تفاوت تاچ ال سی دی اصلی و تقلبی گوشی

تفاوت ال سی دی اصل و تقلبی

معمولاً تعویض ال سی دی گوشی از رایج ترین تعمیراتی است که صورت می گیرد. در اثر ضربه خوردن یا افتادن گوشی از دست ممکن است که تاچ و ال سی دی روی گوشی آسیب ببینند و نیاز به تعمیر داشته باشند. از طرف دیگر ال سی دی گوشی های جدید که هم بزرگ هستند و هم کیفیت تصویر بالایی دارند یکی از قطعات بسیار گران قیمت گوشی به حساب می آید. در این مطلب قصد داریم تفاوت تاچ و ال سی دی اصلی و فیک گوشی های موبایل را مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش تعمیرات موبایل

فیلم آموزش تشخیص تاچ ال سی دی اصل

ال سی دی اورجینال چیست؟

ال سی دی های اصل که در بازار با نام OEM به معنای اورجینال شناخته می شوند ال سی دی های باکیفیتی هستند که توسط شرکت های تولید کننده به بازار عرضه می شوند. این عبارت مخفف Original Equipment Manufacturer به معنای تولید کننده ی تجهیزات اصل می باشد.

ال سی دی های اصل روی بسته ی خود دارای علامت OEM هستند که همین نشان دهنده ی اصل بودن ال سی دی و انطباق آن با استانداردهای یک قطعه ی اصلی است. ال سی دی اورجینال گران قیمت ترین نوع ال سی دی است و طبیعتاً بالاترین کیفیت ممکن را دارد و هیچ تفاوتی با ال سی دی فابریک گوشی ندارد.

پیشنهاد ویژه : دوره آموزش تعمیرات موبایل شامل اموزش تعمیرات سخت افزار و نرم افزار گوشی های اندروید و آیفون + آموزش تعمیرات تبلت با 30% تخفیف بصورت کاملا عملی در آموزشگاه فن اموزان. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

ال سی دی تقلبی یا فیک چیست؟

دسته ی دیگری از ال سی دی ها وجود دارند که به آن ها تقلبی یا High copy گفته می شود. برای این دسته از ال سی دی ها نام های دیگری همچون ال سی دی چینی، ال سی دی گرید A و گرید A+  نیز به کار می رود. این ال سی دی ها توسط شرکت های متفرقه ساخته می شوند و مورد تأیید تولیدکنندگان اصلی نیستند زیرا کیفیت پایین تری دارند و برخی از استانداردها در آن ها رعایت نشده است.

به دلیل پایین بودن کیفیت این ال سی دی ها قیمت آن ها نیز کمتر است و این تنها مزیتی است که ال سی دی های تقلبی نسبت به ال سی دی های اصل دارند. ال سی دی های تقلبی نشانه های مختلفی دارند که از میان آن ها می توان به تاریک نشان دادن تصاویر، پایین بودن کیفیت تصویر، مصرف بیش از اندازه ی باتری و دوام و مقاومت پایین آن ها اشاره کرد.

تفاوت تاچ ال سی دی اصل و فیک

این دو نوع ال سی دی ویژگی های متفاوتی دارند که با توجه به آن ها می توان آن ها را از هم تشخیص داد. این تفاوت ها عبارتند از :

تفات تاچ ال سی دی اصل و تقلبی

 • کیفت تصویر

ال سی دی های اصل و اورجینال از کیفیت تصویر بهتری برخوردارند و دارای قابلیت تفکیک رنگ فوق العاده ای هستند در حالی که ال سی دی های کپی هم از نظر کیفیت تصویر و هم از نظر تفکیک پذیری رنگ ها در سطح خوبی قرار ندارند.

 • روشنایی صفحه

ال سی دی های اورجینال نسبت به ال سی های کپی از نظر میزان تولید روشنایی در سطح بالاتری قرار دارند. میزان تولید نور زمانی اهمیت دارد که قصد دارید در روشنایی محیط بیرون و در مقابل نور آفتاب از گوشی خود استفاده کنید.

 • تفاوت دوام ال سی دی اصلی و تقلبی

بدیهی است که طول عمر ال سی دی های اصل بیشتر از ال سی دی های تقلبی است. یعنی در شرایط یکسان ال سی دی های تقلبی زودتر فرسوده و خراب می شوند.

 • سرعت تاچ

یکی از مهمترین قابلیت های ال سی دی های اصل بالا بودن سرعت تاچ آن ها است. این ال سی دی مانند ال سی دی فابریک گوشی عمل می کند و هیچ باگ و تأخیری ندارد. این در حالی است که ال سی دی های تقلبی معمولاً سرعت عمل خوبی ندارند و گاهی با تأخیر کار می کنند.

 • تفاوت قیمت ال سی دی اصلی و فیک

با توجه به کیفیت بالا و ویژگی های مطلوبی که ال سی دی های اورجینال دارند طبیعی است که نسبت به ال سی دی های تقلبی گران تر باشند. البته با توجه به این که برخی از افراد کیفیت را ترجیح می دهند شاید این مسئله برای ال سی دی های تقلبی مزیت محسوب نشود.

تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

در هنگام تعویض تاچ و ال سی دی گوشی ،  آن چه که ذهن ما را مشغول می کند این است که چگونه تفاوت ال سی دی اصلی و تقلبی را تشخیص دهیم. البته بعضی از افراد برای کاهش هزینه های تعمیر خودشان تقاضا می کنند که تعمیرکار از تاچ یا ال سی دی فیک برایشان استفاده کند. نکات و علائمی وجود دارند که به تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی کمک می کند. در ادامه به توضیح این موارد می پردازیم.

تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

 1. بررسی کیفیت

همان طور که قبلاً اشاره کردیم کیفیت تصویر ال سی دی های اورجینال بسیار بهتر از ال سی دی های کپی است. بنابراین اگر یک ال سی دی اصل و یک ال سی دی تقلبی را کنار هم قرار دهید از روی شفافیت تصویر می توانید تشخیص دهید که کدام اصل است.

 1. بررسی پدهای روی کابل

یکی از بهترین بیشتر ال سی دی های اورجینال روی کابل های خود دارای پد محافظ هستند که از آسیب دیدن کابل جلوگیری می کنند اما در ال سی دی های تقلبی روی کابل ها یا پدی وجود ندارد و یا اگر باشد یک پد زبر و بی کیفیت است.

 1. بررسی لوگوی شرکت تولید کننده

در 80 درصد مواقع روی هر دو طرف کابل های ال سی دی های اصل به خصوص ال سی دی های شرکت اپل لوگوی شرکت سازنده ی آن حک شده است. این در حالی است که چون ال سی دی های تقلبی توسط تولیدکنندگان متفرقه عرضه می شوند روی کابل هایشان هیچ نام و لوگویی ثبت نشده است.

 1. بررسی محل قرار گرفتن لنز دوربین سلفی

یکی دیگر از تاچ و ال سی دی اورجینال با کپی در محل قرار گرفتن لنز دوربین سلفی می باشد. در ال سی دی های اورجینال در قسمتی که لنز دوربین سلفی قرار می گیرد نوعی محافظ لنز باکیفیت تعبیه شده است اما در ال سی دی های تقلبی به این مسئله توجهی نشده و در آن ها فقط یک جای معمولی برای قرار گرفتن لنز دوربین جلو در نظر گرفته شده است.

 1. بررسی شماره سریال ها

شماره سریال های درج شده روی ال سی دی های اصل معمولاً کاملاً واضح نیستند و با حروفی کوچک نوشته شده اند در حالی که شماره سریال هایی که روی ال سی دی های تقلبی نوشته شده اند معمولاً کاملاً شفاف و واضح هستند و فونتشان بزرگتر از حد معمول است. این مسدله به این خاطر است که شرکت های سازنده ی ال سی دی های تقلبی قصد دارند با واضح نشان دادن شماره سریال روی قطعه به دیگران القا کنند که این محصول اصل است.

 1. بررسی فریم ال سی دی

از روی لبه های فریم ال سی دی هم می توان اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص داد. انگشت خود را روی لبه ی فریم بکشید، اگر ناهمواری وجود داشت ال سی دی تقلبی است و اگر فریم صاف و یکدست بود ال سی دی اورجینال است.

تاچ اسکرین چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صفحه ی روی گوشی شما از چهار لایه ی باریک تشکیل شده است که روی همدیگر قرار گرفته اند. لایه ی اول از بیرون شیشه یا گلس گوشی است که در مدل های جدیدتر بسیار مقاوم و ضد خش است. لایه ی بعدی تاچ اسکرین است که مسئول حس کردن ضربه های انگشت دست است تا گوشی شما از این طریق کار کند.

از کجا بفهیم ال سی دی گوشی عوض شده

لایه ی بعدی ال سی دی است که مسئول نشان دادن تصاویر است و لایه ی آخر صفحه ی نور پس زمینه است. به دلیل این که تمامی این لایه ها به یکدیگر متصل هستند ممکن است شکستن صفحه به دو یا سه لایه از این صفحات آسیب وارد کند.

گاهی اوقات فقط تاچ اسکرین نیاز به تعویض شدن دارد و گاهی تاچ اسکرین و ال سی دی هر دو باید تعویض شوند. تاچ اسکرین سیگنال های لمس ها را می خواند و آن را به پردازشگر ارسال می کند. در حقیقت تاچ اسکرین صفحه ی نازک و شفافی است که بین گلس رویی و ال سی دی قرار گرفته است و فعالیت هایی همچون کلیک کردن، انتخاب گزینه ها و زوم کردن در داخل گوشی برعهده ی آن می باشد.

تفاوت تاچ اسکرین اصلی و تقلبی

مشخص است که هر جنسی که اصل باشد دارای کیفیت قابل قبول است و استانداردهای لازم در آن رعایت شده است. از آن جا که تاچ اسکرین وظیفه دارد حرکات دست روی صفحه ی موبایل را احساس کند لازم است که دارای حسگری قوی باشد و سرعت عمل خوبی در انتقال دادن سیگنال ها به پردازشگر داشته باشد.

یک تاچ اسکرین تقلبی قطعاً از کیفیت کافی برخوردار نیست، به ضربات انگشت سریع پاسخ نمی دهد و عملکرد گوشی را کند می کند. تاچ و ال سی دی های مختلفی در بازار وجود دارند که قیمت بعضی از آن ها بسیار پایین است. این تفاوت در قیمت به خاطر تقلبی یا معیوب بودن قطعه است.

اموزشگاه فن آموزان بزرگترین مرکز تخصصی آموزشهای الکترونیک ، تعمیرات و ابزار دقیق در تهران می باشد که با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور اقدام به برگزاری دوره های اموزشی ویژه بازار کار از جمله تعمیرات موبایل و تبلت ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش plc ، آموزش سیم پیچی موتور و … بصورت تخصصی و پیشرفغته نموده است. برای مشاهده بیش از هشتاد دورخه اموزشی پردرآمد به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

یک پاسخ به “تفاوت تاچ ال سی دی اصلی و تقلبی گوشی”

 1. سلام من تاج ال سی دی را تبدیل کردم و تاج اسکرین شیت دارد آیا این نشانه از تقلبی بودن اسکرین بوده میتواند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات