تکنیک‌های نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

تکنیک‌های نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

نویسنده مهندس احمد تاج دینی

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام می تواند خیلی مشکل باشد.

آیا کپشن های شما باید بامزه باشند؟ جدی باشند؟ یا انگیزشی؟ آیا باید از Emoji ها و هشتگ ها در کپشن استفاده کرد؟ در مورد Call To Action ها چطور؟

اگر شما نیز با این سوالات مواجه شده اید پس این مقاله را مطالعه کنید:

چرا یک کپشن خوب در اینستاگرام مهم است؟

یک کپشن خوب می‌تواند نظر بازدید کننده را به خود جلب کند، و هر قدر یک نفر زمان بیشتری را را روی پست شما بگذراند و با محتوای شما تعامل به خرج دهد رنک پست شما در الگوریتم اینستاگرام بهتر خواهد شد.

از طرفی کپشن ها فرصت بسیار خوبی برای ایجاد ارتباط قوی در با مخاطبین تان است.

برندها و اینفلوئنسرها از کپشنهای طولانی استفاده می‌کنند

که در آن اصالت خود را نشان داده یا در کپشنها از داستان گویی استفاده می کنند و نتایج فوق‌العاده‌ای می گیرند.

کپشن های میکروبلاگ

کپشن هایی که به صورت “میکرو-بلاگ” یا بلگهایی نه چندان طولانی هستند روشی فوق العاده برای ایجاد ارتباطی عمیق تر با فالوور هاست که در نهایت منجر به  افزایش وفاداری نسبت به برند شما می شود.

فراموش نکنید که یک کپشن خوب به همراه یک  CAT  قوی، یکی از بهترین کارهایی است که می تواند فالوور های شما را به کامنت گذاشتن تشویق کند در عین حال باعث بالارفتن تعامل با اکانت شما شود.

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

با اینکه ایجاد محتوای جذاب یکی از ارکان اساسی پست های اینستاگرامی محسوب می شود، اما اگر به دنبال تعامل بیشتر با پست هایتان هستید و یا می خواهید مخاطبین و فالورهای بیشتری جذب کنید، نوشتن کپشن های جذابی که تعامل با پست ها را بیشتر کند بسیار واجب است.

چگونه کپشن های خوبی برای اینستاگرام بنویسیم

یک کپشن خوب چه شکلی است؟

در ساده ترین حالت یک کپشن اینستاگرام کپشنی است که در آن متن و پرسونالیتی وجود داشته و فالوور ها را تشویق می کند که کاری انجام دهند.

مسئله‌ای که همه اینستاگرامرها با آن مواجه هستند این است که برای تولید محتوا و پست‌ها وقت بسیاری را صرف می کند و زمانی که نوبت به نوشتن کپشن می‌رسد وقت ندارند و به نظرشان کاری اضافی محسوب می شود.

نکاتی را که با رعایت کردن آنها بتوانید کپشن ای بسازید که بازدید کننده ها را به فلور هایی تبدیل کند که با پست شما تعامل دارند در شکل زیر آورده شده است:

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

نکته شماره ۱: خط اول کپشن باید توجه مخاطب را به خود جلب کند

خط اول کپشن باید بی نهایت محرک و و تشویق کننده باشد تا کاری کند مخاطبین به خواندن مطلبی که در کپشن نوشته شده ادامه دهند و در نهایت مدت زمانی که در پست شما می گذرانند بیشتر شود.

کلماتی که در خط اول کپشن استفاده می کنید باید مانند ضربات بوکس در رینگ مسابقه باشد. بنابراین باید کاملا واضح و مشخص باشد که دیگر نیازی نباشد از مخاطب این بخواهیم ادامه مطلب را بخوانند و به نحوی باشد که مخاطب خودش تشویق به خواندن مطالب شود.

می توانید با استفاده از جملات خاص کنجکاوی فالوورها را تحریک کنید، یا با استفاده از جملات جالب توجه شان را جلب کنید، یا کاری کنید به طور احساسی جواب دهند و یا یک پیشنهاد ویژه به آنها ارائه کنید.

از هر تاکتیکی که استفاده میکنید فقط به خاطر داشته باشید که هدف تحریک کردن توجه مخاطبین است و باید کاری کنیم که تشویق شوند کپشن را به طور کامل مطالعه کرده و با پست ما تعامل داشته باشد.

نکته دوم: به کپشن ها Call To Action اضافه کنید

ساده ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از مخاطبین بخواهید که برای پست شما کامنت بگذارند و لایک کنند.

و بهترین حالت تعامل به اینستاگرام ختم نمیشود.

یک CTA خوب می تواند فالورهای شما را تشویق کند تا به وبسایت شما سر بزنند، عضو خبرنامه شوند و یا از وب سایت شما خرید کنند.

در اینجا در رابطه با  CTA کمی بیشتر توضیح می دهم.

استفاده از Call To Action برای ایجاد تعامل بیشتر

اگر به دنبال تعامل بیشتر بر روی پست هایتان هستید، فقط کافیست از بازدیدکننده ها بخواهید.

از جملاتی شبیه “اگر موافقی دوبار تپ کنید”. و یا برای اینکه آنها را تشویق کنید روی پست شما کامنت بگذارند تنها سوالات شخصی بپرسید.

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

این نوع سوالات نه تنها حس خودمانی بودن اکانت شما را بیشتر می کند بلکه نشانه مثبتی برای الگوریتم اینستاگرام است – در نهایت با اسم میشود پستهای شما در معرض دید افراد بیشتری قرار گیرد.

  • سعی کنید Call To Actionها بامزه و جالب بوده و انجام دادن آنها نیز ساده باشد

به گونه‌ای که در در نهایت شاهد تعداد زیادی Engagement بر روی پست هایتان باشید.

مثلا در این پست از مخاطب سوال کرده که کدام را ترجیح میدهید. بستی یا آرایش کردن؟

  • روش مناسب دیگری برای CTA این است که از فالوورهای تان بخواهید دوستانشان را در کامنت ها تگ کنند.

مثلا می توانیم بگوییم “دوستی را که ممکن است از شنیدن این موضوع خوشحال شود را تگ کنید”، یا “کسی را که ممکن است این لباس را بپوشد تگ کنید”.

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام
  • همچنین می توانید یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنید که یکی از شرایط آن برای ورود به مسابقه این باشد که باید یکی از دوستانشان را در کامنت تگ کنند.
نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام
  • استفاده از CTA برای ارسال ترافیک به وب سایتتان

می توانید از Call To Action ها برای تشویق مخاطبین به بازدید از وبسایت و یا خرید کالای خود استفاده کنید.

اگر بیش از ۱۰ هزار فالوور در اینستاگرام دارید، می‌توانید بر روی استوری های خود یک لینک قرار داده و بازدیدکننده ها را گرفتن اطلاعات بیشتربه “Swipe up” کردن تشویق کنید.

اما برای ارسال مخاطبین به وب سایت از طریق کپشن ها باید کمی هوشمندانه تر عمل کرد.

یکی از این روشها تشویق مخاطبین به کلیک کردن بر روی Link in your bio یا حتی دیدن یک URL خاص است.

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

به کمک Link in Bio می توانید مخاطبین خود را از طریق کپشن به یک لندینگ پیج clickable بفرستید که پست های شما در آن قرار دارد و مخاطبین در آنجا می توانند چیزی را که به دنبالش هستند پیدا کرده و بعد از کلیک کردن بر روی هر کالا به  پیج مربوط به آن کالا در وبسایت شما بروند.

با ارائه کردن یک دلیل ساده که چرا فالوور های شما باید CTA را انجام دهند آنها را تشویق می کند تا کاری را که درCTA خواستید را انجام دهند و با این کار به اهداف خود خواهید رسید.

  • در کپشن ها Call To Action را برجسته کنید

با طولانی شدن کپشن امکان گم شدن CTA در بین جملات وجود دارد.

برای مقابله با این مشکل می توانید از فونت های خاص کمک بگیرید تا CTAها خود را در کپشن بهتر نشان دهند

ایجاد فونت های اختصاصی راحت است.

فقط کافیست CTA را کپی کرده و در ابزارIGfonts.io،  قرار دهید. حتی می توانید در این برنامه فونت مخصوصی برای خودتان طراحی کنید.

همچنین می توانید در کپشن از ایموجی های جذاب، حروف بزرگ و سمبل های مختلف استفاده کنید تا Call To Action بیشتر به چشم بیاید.

اگر می‌خواهید یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنید، بد نیست که

  • جایزه را در همان خط اول کپشن عنوان کنید تا توجه فالوورها را به خود جلب کند.

نکته سوم: جملات تان را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید

در صورتی که بتوانید پیغام خود را در یک کپشن کوتاه به مخاطب برسانید فوق‌العاده است، اما اگر پیام شما طولانی باشد چه باید کرد.

با تقسیم کردن متن های طولانی به قطعات کوچکتر هضم جملات برای مخاطبین راحت‌تر خواهد بود.

همچنین باید بین هر پاراگراف فاصله بگذارید.

نوشتن یک کپشن حرفه ای در اینستاگرام

نکته چهارم: صدا و آوای برندتان را در کپشن به نمایش بگذارید

غیر از نکات واضحی که در رابطه با گرامر و دیکته جملات وجود دارد، یکی از مهمترین اجزاء هر کپشن، همخوانی باتم پیغام برند شما است.

کپشن اینستاگرام شما باید آینه ای تمام عیار پرسونالیتی برند شما باشد، باید از تم مشابهی که در کانال های بازاریابی تان استفاده می کنید پیروی کند.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ

به طور کلی، بد نیست که

  • در کپشن هایتان غیر رسمی تر و خودمانی تر صحبت کنید

چرا که این کار باعث می شود مخاطب احساس بهتری نسبت به پست پیدا کند و در نهایت باعث بالارفتن تعامل میشود.

بهتراست از قبل از اینکه محتوای تان را پست کنید، کپشن را با صدای بلند بخوانید یا صدای خود را ضبط کرده مجدد به لحن و پیغام کپشن گوش کنید. اگر لهن کپشن مانند مکالمه معمولی شما نیست مجدد باید برگردید و آن را اصلاح کنید.

نکته پنجم: ۲ -۳ تم اصلی را انتخاب کنید

استفاده از یک تم مشخص و همیشگی برای پیدا کردن فالوور های وفادار و همچنین نشان دادن سبک و و حال و هوای پیج شما بسیار مهم است. همین نکته برای کپشن ها نیز به کار می رود.

اگر در کپشن های خود از یک تم مشخص استفاده کنید به مخاطبین نشان می‌دهید که در زمینه کاری خود حرفه ای هستید.

ضمنا می توانید برای بعضی از روزهای هفته از یک تم رنگی خاص استفاده کنید.

نکته ششم: از ایموجی های جذاب برای جلب توجه استفاده کنید

اگر از ایموجی ها برای جلب توجه مخاطبین به CTA استفاده نمی کنید، می توانید از ایموجی ها برای نمایش و افزایش پرسونالیتی خود به کپشن اینستاگرام استفاده کنید.

می‌توانید در ابتدای کپشن چند ایموجی رنگی اضافه کرده تا توجه مخاطبان را به خود جلب کنید ، با این روش آن ها بر روی کپشن کلیک می کنند تا مطلب را بخوانند.

حتی به جای یک کلمه از ایموجی معادل آن استفاده کنید مثلاً به جای خورشید از ایموجی خورشید و یا به جای راهکار از ایموجی کلید استفاده کنید.

حتی اگر یک ایموجی را به انتهای کپشن خود اضافه می کنید اضافه کردن این ایموجی باعث می شود که مردم بیشتر تشویق به تعامل شوند.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.