هارد ریست و سافت ریست آیفون

هارد ریست و سافت ریست آیفون

در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه گوشی آیفونی که هنگ کرده یا به اصطلاح فریز شده است را هارد ریست یا سافت ریست کنید تا مشکل آن برطرف شود.

بسیاری از شما این مسئله را تجربه کرده اید و احتمالاً در آن لحظه نمی دانستید که چه کاری باید انجام دهید. زمانی که گوشی هنگ می کند گوشی به فشردن دکمه ها و لمس صفحه نمایش هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

در این شرایط تنها گزینه پیش روی شما هارد ریست است. باید بدانید که سافت ریست هیچ اطلاعاتی را از گوشی پاک نمی کند اما هارد ریست  همان بازگشت به کارخانه یا ریست فکتوری است که باعث پاک شدن تمام اطلاعات روی گوشی شما می شود پس بهتر است همواره از اطلاعات مهم گوشی خود یک بکاپ داشته باشید.

آموزش تعمیرات موبایل

پیشنهاد ویژه: فن آموزان یکی از معتبرترین آموزشگاه‌های آموزش تعمیرات موبایل در کشور با ارائه مدرک فنی و حرفه ای در کشور محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان فن آموزان تماس حاصل فرمایید.

چگونه گوشی آیفون را هارد ریست کنیم؟

  1. هارد ریست آیفون 8 و مدل های بالاتر از آن

روشی که در این جا گفته می شود برای خود آیفون 8 و آیفون های جدیدتر از آن یعنی آیفون 8 پلاس، آیفون XR,XS,XS MAX، آیفون 11، آیفون 11 پرو، آیفون 11 پرو مکس و آیفون SE نسل دوم قابل استفاده است.

برای هارد ریست کردن این آیفون ها لازم است که دکمه افزایش صدا را که در لبه سمت چپ گوشی قرار دارد بفشارید و رها کنید. سپس دکمه کاهش صدا را در همان قسمت بفشارید و رها کنید.

هارد ریست آیفون 8 و مدل های بالاتر از آن

حالا دکمه ای که در لبه سمت راست گوشی قرار دارد را بفشارید و آن را آنقدر نگه دارید که لوگوی اپل روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شود.

بعد از به نمایش درآمدن لوگوی اپل دست خود را از روی دکمه بردارید. این کار باعث می شود که گوشی فریز شده شما مجبور به ری استارت شود.

اگر با انجام تمام این کارها هنوز گوشی شما روشن نشده و به حالت طبیعی برنگشته است باید آن را به مدت یک ساعت به شارژ بزنید و سپس کارهای گفته شده را به ترتیب از اول تکرار کنید.

اگر بعد از انجام این کار هم گوشی شما روشن نشد و از حالت هنگ خارج نشد باید آن را به کامپیوتر وصل کنید. این روش در ادامه به طور کامل توضیح داده می شود.

  1. هارد ریست آیفون 7 و 7 پلاس

س ریست آیفون 7 کار بسیار ساده ای است و از همین روش می توان برای هارد ریست آیفون 7 پلاس نیز استفاده کرد. برای این کار باید دکمه کاهش صدا که در لبه سمت چپ گوشی قرار دارد را همزمان با دکمه پاور که در سمت دیگر گوشی قرار گرفته است فشار دهید و نگه دارید.

هارد ریست آیفون 7 و 7 پلاس

فشردن دکمه ها را ادامه دهید تا لوگوی اپل روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شود. بعد از دیدن لوگوی اپل دکمه ها را رها کنید. اگر هارد ریست با موفقیت انجام شده باشد گوشی شما به صورت عادی شروع به کار خواهد کرد.

اگر آیفون 7 یا 7 پلاس شما با این کار از حالت فریز خارج نشد آن را به مدت یک ساعت به شارژ بزنید و فرآیند گفته شده را یک بار دیگر تکرار کنید. اگر هنوز هم آیفون شما درست نشده است باید روش آخر یعنی اتصال آیفون به کامپیوتر را امتحان کنید.

  1. هارد ریست آیفون های 6، 6 پلاس یا آیفون های SE نسل اول

برای هارد ریست کردن این گوشی های آیفون باید دکمه های خانه و پاور را به صورت همزمان بفشارید و نگه دارید. دکمه پاور در بالای لبه سمت راست گوشی و دکمه خانه (هوم) در پایین صفحه نمایش قرار دارد.

دکمه ها را نگه دارید تا زمانی که لوگوی اپل روی صفحه نمایش ظاهر شود. بعد از دیدن لوگوی اپل دکمه ها را رها کنید. اگر هارد ریست با موفقیت انجام شده باشد گوشی شما به صورت نرمال روشن خواهد شد.

اما اگر هارد ریست مؤثر نبوده و گوشی شما از حالت فریز خارج نشده است گوشی خود را به مدت یک ساعت به شارژ بزنید و سپس عملیات هارد ریست را از ابتدا تکرار کنید. اگر این کار هم تأثیری نداشت باید از روش اتصال آیفون به کامپیوتر استفاده کنید.

  1. درست کردن آیفونی که ریست نمی شود

آیفون خود را به یک کامپیوتر متصل کنید. اگر در حین هارد ریست صفحه نمایش شما روی لوگوی اپل متوقف شده است یا صفحه نمایش رنگی و بدون حرکت است می توانید با اتصال گوشی به کامپیوتر بدون این که اطلاعات گوشی پاک شود آن را از این حالت خارج کنید.

ابتدا با استفاده از کابل شارژ آیفون را به کامپیوتر متصل کنید. اگر Mac دارید Finder و اگر کامپیوتر دارید iTunes را باز کنید. اگر از ویندوز یا ورژن های قدیمی MacOS استفاده می کنید برنامه iTunes را از منوی شروع یا پوشه اپلیکیشن ها باز کنید.

اگر از Finder استفاده می کنید در پنل سمت چپ در قسمت Locations نام گوشی خود را پیدا کنید. اگر هم از iTunes استفاده می کنید در گوشه سمت چپ بالایی برنامه روی آیکون آیفون کلیک کنید.

درست کردن آیفونی که ریست نمی شود

اکنون آیفون خود را روی حالت ریکاوری قرار دهید. قرار دادن گوشی روی حالت ریکاوری برای مدل های مختلف آیکون با همدیگر فرق دارد.

مدل های دارای فیس آیدی : دکمه افزایش صدا را فشرده و رها کنید، سپس دکمه کاهش صدا را فشرده و رها کنید، اکنون دکمه ای که در بالا قرار دارد را (روشن/ خاموش) فشار دهید و نگه دارید تا گوشی وارد حالت ریکاوری شود.

آیفون 8 و بالاتر : دکمه افزایش صدا را فشرده و رها کنید، سپس دکمه کاهش صدا را فشرده و رها کنید. اکنون دکمه ای که در سمت دیگر گوشی قرار دارد را فشرده و نگه دارید تا آیفون وارد حالت ریکاوری شود.

آیفون 7 و 7 پلاس :  دکمه پاور که در سمت راست گوشی قرار دارد را همزمان با دکمه کاهش صدا در سمت چپ گوشی فشار دهید و نگه دارید. زمانی که گوشی وارد حالت ریکاوری شد دست خود را از روی دکمه ها بردارید.

آیفون هایی که دکمه هوم دارند (آیفون 6 و قبل تر) : دکمه های هوم و پاور را به صورت همزمان فشار داده و نگه دارید. پس از این که متوجه شدید گوشی وارد حالت ریکاوری شده است دکمه ها را رها کنید.

بعد از قرار دادن گوشی روی حالت ریکاوری یک پاپ آپ روی صفحه کامپیوتر باز می شود که شما باید در آن جا گزینه آپدیت را انتخاب کنید. انتخاب این گزینه باعث می شود بتوانید بدون حذف شدن اطلاعات گوشی سیستم عامل خود را تعمیر کنید.

اگر این فرآیند آیفون را تعمیر کند گوشی به صورت عادی روشن می شود. اگر دانلود کردن آپدیت بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد آیفون به صورت خودکار از حالت ریکاوری خارج می شود.

در این شرایط شما باید مراحل گفته شده را دوباره طی کنید تا گوشی وارد حالت ریکاوری شود. اگر نسخه آپدیت با موفقیت دریافت شد اما گوشی نمی تواند از آن استفاده کند شما باید به جای به روز رسانی بازگشت به تنظیمات کارخانه را امتحان کنید. این کار تمام اطلاعات روی گوشی شما را پاک می کند پس بهتر است به عنوان آخرین گزینه از آن استفاده کنید.

آموزش سافت ریست گوشی آیفون

روشن نشدن یا هنگ کردن آیفون شما می تواند دلایل بی شماری داشته باشد. زمانی که گوشی هنگ می کند صفحه آن فریز می شود و به لمس ها و حتی فشردن دکمه های فیزیکی روی دستگاه عکس العمل نشان نمی دهد.

زمانی که این اتفاق می افتد بهتر است که ابتدا شارژ کردن گوشی را به عنوان راه حل امتحان کنید. اگر این کار مؤثر نبود باید سافت ریست، هارد ریست و حتی تعویض باتری را امتحان کنید.

سافت ریست گوشی فرآیند پیچیده ای نیست و همان خاموش و روشن کردن معمولی گوشی است. با انجام سافت ریست فقط برنامه هایی که اخیراً استفاده شده اند و داده های مربوط به آن ها از پس زمینه و حافظه پنهان پاک می شوند و هیچ کدام از اطلاعات داخل گوشی پاک نمی شود.

برای انجام سافت ریست کافی است که دکمه پاور گوشی را برای چند ثانیه نگه دارید تا اسلاید خاموش کردن گوشی روی صفحه نمایش نقش ببندد.

سپس با کشیدن اسلایدر به طرف گزینه power off گوشی را خاموش کنید. 30 ثانیه صبر کنید و سپس دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه نمایش ظاهر شود و گوشی به صورت عادی روشن شود.

همیشه بهتر است که یک سافت ریست ساده را برای حل مشکل امتحان کنید و سپس اگر مشکل گوشی برطرف نشد هارد ریست یا ریست با استفاده از دکمه ها را امتحان کنید زیرا با انجام هارد ریست اطلاعات داخل گوشی را از دست می دهید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی ویژه بازار کار از جمله تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای اطلاع از لیست بیش از هشتاد دوره آموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله