0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

آموزش تعمیر شارژر موبایل

یکی از لوازم جانبی پر کاربرد و مهم برای گجت ها شارژر است که بدون وجود آن ها نمی توان از دستگاه استفاده کرد. در حقیقت یکی از رایج ترین مشکلاتی هم که در حال حاضر برای مصرف کنندگان تلفن همراه، تبلت و یا لپ تاپ ها به وجود می اید خرابی شارژر آن ها است.

خرابی شارژ تلفن های همراه در بیشتر مواقع به دلیل وجود ایراد فیزیکی در شارژر دستگاه است. بهترین روش برای افزایش طول عمر دستگاه استفاده از شارژر مخصوص آن است به همین دلیل در صورتی که شارژر دستگاه خراب شود  قبل از تعویض آن مطمئن شوید امکان تعمیر شارژر موبایل وجود دارد یا خیر.در ادامه قصد داریم نحوه عیب یابی و تعمیر شارژر موبایل را به شما آموزش دهیم.

 

آموزش تعمیرات موبایل

نشانه های خرابی شارژر موبایل

همان طور که می دانید هنگامی که کابل شارژر ا به برق و گوشی متصل کنید عمل شارژ رخ می دهد که نشان دهنده سالم بودن باتری است همچنین علامت های شارژ نیز روی تلفن همراه ظاهر می شود که این علامت در برخی از گوشی ها به صورت چراغ کوچکی است که روی گوشی روشن می شود و در برخی دیگر عمل شارژ گوشی همراه با صدا آغاز می شود. حال اگر باتری گوشی سالم باشد ولی با اتصال شارژر چنین علامت هایی روی گوشی ظاهر نشد احتمالا شارژر دستگاه خراب است و نیاز به تعمیر شارژر موبایل دارد.

 

همچنین نرم افزاری به نام ampere وجود دارد که در دوره آموزش تعمیرات موبایل بخش نرم افزار تلفن همراه به طور کامل آموزش داده می شود. با استفاده از این نرم افزار می توانید مقدار آمپری که به گوشی وارد می شود را محاسبه کنید در این صورت از خرابی یا عدم خرابی شارژر تلفن همراه مطلع می شوید.

اگر اعدادی که برنامه نشان می دهد مثبت و سبز رنگ باشند یعنی تلفن همراه شما شارژ می شود ولی اگر اعداد منفی و نارنجی باشند یعنی تلفن همراه شما انرژی مصرف می کند اما شارژ نمی شود و نیاز به تعمیر شارژر موبایل دارد.

اکثر مردم تصور می کنند تلفن همراه خود را با هر نوع شارژری که دم دستشان است و به گوشی متصل شود می توانند شارژ کنند اما این باور اشتباه است زیرا شارژ گوشی فقط با شارژر مخصوص آن باید انجام شود و استفاده از شارژر گوشی های دیگر علاوه بر این که به باتری تلفن همراه آسیب می زند در کوتاه مدت باعث سوختن شارژر می شود.

 دلایل زیادی هستند که باعث سوختن شارژر می شوند . نوسانات برق باعث سوختن IC و یا برد شارژر خواهد شد. استفاده از قطعات بی کیفیت برای تولید شارژر باعث می شود شارژر نتواند بار لازم را تحمل کند  و بسوزد.

گاهی پایین بودن ضریب اطمینان در شارژر ها منجر به سوختن آن ها می شود به این صورت که  ممکن است ضریب اطمینان در شارژر 1.5 باشد ولی در نسخه اصلی آن ضریب 2 و یا 4 است. همچنین در بروز جرقه بین پریز و مدار شارژر باعث سوختن آن می شود. اتصال مداوم شارژر به پریز برق نیز یکی از دلایل سوختن آن است. یکی دیگر از دلایل سوختن شارژر ها تقلبی بودن آن است که معمولا منجر به تعمیر برد شارژر یا تعمیر شارژر موبایل می شود.

نکاتی پیش از تعمیر شارژر موبایل

ابتدا لازم است با متصل کردن دستگاه برقی دیگری به پریز از سالم بودن و برق دار بودن پریز اطمینان حاصل کنید. چرا که ممکن است خرابی پریز علت شارژ نشدن گوشی باشد و یا اینکه شارژر را به پریز دیگری متصل کنید تا ببینید برق از پریز وارد گوشی می شود یا خیر  و در نهایت بررسی کنید هنگام اتصال شارژر به برق علامت های شارژ مانند صدا و چراغ روشن روی گوشی ظاهر می شود یا خیر.

تعمیر شارژر موبایل

گاهی ممکن است شارژ نشدن گوشی به شارژر مربوط نباشد و علت آن خراب شدن باتری گوشی باشد. برای اطمینان از سالم بودن باتری گوشی از دو روش می توان اقدام کرد. در روش اول می توانید گوشی خود را با یک پاور بانک و یا شارژر دیگری شارژ کنید اگر باتری توسط پاور بانک یا شارژر دیگر شارژ شد باتری سالم است و شارژر معیوب می باشد در غیر این صورت لازم است باتری گوشی تعویض شود. در روش دوم می توانید گوشی دیگری را با شارژ خورد شارژ کنید اگه گوشی شارژ شد متوجه می شوید باتری گوشی شما خراب شده است در غیر صورت ایراد مربوط به شارژر است.

لازم است تمام بخش های فیزیکی شارژر موبایل را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ یک از قسمت های شارژر دچار شکستگی یا پیچ خوردگی نباشد. همچنین دو شاخ های شارژر که درون پریز برق قرار می گیرد سالم باشد.

گاهی ممکن است به دلیل قرار دادن شارژر در محیط مرطوب یا در صورت تماس با آب و مایعات درون شارژر اتصالی رخ دهد و شارژر خراب شود. همچنین زنگ زدگی یا خوردگی بخش های فلزی شارژر باعث خراب شدن آن می شود. گاهی بریدگی سیم های شارژر باعث می شود موبایل شارژ نشود و لازم است اتصال سیم ها به درستی انجام شود. در تمام این موارد تعمیر شارژر موبایل را به دست متخصص بسپارید.

می توانید با استفاده از ولت متر سلامت شارژر را چک کنید به این صورت که شارژر را به دستگاه ولت متر وصل کنید تا اطلاعات روی صفحه دستگاه به نمایش در آید. اگر اطلاعات بر روی صفحه دستگاه  نمایش داده نشد لازم است اتصال شارژر به ولت متر را بررسی کنید و در صورتی که دستگاه به درستی متصل شده باشد اما اطلاعاتی روی صفحه دستگاه نمایش نشان داده نشود می توان نتیجه گرفت شارژر سوخته است.

تمیز کردن شارژر موبایل

ممکن است کثیف شدن شارژر علت خرابی آن باشد اما توصیه می شود تمیز کردن آن را بگذارید برای مرحله آخر چرا که این امر ممکن است باعث آسیب دیدن شارژر شود. تمیز کردن شارژر به این صورت است که یک پنبه یا دستمال مخصوص را به الکل آغشته کنید و با استفاده از آن شارژر را تمیز کنید. خوردگی های شارژر را نیز با کمک سمباده می توانید بر طرف کنید. لازم به ذکر است که پس از تمیز کردن شارژر صبر کنید تا الکل از بین برود سپس آن را به برق متصل کنید.

حال با استفاده از موارد بالا متوجه می شوید که تعمیر شارژر موبایل شما قابل انجام است و یا باید تعویض شود.

نحوه تعمیر شارژر موبایل

اگر موارد مذکور را امتحان کردید اما مشکل شارژر بر طرف نشد احتمالا ایراد مربوط به نقص فیزیکی شارژر موبایل است. با استفاده از روش های زیر می توانید مشکل را رفع کنید  شارژر را تعمیر کنید.

آموزش تعمیر شارژر موبایل

ابتدا لازم است  کابل را از برق جدا کنید اندکی منتظر بمانید و مجدد و با دقت بیشتری متصل کنید و بررسی کنید اتصال کابل و شارژر با برق به درستی انجام شده است.

سپس دستگاه تشخیص شارژر را روشن کنید . این دستگاه با دقت بالاتری می تواند خرابی شارژر را بررسی کند و عیب یابی سریع تر و دقیق تر انجام می شود.

تعمیر روکش کابل شارژ

گاهی ممکن است از بین رفتن روکش سیم باعث لخت شدن آن و به دنبال آن خرابی شارژر و ضرورت تعمیر شارژر موبایل شود. لازم است قسمتی از کابل که در اثر لخت شدن اتصال آن از بین رفته را متصل کنید و ابتدا و انتهای کابل را پیچ بزنید. می توانید با استفاده از مقداری خمیر سوگرو یک روکش جدید درست کنید. برای این کار باید خمیر را روی یک سطح صاف پهن کنید و قسمت آسیب دیده سیم را روی آن قرار دهید و از دو طرف خمیر را روی کابل فشار دهید تا روی قسمت لخت سیم را بپوشاند. حال لازم است 12 ساعت صبر کنید تا خمیر خشک شود. حال مانند یک لایه پلاستیک عمل خواهد کرد.

اگر متوجه شدید که با تکان دادن کابل شارژر موبایل علامت شارژ روی دستگاه قطع و وصل می شود احتمالا ایراد مربوط به کابل است و لازم است تعویض شود.

موقتا اداپتور، محافظ برق یا هر نوع وسیله ای که بین شارژر و پریز مستقیم برق قرار دارد را جدا کنید و شارژر را بدون واسطه به پریز متصل کنید. اگر پریز برق داشته باشد اما شارژر کار نکند ایراد مربوط به برق نیست. اما اگر شارژر کار کند احتمالا یکی از این اجزای جانبی که بین شارژر و پریز قرار داشت خراب است. می تونید هر یک از آن ها را جداگانه متصل کنید و وضعیت گوشی را چک کنید تا قطعه خراب را پیدا کنید

تعمیر خرابی کابل شارژر

 خرابی کابل شارژر یکی از دلایل رایج خرابی شارژر است. زیرا کابل ها به مرور باعث خرابی شارژر می شوند. اگر با اتصال کابل دیگری به شارژر مشکل بر طرف شد لازم است کابل معیوب را جایگزین کنید. بهتر است هنگام خرید کابل یک محافظ کابل نیز برای آن تهیه کنید و در قسمت های اسیب پذیر تر یعنی ابتدا و انتهای سیم، محافظ را محکم تر بپیچانید تا از خرابی های احتمالی آن جلوگیری کنید.

گاهی وجود گرد و خاک روی درگاه USB شارژر مانع شارژ گوشی می شود به همین دلیل لازم است کابل USB و درگاه آن را تمیز کنید تا ایراد بر طرف شود. همچنین خم شدن درگاه نیز از علل شارژ نشدن گوشی است و باید آن را در راستای درگاه تنظیم کنید.

معمولا استفاده نادرست از شارژر و کشیدن و جا زدن نادرست آن باعث خراب شدن پورت USB می شود. برای مثال برخی افراد عادت دارند سیم شارژر را می کشند تا تلفن همراه از شارژر جدا شود و اتصال موبایل و شارژر قطع شود. این نوع استفاده نا درست به مرور باعث اسیب دیدن یو اس بی شارژر می شود و لازم می شود شارژر را تعمیر کنید

استفاده از کابل و شارژر نا مرتبط با تلفن همراه هم  باعث آسیب رسیدن به باتری گوشی می شود و هم خرابی شارژر را به همراه دارد. پس حتما از شارژر و کابل مخصوص گوشی خود استفاده کنید.

در مرحله آخر با استفاده از یک مولتی متر باید پریز و کابل را بررسی کنید. برای بررسی پریز اتصال بین پین های میله ای و مولتی متر را بر قرار کنید و روی ولتاژ AC تنظیم کنید. حال لازم است پین میله ای سیاه را  داخل درگاه خنثی بگذارید و پین میله ای قرمز را در قسمت مثبت خروجی تنظیم کنید. در صورت عملکرد پریز سالم است و باید کابل را بررسی کنید.

برای اینکه بتوانید کابل را توسط مولتی متر بررسی کنید لازم است دکمه مرکزی مولتی را به تنظیم مقاومت تبدیل کنید. حال با لمس همان پین در انتهای مخالف کابل توسط دو میله، اگر عدد صفر روی مولتی متر به نمایش در اید یعنی کابل معیوب است و باید جایگزین شود. در غیر این صورت لازم است آداپتور را  بررسی کنید.

مولتی متر را برای تشخیص ولتاژ جریان برق تنظیم کنید و به پریز وصل کنید و اتصالات را بررسی کنید اگه ولتاژ مورد نظر شما دریافت نشود لازم است آداپتور را تعویض کنید. دقت کنید برای خرید آداپتور مناسب شارژر لازم است اطلاعات درج شده روی آداپتور یعنی ولتاژ و شدت جریان را بررسی کنید تا با شارژر اصلی و اورجینال تلفن همراه شما مشابه باشد.

گاهی ممکن است ایراد شارژر مربوط به برد آن باشد. عیب یابی و تعمیر برد شارژر کاری بسیار تخصصی است و به دانش و مهارت بالا نیاز دارد و هر شخصی قادر به تعمیر آن نیست زیرا برای عیب یابی برد شارژر لازم است قطعات و مدارات کوچک و زیادی بررسی شود و قطعه یا مدار خراب تعویض و یا تعمیر شود.

در صورتی که تلفن همراه شما شارژ نشود احتمالا ایراد مربوط به پریز برق، سوکت شارژر و یا برد شارژر موبایل است. برای عیب یابی لازم است تمام مراحل مذکور را به ترتیب انجام دهید تا بتوانید منشا مشکل را پیدا کرده برای بر طرف کردن آن اقدام کنید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله تعمیرات موبایل ( که تعمیر شارژر موبایل را نیز شامل می شود) ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش برق صنعتی و … می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله