انواع کلید برق ساختمان

انواع کلید برق ساختمان

استفاده از کلید و پریز علاوه بر کارایی روشنایی که در خانه دارد در جزئیات ، زیبایی و دکوراسیون خانه نیز نقش مهمی دارد. در این مقاله ما سعی داریم شما را با انواع کلیدهای برق ساختمانی آشنا کنیم.

شناختن مدل مناسب پریز در کنار خانه و کاغذ دیواری ها میتواند در جذابیت محیط تاثیر بسزایی داشته باشد. به همین دلیل است که امروز در بازار استفاده از کلید ها و پریز های جذاب رایج است و مدل های متنوعی از آنها در بازار موجود می باشند تا با دکوراسیون های مختلف همخوانی داشته باشند.

آموزش برق ساختمان

اگر بخواهید کمی با تاریخچه کلید و پریز برق آشنا شوید ، باید بگوییم برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که اختراع کلید و پریز برق برای اولین بار در سال ۱۸۸۴ توسط فردی به نام جان هنری هولمز بود . بعد از آن و در سال یک هزار و نهصد و هفده ویلیام جی مکانیسم قطع سریع را توسعه و گسترش داد و اولین پریز برق سوئیچ دار و مدرن را اختراع کرد . از جمله جدیدترین کلید ها و پریز های برق که وارد بازار شده می توان به کلیدهای هوشمند و لمسی که از راه دور یا توسط تلفن همراه کنترل می‌شوند اشاره کرد.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش برق ساختمان ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و آموزش نصب دوربین مدار بسته بصورت عملی و تضمینی در آموزشگاه فن آموزان. برای ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان با شماره های 02191321001 تماس بگیرید.

انواع کلید و پریز برق

 1. انواع کلیدهای برق بر اساس طرح و مدل

 • کلیدها و پریزهای کلاسیک

این نوع از کلید ها بیشتر برای خانه‌های استفاده می‌شود که دکوراسیون آنها شیک ، مجلل و کلاسیک می باشد . به دلیل کلاسیک بودن آن معمولاً به رنگ‌های مانند قهوه‌ای یا کرم قهوه ای تمایل نشان داده میشود . به این دلیل که این دو رنگ معمولاً در قاب دور کلید و پریز و خود آن ترند وبه روز هستند.

 انواع کلید برق

 • کلید پریز لمسی

جالب است بدانید که کلیدهای لمسی عضو جدیدترین نوع کلید ها بوده و به جای فشار دادن کلید برای خاموش و روشن کردن چراغ تنها کافی است که آن را با دستان خود لمس کنید . به طور معمول این کلید ها به صورت تک پل ، دو پل ،سه پل و یا چهار پل طراحی می‌شوند . استفاده کردن از آنها در تمامی نقاط خانه امکان‌پذیر است و این کلیدها تعداد کلیدهای مورد نیاز را نیز کاهش می دهند . یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این کلید ها این است که امکان کنترل از راه دور را نیز دارا هست ، چرا که به هوشمند سازی فضای خانه کمک خواهد کرد.

 • کلید برق حساس به صدا

نوع دیگر از کلید ها ، کلید ها و پریز برق هوشمند هستند که به صدا حساسیت نشان می دهد ، در واقع با این نوع کلید و پریز برق بدون لمس کردن و یا فشار دادن دکمه می توانید چراغ ها را روشن و خاموش کنیم. توجه داشته باشید که کلید و پریزهای حساس به حرکت بیشتر در خارج از خانه و کلید و پریز برق حساس به صدا بیشتر در داخل خانه استفاده می شوند.

 • کلید و پریز برق فتو الکتریک

یکی دیگر از جدیدترین مدلهای کلید و پریز برق ، کلید و پریز برق فتو الکتریک هست که به اندازه دیگر مدل های گفته شده در خانه ها قابلیت همه‌گیری را ندارد . اما از انواع کاربردی کلید و پریز برق مدرن و جدید هست . اگر شما دلتان می خواهد که به محض این که هوا تاریک شد، چراغ های خانه تان به طور خودکار روشن شود ، انتخاب این کلید ها انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود . توجه داشته باشید که این کلید پریز برق مجهز به سنسورهای هست که به محض تاریک شدن هوا و کم شدن نور به صورت خودکار روشن خواهند شد.

 • کلید و پریز برق حساس به حرکت

این مدل کلید و پریز برق که از مدلهای جدید نیز هست با احساس حرکت به صورت خود به خود و خودکار روشن خواهند شد . بهتر است بدانید که یکی از کاربردهای این نوع کلید و پریز برق هوشمند جلوی انبار ها یا فضاهایی هست که در آن اشیای گران قیمتی نگهداری میشوند . این کلید ها به جلوگیری از دزدی در محل کمک می‌کند.

 • کلید و پریز ها با طرح قدیمی

این نوع کلید ها که جزء ارزانترین کلیدها محسوب می شوند و ساده هستند درمحیط‌هایی که دکوراسیون داخلی آن ها اهمیت چندانی ندارند مانند ، انبارها ، کارگاه ها و اداره ها استفاده قرار می گیرند.

 • کلید و پریز های کارتی

احتمالاً شما افرادی را که در هتل ها اقامت می کنند را دیده ای که با این نوع کلید ها کاملاً آشنا هستند. در حقیقت این محصولات نیز مانند سایر کلیدها از تنوع رنگی متنوعی برخوردار است. آنها دارای یک محفظه برای قرار دادن کارت هستند که با قرار دادن کارت در محفظه ، سنسورها کنتاکت را فعال می‌کنند و برق محیطی مورد نظر به جریان می‌افتد. همان طور که پیداست از این‌که بی‌تا و پریزهای برق معمولاً در ادارات و هتل ها استفاده می شود.

 1. انواع کلید و پریز بر اساس نحوه نصب

 • کلید پریز روکار

در مکان‌هایی که وقتی تو کار در داخل دیوار قرار داده نشده باشد ، باید از کلید ها و پریزهای استفاده کرد که به صورت روکار مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل باید بر روی دیوار یک قوطی رو کار را پیچ کنید و سپس مکانیسم کلید پریز را در داخل دیوار قرار دهید. کلید پریز های روکار معمولاً دارای سیم کشیهای رو کار هستند و بعضی اوقات برای جلوگیری از به وجود آمدن ظاهر بد سیم کشی روکار، از داکت ها و انواع ترانکینگ استفاده می کنند.

انواع مدل کلید برق

 • کلید پریز توکار

در سیم‌کشی ساختمان ها معمولاً سیم ها از طریق لوله نصب شده و در درون دیوار ها به یکدیگر متصل میشوند . به همین دلیل در تمامی فضاهایی که نیاز به وجود تجهیزات برقی ساختمان احساس می‌شود، سیم و اتصالات برقی نیز حاضر می باشند. در این میان نوع توکار پریز از جمله پرطرفدارترین پریزها بوده و برای زیبا سازی فرایند سیم کشی ، تمیز بودن کف ساختمان و فضای دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. انواع کلید و پریز بر اساس کارکرد آنها

 • پریز آنتن

پریز آنتن ، اغلب کاربردهای ساختمانی دارد و وظیفه آن برقراری ارتباط بین آنتن مرکزی و ماهواره با گیرنده ها می باشد.

 • پریز شبکه

این نوع از پریز ها معمولاً در ادارات استفاده می شوند و وظیفه اتصال کابل شبکه با تجهیزاتی مانند لپ تاپ و مودم را بر عهده دارند . پریزهای شبکه در دو نوع پریز utp و پریز sftp تولید و عرضه می شوند.

 • پریز UPS

در هر ساختمانی برق اضطراری توسط سیستم ، UPS  تامین میشود . میبایست پریز UPS برای برقراری ارتباط بین دوشاخه برق دستگاه و برق اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • پریز تلفن

همانطور که می دانید پریزهای تلفن در گذشته معمولاً به صورت دو شاخه ای به تولید می رسیدند ، اما در دنیای امروز این نوع پریزها به صورت سوکتی در بازار موجود هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کلید دیمر

این نوع از کلیدها زمان قطع و وصل جریان الکتریکی می‌توانند نور را نیز کم و زیاد کنند . همچنین قابل توجه است که این کالا معمولاً جهت طراحی های نور و نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کلید تک پل

کلیدهای تک پل به این دلیل به این نام معروف هستند که دارای یک خروجی جهت قطع و وصل جریان الکتریکی هستند و با استفاده از این کلید در یک مکان تنها می توان یک سیستم را روشن و یا خاموش کرد.

انواع مدل پریز

 • کلیدهای دو پل

کلیدهای دوپل نیز مانند کلیدهای تک‌پل ، وظیفه قطع و وصل جریان الکتریکی را برعهده دارند . و تنها تفاوت آن از این جهت است که این نوع کلید به وسیله دو شاسی برق و به صورت مجزا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این دلیل که با این کلید می‌توانیم تجهیزات روشنایی را به طور دلخواه خاموش و روشن نمایم.

 • کلید سه پل

در حقیقت این نوع کلید دارای سه شاسی قطع و وصل جریان الکتریکی است و کاربرد این کلید کمتر از انواع دیگر آن است . به این دلیل که این کلید قطع و وصل سرشته جریان برق را از یک نقطه متمرکز ممکن میکند.

 • کلید تبدیل

در واقع مکانیزم کلید تک پل با مکانیزم کلید تبدیل مشابه می باشد . با این تفاوت که در صورتی که بخواهیم یک وسیله را توسط دو کلید مختلف در دو نقطه متفاوت روشن و خاموش کنیم از این کلید استفاده میکنیم . برای مثال برای ورودی راهرو ها ، یک کلید تبدیل جهت روشن کردن و در انتهای راهرو نیز یک کلید تبدیل دیگر جهت خاموش کردن چراغ ها نصب می شوند که عملکردی کنترلی دارند.

 • کلید صلیبی

از کلیدهای صلیبی برای ارتباط بین دو کلید تبدیل استفاده می شود . هنگامی که یک یا چند لامپ را بخواهیم از چند نقطه متفاوت وصل و قطع کنیم، باید از کلید صلیبی استفاده کنیم.

در ایران کلیدها و پریز های زیبا و مرغوب زیادی تولید می شود که شما می توانید متناسب با نیاز خود اقدام به خرید آنها کنید.

آموزشگاه فن اموزان بیش از هشتاد دوره تخصصی ویژه کار و اشتغال نظیر دوره آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش plc و … را بصورت عملی در کارگاههای مجهز و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. دریافت جزئیات بیشتر و مشاوره رایگان از طریق شماره 02191321001 امکانپذیر است.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات