0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

همه چیز درباره ولتاژ برق ساختمان

ولتاژ برق ساختمان
چکیده مطلب :

در این مقاله ضمن آشنایی با ولتاژ برق و انواع آن، ولتاژ استاندارد برق خانگی و نحوه اندازه گیری آن ، روش های افزایش ولتاژ برق ساختمان ، تقسیم بندی تجهیزات الکتریکی از نظر ولتاژ و دیگر سوالات مربوط به ولتاژ برق ساختمان را بیان می کنیم.

ایجاد جریان الکتریکی در مدار یا سیم ها توسط یک نیرو یا انرژی الکتریکی به نام ولتاژ انجام می شود. واحد انداره گیری ولتاژ را ولت می گویند و در مدارات الکتریکی با حرف V نمایش داده می شود.برای این که بتوان یک وسیله برقی را روشن کرد لازم است وسیله را به دو نقطه که اختلاف پتانسیل الکتریکی دارند متصل کنیم. برای مثال اگر لامپی را به دو سر باطری که اختلاف پتانسیل الکتریکی 1.5 ولت دارند متصل کنیم می بینید که لامپ روشن می شود.در این مقاله به بررسی ولتاژ برق ساختمان و آشنایی با آن می پردازیم .

برق تک فاز ساختمان ها در ایران معمولا 220 ولت و فركانس آن 50 هرتز هستند. البته برق آسانسور ها سه فاز می باشد که در حیطه مسئولیت برق کار ساختمان نیست و برای قطع و وصل و تعمیرات آن لازم است به نصاب آسانسور مراجعه شود. لازم به ذکر است که موتور خانه ها و چیلر ها هم ممکن است دارای برق 3 فاز باشند.

استاندارد های برق در کشور های مختلف دنیا متفاوت است. شاید تا به حال متوجه شده باشید که هنگام خرید یک وسیله برقی مانند تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ دو شاخه برقی در کارتن دستگاه وجود دارد که با دو شاخه های معمولی متفاوت است و نمی توان به صورت مستقیم به پریز های برق متصل کرد. در این موارد باید مبدل هایی تهیه کنید تا مشکل بر طرف شود.

اما اگر بخواهید از لوازم برقی که متناسب با برق سایر کشور ها طراحی شده در ایران استفاده کنید و یا اینکه لوازم طراحی شده بر اساس استاندارد های برق ایران را همراه خود به سایر کشور ها ببرید مشکلاتی به همراه خواهد داشت. زیرا علاوه بر تفاوت در نوع دو شاخه و پریز های برق، تفاوتی در مقدار ولتاژ ها و فرکانس های برقی نیز وجود دارد.

در حقیقت تفاوت امکانات و مواد معدنی، وسعت جغرافیایی کشور ها، تعدد نیروگاه های برق، فواصل محل قرار گیری نیروگاه با شهر ها، مسائل اقتصادی و سیاسی و … باعث این تفاوت های فیزیکی اتصالات، ولتاژ و فرکانس برق می شود.

آموزشگاه فن آموزان دوره های آموزش برق ساختمان و آموزش برق صنعتی را بصورت 100% عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. تمامی دوره های این مرکز با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای و با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان برگزار می شود. برخی دیگر از سایر دوره های فنی این مرکز شامل آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش رباتیک ، آموزش plc و بیش از هشتاد دوره دیگر می باشد. برای اطلاع از لیست تمامی دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

آموزش برق ساختمان

ولتاژ برق چیست؟

ولتاژ یک نیروی الکترو موتور یا اختلاف پتانسیل است که بر حسب ولت اندازه گیری می شود. در منبع برق مدار الکتریکی، ولتاژ نیرویی است که الکترون ها را به صورت جریان از طریق یک حلقه رسانا به حرکت در می آورد. می توان آن را به همان شیوه ای تصور کرد که فشار آب باعث انتشار آب به اطراف یک سیستم لوله کشی می شود.

اصطلاح تفاوت پتانسیل به تفاوت انرژی بین دو نقطه در مدار اشاره دارد و اندازه گیری میزان انرژی پتانسیل برای حرکت الکترون ها از یک نقطه به نقطه دیگر است. این کمیت میزان کاری را که می توان از طریق مدار انجام داد را مشخص می کند.

ولتاژ برق چست

واحد ولت که با V نشان داده می شود به افتخار فیزیکدان الساندرو ولتا که شکل اولیه باتری خانگی به نام شمع ولتایی را اختراع کرد، نام گذاری شد. ولتاژ بین دو نقطه در مدار را می توان با استفاده از ولت متر اندازه گیری کرد. یک ولت اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه از یک حلقه رسانا است که جریان یک آمپر یک وات توان را بین آن نقاط تلف می کند.

دستگاه های الکترونیکی برای کار در ولتاژ های خاص طراحی شده اند. ولتاژ های بالا باعث می شود الکتریسیته بیشتری به یک دستگاه الکترونیکی جریان یابد و می تواند به مدار آن ها آسیب برساند.

در مقابل، ولتاژ بسیار پایین نیز می ‌تواند با ممانعت از کارکرد مدار ها و بی ‌فایده کردن دستگاه‌ های ساخته شده در اطراف آن ها، مشکلاتی را ایجاد کند. درک درستی از ولتاژ و چگونگی اصلاح مسائل مربوط به آن برای مدیریت مناسب دستگاه های الکترونیکی و شناسایی مشکلات اساسی در هنگام بروز مشکلات ضروری است.

تفاوت ولتاژ با جریان و تفاوت ولت با آمپر

ولتاژ و جریان دو جنبه اصلی الکتریسیته هستند. ولتاژ نوعی نیروی الکترومغناطیسی است که اثر آن باعث ایجاد جریان الکتریکی در مدار می شود. مقدار ولتاژ و جریان به یک دیگر بستگی دارد، اما این دو عبارت از جهاتی با یکدیگر متفاوت هستند.

یکی از تفاوت های عمده بین ولتاژ و جریان این است که ولتاژ تفاوت بین دو نقطه و جریان در واقع جریان بار های الکتریکی بین این دو نقطه از یک میدان الکتریکی است. واحد ولتاژ الکتریکی، ولت بوده که با V نشان داده می شود. در حالی که جریان الکتریکی را با آمپر (A) شناخته می شود. برخی دیگر از تفاوت های بین آن ها در زیر توضیح داده شده است:

 • ولتاژ با نماد V نشان داده می شود در حالی که جریان با نماد I نشان داده می شود.
 • ولتاژ به عنوان نسبت کار انجام شده به شارژ تعریف می شود، در حالی که جریان، نسبت شارژ به زمان است.
 • ولتاژ میدان مغناطیسی اطراف خود را ایجاد می کند در حالی که جریان باعث ایجاد میدان الکترو استاتیک در اطراف آن می شود.
 • ولتاژ توسط دستگاهی به نام ولت متر اندازه گیری می شود در حالی که جریان توسط آمپر متر اندازه گیری می شود.
 • افت ولتاژ عمدتاً به دلیل امپدانس مدار اتفاق می افتد، در حالی که افت جریان به دلیل عنصر غیر فعال مانند یک مقاومت مدار رخ می دهد.

انواع ولتاژ برق

تقسیم بندی اصلی انواع ولتاژ برق، شامل ولتاژ های متناوب، مستقیم و پالسی مستقیم است. در حالت ولتاژ متناوب AC، مقدار پیوسته می ماند، به طوری که صرف نظر از گذشت زمان، تغییری در آن ایجاد نمی شود. ولتاژ مستقیم DC توسط یک منبع تغذیه پلاگین تثبیت شده یا یک باتری ارائه می شود. در مورد ولتاژ مستقیم پالسی، باید گفت که مقدار در زمان ‌های خاصی تغییر می ‌کند. ولتاژ پالسی مستقیم در انواع مختلف ژنراتور ها و هم چنین مدار های صوتی یافت می شود. از طرف دیگر، ولتاژ متناوب نیز در طول زمان دچار تغییر مقدار می شود، اما از صفر عبور می کند و معمولاً شکل موج دوره ای دارد. این نوع ولتاژ در سیستم برق خانگی و هم چنین در بسیاری از وسایل برقی که توسط سیستم تغذیه می شوند، یافت می شود.

انواع ولتاژ برق

انواع ولتاژ برق را بر اساس مقدار آن ها نیز می توان طبقه بندی کرد. دسته بندی ولتاژ برق شامل ولتاژ فشار پایین، ولتاژ فشار بالا و ولتاژ فشار متوسط می باشد. ولتاژ فشار پایین یا فشار ضعیف به اختصار LV گفته می شود و به ولتاژ در مدارهای AC تا 1000 ولت در حداکثر فرکانس 60 هرتز و ولتاژ در مدارهای DC تا 1500 ولت اشاره دارد. ولتاژ فشار بالا به عنوان HV نامیده می شود و برای هر ولتاژی در مدارهای AC از 60 کیلو ولت تا 110 کیلو ولت در فرکانس 60 هرتز یا کمتر اعمال می شود. ولتاژ متوسط(MV) به عنوان ولتاژ بین ولتاژ بالا و ولتاژ پایین برای انتقال انرژی استفاده می شود. در شبکه های برق که در آن ولتاژ فاز به فاز از 1 کیلو ولت تا حداکثر 60 کیلو ولت متغیر است رخ می دهد. ما هم چنین می‌توانیم شبکه‌ هایی را با بالا ترین ولتاژ مشخص شده به عنوان EHV تشخیص دهیم.

ولتاژ استاندارد برق خانگی

درک ولتاژ استاندارد برق خانگی می تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که استاندارد ها در هر کشور متفاوت باشد. در اصل، ولتاژ خانگی، مقدار متوسط انرژی الکتریکی عرضه شده به یک پریز است. معمولا ولتاژ استاندارد برق خانگی برای انواع تجهیزات الکترونیکی مانند لوازم خانگی در دفترچه مخصوص به وسیله نوشته شده و اطلاعاتی را در مورد توان مصرفی، ولتاژ و فرکانس کاری وسیله برقی به کاربر داده می شود.

در گذشته ولتاژ استاندارد در برق خانگی برای سیستم های تک فاز و سه فاز به ترتیب برابر 230 ولت و 380 ولت بوده است. در حالی که امروزه میزان ولتاژ استاندارد برق خانگی برای سیستم های تک فاز برابر با 230 ولت و برای لوازم الکترونیکی سه فاز برابر با 400 ولت در فرکانس 50 هرتز عنوان شده است. این اعداد در واقع ولتاژ فشار ضعیف ارائه شده به مصرف کنندگان برق خانگی می باشد. اگر میزان ولتاژ تجهیز برقی از این مقدار اسمی به طور قابل ملاحظه ای تفاوت داشته باشد، می تواند باعث خرابی تجهیز و معیوب شدن مدار های الکتریکی داخلی می گردد.

بیشتر بخوانید: انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

تفاوت ولتاژ در برق شهری چه معایبی را به همراه دارد؟

در حقیقت تمامی وسایل برقی هر کشور متناسب با ولتاژ آن کشور ساخته می شود تا بتوان بدون تبدیل و به صورت مستقیم دو شاخه دستگاه را به پریز متصل کرد. همان طور که گفتیم ولتاژ برق در ایران 220 ولت است از این رو تمامی لوازم برقی کشور متناسب با این ولتاژ طراحی می شوند و اگر ولتاژ وسیله برقی بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد هنگام متصل کردن آن ها به برق دچار اختلال و ایراداتی می شود و گاهی باعث سوختن آن لوازم برقی خواهد شد.

برای مثال اگر سشواری بخرید که برای ولتاژ 110 ولت ساخته شده باشد و آن را به برق 220 ولت متصل کنید به محض روشن کردن از دهانه آن شعله های آتش بیرون می زد و تنها تصور کنید که اگر لوله سشوار به سمت سر شما قرار گرفته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد!

در مقابل اگر وسیله برقی که با ولتاژ 220 ولت طراحی شده باشد را به برق 110 ولت وصل کنید باز هم ایرادات و اختلالاتی به وجود می آید  ولی این ایرادات کمتر از نوع اول می باشد و بیشتر متوجه دستگاه برقی شما خواهد شد.

تفاوت-ولتاژ-در-برق-شهری

اما ولتاژ برق در سایر کشور ها متفاوت است. برای مثال ولتاژ برق در قاره های اروپا، آفریقا، استرالیا و آسیا بجز کشور های ژاپن، فیلیپین و عربستان صعودی حدود 220 ولت و فركانس 50 هرتز است. به همین دلیلی گاهی افرادی که به مراسم حج می رفتند و به عنوان سوغاتی لوازم برقی خریداری می کنند، از آن جایی که هر وسیله متناسب با برق همان کشور طراحی شده است و ولتاژ برق عربستان صعودی با ایران متفاوت است به محض این که وسیله برقی مستقیم و بدون تبدیل به پریز برق ایران متصل شود وسیله برقی دچار ایراد می شود و گاها می سوزد و افراد به دلیل بی اطلاعی از این موضوع شرکت تولید کننده یا فروشنده را متهم می کنند که جنس بی کیفیت به آن ها داده است.

ولتاژ برق در کشور های مذکور یعنی عربستان صعودی، ژاپن، فیلیپین و کشور های شمال آمریکا و بخش هایی از جنوب آمریکا 110 ولت و فركانس 60 هرتز است.

تفاوت فرکانس در برق شهری چه معایبی را به همراه دارد؟

تفاوت فرکانس نیز مشکلاتی را در لوازم دارای الكتروموتور به همراه دارد چرا که سرعت گردش موتور را افزایش یا کاهش می دهد در نتیجه در لوازم برقی مانند تلویزیون ایراداتی به وجود می آید. در واقع اگر تلویزیون که بر اساس فرکانس 60 هرتز ساخته شده باشد را به برق ایران که فرکانس 50 هرتز است به طور مستقیم متصل کنیم متوجه می شوید که سرعت نمایش تصاویر بالاتر می رود و این امر باعث درد چشم و مشکلات این چنینی خواهد شد. در مقابل اگر تلویزیونی که متناسب با برقی با فرکانس 50 هرتز طراحی شده است را به برقی با فرکانس 60 هرتز وصل کنیم سرعت نمایش تصاویر پایین می آید و انگار مشغول تماشای حرکت اهسته آن ها هستیم که این امر نیز موجب کلافه شدن و آزار و اذیت می شود.

همچنین احتمالا این موضوع را مشاهده کرده باشید که وقتی برق شهری قطع می شود هنگام اتصال مجدد آن لامپ ها به حالت چشمک زن در می آیند زیرا فرکانس آن هنوز 50 هرتز نیست و این امر باعث ایجاد نوسان می شود به همین دلیل است که باید برای لوازم برقی مانند یخچال، تلویزیون، ماکروویو و …. محافظ برق قرار داد چرا که ممکن است این نوسانات باعث خرابی یا سوختن این لوازم برقی شود. این امر بسیار ضروری است که تمامی لوازم برقی خانه ها و ادارات و … متناسب با ولتاژ و فرکانس برق شهری طراحی شده باشند.

روش های اندازه گیری ولتاژ برق خانگی

همان طور که گفتیم مقدار ولتاژ را توسط ولت متر محاسبه می کنند علاوه بر آن روش های مختلف دیگری برای محاسبه مقدار ولتاژ وجود دارد. به طور مثال از دستگاه گالوانومتر می توان برای اندازه گیری مقدار ولتاژ استفاده کرد که علاوه بر آن مقدار جریان را نیز محاسبه می کند. همچنین با کمک مولتی متر می توان مقدار ولتاژ را محاسبه کرد که در کنار آن مقدار اختلاف پتانسیل را نیز نشان می دهد. مولتی متر ها در انواع مختلفی از جمله آنالوگ و دیجیتال و در برند های مختلف در بازار موجود هستند.

ولتاژ های مختلفی وجود دارد که ممکن است در خانه با آن ها برخورد کنید. دانستن نحوه اندازه گیری آن ها در صورت نیاز به عیب یابی یک مشکل الکتریکی مفید است. برخی از رایج ترین ولتاژ هایی که با آن مواجه خواهید شد عبارتند از 120 ولت (ولتاژ استاندارد خانگی)، 240 ولت (مورد استفاده برای وسایلی مانند خشک کن و اجاق گاز) و 12 ولت (مورد استفاده برای باتری ماشین).

روش های اندازه گیری ولتاژ برق خانگی

برای اندازه گیری ولتاژ 120 ولت متناوب، کافی است یک پروب مولتی متر خود را به سیم فاز و پروب دیگر را به سیم خنثی یا زمین متصل کنید. برای ولتاژ AC 240 ولت، یک پروب را به هر یک از سیم های فاز وصل کنید. در نهایت برای اندازه گیری ولتاژ 12 ولت DC یک پروب را به قطب مثبت باتری و پروب دیگر را به قطب منفی باطری وصل می شود. در ادامه یک فرآیند گام به گام برای آزمایش ولتاژ با مولتی متر آورده شده است:

 1. مولتی متر را بردارید و پروب قرمز را به ترمینال V یا ولت وصل کنید.
 2. پروب سیاه یا استاندارد را بردارید و آن را روی زمین یا ترمینال COM متصل کنید.
 3. پس از آن، باید پروب ها را به هم وصل کرده تا بررسی کنید که آیا مولتی متر درست کار می کند یا خیر. اگر یک صدای شبیه به بوق را می شنوید، به این معنی است که مولتی متر شما خوب کار می کند.
 4. اکنون می توانید با لمس پروب ها به دو نقطه در مداری که می خواهید ولتاژ را اندازه گیری کنید، ولتاژ را اندازه گیری کنید.
 5. قرائت روی صفحه نمایش مولتی متر شما ولتاژ موجود بین این دو نقطه را به شما می دهد.
 6. برای اندازه گیری ولتاژ DC و AC می توانید از مولتی متر استفاده کنید. با این حال، هنگام اندازه گیری ولتاژ AC، باید مراقب باشید. زیرا مولتی متر برای اندازه گیری ولتاژ AC بالا تر از 500 ولت طراحی نشده است. هم چنین، هنگام اندازه ‌گیری ولتاژ AC یا DC، از تنظیمات مناسب روی مولتی متر خود اطمینان حاصل کنید.

تقسیم بندی تجهیزات الکتریکی از نظر ولتاژ به چه صورت است؟

تجهیزات الکتریکی از نظر ولتاژ به چهار گروه خیلی ضعیف، ضعیف، قوی و خیلی قوی تقسیم بندی می شود.

تجهیزات الکتریکی با ولتاژ های خیلی ضعیف دارای ولتاژی حدود 50 ولت جریان مستقیم و 24 ولت جریان موثر بین هادی و زمین و 24 ولت جریان متناوب بین فاز هایی که دارای جریان سه فاز هستند می باشند. ولتاژ های خیلی ضعیف معمولا بی خطر هستند.

تجهیزات الکتریکی با ولتاژ های ضعیف دارای ولتاژی حدود 50 تا 600 ولت جریان مستقیم و 24 تا 250 ولت جریان موثر بین هادی و زمین و 24 تا 433 ولت جریان متناوب بین فاز هایی که دارای جریان سه فاز هستند می باشند. ولتاژ های ضعیف گاهی خطر ناک و کشنده می باشند.

تجهیزات الکتریکی با ولتاژ های قوی دارای ولتاژی حدود 600 تا 6000 ولت جریان مستقیم و 250 تا 33000 ولت جریان موثر بین هادی و زمین و 433 تا 57000 ولت جریان متناوب بین فاز هایی که دارای جریان سه فاز هستند می باشند. ولتاژ های قوی معمولا کشنده هستند.

تجهیزات الکتریکی با ولتاژ های خیلی قوی دارای ولتاژی بیش تر از 6000 ولت جریان مستقیم و بیش تر از 33000 ولت جریان موثر بین هادی و زمین و بیش تر از 57000 ولت جریان متناوب بین فاز هایی که دارای جریان سه فاز هستند می باشند. ولتاژ های خیلی قوی معمولا کشنده هستند.

بیشتر بخوانید: علائم اختصاری برق ساختمان و نحوه نقشه خوانی آن

عواملی که باعث افت ولتاژ برق می شود؟

هنگامی که جریان الکتریکی از یک هادی عبور می کند، با مقاومت روبرو می شود و ولتاژ در طول هادی کاهش می یابد. هر چه هادی طولانی تر باشد افت ولتاژ بیشتر می شود. هنگام انتقال انرژی الکتریکی از طریق کابل های بلند یا خطوط انتقال با افت ولتاژ مواجه می شویم. به همین دلیل انرژی الکتریکی با ولتاژ های بالا برای غلبه بر افت ولتاژ منتقل می شود.

عواملی که باعث افت ولتاژ برق می شود؟

عواملی که باعث افت ولتاژ برق می شود عبارتند از:

 • وضعیت سیم ها
 • بار های نامتعادل
 • فاصله بین بار ها و منبع
 • اضافه بار
 • اتصالات ضعیف
 • تداخل بار های دیگر
 • منبع الکتریکی نا پایدار

بیشتر بخوانید: علت ضعیف شدن برق ساختمان + راه حل

نشانه های افت ولتاژ برق

افت ولتاژ برق در وسیله های الکترونیکی اغلب گیج کننده و متناقض با کارکرد مدار الکتریکی رخ می دهد. افت ولتاژ الکتریکی همراه با علائم و نشانه هایی است که فرآیند برطرف کردن مشکل را تسریع می بخشد. نشانه های افت ولتاژ برق شامل موارد زیر است:

 • عدم کارکرد مناسب قطعات الکتریکی
 • کند شدن عملکرد دستگاه ها
 • تداخل رادیویی بیش از حد یا نویز در لوازم برقی مانند رادیو
 • آسیب دیدگی کابل های انتقال
 • روشن شدن سخت لوازم برقی در منزل

روش های افزایش ولتاژ برق ساختمان

افت ولتاژ بیش از 5 درصد می تواند به طول عمر و راندمان عملیاتی مدارهای الکتریکی و تجهیزات آسیب برساند. بنابراین باید تلاش کرد تا افت ولتاژ کمتر از 5 درصد مهار شود. راه های زیادی برای به حداقل رساندن این افت ولتاژ و افزایش ولتاژ برق ساختمان وجود دارد که عبارتند از:

 1. کاهش دمای هادی: در مورد جریان برق، دمای بالای هادی ها در برابر جریان مقاومت کرده و باعث افزایش درصد افت ولتاژ می شود. راه حل این مشکل ساده است، اگر می خواهید افت ولتاژ به میزان قابل توجهی کمتر شود، دمای هادی را کاهش دهید.
 2. کاهش طول هادی: طول هادی رابطه مستقیمی با مقاومت عرضه شده دارد. بنابراین هنگامی که طول هادی کاهش می یابد، مقاومت نیز کاهش می یابد و در نتیجه باعث کاهش ولتاژ نیز می شود. بهترین راه برای کاهش طول هادیف نصب پانل ها و زیر پانل ها در کنار بار های خارجی است. این نوع پنل برای تجهیزات الکترونیکی که حساسیت بالایی دارند توصیه می شود.
 3. افزایش مقدار و اندازه هادی ها: اگر مقدار و اندازه هادی ها را افزایش دهید، مقاومت کاهش می یابد و باعث کاهش افت ولتاژ و افزایش راندمان می شود. هم چنین می تواند تلفات برق کلی را که با هادی های اندازه استاندارد درگیر است، کاهش دهد. قرار دادن هادی عایق می تواند افت ولتاژ ناشی از زمین را به حداقل برساند.
 4.  کاهش بار قدرت: راه دیگر کاهش ولتاژ را می توان با کاهش میزان تجهیزات الکتریکی متصل به مدار کاهش داد. باید احتیاط کرد تا ببینیم تعداد پریز های متصل به هر مدار انشعاب بیش از شش نیست. هر پریز باید به یک مدار جداگانه که دارای حداقل ظرفیت AWG 12 است متصل شود. این می تواند باعث کاهش افت ولتاژ شود.

سوالات متداول

 • برق ایران چند ولت است؟

ولتاژ استاندارد برای کشور های مختلف، اعداد گوناگونی معرفی شده اند. برق استاندارد در کشور ایران به میزان 230 ولت بیان شده است.

 • برق دو فاز چند ولت است؟

دو فاز شدن تجهیزات الکترونیکی یکی از عوامل خرابی آن ها بوده که در بسیاری از موارد رخ می دهد. دو فاز شدن برق به این معناست که به جای این که به تجهیزات مصرف کننده، برق 220 ولتی وارد شود، 380 ولت اعمال شود و در این حالت دو فاز داریم. به منظور جلوگیری از وارد شدن صدمات جبران نا پذیر به تجهیزات الکترونیکی در اثر دو فاز شدن توصیه می شود از ترانس های مرغوب استفاده نمایید.

 • استاندارد ولتاژ برق شهری در ایران؟

در گذشته استاندارد ولتاژ برق شهری در ایران برابر با 220 ولت اعلام شد. اما با پیشرفت تلکنولوژی ساخت وسایل برقی، قوانین و استاندارد های برق شهری در کشور تغییر پیدا کرد. به طوری که امروزه استاندارد ولتاژ برق شهری برابر با 230 ولت می باشد.

 • برق 220 ولت چند آمپر است؟

برای به دست آوردن جریان برق 220 ولت و بیان کردن آن در واحد آمپر، باید توان تجهیر برقی را داشته باشیم تا بتوان از فرمول P=VI، جریان را محاسبه کرد. به طور مثال اگر توان نامی وسیله برقی 220 وات باشد، میزان جریان برق 220 ولت برابر با 1 آمپر است.

 • برق 220 ولت چند وات است؟

برای محاسبه این که برق 220 ولت چند است؟ باید طبق فرمول P=VI، ولت را در آمپر ضرب کنید. 220 ولت در جریان 1 آمپر برابر با 220 وات می باشد.

 • حداقل و حداکثر ولتاژ برق خانگی؟

برای لوازم برقی خانگی حداقل و حداکثر ولتاژی اعلام شده که تجاوز از این مقدار می توان به دستگاه آسیب برساند و اجزای داخلی آن را خراب کند. حداقل و حداکثر ولتاژ برق خانگی برابر با 230 ولت و 380 ولت می باشد.

 • ولتاژ برق سه فاز در ایران؟

ولتاژ برق سه فاز در ایران برابر با 380 ولت معرفی شده است.

 • ولتاژ برق تا چند ولت بی خطر است؟

مقدار ولتاژ برق تا 30 ولت بی خطر است. این عدد در مورد ولتاژ های متناوب اعلام شده و در صورت بالا رفتن از این مقدار، خطرناک بوده و ممکن است آسیب های جسمی و مالی را در پی داشته باشد. البته رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با برق ضروری است.

 • برق شهری چند وات و آمپر است؟

برق شهری 230 ولت بوده و بسته به توان لوازم الکترونیکی متصل به برق، جریان متنوعی دارد. اگر مقدار توان دستگاه 230 ولت باشد، جریان مساوی با 1 آمپر خواهد بود.

 • نحوه جلوگیری از افت ولتاژ برق در ساختمان

به منظور جلوگیری از افت ولتاز برق و پیشگیری از آسیب رسیدن به افراد و معیوب شدن تجهیزات باید دمای دستگاه را کنترل کرده و در پایین ترین حد خود قرار داد. به علاوه کم کردن طول سیم ها و کابل ها تاثیر مستقیمی بر روی کاهش افت ولتاژ دارد. بنابراین پیشنهاد می شود میزان فاصله بین پریز و تجهیزات برقی را تا حد امکان کم در نظر گرفته شود.

 • افت یا افزایش ولتاژ چه خطراتی برای لوازم خانه دارد؟

افزایش بیش از حد معمول ولتاژ دو سر هر تجهیز الکترونیکی باعث می شود، جریان بیشتری از وسیله برقی عبور کند و موجب از بین رفتن اتصالات و سیم کشی شده و کارکرد لوازم خانه را تحت تاثیر قرار دهد. صدمات جبران ناپذیری مانند برق گرفتگی افراد و آتش سوزی خطراتی است که افت یا افزایش ولتاز در لوازم خانه در پی دارد.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: همه چیز درباره ولتاژ برق ساختمان

آموزشگاه فن آموزان بالغ بر هشتاد دوره تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق را بصورت تضمینی و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

3/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

یک پاسخ به “همه چیز درباره ولتاژ برق ساختمان”

 1. سلام سوالی دارم
  من سابقه برق کشی ساختمان در ایران دارم.
  در حال حاضر در آمریکا زندگی میکنم . برقی اصلی که وارد تابلو فیوزهای داخل خونه می شود ۲۲۰ ولت هست که برای فرگاز های برقی و ماشین لباس شویی از برق ۲۲۰ استفاده میشه ولی بدونه هیچ ترانز یا کاهش دهنده ولتاژ برق چگونه تبدیل به ۱۱۰ ولت میشود!? که داخل آشپز خانه هم برق ۲۲۰ هست هم ۱۱۰
  کسی به من گفته اگر فاز را همراه نول مستقیم به پریز ببرید ۲۲۰ ولت می شود ولی اگر فاز را همراه با ارت به پریز ببرید ۲۲۰ تبدیل به ۱۱۰ می‌شود آیا درست هست این حرف لطفا من را راهنمایی کنید
  تشکر….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله