نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری و رادیاتورها

آموزش نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

پکیج دیواری را می توان یکی از بهترین انواع سیستم های گرمایشی دانست که علاوه بر گرم کردن ساختمان به گرم کردن آب مصرفی نیز می پردازد. در این مطلب به آموزش نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری و رادیاتورها برای تمامی برندها به طور کامل پرداخته شده است.

کارایی و عملکرد پکیج دیواری بسیار عالی بوده و در صورت استفاده درست از آن به ندرت خرابی و مشکلی برای آن به وجود می آید.

سختی آب که در برخی مناطق از شدت بیشتری برخوردار است به مرور زمان سبب رسوب گرفتن لوله ها و قطعات پکیج می شود که برای عملکرد درست دستگاه نیاز است تا رسوب زدایی انجام شود.

برای رسوب زدایی بهتر است یک تعمیرکار متخصص در این کار کمک بگیرید تا مشکلات دیگری در حین رسوب زدایی برای پکیج به وجود نیاید.

آموزش نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

پیشنهاد ویژه: دوره های عملی آموزش تعمیرات پکیج و آموزش نصب پکیج با امکان تجدید دوره رایگان و 30% تخفیف در آموزشگاه فن آموزان.

فیلم آموزش رسوب گیری پکیج

دلایل رسوب زدایی پکیج

پیش از آن که به آموزش نحوه رسوب زدایی پکیج ها بپردازیم نیاز است تا در ابتدا بدانیم که به چه علت پکیج ها دچار رسوب می گردند و این رسوب چه اختلالی در دستگاه ایجاد می نماید.

به علت املاح مختلفی که در آب های لوله کشی وجود دارد و این املاح مایل به ته نشینی می باشند، عناصری مانند کلسیم و منیزیم با مواد فلزی موجود در لوله های پکیج وارد واکنش شده و به رسوب تبدیل می شوند.

ایجاد این رسوبات باعث انسداد مسیرها شده و آب به راحتی در لوله های پکیج جریان نمی یابد و موجب وارد شدن فشار به پکیج و کاهش فشار آب و یا خاموش شدن دستگاه می گردد.

این اتفاق در انواع پکیج ها در برندهای مختلف بسیار رایج بوده و نیاز است تا زمان های را به رسوب زدایی پکیج اختصاص داد.

چگونه متوجه شویم که پکیج رسوب گرفته است؟

در صورتی که پکیج دچار رسوب شود توسط نشانه های مختلفی می توان از این مشکل آگاه شد و به برطرف نمودن این رسوبات پرداخت.

یکی از علائم بارز در پکیج که نشان از گرفتن رسوب می باشد کاهش فشار آب گرم در شیرهای خروجی می باشد. همچنین نوساناتی دمایی که در آب گرم پکیج وجود دارد می تواند ناشی از رسوب گرفتن پکیج باشد.

از دیگر نشانه های رسوب پکیج افزایش فشار پکیج، سر و صدای پکیج، طولانی شدن زمان گرم شده آب و افت بازده حرارتی رادیاتورها می باشد. علاوه بر آن در صورتی که پکیج شما ارور 70 را بدهد نشانه رسوب گرفتن دستگاه می باشد.

در صورتی که هر یک از این علائم را در پکیج مشاهده نمودید بهتر است به یک تعمیرکار جهت رسوب زدایی مراجعه نمایید.

رسوب زدایی به بازدهی بیشتر و راندمان بالاتر دستگاه کمک کرده و می توان با صرف مقدار کمتری هزینه از هزینه های بیشتر که در اثر جرم زیاد در پکیج به وجود می آیند جلوگیری نمود. با استفاده از جرم گیری پکیج ظاهر ان نیز زیباتر شده و لوله های پکیج عاری از هرگونه جرم و رسوب  می گردند.

با استفاده از روش های مختلفی می توان به رسوب زدایی و جرم گیری پکیج اقدام نمود که در ادامه به تعدادی از این روش ها اشاره شده است.

روش سنتی رسوب زدایی پکیج در تمامی برندها با استفاده از مواد جرم گیر

برای رسوب زدایی توسط این روش نیاز است تا در گام اول پکیج را از برق جدا نموده و اقدام به باز کردن کاور پکیج نمایید. پس از آن باید آب پکیج تخلیه گردد که برای این کار در ابتدا باید شیر ورودی آب سرد به پکیج را بسته و شیر پرکن دستگاه را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. با باز کردن شیر آب گرم دستشویی و یا نقطه ای که در پایین ترین قسمت ساختمان قرار دارد، آب موجود در پکیج تخلیه می گردد.

پس از این که آب پکیج تخلیه شد نیاز است تا پیچ های مبدل ثانویه که به بلوک ها وصل است را از پکیج جدا کنید. در ادامه برای رسوب زدایی مبدل ثانویه از اسید یا جوهر نمک صنعتی استفاده نمایید.

برای این کار می توان مبدل ها را پس از حرارت دادن با استفاده از ضربات چکش رسوب زدایی نمود. البته در این روش نیاز به دقت و توجه بالایی می باشد تا در حین ضربه زدن با چکش رزوه پیچ دچار آسیب نشود.روش سنتی رسوب زدایی پکیج

پس از انجام این مرحله، در گام بعدی نیاز است تا مبدل را بر روی زمین قرار داده و با استفاده از دو سوراخی که در آن وجود دارد دیسکلر یا اسید را به درون آن ریخته و اجازه دهید تا 15 دقیقه بماند.

پس از گذشت این مدت زمان نیاز به شست و شو توسط آب می باشد. ریختن دیسکلر باید تنها از طرف مبدل صورت گیرد چرا که با ریختن مواد اسیدی از دو سمت آن می تواند رسوب را در وسط مبدل بیشتر نماید.

در انتها باید مبدل به دقت بررسی گردد و در صورتی که هنوز هم آثاری از رسوب و جرم بر روی آن مشاهده می شود نیاز است تا آن را بر روی حرارت شعله قرار داده و تا قرمز شدن مبدل صبر کرد. سپس مبدل را از روی حرارت برداشته و با استفاده از ضربات چکش اقدام به از بین بردن رسوبات باقی مانده نمود.

پس از این که مبدل به طور کامل رسوب زدایی شد، باید اورینگ را چک کرده و در صورتی که تغییر شکل داده اند آنها را تعویض کرده و مبدل را در جای خود نصب نمود.

نصب مبدل نیز باید به گونه ای باشد که شیارها در سمت چپ قرار گیرند. در انتها و پس از نصب مبدل و قرار دادن کاور پکیج باید فشار آن را بر روی 1.5 تنظیم نموده و به روشن کردن پکیج پرداخت.

رسوب زدایی پکیج در تمامی برندها با استفاده از روش مدرن

در روش جدید نیازی نیست تا مانند روش سنتی پکیج را باز کرده و قطعات آن را رسوب زدایی نماییم. در این روش با قرار دادن پمپ اسید شویی را در ظرف اسید قرار داده و پس از آن یک سمت مبدل حرارتی را به خروجی وصل کرده و سمت دیگر آن را با استفاده از یک شلنگ به ظرف مبدل گرمایی متصل می کنیم.

در ادامه با روشن کردن پمپ رسوباتی که در داخل مبدل گرمایی جمع شده اند از بین رفته و پکیج به همین راحتی جرم گیری می شود. البته پس از از بین رفتن رسوبات نیاز است تا ظرفی که مربوط به مبدل حرارتی بود را با آب شست و شو داده و مبدل را در سر جای خود نصب نمایید.

روش های گفته شده را می توان برای برندهای مختلفی پکیج به کار برد چرا که شرکت های مختلف، پکیج ها را با یک ساختار کلی تولید می کنند و تنها در جزئیاتی مانند کنترل پنل با یکدیگر تفاوت دارند.

از این رو پکیج های بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس،  تورچ و … شیوه رسوب زدایی یکسانی خواهند داشت.

نکته ای که قابل ذکر است این است که این کار حتما باید توسط تعمیرکار انجام گیرد چرا که کار کردن با اسید خطرات بسیاری داشته و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی خطر سوختگی با اسید شما را تهدید می کند.

تعمیرکاران نیز برای انجام این کار از دستکش و لباس های مخصوص استفاده می نمایند. علاوه بر آن ضربات متعددی که به مبدل توسط چکش وارد می گردد در صورتی که به صورت صحیح و اصولی انجام نشود امکان سوراخ شدن آنها وجود داشته و هزینه های زیادی را برای افراد به دنبال خواهد داشت.

رسوب زدایی پکیج در تمامی برندها

مدت زمان رسوب زدایی پکیج چقدر می باشد؟

زمانی که طول می کشد تا یک پکیج به صورت کامل رسوب زدایی گردد بسته به این که میزان رسوب ها و اجرام گرفته شده چقدر باشد متغیر است و معمولا در صورتی که این کار توسط تعمیرکار ماهر انجام گیرد در حدود 2 الی 5 ساعت به طول می انجامد.

در صورتی که سالی یک مرتبه پکیج را رسوب زدایی نمود میزان رسوبات کمتر شده و زمان زیادی برای رفع آنها نیاز نخواهد بود. توصیه می شود که در صورتی که پکیج در هر نوع برندی را خریداری نموده اید پس از گذشت یک سال اقدام به سرویس و رسوب زدایی آن توسط تکنسین این کار نمایید تا از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری شده و در هزینه ها صرفه جویی گردد.

رسوب زدایی رادیاتور در تمامی برندها

برای رسوب زدایی و جرم گیری رادیاتور پکیج در تمامی برندها نیاز است تا در ابتدا آب پکیج را تخلیه نموده و 4 شلنگ پکیج را باز نمایید. پس از شست و شوی شلنگ ها باید رادیاتورها را یکی پس از دیگری باز کرده و رادیاتور قبلی را ببندید. با انجام این کار تمام لوله ها و رادیاتور به خوبی تمیز شده و رسوب زدایی در آنها انجام می گیرد.

آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی پردرآمد ویژه بازار کار از جمله دوره های آموزش لوله کشی ساختمان ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل و بیش از هشتاد دوره فنی دیگر را با ارائه مدرک فنی حرفه ای و بصورت عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات