0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

سیستم دزدگیر خودرو و اجزای آن

اجزای سیستم دزدگیر خودرو
چکیده مطلب :

سیستم اعلام سرقت خودرو که به نام سیستم دزدگیر خودرو نیز شناخته می شود. یکی از تکنولوژی ها دیگر سیستم های حفاظتی است که به منظور ایجاد امنیت جهت خودرو استفاده میشود. این سیستم علاوه بر حفاظت از خودرو دارای امکانات دیگری نیز است و به همین علت استفاده از سیستم اعلام سرقت خودرو بسیار ضروری به نظر می رسد.

گسترش سیستم های امنیتی و حفاظتی به دلیل اهمیتی که به این موضوع داده می شود پیشرفت زیادی نموده است و تجهیزات و دستگاه های مختلفی را مشاهده می کنیم که هر یک به منظور محافظت از مکان یا وسیله ای خاص به کار می روند. یکی از سرقت هایی که امروزه در تمامی جوامع بسیار دیده می شود سرقت خودرو می باشد. سرقت خودرو می توان شامل به حرکت در آوردن آن و به سرقت برد کل خودرو باشد و یا قطعات مختلفی از آن مانند چرخ ها، ضبط و باند خودرو و غیره دزدیده شوند. در این مقاله به معرفی سیستم دزدگیر خودرو و اجزا آن پرداخته ایم تا برای افرادی که قصد خرید این سیستم را برای اتومبیل خود دارند بتواند به عنوان یک راهنما عمل نماید.

دزدگیر خودرو چیست و چه کاری انجام می دهد؟

هدف اصلی دزدگیر اتومبیل جلوگیری از سرقت وسایل شخصی شما در داخل وسیله نقلیه و جلوگیری از سرقت خود وسیله نقلیه است. همانطور که گفته شد، همه دزدگیرهای ماشین یکسان نیستند و با اقدامات مختلف تحریک شده و ویژگی های مختلفی دارند. اولین پرونده مستند سرقت خودرو در سال 1896 بود، تنها یک دهه پس از معرفی اتومبیل های مجهز به گاز. از آن دوران ابتدایی تا امروز، اتومبیل ها یک هدف طبیعی برای سارقان بوده اند: فروش آنها با ارزش است، قابلیت فروش آسان و دارای سیستم خروجی داخلی هستند. برخی مطالعات ادعا می کنند که تنها در ایالات متحده هر 20 ثانیه یک ماشین دزدیده می شود.سیستم دزدگیر خودرو

با توجه به این آمار شگفت آور، جای تعجب نیست که میلیون ها آمریکایی بر روی سیستم های هشدار گران قیمت سرمایه گذاری کرده اند. امروزه به نظر می رسد که تقریبا تمامی اتومبیل ها در سراسر دنیا به سنسورهای الکترونیکی پیچیده، هشدار و سیستم های فعال سازی از راه دور مجهز شده اند. در کشور ما نیز نصب دزدگیر خودرو با استقبال بالا یی مواجه می باشد و امکانات متنوعی در دزدگیرهای خودرو قرار داده شده است که افراد با توجه به بودجه ای که دارند می توانند نسبت به خرید هر یک از این دزدگیرها اقدام نمایند.

اگر بخواهیم  به ساده ترین شکل در مورد آژیر هشدار اتومبیل بپردازیم باید بدانیم که دزدگیرهای خودرو چیزی جز یک یا چند سنسور متصل به آژیر نمی باشند. در ساده ترین دزدگیرها، یک سوئیچ بر روی درب راننده قرار می گیرد و سیم کشی می شود تا در صورت باز شدن درب، آژیر شروع به هشدار دادن نماید.

آشنایی با ساده ترین ساختار دزدگیر خودرو

در ابتدایی ترین سطح، دزدگیرهای اتومبیل دستگاه های نسبتاً ساده ای هستند که حداقل از سه جزء اصلی تشکیل شده اند که این اجزا عبارتند از:

  • حداقل یک نوع سنسور
  • نوعی آژیر صدا ساز یا چراغ چشمک زن
  • یک واحد کنترل برای مدیریت سایر اجزا

در ابتدایی ترین سیستم ممکن، سنسور در درب راننده نصب شده و سیم کشی می گردد. با متصل بودن سیستم، باز شدن درب سیگنالی را به واحد کنترل ارسال می کند. سپس واحد كنترل با فعال كردن آژیر، توجه را به سمت خودرو جلب كرده و كه سارق احتمالی را می ترساند. اما در عمل، دزدگیرهای خودرو از پیچیدگی بیشتری برخوردار بوده و از امکانات متعدد دیگری نیز برخوردار می باشند.

اکثر دزدگیرهای اتومبیل شامل گیرنده های رادیویی تعبیه شده در واحدهای کنترل و فرستنده هایی هستند که به صورت دکمه های کلیدی ساخته می شوند. این دزدگیرها همچنین می توانند به سیستم های مختلف وسیله نقلیه متصل شده و از به سرقت رفتن سایر اجزای به کار رفته در خودرو جلوگیری نمایند.سیستم دزدگیر خودرو

مزایای نصب دزدگیر خودرو

با نصب دزدگیر خودرو علاوه بر این که می توان از به سرقت رفتن اتومبیل خود و وسایل داخل آن جلوگیری کرد، امکان باز و بسته کردن درب خودرو بدون این که نیازی به سوئیچ باشد نیز وجود دارد. به علاوه در صورتی که در مکانی شلوغ مانند پارکینگ های بزرگ خودروی خود را گم کرده باشید می توان با زدن دکمه آژیر سوئیچ سیستم های هشدار خودرو را فعال کرده و در زمانی کوتاه آن را پیدا نمایید. در صورتی که راننده حضور نداشته باشد می توان خودرو و یا تجهیزات مختلف آن مانند ضبط را کنترل نموده و آنها را فعال یا غیر فعال نمود.

انواع مختلف دزدگیر خودرو

با توجه به کاربرد بسیار زیادی که دزدگیرهای خودرو دارند آنها را در انواع مختلف و با ویژگی های متنوعی تولید می کنند. دزدگیرهای ساده از پر مصرف ترین نوع دزدگیرها بوده که در کشور ما با استقبال زیادی مواجه می باشد. این نوع از دزدگیرها دارای ریموت کنترل با برد تقریبا 1000 متر بوده و سیستم اعلام هشدار آنها با صدا می باشد. دزدگیرهای ساده مجهز به سنسورهای حساس حرکت و ضربه بوده و امنیت نسبتا بالایی را ایجاد می کنند.

نوع دیگری از دزدگیرهای خودرو دزدگیر تصویری بوده که آن را بهترین نوع دزدگیر می دانند. این نوع از دزدگیرها دارای یک صفحه نمایش بر روی سوئیچ می باشند که تصویر خودرو را به صورت گرافیکی نمایش می دهند. در صورتی که ضربه ای به خودرو وارد شده و یا فردی قصد باز کردن درب و وارد شدن به خودرو را داشته باشد، تصویر خودرو نمایش داده شده و شروع به هشدار و زدن آژیر می نماید.

دزدگیرهای سیم کارتی نیز انواع مدرنی از دزدگیرهای خودرو می باشند که با نصب آنها بر روی خودرو، باید یک اپلیکیشن مخصوص بر روی تلفن همراه فرد نیز نصب گردد. با استفاده از این نرم افزار امکان روشن و خاموش کردن خودرو از راه دور، امکان تعریف حداکثر سرعت برای خودرو و نمایش موقعیت ماشین در هر لحظه وجود داشته و می تواند امنیت بالایی را ایجاد نماید.

اجزای به کار رفته در دزدگیر خودرو

یک دزدگیر خودرو شامل اجزای مختلفی می باشد که وجود تک تک این قطعات در سیستم ضروری بوده و در صورتی که هر یک از این قطعات حساس خراب شوند کار کردن دزدگیر با اختلال مواجه خواهد شد. در ادامه به سیستم دزدگیر خودرو و اجزا آن می پردازیم.

  • کیت اصلی: این قطعه در واقع مغز سیستم دزدگیر به شمار رفته و سایر قطعات آن را کنترل می نماید. در واقع اگر این قطعه خراب شد امکان کار کردن سایر اجزا نیز وجود نداشته و دزدگیر از کار می افتد. سنسورهای مختلف دزدگیر برای این که بتوانند پردازش اطلاعات دریافتی را انجام دهند، باید به کیت اصلی متصل شوند و همچنین خروجی های مختلف مانند آژیرها نیز به این قسمت متصل می باشند.
  • ریموت های دزدگیر: با وجود امواج رادیویی می توان از طریق ریموت دزدگیر، امور مختلفی مانند باز و بسته کردن درب های خودرو، قطع و وصل کردن آژیر هشدار و … را از راه دور انجام دهید. علاوه بر آن امکان خاموش کردن خودرو از راه دور توسط این ریموت امکان پذیر می باشد.
  • سنسور شوک: سنسورهایی در ساختار دزدگیر خودرو به کار رفته اند که به حرکات مختلف حساس بوده و در صورتی که ضربه یا شوکی به خودرو وارد شود سیگنال ها توسط این سنسورها دریافت شده و به کیت اصلی انتقال می یابد. در واقع این سنسورها هستند که به پارامترهای فیزیکی در اطراف خودرو واکنش نشان داده و منجر به فعال شدن دزدگیر می گردند. البته سنسورهای دیگری مانند سنسور پنجره، سنسور درب و … نیز وجود دارند که ممکن است در دزدگیرهای مختلف به کار رفته شوند.
  • نمایشگر ال ای دی: در ساختار دزدگیرهای خودرو قطعه ای به نام نمایشگر ال ای دی به کار رفته است که آن را در کنار شیشه اتومبیل نصب نموده و باعث می شود تا در صورتی که دزدگیر فعال باشد چراغ آن شروع به چشمک زدن نماید. روشن بودن این چراغ باعث می شود تا سارقین بدانند که خودرو دارای دزدگیر بوده و از انجام دزدی و آسیب به ماشین خودداری نمایند.

اجزای دیگری مانند آژیر، پمپ درب خودرو، میکروسوئیچ، آفتامات، رله باکس، شیشه بالابر، آنتن و … از قطعات به کار رفته در دزدگیرهای خودرو می باشند. برخی از این قطعات ممکن است تنها در دزدگیرهای پیشرفته به کار رفته اما بسیاری از آنها ساختار اصلی دزدگیر را تشکیل می دهند.

جمع بندی

آنچه در این مطلب بیان شد در رابطه با سیستم دزدگیر خودرو و اجزا آن بود که هر فردی که امنیت اتومبیل برایش اهمیت دارد باید در رابطه با این سیستم اطلاعات داشته و نسبت به نصب آن اقدام نماید. نصب دزدگیر خودرو کاری کاملا تخصصی بوده و به هیچ عنوان نباید توسط خود شخص صورت گیرد. نیاز است تا در هنگام خرید دزدگیر در ابتدا به بودجه خود توجه نموده و پس از آن در رابطه با امکاناتی که نیاز دارید با فروشنده دزدگیر صحبت نمایید تا شما را در مسیر درست راهنمایی کرده و محصولی مناسب را به شما ارائه دهد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دزدگیر خودرو می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله