افزایش عمر باتری ماشین

افزایش طول عمر باتری ماشین

افزایش عمر باتری ماشین : همه رانندگان موافقند که یک باتری خالی می تواند دردسرهای غیرمنتظره بزرگی ایجاد کند. اگرچه عواملی مانند شرایط آب و هوایی و نحوه استفاده از اتومبیل می تواند بر طول عمر باتری خودرو تأثیر بگذارد ، اما می توان از زود خالی شدن باتری جلوگیری کرد.

به طور متوسط باتری های اتومبیل بین سه تا پنج سال دوام می آورند. اگر می خواهید باتری این مدت باقی بماند و بعد از یکی دو سال مجبور به تعویض آن نشوید، نکات نگهداری از باتری را باید بدانید و رعایت کنید.

آموزش برق خودرو

نحوه کارکرد باتری خودرو

درون یک باتری اتومبیل معمولی ، شش جز کوچکتر تولید کننده انرژی وجود دارد که سلول نامیده می شوند. هر سلول شامل یک سری الکترود یا صفحه است. صفحات مثبت باتری از پروکسید سرب (pbO2) ساخته می شوند. صفحات منفی باتری از نوع سرب خالص در حالت نرم و اسفنجی هستند. صفحات داخل هر سلول در کل 16 جز به صورت لایه های متناوب مرتب شده اند. تمام صفحات مثبت سلول به طور موازی سیم کشی می شوند ، مانند همه صفحات منفی.

هر سلول تقریباً 2 ولت برق تولید می کند. شش سلول منفرد بصورت سری با یکدیگر سیم شده اند ، بنابراین ولتاژ تولید شده توسط هر سلول به هم اضافه می شود. نتیجه آن 12 ولت است.

وقتی ما یک منبع DC خارجی را روی باتری اعمال می کنیم ، روند کار را معکوس می کنیم. یک منبع DC خارجی مانند دینام یا شارژر باتری ، الکترون ها را به صفحه پراکسید سرب مثبت سولفات سرب و صفحه سرب منفی منفرد پراکسید سرب تغذیه می کند. در طی فرآیند شارژ ، تراکم محلول اسید سولفوریک کاهش می یابد ، اما هنوز یون های مثبت هیدروژن و یون های سولفات منفی داریم.

یون های هیدروژن با بار مثبت به سمت پایانه منفی منبع DC خارجی حرکت می کنند. هر یون هیدروژن یک الکترون از صفحه منفی می گیرد تا به یک اتم هیدروژن تبدیل شود. این اتم های هیدروژن برای تولید سرب و اسید سولفوریک به سولفات سرب حمله می کنند.

یونهای سولفات منفی به سمت صفحه دارای بار مثبت حرکت می کنند. وقتی به آنجا می رسند ، الکترون اضافی خود را رها می کنند تا به سولفاتهای رادیکال تبدیل شوند. این سولفات رادیکال با سولفات سرب واکنش نشان می دهد و پراکسید سرب و اسید سولفوریک را تشکیل می دهد.
هنگامی که باتری شما شارژ کامل دارد ، قبل از شروع به یخ زدن باتری ، دمای خارج از آن معمولاً می تواند به زیر -50 F برسد. برعکس ، یك باتری تخلیه شده دقیقاً در زیرF 30 شروع به یخ زدن می كند. پس از یخ زدن باتری ، دیگر هیچ الکترونی با سرعت زیاد به جایی منتقل نمی شود.

کارکرد باتری خودرو

برای یک باتری سرب اسید معمولی ، در شرایط عالی با شارژ کامل ، باتری باید در حدود 12.6 تا 12.7 ولت باشد که بدون بارگیری اندازه گیری شود. با کاهش حدود 50 درصدی ، باتری حدود 12.3 ولت را می خواند. 12ولت یعنی حدود 25 درصد شارژ برای شما باقی مانده است. سرانجام ، هر چیزی کمتر از 11.9 به معنای از بین رفتن باتری است. دامنه آن خیلی گسترده نیست و اکثر مردم فکر می کنند اگر باتری 12.0 ولت باشد ، خوب است.

پیشنهاد ویژه : دوره های آموزش برق خودرو ، آموزش مکانیک خودرو  ، آموزش تعمیرات ایسیو کاملا عملی و پیشرفته با 30% تخفیف و ارائه مدرک فنی حرفه ای در آموزشگاه فن آموزان

انواع باتری ماشین

به صورت معمول، دو نوع باتری در بازار وجود دارد. نوع اول، باتری های سیلد (اتمی) وخشک که به گفته کارشناسان و فروشنده ها نیاز به مراقبت ندارند. البته این حرفی نادرست است، و فقط بازدید دوره ای آن را می توان در بازه های طولانی تر انجام داد. نوع دوم باتری های اسیدی یا غیرسیلد که نیاز به مراقبت بیشتری دارند و باید زود به زود بررسی شوند.

اما کارهایی که در بررسی و بازدید از باتری انجام می شود باید شامل بررسی سطح الکترولیت در باتری، زدودن رسوبات یا سولفاته در قطب های سربی، باز بودن راه سوراخ های ریز روی درپوش باتری، محکم بودن پیچ ها، برقرار بودن اتصالات و … ، باشد.

نکات مهم در افزایش عمر باتری ماشین

  • به طور منظم ولتاژ باتری خود را آزمایش کنید

آزمایش پیشگیرانه باتری می تواند شما را از خالی شدن یا خرابی باتری زمانی که در جاده هستید، نجات دهد. مکانیک های واجد شرایط می توانند آزمایش باتری را برای شما انجام دهند ، اما اگر نیاز به انجام آزمایش باتری بین دو نوبت سرویس ماشین خود دارید ، یک دستگاه دستی که درخانه نیز استفاده می شود، در دسترس است.

تقویت باتری ماشین

ساده ترین راه برای آزمایش ولتاژ باتری استفاده از ولت متر است. اگر قصد خرید یک دستگاه را دارید ، ولت متر دیجیتال گزینه خوبی است و کار با آن ساده است. برای دقیق خواندن ، حداقل دوازده ساعت پس از خاموش شدن خودرو ، تست ولتاژ را انجام دهید.

با اتصال سر مثبت ولت متر به ترمینال مثبت باتری و سر منفی آن به ترمینال منفی باتری، شروع کنید. بر روی نمایشگر ولت متر عددی به عنوان ولتاژ باتری ظاهر می گردد، آن را بخوانید. باتری کاملاً شارژ شده معمولاً عددی بین 12.4 تا 12.8 ولت را نمایش می دهد. اگر میزان ولتاژ شما خارج از این اعداد باشد ، احتمالاً باتری شما نیاز به بازرسی حرفه ای از سوی یک مکانیک دارد.

  • ماشین خود را برای مدت طولانی بدون استفاده رها نکنید

اگر اتومبیل شما روزهای زیادی غیر فعال باشد (یا اگر فقط در سفرهای کوتاه مدت از آن استفاده می کنید) ، باتری زمان کافی برای شارژ مجدد نخواهد داشت.

اتومبیل شما در مواقعی که به طور منظم استفاده می شود بهترین عملکرد را خواهد داشت ، بنابراین در صورت امکان ، حداقل هفته ای یک بار آن را برای 30 دقیقه رانندگی بیرون بیاورید تا موتور گرم شود و مایعات خودروی شما در گردش باشد.

اگر چند هفته بدون استفاده بماند ، احتمالاً هنگام استفاده بعدی، متوجه خواهید شد که اصطلاحا ماشین باتری خالی کرده است . بهترین کار برای تقویت باتری ماشینف اطمینان از شارژ کامل آن و بررسی صحت سطح الکترولیت است (اگر دارای درپوش قابل جدا شدن باشد). در صورتی که مطمئن نیستید یا شناخت کافی ندارید، برای کمک به یک مکانیک زنگ بزنید.

  • باتری را مرتبا تمیز کنید

آلودگی ، کثیفی یا رطوبت روی باتری اتومبیل باعث می شود نشتی از طریق باتری باعث اتصال کوتاه شود و در نتیجه باتری شما خالی کند. این جرم سطح را می توان با اسفنج و پارچه خشک به راحتی از بین برد. برای افزایش عمر باتری ماشین ، این کار را حداقل یک بار در ماه انجام دهید تا از جمع شدن آلودگی ها جلوگیری شود.

متأسفانه خوردگی در ترمینال های باتری و گیره های سرب باتری معمول است. خوردگی در ترمینال ها و گیره های سربی می تواند مانع جریان برق از طریق باتری شود ، بنابراین بسیار مهم است که برای افزایش عمر باتری ماشین آلودگی یا تجمع آن پاک شود تا از دوام و کارایی باتری اطمینان حاصل شود. در صورت نیاز ، از مکانیک خود بخواهید در هنگام سرویس دهی پایانه ها را تمیز کند.

  • از لوازم جانبی الکترونیکی استفاده نکنید

وقتی موتور ماشین شما روشن نیست ، از لوازم جانبی الکترونیکی استفاده نکنید. روشن نگه داشتن چراغهای جلوی خود ، و یا چراغهای داخلی ، یا روشن کردن جرقه برای کار کردن سیستم سرگرمی بدون روشن کردن موتور ، می تواند باتری را خالی کند. دلیل این امر این است که در هنگام خاموش شدن موتور دینام اتومبیل شما خاموش است ، بنابراین لوازم جانبی الکترونیکی به جای آن انرژی باتری ماشین شما را تخلیه می کنند.

برای جلوگیری از این مسئله و افزایش عمر باتری ماشین عادت کنید که هر بار که از اتومبیل خارج می شوید ، همه چیز (از همه مهمتر چراغ های شما) خاموش باشد.
همچنین فراموش نکنید که هنگام ترک ماشین خود را قفل کنید. این فقط برای اهداف امنیتی نیست؛ اگر ماشین خود را باز بگذارید ممکن است سیستم رایانه ای شما همچنان در حال کار باشد و این می تواند باتری شما را خالی کند بدون اینکه حتی خودتان بدانید.

  • ماشین خود را به صورت سرویس کنید

برای افزایش عمر باتری ماشین و جلوگیری از احتمال خرابی های غیرمنتظره ، بهتر است باتری اتومبیل خود را بصورت حرفه ای آزمایش کنید. در سرویس اتومبیل بعدی خود ، از مکانیک بخواهید که باتری شما در وضعیت خوبی قرار دارد و مطمئن شوید به درستی شارژ می شود.

  • در آب و هوای سرد بیشتر مراقب باتری ماشین باشید

مشکل آب و هوای سرد و عملکرد باتری معمولاً فقط به دلیل درجه حرارت ایجاد نمی شود. با پایین آمدن درجه حرارت ، ما از بخاری ها ، یخ زدایی های شیشه عقب و فرمان های گرم شونده استفاده می کنیم. با این کارها بارهای الکتریکی از سیستم شارژ باتری شما استفاده کرده و جریان را از آن می گیرند. اگر مسافت کمی تا محل کار خود طی کنید ، مثلاً کمتر از 15 دقیقه ، می بینید که میزان شارژ باتری شما به تدریج و روز به روز افت می کند.

وقتی وسایل نقلیه خود را در هوای سرد راه اندازی می کنیم ، روغن موجود در موتور و سیستم انتقال قدرت بسیار غلیظ تر است. این جریان مورد نیاز برای چرخاندن موتور استارت را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. اگر برای راه اندازی ماشین در یک روز آفتابی و تابستانی 200 آمپر لازم بود ، این مقدار برای روزهای سرد ، دو برابر شود. بنابراین برای افزایش عمر باتری ماشین اجازه دهید چند دقیقه ای ماشین روشن بماند تا گرم شود، و غلظت روغن به حد مطلوب برسد.

اموزشگاه فن اموزان مرکز تخصصی آموزشهای الکترونیک ، تعمیرات و مکانیک در تهران با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور می باشد. از جمله دوره های پرطرفدار شامل آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش جلوبندی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیر موتور سیکلت و … می باشد. عناوین بیش از هشتاد دوره پردرآمد در صفحه ی اصلی سایت قابل مشاهده است. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله