عیب یابی اتو، علت ریزش آب از کف اتو و بخار نکردن، داغ نشدن اتو

عیب یابی اتو، علت ریزش آب از کف اتو و بخار نکردن، داغ نشدن اتو
عیب یابی در اتو به ما کمک می کند تا بتوانیم مانند یک تعمیرکار حرفه ای آن را تعمیر کنیم. در اینجا برخی از مشکلاتی که ممکن است برای یک اتو اتفاق بیافتد را شرح خواهیم داد.عیب یابی در اتو بخار

آموزشگاه فن اموزان دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را با 30% تخفیف  و امکان تجدید رایگان دوره بصورت کاملا عملی و تخصصی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت ازلاعات بیشتر و شرکت در دوره ها با شماره 02166477400 تماس بگیرید.

به محض حرکت ولوم ترموستات در جهت روشن ، فیوز برق منزل را قطع میکند

علّت ۱: اتصال کوتاه در سیم بندی مدار به وجود آمده است.
رفع عیب: درپوش اتو را باز کنید و به جستجوی محل وقوع اتصال کوتاه بپردازید. معمولاً محلی که در آن اتصال کوتاه رخ داده کاملا مشخص است. سیم بندی را مجددا ترمیم و در صورت نیاز وارنیش گذاری کنید.

علّت ۲: محل اتصالی در دو شاخه یا سیم رابط است.
رفع عیب: گاها محل وقوع اتصال در خود دو شاخه است ، که در واقع اتصال غیر اصولی سیم رابط به شاخکها منجر به بروز این عیب شده. در بعضی موارد نیز لهیدگی و یا زخمی شدن شدید سیم رابط اتو می تواند زمینه را جهت ظهور عیب ۱ آماده سازد.

عيب یابی در اتو 2: کفی اتو شدیداً برق دار است

علّت 1: المنت را مورد آزمایش اتصال بدنه قرار دهید.
رفع عیب: در وسایلی چون اتو – سماور – آبگرمکن – پلوپز و… همواره عامل اصلی پیدایش اتصال بدنه در دستگاه ، معیوب شدن المنت می باشد ، بنابراین ضروری است ، عیب یابی را از این قطعه آغاز کنید.
بهترین روش جهت مطمئن شدن از صحت کار المنت استفاده از چراغ سری است. المنت معیوب را تعویض کنید تا عیب دستگاه برطرف شود.
البته انجام این عمل زمانی ضرورت دارد که المنت از نوع پرسی باشد. در غیر این صورت می توان با رفع عیب از المنت در واقع عیب دستگاه را نیز رفع نمود.

علّت ۲: سیم بندی دستگاه معیوب و با بدنه تماس یافته است.
رفع عیب: حرارت بالای دستگاه به تدریج موجب از بین رفتن وارنیش و عایق هادیها و در نتیجه پیدایش این عیب خواهد شد. استفاده از وارنیشهای مرغوب ، ضریب اطمینان کار دستگاه را فوق العاده بالا می برد.

عيب یابی در اتو ۳: حرارت اتو ، کافی و رضایت بخش نیست

علّت ۱: سیم بندی مدار اشتباه انجام شده است.
رفع عیب: در صورت سری بسته شدن لامپ با المنت ، ظهور این عیب بسیار طبیعی است. به طور قطع میدانید که در مدارات سري ، ولتاژ منبع تغذیه (۲۲۰ ولت) بین مصرف کننده ها تقسیم می شود و به همین جهت المنت قادر به تأمین گرمای مورد نیاز نخواهد بود. با اصلاح سیم بندی مدار مشکل برطرف خواهد شد.

علّت ۲: ترموستات تنظیم نیست.
رفع عیب: ترموستات را در نقطه خاموش مستقر و به گونه ای تنظیم کنید که با یک حرکت جزئی روشن شود. با این عمل در واقع زمان کار ترموستات را افزایش داده اید و به همین جهت گرمای تولید شده به طور قطع رضایت بخش خواهد بود.

عیب یابی در اتو  ۴: اتو روشن نمی شود

علّت ۱: پریز برق ندارد. رفع عیب: اتو را در پریز دیگری مورد آزمایش قرار دهید. اگر روشن شد ، مشکل پریز را رفع نمایید. جهت تشخیص ولتاژ در پریز می توانید از ولتمتر و یا قسمت ولتاژ آومتر استفاده کنید.

علّت ۲: دو شاخه و یا سیم رابط معیوب است.
رفع عیب: دو شاخه را به پریز متصل کنید و با رعایت ایمنی کامل ، ولتاژ را در ترمینال اصلی راه اندازی نمایید تا از صحت دو شاخه و سیم رابط مطمئن شوید. اگر به دستگاه ولتاژ نمی رسد ابتدا دو شاخه و در صورت سالم بودن آن ، سیم رابط را تعویض کنید.

علّت 3: عیب از سیم بندی مدار است.
رفع عیب: پس از باز کردن درپوش اتو ، صحت اتصالات را بررسی کنید.

عیب یابی در اتو ۵: فازمتر بر روی بدنه اتو روشن می شود امّا دستگاه دارای اتصال بدنه نیست.

علّت: برق از نوع القایی است.
رفع عیب: این مورد علاوه بر اتو در سماور نیز دیده می شود. عبور جریان الکتریکی از هادی ، در اطراف آن میدان های مغناطیسی را به وجود آورده و از برخورد این میدانها با بدنه فلزی دستگاه ، مقدار ناچیزی ولتاژ تحت عنوان ولتاژ القایی ایجاد می شود.
ولتاژ مذکور کمتر از مقداری است که در بخش حفاظت الکتریکی به عنوان اختلاف سطح مهلک و خطرناک مشخص شده است. از این رو انجام هیچ عمل خاصی ضرورت ندارد. با این حال در صورت مجهز بودن سیم بندی اتو به ارت و همچنین لحاظ ارت در سیم کشی ساختمان ، ولتاژ ناچیز القایی را به سمت زمین هدایت میکند.

عیب یابی در اتو ۶: لامپ روشن می شود اما در اتوگرما وجود ندارد

علّت 1: به المنت برق نمی رسد.
رفع عیب: درپوش اتو را باز کنید و سیم بندی مدار ، بالاخص سیم های متصله به المنت را مورد بازدید قرار دهید.

علّت ۲: المنت سوخته است.
رفع عیب: در صورت متصل بودن سیم های المنت به مجموعه سیم بندی مدار ، سوخته بودن آن حتمی است. با این وجود می توان المنت را به وسیله چراغ سری یا آومتر (1×R) مورد آزمایش قرار داد.

عيب یابی در اتو ۷: المنت داغ می شود اما لامپ همواره خاموش است

علّت : به لامپ برق نمی رسد.
رفع عیب: در پوش اتو را باز کنید و سیم بندی مدار ، مخصوصا سیم های متصله به لامپ را مورد بررسی قرار دهید.

علّت ۲: لامپ سوخته است.
رفع عیب: اگر سیم بندی مدار کاملاً صحیح و سیم های لامپ نیز در مدار بسته شده اند و لامپ روشن نمی شود به طور قطع سوخته است.
بنابراین تعویض لامپ الزامی می باشد. با این حال می توانید لامپ را مستقیماً به برق ۲۲۰ ولت متصل کنید تا از سوخته بودن آن مطمئن شوید.

عیب یابی در اتو ۸: از کف اتو و به همراه بخار ، قطرات آب نیز چکه می کند

علّت ۱: دمای اتو کم است.
رفع عیب: با حرکت شاسی مخصوص خروج بخار به طرف پایین ، از راه یافتن آب به کفی ممانعت به عمل آورده و با حرکت ولوم ترموستات در جهت عقربه های ساعت ، دمای کفی را افزایش دهید.
با رسیدن دمای کفی به مقدار مورد نیاز ، شاسی مذکور را رها سازید تا آب وارد کنی شده و تماماً به بخار تبدیل شود.

علّت ۲: ترموستات تنظیم نیست.
رفع عیب: ممکن است با قرار دادن ولوم بر روی حداکثر دما نیز این عیب همچنان دیده شود. بنابراین نتیجه می شود که ترموستات تنظیم نیست. به رفع عیب 2 از عیب 3 رجوع نمایید.

عيب یابی در اتو ۹: از بدنه اتو ، بخار خارج می شود

علّت : بدنه مخزن شکسته است.
رفع عیب: درپوش اتوی بخار را باز کنید و مخزن آب را مورد بررسی قرار دهید. اگر مخزن شکسته است ، به ناچار باید آن را تعویض نمایید. تا تهیه مخزن جدید می توانید بدنه آن را توسط چسب دو قلو مورد تعمیر قرار دهید.

علّت ۲: مخزن درست در جای خود قرار نگرفته است.
رفع عیب: یک بار دیگر قطعات اتو را بر روی یکدیگر سوار کنید تا عیب برطرف شود.

علّت ۳: عایق بندی زیر مخزن از میان رفته است.
رفع عیب: در این صورت از واشرهای لاستیکی جدید (مشابه واشر معیوب) استفاده کنید.

عیب یابی در اتو ۱۰: بخار جهت خروج از منفذهای کفی با مشکل مواجه است

علّت: رسوبات آهکی منفذها را پوشانده اند.
رفع عیب: جهت از میان بردن رسوبات آهکی منفذهای کفی اتو ، بهترین وسیله جوهر نمک است. کفی را از سایر اجزاء جدا کنید و با ریختن قطرات جوهر نمک درون منفذها ، رسوبات را به طور کامل از میان ببرید.
بهتر است قبل از کاربرد اتو ، ابتدا کفی را به طور کامل درون آب شستشو و سپس خشک نمایید تا رطوبت آن موجب بروز اتصال بدنه نشود.
همچنین شستشوی کفی با آب و از میان بردن جوهر نمک درون کفی از ایجاد لکه بر روی لباس ها ، در حال اتو کشیدن جلوگیری می کند.

عیب 11: چهار علت چکیدن آب از اتو بخار

4 دلیل ممکن است برای چکه کردن آب از اتو بخار وجود داشته باشد:

  1. میزان تنظیمی آب برای اتو بخار مناسب نیست
  2. تعیین درجه دمای مناسب اتو بخار
  3. ضرب‌دیدگی و آسیب اتو بخار
  4. تمیز کردن و جرم‌گیری اتو بخار

عیب یابی در اتو برقی

این راه کار ها برای اکثر لوازم خانگی وجود دارد و شما می توانید به راحتی علت خرابی لوازم خانگی خود را شناسایی کنید. همچنین می توانید با شرکت در کلاس های عملی تعمیرات لوازم خانگی مانند یک تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی را تعمیر کنید.
این کلاس ها کاملا عملی و ویژه بازار کار برگزار می گردد و در آخر کلاس مدرک معتبر داده می شود. برخی دیگر از سایر دوره های پردرآمد و ویژه بار کار که در اموزشگاه فن آموزان ارائه می شود شامل آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش برق ساختمان ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر می باشد که تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور و با ارائه مدرک معتبر برگزار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *