0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

صاعقه گیر ساختمان

صاعقه گیر چیست

موضوعی که امروز ما می خواهیم درباره ی آن بحث کنیم این است که صاعقه گیر ساختمان چیست؟ و عملکرد آن به چه صورت است. این صاعقه گیر ها اولین بار کی مورد استفاده قرار گفتند؟ و اصلا چه کاربردی دارند.

اگر می خواهید همه این موضوعات را بدانید و بفهمید که صاعقه گیر ساختمان چگونه عمل می کند حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. ما در این مطلب به شما می گوییم که صاعقه گیر چیست؟ چگونه عمل می کند؟ واصلا برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد؟

آموزش برق ساختمان

صاعقه گیر ساختمان چیست؟

صاعقه گیر یا به بیانی دیگر سرج استر یک وسیله ای است که در بالاترین نقطه ی برج یا ساختمان نصب می شود و همچنین اولین نقطه ای می باشد که صاعقه به آن اصابت می کند به این دلیل که صاعقه همیشه کوتاه ترین فاصله ای را که بین ابر و زمین وجود دارد تخلیه می شود، که نحوه ای که این وسیله نصب می شود با توجه به برج یا ساختمان مورد نظر این توان را دارد که به صورت توپولوژی ساده یا توپولوژی پیچیده باشد.

صاعقه گیر چیست

انواع مختلف برقگیر ( صاعقه گیر)

به طور کلی صاعقه گیر ها به دو دسته تقسیم می شوند دسته ی اول برقگیر فعال دسته ی دوم برقگیر غیر فعال.

 1. صاعقه گیر فعال

این نوع از صاعقه گیر ها به نسبت صاعقه گیر های غیر فعال قیمت بالاتری دارند و در یک شرایط خاص رعد و برق را به سمت خود می کشند و اگر قسمت هادی میانی قدرتمندی (که قبلا تست نشده باشد) را نداشته باشیم انتخاب این نوع برقگیر های فعال بسیار خطر زا می باشد.

 1. صاعقه گیر غیر فعال

این نوع از برقگیر ها دارای یک میله ی ساده نوک تیز می باشند که با زاویه ی 35 درجه برای اطمینان بیشتر طراحی می شود. این وسیله ها فناوری های متفاوتی تولید شده و با مکانیزم یونیزه کردن هوای اطراف خود باعث اطمینان بالاتر و بیشتر می شود.

البته یک چیز مهمی که صاعقه گیر ها دارند شمارنده است که در واقع این وظیفه را دارد که تعداد برخورد صاعقه ها را تخمین بزند.

نحوه ی عملکرد صاعقه گیر

برقگیر ها به صورتی عمل می کنند که تا زمانی که ولتاژ مدار در محدوده ی مجاز قرار داشته باشد، ارستر به شکل مدار باز عمل می کند که در این صورت هیچ دخالتی در کار اصلی و رایج سیستم نخواهد داشت ولی زمانی که ولتاژ سیستم به بالاتر از حد مجاز صاعقه گیر برود ، این قطعه ها به صورت مسیر های بسته ای عمل می کنند و همچنین ولتاژ بالای موجود را از طریق اتصال به زمین تخلیه می شود.

 • مدار داخلی برق گیر

نحوه ی کار مدار داخلی سرج استیر بسیار ساده می باشد. در حالت اولیه زمانی که مدار روشن است و یا منبع تغذیه دوباره متصل شده است، رله در حالت فاقد از انرژی باقی می ماند. که این مورد جلوگیری می کند از دسترسی منبع تغذیه به بار متصل. زمانی که فشار از روی سوئیچ برداشته شود مدار سرج استیر وارد حالت کاملا فعال می شود، انرژی به رله می رسد و نتیجه این می شود که منبع تغذیه به بار متصل با آن دسترسی پیدا می کند.

 • محاسبه ی برق گیر

برق گیر یا صاعقه گیر بعد از اینکه روی ساختمان نصب شد، می بایست که به وسیله ی هادی های میانی (کنداکتور دون) از طریق سیم مسی بدون روکش به سیستم زمین متصل گردد. مقاومت الکترود زمین صاعقه کیر باید زیر 10 اهم (کمتر از 10 اهم) باشد و بعد از اجرا به شبکه ی هم پتانسیل کل سایت متصل شود.

دقت داشته باشید که در اجرای الکترود زمین هر برق گیری می بایست که از لوازمی مانند صفحه های مسی ، اتصالات جوش انفجاری و موارد کاهنده مقاومت (ال او ام) استفاده کرد.

انواع مختلف صاعقه گیر

 1. صاعقه گیر الکترونیکی (ای اس ای)
 2. صاعقه گیر (شیلد رایدن)

یکی از بهترین برق گیر ها هم از نظر کیفیت و هم قیمت مناسب صاعقه گیر (رایدن) است. این سرج استیر ها دارای استاندارد های (سی ای) ، (آی سی او 9001) ، (آی سی او14001) ، 20 سال گارانتی ساخت و جنس بدنه ی استیل می باشند.

این صاعقه گیر ها تا شعاع 125 متر را پوشش می دهند و همچنین دارای یک بست و یک پایه ی 0.5 متری می باشند.

 • صاعقه گیر (شیرا رایدن)
 • صاعقه گیر (یونیا رایدن)
 • صاعقه گیر (سیریوس رایدن)

نقش صاعقه گیر در حفاظت از ساختمان

میله های فلزی در بالای ساختمان ها یا برج ها یا در پست های فشار قوی نصب می شوند تا صاعقه به این میله های فلزی برخورد کند و از برخورد مستقیم صاعقه به تجهیز جلوگیری شود. که البته به این میله ی فلزی در مهندسی برق نیزه هم گفتع می شود.

در واقع توضیح کلی کاربرد برق گیر این است که برای حفاظت از شبکه در مقابل اضافه ولتاژ ها و تخلیه ی آنها به زمین از صاعقه گیر استفاده می شود.

نقش صاعقه گیر در حفاظت از ساختمان

اضافه ولتاژ هایی که در شبکه ایجاد می شود یا ناشی از عوامل خارجب بوده مثل صاعقه و یا ناشی از اختلالات داخلی سیستم می باشد نظیر کلید زنی، اتصال کوتاه ، عدم تنظیم ریگالوتوری ولتاژ ، قطع ناگهانی بار و موارد دیگر.

چند نکته ی بسیار مهم که در هنگام انتخاب ونصب یک صاعقه گیر بایدحتما رعایت کنید:

 1. پایه ی مخصوص برق گیر
 2. هادی نزولی
 3. بست اتصال پایه و دکل
 4. بست و اتصالات هادی نزولی
 5. بلوک های فاصله دهنده
 6. اتصال تست
 7. پوشش حفاظتی
 8. شمارنده ی صاعقه
 9. اتصالات مکانیکی
 10. سیستم ارت صاعقه گیر
 11. ارت

این ها موارد مهمی هستند که حتما باید به ان ها توجه کنید.

مشخصات صاعقه گیر خوب

 • باید در ولتاژ نامی شبکه، به منظور کاهش تلفات، از امپدانس بینهایت دارا باشد.
 • حتما باید در اضافه ی ولتاژ به منظور محدود سازی سطح ولتاژ دارای امپدانس کم باشد.
 • یکی دیگر از ویژگی هایی که باید داشته باشد این است که توانایی ذخیره ی انرژی و یا دفع آن را بدون اینکه صدمه ببیند دارا باشد.
 • در آخر باید توانایی این را داشته باشد تا پس از حذف عبور اضافه به شرایط مدار (حالت کار نرمال \ عادی) بازگردد.

نحوه ی نصب صاعقه گیر

ایجاد کردن یک سیستم حفاظتی آن هم برای حفاظت در برابر صاعقه، ضربه یا ازدیاد ناگهانی ولتاژ در شبکه ی (ای سی) نیاز به شناخت استاندارد ها و همچنین بکارگیری روش های صحیح می باشد.

نحوه نصب صاعقه گیر

که در این قسمت ما می خواهیم شما را با نکات مهم در نصب و راه اندازی صاعقه گیر آشنا کنید پس اگر به این کوضوع مشتاق هستید حتما با ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

حتما باید خطوط برق از طریق ارتستر مناسب به خط ارت وصل شوند. طول انشعاب از ورودی برق به تابلو تا ارستر و از ارستر به شینه هم پتانسیل، هر یک باید کمتر از نیم متر باشد.

 • طول سیم، سیم کشی

طول سیم بخشی از سیستم حفاظتی در راستای کاهش میزان ولتاژ ضربه حساب می شود.که از این رو میزان آن در طراحی سیستم حفاظتی برقگیر اهمیت دارد.طبق دستور العمل (آی ای سی) طول خط انشعاب به استر و طول سیم از استر به شینه هم پتانسیل، هر یک باید کمتر از 50 سانتی متر باشند.

همچنین برقرار کردن اتصال مضاعف از برق گیر به سیم ارت برای نیل به میزان بهینه حفاظت الزامی می باشد.

 • جداسازی

صاعقه گیر ها و سرج استر ها عملکرد مخصوص به خود را دارند. یکی ارتباط مستقیم با صاعقه حاصل از رعد و برق را دارد و دیگری ازدیاد ناگهانی ولتاژ ناشی از نوسانات و سوئیچینگ شبکه را حذف می نماید.این ارستر ها باید در هماهنگی با یکدیگر عمل کنند. این هماهنگی در موقعیتی تضمین می شود که یا طول سیم به عنوان بخش موثری از سیستم حفاظتی به میزان مناسب در نظر گرفته شده باشد یا از سرج ترستر خاص صاعقه ی مستقیم استفاده شود. برای مثال از مجموعه ی حفاظتی ارستر های تیپ 1 و 2 کلاس های (بی) و (سی) در مجاورت یکدیگر استفاده شده باشد.

زمانی که طول سیم از مبدا تا مقصد بیشتر از 5 متر باشد، نیاز است به جداسازی ارستر ها و استفاده از هر دو نوع در یک تابلو وجود ندارند.

نکته: باید به این موضوع توجه کنید که همه یارستر ها به شکل موازی در مدار بسته می شوند و لذا میزان جریان عبوری از سیم برق اصلی تاثیری در انتخاب نوع ارستر ندارد.

این موضوع را باید بدانید و قابل توجه قرار دهید که نصب صاعقه گیر یک کار کاملا حرفه ای است و هر فردی قادر به انجام آن نیست، از این رو این کار حتما باید توسط یک فرد کاملا متخصص انجام گیرد تا صاعقه گیر به درستی نصب شود و عمل کند. مشکلی هم به برای صاعقه گیر پیش بیاید و نه برای فردی که آن را نصب می کند.

البته باید توجه داشته باشید که این کار کاملا باید با رعایت و استفاده از ابزار ایمنی انجام گیرد. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و چیز جدیدی از آن آموخته باشید، ممنونیم که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید.

آموزشگاه فن اموزان مرکز تخصصی آموزشهای الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق در تهران می باشد که بیش از هشتاد دوره تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره های آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش تعمیرات پکیج و … را با ارائه مدرک معتبر برگزار می کند. برای دریافت جزئیات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله