0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

تفاوت برد اینورتر و معمولی در لوازم خانگی

تفاوت برد اینورتر و معمولی

اینورتر دستگاهی است که با تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب، امکان تغییر ولتاژ و فرکانس را در موتور های الکتریکی AC فراهم می کند. در ساخت لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و کولر های گازی از برد اینورتر به جای برد معمولی استفاده می شود. در این مقاله تفاوت برد اینورتر و معمولی در لوازم خانگی بررسی شده و آن ها را توضیح می دهیم. با شرکت در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در آموزشگاه فن آموزان به یک کتخصص حرفه ای در حوزه تبدیل شوید. جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

تفاوت برد اینورتر و معمولی در لوازم خانگی عبارتند از:

  1. هزینه برد اینورتر و معمولی
  2. بهره وری انرژی در برد اینورتر و معمولی
  3. فناوری در برد اینورتر و معمولی
  4. تولید صدا در برد اینورتر و معمولی
  5. عملکرد برد اینورتر و معمولی
  6. حفاظت موتور در برد اینورتر و معمولی
  7. طول عمر لوازم خانگی در برد اینورتر و معمولی

آموزشگاه فن آموزان با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای و با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان اقدام به برگزاری دوره های تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره آموزش تعمیرات برد ، آموزش تعمیرات پکیج و برد آن ، آموزش برق صنعتی ، آموزش آردوینو و … نموده است. تمامی دوره ها با اعطای مدرک معتبر و در کارگاههای مجهز برگزار می شود. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها با شماره ما تماس بگیرید.

تفاوت هزینه برد اینورتر و معمولی

هزینه شاید بخشی است که در آن لوازم خانگی با برد معمولی قهرمان خواهند شد زیرا نسبتاً ارزان تر از لوازم خانگی با برد اینورتر هستند. نصب برد اینورتر نسبت به برد معمولی به دلیل استفاده از تجهیزات تخصصی و با تکنولوژی پیشرفته دارای پیچیدگی بیشتر بوده و به همین دلیل هزینه نصب نیز به مراتب بالا تر می باشد.

اما توجه کنید استفاده از برد اینورتر در لوازم خانگی دارای فواید بیشماری بوده و شما می توانید با استفاده طولانی مدت از برد اینورتر در لوازم خانگی، میزان مصرف انرژی برق را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: برد اینورتر چیست و چگونه کار می کند

بهره وری انرژی در برد اینورتر و معمولی

بهره وری انرژی و صرفه جویی در مصرف برق یکی از وجه تمایز های اساسی در برد های اینورتر و معمولی به کار برده شده در لوازم خانگی می باشد. در لوازم منزل با برد اینورتر به منظور بهره وری انرژی کمپرسور به طور دائم کار نکرده و به دلیل انجام سرمایش و گرمایش خودکار تمام توان کمپرسور به کار گرفته نمی شود. برد اینورتر طوری طراحی شده است که با کاهش دما در یخچال یا کولر های گازی، مصرف انرژی کمتر شده و با افزایش دما جریان کشی الکتریکی برای روند سریع تر خنک کردن محیط افزایش می یابد. در نتیجه تجهیزات برد اینورتر لوازم خانگی از تمام ظرفیت بار خود استفاده نمی کنند.

تفاوت بهره وری انرژی در برد اینورتر و معمولی

در مقابل تجهیزات خانگی که از برد معمولی ساخته شده اند، عدم قابلیت کنترل کمپرسور باعث عملکرد مداوم آن شده به طوری که برای حفظ دما در محدوده مورد نظر لازم است تمام ظرفیت کمپرسور به کار گرفته شده باشد و در تمام مدت روشن بماند. در مقابل برای خاموش بودن آن باید کل ظرفیت کمپرسور از مدار خارج شده و عملکردی نداشته باشد.

با توجه به نکات گفته شده بهره وری انرژی در برد اینورتر به صورت چشمگیری نسبت به برد معمولی بهتر بوده که استفاده از لوازم خانگی با برد اینورتر AC به دلیل صرفه جویی در میزان برق به طور چشمگیری گسترش یافته است.

تفاوت فناوری در برد اینورتر و معمولی

اساساً اینورتر یک دستگاه هوشمند است که می تواند جریان AC را به DC و همچنین برعکس تغییر دهد. اینورتر می تواند دما و سرعت موتور کمپرسور را با تنظیم منبع تغذیه تعیین کند. از سوی دیگر، برد معمولی با تنظیم دما در صورت لزوم در سطح ساده‌تری کار می‌کند. در برد معمولی کنترلی روی منبع تغذیه وجود نداشته و کمپرسور آن سرعت ثابتی دارد.

تفاوت فناوری در برد اینورتر و معمولی

تولید صدا در برد اینورتر و معمولی

کولر گازی با برد اینورتر برق کمتری مصرف می کند، بنابراین بسیار کم صداتر از کولر گازی با برد معمولی است. ظرفیت گرمایش و سرمایش آن ها بسته به دمای اتاق و فضای باز متفاوت است. از روشن و خاموش شدن ناگهانی جلوگیری می کند. بنابراین، صدای بلندی وجود نخواهد داشت. در لوازم خانگی با برد اینورتر مانند یخچال و کولر گازی، عملکرد موتور به طور کامل متوقف نمی شود. در زمانی که به انرژی برای خنک کردن دما می باشد، دور موتور تغییر کرده و با افزایش آن دما را تنظیم می کند. در حالت معکوس نیز می توان با کم کردن دور موتور شاهد افزایش دما خواهیم بود. کارکرد دائمی موتور و فقط تغییر دور آن برای تنظیم دما موجب می شود که نیازی به راه اندازی مجدد موتور و تولید صدا بلند نباشد.

از طرف دیگر، کولر های گازی با برد معمولی از یک سیستم تهویه مطبوع معمولی ساخته شده است که به طور خودکار فعال می شود و هر بار که به دمای خاصی می رسد خاموش می شود. در نتیجه صدای زیادی نسبت به واحد اینورتر ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

تفاوت عملکرد برد اینورتر و معمولی

عملکرد برد اینورتر و معمولی یکی از تفاوت های اساسی بوده که موجب تفاوت در انتخاب مصرف کنندگان لوازم خانگی می شود. لوازم خانگی ساخته شده با برد اینورتر نسبت به برد معمولی دارای عملکرد منعطف تری بوده و به دلیل مدیریت سرعت کمپرسور و تنظیم جریان آن انعطاف پذیر تر می باشد. در مقابل سازگاری برد معمولی در لوازم خانگی بسیار کمتر بوده و تجهیزات آن مانند کمپرسور در دو حالت روشن یا خاموش کار می کنند. به طور مثال کولر های دارای برد معمولی توانایی تنظیم دما در یک حد ثابتی داشته و هنگامی که دمای اتاق به حد مورد نظر رسید، کمپرسور به طور کل از کار افتاده و در زمان بالا رفتن دمای اتاق، دوباره از نو راه اندازی می شود.

تفاوت عملکرد برد اینورتر و معمولی

تفاوت حفاظت موتور در برد اینورتر و معمولی

همان طور که می دانید موتور لوازم خانگی یکی از قطعات اساسی آن بوده که خراب شدن آن باعث از کار افتادن دستگاه و هم چنین نیازمند صرف هزینه و زمان زیاد برای تعمیر آن می باشد. در لوازم خانگی ساخته شده از برد اینورتر به منظور جلوگیری از آسیب دیدن موتور، میزان جریان و ولتاژ به نحو احسن کنترل شده و مانع از افزایش خود به خودی آن می شود. هم چنین به دلیل راه اندازی موتور در حالت نرم در برد اینورتر از آسیب به قطعاتی شامل کوپلینگ، گیر بکس، تسمه و زنجیر خودداری می شود.

تفاوت حفاظت موتور در برد اینورتر و معمولی

یکی از مواردی که اثر منفی بر عملکرد لوازم منزل دارد، اضافه بار می باشد. در برد اینورتر در صورتی که میزان بار روی موتور دستگاه از حد معمول بیشتر شود، پیغامی مبنی بر اضافه بار به کاربر نشان داده شده و اینورتر موجب خاموش شدن موتور دستگاه می شود. در صورتی که در برد معمولی لوازم خانگی موتور به شیوه درست حفاظت نمی شود و تعمیر کاران لوازم خانگی از بالا بودن آمار خرابی موتور در برد های معمولی گزارش داده اند.

طول عمر لوازم خانگی برد اینورتر بیشتر است یا معمولی

از عوامل تاثیر گذار در انتخاب لوازم خانگی، طول عمر آن ها می باشد. مصرف کنندگان ترجیح می دهند با صرف هزینه بیشتر، لوازم خانگی با طول عمر بالاتری را خریداری کنند. به این دلیل که تعمیر و تعویض قطعات لوازم خانگی به نسبت هزینه بالایی داشته و ممکن است کارایی قبلی محصول را نداشته باشند.

یکی از تفاوت های برد اینورتر و معمولی لوازم خانگی در طول عمر لوازم خانگی در برد اینورتر و معمولی می باشد. در لوازم خانگی که از برد اینورتر برای ساخت آن ها استفاده شده است، قطعات طول عمر بیشتری دارند. در برد اینورتر تجهیزات به صورت صد در صدی و کامل کار نکرده و از تمام ظرفیت خود استفاده نمی کنند. به همین دلیل استفاده از قطعات به طور قابل توجهی کاهش یافته و بر استفاده از جریان برق نیز موثر می باشد. هم چنین کاهش جریان راه اندازی خود یک عامل موثر در طول عمر بالای قطعات می باشد.

تفاوت طول عمر لوازم خانگی با برد اینورتر و معمولی

در مقابل تجهیزات لوازم خانگی با برد معمولی از تمام بار و ظرفیت خود استفاده کرده و موجب نوسان بیشتر برق می شوند که طول عمر این دستگاه ها به طور قابل ملاحظه ای کمتر خواهد شد. در نتیجه طول عمر لوازم خانگی با برد اینورتر AC نسبت به برد معمولی بیشتر می باشد.

آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر دوره آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش برق ساختمان ، آموزش plc و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر را تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای و با اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سهراب بهرامی
سهراب بهرامی

سهراب بهرامی هستم. به مدت یازده سال با شرکت ها و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف همکاری داشته ام. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال ، ظرفشویی ، لباسشویی ، مارکروفر و دیگر وسایل خرد و بزرگ را به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله