تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی
چکیده مطلب :

شما می توانید تا 58 درصد در هزینه های جاری گرمایش و سرمایش خود با کولر گازی اینورتر در مقایسه با نوع غیر اینورتر صرفه جویی کنید. با در دسترس تر شدن فناوری اینورتر برای بازار داخلی، سازندگان تهویه مطبوع از این ویژگی فوق العاده صرفه جویی در انرژی استفاده می کنند. در این مقاله به مقایسه کولرهای گازی اینورتر و غیراینورتر و همچنین مزایا و معایب انها می پردازیم.

شما می توانید تا 58 درصد در هزینه های جاری گرمایش و سرمایش خود با کولر گازی اینورتر در مقایسه با نوع غیر اینورتر صرفه جویی کنید. با در دسترس تر شدن فناوری اینورتر برای بازار داخلی، سازندگان تهویه مطبوع از این ویژگی فوق العاده صرفه جویی در انرژی استفاده می کنند.

وقتی نوبت به خنک کردن و تهویه هوای خانه می‌رسد، شما تهویه مطبوع کم مصرف، سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه‌تر را می‌خواهید تا شما و عزیزانتان احساس راحتی کنید و از هوای تمیز و باکیفیت لذت ببرید. سیستم های تهویه مطبوع با فناوری اینورتر به دلیل بهره وری انرژی و عملکرد بی صداتر، امروزه به سرعت به گزینه ای مطلوب برای صاحبان ساختمان ها تبدیل شده اند. اما آنها چگونه کار میکنند؟ و چه تفاوتی با کولرهای گازی معمولی غیر اینورتر دارند؟

دوره های آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی در آموزشگاه فن آموزان مباحث کامل نصب ، عیب یابی و تعمیرات کولرگازی های اسپیلت معمولی و اینورتر را پوشش می دهد. این دوره با 30% تخفیف و امکان تجدید دوره رایگان برگزار می باشد. بریا مشاهده سرفصلهای کامل دوره تعمیر کولرگازی روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات کولر گازی

در این مقاله ابتدا به معرفی کولرهای گازی اینورتر و معمولی، تفاوت آن ها با یکدیگر و سپس مزایا و معایب هرکدام پرداخته ایم.

فیلم تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

کولر گازی معمولی چیست؟

واحدهای تهویه مطبوع استاندارد اغلب به عنوان غیر اینورتر طبقه بندی می شوند. این سیستم ها دارای رتبه کم مصرف انرژی هستند. ممکن است تشخیص یکی از دیگری آسان نباشد، با این حال، اکثر برندهای معتبر یک محصول را به عنوان یک سیستم اینورتر معرفی می کنند. غیر اینورترها مقرون به صرفه تر بودند و هنوز هم می توان آنها را در بسیاری از خانه ها پیدا کرد زیرا این تنها چیزی بود که 20 سال پیش در دسترس بود.

بیشتر بخوانید: آموزش نصب پکیج

مزایا و معایب کولز گازی معمولی

اکنون به سراغ یک تهویه مطبوع غیر اینورتر می رویم. اگر کولر گازی ای دارید که با رسیدن دمای اتاق خاموش می شود، این یک واحد غیر اینورتر است. در همین حال، اگر هنوز در پی جستجو برای تهویه مطبوع هستید، ممکن است تعجب کنید که چرا باید این نوع را انتخاب کنید. اگر یک کولر گازی معمولی را انتخاب کنید مزایایی که می توانید بدست آورید در اینجا آمده است:

 • این نوع کولر گازی ارزان است! مقرون به صرفه تر از اینورتر است، به همین دلیل است که مورد توجه صاحبان خانه است.
 • برای افرادی که درآمد محدودی دارند، تهویه مطبوع غیر اینورتر گزینه ارزان‌تری نسبت به نوع اینورتر است.

درست مانند کولر گازی اینورتر ، نوع غیر اینورتر نیز دارای معایبی است. برخی از این معایب عبارتند از:

 • انتظار داشته باشید که این تهویه مطبوع سر و صدای بیشتری داشته باشد. در حالی که بسیاری از کاربران تهویه مطبوع اینورتر را به دلیل کم صداتر بودن تحسین می کنند، اما تهویه مطبوع غیر اینورتر برعکس است. نویز از این واقعیت ناشی می شود که غیر اینورترها برای روشن و خاموش شدن هر بار که به سطح دمای تنظیم شده می رسند ساخته شده اند. برخی از صاحبان خانه از این صدا عصبانی می شوند، به خصوص آنهایی که سعی می کنند شب ها بخوابند یا در حال کار هستند.
 • شاید یکی از بزرگترین چیزهایی که می توانید در مورد این نوع کولر گازی شکایت کنید این است که می تواند به سرعت از بین برود. طول عمر کوتاه تر آن برای خریداران بالقوه آن یک تغییر بزرگ است. مردم این روزها بیشتر علاقه مند شده اند تا اطمینان حاصل کنند که این محصول برای چندین سال دوام خواهد آورد. اگر به کاهش عملکرد ادامه دهد، سرمایه گذاری خوبی نیست.
 • متأسفانه غیر اینورترها عمر کوتاه تری دارند. به دلیل تغییر مداوم از روشن به خاموش و بالعکس، طول عمر آن آسیب می بیند. این باعث ساییدگی و پارگی زیادی می شود، بنابراین سیستم می تواند سریعتر از آنچه انتظار می رود تسلیم شود.
 • قبوض برق می تواند افزایش یابد. این یک واحد مصرف انرژی بالاتر است که وقتی صورتحساب شما می رسد شما را شوکه می کند. استفاده مداوم یا روزانه از تهویه مطبوع غیر اینورتر فقط باعث می شود که قبوض برق شما در چند ماه آینده افزایش یابد.

ابتدا با یک نصاب حرفه ای صحبت کنید تا بفهمید که چگونه می توانید در هنگام اجرای تهویه مطبوع غیر اینورتر در هزینه خود صرفه جویی کنید.

کولر گازی اینورتر چیست؟

زمانی دستگاه های تهویه مطبوع یک کالای لوکس به حساب می آمدند و به همین دلیل فقط خانواده های ثروتمند می توانستند آن را داشته باشند. زمان گذشته است و تکنولوژی تغییر کرده است و باعث شده که تهویه مطبوع مقرون به صرفه تر شود. آنها اکنون از نظر انرژی کارآمدتر هستند، بنابراین تقریباً هر کسی می تواند امروز این کالای اصلی خانگی را خریداری کند. با سیستم های کولر گازی، خانه‌ها، ادارات، بیمارستان‌ها و مکان‌های دیگر احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

کولر گازی اینورتر چیست

اکنون اجازه دهید در مورد کولرهای گازی اینورتر صحبت کنیم. سیستم اینورتر یک فناوری است که برای خلاص شدن از نوسانات دما ایجاد شده است. سال ها پیش، ضایعات برق یک مشکل جدی بود. سازندگان متوجه شدند که نیاز به تعمیر آن وجود دارد و به فناوری سیستم اینورتر روی آوردند. این یک نسخه بهبود یافته از پیشرفت های آن زمان است.

اینورترها از سرعت قابل تنظیم استفاده می کنند که به کنترل کمپرسور تجهیزات کمک می کند. به این ترتیب می تواند بهترین عملکرد را در اختیار کاربر قرار دهد. سیستم های اینورتر با راه اندازی، با سرعت کم کار می کنند. بنابراین، قبل از اینکه به آرامی افزایش یابد تا به حداکثر ظرفیت برسد، در هنگام راه‌اندازی انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند. خانه ها برای رسیدن به دمای مطلوب خود نیازی به صبر طولانی ندارند. خنک کردن نیز عملی است زیرا اکنون می توان سطوح دما را حفظ کرد. از تلفات جلوگیری می شود و کاربر از دمای یکنواخت تری لذت می برد.

مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

برای تهویه مطبوع اینورتر، می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • یک دستگاه تهویه مطبوع اینورتر تضمین شده است که از نظر انرژی کارآمد است. همانطور که در بالا ذکر شد، کمپرسور برای حفظ دمای مورد نظر سرعت خود را کاهش می دهد و سرعت خود را افزایش می دهد. در برخی موارد، کمپرسور دستگاه با تمام توان خود کار نمی کند. این کنترل به آن قابلیت کار با سرعت های متغیر را می دهد که به نوبه خود باعث می شود تا سیستم بازده انرژی بیشتری داشته باشد.
 • از آنجایی که تهویه مطبوع اینورتر در هنگام راه اندازی کم صداتر است – به خصوص اگر آن را با یک کولر گازی معمولی مقایسه کنید، ترموستات با استفاده از دمای اتاق به عنوان راهنمای خود، نحوه کار خود را کنترل می کند. به جای روشن یا خاموش کردن ناگهانی، صدای بلند هنگام شروع و توقف آن را نخواهید شنید. این صداها اغلب شکایات اصلی کسانی است که کولرهای گازی معمولی دارند. علاوه بر این، این فرآیند کنترل شده به واحد اینورتر اجازه می دهد انرژی کمتری در مقایسه با یک غیر اینورتر مصرف کند.
 • کولر گازی اینورتر سرمایه گذاری خوبی است. بله، گران تر است، اما بادوام تر، انعطاف پذیرتر و کاربردی تر می باشد. شما کولری می خواهید که چندین سال دوام بیاورد. این نوع کولرگازی می تواند چنین مزیتی را از نظر مصرف انرژی برای شما فراهم کند.
 • خنک‌ سازی سریع‌تر مزیت دیگری است که می‌توانید از کولر گازی نوع اینورتر دریافت کنید. از آنجایی که می تواند با ظرفیت نامی خود کار کند، اتاق با سرعت بیشتری خنک می شود.

مزایا و معایب کولرگازی اینورتر

اگرچه  کولر گازی اینورتر مزایای زیادی دارد اما کامل نیست. همچنین دارای چند نقص است، از جمله:

 • یک نوع کولر گازی گران قیمت است. یکی از دلایل قیمت بالای آن استفاده از فناوری پیشرفته تر است. علاوه بر این، زمانی که یک متخصص خدمات نصب را ارائه می دهد، هزینه بیشتری دارند. قطعات نیز در صورت نیاز به تعویض، گران هستند.
 • این یک سیستم فناوری نسبتاً جدید است. اگر نیاز به تعمیر واحد دارید، ابتدا باید مطمئن شوید که فرد ماهر و واجد شرایط این کار است.

مزایا و معایب را به دقت بسنجید تا بدانید که آیا یک کولر گازی اینورتر با نیازها، بودجه و طرح خانه شما مطابقت دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: آموزش برق ساختمان

تفاوت کولر گازی اینورتر در مقایسه با کولر گازی غیر اینورتر (معمولی)

آیا در فکر خرید یک کولر گازی جدید برای غلبه بر گرما در تابستان هستید؟ اگر بله، ممکن است بخواهید تفاوت های عمده بین دو گزینه موجود در بازار را بررسی کنید. چنانچه بخواهید یک کولر گازی برای خانه یا فضای تجاری خود داشته باشید، بسیار مهم است که ویژگی های کولر گازی اینورتر و کولر گازی غیر اینورتر یا معمولی را با هم مقایسه کنید. کولرگازی ها برق مصرف می کنند و شما مبلغ قابل توجهی را برای پرداخت قبوض واحد خنک کننده خود هزینه می کنید. بنابراین، هنگام انتخاب کولر گازی باید هوشمندانه انتخاب کنید.

مقایسه کولرگازی اینورتر و غیراینورتر

نه تنها این، بلکه باید عوامل مهم دیگری را نیز در نظر بگیرید که به شما در انتخاب عاقلانه کمک می کند. اولین چیزی که باید تصمیم بگیرید این است که آیا کولر گازی اینورتر یا کولر گازی غیر اینورتر را انتخاب کنید. این نوشته 5 تفاوت اصلی بین یک کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر را توضیح می دهد.

هزینه کولر گازی اینورتر و معمولی

هزینه شاید بخشی است که در آن کولرهای غیر اینورتر قهرمان خواهند بود زیرا نسبتاً ارزان تر از نوع اینورتر هستند. کولر گازی اینورتر دارای فناوری کم مصرف است و در عملیاتی که به ارزش واحدهای تهویه مطبوع اینورتر می‌افزاید، بهتر است. حتی هزینه نصب کولر گازی اینورتر بسیار بیشتر از معمولی است. اما اگر قصد استفاده طولانی مدت از آن را دارید، با استفاده از نوع اینورتر در قبض برق خود صرفه جویی خواهید کرد.

بهره وری انرژی و عملکرد

تفاوت اصلی بین تهویه مطبوع اینورتر و غیر اینورتر در نحوه تنظیم دما است. در یک کولر گازی اینورتر، کمپرسور به طور مداوم با توان کامل کار نمی کند، زیرا سرمایش و گرمایش یک فرآیند خودکار است. این ویژگی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. در کولر گازی معمولی، کمپرسور قابل کنترل نیست. می تواند در هر زمان روشن و خاموش شود تا دما را در محدوده خاصی حفظ کند، بنابراین یا با ظرفیت کامل کار می کند یا اصلا کار نمی کند.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات پکیج

تکنولوژی کولر گازی اینورتر و معمولی

اساساً اینورتر یک دستگاه هوشمند است که می تواند جریان AC را به DC و همچنین برعکس تغییر دهد. اینورتر در واقع می تواند دما و سرعت موتور کمپرسور را با تنظیم منبع تغذیه تنظیم کند. از سوی دیگر، کولر گازی معمولی با تنظیم دما در صورت لزوم، در سطح ساده‌تری کار می‌کند. کنترلی روی منبع تغذیه ندارد و کمپرسور آن سرعت ثابتی دارد.

نویز کولر گازی اینورتر و معمولی

کولر گازی اینورتر برق کمتری مصرف می کند، بنابراین بسیار کم صداتر از کولر گازی معمولی است. ظرفیت گرمایش و سرمایش آنها بسته به دمای اتاق و فضای باز متفاوت است. از روشن و خاموش شدن ناگهانی جلوگیری می کند. بنابراین، صدای بلندی وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر، یک تهویه مطبوع معمولی ساخته شده است تا هر بار که به دمای معینی برسد، به طور خودکار فعال شده و خاموش می شود. در نتیجه، صدای زیادی نسبت به نوع اینورتر ایجاد می کند.

عملکرد کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت اصلی بین نحوه عملکرد کولر گازی اینورتر نسبت به غیر اینورترها در کمپرسور است. در یک تهویه مطبوع معمولی و غیر اینورتر، کمپرسور فقط دو سرعت دارد که می تواند دمای مطلوب خانه شما را حفظ کند – روشن و خاموش یا 100 درصد و 0 درصد. از سوی دیگر، یک کمپرسور اینورتر، موتور را به طور مداوم روشن نگه می دارد و سرعت را برای تغییر دما تنظیم می کند. این بدان معناست که توان مصرفی می تواند بین 0 تا 100 درصد متغیر باشد. این کار نسبت به روشن و خاموش کردن مکرر موتور از نظر انرژی کارآمدتر است.

عملکرد کولر گازی اینورتر و معمولی

کولر گازی اینورتر در مقابل غیر اینورتر مشابه دونده ماراتن در مقابل دونده سرعت است. سیستم تهویه مطبوع غیر اینورتر مانند یک اسپرینتر مسافت کوتاه است که در فواصل کوتاه انرژی بیشتری مصرف می کند. اینورتر دونده ماراتن است که با سرعتی ثابت پیش می رود و از نظر انرژی کارآمدتر است.

در پایان باید دانست که هدف اصلی از خرید کولر گازی این است که خانه یا محل کار شما برای ساکنان در هنگام گرمای شدید راحت باشد. در حالی که کولر گازی اینورتر بهترین سرمایه گذاری  در این زمینه به شمار می رود و انتخاب مناسب به نظر می رسد، کولر گازی معمولی توسط کسانی که زیاد از آن استفاده نمی کنند ترجیح داده می شود.

آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های  PLC ، لوازم خانگی ، موبایل ، برد الکترونیکی و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر را بصورت تخصصی و عملی با ارائه مدرک معتبر فنی حرفه ای برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *