نقش برد الکترونیک در لوازم خانگی

نقش برد الکترونیک در لوازم خانگی

نقش برد الکترونیک در لوازم خانگی مخصوصا بعد از خرابی آن زیاد به چشم می آید و مشخص می شود که همه کاره اکثر دستگاه ها و لوازم خانگی همین برد است. تقریبا همه لوازم خانگی مدرن از قطعات و بردهای الکترونیکی مانند مایکروویوها، یخچال ها، قهوه سازها و… استفاده می کنند. در دوره آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی بخشی از دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در آموزشگاه فن آموزان می باشد که در آن بطور خاص تعمیرات برد انواع لوازم خانگی برقی و آشپزخانه با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان اموزش دااده می شود. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

برد الكترونيكی به عنوان مغز اصلی دستگاه های لوازم خانگی هستند که عموما فرمان ها و دستورات برای انجام كارهای مختلف را، هم ارسال و هم دريافت می كنند. صادر کردن پیام به قسمت های مکانیکی و الکتریکی دستگاه ها می باید، ولی فرمان های دریافتی معمولا از سوئیچ ها و سنسورها به برد انتقال داده می شود.

بردهای مدار چاپی یا PCB (Printed circuit board)، نقش حیاتی در روزگار مدرن امروزی برای کارهای روزمره را به علت بالا رفتن سرعت و دقت در کارها دارند. با رشد و توسعه فناوری، نیاز به PCB نیز بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

این بردها اساسا به عنوان یک قطعه مهم در لوازم خانگی هستند و تقریبا در همه وسایل و تجهیزات الکترونیکی یا الکتریکی استفاده می شوند و امروزه در قلب اکثر دستگاه های الکتریکی قرار دارند.

بردهای مدار چاپی می توانند در پیکربندی های مختلفی به خاطر پیاده کردن اهداف مختلفی ارائه شوند.

پس می توان گفت در عصر تکنولوژی، تقریبا همه انواع صنایع از بردهای مدار چاپی بهره ‌مند شده ‌اند. برخی از کاربردهای رایج بردهای مدار چاپی را در ادامه بررسی کرده و سپس به توضیح بیشتری در مورد نقش برد الکترونیک در لوازم خانگی خواهیم پرداخت.

برد مدار چاپی چیست

برد مدار چاپی که به اختصار PCB می باشد، به عنوان یک برد الکترونیکی با مدارهای فلزی تعبیه شده در آن می باشد که اجزای مختلف دستگاه را به هم متصل می کند. بردها ممکن است یک لایه، دو لایه، چند لایه و… باشد. لایه های روی برد معمولا به طور جداگانه اچ شده و سپس با هم لمینت می شوند.

PCB ها از زمان معرفی در اوایل دهه 90 راه زیادی را پیموده اند تا به شکل امروزی در آمده اند. امروزه تولید کنندگان قادر به تولید PCB با مشخصات مختلف مطابق نیاز کارفرما هستند. یعنی مجهز به سیستم های ساخت و تولیدی و آزمایش های پیشرفته هستند. همچنین دانش فنی مناسب و کافی دارند که به آنها کمک می کند تا نیازهای تخصصی صنعت تولید لوازم خانگی را برآورده کنند.

برد خام الکترونیکی یا فیبر برد مدار چاپی، بسته به اینکه برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرند شکل ها و اندازه های مختلفی دارند، برخی از آنها سوراخ هایی دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط به پدهای کوچک برای اتصال اجزا نیاز داشته باشند.

وسایل الکترونیکی از طریق سوراخ ها و نصب روی سطح بر روی PCB ها متصل می شوند. سوراخ عبوری برای قطعاتی می باشد که دارای سیم یا پین ‌هایی هستند که از سوراخ ‌های روی برد مدار عبور می ‌کنند، در حالی که معمولا SMD‌ها، با لحیم ذوب شده و وصل می ‌شوند.

هر دو روش اتصال اجزاء مزایا و معایب مرتبط با خود را دارند. SMD ها به دلیل کوچکتر و سریعتر بودن محبوب تر هستند.

نقش برد الکترونیک در لوازم مورد استفاده و زندگی روزمره

لوازم الکترونیکی مصرفی رایج ترین بخش مورد استفاده برای بردهای مدار چاپی است. میلیون ‌ها نفر در سراسر جهان به وسایل الکترونیکی متکی هستند، چرا که جزئی از زندگی روزمره بوده و ضروری هستند. مثل تلفن همراه، کامپیوتر، مایکروویو، قهوه ساز و….

کاربردهای برد مدار چاپی نیز بسیار گسترده است. اکثر لوازم خانگی و سیستم ها و تجهیزات سرگرمی دارای برد هستند. موارد زیر تنها برخی از کاربردهای متداول PCBها در لوازم الکترونیکی و مصرفی هستند که در ادامه بیان می کنیم.

 1. بردها درلوازم و تجهیزات ارتباطی و ارتباطاتی

لوازم و تجهیزات ارتباطی و ارتباطاتی می تواند شامل تلفن های هوشمند، ساعت های هوشمند، تبلت ها و رادیوها و… باشد.

 1. بردها در کامپیوترها یا رایانه‌ ها

رایانه‌ های شخصی رومیزی خانگی، لپ ‌تاپ‌ ها، ایستگاه‌ های مختلف کاری و کنترل ماهواره ‌ای و… شامل این مورد هستند. اکثر دستگاه ها دارای صفحه نمایش و دستگاه های جانبی نیز دارای برد در داخل سیستم خود هستند.

کارکرد برد در لوازم خانگی

 1. برد در سیستم ها و تجهیزات سرگرمی

سیستم ها و تجهیزات سرگرمی شامل تلویزیون، دستگاه استریو، دی وی دی ها، کنسول های بازی و… می باشند که دارای برد هستند.

 1. برد در لوازم خانگی

در طول سال ها، تغییرات زیادی در طراحی و ساخت محصولات مصرفی، مخصوصا لوازم خانگی ایجاد شده است. محصولات مصرفی امروزی ساده نیستند و با تجهیزات الکترونیکی که عمدتا دارای طراحی های پیچیده هستند، نیاز دارند.

از آنجایی که تقاضای زیادی برای تولید انبوه بردها برای بخش لوازم الکترونیکی مصرفی لوازم خانگی وجود دارد، مهم است که تولیدکنندگان PCB کیفیت و یکنواختی تولیدی را مطابق استاندارهای خاصی برای اطمینان از ایمنی و انطباقات لازم حفظ کنند. به همین دلیل است که مقررات و استانداردهایی وجود دارد که سازندگان بردها باید رعایت کنند.

برد در لوازم خانگی

برای برآورده ساختن نیازهای تولید کنندگان و کارخانه های مختلف تولیدی که دارای بازار رو به رشدی نیز هستند، اکثر تولیدکنندگان بردها، معمولا بردهای آماده را ساخته و به بازار برای سفارش نگهداری و عرضه می کنند. همچنین با توجه سفارشی ‌سازی نیز مطابق نیاز سازندگان اقدام به تولید بردها، متناسب با برنامه ‌های کارفرماها می کنند.

3 نوع روش ساخت PCB ها

در لوازم خانگی از سه نوع PCB در هنگام تولید محصولات استفاده می کنند. سه نوع اصلی ساخت PCB عبارتند از:

 • PCB تک لایه یا یکرو
 • PCB دو لایه یا دو رو
 • PCB چند لایه

در ادامه به توضیح بیشتری از هر کدام می پردازیم.

 1. PCB تک لایه یا یکرو

PCB تک لایه یا یکرو رایج ترین، ساده ترین و کم هزینه ترین نوع برد مدار چاپی است که دارای یک لایه مسی رسانا است. قطعات الکتریکی در یک طرف برد لحیم شده یا قرار می گیرند.

این بردها فضای زیادی را اشغال می کنند و برای ابزارهای الکتریکی/الکترونیکی ساده مانند ماشین حساب، منابع تغذیه، LED ها، رادیوهای FM و… استفاده می شوند. جنس‌ های مختلف بردهای تک رو استخوانی، آلومینیومی، کامپوزیتی و… هستند.

 1. PCB دو لایه یا دو رو

در بردهای PCB دو لایه یا دو رو، به هر دو طرف بالا و پایین برد یک لایه نازک مواد رسانا مثل مس اضافه می شود و سوراخ های روی برد اجازه می دهد تا قطعات به یکدیگر متصل شوند. این PCBها از طریق سوراخ یا فناوری نصب سطحی، متصل می شوند.

PCB های دو لایه یا دو رو در کاربردهای مختلفی مانند تلفن همراه، مانیتورینگ برق، تقویت کننده ها، HVAC و بسیاری موارد دیگر از تجهیزات استفاده می شوند.

 1. PCB چند لایه

PCB های چند لایه از چند لایه رسانا تشکیل شده و بیش از دو لایه مسی دارند. به طور کلی، هر بردی که دارای حداقل سه لایه رسانا باشد جزوی از PCB های چند لایه بوده و در این دسته قرار می گیرد. PCB های چندلایه در واقع به شکل ساندویچ طراحی شده اند و همه اینها تحت فشار و دمای بالا به هم چسبانده شده و در واقع لمینت می شوند تا اطمینان حاصل شود که شکاف هوای بین این لایه ها وجود ندارد و PCB چند لایه پایدار است.

این نوع بردها با استفاده از چندین لایه زیرلایه طراحی شده اند که توسط عایق از هم جدا شده اند. بسته به پیچیدگی آن ها، حداکثر 42 لایه می تواند در PCB گنجانده شود.

این نوع PCB ها معمولا در مدارهای الکترونیکی بسیار پیچیده استفاده می شود که هزینه‌ی بالاتر و سایز برد از معایب و مزایای این نوع بردها می باشند.

PCB های چند لایه در رایانه ها، تبلت ها، لپ تاپ ها، تلفن های همراه، تجهیزات پزشکی، GPS ها و دیگر دستگاه های پیچیده استفاده می شوند.

کاربردهای PCB در لوازم خانگی

کاربردهای PCB در تولید محصولات مصرفی و لوازم خانگی بسیار زیاد است و تقریبا همه لوازم خانگی جدید از قطعات الکترونیکی و بردها استفاده می کنند. مانند مایکروویوها، یخچال ها، کولرها، قهوه ساز ها و…

دیگر کاربردهای PCB در لوازم خانگی و زندگی روزمره عبارتند از:

 • سیستم های تهویه مطبوع
 • مایکروفر
 • ماشین های لباسشویی
 • کنترل از راه دور تلویزیون
 • وسایل روشنایی
 • جاروبرقی های رباتیک
 • پخش کننده سی دی
 • قهوه جوش های دیجیتال
 • سیستم های دزدگیر منزل
 • سینماهای خانگی
 • بازی های ویدیویی
 • اسباب بازی های الکترونیکی کنترل از راه دور
 • و…

مثال برای نقش برد الکترونیک در لوازم خانگی مختلف

 • برد و نقش آن در ماشین لباسشویی

همان طوری که در اول مقاله نیز اشاره شد، برد کنترلی به عنوان مغز لوازم خانگی، مثل ماشین لباسشویی می باشد. در واقع بردهای جدید به عنوان کامپیوتر های کوچک شمرده می شوند.

برد به عنوان کنترلر اصلی ماشین لباسشویی برای فرستادن دستورات و سیگنال ها به اجزای مختلف جهت اجرای برنامه های شستشوی می باشد.

اگر برد ایراد پیدا کند، ماشین کار نکرده و دستورات لازم نیز برای اجرا ارسال نخواهند شد. در دوره آموزش تعمیرات لباسشویی در فن اموزان تعمیر برد لباسشویی و همچنین تعمیرات قطعات مکانیک آن بصورت کاربردی و ویژه بازار کار ارائه می شود. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

 • نقش برد در ماشین ظرفشویی

همان طوری که گفتیم برای اجرای صحیح برنامه باید بردها سالم باشند که اگر هر یک از این علایم را در ماشین ظرفشویی خود ببینید می توانید به خرابی برد شک کنید. برخی از علائم خرابی برد ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 • با زدن دکمه استارت برنامه ‌شستشو شروع نمی‌ شود یا با تاخیر شروع می شود و…
 • امکان دارد ماشین ظرفشویی در برخی از برنامه های ‌شستشو فقط کار ‌کند.
 • ارورها یا خطای مختلف روی صفحه نمایشگر آن دیده می شود.
 • عدم آبگیری و تخلیه صحیح ماشین ظرفشویی
 • کلا ماشین ظرفشویی کار نمی کند.
 • و…

تمامی مباحث مربوط به عیب یابی و تعمیر برد ماشین ظرفشویی در دوره آموزش تعمیرات ظرفشویی با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و ارائه مدرک فنی حرفه ای آموزش داده می شود. برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی

 • نقش برد و اجزای آن در پکیج

اجزاء تشکیل دهنده پکیج به 2 دسته الکترونیکی و مکانیکی و شامل برد الکترونیکی، سنسورها، قطعات مجری فرمان و قطعات مکانیکی تقسیم می باشند.

دوره تخصصی آموزش تعمیرات برد پکیج در اموزشگاه فن آموزان بصورت عملی و در کارگاه مجهز برگزار می شود. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات پکیج

برد الکترونیکی شامل رله ها، فیوز ها، آی سی ها و ترانس تغذیه هستند که هر یک وظیفه خاص خود را انجام می دهند.

رله به عنوان قطعه الکترونیکی برای قطع و وصل مدار می باشد. مثلا رله فن پکیج برای روشن و خاموش کردن آن می باشد.

فیوز پکیج نیز جهت حفاظت مدار الکتریکی می باشد و اجازه عبور جریان زیاد را با سوختن خود نمی دهد.

آی سی (IC) یا مدار مجتمع نیز به مجموعه مدارات الکترونیکی گفته می شود که شامل قطعاتی چون خازن، سلف، مقاومت و ترانزیستور می باشند.

ترانس تغذیه نیز در پکیج ها برای تبدیل ولت ها استفاده می شود. به این معنی که برق ۲۲۰ ولتی خانه را به برق ۹ یا ۱۸ ولتی تبدیل می کند.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *