ریست کردن ECU خودرو بدون دیاگ + ویدئو آموزشی

ریست کردن ECU خودرو
چکیده مطلب :

یکی از اطلاعاتی که در ECU ذخیره می شود کدهای مشکلات خودرو است که به منظور تشخیص و عیب یابی در ECU ذخیره می شوند. زمانی که ECU را ریسِت کنید، تمامی مقادیر ذخیره شده به حالت پیش فرض بازمی گردند و همه ی کدهای عیب یابی پاک می شوند. در این مطلب به ریست کردن ECU خودرو بدون دیاگ پرداخته شده است.

بسیاری از خودروها در مناطق مختلف دنیا و توسط زنان و مردان مختلف، با میزان مهارت متفاوت رانده می شوند. ماشین های مختلف می توانند در دماهای مختلف، روی زمینه های مختلف و در ارتفاعات متفاوت کار کنند و به سوخت های مختلف، با درجه ی خلوص و میزان اکتان متفاوت نیاز دارند. باید بدانید که ECU یا واحد کنترل الکترونیکی اتومبیل ها با توجه به همه ی این نیازها تنظیم شده است و می تواند مطابق با نوع رانندگی صاحبش تغییر کند.

اگر شما هم به حرفه های مرتبط با خودرو و اتومکانیک و برق خودرو علاقه مند هستید میتوانید در دوره آموزش تعمیرات ایسیو که تحت نظر اساتید مجرب در کارگاه های مجهز و کاملاً عملی و تخصصی در آموزشگاه فن آموزان برگزار میشود شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنید. جهت مشاهده جزئیات و شرایط این دوره روی تصویر بالا کلیک کنید و یا با آموزشگاه تماس حاصل فرمایید.

تماس با فن آموزان

بسیاری از افراد فکر می کنند که هیچ کنترلی بر روی سیستم ECU خودروی خود ندارند اما این گونه نیست. یکی از مهم ترین نقش های ECU خودرو داشتن توانایی ذخیره ی اطلاعات در طولانی مدت در داخل حافظه ی خود است.

هنگامی که رانندگی می کنید کامپیوترهای موتور دائماً کار می کنند تا درباره ی روش رانندگی شما اطلاعات جمع آوری کنند و عملکرد واحدهای دیگر را با آن هماهنگ کنند.

این مسئله باعث می شود که کارایی خودروی شما به بهترین شکل ممکن باشد. با این اوصاف می توان تنظیمات ECU را مجدداً تنظیم کرد و شکل داد. برای این کار دو روش کلی وجود دارد که در ادامه به توضیح و بررسی آن ها می پردازیم.

ECU در خودرو چه نقشی دارد؟

ابتدا باید یادآور شویم که وظایف سیستم ECU چیست و در داخل ماشین شما چه میکند. به طور کلی ECU ماشین شما تمایل دارد که در هنگام رانندگی درباره ی موتور اطلاعاتی به دست آورد.

طی این جمع آوری اطلاعات ECU تغییرات موتور خودرو، عملگرها (اکچویتور)، و سنسورها را دنبال می کند. مقادیری که ECU ذخیره میکند در داخل RAM آن ذخیره می شود.

ECU در خودرو چه نقشی دارد؟

این RAM توسط یک باتری پشتیبانی می شود بنابراین حتی زمانی که موتور خاموش است اطلاعات باقی می مانند. این بدان معناست که هر زمان که ماشین را روشن می کنید ECU می تواند مقادیر ذخیره شده را بخواند و از همان جا که متوقف شده است به کار خود ادامه بدهد، نه از صفر.

زمانی که تصمیم می گیرید ECU خودرو را ریسِت کنید یعنی قصد دارید که همه ی کارنامه و حافظه ی بلند مدت سیستم ECU خود را تا به امروز پاک کنید.

یکی از اطلاعاتی که در ECU ذخیره می شود کدهای مشکلات خودرو است که به منظور تشخیص و عیب یابی در ECU ذخیره می شوند. زمانی که ECU را ریسِت کنید، تمامی مقادیر ذخیره شده به حالت پیش فرض بازمی گردند و همه ی کدهای عیب یابی پاک می شوند.

ریست ECU خودرو

زمانی که چراغ چک موتور خودرو روشن است احتمال این که یک مشکل الکتریکی داخلی پیش آمده باشد وجود دارد. قبل از این که بخواهیم قطعه ای را تعویض کنیم بهتر است سری به کامپیوتر ماشین بزنیم.

با ریسِت کردن ECU ممکن است مشکل حل شود و این گونه مطمئن می شوید که تعویض قطعات ضروری است یا خیر. ویدئو زیر را با دقت تماشا کنید.

روش اول ریست کردن ECU

برای ریسِت کردن واحد کنترل الکترونیکی بدون دیاگ چند روش وجود دارد. یکی از روش ها این است که کابل باتری را به مدت 2 الی 3 دقیقه جدا کنید تا ببینید که با متصل کردن مجدد سیم به باتری و روشن کردن خودرو چراغ چک موتور روشن می شود یا خیر.

حداقل 16 کیلومتر رانندگی کنید تا ECU اطلاعاتی بدست آورد، سپس اگر مشکلی در خودرو وجود داشته باشد چراغ موتور دوباره روشن می شود و شما با استفاده از کدی که ECU نشان می دهد می توانید ریشه ی مشکل را یافته و با تعویض قطعه آن را برطرف نمایید.

هر زمان که قطعه ی جدیدی نصب می کنید باید دوباره ECU را ریسِت کنید تا درباره ی قطعه ی جدید هم اطلاعات را ذخیره کند.

نکته: قبل از ریسِت کردن ECU مطمئن شوید که کابل باتری کاملاً سالم است و یک منبع انرژی پشتیبان در دسترس داشته باشید.

دوره های مرتبط : آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو با 30% تخفیف و در تعمیرگاه مجهز با کار عملی روی خوردوهای واقعی. جهت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

روش دوم ریست کردن ECU

 1. حدود 15 دقیقه رانندگی کنید تا خودرو به دمای عادی زمان فعالیت برسد.
 2. سپس بایستید، کاپوت خودرو را باز کنید و سیم اتصال به زمین را از باتری جدا کنید. مطمئن شوید که سر سیم با سطوح فلزی دیگر خودرو در تماس نباشد.
 3. 5 دقیقه صبر کنید.
 4. ترمزها را به مدت 20 ثانیه فشار دهید تا از طریق چراغ های ترمز تمام انرژی خازن های ECU تخلیه شود. اکنون ECU شما همه ی آن چه را که در حافظه ی خود ذخیره کرده بود از دست داده است.
 5. اکنون سیم اتصال به زمین را دوباره به باتری وصل کنید و کاپوت را ببندید.

در تنظیم مجدد سیستم ECU، گام اصلی حذف کردن منبع تغذیه پشتیبان آن به طور کامل است. در داخل خودروها برای ذخیره ی اطلاعات فیوزی وجود دارد که مستقیماً به باتری وصل می شود. معمولاً همین فیوز برق مورد نیاز رادیوی خودروی شما را تأمین می کند.

روش سوم ریست کردن ECU

روش دیگر ریست کردن ECU از طریق جعبه فیوز انجام می شود. جعبه فیوز در سمت کمک راننده نزدیک به باتری قرار گرفته است. زمانی که خودرو به طور کامل گرم شد باید آن را خاموش کنید. برق خودرو را با قطع کردن اتصال باتری قطع کنید، فیوز (فیوزها) را بیرون بکشید.

بعد از گذشت چند دقیقه اطلاعات پاک می شوند و می توانید فیوز را به جای خود بازگردانید و خودرو را روشن کنید. بهتر است به مدت ده دقیقه با سرعت کم رانندگی کنید تا ECU بتواند اطلاعات جدید و تغییرات ایجاد شده در خودرو را ذخیره کند.

به دلیل این که ECU یک قسمت بسیار حساس است بهتر است با تعویض هر یک از قطعات یا انجام اصلاحات دیگر مجدداً تنظیم شود، زیرا ممکن است این تغییرات با روش عملکرد موتور مطابق با قبل در تضاد باشند.

توی انتخاب مسیر تردید داری؟ مشاورین ما، بهترین راهکار رو برای تو دارن!

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

"*" indicates required fields

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
person
دریافت مشاوره رایگان

برخی دیگر از سایر دوره های پردرآمد و درآمد زا شامل آموزش نصب دزدگیر خودرو، آموزش صافکاری خودرو، آموزش plc ، آموزش تعمیرات موبایل، آموزش تعمیرات لپ تاپ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … می باشد. عناوین کامل بیش از هشتاد دوره آموزشی ویژه بازار کار را در صفحه اصلی سایت مشاهده نمایید.

4.4/5 - (8 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

21 پاسخ به “ریست کردن ECU خودرو بدون دیاگ + ویدئو آموزشی”

 1. احسنت مهندس جان من پرایمدل۹۲یورو۲دارم۵سال گرفتاربودم عیبش پیدانمیکردم حتی۱۳میلیون تمامی سنسورهاباانژکتورباپمپ بنزین وحتی دیسک صفحه عوض کردم درست نشدتاامروز‌۱۷خرداد۱۴۰۳این ویدیوی آموزنده رانگاه کردم وانجام دادم مشکل برطرف شد.خداخیرتون بده انشاالله

  • سلام و درود دوست عزیز.
   زنده باشید. لطف دارید.🙏 خداروشکر که مشکلتون رفع شده.

 2. باسلام و احترام
  من تیبا ۲ مدل ۹۹ دارم از روز اول چراغ چک برای سنسور اکسیژن دوم روشن شد…ماشین رو ریمپ کردم ی مدت خاموش شد ولی دوباره برگشت.
  سنسور دور موتور یا میل بادامک رو توی دیاگ بالا می‌آورد ک اونارو درست کردم.ولی الان همش چک روشنه و مینویسه این خطا توسط ریمپ حذف شده.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ک رسیت کنم یا ریمپ رو حذف کنم…سپاسگزارم

 3. سلام ممنون بابت اطلاعات مفید شما .. روش دیگه ای هم هست که با فشار دادن شستی صفحه کیلومتر و باز و بسته کردن سوییچ انجام میشه اگر اونم توضیح بدین که به چه روشی هست ممنون میشم

 4. ماشینی که صبحها دیر روشن میشه و بعد گرم شدن خوب روشن میشه ۹۰ درصد سنسور دمای آب خرابه.چون خودرو وقتی موتورش سرده کامپیوتر از طریق سنسور دمای آب تشخیص میده سرده درنتیجه سوخت بیشتری میفرسته تا خودرو زودتر روشن بشه .وقتی خراب باشه کامپیوتر هیچ تشخیصی نداره همون مقدار سوختی رو میفرسته ک ماشین گرمه و دیر روشن میشه در سرد بودن

 5. سلام من ماشینو دریچه گاز رو باز کردم تمیزش کردم خفه میکرد الان گاز هرز میخوره سنسور مپ دور موتور شیر برقی عوض کردم خوب نشده کسی نظری داره؟!

 6. سلام ماشینم روا ماشین روی گاز می ره ولی با بنزین کار میکنه دو هفته پیش ایسیو عوض کردم تازه اینطوری شده فقط با بنزین کار میکنه

 7. به نظر من اول پیش یک مکانیک وارد برو تایم ماشین را چک کن وبعد انباری کاتالیزور را چک کن که نریخته باشه فیلتر وپمپ بنزین وتوری داخل باک ودر آخر شمع وایر شمع وشیم گیری موتور اگر درست نشد احتمال زیاد سرسیلندر وسوپاپ ها مشکل دارند احتمالش خیلی کم هست مطمئن هستم یکی از این موارد ایراد ماشین شما است

 8. 1.باید پورگرامر داشته باشی
  ۲.بلد باشی جی تگ و کاتگ و یا اوبیدی رو
  ۳.روش های برنامه ریزی رو یاد بگیری
  ۴.و اینکه هر نوع ایسیو ای رو چطوری و کجاشو بخونی
  ۵.بعد ریمپ کردن و پیدا کردن جداول با وینولز رو یاد بگیری

  ۶….من چند ساله کارم اینه هنوز تو دنیای مقادیر های ایسیو موندم
  چون مدل با مدل متفاوته

 9. سلام دوست عزیز
  لطفا موقعی که ماشین سرد هست پاتون رو روی کلاچ بگذار و استارت بزن چون خودم این مشکل رو داشتم
  و مورد دوم اینکه شما سوییچ رو که باز میکنی حدود ۱۰ ثانیه صبر کن تا اطلاعات تمام سنسور ها و عملگر ها به ایسیو ارسال بشه و بعد استارت بزن
  و مهم تر از اینکه حتما نرم افزار ایسیو اتون رو یا ریست کنید یا یکبار دانلود کنید مخصوصا اگر تا حالا اینکار را نکردید

  ۹۰ درصد جواب میگیرید
  چون شغل ام تعمیر ایسیو هست و خیلی با این موارد برخورد دارم

 10. سلام
  پمپ بنزین ماشینت نیم سوز شده و وقتی داغ می‌کنه از کار میوفته

 11. سلام. آقا ماشین سمند ۸۹ هست. وقتی کمی سرد میشه باچندتا استارت همراه با فشردن گاز روشن میشه در صورتی که وقتی یه بارروشن میشه دیگه دفعه بعد با تک استارت روشنه.
  لازم به ذکر هست که پمپ بنزین. سنسور دور موتور. استوپر و حتی رله دوبل رو هم نو کردم . بقیه چیزها مثل شمع و اینا هم مشکلی ندارن. دیگه خستم کرده. باید چیکار کنم؟

 12. ناگفته نمونه وقتی اینجوری میشه دیگه یا روشن نمیشه یا اگر بشه بعد چند ثانیه خاموش میشه.. مجبورم مدتی مثلا یک ساعت صبر کنم تا دوباره ماشین روشن شه…

 13. سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید ماشین من سمند EF7 مدل 91 هست ماشین بعد از دو سه ساعت کار کردن ا شروع میکنه به بدکار کردن میشه سه کار کردن و بعد از مدت کوتاهی دو کار میکنه و گاز نمیخوره،یه خرده پرته پرته میکنه خاموش میشه چند وقته پیش رفتم پیش مکانیک و سه تا از کوئل هاشو عوض کرد اما بازم همونجوری…

 14. سلام . من می خواستم یک کپی از اطلاعات ecu ماشین پژو زیمنس در لپ تاپ داشته باشم و اطلاعات را هم مشاهده کنم که در ای سی یو چه مقادیری وارد شده از اطلاعات . بدون اینکه باعث بهم خوردن اطلاعات ecu شود . لطفاً راهنمایی کنید. و برای نمایش اطلاعات و باز کردن اون فایل کپی بر روی لپ تاپ آیا نرم افزار خاصی هم لازم است ممنون

 15. سلام . من می خواستم یک کپی از اطلاعات ecu ماشین پژو زیمنس در لپ تاپ داشته باشم و اطلاعات را هم مشاهده کنم که در ای سی یو چه مقادیری وارد شده از اطلاعات . بدون اینکه باعث بهم خوردن اطلاعات ecu شود . لطفاً راهنمایی کنید

 16. سلام دوست من
  من پیشنهادمیکنم چندتاکارانجام بدی ومطمعنامشکل رفع میشه، اول سنسورمپ روتست کن اگرسالم بودشلنگ فشارهوای منیفولدروچک کن وحتماازشل نبودن تسمه تایمت مطمئن شو.
  انشالله مشکل رفع بشه

 17. سلام
  من یک دستگاه پژوپارس سال مدل1401 خریدم ولی حد اکثر سرعتش با دنده 5
  90کیلومتر هست نمایندگیها کمکی نتونستن بکنن ECU راهم یک بار ریست کردم ولی مشکل حل نشد لطفا اگر میتونید راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات