ریست کردن ECU خودرو بدون دیاگ

ریست کردن ECU خودرو بدون دیاگ

بسیاری از خودروها در مناطق مختلف دنیا و توسط زنان و مردان مختلف، با میزان مهارت متفاوت رانده می ­شوند. ماشین­ های مختلف می­ توانند در دماهای مختلف، روی زمین­ه های مختلف و در ارتفاعات متفاوت کار کنند و به سوخت­ های مختلف،

با درجه­ ی خلوص و میزان اکتان متفاوت نیاز دارند. باید بدانید که ECU یا واحد کنترل الکترونیکی اتومبیل ­ها با توجه به همه­ ی این نیازها تنظیم شده است و می ­تواند مطابق با نوع رانندگی صاحبش تغییر کند.

آموزش تعمیرات ایسیو

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات ecu خودرو در آموزشگاه فن آموزان بصورت عملی در تعمیرگاه مجهز. برای ثبت نام و مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

بسیاری از افراد فکر می­ کنند که هیچ کنترلی بر روی سیستم ECU خودروی خود ندارند اما این گونه نیست. یکی از مهم ترین نقش ­های ECU خودرو داشتن توانایی ذخیره­ ی اطلاعات در طولانی مدت در داخل حافظه­ ی خود است.

هنگامی که رانندگی می­ کنید کامپیوترهای موتور دائماً کار می­ کنند تا درباره ­ی روش رانندگی شما اطلاعات جمع آوری کنند و عملکرد واحدهای دیگر را با آن هماهنگ کنند.

این مسئله باعث می ­شود که کارایی خودروی شما به بهترین شکل ممکن باشد. با این اوصاف می­ توان تنظیمات ECU را مجدداً تنظیم کرد و شکل داد. برای این کار دو روش کلی وجود دارد که در ادامه به توضیح و بررسی آن­ ها می پردازیم.

ECU در خودرو چه نقشی دارد؟

ابتدا باید یادآور شویم که وظایف سیستم ECU چیست و در داخل ماشین شما چه می­کند. به طور کلی ECU ماشین شما تمایل دارد که در هنگام رانندگی درباره ­ی موتور اطلاعاتی به دست آورد.

طی این جمع آوری اطلاعات ECU تغییرات موتور خودرو، عملگرها (اکچویتور)، و سنسورها را دنبال می ­کند. مقادیری که ECU ذخیره می­کند در داخل RAM آن ذخیره می ­شود.

این RAM توسط یک باتری پشتیبانی می­ شود بنابراین حتی زمانی که موتور خاموش است اطلاعات باقی می­ مانند. این بدان معناست که هر زمان که ماشین را روشن می­ کنید ECU می ­تواند مقادیر ذخیره شده را بخواند و از همان جا که متوقف شده است به کار خود ادامه بدهد، نه از صفر.

زمانی که تصمیم می­ گیرید ECU خودرو را ریسِت کنید یعنی قصد دارید که همه­ ی کارنامه و حافظه­ ی بلند مدت سیستم ECU خود را تا به امروز پاک کنید.

یکی از اطلاعاتی که در ECU ذخیره می­ شود کدهای مشکلات خودرو است که به منظور تشخیص و عیب یابی در ECU ذخیره می­ شوند. زمانی که ECU را ریسِت کنید، تمامی مقادیر ذخیره شده به حالت پیش فرض بازمی­ گردند و همه­ ی کدهای عیب یابی پاک می­ شوند.

ریست ECU خودرو

زمانی که چراغ چک موتور خودرو روشن است احتمال این که یک مشکل الکتریکی داخلی پیش آمده باشد وجود دارد. قبل از این که بخواهیم قطعه ای را تعویض کنیم بهتر است سری به کامپیوتر ماشین بزنیم.

با ریسِت کردن ECU ممکن است مشکل حل شود و این گونه مطمئن می ­شوید که تعویض قطعات ضروری است یا خیر.

چگونه ایسیو خودرو را ریست کنیم

  • روش اول ریست کردن ECU

برای ریسِت کردن واحد کنترل الکترونیکی بدون دیاگ چند روش وجود دارد. یکی از روش­ ها این است که کابل باتری را به مدت 2 الی 3 دقیقه جدا کنید تا ببینید که با متصل کردن مجدد سیم به باتری و روشن کردن خودرو چراغ چک موتور روشن می­ شود یا خیر.

حداقل 16 کیلومتر رانندگی کنید تا ECU اطلاعاتی بدست آورد، سپس اگر مشکلی در خودرو وجود داشته باشد چراغ موتور دوباره روشن می­ شود و شما با استفاده از کدی که ECU نشان می­ دهد می ­توانید ریشه­ ی مشکل را یافته و با تعویض قطعه آن را برطرف نمایید.

هر زمان که قطعه­ ی جدیدی نصب می­ کنید باید دوباره ECU را ریسِت کنید تا درباره­ ی قطعه ­ی جدید هم اطلاعات را ذخیره کند.

نکته: قبل از ریسِت کردن ECU مطمئن شوید که کابل باتری کاملاً سالم است و یک منبع انرژی پشتیبان در دسترس داشته باشید.

دوره های مرتبط: آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو با 30%تخفیف و در تعمیرگاه مجهز با کار عملی روی خوردوهای واقعی. جهت اطلاعات بیشتر با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

  • روش دوم ریست کردن ECU

  1. حدود 15 دقیقه رانندگی کنید تا خودرو به دمای عادی زمان فعالیت برسد.
  2. سپس بایستید، کاپوت خودرو را باز کنید و سیم اتصال به زمین را از باتری جدا کنید. مطمئن شوید که سر سیم با سطوح فلزی دیگر خودرو در تماس نباشد.
  3. 5 دقیقه صبر کنید.
  4. ترمزها را به مدت 20 ثانیه فشار دهید تا از طریق چراغ­ های ترمز تمام انرژی خازن­ های ECU تخلیه شود. اکنون ECU شما همه­ ی آن چه را که در حافظه­ ی خود ذخیره کرده بود از دست داده است.
  5. اکنون سیم اتصال به زمین را دوباره به باتری وصل کنید و کاپوت را ببندید.

در تنظیم مجدد سیستم ECU، گام اصلی حذف کردن منبع تغذیه پشتیبان آن به طور کامل است. در داخل خودروها برای ذخیره­ ی اطلاعات فیوزی وجود دارد که مستقیماً به باتری وصل می ­شود. معمولاً همین فیوز برق مورد نیاز رادیوی خودروی شما را تأمین می­ کند.

  • روش سوم ریست کردن ECU

روش دیگر ریست کردن ECU از طریق جعبه فیوز انجام می شود. جعبه فیوز در سمت کمک راننده نزدیک به باتری قرار گرفته است. زمانی که خودرو به طور کامل گرم شد باید آن را خاموش کنید. برق خودرو را با قطع کردن اتصال باتری قطع کنید، فیوز (فیوزها) را بیرون بکشید.

بعد از گذشت چند دقیقه اطلاعات پاک می ­شوند و می ­توانید فیوز را به جای خود بازگردانید و خودرو را روشن کنید. بهتر است به مدت ده دقیقه با سرعت کم رانندگی کنید تا ECU بتواند اطلاعات جدید و تغییرات ایجاد شده در خودرو را ذخیره کند.

به دلیل این که ECU یک قسمت بسیار حساس است بهتر است با تعویض هر یک از قطعات یا انجام اصلاحات دیگر مجدداً تنظیم شود، زیرا ممکن است این تغییرات با روش عملکرد موتور مطابق با قبل در تضاد باشند.

رخی دیگر از سایر دوره های پردرآمد و درآمد زا شامل آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات موتور نیسان ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … می باشد. عناوین کامل بیش از هشتاد دوره آموزشی ویژه بازار کار را در صفحه اصلی سایت مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *