30 پاسخ به “از کجا بفهمیم محافظ برق سالم است؟”

 1. سلام من یه محافظ دیجیتال میکرو دارم 10 سال یا بیشتر عالی کار میکرد جدیدا دیگه خروجی نداره منم اومدم بازش کردم یه نگاهی انداختم، 3 تا از خازنا باد کرده بود، 2 تا خازن 1000 میکرو فاراد 10 ولت و 1 خازن 10 میکرو 25 ولت، هر سه تاشون رو رفتم خریدم و عوض کردم بازم درست نشد، بعد دقت کردم دیدم وقتی تایمر تموم میشه صدای کلیک رله نمیاد، رله رو باز کردم دیدم همه سیماش وصله، بعد صفحه ی فلزی روش رو خودم با نوک سیم مولتی متر فشار دادم و خروجی وصل شد، الان برد دستگاه مشکل داره که رله رو حرکت نمیده یا خود رله مشکل داره؟

 2. سلام من یک محافط چهارخانه فارس ترونیک خریدم که سه چراغ زرد روشن وسبز مجاز وقرمز غیرمجازدارد به پریزبرق زدم که همان اول زرد وقرمز روشن شدند وبعداز۳۰ثانیه چراغ قرمز خاموش و چراغ سبز روشن شدوچراغ زرد هم روشنه ودراین حالت ایا چراغ زرد باید باسبز روشن بماند یابایدخاموش شودچون چراغ زرد وسبزبعدازخاموش شدن قرمزهردوروشن میمانند میخواستم سوال کنم که ایامحافظ سالمه یاایرادداره ممنون ازراهنمایی شما

 3. سلام وقت بخیر چند تا محافط دارم چراع های زرد روشن میشه ولی پس از گذشت زمان همونطور میمونه چراغ سبز روشن نمیشه علت چی هستش؟

 4. با سلام
  تشکر از زحمات شما
  محافظ دارم وقتی به برق میزنم چراغ سبز روشن میشه ، ولی در خروجی یا فقط فاز داره یا فقط نول داره ، ورودی کویلِ ، رله ۱۲ ولت کمتر از ۴ ولت DC داره ، البته رله با ۱۲ ولت که بهش از بیرون میدم صدای تِق میدهد ، لطفا بفرمائید اشکال از چی میتونه باشه، ضمنا خازن تغذیه هم حدود همون ۴ ولت را دارد .

 5. با سلام و احترام
  وقت بخیر وممنون از مقاله عالیتون،محافظ من بنام ” آریانا ” پس از اتصال به برق چراغ سبزش بلا فاصله روشن میشه،اما خروجی نول یا فاز ، یکی را نداره یعنی وقتی دوشاخه ورودی را میزنم م با در پریز خروجی فقط فاز دارم و وقتی جای ورودی فاز و نول را عوض میکنم در خروجی فقط نول دارم راهنمائی بفرمائید اشکال از کجاست سپاسگزارم ، اگر هم نفرمایید باز هم تشکر مینمایم ؟

 6. سلام،وقت بخیر وممنون از مقاله عالیتون،محافظ من حدود سه الی پس از اتصال به برق چراغ سبزش روشن میشه،اما خروجی نول نداره،یعنی با خروجی فاز وصول یه سه راهی دیگه بین ۲۱۸-۲۲۴ ولت برق داره،بنظر شما مشکلش کجاست؟

 7. سلام،وقت بخیر وممنون از مقاله عالیتون،محافظ من حدود سه الی پس از اتصال به برق چراغ سبزش روشن میشه،اما خروجی نول نداره،یعنی با خروجی فاز وصول یه سه راهی دیگه بین ۲۱۸-۲۲۴ ولت برق داره،بنظر شما مشکلش کجاست؟

 8. با سلام و وقت بخیر
  دو محافظ برق یخچال یکی که قبلاً برای خودش بود و سال ها کار می کرد و این یکی هم کاملاً نو می باشد، که جدیداً خریداری شده است و هر دو از محصولات کاوه می باشد. هر دو محافظ برق را زمانی که به یخچال می زنیم، بعد از یکی- دو روز کارکرد، چراغ زرد خاموش و روشن می شود و تا چراغ سبر روشن می شود، چراغ زرد روشن می شود و اجازه اتصال چراغ سبز و خروج برق را نمی دهد. دو محافظ برق این کار را می کنند. برق منطقه نیز نوسان ندارد چون سایر دستگاه های دیگر برقی مانند کامپیوتر، تلویزیون و… که محافظ دارند، عادی کار می کنند. دلیل این مورد از چه چیزی می تواند باشد؟ با تشکر فراوان

 9. یه محافظ
  یخچال چراغ قرمز و زرد باهم روشن میشن و برق همون لحظه هم وصل میکنه بعداز چند دقیقه چراغ سبز روشن میشه ،قرمز وزرد خاموش میشن ولی چه فایده برق همون لحظه اول وصل شده درواقع شد

 10. سلام.اول ممنون از توضیحاتتون.من یه محافظ دارم که روی نمایشگرش نشون میده ولتاژ پایینه و قطع میشه. خازن پلی استرشو هم عوض کردم و باز هم همین مشکلو داره.این ایراد از کجاست؟. متشکرم

 11. درود بر شما محافظ برق دارم چراغ تایمر قرمز و زرد باهم چشمک میزنه هردو یکی هستن ی بار زرد میشه ی بار قرمز بعد مکث چند ثانیه صدای بوق میاد ولی چراغ سبز روشن نمیشه بعد وقتی یهو و چکشی به برق میزنم چراغ شبز روشن میشه و برق وصل میشه ولی مراحل مکث و اینا رو دیگه نداره وقتی اروم به برق بزنم هردو لامپ که یکی هست و نوشته تایمر روشن میشه و بعد از مکث صدا بوق میاد ولی برق نمیاد و چکشی میزنم گفتم خدمتتون مشکل کجاس ممنون

 12. سلام خدا قوت ی محافظ برق دارم که چراغ تایمر هردو باهم چشمک میزنه بعد صدای بوق میاد ولی دستگاه چراغ سبز روشن نمیشه بعد اگر به صورت شوک به برق بزنم یعنی یهو بزنم بهذبرق چراق سبز مستقیم روشن میشه و دیگه مراحل روشن شدن چراغ قرمز تایمر و مکث و بعد روشن شدن چراغ سبز رو نداره. به صورت شوک که به برق بزنم یهو سبز روشن میشه و برق توی پریز هاش هست عیب از کجاس ممنون

 13. به اشتراک گذاشتن اطلاعات فنی کاری ارزشمند وقابل تقدیر میباشد .دربخش راهنمای تعمیرات به همه علائم خرابی وشیوه رفع نقص پرداختید غیرازموردی که من باهاش مواجه شدم وآن روشن شدن چراغ زرد وقرمزکه بلافاصله قرمز قطع وزرد روشن میماند ومحافظ کار نمیکند .مجددا سپاسگزارم

 14. با عرض سلام و ادب و احترام و همچنین عرض تبریک بمناسبت سال نو : دو عدد محافظ یخچالی دارم شبیه به هم که ۲ عدد چراغ ال ای دی سبز و قرمز دارد (چراغ زرد نداره ). در هیچ کدام چراغ سبز نمیشه و رله نمیکنه . در یکی از انها چراغ قرمز مدام روشنه و ثابت میمونه و اون یکی چراغ قرمزش مدام چشمک میزنه . لطفا راهنمایی بفرمایید . با کمال تشکر و قدردانی و سپاس از زحمات بی دریغ شما . سپاسگذارم

 15. ا عرض سلام و ادب و احترام و همچنین عرض تبریک بمناسبت سال نو : دو عدد محافظ یخچالی دارم شبیه به هم که ۲ عدد چراغ ال ای دی سبز و قرمز دارد (چراغ زرد نداره ). در هیچ کدام چراغ سبز نمیشه و رله نمیکنه . در یکی از انها چراغ قرمز مدام روشنه و ثابت میمونه و اون یکی چراغ قرمزش مدام چشمک میزنه . لطفا راهنمایی بفرمایید . با کمال تشکر و قدردانی و سپاس از زحمات بی دریغ شما . سپاسگذارم

 16. سلام محافظ تیراژه سیم دار دارم که باید پس از ۳۰ ثانیه چراغ آن سبز شود وای الان چند وقتی هست که ۳ت۷دقیقه طول میکشه چیکار باید کرد

 17. خیلی خوبه من یک محافظ دارم چراغ قرمز و زرد همزمان روشن و خروجیش قطع شده علت چیه

 18. باسلام.
  محافظ پکیجی داریم که سه چراغ داره.
  زمانی که داخل برق میزنیم برای لحظه ای قرمزش روشن می شه و سریعا زردش روشن میشه و روی همین وضعیت میمونه.
  امکانش هست راهنمایی فرمایین.

  با سپاس از زمانی که می گذارید.

 19. باتشکر از آموزش کاملی که ارائه دادید – محافظ یخچال سه چراغش یک لحظه روشن می شد و بعد خاموش میشد که طبق دستورالعمل عالی که ارائه دادید ترانزیستور بررسی و تعویض شد و مشکل برطرف شد

 20. سلام علت سوختن محافظ های خانگی چیست از طرفط یک محافظ دارم چراق سبزش کار می کنه ولی جریان برق در جا پریزهانیست چرا ؟

 21. سلام علت اینکه کلید برق بحشی که پکیج به برق هست میپره و الان محافظ هم سبز چشمک زن است و پکیج روشن نمیشه؟؟؟؟ ممنون میشم کمک کنید

 22. سلام خسته نباشید
  ی محافظ تلویزیون گرفتیم ک مستقیم ب برق وصل میشه همه چیش خوب بود یهو چراغ سبزش کم رنگ شد یا چراغ سبز شروع کرد به چشمک زدن
  مشکلش چیع؟

 23. بسیار عالی بود، لطفا باز هم از این نوع مقالات در سایت بازگذاری کنید. متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات