0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

هنگام خرید ماشین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نکات مهم خرید ماشین
چکیده مطلب :

همه نکات مهم در هنگام خرید ماشین را می توان به نکته های قبل از خرید خودروی نو و دسته دوم، نکات فنی خودروی دسته دوم و نکات مهم قول نامه ای تقسیم کرد که در ادامه همه موارد را بررسی می کنیم. با در نظر گرفتن این نکات، می توانید وسیله نقلیه متناسب با نیازهای خود را خریداری کنید.

هنگام خرید ماشین دسته دوم یا خودروی نو نکاتی وجود دارند که باید به آن ها دقت کنیم تا در آینده مثلا هزینه بیمه زیاد، هزینه تعمیر و نگهداری، هزینه قطعات یدکی و تعویضی بالاتر و… را کمتر دهیم.

درست است که یک فرمول کلی هنگام خرید ماشین وجود دارد که هر چه خودرو گران تر باشد، تقریبا به همان نسبت همه هزینه های آن نیز در کوتاه مدت و بلند مدت بالا خواهند بود. اما اگر به تعدادی نکات که از نظر فنی و غیر فنی مهم هستند توجه کنیم، می تواند به ما در خرید خودرو کمک به سزایی داشته باشد.

مثلا حسن خرید ماشین های دسته دوم این است که با توجه به این که خودرو کارکرده است و با توجه به تاریخ تولید مدل پایین است، هزینه بیمه کمتری نسبت به خودروی نو دارد.

هنگام خرید ماشین به چه نکاتی توجه کنیم

در مثالی دیگر می توان خودرو را که با هزینه مناسبی خریداری کردیم را در صورت نیاز با همان قیمت یا افت قیمت کمتر بفروشیم. در حالی که در خودروی نو به این شکل نیست و افت قیمت محسوس تر خواهند بود. ولی ماشین های خوش معامله این طور نیست و در کمترین زمان می توان آن ها را فروخت.

آموزشگاه فن آموزان در این مقاله به مواردی که باید هنگام خرید خودرو به آنها توجه کنید، می پردازد. اگر این نکات را در نظر داشته باشید، می توانید وسیله نقلیه مناسب برای نیازهای خود از نظر فضای فیزیکی و هزینه مناسب را پیدا کنید. همه نکات مورد نظر را می توان به نکته های قبل از خرید خودروی نو و دسته دوم، نکات فنی خودروی دسته دوم و نکات مهم قول نامه ای اشاره کرد که در ادامه همه موارد را بررسی می کنیم.

نکات مهم هنگام خريد ماشين نو یا کار کرده

همان طوری که اشاره شد، زمانی که به دنبال خرید خودرو هستید، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. چرا که شما به عنوان خریدار خودروی نو و دسته دوم می خواهید مطمئن شوید که بهترین معامله ممکن را متناسب با نیاز خود انجام دهید. از جمله مواردی که قبل از خرید خودروی نو و بعضا در هنگام خرید خودروی دسته توجه کنید عبارتند از:

 • نحوه پیدا کردن خودروی نو یا دست دوم هنگام خرید
 • در نظر گرفتن هزینه بیمه خودرو
 • بررسی ایمنی خودرو
 • قیمت خودروی مناسب بودجه شما هنگام خرید
 • مصرف یا راندمان سوخت از نظر مصرف
 • شهرت خودروساز و برند بودن آن
 • هزینه های تعمیر و نگهداری

در ادامه به توضیح بیشتری از هر کدام می پردازیم.

نحوه پیدا کردن خودروی نو یا دست دوم هنگام خرید

با توجه به رشد سایت ها و جست و جوی اینترنتی امروزه جستجو در سایت های تخصصی آگهی، مخصوصا آگهی خودرو و سایت های کارشناسی که وجود دارند، می توانید این کار را انجام دهید.

کار ساده تر هم این است که به نزدیکترین بنگاهی که میشناسید بروید و در صورتی هم که نمی شناسید با سرچ در گوگل می توانید نزدیکترین بنگاه معاملاتی خودرو را پیدا کرده و ماشین مورد علاقه خود را توسط کارشناس خبره بررسی کنید.

موردی که باید برای خرید خودرو مخصوصا به صورت آنلاین مد نظر داشته باشید آن است که اگر قبل از معامله توسط اپلیکیشن ها و سایت های واسط این کار را انجام می دهید، فروشنده می تواند کلاهبرداری کرده و ماشین را به چند نفر با ترفندهای مختلف بفروشد. پس اصالت مالکیت خودرویی را نیز باید در نظر بگیرید.

نمایشگاه های فیزیکی خودرو که دارای اتحادیه و پروانه کسب و کار خود می باشند، بهترین روش برای معاملات می باشند که باید در نظر داشته باشید.

در نظر گرفتن هزینه بیمه خودرو

یکی از مواردی که در هنگام خرید خودرو باید به آن توجه کنید، هزینه بیمه خودرو است. برخی از خودروها نرخ بیمه بالاتری نسبت به سایر خودروها دارند. مقایسه نرخ بیمه قبل از خرید ماشین از این نظر مهم است که به شما کمک می کند در دراز مدت پول کمی را برای بیمه خودروی خود دهید.

بهترین کار برای این مورد، بررسی آنلاین از وب سایت های مختلف و گرفتن مشاوره از آن ها است که با توجه به خودرویی که در نظر گرفتین، هزینه ها را بررسی کنید.

بررسی ایمنی خودرو

درست است که از نظر ایمنی خودروهای تولیدی داخل کشور شاید تفاوت زیادی با هم نداشته باشند، ولی در حالت کلی از نظر فنی و استحکام بدنه خودرو بهتر است این مورد را در نظر بگیرید.

هنگام خرید ماشین به چه نکاتی توجه کنیم

وقتی به دنبال خودرو هستید، ایمنی حرف اول را می زند. شما می خواهید مطمئن شوید که خودرویی با ایمنی بالا پیدا می کنید. این کار به شما آرامش خاطر در هنگام رانندگی می دهد و به شما کمک می کند هم از تصادف ها جلوگیری کند و هم این که بعد از تصاودف نیز هزینه جانی و مالی کمتری بخورید.

برای این مورد می توانید از کارشناسان خودرو مشاوره بگیرید و بعد تصمیم به خرید نوع خودرو کنید.

قیمت خودروی مناسب بودجه شما هنگام خرید

در واقع قیمت خودرو به عنوان پارامتر اول هنگام خرید ماشین می باشد که باید در نظر داشته باشید. چرا که متناسب با آن دیگر هزینه ها نیز مثل بیمه، تعمیر و نگهداری و… را خواهید داشت.

باید بعد از تصمیم به این که ماشین چند قیمت می خواهید شروع به جستجوی آن در فضای اینترنت و فیزیکی کنید.

شاید شما نمی خواهید برای ماشین جدیدتان بیش از حد خرج کنید، البته در نظر گرفتن سایر هزینه های مربوط به خودرو نیز مهم هستند که باید آن ها را نیز در نظر بگیرید.

توجه به قیمت در هنگام خرید ماشین

به عنوان مثال، شما باید هزینه بنزین یا گاز مصرفی، دوگانه سوز بودن، بیمه و تعمیر و نگهداری و… را نیز بپردازید که اگر در هنگام تصمیم به خرید این نکات را در نظر نگیرید، امکان دارد از پس هزینه‌ های خودرو برنیائید.

عمده مواردی که شما یا کارشناس خودرو برای معامله خودروی دسته دوم برای تعیین قیمت باید در نظر گیرید عبارتند از:

 • سالم بودن بدنه خودرو
 • رنگ خودرو
 • سالم بودن موتور
 • سال تولید یا ساخت
 • میزان کارکرد بر حسب کیلومتر
 • تعداد روزهای ماندن بیمه
 • میزان تخفیف بیمه ای که شامل خودرو می شود
 • و…

این موارد را در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد.

مصرف یا راندمان سوخت از نظر مصرف

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید در هنگام خرید خودرو در نظر گرفت، مقدار مصرف سوخت می باشد. منظور از مقدار راندمان سوخت، میزان مصرف آن به مسافت پیموده شده است.

بیشتر بخوانید: افزایش عمر باتری ماشین

شهرت خودروساز و برند بودن آن

درست است که در ایران، اکثر مردم توان خرید خودروهای خارجی را با توجه به پول گمرک و … که می گیرند، هزینه تمام شده یک خودروی خارجی زیاد است. ولی توجه به برند بودن خودروساز که در صورت داشتن نقص بتواند مشکل را در کمترین زمان حل کند از اهمیت زیادی برخوردار است.

البته در آینده نه چندان دور خودروهای برند با ایمنی بالا و حق انتخاب زیاد را خواهیم داشت و آن موقع باید تحقیق کنید و متوجه شوید که کدام تولید کنندگان معتبرتر هستند. می ‌توانید نظرات را به صورت آنلاین از سایت های مختلف و خریداران قبلی بخوانید یا با دوستان و آشنایان صحبت کرده و سپس اقدام به خرید نمائید.

هزینه های تعمیر و نگهداری

هزینه های تعمیر و نگهداری یکی دیگر از عوامل مهم در خرید ماشین می باشد که باید در نظر گرفت. هزینه تعمیر کم از مواردی است که همه موقع خرید دوست دارند این موارد را خودرویی که انتخاب می کنند داشته باشند. البته که تعدادی به برند خودرو توجه کرده و از نظر هزینه بقیه موارد را کلا در نظر نمی گیرند که این نفرات انگشت شمار بوده و درصد کمی را به خود اختصاص می دهند.

برای این مورد و زیاد کردن اطلاعات خود در این زمینه می توانید با مکانیک ها و کارشناسان خودرو صحبت کنید. هنگامی که تصوری واضح تر از هزینه های تعمیر و نگهداری داشته باشید، می توانید آنها را با قیمت خودرو مقایسه کنید. این به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا یک ماشین خاص ارزش سرمایه گذاری را دارد یا خیر.

نکات مهم فنی برای خرید خودروی دست دوم

نکات مهم فنی برای خرید خودروی دست دوم عبارتند از:

 • رنگ خودرو
 • بدنه و شاسی خودرو
 • کارکرد خودرو بر حسب کیلومتر (چک عددی کیلومتر شمار)
 • میزان خوردگی دیسک چرخ‌ ها
 • بررسی لاستیک خودرو
 • میزان باز و بسته شدن پیچ‌ های قطعات موتور ماشین
 • بررسی رنگ دود اگزوز
 • تست رادیاتور
 • بررسی سیستم برقی خودرو
 • فرمان و دنده
 • بررسی همه آپشن های خودرو و تست سالم بودن آن ها
  • دستگیره درها
  • سیستم صوتی ماشین
  • همه چراغ های خودرو
  • روکش صندلی، فرمان و…

رنگ خودرو

شاید در نگاه اول و آن هایی که بار اولشان است خودرو معامله می کنند و برای خود بدون تجربه قبلی ماشین می خرند، رنگ خودرو به عنوان یک آیتمی بدون اهمیت تلقی شود. به عنوان مثال برای درب خودرو اگر بدانید که خودرویی مثل پژو 207 در صورت رنگ شدن یک درب 20 میلیون و برای هیوندای سانتافه نیز 60 میلیون از قیمت آن را کاهش می دهد، شاید تعجب کنید. ولی داشتن وسواس در خرید خودرو و نگاه به درب، گلگیر خودرو، سقف خودرو از نظر چپ شدن، کاپوت ها و… باعث می شود خودرویی را که می خرید، کارشناسی شده تر و با قیمت مناسب تر تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع رنگ خودرو را بخوانید.

بدنه و شاسی خودرو

زنگ زدگی، فرو رفتگی، وجود ترک، تعویض کاپوت، تعویض گلگیر، تویض یا رنگ درب و… از جمله مواردی هستند که در بدنه خودرو هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

پس هنگام بررسی توسط کارشناس خودرو و خرید به این نکته نیز توجه کنید.

شاسی یا فریم نیز یکی از قسمت های اصلی خودرو در کنار بدنه و پیشرانه آن می باشد.

نکات فنی مهم در هنگام خرید ماشین

یک شاسی خوب از فولاد ساخته می شود که قسمت های مختلف ماشین روی‌ آن سوار می شوند و باید وزن آن ها را در کنار ضربه و تنش های وارده تحمل کرده و استحکام بالایی داشته باشد. همچنین لرزش های خودرو را به کمترین میزان به درون خودرو انتقال دهد.

هنگام خرید نیز اگر به ضربات و کج بودن شاسی توجه نکنید و موقع رانندگی نیز مثلا متمایل شدن آن به یک سمت را متوجه نشوید، ممکن است بعدا از خرید خود پشیمان شوید. پس عملکرد سیستم ترمز، سیستم تعلیق و فرمان‌ آن نیز باید انجام شود.

کارکرد خودرو بر حسب کیلومتر

کارکرد خودرو بر حسب کیلومتر از نظر کارشناسان به صورت متوسط 20 هزار کیلومتر برای هر سال در نظر گرفته می شود. یعنی اگر بیشتر از این میزان از خودرو کار کرده باشد، ارزش خریداری کمتری دارد.

این مورد را معمولا قبل از فروش دستکاری می کنند. درست است که با توجه به فرسودگی کلی خودرو نیز اگر کارشناس دقت کند شاید متوجه این مهم شود، باز باید این مورد را خیلی جدی بگیرید.

مشکلات رنگ دود خروجی از اگزوز ماشین

انواع رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو شامل دود سفید، دود آبی و دود سیاه می باشند که هر کدام به خاطر مشکلی در موتور می باشند.

خروج دود سفید یا بخار معمولا در زمستان و زمانی اتفاق می افتد که ماشین پارک است و آب در لوله اگزوز وجود دارد و ماشین را روشن می کنید و با گرم شدن لوله اگزوز میعان به بخار تبدیل می شود.

برای این مورد هیچ جای نگرانی نیست، اما اگر پس از گرم شدن موتور هم چنان دود سفید از اگزوز خارج می شد، نشان از مشکلی در موتور می باشد.

مشکلاتی مثل نشت مایع خنک کننده به محفظه احتراق، قاطی شدن آب و روغن و… باعث بوجود آمدن این مشکل است.

خارج شدن دود آبی رنگ ناشی از موتوری است که روغن زیادی را می سوزاند و به علت خرابی اجزای موتور، روغن زیاد در موتور و… می باشد که باید بررسی شود.

خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو نیز دو عامل دارد. یکی این است که انژکتور سوخت زیادی را اضافه می کند و یا این که هوای کافی را سوپاپ های ورودی تامین نمی کنند که باید بررسی شوند و کارشناسی که با خود می برید یا خودتان این موارد را نیز چک کنید.

نکات مهم قول نامه ای برای خرید خودروی دست دوم

معمولا پس از پسند کردن خودرو و تست آن توسط خریدار نوبت به قولنامه می رسد که نکات مهم را باید رعایت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

نکات قولنامه ای مهم در هنگان خرید ماشین

نکات مهم قول نامه ای برای خرید خودروی دست دوم عبارتند از:

 • درج مشخصات خودروی خریداری شده
  • نوع سوخت مصرفی یا دوگانه سوز بودن
  • مدل یا سال تولید
  • رنگ ماشین
  • ابزارآلات و … که روی ماشین است.
 • ذکر دقیق قیمت خریداری شده
 • تاریخ دقیق تحویل خودرو به خریدار و ارائه مدارکی مثل
  • بیمه خودرو
  • کارت سوخت
  • گواهی عدم خلافی
  • معاینه فنی خودرو و…
 • تعویض پلاک خودرو و تاریخ آن
 • و…

جمع بندی و کلی نکات مهم برای خرید ماشین

در یک جمع بندی کلی برای موارد بالا اگر قصد خرید خودرو را دارید این نکات مهم را مد نظر قرار دهید. اینها مواردی هستند که باید به آنها توجه کنید. این موارد عبارتند از:

 • تصمیم بگیرید که آیا یک ماشین جدید می خواهید یا دست دوم
 • با تحقیق و محدود کردن گزینه های خود بر اساس بودجه و نیازهای خود شروع به انتخاب خودرو کنید.
 • معامله را سعی کنید توسط بررسی کارشناس از بدنه و موتور انجام دهید تا مطمئن تر برای انجام معامله شوید.
 • بررسی رنگ خودرو توسط کارشناسان خبره پیشنهاد می شود.
 • مشکلاتی در شاسی، بدنه و … که کلا جلوی دید نیستند بررسی شوند بهتر خواهد بود.
 • بررسی نکات فنی کامل خودرو
 • فراموش نکنید که قبل از تصمیم گیری نهایی، ماشین را تست کنید. (از نظر بررسی از نظر فنی و صداهای مختلف و…)
 • بازار خودرو بعد از خرید آن جهت خوش معامله بودن برای فروش را چک کنید.
 • نوع معامله را قانونی و رسمی به صورت قول نامه و… انجام دهید.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: هنگان خرید ماشین به چه نکاتی توجه کنیم

5/5 - (1 امتیاز)

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله