نحوه بکاپ گرفتن از گوشی آیفون

نحوه بکاپ گرفتن از گوشی آیفون

بکاپ گرفتن از گوشی آیفون باعث می شود تا در صورت بروز هرگونه مشکلی در دستگاه  اطلاعات و تنظیمات گوشی حذف نشده و در یک فایل کپی شوند. به همین دلیل نحوه بکاپ گرفتن از این گوشی اهمیت بسیاری دارد چرا که در بسیاری از مواقع دیده شده است که اطلاعات حیاتی کاربران به راحتی از بین رفته است. روش های مختلفی وجود دارد که می توان با به کار بردن آنها از آیفون خود بکاپ گرفت. در این مقاله به انواع این روش ها به طور کامل پرداخته شده است.

آموزش تعمیرات موبایل

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات موبایل شامل آموزش تعمیرات سخت افزار و نرم افزار گوشی های اندروید و آیفون بصورت کاملا عملی و با 30% تخفیف در اموزشگاه فن اموزان. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02144677300 تماس بگیرید.

اهمیت بکاپ گرفتن از آیفون

واژه Back Up یا بک آپ به معنای پشتیبان گیری از فایل های مختلف در کامپیوتر، لپ تاپ و گوشی است. این کار باعث می شود تا اطلاعات و داده های مختلف در فضای ذخیره سازی ابری نگهداری شوند. با بکاپ گیری می توان در هر زمان و شرایطی به اطلاعات ذخیره شده دسترسی پیدا کرد.

اما بکاپ گرفتن از گوشی آیفون به دو دلیل حائز اهمیت است. در زمان هایی که گوشی در دسترس کاربر نیست و قصد استفاده از داده ها و اطلاعات موجود در آن را دارد، در صورتی که از داده های خود فایل پشتیبان تهیه کرده باشد، می تواند از طریق اکانت فضای ابری این اطلاعات را دریافت نماید. به عنوان مثال ممکن است گوشی آیفون فرد توسط سارقین دزدیده شود و یا این که دستگاه بر اثر افتادن از دست بشکند و قابل استفاده نباشد. در صورت بکاپ گیری از اطلاعات، می توان حتی در صورت عدم وجود گوشی نیز داده ها را بازیابی کرد.

دلیل دیگر اهمیت بکاپ گرفتن از گوشی آیفون، خریداری یک آیفون جدید است. با بکاپ گیری از اطلاعات مختلف در دستگاه قبلی، نیازی به انتقال این فایل ها به آیفون جدید نخواهد بود و می توان به راحتی داده هایی که از آنها پشتیبان گیری شده است را restore کرده و آنها را وارد گوشی جدید نمود.

اما چگونه می توان از گوشی آیفون خود بکاپ گرفت؟ در ادامه مطلب به روش های مختلف پشتیبان گیری از آیفون پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: هارد ریست و سافت ریست آیفون

بکاپ گرفتن از گوشی آیفون با استفاده از iCloud

استفاده از سرویس آیکلود یکی از روش های بکاپ گرفتن در آیفون است که توسط بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. آیکلود یک سرویس مبتنی بر cloud اپل است که امکان همگام سازی فایل های مختلف را در آیفون به کاربران می دهد. با استفاده از این سرویس پس از فعال کردن اینترنت گوشی، می توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد. اما برای این که بتوان از سرویس آیکلود برای بکاپ گرفتن از گوشی آیفون استفاده کرد، باید این برنامه را بر روی دستگاه خود نصب و راه اندازی نمود.

 بکاپ گرفتن از آیفون با نرم افزار icloud

پس از نصب این سرویس، یک فضای 5 گیگابایتی در اختیار کاربر قرار داده می شود تا از آن جهت پشتیبان گیری استفاده شود. البته با توجه به این که استفاده از سرویس آیکلود نیاز به اینترنت پر سرعتی دارد، این روش در کشور ما محبوبیت چندانی ندارد اما در سایر کشورها با توجه به این که نیازی به اتصال گوشی به کامپیوتر و دردسرهای آن نیست، استفاده از iCloud برای بکاپ گیری بسیار رایج است.

در روش بکاپ گیری از طریق آیکلود نیاز به حجم اینترنت زیادی است چرا که فایل ها یک مرتبه در اکانت آیکلود آپلود شده و بار دیگر برای restore شدن دانلود می گردند.

مراحل بکاپ گرفتن از آیفون از طریق آیکلود

جهت بکاپ گرفتن از گوشی آیفون باید مراحل مختلفی طی گردد. در گام اول نیاز است تا گوشی آیفون خود را به اینترنت متصل نمود و در ادامه وارد قسمت تنظیمات گوشی شد. در بخش تنظیمات، گزینه ای به نام iCloud وجود دارد که باید آن را انتخاب کرده و پس از آن وارد گزینه Back Up شد. iCloud Back Up را فعال کرده و پس از لمس گزینه Back Up Now پشتیبان گیری آغاز خواهد شد. بست به این که حجم اطلاعاتی که قرار است پشتیبان گیری شوند چه میزان است، فرایند بکاپ گیری به طول می انجامد.

در انتها جهت بررسی فایل هایی که از آنها بکاپ گرفته شده اند می توان به قسمت manage storage در تنظیمات آیکلود مراجعه کرده و بکاپ ها را مشاهده نمود.

بیشتر بخوانید: نرم افزارهای پرکاربرد در تعمیر موبایل

مزایا و معایب پشتیبان گیری از آیفون از طریق آیکلود

بکاپ گرفتن از گوشی آیفون با استفاده از آیکلود دارای مزایایی نسبت به روش های دیگر است که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • این روش در صورتی که از اینترنت پرسرعت برخوردار باشید، بسیار سریع و بدون هیچ گونه دردسری است.
  • بکاپ گیری توسط آیکلود، کاملا خودکار بوده و نیاز به انجام هیچ گونه عملی توسط کاربرد نخواهد داشت.
  • در این روش هیچ گونه واسطه ای مانند کامپیوتر مورد نیاز نیست و تمام عملیات بکاپ گیری از گوشی آیفون، با استفاده از اینترنت انجام می گردد.
  • پشتیبان گیری از طریق آیکلود امکان ریستور کرده سریع و آسان را فراهم می کند.

اما در کنار مزایایی که این روش دارد، معایبی نیز برای آن وجود دارد که باعث می شود بسیاری از کاربران تمایل به استفاده از این روش برای بکاپ گرفتن از گوشی آیفون خود نداشته باشند. بزرگترین ایراد این روش وابسته بودن آن به اینترنت است که در صورت عدم اتصال به اینترنت امکان پشتیبان گیری هم وجود نخواهد داشت. روش آیکلود حجم اینترنت زیادی را مصرف کرده و این یکی دیگر از معایب این روش محسوب می شود. همچنین استفاده از آیکلود دارای محدودیت حجمی است و تنها امکان بکاپ گیری 5 گیگابایت وجود دارد.

بکاپ گرفتن از گوشی آیفون با استفاده از برنامه iTunes

ITunes یک نرم افزار پشتیبان گیری آیفون است که قابلیت نصب بر روی ویندوز و مک را دارد. این نرم افزار به عنوان یک پل ارتباطی بین کاربران و آیفون عمل می کند و امکان دسترسی به فایل ها و همچنین مدیریت هرچه بهتر آنها را فراهم می نماید. می توان برنامه آیتیونز را بر روی کامپیوتر خود نصب نمود و سپس ارتباط بین آیفون و کامپیوتر را جهت مشاهده و انتقال فایل ها برقرار کرد. استفاده از این نرم افزار نیاز به اتصال اینترنت نداشته و در نتیجه برای کاربرانی که در ایران زندگی می کنند گزینه مناسبی خواهد بود.

بکاپ گرفتن از آیفون با iTunes

بکاپ گرفتن از گوشی آیفون از طریق نرم افزار آیتیونز یک روش متداول میان کاربران است که می تواند از فایل های مختلف آنها، یک فایل پشتیبان تهیه کند. برای بکاپ گیری از این طریق نیاز است تا مراحل مختلفی طی گردند.

بیشتر بخوانید: آموزش کار با باکس های تعمیر موبایل

مراحل بکاپ گیری از آیفون با استفاده از آیتیونز

برای گرفتن فایل پشتیبان از گوشی آیفون با استفاده از این روش، در ابتدا باید نرم افزار iTunes را بر روی کامپیوتر نصب نمود. پس از آن با استفاده از یک کابل رابط، گوشی آیفون را به کامپیوتر متصل کرد. ممکن است در این مرحله از شما یم رمز عبور خواسته شود که در این صورت باید رمز عبور گوشی آیفون را وارد نمود. اگر یک پیغام در رابطه با اتصال کامپیوتر بر روی گوشی خود مشاهده نمودید، لازم است تا آن را تایید کنید.

در ادامه برنامه آیتیونز را بر روی کامپیوتر باز کنید و پس از شناسایی آیفون خود بر روی برنامه، آن را انتخاب نمایید. در قسمت سمت راست صفحه گزینه ای به نام Back Up Now مشاهده می شود که با کلیک کردن بر روی آن بکاپ گرفتن از گوشی آیفون شما آغاز می شود.

مزایا و معایب پشتیبان گیری آیفون از طریق iTunes

از مزیت های بکاپ گرفتن گوشی آیفون از طریق آیتیونز می توان به عدم نیاز به اینترنت اشاره کرد. همچنین ذخیره شدن فایل های مختلف بر روی حافظه کامپیوتر از دیگر مزایای این روش است که باعث می شود فایل های بکاپ گرفته شده قابل حذف نباشند.

اما با توجه به این که در این روش نیاز به یک کامپیوتر به عنوان واسطه است، استفاده از آیتیونز کمی محدودیت دارد و این از جمله معایب آن به شمارمی رود. همچنین این روش نیاز به زمان بیشتری برای پشتیبان گیری نسبت به روش آیکلود دارد.

آموزشگاه فن آموزان بزرگترین مرکز تخصصی اموزشهای الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق در تهران می باشد که دوره های اموزشی تخصصی و ویژه کار از جمله تعمیرات سخت افزار و نرم موبایل ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی و … را بصورت کاملا عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان باشماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *