0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

معرفی اجزای بکار رفته در یخچال

اجزای بکار رفته یخچال
چکیده مطلب :

هدف از چرخه کامل تبرید جذب گرما و دفع حرارت است. همه قطعات یک یخچال و در حالت کلی اجزای اصلی هستند که کمک می کنند تا چرخه تبرید یخچال کامل شوند. این نوشته کارکرد و عملکرد قطعات یخچال را توضیح می دهد.

اجزای بکار رفته در یخچال با استفاده از چرخه تبرید مناسب به کمک قطعات سالم در یک روز گرم بیشتر خود را نشان می دهند. در حالی که شاید ده ها روش گرمایش و سرمایش وجود داشته باشد، ولی عملکرد کلی یکسان است و به شکلی در صنایع و فرآیندهای بی شماری نیز استفاده می شوند.

یخچال وسیله ای است که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود و وظیفه اصلی یخچال ها استفاده از مبرد برای جذب گرما است. قطعات اصلی یخچال شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، شیر انبساط و مبرد است.

در حالت کلی کمپرسور گرما را از محفظه های یخچال خارج کرده و به کندانسور منتقل می کند و گرما به بیرون منتقل می شود. آموزشگاه فن آموزان در این مقاله به تشریح اجزای اصلی حلقه تبرید استاندارد و عملکرد هر یک از آن ها می پردازد.

آموزشگاه فن آموزان دوره جامع آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل تعمیرات برد و مکانیک لوازم بزرگ و خرد خانگی را در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. علاوه بر این دوره های مجزای آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی و آموزش تعمیرات ماکروفر را برای کارآموزانی که علاقمند به کسب مهارت در هر یک از این حوزه ها هستند، با اعطای مدرک فنی و حرفه ای برگزار می کند. برای دریافت جزئیات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

نحوه کارکرد یخچال و اجزای اصلی آن

هدف از چرخه کامل تبرید جذب گرما و دفع حرارت است. همه قطعات یک یخچال و در حالت کلی اجزای اصلی هستند که کمک می کنند تا چرخه تبرید یخچال کامل شوند. چهار قطعه اصلی برای این کار عبارتند از:

  1. کمپرسور
  2. کندانسور
  3. شیر انبساط
  4. اواپراتور

کارکرد و عملکرد یخچال نیز با توجه به اجزای اصلی یخچال که در بالا شمرده شدند به این شکل است که، گاز مبرد از اواپراتور وارد کمپرسور شده و با سرعت بالا فشرده می شود. سپس گاز مبرد با دما و فشار بالا وارد واحد کندانسور می شود. گرما از یخچال دفع شده و گاز مبرد به مبرد مایع تبدیل شده و از فیلتر درایر عبور می کند که در آن رطوبت، آلودگی ها و… حذف شود و در شیر انبساط جریان می یابد و حجم مبرد مایع در حال کنترل کاهش می یابد و سپس وارد اواپراتور می شود.

در این حالت گرما جذب می شود و مبرد مایع به گاز تبدیل می شود و به سمت کمپرسور جریان می یابد که در این مرحله کل چرخه دوباره تکرار می شود.

وظیفه کمپرسور در یخچال

کمپرسور در اصل یک موتور است. کمپرسور به عنوان یک پمپ رفت و برگشتی و قلب سیستم تبرید است. در واقع این قطعه گاز مبرد را به اجزای مختلف پمپ می کند و وظیفه آن شروع کل فرآیند خنک سازی است.

کمپرسور مبرد با افزایش فشار و دمای مایع خنک کننده در حالی که در چرخه تبرید طی می کند، از طریق یخچال پمپ می کند.

کارکرد و عملکرد کمپرسور یخچال

فشرده سازی اولین مرحله در چرخه تبرید می باشد و کمپرسور قطعه ای است که این کار را می دهد. یعنی مبرد به صورت گاز کم فشار و با دمای پایین وارد کمپرسور شده و به صورت گاز پرفشار و با دمای بالا از کمپرسور خارج می شود.

به طور معمول، کمپرسور را در پایین و پشت یخچال خواهید دید.

انواع کمپرسورهای مورد استفاده یخچال

فشرده سازی را می توان از طریق تعدادی از فرآیندهای مکانیکی مختلف به دست آورد و به همین دلیل، امروزه از چندین نوع طراحی کمپرسور در HVAC و تبرید استفاده می شود. برخی از گزینه های محبوب مورد استفاده در یخچال ها عبارتند از:

  • کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی
  • کمپرسورهای اسکرول
  • کمپرسورهای روتاری

کندانسور یخچال و وظیفه آن

کویل ‌های کندانسور که در پشت یا پایین یخچال شما قرار دارند، لوله‌ هایی هستند که با ادامه افزایش فشار کمپرسور، مبرد گاز به شکل مایع متراکم می ‌شود.

کارکرد و عملکرد کندانسور یخچال

کندانسور از لوله های مسی مارپیچ با پره های آلومینیومی ساخته شده است. کندانسور یا کویل کندانسور یکی از دو نوع مبدل حرارتی است که در یک حلقه تبرید استفاده می شود. کندانسور گرما را از مبرد به شکل گاز داغ گرفته و به حالت مایع تبدیل می شود.

یعنی گرمای ترکیبی مبرد گاز از اواپراتور و گرمای مبرد گاز فشرده از کمپرسور را به مبرد مایع تبدیل می کند و پس از متراکم شدن، مبرد مایع با فشار بالا و دمای پایین به شیر انبساط هدایت می شود.

شیر انبساط و وظیفه آن در یک یخچال

لوله مویی مسی یا شیر انبساط که در دستگاه های تبرید استفاده می شود دارای قطر بیرونی 2.5 میلی متر و طول آنها بین 250 تا 370 سانتی متر است.

شیر انبساط در چند طرح مختلف وجود دارند. شیرهای انبساط ترموستاتیک یا شیرهای انبساط حرارتی و شیرهای انبساط الکترونیکی دو نوع رایج هستند. اما صرف نظر از ساختار و نحوه کار آن، وظیفه شیر انبساط سیستم یکسان است، افت فشار پس از خروج مبرد از کندانسور.

کارکرد و عملکرد شیر انبساط یخچال

یعنی مبرد مایع با فشار بالا را لوله مویی به مبرد مایع کم فشار با دمای پایین تبدیل می کند. این افت فشار باعث می شود که اواپراتور، عملکرد مورد نظر خود را انجام دهد.

یعنی شیر انبساط باعث کاهش سریع فشار در مبرد شده و آن را به حالت گاز تبدیل می کند. که بین کویل های کندانسور و اواپراتور قرار دارد و وظیفه آن کنترل آزاد شدن فشار به هنگام تغییر حالت از مایع به گاز است.

اواپراتور یخچال و وظیفه آن

کویل های اواپراتور جایی هستند که خنک کنندگی واقعی یخچال اتفاق می افتد. اواپراتور به عنوان دومین مبدل حرارتی در یک مدار تبرید استاندارد است و مانند کندانسور به دلیل عملکرد آن نامگذاری شده است، یعنی تبخیر کننده می باشد. اواپراتور برای پایان کار چرخه تبرید یعنی جذب گرما عمل می کند.

کارکرد و عملکرد اواپراتور یخچال

پس اواپراتور گرمای داخل یخچال را جذب کرده و به کندانسور منتقل می کند. مبرد مایع فشار کم پس از جذب گرما به گاز تبدیل شده و آماده است تا از طریق آکومولاتور به سمت کمپرسور حرکت کند.

همان طوری که در مرحله شیر انبساط گفتیم، مبرد به ‌عنوان مایعی با دمای پایین و فشار کم وارد اواپراتور می‌شود و یک فن هوا را به پره‌ های اواپراتور وارد می ‌کند و با جذب گرمای مورد نظر به مبرد با هوا خنک می ‌کند.

پس از انجام این کار، مبرد دوباره به کمپرسور فرستاده می شود تا این سیکل دوباره تکرار شود. یعنی جایی که فرآیند دوباره شروع می شود و این حلقه تبرید انجام می شود.

فیلتر درایر در یخچال چیست؟

فیلتر درایر کثیفی، ذرات خاک و آلودگی ها را از مبرد فیلتر می کند. برخی از فیلتر ها دارای مواد جاذب رطوبت مانند سیلیکاژل یا سیلیکات های مصنوعی هستند که رطوبت مبرد را از بین می برند. فیلتر درایر با محدود کردن و فیلتر کردن ناخالصی ها و محتویات رطوبت از کمپرسور محافظت می کند.

کارکرد و عملکرد فیلتر درایر یخچال

آکومولاتور و وظیفه آن در یخچال

آکومولاتور به معنی محل انباشت و به عنوان مخزن مبرد است و مبرد را ذخیره می کند و بیشتر در کمپرسورهای پیستونی و روتاری وجود دارند و جهت جلوگیری از ورود مایع به داخل کمپرسور استفاده می شود.

وظیفه و کارکرد آکومولاتور یخچال

موتور فن یخچال و فریزر و نقش آن ها در یخچال

موتور فن یخچال در پشت کویل های اواپراتور قرار دارد و هوا را به کویل های فریزر می دمد و هوا را در قسمت های انجماد و یخچال به گردش در می آورد.

موتور فن فریزر هم برای خنک کردن کمپرسور استفاده می شود و در کنار کمپرسور در محفظه کمپرسور قرار دارد و پیچ می شود. فن همراه با کمپرسور کار می کند که در حین تعمیر و نگهداری باید دقت شود که تیغه فن خم نشود.

البته در یخچال های جدید از 3 فن استفاده می شود و در این حالت هوای گرم را از بین برده و به خنک سازی بهتر یخچال کمک می کنند.

گاز مبرد چیست و گازهای مورد استفاده در یخچال ها کدام است؟

مبرد مایه حیاتی برای یک یخچال است. چرخه خنک کنندگی در یخچال ها به شکل گاز در یخچال شروع شده و سپس مایع می شود و با چرخش در قسمت های مختلف یخچال به حالت گاز بر می گردد. این فرآیندی است که یخچال را خنک می کند. در مراحل اولیه تکنولوژی یخچال از گازهای سمی مانند آمونیاک به عنوان مبرد استفاده می شد. در دهه 1930 تولیدکنندگان شروع به استفاده از فریون کردند. فریون برای چندین دهه مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه اکتشافات اخیر دانشمندان نشان داد که برای محیط زیست و زمین این گاز نیز مضر است.

پس گاز مبرد مورد استفاده در یخچال های قدیمی گاز مبرد فریون یا R 12 بوده و گاز مبرد جدیدتر که سازگار با محیط زیست است، R 134a یا HFC 134a است که برای مدل های جدیدتر استفاده می شود.

ترموستات یخچال و وظیفه ان

ترموستات یخچال با خاموش و روشن کردن کمپرسور به عنوان قطعه ای است که وظیفه تنظیم دما و ثابت نگه داشتن آن را بر عهده دارد.

وظیفه و عملکرد ترموستات یخچال

با تنظیم دمای مورد نظر کمپرسور یخچال شروع به کار کرده و با رسیدن به دمای مطلوب خاموش می شود و این سیکل با توجه به دمای تنظیمی و گذاشتن غذاها یا مایعات گرم تکرار می شود.

به همین دلیل است که گفته می شود از گذاشتن مایعات و غذاهای گرم در یخچال خودداری کنید، تا یخچال و موتور آن تحت فشار و کار زیاد نباشد.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: معرفی اجزای بکار رفته در یخچال

2/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
سهراب بهرامی
سهراب بهرامی

سهراب بهرامی هستم. به مدت یازده سال با شرکت ها و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف همکاری داشته ام. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال ، ظرفشویی ، لباسشویی ، مارکروفر و دیگر وسایل خرد و بزرگ را به اشتراک می گذارم

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

یک پاسخ به “معرفی اجزای بکار رفته در یخچال”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله