علت صدای کم آیفون تصویری و راه حل رفع آن

علت صدای کم آیفون تصویری و راه حل رفع آن
چکیده مطلب :

به طور کلی منظور از کاهش صدای آیفون تصویری دو مورد است. مورد اول مربوط به صدای کم زنگ آیفون تصویری است که باعث می شود شما متوجه زنگ خوردن درب نشوید. در این مقاله ضمن اشاره به دلایل وقوع این مشکل، ترفندهایی را برای حل مشکل ارائه می شود.

امروزه آیفون تصویری به یکی از اجزای کلیدی و امنیتی در ساختمان ها تبدیل شده است. با نصب آن­ ها، امنیت و آسایش ساکنین به طور تضمینی برآورده خواهد شد. اما گاهی اوقات ممکن است با مشکل صدای کم آیفون تصویری مواجه شویم. این مشکل منجر به عدم شنیدن صدای زنگ درب یا صحبت افراد شود. در این مقاله ضمن اشاره به دلایل وقوع این مشکل، ترفندهایی را برای حل مشکل ارائه می شود. مطالعه این مقاله از فن آموزان را به نصابان آیفون تصویری یا مالکان ساختمان که می خواهند خودشان مشکل صدای کم آیفون تصویری را برطرف کنند، پیشنهاد می کنیم.

آموزش برق ساختمان
قابل توجه علاقه مندان رشته برق و الکترونیک باشد که آموزشگاه فن آموزان دوره های آموزش برق ساختمان ، و آموزش رشته های برد الکترونیک و برق صنعتی را به صورت تخصصی از صفر تا صد به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار مینماید. اگر دوست دارید که وارد بازار کار رشته برق و هم چنین برق کشی ساختمان شوید ؛ میتوانند با آموزشگاه فن آموزان تماس حاصل فرمایند و اطلاعات بیشتر را دریافت نمایید.

تماس با فن آموزان

دلایل کاهش صدای آیفون تصویری

به طور کلی منظور از کاهش صدای آیفون تصویری دو مورد است. مورد اول مربوط به صدای کم زنگ آیفون تصویری است که باعث می شود شما متوجه زنگ خوردن درب نشوید. اما ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام برداشتن گوشی آیفون تصویری نتوانید صدای فرد پشت درب را به راحتی بشنوید. یا صدا یک طرفه شده باشد و عدم رفت و برگشت صدا توانایی شنیدن صدای فرد را از شما بگیرد. در این قسمت به دلایل کاهش صدای آیفون تصویری پرداخته و توضیحات تکمیلی را در مورد هر یک از آن ها ارائه می دهیم.

دلایل کاهش صدای آیفون تصویری

 1. معیوب بودن سیم گوشی آیفون تصویری
 2. خرابی در بلندگوی پنل
 3. وجود مشکل در اتصالات و سیم کشی
 4. معیوب بودن میکروفون یا آمپلی
 5. مشکلات مربوط به مانیتور
 6. عدم استفاده از برند معتبر آیفون تصویری
 7. خرابی برد الکترونیکی
 8. وجود نوسانات برقی در ساختمان

معیوب بودن گوشی آیفون تصویری

گوشی آیفون تصویری مهم ترین قسمت برای رفت و برگشت صدای فرد داخل ساختمان و شخص خارج از منزل می باشد. با توجه به کیفیت برند ایفون تصویری، این گوشی ها ممکن است در طی چند سال استفاده دچار مشکل شده و صدا را یکطرفه را منتقل کرده یا کلا از کار بیفتد.

معیوب بودن میکروفون یا آمپلی

سیم گوشی دهنی آیفون تصویری وظیفه اصلی انتقال صوت از گوشی به پنل خارجی را بر عهده دارد. در صورت خرابی و پوسیدگی این سیم، صدای شما به درستی منتقل نمی شود و شاهد صدای ضعیف دستگاه خود خواهید بود. در بعضی از مدل های جدید آیفون تصویری، این سیم مانند سیم تلفن به راحتی جدا می شود و می توان آن را تعویض کرد.

خرابی در بلندگوی پنل

به جرات می توان گفت پنل آیفون تصویری پر اهمیت ترین جز در دستگاه شما می باشد که وظیفه دریافت صدا از مانیتور و پخش آن در محیط بیرونی و برعکس را بر عهده دارد. پنل بیرونی آیفون تصویری به عنوان بخش اصلی دستگاه دارای بلندگو های ظریف و با کیفیتی می باشد که موجب بالا رفتن درجه صدا می شود. یک بلندگوی سالم در پنل دستگاه قادر خواهد بود صدای شما را از داخل منزل به راحتی به گوش شخص پشت درب برساند و رفت و برگشت صدا را به راحتی انجام دهد. خرابی این قطعه یکی دیگر از دلایل صدای کم آیفون تصویری عنوان شده است. اگر پنل آیفون تصویری با مشکل مواجه شود، شاهد مشکل ضعف صدا در تمام واحد های ساختمان خواهید بود.

وجود مشکل در اتصالات و سیم کشی

سیم کشی اصولی و نصب صحیح آیفون تصویری در ساختمان ضروری ترین مورد برای ایجاد صوت با بالاترین کیفیت می باشد. اگر ولتاژ برق مورد نیاز برای آیفون تصویری به درستی تضمین نشود، نباید انتظار داشت که آیفون تصویری صدا را به نحو احسن منتقل کند. اگر در اتصالات و سیم کشی پنل داخلی و بیرونی آیفون تصویری مشکلی وجود داشته باشد، کل سیستم را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت باعث نشنیدن صدای زنگ و حتی صدای شخص پشت درب می شود.

خرابی در بلندگوی پنل

معیوب بودن میکروفون یا آمپلی

میکروفون جز اساسی در انتقال صحیح صدای زنگ آیفون تصویری و هم چنین صدای گوشی می باشد. این جز حساس و طریف هم در پنل بیرونی و داخلی ساختمان وجود دارد که ممکن است به علل مختلف از کار بیفتد. هنگام عیب یابی آیفون تصویری برای پیدا کردن علت صدای کم آن، میکروفون یا آمپلی را فراموش نکنید. اگر فقط منزل شما در ساختمان دچار این مشکل شده است، به احتمال 90 درصد میکروفون پنل داخلی معیوب شده است.در غیر این صورت میکروفون مانیتور بیرونی ساختمان را بررسی کنید.

مشکلات مربوط به مانیتور

اگر فقط آیفون تصویری منزل شما با مشکل ضعف صدا مواجه شده است و همسایه های شما مشکلی از این بابت ندارند، به احتمال زیاد مشکلی در مانیتور آیفون تصویری شما رخ داده است. صدای کم آیفون تصویری در انتقال صدا از طریق گوشی عمدتا به دلیل مشکلات مربوط به مانیتور اتفاق می افتد.

مشکلات مربوط به مانیتور

عدم استفاده از برند معتبر آیفون تصویری

از تاثیر برندی که برای آیفون تصویری خود خریداری می کنید، غافل نشوید. تنوع برند ها و مدل های آیفون تصویری موجب شده است قدرت انتخاب شما بیشتر شود و بتوانید با توجه به بودجه و تعداد واحد های ساختمان، بهترین نمونه را خریداری نمایید. استفاده از برند های ضعیف و فاقد گارانتی می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد و هزینه های هنگفتی را برای عیب یابی و تعمیر آن ها در پی داشته باشد. در مقابل اگر از برند های معتبر مجود در بازار استفاده کنید، خیال شما راحت خواهد بود که نیازی به تعمیر و تعویض آن ها نخواهید داشت.

خرابی برد الکترونیکی

کل عملکرد آیفون تصویری شامل صدا سازی، تقویت صدا، انتقال صدا و تصویر و غیره همگی بر عهده برد الکترونیکی می باشد. برد الکترونیکی آیفون تصویری که شامل دو نوع برد صدای پنل و برد صدای مانیتور می باشد، عملکرد پیچیده ای دارد و آسیب دیدن آن منجر به کاهش صدای آیفون تصویری شما شود. این مورد از علل هر دو مشکل صدای کم زنگ و هم صدای کم گوشی درب بازکن شما می باشد.

خرابی برد الکترونیکی

وجود نوسانات برقی در ساختمان

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که تجهیزات برقی منزل به علت نوسان برق دچار آسیب شده و کارآیی خود را از دست بدهند. آیفون تصویری نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. یکی از دلایل صدای کم آیفون تصویری که به آن کمتر توجه می شود، وجود نوسانات برقی ساختمان است.

راه حل رفع مشکل صدای کم آیفون تصویری

حال که با علل مشکل صدای کم ایفون تصویری آشنا شدید، نوبت به این رسیده است راه حل رفع مشکل را بررسی نمایید. بسیاری از افراد تصور می کنند که عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری ساده است. در صورتی که نداشتن دانش کافی و تجربه مرتبط نهتنها مشکل را حل نمی کند، بلکه ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیری بشود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از شروع به برطرف کردن مشکل صدای کم آیفون تصویری، مدار آن را در ساختمان قطع نمایید. در مرحله بعد پس از بررسی دلایل احتمالی ضعف صدای کم می توانید موارد زیر را امتحان کنید تا مشکل برطرف شود.

راه حل رفع مشکل صدای کم آیفون تصویری

 • تعویض گوشی آیفون تصویری
 • تعمیر و تعویض بلندگو و اسپیکر
 • برطرف کردن مشکل مانیتور
 • بررسی سیم کشی و عیب یابی اتصالات آیفون تصویری
 • تعمیر برد الکترونیکی آیفون تصویری
 • افزایش صدای زنگ آیفون تصویری با کمک نرم افزار های داخلی
 • استفاده از کابل های فوبل دار به منظور جلوگیری از تاثیر نویز ساختمان

مطلبی که خواندید حاصل تلاش تیم تحریریه واحد برق آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان بود. فن آموزان با برگزاری دوره های تخصصی رشته برق چون آموزش برق صنعتی ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش برق ساختمان و دیگر رشته های مرتبط با برق در تلاش است تا در بهبود اشتغال زایی در صنعت برق کشور تاثیری حتی کوچک داشته باشد. از آموزش تا اشتغال باشماییم.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دوره های آموزشی مرتبط با برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات